auping Nieuwe wapens in strijd tegen kalk Serre bouwen populair Lekkerzitten Hout voor detuin showmodellen\ WARMTESERVICE METHOGE K0RTINGEN! Hout en riet zijn de laatste tijd geliefd voor de tuin. De hoogtijdagen voor de witte kunststof zijn voor- bij; in toenemende mate kiest de Nederlander voor houten tuinmeubelen. Voor de producenten van tuinhout gouden tijden dus, en geen wonder dat ook zij komen met meube- len. Het fenomeen serre is duide- lijk ontdekt in Nederland. Steeds meer mensen offeren graag een stukje tuin op voor de bouw van een serre. Ze halen er de zon mee binnen. Hoe populair serres zijn, blijkt uit de topdrukte waar serrebouwers momenteel mee te "kampen hebben. Ze kunnen het haast niet bijbe- nen. De ene na de andere gla- zen uitbouw verrijst. Zonnewarmte De woonbeurs Binnenhuis '99 heeft dit jaar een paar leuke pri meurs te bieden. Zoals de winnende ontwerpen van de Lauda- tio-wedstrijd, waarbij het ging om nieuwe zitideeen. Er kwa- men tal van spectaculaire ontwerpen binnen en een aantal pro totypes staat nu in Ahoy. Daamaast tonen diverse wereldmer- ken hun nieuwste producten en is kunstenares Patty Harpenau aanwezig met haar opmerkelijke Millenniumschilderij. Het heldere glas van een douchecabine is natuurlijk alleen mooi als het helder blijft. Dat blijkt een pro- bleem in gebieden met hard water, waar de kalkafzet- ting groot is. Daarom wordt er op verschillende fronten hard gewerkt aan produc ten, die kalkaanslag kunnen voorkomen. Adverteren? Telefoon OIO - 4004463 SLAAP-SPECIAALZAAK Rene de Bont !lM§gB Nederlands bekendste ontwerper, Jan des Bouvrie, heeft onlangs voor het eerst een meubelprogramma voor Young International ont- worpen. Het gaat om een tweetal banken, een fauteuil en een chaise longue, genoemd model 901. Jan des Bouvrie heeft hiermee weer een bijzonder comfortabele zit- groep ontworpen in een gestroomlijnde vormgeving. De constructie is van beuken en de kussens zijn gestoffeerd met afneembare hoe- zen. De Nederlandse fabrikant Young International heeft overigens nog een aantal fraaie nieuwe modellen in het programma opgenomen. Een blikvanger is de bank Mitera van ontwerper Gerard Vollen- brock, met extreem geproportioneerde armleuningen. De poten kunnen worden uitgevoerd als metalen, geborstelde buizen, maar ook met verchroomde sleevoeten. De bank is er in twee maten en bovendien is er een poef bij te krijgen. Leuke primeurs op Binnenhuis '99 De fauteuil 901 van Jan des Bouvrie. Hillhout presenteert dit voor- jaar een leuk nieuw bijzettafel- tje, waarmee de al eerder gelan- ceerde meubelset compleet wordt gemaakt. Het robuuste bijzettafeltje, gebouwd van zware geschaafde balken, is na- tuurlijk ook te gebruiken als voetenbankje en zitkrukje. Zo'n multi-functioneel tafeltje kan iedereen wel gebruiken in de tuin. Temeer omdat het gewoon buiten kan blijven staan, in weer en wind. Het hout is drukgei'mpregneerd, waardoor het tegen houtrot is beschermd. Hillhout garandeert dit zelfs voor tien jaar. Het tafeltje hoort bij de meubelset Excellent, die verder al bestaat uit een bank met leuning, een bank zonder leuning en een tafel. Hillhout heeft tot nu toe overi gens meer naam als producent van schuttingen dan van meu- belen. De collectie kant-en-kla- re tuinschermen is heel groot. Toch wordt er het komend sei- zoen weer e6n aan toegevoegd: het elementscherm Excellent. Dit scherm is niet helemaal dicht; de ruimte tussen de verti- cale planken geeft tegelijkertijd privacy en doorkijk. lets voor mensen die er niet van houden 'opgesloten' te zitten tussen schuttingen. Een scherm bestaat uit 19 latten van zeven centime ter breed. Ook op dit hout zit tien jaar garantie tegen houtrot. Dit robuuste bijzettafeltje kan in weer en wind buiten blijven staan. De toegenomen belangstelling voor de bouw van een serre is een gevolg van de hausse op de wo- ningmarkt. Nu de waarde van koopwoningen enorm is gestegen, zien veel huiseigenaren kans de bouw van een serre te ftnancieren. De benodigde gelden, meestal een bedrag tussen de 15.000 en 30.000 gulden, halen ze uit een verhoging van de hypotheek. Omdat de hypo- theekrente laag is, is dat niet zo duur en omdat het onderpand al meer waard was geworden, ver- strekken de banken het geld zon der meer. Intussen wordt de woning alleen nog maar meer waard door de aan- bouw van de serre. De woonkamer wordt royaler, de stookkosten da- len omdat meer