Toyota Avensis voortaan standaard metairco Honda HR-V: fun-auto voor trendsetters Clio's met pit De melkkoe Si en 16V lekkere hardlopers Nieuwe D&W Gids! Prijzen Xsara Picasso bekend Mercedes fietst door elk terrein Gezinsauto van het Jaar Lantra Wagon voor de prijs van de Sedan Porsche start ontwikkeling 4x4 VJ85M11 PROFILE Honda ziet veel heil in auto's voor recreatief gebruik. De HR-V, die het Japanse merk nu presenteert, stoelt op de- zelfde gedachte als de twee jaar geleden gei'ntroduceerde CR-V. Vrijheid-blijheid is het devies van beide auto's. Er zijn echter meer overeen- komsten. De HR-V profiteert bijvoorbeeld van de Real Ti me aandrijftechniek, die ook aan boord van de CR-V te vinden is. Maar, waar de CR- V vooral een stoere uitstra- ling heeft, daar ademt de jongste loot aan de Honda- stam vooral een hoog fun-ge- halte. Geen prijzen Speciflcaties Volkswagen New Beetle 2.0 Bijzonderheden uitrusting Na het uitsterven van de Ke- ver besloot Volkswagen een nieuwe soort te kweken. Een Kever die uiterlijk aan zijn voorvaderen doet denken, maar onderhuids aan de mo- derne tijden is aangepast. Een paar maanden geleden zijn de eerste exemplaren losgelaten, en met succes: langzaam maar zeker begin je de nieu we Kever in't wild tegen te komen. Door Wim Otten Compact en snel, dat zijn de kenmerken van de Clio Si en 16V. Deze sportievelingen debuteren in het aanbod van Renault. Het duo laat zich snel herkennen aan de opval lend gevormde koplampen. Uiteraard zorgen de motoren van respectievelijk 90 en 110 pk voor de nodige pit. Het echte vuur komt later dit jaar als Renault een Clio met een 2,0 liter 170 pk motor lan- ceert als opvolger van de ver- maarde Clio Williams. Venijn Ook voor Scenic X 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlois Tel. 010 - 49 33 4 33 f TYRECENTER EXCELSIOR BANDIN Geld maakt gelukkig De HR-V (Hybrid Recreational Vehicle) is bedoeld voor trendset ters, mensen die nu net even wat anders willed rijden. Het uiterlijk van de auto is te typeren als vrolijk en joviaal. De frivole achterspoi- ler, de dakrails en de lichtmetalen 16" wielen geven de HR-V een sportieve 'look'. Deze zaken beho- ren overigens tot het sport pack. Standaard levert Honda de auto zonder spoiler en met stalen wie len. Over de ontwikkeling van de auto doet een aardig verhaal de ronde: enkele gedreven designers van Honda hebben de HR-V in hun vrije tijd ontworpen. 's Avonds en in het weekeinde werkten zij koortsachtig aan hun 'Joy Machi ne'. Ze gingen zelfs zover een klei- model op schaal te maken. Bij de officiele presentatie aan de directie sloeg het enthousiasme direct over. De ontwerpers kregen carte blan che van het management om de HR-V verder uit te werken. Wie de auto aandachtig bestudeert, komt tot de conclusie dat de HR-V een combinatie is van verschillen- de stijlen. Het model houdt het wielen gaat. Als bestuurder heb je niets in te brengen. De Real Time vierwielaandrijving, zoals Honda het systeem heeft gedoopt, treedt volautomatisch in werking. De motorkeuze is eenvoudig. Er is er namelijk maar een. Zowel de voorwielaangedreven HR-V als de versie met vierwielaandrijving heeft een 1,6 litermotor van 77 kW De directie van Honda was direct enthousiast toen de ontwerpers de HR-Vpresenteerden midden tussen een driedeurs hatch back en een stationwagon. De gro- te wielen met brede banden en de hoog boven het wegdek verheven koets roepen associaties op met terreinauto's. Honda spreekt dan ook van een High Rider. De be stuurder zit aangenaam hoog 'op de bok' in de HR-V waardoor het overzicht over de weg ideaal is. Het asfalt is het domein van de HR-V. Het