Degelijke donder van Honda Megane nu ook als stationwagen Focus in Rekeningrijden Rijtest Opel Astra CDX sedan Nieuwe D&W Gids! SPECIFICATIES: Opel Astra CDX sedan AutoRai op internet Verkooprecord voor SEAT Historische overwinning Volvo Corsa met meer kleppen Explosieve groei Hyundai Volvo positief over overname Ford PROFILE Bijzonderheden uitrusting Opel heeft vorig najaar het modellengamma van de As tra uitgebreid tot drie. De nummer een van Nederland presenteerde, weinig verras- send de vierdeurs sedan. Wel verrassend bij de introductie was Opels invulling van het beproefde sedanconcept. Au to's met een koffer- bak zien er tradi- tioneel wat min der inspirerend uit dan hatch backs en (tegen- woordig) wagons. De Astra sedan ech- ter toont net zo fris als zijn broertjes, de drie- en vijfdeurs hatchback en de stationwagon. Flitsend Verrassing Ford heeft de modellenlijn van zijn volumemodel, de Focus, op oorlogssterkte ge- bracht. Met de introductie van de wagon en de sedan is deze voorlopig compleet. Te- gelijkertijd stelde Ford ook een nieuwe motor voor. De 1,8-liter viercilinder turbo- diesel met directe inspuiting is de zuinigste in zijn klasse. De hatchback in drie- en vijf deurs uitvoering kende een veelbelovende start: in 1998 zette Ford maar liefst 8.000 van deze auto's op kenteken. 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlios Tel. Ol O -49 33 4 33 TYRECENTER EXCELSIOR BANDEN Motortype: Viercilinder-lijn- motor met zestien kleppen Cilinderinhoud: 1.796 cm3 Vermogen: 85 kW/115 pk bij 5.400 t.p.m. Max. koppel: 170 Nm bij 3.400 t.p.m. Prijs: 47.450,— Lederen stuurwiel en versnel- lingspookmanchet Versnellingspookknop met hout-look Centrale portiervergrendeling Getint glas ABS Tractiecontrolesysteem Twee Airbags Elektrisch bedienbare portier- ruiten voor en achter Elektrisch bedienbare buiten- spiegels Elektrisch verwarmbare bui- tenspiegels Lichtmetalen velgen Stuurbekrachtiging In delen neerklapbare achter- bank met laadopening Je kunt de ANWB niet echt omschrijven als een actie- groep. 's Lands grootste ver- eniging geeft veelal een zeer genuanceerde mening en houdt rekening met de vele partijen die over alle onder- werpen, die in ons land ter sprake komen, een standpunt hebben. Datpast ook in ons zo- genaamde poldermodel, waar- in elke zaak van alle kanten wordt bekeken. En voordat we dan echt een besluit nemen, bekijken we het nog eens van alle kanten. Maar nu heeft de ANWB ein- delijk een ongezouten mening geventileerd: de Bond is tegen rekeningrijden. En dat is te- recht. Want de Bond weet, dat de mensen die in de file staan dat niet doen voor hun plezier. Je schuift 's morgens om zeven uur niet aan in een rij wach- tende auto's omdat dit een kick zou geven. Nee hoor, die men- sen zijn allemaal op weg naar hun werk om een bijdrage te leveren aan de economie. En's avonds stappen ze in hun auto om weer naar huis te rijden en nieuwe energie op te doen om de volgende dag weer die bij drage te leveren. Er zijn nau- welijks alternatieven, hetopen- baar vervoerzou een toestroom niet kunnen verwerken. Reke ningrijden heet dan wel be- doeld te zijn om de files in te dammen, in de praktijk zal het gewoon een ordinaire manier blijken om extra geld te incas- seren voor de staatskas. De ANWB is daar tegen en dat is mooi. Want deze organisatie vertegenwoordigt 3,5 miljoen ledenvan wie er velen een ge- zin zullen hebben. Je kunt dus zeggen dat de Bond namens het leeuwendeel van de Neder- landers spreekt. En als zo'n or ganisatie zich zo expliciet te gen rekeningrijden uitspreekt, dan mag een politicus daar zijn oren niet voor dichthouden. Het gezegde zegt niet voor niets: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Hope- lijk verdwijnt dat vermatedijde rekeningrijden definitief van de politieke agenda. Autorij- den is nu ook al duur genoeg! Allemansvriend in chique Het is een handzame metgezel bovendien. Zeker met de 1,8 liter zestienkleps motor in het vooron- der. Zoals een zestienklepper be- taamt, moet je de Astra 1.8 een beetje op toeren houden, dan pres- teert de krachtbron optimaal. bij 5.400 omwentelingen