wordt geprofiteerd van de kracht van de zon. En last but not least: het woonplezier stijgt ineens met sprongen. Serrebouwer Harm Verhoeve van Isopro Gevel All-in uit Nederhorst den Berg ziet het elke keer weer: "De mensen zijn zo blij met hun serre. Ze staan soms met tranen in hun ogen, zo mooi vinden ze het. En ze maken er ook het hele jaar gebruik van. Meestal verhuist direct de ontbijt- tafel naar de serre, zodat ze 's och- tends al meteen van de zon kunnen genieten. Ze leven er echt in, twaalf maanden per jaar". Om inderdaad het hele jaar van de extra ruimte te kunnen genieten, is het van belang dat de serre goed wordt gei'soleerd en voorzien van verwarming. Daarbij wordt vloer- verwarming niet aangeraden. "Dat systeem reageert te traag voor een serre. Door het vele glas kan het daar overdag snel warm zijn door de zon. Het gaat dan om bijverwar- ming's ochtends en's avonds; ge- wone radiatoren leveren dan het snelst warmte", vertelt Verhoeve. Wel is het mooi om de radiatoren in convectorputten te laten ver- dwijnen, als de glazen wanden tot de grond doorlopen. Ook paneel- of sierradiatoren zijn geschikt voor een serre. Naast verwarming is de ventilatie van de serre een belangrijk punt. In de zomer, als de zon de hele dag op het glazen dak brandt, kan het er al Dit is de winnende fauteuil: 'La Mama'. kaar staan. Daardoor is er een grote keukenshow, een uitgebreide vloe- renexpo en een grote presentatie van woonaccessoires, om maar iets te noemen. Voor de bezoekers wordt vergelijken daardoor mak- kelijker. De bank Pupilla, die men op eigen wijze kan samenstellen door de verschillendeonderdelen. De beurs Binnenhuis '99 wordt op vrijdag 26 februari om 10.30 uur officieel geopend. Daarna is de beurs tot en met 7 maart dagelijks open van elf tot vijf en doorde- weeks ook nog van zeven tot half elf's avonds. Het thema is dit jaar 'Lentekriebels' en ruim 300 deel- nemers hebben een stand ingericht. Voor het eerst dit jaar zijn er clus ters gemaakt van de verschillende aandachtsgebieden. Dat betekent dat de leveranciers van dezelfde en aanverwante producten nu bij el- De nieuwste trends zijn op Binnen huis duidelijk terug te vinden. Het naturel wit is actueel, in combina- tie met eenvoudige vormen en pure materialen. Het wit wordt afgewis- seld met bruintinten, maar ook hier en daar met uitbundige accenten van voorjaarskleurtjes. De spraakmakende tentoonstelling van de Laudatio-wedstrijd is zeker een bezoekje waard. Hier staan prototypes en maquettes van win nende en genomineerde stoelont- werpen. De wedstrijd is het afgelo- pen najaar georganiseerd door Le- olux, Elsevier en Knack Weekend. Winnaar werd het Belgische trio Tollenboom, Verdin en Van Cop- penolle met de fauteuil 'La Ma ma'. Een royale zetel met uitklap- bare armleuningen, die ruim plaats biedt aan moeder en kind. Maar vader zit er natuurlijk ook comfor- tabel in. De tweede prijs ging naar Sonny Lim uit Delft, die de gestroomlijn de fauteuil Cantu ontwierp. Deze wekte bij meubelproducent Leolux zoveel enthousiasme, dat hij dit jaar nog in productie woFdt geno- Zitmeubelen staan toch erg in de belangstelling dit jaar. Omdat Bin nenhuis '99 bijna naadloos aansluit op de grote internationale vakbeur- zen in Keulen, Parijs en Milaan zijn er veel nieuwe modellen te zien, die rechtstreeks daarvandaan komen. Verrassend is de her- nieuwde belangstelling voor zitei- landen en zitelementen, die naar keuze te groeperen zijn. Galerie Ecce komt bijvoorbeeld met het zitprogramma New York, dat is uit te breiden tot een royaal ziteiland met drie verschillende rugleunin- gen, armleggers, poefs en aan- haaktafels. Ook bij Leolux is een dergelijke zitgroep te zien: de bank Pupilla, die veel verschillende vor men kan aannemen. Andere opvallende aardigheden op de beurs zijn bijvoorbeeld het ori- ginele tweepersoonsbed bij Gale rie ECCE, dat uit een dekenkist wordt geklapt, en de tapijtverwar- mer van de firma Speedheat. Dit laatste is een 1 mm. dun verwar- mingselement, dat is ingeweven in polyester doek en tussen onder- vloer en tapijt of laminaat geplaatst kan worden. Er is geen transforma- tor nodig; het is een kwestie van stekker in het stopcontact en de tijd van koude voeten is voorbij. Ook mooi is het platste digitale plasmascherm ter wereld, dat te zien is bij Audio Gallery en bij Fo- dor. Het scherm is slechts 84 mm. dik en dat is ongeveer een achtste van de