Emaille als traditionele troef Toeristischewandelroute Limousin heeft tradities hoog in het vaandel staan De onherbergzaamheid van de Eifel Meer informatie Heksen, wilde zwijnen en Formule 1 Streek in Midden-Frankrijk is dankzij onbekendheid puur en authentiek i TEKST EN FOTO'S: NATASJA DE GROOT LIMOGES - Stilte en rust kenmerken de Limousin. In deze streek in Midden- Frankrijk met uitgestrekte bossen en eenzame hoog vlakten is het massatoeris- me nog niet toegeslagen. De regio, bekend om haar emaille en porselein, is vooral een paradijs voor natuur- en kunstliefheb- bers. EIFEL - De geur van vers ge- kapt hout stijgt op uit de dichte dennebossen, en een palet van herfstkleuren ont- vouwt zich over de heuvels. De kou prikt in de neus en Hans en Grietje kunnen elk moment achter een boom vandaan komen. Geen won der dat hier zoveel krimi's worden geschreven: de Eifel oogt duister en gevaarlijk, als een levensecht spookverhaal, maar met een romantische af- loop. Want de dag eindigt al- tijd in een goed restaurant en 's nachts kan men vertoeven in mooie huisjes. De Eifel, voor oude en modeme sprookjes: over heksen en Formule 1. In de achttiende eeuw werd in Saint-Y rieix-la-Perge,vlakbijLi- moges, kaolien ontdekt. Dat is een zeldzame kleisoort die in zuivere vorm spierwit is en bruikbaar als porseleinaarde. Per toeval ontdekte een medicus de grondstof doordat zijn vrouw die gebruikte voor de was. A1 snel ontstonden porseleinfabrieken en werd Limoges het centrum van aardewerk en emaille.Een van de vele fabrieken is Royal Limoges. Deze porseleinwerk- plaats vestigde zich in 1816 in de stad en heeft haar deuren ge- opend voor het publiek om de achtergrond van deze traditie te ontdekken. Nog steeds bloeit de industrie, maar de kleisoort is niet meer te vinden in Limousin. Naast porselein heeft de stad een traditie van emaillewerk. Email le van Limoges is de benaming voor twee technieken uit ver- schillende perioden. Vanaf de tiende eeuw gingen de monni- ken-edelsmeden, die goud en zil- ver maakten, over tot de praktijk van emaille. „De eerste techniek heet dmail champleve. Bij deze oude Romaanse versieringswijze van vereringsvoorwerpen, als re- likwieen en kruisen, werd het fijngewreven glaspoeder ge- smolten", vertelt emailleur Ro bert Moussant, die een galerie heeft waar hij zijn emaillekunst tentoonstelt. In Limoges werd deze kunst be- oefend van 1150 tot in de veer- tiende eeuw. Maar in de Renais- sanceperiode verandert de tech niek en verschijnt beschilderde email (email peint), waarbij een koperen plaat wordt bedekt met ondoorzichtig emaille aan voor- en achterzijde om te Voorkomen dat het er door spanningsver- schillen af zou springen. Reden van verandering in techniek is volgens Moussant het produce- ren op grote schaal. Het scala breidde zich snel uit van schalen, eierdopjes en kopjes tot eigen- tijdse ontwerpen van kunste- naars en sieraden van emaille. Wandelingen over de wegen van de geschiedenis van Limousin zijn zeer gevarieerd. Een van de vele toeristische routes is Route Richard Coeur de Lion. Deze be- faamde route is genoemd naar koning Richard Leeuwenhart die bij het beleg van het kasteel van Chalus-Chabrol in 1199 de dood vond. De oude route voert langs ontelbare kastelen ten zuiden van Limoges vlakbij de departe- menten van Charente en Dor- dogne, die uit zijn tijd stammen. Het overgrote deel van deze ri- ante optrekjes werd in de elfde eeuw gebouwd en doet de toerist van de ene in de andere verba- zing vallen bij het bewonderen van een schat aan architecto- nisch en artistiek erfgoed. Som- mige kastelen zijn nog te bezoe- ken. Maar met het klimmen der jaren hebben door oorlogen en modetrends wel vele verbouwin- gen plaatsgevonden. Naast per fect bewaard gebleven kastelen zijn er talloze rui'nes, die de strijd