Oude Vlaardinger vocht mee in het Romeinse leger i 549 BERGWEG 110 ROTTERDAM Theater a.d. Schie Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal Een rundleren zooltje: vele conclusies 9 o J Conclusies stadsarcheoloog 'buitengewoon voorbarig' REFLEX CAMERA fuji APSZ00MCAMERA mr- Art.nr. 54068 TEL: 0104.618.600 o> o grig :T*tK mm ik Woerisdag 17februari 1999 ..SL De zool (vooraan): na achttien eeuwen weer boven water. Foto Roger van der Kraan Kippenbotjes Biesbosch 0 0 0 De zool bezien vanuit de onderkant. Tekening C. van Driel- Murray Kippen stonden op het menu van de drager van de schoen, een typisch Romeins hapje. Foto Rob Kamminga De Correct Wintersale 1999 is in voile gang met fantastische opruimingsaanbiedingen op het gebied van beeld, geluid, computers, telecom en car-stereo. Voor sommige modellen gaat het slechts om enkele stuks en op=op. HAAL GRATIS OP DE 2E EDITIE De Correct Wintersale krant boordevol aanbiedingen. Canon DIGITALE F0T0CAMERA CANON P0WERSH0T 350 MET LCD KLEURENSCHERM Met de meegeleverde "PhotoImpact" software kunt u afbeeldingen importeren in de computer. Met 2 MB geheugenkaart voor 47 opnamen. Geschikt voor Windows en Macintosh. Afm. 9.5x9.5x5.5 cm. J49T- Art.nr. 209 WINTERSALE PRIJS MINOLTA SPIEGEL MINOLTA DYNAX 505 SI SPIEGELREFLEXCAMERA MET 28-80 MM ZOOM OBJECTIEF Spiegelreflexcamera met ingebouwde flitser. Sluitertijd van 1/4000ste tot 30 seconden. Alle functies zijn ook handmatig instelbaar. Afm. 13.5x9x6 cm. S99T- WINTERSALE PRIJS PENTAX ZOOM COMPACT CAMERA PENTAX ESPI0140 ZOOMCOMPACTCAMERA De Espio 140 heeft een bereik van 38 tot 140mm en een panorama- stand. Naast alle automatische functies heeft u de mogelijkheid de camera handmatig te beinvloeden bijvoorbeeld aanscha-kelen van de flitser bij tegenlicht situaties en de rodeogenreductie instelling. Inclusief batterij. jar-Art f ■ill <1 1 Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt - - - - u van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren I vaneensuper-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zotang de voorraad strekt I en geen telefonische reserveringen ofbestellingen mogelijk. I I FUJI FOTONEX3500IXMRC APS ZOOMCAMERA I I I I I I Met de multifunctionele kaart als bedieningspaneel kunt u alle gewenste functies instellen. Opname keuze mogelijkheid uit klassiek, breedbeeld en panorama formaat. Verder:21-58mm zoombereik, ingebouwde flitser, actiefUbtofocussysteem en 8 datum/tijdinstellingen. Afm.10x6x3cm. ALLEEN ZATERDAG 20 FEBRUARI VAN 17.00-18.00 UUR WINTERSALE PRIJS OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. I MaasposT Frank Boeijen Theatertour '98/'99 Frank Boeijen, pionier van het Nederlandstalige lied, behoeft weinig in- troductie. Met zijn karakteristieke stemgeluid, melancholieke melodieen en bijzondere teksten creeert hij in elke zaal een intieme sfeer. Frank Boeijen is er de man niet naar om te teren op oude successen. Tijdens zijn theatertournees heeft hij telkens weer zijn muzikale grenzen verlegd. Ook nu is Frank op zoek gegaan naar nieuwe inspiratiebronnen. Het resultaat van zijn muzikale zoektocht is nog een verrassing, maar een ding is zeker: een optreden van Frank Boeijen is altijd genieten voor een groot en en- thousiast publiek. Woensdag 24februari, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 44,-. Urbanus Nieuwe Show Urbanus is een fenomeen op zich. Op het moment dat hij zijn gezicht laat zien, ligt de zaal al dubbel van het lachen. Zijn droge