dikte van een conventionele televisie. Omdat het dus nauwe- lijks dikker is dan een gemiddeld schilderij, kan het scherm prak- tisch overal worden opgehangen. Nog een tip: probeer eens even de Fly Chair bij de firma Jamiro. Dit is een hangende stoel van stevig canvas en essenhout. Hij hangt ge woon aan een ijzersterke haak aan het plafond, of buiten aan een boomtak. Op stand 1094 mag de bezoeker even proefzitten. Natuurlijk is dit nog maar een greep uit de vele nieuwtjes die op de beurs worden aangeboden. Van een centraal stofzuigsysteem tot ta pijt van geitenhaar, van betonnen tuindecoraties tot houten badka- mermeubilair: het is allemaal te zien op Binnenhuis '99. De toe- gangsprijs is 17,50 gulden, voor kinderen 8 gulden, en een gezins- kaart kost 40 gulden. Sealskin introduceert daarvoor Sealclean, een splinternieuw product waarmee het probleem van de baan moet zijn. Het pak- ket bestaat uit vijf flesjes. Met de inhoud van de eerste twee flesjes wordt het glas eerst grondig ge- reinigd. Daarna gaan de overige drie flesjes open, die achtereen- volgens een verzorgende, be- schermende en impregnerende werking hebben. Door deze be- handeling worden de porien in het glas afgesloten. Het glas wordt spiegelglad, waardoor wa ter er sneller afloopt en zich niet kan hechten. Ontstaat er toch nog een kalkwaas, dan is dat makkelijk met een doek weg te vegen. Een enkele Sealclean behande- ling zou voldoende zijn om ja- renlang af te zijn van kalkaan slag. Daarom is het pakket ei- genlijk ook niet duur: het kost weliswaar rond de honderd gul den, maar werkt dan voor jaren. De behandeling zou volgens Sealskin hooguit een uurtje kos- ten voor een oppervlak van acht vierkante meter. Sealclean kan ook worden toegepast op kera- miek, glazuur en porcelein. Ook Koralle Nederland, een fa brikant van douchedeuren in Rosmalen, heeft een speciaal schoonmaakmiddel om het glas te beschermen tegen kalkafzet- ting. Koralle beveelt Sanishield aan, dat werkt volgens hetzelfde principe: door het op het glas aan te brengen, worden de schermen zo glad dat vuil en kalk geen kans krijgen zich te hechten. Sa nishield zou tweemaal per jaar moeten worden aangebracht. Een derde mogelijkheid om van de lelijke kalkaanslag af te zijn is de aanschaf van speciaal glas, dat in de fabriek al is voorbehan- deld. Daar past men dan overi gens een zelfde procede toe als hierboven beschreven. Dergelijk glas is echter wel flink wat duur- der dan normaal glas. Er zijn nieuwe wapens in de strijd tegen kalkaanslag in de badkamer. (Foto: Sealskin, telefoon 0416-672672). snel te heet worden. Als de bewo- ners thuis zijn, gaan er natuurlijk deuren open. Maar bij afwezigheid moet de serre toch geventileerd worden, anders is het zo een broei- kas. Bovenlichten of hoge klapra- men, die al dan niet automatisch open gaan, zijn dus heel belang rijk. In combinatie met zonwering is dat vaak voldoende. Wie het nog grondiger wil aanpakken, kiest voor mechanische ventilatie. De bouw van een serre kost in to- taal hooguit vier weken, het grond- werk meegerekend. Daarvoor moet nog een bouwvergunning worden aangevraagd. Vervolgens wordt de fundering gelegd. In deze streken moet daarvoor geheid wor den. Na het grondwerk staat de ser re zelf in enkele dagen. Daarna vergt de afwerking nog enige tijd. De meeste serres worden gebouwd van isolerend glas en gemoffeld aluminium. De profielen zijn voor zien van een thermische onderbre- king, wat betekent dat de binnen- kant geen contact heeft met de bui- tenkant. Daardoor kan aan de bin- nenzijde van de profielen geen condens ontstaan als het buiten koud is. Groot voordeel van alumi nium is dat het onderhoudsvrij is. Schilderen hoeft niet meer. Kunst stof heeft hetzelfde voordeel, maar in de praktijk wordt dit nauwelijks toegepast in de serrebouw. Twintig procent van de nieuwe serres wordt opgetrokken van hout. Een serre levert veel lichten ruimte op, ten koste van een klein stukje tuin. (Foto: Thoen Serres, 's- Gravenzande). Natuurlijk bij uw Auping hoofddealer onker Fransstraat 106-108 Rotterdam Tel.010-413 99 94 CV-ketels, radiatoren, vloerverw., convectorputten, sanitair, dakbedekking en loodgietersmateriaal. In onze winkels vindt u een compleet assortiment. Deskundig Advies Lage Prijzenl! Warmteservice Rotterdam, Ind. ter. "De Spaanse polder" Industrieweg 99 B, @010-2080020

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17