mmm 'Ik voel me meer betrokken bij de mensen dan bij het gebouw' Wijkcentrum De Erker wil wel samenwerken maar niet samengaan e m DERftG 3 MaasposT &UASSTAP WiiKBLADEN SCHIEDAM Nieuw kerkgebouwvervangt veel te grote 'oude'kerk Raadscommissie voor fusie MOSSEIAVOND Donderdag 11 februari Mosselen op Zeeuwse wijze met stokbrood of frites en twee sausjes fl 25,00 per persoon Gratis boek voor vragenstellers WINTEROPRUIMING 20 tot 50 korting PERZISCHE TAPIJTEN De 1999 RINCK RestaurantDq Afouterii 'crHimAM Woensdag 3 februari 1999 xq52 ST EN SCHIEDAM - Waar nog niet zo lang geleden de binnen- tuin was van de St. Jan de Do- perkerk, is nu een nieuwe kerkzaal verrezen. Een nieu we kerk in Schiedam- Nieuwland, ter vervanging van zowel de Visitatiekerk die halverwege het vorige jaar werd gesloten (en ge- sloopt) als de Jan de Doper die binnenkort eveneens aan de slopershamertenprooi zal vallen. De kerkzaal van het nieuwe gebouw beschikt over 130 zitplaatsen. Door het openen van een schuif- wand kunnen daar nog eens vijftig plaatsen aan worden toegevoegd. Maximaal 180 zitplaatsen ter vervanging van de 1600 waarover de Vi sitatiekerk en de St. Jan geza- menlijk beschikten. Helder- der kan de ontkerkelijking in Nieuwland nauwelijks wor den samengevat. p Reservering gewenst en partijen Reserved ngen: 4730962 SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 6 februari verzorgd door Trio Cordai- re bestaande uit fluit, viool en piano onder leiding van Ronald Jochems. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. Yoga Unisono 8 Gospelsound Valentijnsdag Zakenkring Arabische les Podium Harmonia Modelbouw 55-Plus B.V. R'dam Hillegersberg, Freericksplaats 9 tel. 010-4187700 Ruime parkeergelegenheid o.a. naast de zaak bij A.H. (1 V* uur gratis). Tramlijn 4 stopt bijna voor de deur. MODELLEN ZIJN BINNEN, KOM KIJKEN. Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk GK Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. F. Hoek. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.M. van de Vegt. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.M. van de Vegt. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. T. van de Meer. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. F. Hoek. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. H. de Jong. Aanvang: 16.30 uur, ds. M. Janssens. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Ds. A. Karreman. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.00 uur, eu- ch. viering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J. Euwema. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63 Aanvang 10.00 uur en 17.00 uur, ds. N. v.d. Want. Wo 19.45 uur, ds. N. v.d. Want. Kerk der Zevendedags Adven- tisten Magnalia Dei Kerk Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. De Visitatiekerk (uit 1960) en de St. Jan (uit 1965: twee relatiefjon- ge kerkgebouwen die toch het vol- gende millennium niet zullen ha- len. Binnen een aantal maanden wacht de St. Jan hetzelfde lot als de Visitatiekerk: de sloop. Het goede nieuws, de twee parochies be- schikken over een gloednieuw kerkgebouw. Zondag 21 februari wordt het in gebruik genomen. De nieuwe kerk ligt op het terrein van de voormalige pastorie van de St. Jan. De kerkzaal bevindt zich pre- cies daar waar tot voor kort de bin- nentuin te vinden was. De bebou- wing rond die tuin is blijven staan maar is zodanig verbouwd dat het nauwelijks herkenbaar is. Het hele project is van de hand van architect B. van Hengel van Groep 5 uit