humor kan absoluut flauw zijn maar is altijd grenzeloos leuk. Urbanus' handelsmerk is zijn unieke combinatie van gekke bekken, melige liedjes en idiote grappen in zijn grappige Vlaamse taaltje. Urbanus staat altijd garant voor een avond onbekommerd amusement. Dat wilt u toch niet missen? Vrijdag 26 en zaterdag 27februari, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 44,-. De Creche Band Swingend en met een heldere kijk op wat kinderen bezighoudt: dat is een concert van de Creche Band. Drie muzikanten spelen lekkere muziek met verstaanbare Nederlandse teksten. De onderwerpen zijn zo uit een kinder- leven gegrepen: dromen over een carriere als popster, verlegen zijn op het schoolplein, verschrikkelijke schoolziekte op maandagmorgen. De liedjes zijn grappig, ontroerend en herkenbaar. Een leuk, muzikaal theaterpro- gramma voor kinderen en hun ouders. Vanaf zes jaar. Zondag 28 februari, aanvang 14.00 ilttr, toegang kinderen fl. 15,- (vol- wassenenfl. 17,50). Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 2467467. Daniel Wayenberg Daniel wayenberg wordt beschouwd als een van de beste pianisten die Ne- derland ooit gekend heeft. Op twintigjarige leeftijd won hij als jongste deel- nemerin 1949 het Jacques ThibautConcours. In 1953 maakt hij zijn debuut in de beroemde Carnegie Hall in New York, waar hij optrad met het New York Philharmonic Orchestra onder leiding van Dimitri Mitropoulos. In- middels heeft Daniel Wayenberg in alle belangrijke muziekcentra van de wereld gespeeld. Wayenberg speelt werken van Schubert, Beethoven, Rachmaninoff, Chopin en Liszt. Ongetwijfels een van de beste klassieke concerten die u ooit heeft gehoord. Zaterdag 27februari, aanvang 20.30 uur, toegangfl. 27,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de informatiebalie van het stadhuis, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur vrijdag tot 16.00 uur), tel,5931931 en bij db kassa van het theater op werkdagen van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 5913700. Marijke Boon One Man Show Marijke Boon is zonder enige twijfel de kroonprinses van het levenslied. Met haar accordeon, haar verschijning en haar uitstekende vertolkingen van de echte smartlap. Met 'One Man Show' keert ze terug naar de basis van de liedkunst. Ze schreef een geheel nieuw repertoire, waarin ze haar typische Boondiaanse elementen ruim baan geeft. De charme van de een- voud, de aanstekelijke humor en de onverwacht nieuwe inhoud van oude cliche's. Ze doet een gooi naar een nieuwe titel, een waarvan ze al jaren droomt: de kroonprins van het lichte lied. Woensdag 24februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 27,50/fl. 25,-. Dolly Doreen's Great Country Variety Show U dacht dat u niet van country hield? Of dat u alles van country wist? Dol ly Doreen van der Klei neemt u mee op een wervelende ontdekkingstocht door de wondere wereld van de country music, waarbij de grenzen van de zogenaamde Goede Smaak regelmatig worden overschreden. Laat u ver- rassen: van smartlap tot protestlied, van hank Williams tot Lyle Lovett, El vis Presley, de Eagles en Bruce Springsteen, van bluegrass tot Broadway, zydeco en cajun, songs van Garth Brooks en nVince Gill. Donderdag 25 februari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 46,50/fl. 44,-. Hans Dorrestijn Viert Oud en Nieuw, Onvervuld Verlangen Wegens ziekte kon Hans Dorrestijn vorig seizoen niet spelen. Nu is hij hersteld en terug in de Stadsgehoorzaal. Met zijn rauwe