Activiteiten 1999 Masterplan: Blijdorp ondergaat metamorfose Gorilla's kunnen zich uitleven op eigen eiland COLOFON Kinderactiviteiten 1999 MaasstaII Met het Oceanium krijgt Rotterdam er in 2000 een topattractie bij Gorilla-eiland eerste stukje Afrika in kader Masterplan Zoo kleurrijk heeft u het nog nooooit gezien! Nieuw Manoelkattenverblijf, gereed in maart. Het nieuwe verblijf sluit aan bij de Mongoolse steppe. Jagers (manoelkat- ten) en prooidieren (Mongoolse renmuizen) worden hier op het oog samen, maar in werkelijkheid toch gescheiden, gehuis- vest. Beide soorten zijn nieuw in de collectie van Blijdorp. Afsluiting 'Jaar van de Dikhuiden', Bernhardine Fonds. 1998 stond voor het Bernhardine Fonds (het natuurbescher- mingsfonds van Blijdorp) in het teken van de dikhuiden. Door middel van acties werd geld ingezarneld voor olifantenprojec- ten in het wild. Op 24 februari werd dit dikhuidenjaar feeste- lijk afgesloten; de twee babyolifantjes ontvingen een reuze verjaardagstaart. Nieuw verblijf Lapland- en Sperweruilen. gereed in maart 1999. De Lapland- en sperweruilen krijgen een ruim en groen verblijf, tussen het flamingostrand en het Amoergebied in. De- ze twee uilensoorten zullen, overeenkomstig de natuur, in het- zelfde gebied gaan samenleven. Nationaal Dierentuinweekend. 17 en 18 april. Flet thema van het dierentuinweekend is 11 dierentuinen eigenwijs'Tij- dens dit weekend worden extra activiteiten georganiseerd, die de bezoekers inzicht geven in de diversiteit van Blijdorp en van de verschillende dierentuinen in Nederland *Expositie overoceanen, 1 juni tot opening Oceanium. De be- zoeker wordt op de hoogte gesteld van het waardevolle en kwetsbare ecosysteem 'de oceaan'. Onderdeel van de exposi- tie is een videopresentatie over oceanen, Tevens staan er pane- len met foto's van de bouw van het Oceanium. De foto's wor den regelmatig geactualiseerd om de ontwikkeling goed te kunnen volgen. Er zal ook een plattegrond van het Oceanium te zien zijn. Kunstproject Fabels uit een technologisch tijdperk, in juni of juli (tijdstip wordt nog bekend gemaakt)CELL, Initiators of Incidents presenteert in Diergaarde Blijdorp 'Fabels uit een technologisch Tijdperk'. Een zestal kunstenaars zal een aantal werken speciaal voor de Diergaarde ontwikkelen, varierend van interactieve (nieuwe media) installaties tot een dansvoor- stelling. Het thema is de veranderde relatie tussen mens en dier binnen een technologische samenleving. Opening Gorilla eiland. gereed in zomer 1999. De go rilla's krijgen deze zomer een nieuw buitenverblijf: een fraai open eiland met een op- pervlakte van ongeveer 1800 vierkante meter. Na het we- relddeel Azie is dit het eerste stukje Afrika in Blijdorp vol- gens de richtlijnen van het Masterplan. Het verblijf is zeer gevarieerd ingericht met natuurlijke beplanting, rot- sen, klimbomen, moerasach- tige gedeelten, niveauver- schillen in het landschap en verwarmde schuilplekken. De Rotterdamse gorillafami- lie bestaat uit negen leden die drie generaties vertegenwoordi- gen. De jongste telg is de vijf maanden oude D'jeeco. Nieuw Oehoeverblijf gereed in zomer 1999. Ook de oehoes in Blijdorp krijgen een nieuw en ruimer verblijf, tussen de Ri- vierahal en de Victoriaserre in. Er wordt bij de inrichting ge- bruik gemaakt Van de bestaande bomen. ZOOmeravonden. De tuin is op 5 en 12 augustus open voor publiek tot 21.30 uur. Vanaf 17.00 uur zijn er extra activiteiten en geldt een voordelig toegangstarief. Nieuw Francois Langoerenverblijf, gereed in herfst 1999. De zeldzame Francois Langoeren, oftewel Aziatische blade- tende apen, verhuizen van het nachtdierenhuis naar een spik- splinter nieuw verblijf. Het nieuwe onderkomen wordt ge- bouwd op de plaats waar nu de oehoes zijn ondergebracht, naast de Chinese sfeertuin. Het wordt een ruim en zes meter hoog verblijf met bomen en verwarmde slaapgrotten, overeen komstig het natuurlijke