Rijswijk. Metzichtbaarenthousiasme lopen pastor J. A. Wenting en A. Duren- kamp (secretaris van het kerkbe- stuur) door het nieuwe gebouw. „Verscheidene elementen uit de oude kerk zijn in dit nieuwe ge bouw terug te vinden'vertelt Du- renkamp. „De glazen deuren die naar de kerkzaal leiden bijvoor- beeld." Vrijwilligers hebben ook P Het nieuwe kerkgebouw: kleiner en daardoor intiemer. Foto Roger van derKraan de door het verminderde aantal kerkgangers overbodig geworden kerkbanken verzaagd en vertim- merd tot 'nieuw' meubilair voor de nieuwe kerk. Dat is overigens zeer vakkundig gedaan. Zo straalt de nieuwe kerk (hoewel nog leeg) toch al een prettige sfeer uit. Klein en daardoor intiem. Met zowel in de entree als in de kerkzaal een mooie en prettige lichtval. Het verschil met de oude kerkzaal is groot; de kerkzaal daar is niet al- leen veel groter maar ook veel ho- ger (en donkerder). Wenting: „Emotioneel heb ik niets met dit gebouw, ik ben er niet aan ver- knocht. Ik voel me veel meer be trokken bij de mensen dan bij het gebouw. Ik ben aangesteld om voor te gaan in de gemeente. In dit gebouw, met het huidige kleine aantal bezoekers (zo'n 150 men- sen in een kerkzaal die is berekend op 800 bezoekers, red.), is het on- mogelijk om op een goede manier liturgiete vieren." Wenting is dan ook van mening dat de gemeente er alleen maar op vooruit kan gaan. Je kunt je afvragen in hoeverre de leegloop verdere leegloop in de hand werkt." Voor Durenkamp is de sloop ei- genlijk niets nieuws. Als kind kwam hij altijd in de Visitatiekerk en die werd vorig jaar al gesloopt. „Misschien dat de bestuursleden die altijd al in de St. Jan kwamen het nog wel moeilijk krijgen met de sloop. Voor mij ligt dat anders. Ik heb hard meegewerkt aan de sloop van de kerk waar ik als kind altijd kwam. Dat is eerst pijnlijk maar je gaat er toch zakelijk tegen- over staan." Een echte keus is er ook niet in Nieuwland. „Er moest iets gebeuren", weet Wenting. „Het Bisdom zei dat ook. Als we niets hadden gedaan, waren beide parochies failliet gegaan.En dus gingen beide parochies samen- werken, al vanaf 1992. Die samen- werking zal moeten uitmonden in een fusie maar zover is het nog niet. Hoewel pastor Wenting niets heeft met het kerkgebouw begrijpt hij heel goed dat dat voor veel paro- chianen anders ligt. „Het is voor veel mensen een emotionele ge- beurtenis. Ze zijn hier getrouwd, hun kinderen zijn hiergedoopt, die kinderen zijn hier vervolgens ook getrouwd en ze hebben hier rouw- diensten gehouden. De heel be trokken mensen zijn wel ver- knocht aan dit gebouw." Dat be- merkte ook Durenkamp toen vorig jaar de Visitatiekerk werd geslo ten. „Dat komt bij veel mensen toch hard aan. Mensen die je jaren niet had gezien kwamen toch naar de laatste dienst, veel van hen lie- pen met tranen in de ogen de kerk uit." Bij de St. Jan liggen de zaken wel iets anders dan destijds bij de Visi tatiekerk. Er wordt nu weer een kerkgebouw gesloopt maar in dit geval staat er een nieuw kerkge bouw tegenover. Kleiner, maar daarom niet minder. Wenting: ,,Het is een win/win situatie. Er is minder onderhoud, het is handza- mer en gezelliger. De mogelijkhe- den om na de dienst nog een kop koffie te blijven drinken, zijn in het nieuwe gebouw ook veel groter. Als ontmoetingsplaats is deze kerk veelgeschikter." De laatste dienst in de St. Jan de Doper is zondag 14 februari om 10.30 uur. Een week later is de opening van de nieuwe kerk (een offtciele naam laat nog even op zich wachten). Om 9.00 uur is er