stem en sobere presentatie komen zijn absurde teksten en aangrijpend repertoire goed tot hun recht. Maar een feestavond met Dorrestijn is anders. Het is leuk, om te lachen en toch bekruipen je lichte gevoelens van twijfel. Een man in het voorjaar met een schaal oliebollen... maar dat had net zo goed in het najaar of in de zomer kunnen zijn. Vrijdag 26februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 40,-/fl. 37,50. Ruth Jacott Ruth Jacott is niet te stoppen. Als ze begint te zingen, kent ze geen genade. Ze zet het theater op z'n kop, met absolute wereldklasse. Twee uur lang wordt u bedolven onder uitbundige zang en dans van internationale allure. Ruth Jacott kan ook niet anders. Ze is bruisend, enthousiast, aanwezig en zeer professioneel. Zaterdag 27februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 65,-. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010 - 4004.285. (Phis *mm mi 'jm mm*. ft EfoflK'Sga. .OKJwjio m* m- ■nam*, m* mrri mm w 1 - y" VLAARDINGEN - „Dei immor- tales!" De man vloekt terwijl hij met een klein mesje tevergeefs probeert de onwillige oester open te wrikken. Zijn vrienden kijken hem verwachtingsvol aan, maar de oester blijft gesloten. Een nieuwe vloek volgt, ditmaal in het Germaans. Woedend werpt de Vlaardinger de pan met oesters in de hoek. „Maak je niet zo druk, Hermann. Hier, pak liever een lekker kippen- boutje", zegt de man naast hem op kalmerende toon. Hermann hoort hem niet, wil hem ook niet horen en rent naar buiten. Al die moeite voor niets, schreeuwt hij in de regen, een hele lading oneetbare oesters voor Mars weet hoeveel sestertien. En hij wil- de nog zo graag indruk maken op zijn vrienden, tonen dat hij een man van de wereld is. Een Ro meinse Germaan. Iemand die in Brittannie had gevochten tegen op- standige Picten -over wild en bar- baars gesproken- iemand die weet hoe het hoort. Uit pure frustratie trekt Hermann zijn rechterschoen uit en werpt hem ver in het water. Zo, dat lucht op. „Morgen pak ik wel die klootzak van een handelaar aan die mij deze troep durfde te verkopen!" Zachtjes dwarrelt de schoen naar de bodem van de kreek. Op een been hinkend keert de Vlaardingse Romeinse Ger maan terug naar de boerderij. Achttienhonderd jaar later, in 1996, vinden Vlaardingse archeo- logen in een oude damwand op het bedrijventerrein Hoogstad een on- aanzienlijk stukje rundleer. Het blijkt een schoenzool te zijn die eeuwenlang onder een laag stam- metjes heeft gelegen, samen met een berkenhouten luizenkam, aar- dewerk en slachtafval. Dat het leer na achttien eeuwen niet volkomen is vergaan, is te danken aan de vet- tige klei waarin de zool heeft gele gen. Zuurstof kreeg zo geen kans zijn vernietigende werk te doen. Een rechter buitenzool, conclu- deert Carol van Driel-Murray, ge- specialiseerd in Romeins leder, sa men met stadsarcheoloog Tim de Ridder. Maat 36/37. De gepunte teenvorm verraadt een mannen- schoen. Slank van vorm en boven- dien nog bespijkerd ook. Romeins dus: alleen de Romeinen verstevig- den hun schoenen met kopspijker- tjes. Het zooltje moet zijn gedra- gen tijdens het bewind van de Ro meinse keizer Marcus Aurelius (161-180), zo blijkt onder andere uit de datering van het aardewerk dat in dezelfde grondlaag werd aangetroffen. Natuurlijk is het altijd aardig om Romeins schoeisel te vinden, de conclusies die De Ridder en Van Driel-Murray aan de zool verbin- den mogen er echter ook zijn. Wanneer er een politiebericht aan zou worden gewijd, luidt