is beter onverharde pa- den te mijden, ondanks dat het ui terlijk van de auto anders doet ver- moeden. De vierwielaandrijving waarmee de auto leverbaar is, be- wijst zijn nut op gladde of losse ondergrond. Onder normale om- standigheden is de HR-V 4x4 een voorwielaandrijver. Wanneer de voorwielen tractie verliezen, schie- ten de achterwielen te hulp. Een in- genieus systeem met hydraulische pompen in het achterdifferentieel zorgt dat er koppel naar de achter- (105 pk) aan boord. De krachtbron maakt van de HR-V zeker geen ra- cemonster, maar dat is ook niet de opzet. Onder de meest voorkomen- de omstandigheden presteert de motor gewoon goed. In de twee- wielaangedreven HR-V is de zes- tienhonderd gekoppeld aan een prima schakelende vijfversnel- lingsbak, terwijl de uitvoering met integrale aandrijving ook leverbaar is met een continue variabele transmissie (CVT). Hoewel de HR-V in mei in de showroom staat, kan Honda op dit moment nog geen prijzen geven. Een tweewielaangedreven HR-V zonder sport pack zal echter ruim veertig mille gaan kosten. Dit is best een bedrag, maar de HR-V geeft er wel veel voor terug. De be stuurder van de Honda gaat im- mers niet onder in de grijze massa. Bovendien biedt de avontuurlijke auto voldoende ruimte voor vier volwassenen en hun bagage. Hon da hoopt dit jaar nog vijfhonderd van deze trendy en tegelijkertijd functionele HR-V's aan de man te brengen. De ware aap komt uit de mouw. Jan Pronk van Milieu heeft een plan ontwikkeld om het autorijden fiks extra te be- lasten. Hij wil een verhoging van de energieheffing (=duur- dere brandstof), afschaffing van de fiscale vergoeding voor woon-werkverkeer, verlaging van de belastingvrije vergoe ding voor zakelijk gereden ki lometers en een verhoging van de fiscale bijtelling van de auto van de zaak. Dan wil hij ook nog eens de maximumsnelheid in het hele land terugbrengen van 120 tot 100 kilometer per uur. Het is toch van de zotte. De au to blijft een melkkoe, met nieu we (schijn)argumenten wor- den nieuwe heffingen inge- voerd. Zo wordt ons verteld, dat rekeningrijden wordt inge- voerd om de files terug te drin- gen. Het gaat autorijdend Ne- derland extra geld kosten, maar dat moeten we dan vol- gens die allervriendelijkste me- vrouw Netelenbos van Verkeer en Waterstaat maar voor lief nemen. Want het aantal files zal volgens de initiatiefnemers dalen omdat mensen uitwijken naar andere vormen van ver- voer. Dat is er wel niet (bussen en treinen zitten overvol, bo vendien woont lang niet ieder- een in de buurt van een sta tion), maar zo'n detail ziet de minister maar liever over het hoofd. Dat regelen we nog wel, zal ze wel denken. Terwijl de discussie over dit heikele onderwerp nog loopt, worden al weer nieuwe maat- regelen voorgesteld om het au torijden nogduurderte maken. Pronk zegt dat de maatregelen bedoeld zijn om de vervuiling door het wegverkeer terug te dringen. Ons land is echter schoner dan ooit en dat geldt voor grond, water en lucht. De beste manier om de vervuiling door auto's tegen te gaan is te zorgen dat auto's kunnen doorrijden. Beste meneer Pronk, wellicht kunt u daar uw aandacht op richten. Henri Stolwijk Toyota heeft de standaarduitrus- ting van de succesvolle zakenauto Avensis 2.0 TD Intercooler verder uitgebreid. De auto wordt voortaan altijd afgeleverd met airconditio- ning. Daarbij gaat de prijs niet om- hoog, maar zelfs 500 gulden om- laag. Het gaat om de Avensis 2.0 TD in de veelgevraagde Linea Terra-uit- voering. Deze is al rijkelijk voor- zien van allerlei accessoires, zoals twee airbags, elektrisch bedienbare portierruiten, centrale vergrende- ling en