een eucharistieviering waarbij ie- dereenwelkomis.Om 10.30 uur is er een eucharistieviering waar- voor toegangskaarten nodig zijn. De nieuwe kerk wordt zondag 14 maart ingewijd door de bisschop. ERIK MEUER SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker blijft zich verzetten tegen de plannen van wethouder P. Groeneweg om tot een fusie te komen met de andere buurt- en clubhuizen. Alleen samenwer- king met behoud van de zelfstan- digheid behoort tot de mogelijk- heden, zo laat de leiding van De Erker in een brief weten aan de gemeenteraadsleden en in het bijzonder de leden van de Com- missie Welzijn. Nu nog is De Er ker een zelfstandige organisatie waar de wijkbewoners, vrijwilli gers en bezoekers centraal staan. Onder de voorgestelde paraplu van de Stichting Welzijn Schie dam (SWS) zullen de professio nals het, volgens De Erker, voor het zeggen krijgen en daarmee vervreemdt het welzijnswerk zich van de wijk. Een fusie leidt tot meer bureaucratie en heeft in de visie van De Erker geen toege- voegde waarde. Op donderdag 28 januari stonden de vastgelopen fusiebesprekingen tussen de SWS en De Erker ter dis- cussie in de vergadering van de raadscommissie sociale zaken, werkgelegenheid, welzijn en volksgezondheid. De SWS is een door de gemeente opgerichte koe- pelorganisatie van de clubhuizen Oost, Zuid, Nieuwland en de Schiedamse Federatie. In de visie van de wethouder en de De Erker voelt zich door de gemeente het mes op de keel gezet. Foto Roger van der Kraan politieke partijen is het van belang dat De Erker (en ook de Blauwe Brug) zich aansluiten onder de hoede van de SWS. Hierdoor zou er sprake zijn van efficientieverbe- tering en schaalvergroting waar- door profesioneler in de wijken kan worden gewerkt. De SWS zal niet alleen de personeelsadmini- stratie moeten beheren maar ook inhoudelijk het welzijnswerk moe ten plannen waardoor pieken en dalen gladgestreken worden en kennis over alle wijken verdeeld kan worden worden. Het voordeel voor de gemeente is het onderhan- delen met een overlegpartner tegen minder kosten. Uitkomst van de commissieverga- dering: een ruime meerderheid van de fracties steunde de visie van Sint Anno Zustersfroot 92 OLniCUA/VI wethouder Groeneweg om De Er ker te plaatsen onder de koepel van de Stichting Welzijn Schiedam. Alleen enkele oppositiepartijen, zoals AOV/Unie 55+ en Gemeen- tebelangen, plaatsten vraagtekens bij de afgedwongen samenwer- king. De bij de vergadering opgekomen Erkerleden reageerden teleurge- steld op de mening van de politie ke partijen. En waren tevens onte- vreden omdat 'hun' vergaderpunt pas tegen 23.00 uur behandeld werd. Woordvoerder W. Notthaft betoogde voor de commissie dat De Erker geen noodzaak ziet voor een fusie maar dat zij wel bereid is tot samenwerking. De wethouder stelde daarentegen dat de al in 1998 gemaakte plannen voor een organisatie uitgevoerd moet wor den en dat de tijd nu op is. Vandaar dat hij middels een brief de subsi- die aan De Erker per januari 2000 wil stopzetten en het geld wil over- maken aan de SWS. En omdat de fusiebesprekingen niet vlot verlie- pen stelden B en W voor dat als De Erker niet voor 1 februari samen met de SWS een plan voor projec- ten zou maken, De Erker haar in- breng zou verspelen. Onder deze druk heeft De Erker het project- plan aangeboden aan de gemeente maar niet aan de SWS. Na de voor De Erker teleurstellen- de commissievergadering beraadt de Erker zich op de situatie. Spon- taan is er een comite 'Vrienden van de Erker' opgericht