het sig- nalement van de onbekende eige- naar volgens het tweetal ongeveer zo: Een man van middelbare leeftijd, een lokale boer die aardig wat te verteren heeft. Hij heeft gediend in het Romeinse leger bij de hulptroe- pen, waarbij het zeker niet onaan- nemelijk is dat hij in Brittannie of aan het Donaufront gevochten heeft. Hij heeft een stukje grond, niet ver van de huidige McDrive aan de Westlandseweg, en houdt geregeld contact met Romeinen. Iemand bovendien die de Romein se mode op de voet volgt. Zo, dat is nogal wat. Mag je dit wel concluderen uit de vondst van een stukje leer? Ja, zegt Tim de Ridder die vast blijft houden aan zijn con clusies. Laten we beginnen met de omstan- digheden waaronder de schoen in het water terecht is gekomen. De Ridder denkt stellig dat de onbe kende Vlaardinger de schoen heeft weggegooid. Zou hij de schoen niet gewoon kunnen zijn verloren? Misschien bij het putten van wa ter? „Nee, dat acht ik niet waar- schijnlijk", zegt De Ridder met een uitgestreken gezicht. ,,Als hij nu een kaplaars had gedragen, dan had ik het me wel kunnen voorstel- len. Dat zuigt dan vast in de mod- der, je probeert hem los te trekken en dan blijft 'ie achter. Met een schoen kan dat niet, die trek je vrij gemakkelijk uit de grond. Maar ei- genlijk zou je daar experimenten mee moeten doen." En bovendien, denkt de stadsar cheoloog: wat had een vermogend man daar op die plek iiberhaupt te zoeken? „Ik begeef me nu op glad ijs, maar de vraag rijst in hoeverre een vermogend man bemoeienis had met, en daarmee verval je in stereotypen, het wassen van kleren en het putten van water. Vrouwe- lijke activiteiten dus. Of ik zeker weet dat het een wasplek is ge- weest? Nou, het is natuurlijk niet zo dat je er nu pakken Dreft kunt vinden. Maar we hebben op het ^errein geen waterputten gevon- den, men haalde het water waar- schijnlijk rechtstreeks uit de kreek." Een rijke man? Vermogend? En hoe weet De Ridder dat zo zeker? De schoen was wel gedragen toen 'ie in het vtf&r belandde, ant- woordt De Ridder, maar zeker niet afgedragen. De buitenkant van de zool is slechts lichtjes versleten. Ie mand die arm is, zou wekgek zijn om dan al zijn schoenen in het wa ter te smijten. Daarvoor moet je een beetje verwend zijn. Wat wel zou kunnen -maar dat is volgens De Ridder echt koffiedik kijken- is dat de schoen 'geofferd' is. Denk aan iemand die zijn enkel heeft ge- broken, de Goden tot genezing aanroept, en na heling de schoen als symbool van de voet in het wa ter aan bijvoorbeeld de gezond- heidsgodin Hygeia offert. ,,Je vindt een parallel in de middeleeu- wen, toen schoenen nog wel eens in een nis in de muur werden inge- metseld. Dat is ook bekend van lanspunten. Maar ik heb er zelf nog nooit een voorbeeld van gezien." We gaan door. De Ridder denkt dat de man in het Romeinse leger heeft gediend vanwege de kopspij- kertjes die door de zool zijn gesta gen. Germanen (of om precieser voor het oude Vlaardingen te zijn: Kananefaten) droegen dit soort schoeisel niet. Alleen Germanen die in het Romeinse leger bij de hulptroepen (de alae) hadden ge diend, zouden dergelijke schoenen kunnen hebben aantrokken. Ter verduidelijking: de Romeinen maakten veelvuldig gebruik van Germanen om de 6000 kilometer lange grens te verdedigen. Deze Germaanse hulptroepen wer den niet in hun eigen woongebied ingezet (stel je voor dat ze tegen familieleden zouden moeten vech- ten), maar een flink stuk daar van- daan. Vandaar ook dat De Ridder