van de kruk- as per minuut geeft het aggregaat zijn maximale vermogen van 85 kW/115 pk vrij. Het geluidsniveau in de Opel blijft aangenaam laag, dus een sportief rijgedrag vormt niet onmiddellijk een aanslag op het gehoororgaan. Juist de rust in het interieur ver- sterkt de indruk dat alles in de Opel je heel gemakkelijk afgaat. De As tra sedan toont zich dan ook in ie- dere situatie een allemans vriend. Het mechaniek laat zich eenvoudig bedienen. Schakelen bijvoorbeeld gaat van een leien dakje. zelf in het gareel houdt, maar een levendig weggedrag apprecieert. De tijd dat Duitse fabrikanten hun auto's een karige uitrusting meega- Slechts bij be- wust misschakelen zal de vijfver- snellingsbak een kraakje ten beste geven. Sturen gaat al net zo mak- kelijk. Met het prettig in de hand liggende, lederen stuurwiel is de sedan zeer nauwkeurig te dirige- ren. Ook op hoge snelheden laat de auto zich goed zetten. Gaat het echt te hard, dan grijpt het tractie controlesysteem onverbiddelijk in. Een knipperend lampje op het dashboard maakt hier gewag van. De voorziening kan overigens worden uitgeschakeld middels een knopje op de middenconsole. Een uitkomst voor wie de zaak liever ven is de finitief voor- bij. Producten van onze oos- terburen zijn tegen- woordig behoorlijk compleet uit- gerust en Opel vormt geen uitzon- dering op de regel. De Astra sedan in CDX-trim is zelfs rijkelijk voor- zien van automobiele lekkemijen. Na het instappen vallen de hout- look van de middenconsole en de knop van de versnellingspook di rect op. Deze decoratie en het lede ren stuurwiel maken duidelijk dat we in de topuitvoering van de reeks zitten. Zaken als airconditio- ning, twee airbags en ABS zijn standaard aan boord. Het Opel-in- focenter siert ook het dashboard van de CDX sedan. In het midden Een goede zit- po- sitie achter het stuurwiel is voor ie- dereen te vinden dankzij de in hoogte te verstellen bestuurders- stoel. De achterbank is in delen neer- klapbaar en heeft drie hoofdsteu- nen. Achter de middenarmsteun bevindt zich bovendien een laad opening. Comfortabel en hand- zaam zijn adjectieven die de ach terbank van de sedan goed om schrijven. De Astra CDX sedan is van vrijwel alle gemakken voorzien. Elek trisch te bedienen portierruiten voor en achter en elektrisch ver- stelbare en verwarmbare buiten- spiegels behoren eveneens tot het standaardpakket. Aan de buitenzij- de is de auto voor spotters onmid dellijk te herkennen aan de licht- De Logo: Honda's pasgeboren kleintje Honda is in Nederland groot ge- worden met een klein autootje, de Civic. In 1973 verscheen het Ja- pannertje op de RAI en veroverde meteen vele harten. Tot op de dag van vandaag heeft Honda de Civic in de prijslijsten staan, maar het model is de loop der jaren steeds groter gegroeid. Nu heeft het merk voor het eerst sinds de geinige Jazz in 1986 uit productie ging weer een kleintje: de Logo. Anderhalf jaar geleden kwam de Logo in iets andere vorm in Japan op de markt. De Nederlandse im- porteur hakte onlangs de knoop door en besloot de dreumes deze kant op te halen. De reden: kleine auto's (uit het zogenaamde B-seg- ment) doen het hier momenteel erg goed. Zeker als ze ondanks hun be- scheiden afmetingen veel binnen- ruimte bieden, en dat doet de Lo go. Honda heeft vervolgens flink haast gemaakt met het importeren van de Logo, zodat de auto de Au- toRAI '99 nog net mee zou pikken. We zijn daardoor een van de eerste landen in Europa die Honda's kleinste mogen verwelkomen. De Logo is, zeker aan de voorkant, direct als Honda herkenbaar. Zijn oogopslag is bijna identiek aan die van de Civic en CR-V. Ook de rest van zijn verpakking ziet er gelikt uit. Geen trendsettende vormge- ving, maar gewoon een leuk mo- delletje. lets minder geslaagd vin den we de mistlamp achter, die als een soort pukkel op de bumper zit. De Logo scoort echter weer punten met de leuke lakkleuren die be- schikbaar zijn. Vooral in kanarie- geel of kauwgomballengroen (dat zijn niet de officiele benamingen, maar ze omschrijven de kleuren het beste) ziet hij er flitsend uit. Het interieur is volledig in lijn