tussen de koningen van Enge- land en koningen van Frankrijk niet hebben overleefd. Edn van de kastelen die langs de route ligt is Le Chalard, ongeveer veertig kilometer van Limoges. Dit Ro maanse kasteel heeft een punt- gaaf bewaard gebleven Middel- eeuwse kerkhof met veertig rij- kelijk versierde graven uit de twaalfde eeuw. De kerk is nooit afgebouwd. maar tijdens de Honderdjarige Oorlog wel ver- sterkt door de Engelsen. Het is zomaar een voorbeeld uit het enorme aanbod kastelen dat in het gebied te vinden is. Net zo gemakkelijk hadden in dit geval Chateau Rochechouart, Montb- run en Coussac-Bonneval. Wie echt van plan is de route te gaan doen, kan daarvoor uiter- aard contact opnemen met het Frans verkeerssburo of met het lokale buro voor toerisme in Li mousin (zie voor adresgegevens en telefoonnummers elders op deze pagina). Voor meer informatie over Limousin: Comite Regional clu Touris- me de Limousin 27, Boulevard de la Corderie 87013, Limoges, tel: 0031-(0)5 55451880. Gewoon contact opnemen met Maison de la France, (Frans Nationaal Verkeersburo) aan de Prinsengracht 670 in Amsterdam (tel. 0900 - 11 22 33 2) kan natuurlijk ook. Voor inlichtingen over vluchten met Regional Airlines van Amster dam naar Limoges: Regional Airlines, tel. 010-4627904 MaasstaD kathedraal is een van de zeldza me gotische bouwwerken van Zuid-Frankrijk, en uniek in de Limousin. Vlak achter de kerk is een botanische tuin aangelegd. Het andere centrum van de stad is het oude handelscentrum dat rondom de abdij Saint Martial (de eerste bisschop van Limo ges) is gebouwd. Grafkelders en herenhuizen met grote binnen- hoven herinneren hier aan de middeleeuwen. In de talrijke pit- toreske straatjes bevinden zich veel winkels die porselein en emaille voorwerpen verkopen. A1 eeuwenlang dankt de stad haar welvaart aan vervaardiging van deze kunstzinnnige objec- ten. Nog steeds vormen zij de belangrijkste bron van inkom- sten uit de handel. Op de route naar een van de meest bijzondere bezienswaar- digheid van Limousin, het kas teel van Coussac-Bonneval, ont- vouwt zich een heuvelachtige landschap dat wordt afgewisseld. met diepe dalen en uitgestrekte hoogvlakten. De gevarieerde en bosrijke omgeving met vele ri- viertjes en de typische Limousin koe op de achtergrond lever mooie plaatjes op. Een niet on- belangrijk onderdeel van het rij- ke erfgoed van de regio is het slot in het dorpje Coussac-Bon neval, in Haute-Vienne. Sinds de bouw in de veertiende eeuw is het nog steeds in het bezit van dezelfde adellijke familie De Bonneval. De gravin en graaf wonen in enkele vertrekken van deze schitterende burcht die en kele decennia geleden open is gesteld voor het publiek. „Ieder- een moet van deze pracht en praal kunnen genieten", ver- klaart de statige gravin tijdens het bezoek. In het slot, geken- 's avonds hun wandaad hadden voltooid. Zijn ze in hun auto's gestapt en zomaar weggereden? Hebben ze ooit kunnen leven met hun schuldgevoelens? Sinds 1945 is het dorpje een symbool van de rampen die Frankrijk heeft ondergaan tijdens de Tweede Wereldoorlog. Na deze trieste indruk is het tijd voor wat vrolijkers. Om de cultuurhonger te stillen, wordt een bezoek gebracht aan het Benedictijnen klooster van Chateauponsac. Dit veertiende eeuws klooster herbergt een charmant museum voor Franse volkscultuur, tradities en am- bachten, genoemd naar oprich- ter Rene Bauberot. Het museum vertelt het dagelijks leven van de afgelopen eeuw in de Limou sin. Het verplaatst de bezoeker naar een andere tijd met een lan- delijk huishouden met bijbeho- rende meubels en gebruiksvoor- werpen. Ook bezit het museum prehistorische collecties en een verzameling van geld en aarde werk. Limousin is natuurlijk niet alleen aantrekkelijk voor degene die er graag op uit gaat in de natuur of een stukje