die binnen twee dagen 750 handtekeningen heeft opgehaald. Volgens woord voerder Notthaft moet het bestuur van De Erker nu wel onderhande- len met de SWS. Maar dat is wel met het mes op de keel. „Kijk, wij zijn een goed draaiende tent en met een fusie zijn wij bang om een fili- aal te worden. Om het in handel- stermen te zeggen: wij zijn v6or een joint venture maar tegen een overname. Een joint venture bete- kent samengaan maar met de mo- gelijkheid dat als 't misloopt, je ook weer uit elkaar kan gaan." De andere partij, Stichting SWS, ziet bij monde van voorzitter M. Steins de uitspraken van de poli- tiek niet als een overwinning. „Het is jammer dat De Erker zich zo op- stelt. Zo onstaat er geen vertrou- wen." Inmiddels, vertelt zij, zijn er al gesprekken met de Blauwe Brug om met behoud van de accommo- daties, de werkgelegenheid en het budget afspraken te maken tot sa menwerking. Met samenwerking is het sociaal cultureel werk van Schiedam beslist gediend en kan iedereen (nog) beter en doelgerich- ter functioneren. Daar is niet alleen De Erker mee gediend maar daar kunnen alle buurthuizen hun voor deel mee doen. „De Erker is uniek maar ook andere buurtcentra zijn bijzonder. En dat unieke zullen zij alien behouden. Maar dan wel in samenspraak met elkaar. Na de commissievergadering heb ik be- grepen dat De Erker eerst op be- stuursniveau met de Stichting SWS wil gaan praten. We zullen ons voorzichtig moeten opstellen om wederzijds vertrouwen te wek- ken en behoedzaam de mogelijk- heden af te tasten, hoe we elkaar van dienst kunnen zijn." Hoe vrijen twee egels ook al weer? Juist ja, heel voorzichtig. FRANK WILLEMSE SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug gaat donderdag 4 fe bruari een cursus Yoga van start bestaande uit tien lessen. Er wordt les gegeven van 20.30 tot 22.00 uur en de kosten zijn fl. 85,-. Ook kan men wekelijks in het wijkcen trum terecht voor Streetdance. Aanmelden kan voor een blok, dat 24 februari start, van 12 woens- dagavonden van 18.00 - 19.00 uur of 19.00 - 20.00 uur, voor fl. 72,-. Voor inschrijvingen en meer info: 247 04 84. SCHIEDAM - Van 6 februari tot 21 maart is Unisono 8 te zien in het Stedelijk Museum. Sylvie Zijl- mans maakt met bestaand en nieuw werk een installatie in de kelder en in de aula. De hoge aai- baarheidsfactor van haar beelden en tekeningen en het vrolijke kleurgebruik spreken sterk tot de verbeelding. SCHIEDAM - In de Dorpskerk aan het Noordeinde wordt zondag 7 februari een gospelsoundavond gehouden. Het koor Vivil treedt op. De avond begint om 19.00 uur en zal ongeveer een uur duren. Toegang is gratis. SCHIEDAM - Alle kinderen die woensdag 10 februari tussen 13.00 en 17.00 uur de Nieuwe Passage bezoeken, kunnen meedoen aan een Valentijns-workshop. Speciaal voor hun 'geliefde' worden leuke Valentijnskaarten gemaakt die in de speciaal geplaatste brievenbus op de post worden gedaan. WATERWEG - De Zakenkring Schiedam en omstreken organi- seert maandag 8 februari de eerst- volgende reguliere Kringbijeen- komst in de bovenzaal van restau rant Le Pecheur aan de Nieuwe Haven 97. Mr. Guido Bodt, mede- werker van Klaasse Klaasse, zal het een en ander duidelijk maken over de Flexwet en het belasting- plan 21ste eeuw. Zakenlieden uit Schiedam, Vlaardingen of Maas- sluis die graag eens kennis willen maken met de Zakenkring Schie dam zijn welkom. Wel even vooraf contact opnemen met het secretari- aat, tel. 474 58 26. SCHIEDAM - Arabische les is maandag 1 februari van start ge gaan in