leefgebied in China, Laos en Vietnam. De langoeren zijn zeer opmerkelijk om te zien. Ze hebben een zwarte kuif en een witte snor. Opening Oceaniumwinter 1999/2000. Het precieze tijdstip wordt later bekend gemaakt. Blijdorp bouwt op dit moment het Oceanium aan de andere kant van de spoorlijn in het Roel Langerakpark. Met dit nieuwe deel (inclusief nieuwe entree en parkeerterrein) wordt de oppervlakte van de Diergaarde bijna verdubbeld. In dit waterwerelddeel kunnen bezoekers straks een onderzeese ontdekkingsreis maken van Europa via Noord- Amerika en de Caraibische zee naar Zuid-Amerika. Tijdens deze reis wordt veel aandacht besteed aan de specifieke le- vensvormen die typerend zijn voor elke zee of oceaan, maar ook kustbiotopen in al hun verscheidenheid worden hier le- vensecht nagemaakt. Blijdorp stelt zich tot doel een bijdrage te leveren aan de bescherming van zeeen en kusten en de daarbij behorende flora en fauna. Het doel wordt nagestreefd door middel van fokprogramma's, onderzoek en educatie. Diverse rondleidingen Blijdorp bij Night sept-nov mrt-raei). Een rondleiding door het schemerduister van de diergaarde, voorafgegaan door een diner. Dit exclusieve arrangement is geschikt voor wat grotere (familie)groepen of bedrijven. Maar ook individuele deelname is mogelijk op elke tweede dinsdag van de maand. Gezinsrondleiding (kost niets extra naast entree). Deze rond leiding is ideaal voor groepjes volwassenen met kinderen van af 10 jaar. Verjaarspartijtjeser zijn twee soorten veijaardagsarrange- menten mogelijk. Er is de speciale landerrondleiding (van September t/m mei) of het DOEMEE arrangement (hele jaar door). De kosten zijn fl.22,- per persoon. Abonnementhouders betalen fl. 15,- p.p. Voor alle rondleidingen geldt dat er tijdig, soms wel 1 of 2 maanden vooraf moet worden gereserveerd (tel. 010-4431456). Redactie: Maurice Heijnen Tommy Roedolf Foto's: Dick Sluijter Rob Doolaard Diergaarde Blijdorp Verslaggeving: Marcelien van Eijnsbergen Tommy Roedolf Vincent Wernke Vormgeving: Joop Langeveld Jan Mulder WIIKBLADEN ROTTERDAM - Diergaarde Blijdorp is niet meer te ver- gelijken met een paar jaar ge- leden. De bezoeker kan een wereldreis maken langs ver schillende interessante die- ren, die zich prima thuis voe- len in hun nagebootste na tuurlijke landschappen. Het werelddeel Azie, dat eender- de van de huidige tuin be- slaat, is al bijna klaar en ook de realisatie van het Oceani um vordert gestaag. Als alles meezit opent dit waterwe relddeel komende winter haar deuren voor het publiek, dat dan een schitterende we reldreis onder de waterspie- gel kan maken. De metamor fose die Blijdorp ondergaat, heeft alles te maken met het Masterplan, waar de dier gaarde in 1988 mee van start is gegaan. Het Masterplan wordt in fasen gebouwd en moet in 2005 klaar zijn. ROTTERDAM - De gorilla's in Diergaarde Blijdorp krij gen deze zomer een nieuw buitenverblijf: het gorilla-ei land. Ook dit project is on derdeel van het Masterplan. Na het werelddeel Azie - dat nu klaar is - is dit fraaie groe- ne eiland het eerste stukje Afrika. Eind januari is de diergaarde begonnen met het bouwrijp maken van het ter- rein. Voedsel Grote gorillafamilie EITJE, nog tot en met 11 april 1999. Pasen is natuurlijk het moment om een spannende eierontdekkingstocht te maken door de dierentuin. Hier vind je werkelijk alle soorten en ma- ten eieren, zoals gewone kippeneieren, maar ook grote struis- vogeleieren, fossiele dinosauruseieren en glibberig kikkerdril. In een reuzenei kruipen om te voelen hoe het is om een kuiken te zijn, kan ook! Bij de speurtocht hoort een leuk boekje, een verrassing en een prijsvraag. Kosten: drie gulden, waarvan een gulden gaat naar het Bernhardine Fonds. HUID EN HAAR, van 24 april tot en met 5 September 1999. Een actieve speurtocht over de functie van huid bij dieren, Er wordt op speelse wijze aandacht besteed aan camouflage, ver- vellingen, zomer- en