met het uiterlijk: zonder veel poespas en erg praktisch. Alles zit waar je het verwacht, de Logo vraagt nul komma nul gewenning. Toen we instapten stonden zelfs de stoelen en spiegels perfect afgesteld, maar dat kan toeval geweest zijn. Handi- ge details, die je onderweg meer en meer gaat waarderen, zijn de steun naast het koppelingspedaal om de linkervoet op te parkeren en de grote buitenspiegels. Die laatste geven zo immens veel zicht dat de binnenspiegel nagenoeg overbodig wordt. Bij veel auto's met zulke grote spiegels dringt de vergelij- king met twee flaporen zich op, maar bij de Logo misstaan ze abso- luut niet. Tel bij al deze eigen- schappen de veilige wegligging en de opvallend ruime bagageruimte op en de Logo blijkt ideaal te zijn als boodschappenwagen. De grootste verrassing is de motor. Voor een 1,3-litertje wil de Logo namelijk bijzonder rap vooruit. Vooral met z'n royale trekkracht bij lage toerentallen is hij veel con- currenten de baas. Het gemiddelde brandstofverbruik bedraagt vol- gens Honda 6,3 liter per 100 kilo meter (1 op 15,9), een nette waar- de. Er verschijnt binnenkort ook een versie met CVT (Continu Va- riabele Transmissie), die fractio- neel meer verbruikt en minder presteert. Daar staat echter het comfort van schakelvrij tegenover. De Logo met handbak komt het eerste; al vanaf 8 februari staat hij bij de dealers. Wereldprimeur heet hij. Het is de Renault Megane Break. Op de RAI staat hij voor het eerst. De Fransen hebben voor de Amsterdamse show gekozen, omdat in Neder land de belangstelling voor station- wagens in de lift zit. Het gaat hier eigenlijk zelfs om twee nieuwtjes in een, want de Break is de eerste 'Megane nieuwe stijl'. En wie de neus bekijkt ziet dat meteen. De grille is flink ver- anderd. Het zijn net de wieken van een vogel, die naar weerszijden uitwaaieren in de motorkap. De Megane Break verschijnt met vijf verschillende motoren, waar- onder een nieuwe 1.4 zestienklep per. De andere krachtbronnen ken- nen we reeds van de andere carros- serievarianten van de serie. Op de stand van Renault staat trou- wens ook een vette Clio V6 24V, die al de opvolger van de aloude 5 Turbo wordt genoemd. Van die Clio wordt ook de Trophy-versie onthuld. Verdere blikvangers bij Renault zijn de Clio 1.6 16V en de concept-car Vel Satis. De Renault Megane Break staat als wereldprimeur op de AutoRAI. Twee jaar gelden kon de autolief- hebber voor het eerst kennismaken met een intemet-site van dit evene- ment. Sinds mei '98 is dit digitale fenomeen uitgegroeid tot de natio- nale auto-site die altijd te bekijken is. Hierop staan onder andere de gegevens van alle in Nederland le- berbare nieuwe auto's. Bovendien kan via www.rai.nl of ww.auto- rai.nl heel gericht informatie over de komende autotentoonstelling opgezocht worden. vanaf auto- rai.nl/beurs kan men bovendien doorklikken naar de sites van be- drijven die deze editie nauw sa- menwerken met de organisatie van de AutoRai '99 zoals Circuit Park van het dashboard geeft een dis play informatie over de buitentem- peratuur en het brandstofverbruik. De voorziening geeft ook de tijd weer. Bovendien is af te lezen op welke zender de radio staat afge- stemd. De audio-appara- tuur is overigens te- vens te bedienen met behulp van tiptoetsen op het stuur wiel. Zandvoort. Ford denkt dat 50% van de Focus-kopers voor een wagon zal kiezen. De Focus wagon beschikt over het- zelfde spraakmakende uiterlijk als de hatchback. Het verkoopargu- ment bij de wagon is natuurlijk de hoeveelheid praktische ruimte. De fabrikant speelt daarmee in op het grote aantal gezinnen dat behoefte heeft aan een royale en flexibele bagageruimte. Om die helemaal vlak, en zo breed mogelijk te hou den hebben de ingenieurs een nieuwe wielophanging ontworpen. Deze geheel onafhankelijke multi- link achterwielophanging is uniek voor deze klasse. Dankzij deze constructie meet de laadruimte 520 liter (met de achterbank in de nor- male stand). Met de achterbank neergeklapt is dit maar liefst 1.580. Bovendien geeft het de auto een uitmuntende wegligging. Ford ver wacht dat de wagon 50% van de totale