wijkcentrum Wibautplein en heeft nog plaats voor twee deel- nemers. De lestijden zijn van 09.30 tot 11.00 en de kosten zijn fl. 150,- voor vijftien lessen. Voor meer in fo: 471 57 65. SCHIEDAM - Musica Futura is donderdag 4 februari te beluisteren in Cafe Podium aan de Lange Ha ven. Aanvang is 22.00 uur. De der- de voorronde van de Popprijs Schiedam wordt een dag later ge- organiseerd vanaf 21.00 uur. De Urban Supersession sluit het mu- ziekweekeinde af in Podium op za terdag 6 februari. Een gelegen- heidsband die ooit werd opgezet door de ex-leadzanger van de Ur ban Heroes, Evert Nieuwstede. aanvang is 22.00 uur, toegang gra tis. SCHIEDAM - De heer Luyster- burg verzorgt donderdagavond 4 februari de Harmonia-avond met helderziende waarnemingen via psychometrie. Voorwerpjes als bij- voorbeeld foto's of kettingen moe ten bij binnenkomst worden afge- geven. De avond wordt gehouden in wijkcentrum 'Nieuwland' aan het Dr. Wibautplein 165. Aanvang 20.00 uur, toegang fl. 8,50. SCHIEDAM - De Stichting Mo- del- en Maquettebouw Schiedam houdt donderdag 4 februari haar eerste vergadering in cafe de Post- hoorn, Hoofdstraat 13. De vereni- ging houdt zich bezig met het ma ken van werkende modellen en siermodellen op allerlei gebied. Modelbouwers die hulp en advies willen of die gezamenlijk aan een object willen werken worden uit- genodigd de vergadering bij te wo- nen. Om 19.45 uur wordt begon- nen. SCHIEDAM - Koffieliefhebbers kunnen zondag 7 februari terecht in dienstencentrum de Vier Mo- lens. Van 10.00 tot 12.00 uur is daar een koffie-inloop. Ook dien stencentrum Oost opent zondag 7 februari de deuren voor een koffie- inloop, van 13.30 tot 15.30 uur. De toegang is gratis. In dienstencen trum de Vier Molens is zondag 7 februari van 13.30 tot 16.00 uur een contactmiddag. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Zeven kinderen van de basisscholen De Singel, De Gorzen en de Gravin Aleidaschool krijgen zaterdag 13 februari bij boekhandel Mercurius een gratis boek uitgereikt. Zij zijn de stellers van de meest originele vragen aan de bekende jeugdauteur Henk Hokke die dit schooljaar vier maal is uitgenodigd door de Dienst Edu- catie en de Openbare Bibliotheek in het kader van het Schoolkunst- Programma. In de toren van de bibliotheek op het Stadserf maken drie groepen kennis met de auteur Henk Hokke. Ook Koos Meinderts gaat in de to ren van de bibliotheek dit jaar twee maal aan de slag met de groepen 5 en 6. Aan de hand van zijn ABC- boek 'Van A tot Z gelogen' gaan de kinderen gedichten maken bij de letters van het alfabet. Koos Meinderts is niet alleen bekend als jeugdauteur, maar heeft onlangs ook een scenario voor een toneel- stuk bij Jeugdtheater Hofplein ge- schreven samen met Harrie Jek- kers. Van tevoren hebben de scho- len een leskist van de Schoolme- diatheekdienst gehad en moesten zij allemaal een originele vraag be- denken. Henk Hokke en Koos Meinderts zullen aan het eind van ieder klassenbezoek de leerling met de meest originele vraag aan- wijzen. Zij mogen met hun ouders zaterdag 13 februari om 11.00 uur naar Boekhandel Mercurius. IMPORT EXPORT Geopend di. t/m za. van 9.30 tot 17.30 u. Dc nicuwste monturen van merken als Armani, Dior, DKNY, Calvin Klein en andere zijn gearri- veerd! Bekijk ook onze 1999 Collectie van Het Huis (standaard f 198,-). U komt ogen tekort! w JUI11 JUL HET HUIS zien z o n d e r z o r g e n SCHIEDAM - 'S GRAVELANDSEWEG 612 - TEL. (010) 427 02 69 T

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3