wintervacht, vlooien, felle kleuren en nog veel meer. Bij de speurtocht hoort een informatieboekje, een verrassing en een prijsvraag. Kosten: ongeveer drie gul den, waarvan een gulden naar het Bernhardine Fonds. ZOOCAMP: in juli en augustus Kinderen kunnen op een vrijdag- of zaterdagnacht in de Diergaarde kamperen, midden tussen de dieren en meehelpen met diverse activiteiten. Reser- veren noodzakelijk op tel: 010-4431456. OGEN BEDROGEN: 16 okt 1999 t/m 9 januari 2000 Een spannende en leerzame speurtocht door Blijdorp waarbij je ontdekt dat de natuur vaak anders is dan het lijkt. Uiteraard wordt veel aandacht besteed aan de verschillende vormen van camouflage bij dieren en planten. Ook bij deze activiteit hoort een leuk DOEboekje, een verrassing en een prijsvraag. Kos ten: 3 gulden, waarvan 1 gulden naar het Bernhardine Fonds. DIVERSE RONDLEIDINGEN GEZINSRONDLEIDING, deze rondleiding is uitermate ge schikt voor groepjes volwassenen met kinderen vanaf 10 jaar. VERJAARSPARTIJTJES: er zijn twee soorten vetjaardags- arrangementen mogelijk. Er is de SPECIALE KINDER- RONDLEIDING (van September t/m mei) of het DOEMEE arrangement (hele jaar door). De kosten zijn fl.22,- per per soon. Abonnementhouders betalen fl. 15,- p.p. Voor alle rond leidingen geldt dat er tijdig, soms wel 1 of 2 maanden vooraf moet worden gereserveerd (tel. 010-4431456). DELTADRUK Walvissen, diepzee Kleurenpraeht Nu al te zien... Deze speciale bijlage kwam tot stand in samenwerking met Maasstad weekbladen: De dieren en planten die in hetzelf- de gebied voorkomen, worden bij elkaar gebracht en gerangschikt naar werelddelen. Zo zijn er in het werelddeel Azie Java-apen en ot ters te vinden in een moerassig landschap en in een tropisch bos- gedeelte Indische olifanten en gra te neushoomvogels. Om de karak- teristieke sfeer van elk werelddeel te versterken. zijn er typerende cul- turele elementen toegevoegd. In het werelddeel Azie zijn bijvoor- beeld een nagemaakte Boeddhisti- sche tempelruine, een hangbrug, Chinese theepaviljoens en een au- thentieke paalwoning (longhouse) te zien. Het Oceanium dat momenteel ge bouwd wordt, is het grootste pro ject van de dierentuin. Het wordt daarom ook in fasen gebouwd. Oorspronkelijk was het de bedoe- ling dat dit 'waterwerelddeel' in de huidige tuin zou komen op de plaats waar nu de grate vijver ligt. De gedachte was om water - als bran van leven - een centrale plaats in de tuin te geven. Toen het Roel Langerakpark in 1995 beschikbaar kwam. kreeg de diergaarde er in- eens elf hectare bij en werd beslo- ten om in de huidige tuin drie we relddelen te realiseren: Azie. Afri ka en Australia, met als centraal punt de Rivi&rahal. Deze zomer wordt het eerste project van Afrika geopend: het gorilla-eiland. In het Roel Langerakpark, aan de andere kant van het spoor, worden Euro- pa, Noord- en Zuid-Amerika ge- realiseerd, met als centraal punt het Oceanium. Het meest omvangrijke onderdeel van het Masterplan is het Oceani um. In 1995 is de diergaarde ge- start met de aanleg van dit water- i— WMmmm Het nieuwe verblijf - dat financieel mogelijk is gemaakt door de Ver- eniging Vrienden van Blijdorp - betekent een behoorlijke gebieds- uitbreiding voor de gorilla's. Het gebied is veertig bij vijftig meter en de dieren krijgen er dus zo'n 1800 vierkante meter aan grand bij. Die ruimte komt beschikbaar omdat de weides van de onagers en addaxen bij het nieuwe ontwerp worden getrokken. De onagers en addaxen zijn inmiddels elders in de tuin ondergebracht. Het nieuwe gorilla-eiland wordt te- gen het huidige buitenverblijf aan- gebouwd, zodat dit een doorloop- zone wordt van het bestaande bin- nenverblijf naar het eiland in de open lucht. De oude onagerstal wordt ingericht als kijkplek voor de bezoekers. Het gorilla-eiland bestaat uit een groot en een klein eiland, omgeven door water. Het grate eiland is be- stemd voor de gorilla's, het kleine eiland voor