Focus-verkopen voor zijn rekening gaat nemen. Ford verwacht dat 45% van de Fo- cuskopers voor een van de twee hatchback versies (drie- en vijf deurs) zal kiezen. Dan blijft er op- merkelijk weinig (5%) over voor de sedan. Hiermee richt Ford zich op wat oudere (echt)paren die niet langer een grote auto nodig heb ben, maar geen concessies willen doen op het gebied van uitrusting en comfort. De vierdeurs Focus zal daarom alleen geleverd worden in de luxe Ghia-uitvoering. Met de nieuw ontwikkelde diesel- motor heeft Ford een 23,5% lager brandstofverbruik weten te halen dan bij de vorige generatie. Een gemiddeld verbruik van slechts 4,9 liter diesel per 100 kilometer is mogelijk. Volgens de glazen bol van Ford zal 20 tot 25% van de Fo cus-kopers voor dit aggregaat kie zen. SEAT heeft in 1998 een nieuw verkooprecord bereikt. Vorig jaar verkocht het Spaanse 432.000 au to's. Dit zijn 30.000 meer dan het in 1997, een stijging van 7,2%. In ons land zijn 16.726 SEAT'S gere- gistreerd. Een stijging van maar liefst 46% ten opzichte van het voorgaande jaar. De verkoop in het thuisland is zelfs met 19 procent gestegen tot een marktaandeel van 12,2%. Ford heeft Volvo's personenauto- divisie ingelijfd. De verkoop (voor een bedrag van 12,3 miljard gul den) is nog afhankelijk van goed- keuring door de aandeelhouders en wettelijke instanties. Pieter van der Velden, directeur van Volvo Ne derland Personenauto B.V. is zeer positief. 'Als het doorgaat zijn wij absoluut positief. Ford is, door de schaalgroote en de sterke positie op de Amerikaanse markt, een zeer goede partner voor ons. We zullen de vruchten plukken van elkaars onderscheidende'kenmerken. Bie- de merken zullen hun eigen identi- teit behouden. Bij ons is die geba- seerd op veiligheid, kwalifeit, duurzaamheid en aandacht voor het milieu.' De Zweedse coureur Rickard Ry- dell heeft het BTCC 1998 met een Volvo S40 Racing gewonnen. Een historische overwinning, want het is de eerste keer dat Volvo het Bri tish Touring Car Championship op zijn naam heeft weten te zetten. In de strijd om het merkenkampioen- schap eindigde Volvo op een knappe tweede plaats. In zijn vijf- jarige BTCC-carriere bracht Ry- dell de Volvo steeds dicht bij een eindzege, maar won telkens net niet. 'Deze overwinning is de slag- room op de taart van vijf fantasti- sche jaren toerwagenkampioen- schap', zei de 30-jarige na afloop. met de BTCC titel ziet Volvo haar sportieve aspiraties eindelijk be- loond. Het zal een positieve uit- werking hebben op het imago dat Volvo zich zo graag wil aanmeten. Opel heeft de Corsa uitgerust met een nieuwe 1.2-liter 16-kleppen ECOTEC motor. Door het grotere aantal kleppen levert de motor meer vermogen (65 pk) en terk- kracht (110 Nm) dan de 1.4—liter met acht kleppen. Daarbij is de nieuwe krachtbron zuiniger en dus schoner. Naast de nieuwe motor zijn er nu ook zij-airbags op Opels kleinste leverbaar voor extra be- scherming bij en zijdelingse aanrij- ding. Hiernaast zijn alle Corsa's le verbaar met een airbag voor be- stuurder en passagier, ABS en in hoogte verstelbare driepunts gor- dels met hoogte verstelling voor. Kleinere veranderingen voor de nieuwe Opel zijn een standaard derde remlicht en een aantal ande re kleuren. De prijslijst van de Cor sa begint bij 21.950 gulden. De hout-look van het dashboard en de versnellingspookknop maken duidelijk dat we met de topuitvoering uit het Astra- gamma rijden. metalen wielen en door middel van een luxe grille met chroomrand identificeert de CDX zich in de binnenspiegel van medewegge- bruikers. Hyundai heeft 1998 met een enor- me verkoopgroei afgesloten. Door ruim 4.200 auto's meer te verko- pen dan in het voorgaande jaar rea- liseerde het Zuid-Koreaanse merk een verkooptoename van maar liefst 22%. In totaal vonden 18.563 Hyundai's het afgelopen jaar hun weg naar een Nederlandse klant. Hiermee is het het meest succes- volle Zuid Koreaanse automerk in Nederland. De grootste stijgingen zijn gerealiseerd door de nieuwe Atoz (ca. 2.000 stuks) en de nieu we H200 bedrijfswagen (ca. 6.000 verkocht).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 15