cul- tuur wil meepikken door een museum te bezoeken. Doordat het landschap zeer afwisselend is, is er voor elk wat wils. Zo kunnen vakantiegangers vertoe- ven aan een van de grote meren, zoals Lac de Saint Pardoux. Dit recreatiegebied met een omvang van 330 hectare omvat net als het Bussiere-Galant, een regio- naal natuurpark en een camping met een groot meer. In het na tuurpark zijn bovendien vele wandelpaden. Ook kan over een lengte van zes kilometer worden gefietst door een beschermd ge bied langs buitens uit het verle- In de Rue de la Boucherie woonde sinds de middeleeuwen het slagersgilde. Tegenwoordig is het een toeristische trekpleister. merkt door vier karakteristieke torens, staat meubilair vanaf de renaissance tot het einde van de achttiende eeuw. Alles wat zich in de familie heeft afgespeeld, is schriftelijk vastgelegd en wordt in een van de vele kamers be waard. Een bezoek aan de Limousin is niet compleet zonder Oradeur- Sur-Glane te hebben gadegesla- gen. Op 10 juni 1944, vier da- gen na de invasie in Normandie, moordde de Duitse SS vrijwel de gehele bevolking uit, louter om hef Franse verzet te breken. Na de massaslachting is het dorpje in as gelegd. De rui'nes, die stille getuigen zijn gewor- den, vormen samen met het kerkhof, waar de 642 slachtof- fers liggen begraven, een in- drukwekkend monument. Voor- al later op de dag of vroeg in de morgen maakt het grote indruk, omdat de uitgestorven straten van het dode stadje dan uitnodi- gen tot zwerven en mij meren .Je vraagt je af wat de nazi's hebben gedaan, nadat ze om zeven uur den en natuurmonumenten. De bewoners van de streek hou- den graag vast aan het verleden en tradities. Zo spelen, ondanks dat de kerken vrijwel overal leegstaan, processies en pa- troonsfeesten (viering van de naamdag van een patroonheili- ge) een grote rol. Een heel bij zondere processie is de osten- sion. Elke zeven jaar, laatst in 1995, eren bewoners van de de- partementen Creuse en Habte- Vienne hun heiligen op een op- merkelijke manier. De ostension begint op zondag na Pasen met het zegenen van de vlag. Ver- volgens worden reliekschrijnen getoond aan de bevolking en trekken gekostumeerde proces- siegangers onder begeleiding van een fanfare door de versier de straten. In de tiende eeuw is begonnen met deze traditie. Een van de eerste ostensions vond in Limoges plaats toen een epide- mie van de mal des ardents uit- brak, een huidziekte in de mid deleeuwen. Een andere traditie is het herdenken van de gilde van de slagers met het smulfeest van Petits Ventres (Buikjes). Ooit beleefde het machtige sla gersgilde in de Rue de la Bou cherie van Limoges hoogtijda- gen. Ieder jaar in de derde week van oktober kunnen liefhebbers de vleeswarenspecialiteiten van de historische slagerswijk proe- ven. Aan het slagersgilde is ove- rigens ook een museum gewijd. Dit is gevestigd in een vakwerk- huis, dat nog getuigt van de sla gers en worstmakers die er sinds de middeleeuwen woonden en hun beroep uitoefenden. Om bij een smulfeest te blijven, het ge nieten van de gastronomische specialiteiten van de streek is een 'must': de ganzenlever (foie gras), de clafoutis (een fijne taartsoort) met kersen, de bloe- dworst met kastanjes. Ook het rundvlees van de typische brui- ne koe van Limousin is tenslotte niet te versmaden. Lac de Saint Pardoux is een door veel Nederlanders bezocht recreatiegebied. Wie op doorreis is naar de Dor- dogne, passeert de Franse Li mousin zonder er waarschijnlijk veel acht op te slaan. De ruige dunbevolkte bergwereld en het regenachtige klimaat werken namelijk niet echt uitnodigend. Toch hebben de weinig platge- treden, toeristische paden iets puur en authentiek. Op de weg van het vliegveld Limoges naar het centrum van de hoofdstad van de regio zijn dan ook weinig tegenliggers te zien. De