Afrikaanse dwerganti- lopen en in de toekomst colobus- apen, die ook in de gebieden voor komen waar de gorilla's in het wild leven. Als deze combinatie niet werkt. zal ook het kleine ei land aan het buitenverblijf van de gorilla's worden toegevoegd. Bij het ontwerp van het eiland is zoveel mogelijk rekening gehou- den met de natuurlijke behoeften De jongste telg van de familie is de vijf maanden oude D'jeeco. van de toekomstige bewoners. Het verblijf is zeer gevarieerd ingericht met natuurlijke beplanting, rotsen, klimbomen, moerasachtige ge deelten en niveauverschillen in het landschap. Om het eiland groen te houden, zullen sommige stukken beschermd worden tegen de speel- se gorilla's door schrikdraad. Er zijn diverse schuilplekken gecre- eerd waar de dieren zich desge- wenst kunnen terugtrekken. Goril la's zitten over het algemeen graag in hun binnenverblijf. Daarom zijn sommige schuilplekken ver- warmd, waardoor het wellicht ook bij minder gunstige weersomstan- digheden aantrekkelijk is voor de gorilla's om buiten te blijven. Om het natuurlijke fourageerge- drag (voedsel zoeken) te stimule- ren zal op diverse plaatsen voedsel worden aangeboden en in een spe ciaal daartoe aangelegd bosgebied kunnen de gorilla's zelf eetbare kruiden en bramen plukken. Het voedsel dat de dieren krijgen, be staat vooral uit groenten, takken, hooi en een klein beetje fruit. Ze krijgen dit verspreid over de gehe- le dag. Om de gorilla's bezig te houden, krijgen ze daarnaast ook verrijkingmateriaal zoals zonnepit- ten of een bamboestok gevuld met honing. Natuurlijk is bij het ontwerp ook rekening gehouden met de bezoe kers. Zij kunnen de gorilla's be- wonderen vanuit maar liefst zes kijkplekken in Afrikaanse stijl. Deze stijl is ook terug te vinden op de fraaie bebording, die informatie geeft over het gedrag van de goril- lagroep, voedselkeuze, voortplan- ting, verspreidingsgebeid, de mate van bedreiging en het belang van het Europese fokprogramma. De Rotterdamse gorillafamilie be staat inmiddels uit negen leden. Het is een zeer hechte groep waar- in drie generaties zijn vertegen- woordigd. De imposante zilverrug Ernst is de leider van de groep, die verder uit vier volwassen vrouw- tjes en vier jongen bestaat. Ernst is tevens de vader van al het nage- slacht, alleen de gorillapeuter Aya is door Xebo, de zoon van Ernst, verwekt. Xebo zit overigens niet in Blijdorp maar in Barcelona. De jongste telg van de familie is D'jeeco. Een kleine vijf maanden geleden, in de nacht van 22 op 23 oktober, werd hij geboren en het is alweer de twintigste gorilla die sinds 1980 in Rotterdam ter wereld is gekomen. Trotse moeder van de baby is Dura, de vader is Ernst. Op dit moment is gorilla Annette zwanger en begin deze zomer wordt er dus weer een kleine goril la verwacht. Annette verzorgt nu twee peuters: een kind van haarzelf en een van haar dochter. Blijdorp wil de groep niet veel groter laten worden dan die nu is. Twaalf wordt gezien als het maximum. Deltadruk heeft net als Diergaarde Blijdorp veel kleur in huis. Heel veel kleur zelfs. Sinds kort draait een unieke Heidelberg achtkleurenpers met omkeerinrichting het mooiste drukwerk. Dat moet je gezien hebben om het te geloven. Bel eens op voor een afspraak. Linschotenstraat 100, 3044 AW Rotterdam, Postbus 11151, 3004 ED Rotterdam, tel. (010) 437 71 55, fax (010) 462 43 29, e-mail: drukkerij@deltadruk.nl Al wandelend over de zeebodem zijn uiteenlopende Noordzeebewoners te bewonderen. Inzet: Tunnel door het koraalri f. werelddeel. Vanaf de Stadhou- dersweg zullen een indrukwekken- de waterval en een architectonisch fraaie gevel verrijzen. Het Oceani um maakt het straks mogelijk om een onderzeese ontdekkingsreis te maken van Europa via Noord- Amerika en de Caraibische zee naar Zuid-Amerika. Tijdens deze reis zal veel aandacht worden be steed aan de specifieke levensvor- men die typerend zijn voor elke zee of oceaan. Ook