aanneemt dat de Vlaardinger nogal wat van de Romeinse wereld heeft gezien. Brittannie misschien, of het gebied van de Donau waar het toen behoorlijk rommelde. Na zijn diensttijd kreeg hij een stukje grond, misschien wat geld, en het Romeinse burgerrecht. Er zijn nog meer bewijzen voor de romanisering van het 'oude Vlaar dingen". De archeologen vonden op het terrein kippenbotjes en oes ters, wat duidt op een sterk door de Romeinen bei'nvloedde menukaart. Wanneer dit gebied zo geromani- seerd zou zijn, zou je ook Romein se munten verwachten. Maar, zegt de Ridder: ,,We hebben geen enke- le munt gevonden, en ik acht de kans niet groot dat we er edn met de metaaldetector hebben gemist." Toch is het niet helemaal onver- klaarbaar, volgens De Ridder. Er bestond in het oude Vlaardingen niet zoiets als een regulier beta- lingsverkeer met munten. Betalen met kleingeld, dat had je hier toen niet. Het gebied waar nu Vlaardingen ligt, zag er in de tweede eeuw on geveer zo uit als de tegenwoordige Biesbosch, schetst De Ridder. Kre- ken, oeverwallen. Een gebied waar het goed wonen was. Prima bereik- baar ook, dankzij het water. De Ridder denkt dat er op het complex een drietal boerderijen heeft ge- staan. Resten hiervan heeft hij niet gevonden. Wel zijn er zware aar- dewerken dakpannen gevonden, vrij plat van formaat, en dertig kilo per stuk wegend. De Ridder ver- moedt dan ook dat de boerderijen deels van (tufjsteen waren opge- trokken. En hoe liep het af met onze boer Hermann en zijn nazaten? De Rid der heeft weinig opwekkend nieuws. In de derde en vierde eeuw loopt het inwonertal van Midden- Delfland opeens dramatisch terug, wat in de tweede eeuw nog het dichtsbevolkte gebied in Neder- land was. Dat zie je vooral aan het ontbreken van aardewerk in die periode. Ongetwijfeld heeft de on- rust die werd veroorzaakt door de teloorgang van het Romeinse rijk hierin een rol gespeeld. Pas in de twaalfde en dertiende eeuw trekt het in Vlaardingen weer wat aan. Een uitgebreid artikel over de Ro meinse zool is opgenomen in het novembernummer van Terra Nigra 1998). De zool kan bekeken wor den in Archeologisfch Museum Hoogstad. JALMAR TEUNISSEN Dr H. W. Singor van de Univer- siteit Leiden en expert op het gebied van Romeinse militaire geschiedenis, bestempelt de conclusies van De Ridder en Van Driel-Murray als 'buiten gewoon voorbarig', 'nogal sen- sationeel' en 'erg opgeblazen'. „Je kunt niet zeggen dat de dra ger van die schoen met in het Romeinse leger heeft ge diend", reageert Singor, „ik kan het niet ontkrachten. Maar ik vind het buitengewoon voor barig om op grond van een ge- isoleerde vondst dergelijke con clusies te trekken." De Ridder is niet onder de in druk van de harde woorden van de Leidse historicus. Singor? Hij heeft nog nooit van die man gehoord. Singor zal op zijn vak- gebied ongetwijfeld beschikken over een brede expertise, denkt De Ridder, maar hij is geen ar- cheoloog. Het tekent de wat rnoeizame verhouding tussen archeologen en historici. De historici, en vooral wanneer ze gestudeerd hebben in het conservatieve Leiden, zien de geschreven bronnen (documenten, brieven, rekeningen) nog steeds als de fontein waaruit geput dient te worden. Waag het als geschie- denisstudent niet om in een werkstuk kwistig met archeolo- gische gegevens te strooien: je bent historicus, en geen archeo- loog. Art.nr. 54628 PCMTAX V.V»^W»X3^V.\V. ES-'C MO -'Tyxoovvvv.d-y A :.nr. 9189

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 25