streek Limousin ligt halverwege tussen Parijs en Toulouse aan de weste- lijke rand van het Centraal Mas- sief en omvat de departementen Correze, Creuse en Haute-Vien- ne. Limoges, tevens hoofdstad van Haute-Vienne, is met haar 135.000 inwoners de economi- sche en culturele spil van de re gio.Tijdens de Romeinse over- heersing heette Limoges Augus- toritum. Het was de hoofdstad van de Lemovices, de Keltische voorouders van de huidige Li- mousin-bewoners. Vooral de middeleeuwen hebben hun spo- ren nagelaten in Limoges, en wel in de vorm van twee belang- rijke historische centra. Het bis- schopscentrum, met in het mid den de kathedraal Saint Etienne, waar talloze kleine straatjes trapsgewijs omhoog gaan en waar prachtige tuinen en kelders te vinden zijn. De oever van de rivier de Vienne geeft een mooi vergezicht op de oude binnen- stad en de daarboven uittorenen- de kathedraal St. Etienne. Deze Het traditionele aardewerk uit de streek droogt in de open lucht. Niet ver van de prachtige stad Tri er en opkruipend langs de grenzen van Luxemburg en Belgie, inge- sloten tussen de Rijn en de Moezel, strekt zich het Eifelgebied uit. Kenmerkend voor het landschap zijn de glooiende heuvels met vul- kafmrestanten, rustieke dorpen, kasteel rui'nes en wijngaarden. En dit alles op een afstand van nauwe- lijks vier uur rijden van Rotterdam. Wie van boven naar beneden het gebied wil verkennen moet om te beginnen in Kronenburg zijn. Een idyllisch stadje aan de voet van een dertiende eeuwse burcht, waar alle huizen nog in oorspronkelijke staat zijn en daarom beschermd worden als museumstukken. Hier worden speciale krimi-weekeinden geor- ganiseerd, om het onherbergzame gevoel in het grillige natuurgebied te versterken. Verderop in de Nordeifel zijn de historische plaat- sen Jiinkerath en Hillesheim te vin den, waar de Romeinen en zelfs de Kelten sporen hebben achtergela- ten. Er zijn ijzeren wapens en werktuigen gevonden en in de Middeleeuwen is dat gebied uitge- groeid tot het belangrijkste cen trum van ijzerindustrie en mijn- bouw. Aangezien de ligging van de dorpen schommelt tussen de In de Eifel worden de heerliikste Rieslinqwijnen qemaakt. 500 en 700 meter hoog, is sneeuw geen uitzondering. Vroeger kon er nog geskied worden maar dat is met de huidige milde winters voor- bij. Desondanks geven de heuvels een prachtige aanblik, zowel groen als wanneer ze bedekt zijn met sneeuw. Hele bijzondere bergen zijn de vulkanische overblijfselen, die overal maar met name in het plaatsje Daun te bewonderen zijn. Er zijn kratermeren ontstaan in de holtes tussen de vulkanen. met zeer diep water waar in de zomer op ge- varen en eventueel in gezwommen kan worden. De vulkanen zijn 'slechts' 10.000 jaar oud, wat geo- logisch gezien jong is. De vulka nen zijn niet actief in explosieve zin, maar men maakt dankbaar ge- bruik van de koolzuurbronnen: die worden aangeboord voor de ont- wikkeling van kuuroorden, en de gasbubbels in het mineraalwater van Gerolsteiner en Apollinaris zijn ervan afkomstig. Wie iets anders wil drinken dan mineraalwater is hier ook bp de goede plaats. Er worden verschil- lende alcoholische dranken ge- brouwen, waarvan de wijn van de Riessling druif de bekendste is. Er zit echter grote variatie in de oogst- wijze, wat verschillende soorten wijn oplevert. Een voorbeeld daar- van is de Eiswein, bereid uit drui- ven die door de nachtvorst bevro- ren zijn. Wijnproeven kan men overal, maar ook zeer aan te raden is het proberen van verschillende soorten schnapps. Dat is een wit doorzichtige drank met gemiddeld 45 alcohol, in diverse smaken zoals appel, peer en marsepein te verkrijgen. Het branden gebeurt volgens een ingewikkeld proces bij authentieke branderijen. Het zogeheten Eifelfeuer is een waan- Het karakteristieke Eifellandschap wordt gekenmerkt