dergelijke. Toyota consta- teerde echter een toegenomen vraag naar airconditioning, met na me bij de zakelijke automobilisten, die veel tijd in hun auto doorbren- gen. Airconditioning bevordert de veiligheid omdat het interieur van de auto fris blijft, ook op lange warme dagen. Vandaar de beslis- sing om airco voortaan standaard toe te voegen. De Avensis heeft als zakenauto snel naam gemaakt. Al kort na zijn introductie vorig jaar werd hij tot CW Leaseauto van het jaar uitge- roepen. De wagen heeft dan ook een representatieve uitstraling, rijdt prettig en biedt veel veilig heid. Bovendien levert hij goede prestaties tegen lage bedrijfskos- ten. Het gemiddelde verbruik van 1 op 15 en de lage onderhoudsbe- hoefte zijn interessant voor het be- drijfsleven. De Toyota Avensis 2.0 TD Linea Terra Sedan is nu - met aircondi tioning - geprijsd voor 44.990 gul den. De Liftback- en de Wagonuit- voering staan in de prijslijst voor 46.990 gulden. Wie nog meer luxe wenst, kan kiezen voor de nieuwe Linea Luna of de Lina Soluitvoe- ring. Deze laatste biedt onder meer ook sideairbags, extra fraaie ve lours bekleding, houtafwerking in het interieur en chroomaccenten. De Avensis heeft als zakenauto snel naam gemaakt. Al kort na zijn introductie vorig jaar werd hij tot CW Leaseauto van het jaar uitgeroepen Motortype: viercilinder lijnmotor Cilinderinhoud: 1.984 cm3 Vermogen: 85 kW/115 pk bij 5.200 t.p.m. Max. koppel: 170 Nm bij 2.400 t.p.m. Acceleratie: 10,9 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 185 km/uur. Gem. verbruik: 8,7 ltr/100 km. Prijs: 50.000,— Centrale vergrendeling met afstandsbediening Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Spiegels elektrisch verstelbaar Stuur verstelbaar In hoogte verstelbare stoelen Achterbank neerklapbaar Bloemenvaasje in dashboard Getint glas ABS ESP Twee airbags voor de 2.0 HDI (90 pk) motor, eventuele veranderingen in belas- tingtarieven voorbehouden. De Citroen Xsara Picasso komt eind dit jaar op de Nederlandse markt. Ter gelegenheid van de Rai heeft de importeur de voorlopige prijzen voor de opvallend gesty- leerde ruimtewagen bekend ge maakt. De uitrusting ligt op een modern, hoog niveau. ABS, vier airbags, een boordcomputer en elektrische ramen en buitenspie- gels zijn standaard. Klanten kun nen rekenen op een maximale prijs van 41.290 gulden inclusief BTW en BPM voor de versie met 1,6-li- ter benzinemotor, 43.290 gulden voor de 1.8i 16V versie en 48.290 Ondanks z'n vrij stevige prijs van 50.000 gulden bedraagt de lever- tijd op een New Beetle momenteel ongeveer een jaar. Lang, inder- daad, maar de klanten nemen het voor lief. Het ding heeft een enor- me aantrekkingskracht, en niet al- leen op Keverliefhebbers. Eigen- lijk voelt iedereen die zich in het verkeer wil onderscheiden, die geen grijze muis wil zijn, zich aan- getrokken tot het opmerkelijke wa- gentje. Wat dat betreft is Volkswa gen precies op het goede moment met de New Beetle op de proppen gekomen, want ook uit nieuwe modellen van andere merken blijkt dat een aparte (of zelfs retro) vormgeving 'in' is. De New Beetle heeft het bijko- Zeeen van ruimte voorin de nieuwe Kever. De atstand stuur- voorruitis vergelijkbaar met die in een ruimtewagen. En metde stoel in de laagste stand kun je met de vingertoppen net het dak aanraken. Mercedes-Benz heeft zijn fietspro- gramma uitgebreid met een aantal nieuwe modellen. Het betreft een hybride fiets met elektromotor en drie typen mountainbikes. De fiet- sen zijn voorzien van moderne snufjes zoals hydraulische rem- men, lichtbediening op het stuur en vering voor en achter. Prijzen vari- eren van 2.599 gulden voor