de kustbio topen in al hun verscheidenheid worden hier levensecht nage maakt. De reis door het Oceanium begint in Schotland, bij het vogeleiland Bass Rock. Hier leven papegaai- duikers, aiken en zeekoeten. die nestelen op krappe richels. Als ze duiken zijn ze ook onder water te volgen. Voor schoolgroepen is er de speciale Klipklas; dit klaslokaa! biedt uitzicht op de vogelrots. Dan is er ook nog de voelpoel, waar on der begeleiding zeesterren, platvis- sen en andere zeedieren gevoeld kunnen worden. Na dit levendige onderdeel begint de werkelijke tocht door het Oceanium en de be zoeker duikt ills het ware onder in de Noordzee. Al wandelend over de zeebodem zijn uiteenlopende Noordzeebewoners als grondhaai- en, inktvissen, kwallen, ponen en makrelen in grote aquaria te be wonderen. Na de Noordzee wach- ten enkele Atlantische aquaria, waarna een 25 meter lange door- zichtige tunnel door het haaienbas- sin steekt. Dit is het grootste aqua rium van het Oceanium (meer dan drie miljoen liter zeewater!). Hier- in krijgen Atlantische mensenhaai- en, hamerhaaien, zeeschildpadden en andere dieren een zee van ruim te. De daaropvolgende walvis-expo past naadloos in de wereldreis. Klapper is de 13 meter lange inter actieve bultrug; een walvis die echt spuit en zingt en waar kinderen ook in kunnen. Ook de diepzee mag niet ontbreken. Een decor met stromend lava, een diepzeegeiser en in het donker oplichtende crea- turen geven u een indruk van deze onbekende wereld. Na alle visuele indrukken wordt de reis onderbro- ken door een publieks-Iab. Hier worden de laatste kweekresultaten getoond, staan microscopen klaar en kunnen waterproefjes worden gedaan. Met de kleurenpraeht van het Ca- ra'ibisch koraalrif vervolgt u uw reis. Echt koraal, kleurige vissen, verscholen murenen en razend- snelle barracuda's strijden om aan dacht. Op een schaduwrijk CaraY- bisch terrasje kan even worden bij- gekomen van alle indrukken, waarna direct kan worden doorge- stoken naar de Zee van Cortes. Cortes biedt een keur aan woestijn- dieren uit de Sonora. Een kusta- quarium toont het contrast tussen het rijke kustleven en de ogen- schijnlijk levenloze woestijn. De wereldreis besluit spectaculair, en kele kilometers noordelijker aan de kust. Een heus woud van meters- lang kelpwier in een aquarium van zes meter hoog deint mee met de golven. Hier leven ook de popuiai- re zeeotters. De otters hebben twee mooie verblijven, waarin ze onder en boven water te zien zijn. De uit- smijter van het Oceanium is het grote kustbiotoop van de Califor- nische zeeleeuwen, die zowel bin nen als buiten te bewonderen zijn, Het nieuwe gedeelte van de dieren tuin krijgt ook een eigen modeme entree, die tevens de hoofdentree van de diergaarde wordt. De oude ingang aan de Van Aerssenlaan blijft overigens gehandhaafd. Door middel van grote waterpartijen krijgt de nieuwe ingang een heel landschappelijk, open karakter en lijkt de diergaarde naadloos over te vloeien in het ernaast gelegen Roel Langerakpark. Op het terrain komt ook een reusachtig parkeerterrein, dat plaats biedt aan 1500 auto's en touringcars en heel veel fietsen. Het nieuwe gedeelte zal door mid- del van een tunnel onder het spoor met het oude gedeelte verbonden worden. Overigens zijn veel Oceaniumdie- ren nu al in de diergaarde te be wonderen. De zeeotters bijvoor- beeld. Blijdorp kreeg in 1995 al de unieke mogelijkheid om alvast er- varing op te doen met deze zeer opvallende bewoner van het toe komstige Oceanium. Een piepjon- ge zeeotter was aangespoeid in Alaska en kwam via de US Fish and Wildlife Service in Blijdorp terecht. Verder zijn de haaien en kwallen nu al te zien Zij verhuizen komende winter allemaal naar het nieuwe waterwerelddeel. In de loop van het jaar zal er ook een ex- positie over het Oceanium komen, waar dan op foto's te zien is hoe de voorbereidingen verlopen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19