wordt door qlooiende heuvels. boordevol orachtio natuurschoon zinnig sterk kruidendrankje dat ook door de plaatselijke vrijwillige brandweer met veel plezier over- meesterd wordt. Daarbij hoort men zwaar Duits brood te eten belegd met vleeswaren zoals zelfgemaak- te bloedworst. En ook dat proces is van dichtbij te volgen: wanneer ge- logeerd wordt op een vakantie- boerderij bijvoorbeeld. Een familie biedt dan moderne appartementen aan voor een lage prijs gecombi- neerd met een landelijke sfeer, zo als het voederen van de ezel en het zelf maken van leverworst en jam. Vooral kinderen voelen zich hele- maal thuis op het Duitse platteland. Maar voor de oudere kinderen is eveneens een hoop te beleven. In de Eifel bevindt zich het onbetwis- te centrum van de Formule 1: de Nurburgring. Op dit legendarische raceparcours, gebouwd als werke- lozenproject in 1925, hebben veel bekende namen uit de autosport gestreden om de beker van de Grand Prix, en wordt jaarlijks het grote popspektakel Rock am Ring georganiseerd. De sterren verblij- ven in het Dorint hotel aan de ring, en voor mensen zoals Michael Schumacher en Jon Bon Jovi is een ondergrondse verbinding met het perscentrum aangelegd om contact met de groupies te vermijden. Tij dens de races zijn er nog zo'n 14 kamers in het hotel beschikbaar voor 'normale' gasten, die dan wel 6500 DM moeten betalen voor een weekendovernachting. Met iets minder geld is toegang te verkrij gen tot de Erlebniswelt, waar door middel van simulatoren, computer- spelletjes en een kartbaan het race gevoel ook bij de bezoekers losge- maakt kan worden. De ring ligt aan de voet van een burcht, de Niir- hurp. die een schitterend uitzicht biedt op de 22 kilometer lange ou de racebaan. Dit gedeelte met maar liefst 170 bochten heet de Nort- schleife: onder andere Niki Lauda kon in 1976 het gevaar niet trotse- ren en verongelukte. Daarom werd de nieuwe, korte ring gebouwd voor de Formule 1 wedstrijden. Met hoge snelheden kan over het traject van 4,5 kilometer gescheurd worden. Een bezoek aan het muse um en de pitstops, waar Schuma cher altijd 9 trucks met materiaal heen sleept, geeft een goed beeld van dit fascinerende wereldje. Zo als coureur Jackie Stewart het ooit typeerde: eenmaal aan het racen verandert de omgeving in een groene hel, er zijn geen bomen meer te onderscheiden, alleen maar groen dat razendsnel voorbij raast. Natuurliefhebbers die de bomen liever in een wat langzamer tempo bestuderen kunnen goed terecht in het natuurpark van de Siideifel. Daar is een wonderlijk verschijnsel te zien met de naam 'Duivels- kloofeen lange tunnel tussen de rotsen die 60 meter diep gaat. Het pad kan helemaal afgelopen wor den via een smalle, steile trap on der de bomen. De gevaarlijke kloof dankt zijn naam aan het on- waarschijnlijke ervan: te hoog om door water te zijn doorklieft, te on- mogelijk voor mensenhanden. Genoeg gezien van de spookachti- ge omgeving? Binnen is het genie ten van lekker eten. Voor wildlief- hebbers is er volop hert en wild zwijn, en ook gevogelte zoals gans wordt goed klaargemaakt met kas tanjes en warme appeltjes. In de ri- vierdalen wordt iedere dag verse forel gevangen, wat vervolgens opgegeten kan worden in karakte ristieke restaurantjes zoals een ou de molen. In Bitburg is een Ameri- kaans militair terrein omgebouwd tot uitgaanscentrum: een cafe in een kerk of een disco waar alleen op de tafels gedanst mag worden vormt een perfecte afsluiting van de dag. Op naar het volgende sprookje. Voor alle informatie over verblijf en tochten in de Eifel: Eifel Infor- matiebureau, tel. 010-2400503 ZITA BEBENROTH In de Erlebniswelt op de Nurburgring komt de fascinerende wereld van de Formule 1 wel heel erg dichtbij. Fntn's- lanson en De Kievith

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 25