de ver- nieuwde citybike (deze is in '96 gentroduceerd) tot bijna 6.400 gul den voor de mountainbike met ve ring. De fietsen zijn leverbaar bij de Mercedes-Benz dealer. De genomineerden voor de titel Gezinsauto van het Jaar zijn be kend. Fiat's eigenwijze Multipla gaat het opnemen tegen voor de hand liggende deelnemers van Ford (de Focus) en Opel (de Astra) in wagon-uitvoering. Op de Huis- houdbeurs/Negen Maanden Beurs, die van 14 tot en met 18 april in de RAI te Amsterdam wordt gehou- den, kiest de consument de uitein- delijke winnaar. De verkiezing is een initiatief van de opvoedbladen Ouders van Nu en Kinderen in sa- menwerking met het vakblad Au tomotive. Uitgangspunt van de verkiezing is het helpen van (toe- komstige gezinnen) bij de keuze van een auto. Veiligheid, praktisch nut en ruimte wegen namelijk veel zwaarder dan topsnelheid en cilin derinhoud. De Clio Si en 16V zijn te herkennen aan de andere koplampen De Si en 16V moeten nu voor vuurwerk op de weg zorgen. In een oogopslag zijn ze te herkennen. Ze onderscheiden zich van de rest van de familie door een stel priemende dimlichten en verstralers achter glazen kaasstolpvormige kop- lamparmaturen. Deze Clio's heb ben daardoor een eigen snuit, die liefhebbers van een meer dynami- sche vormgeving zal aanspreken. Verder zit het venijn onderhuids. Om te beginnen bij het onderstel. De vering en schokdemping zijn harder en daarmee afgestemd op een meer sportieve rijstijl. In de omgeving van Parijs ontdekken we dat beide Clio's zich vlot over bochtige trajecten laten laveren, waarbij de wegligging lekker soli- de aanvoelt. De 16V is de snelste van het stel. Onder de kap huist een nieuwe 1,6 liter motor met zestien kleppen. Hij levert 110 pk en daarmee komt deze compacte Clio rap uit de voe- ten. Opvallend is de souplesse, waarmee de motor zijn kracht af- geeft. De maximale trekkracht be draagt 148 Nm, waarvan negentig procent voor handen is tussen de 2.500 en 5.500 toeren per minuuut. Renault heeft het brandstofver- bruik verlaagd door voor de klep- bediening wrijvingsarme rollagers te gebruiken. Het kost zodoende zo'n vijftig procent minder energie om het mechaniek draaiende te houden. Dezelfde motor is nu ook beschik- baar voor Renaults bestseller Me- gane Scenic. Een combinatie die bijna de perfectie benadert vooral door de souplesse van de kracht bron. Renault heeft trouwens de 1.4 75 pk versie uit het leverings- programma geschrapt, want deze nam slechts een procent van de to- tale verkopen voor zijn rekening. De basisversie is nu de 90 pk ster- ke 1.6e voor een prijs van 38.495 gulden, een verlaging van 800 gul den ten opzichte van de voorgan- ger. De nieuwe 1.6 16V kost 39.695 gulden en dat is met stan daard extra's als abs en grote 15 inch wielen met bredere banden dan voorheen. Volgens een woordvoerder van Renault dankt de Clio II tot dusver zijn succes aan een gunstige ver- houding tussen prijs en uitrusting. Die formule geldt ook voor de Si en 16V. De eerste, uitgerust met de van andere modellen bekende 1,6 liter achtklepper van 90 pk, levert het bewijs. Hij kost 28.295 gulden en heeft dan standaard dubbele air- bags, een in hoogte verstelbaar be- stuurdersstoel met lendensteunver- stelling, een in hoogte verstelbaar stuur, automatische luchtcirculatie, lichtmetalen 14 inch wielen en stuurbekrachtiging. Zijn voorgan- ger, de Clio 1.4 RTI van de oude generatie, had dat allemaal niet ter wijl die in '97 toch nog 27.245 gul den kostte. De 16V staat in de prijslijst voor 34.495 gulden. Be- halve de krachtige motor en de uit rusting van de Si biedt deze ook zaken als airco, abs, met leer be- kleed stuurwiel en zijairbags. Op de AutoRai presenteert Hyun dai de vernieuwde Lantra Wagon. De ruime gezinsauto is er vanaf 32.995 gulden en kost daarmee evenveel als de sedanversie. Met neergeklapte achterbank (ongelij- ke delen) meet de laadruimte 1,4 kubieke meter. Dubbele airbags, gordelspanners en een veiligheids- kooi beschermen de passagiers bij een eventuele aanrijding. Elke Lantra is bovendien voorzien van stuurbekrachtiging, centrale deur- vergendeling en elektrisch bedien bare zijramen en spiegels. Er is keuze uit vier motoren: een 1,5-, 1,6- of 2,0-liter benzineverzie of een 19-liter die zijn werk doet op diesel. Een team van 300 Porsche-mede- werkers is in het Duitse Hemmin- gen gestart met de ontwikkeling van een 4x4. Het wordt een zoge- naamde Sport Utility Vehicle (SUV) met permanente vierwiel aandrijving. De term SUV stamt uit Amerika. Het staat voor een multifunctionele terreinwagen met een zakelijke uitstraling die zeer geschikt is voor de openbare weg. Een goed voorbeeld is de Jeep Grand Cherokee. Porsche heeft in het samenwerkingsproject met Volkswagen de leiding over de ontwikkeling. De nieuwe auto zal de bodemgroep delen met een soortgelijke nieuweling van Volkswagen. De auto's zullen ech ter ontegenzeggelijk een totaal ei gen uitstraling meekrijgen. De Porsche-ingenieurs gaan voor de auto een eigen motorenserie ont- wikkelen. De auto moet in 2002 op de markt komen en Porsche ver- wacht er dan jaarlijks 20.000 te verkopen. de, die - eerlijk is eerlijk - als een dweil op de weg lag. Desondanks nodigt de New Beetle niet uit tot hard rijden. Want zeg nou zelf, een taal- baar fijn ge- voel. En zo heeft deze auto ons een heuse le- vensles geleerd: geld maakt geluk kig! Althans, als je van dat geld de opvolger van de meest geliefde au to ter wereld koopt. den en dat had bij de New Beetle ook mogelijk moeten zijn, zij het op een aerodynamisch meer ver- antwoorde manier. Misschien dat zo'n opstelling in Amerika, de be- langrijkste afzetmarkt voor deze auto, voor problemen zorgde. Dat schuilt immers een Volks wagen Golf en dus ligt de motor voorin en gaat de aandrijving naar de voorwielen. Het vroeger zo kenmerkende ratelende uitlaatge- mende voordeel dat niet alleen kenners hem waarderen. Zelfs de grootste onbenul op autogebied herkent er een Kever in. Volkswa gen heeft dan ook een knap staaltje geleverd met het ontwerp. Alle ty- pische kenmerken van de bestver- kochte auto aller tijden zitten er in, maar dan in een ultramodern jas- je. Alleen de voorste knip- perlichten zitten (in on ze ogen) op de ver- keerde plek: in de bumper. Bij de oer-Kever za- ten ze op de voorspat- bor- luid heeft plaats gemaakt voor een bescheiden brom. Ook de bestu- ring en wegligging voelen nage- noeg hetzelfde aan als bij een Golf. Dat alles betekent dat de New Beetle zich zowel rechtuit als in de bocht uitstekend gedraagt. Dui- zendmaal beter dan de ou- Kever die met 180 over de snelweg jaagt, da's toch geen gezicht? Je reinste dierenmishandeling! Wie een New Beetle om nostalgi- sche redenen koopt komt qua rij- eigenschappen dus van een koude kermis thuis. Waarom dan een hal ve ton uitgeven voor zo'n ding? Omdat, zo hebben we ervaren, de wereld er voor de bestuurder van een New Beetle mooier uitziet. Overal ontmoet je glimla- chende gezichten en opge- stoken duimen. Men waar- deert de auto waarin je rijdt en dat geeft een onbe- land bestempelt dingen immers al snel als 'onveilig'. Rijdt de New Beetle als een Ke ver? Krijg je er dat oude, vertrouw- de Kever-gevoel in? Nee, absoluut niet. Onder het blitse uiterlijk 1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17