Zoo zit dat Zoo groot is een olifant I Fokprogramma's belangrijk voor Diergaarde Blijdorp m Blijdorp abonnementen Het is een echt damesgebeuren, daarin Blijdorp Blijdorp zet zich in voor natuurbehoud Een Dikdik had beter een Dundun kunnen heten omdat het een slanke dwergantilope is. In Blijdorp kun je al voor Pasen je ei kwijt (programma Eitje). Een giraf is als baby al groter dan een volwassen mens. Een ooievaarsnest weegt honderden kilo's. Zebra's trekken hele gekke bekken als ze vrouwtjes wil- len versieren; zebra's hebben in hun gehemelte een reuk- orgaan waarmee ze kunnen ruiken of de vrouwtjes willen paren. Een atlantische mensenhaai slaapt nooit echt; hij moet namelijk blijven zwemmen om adem te kunnen halen. Een giraf doet hazeslaapjes, in totaal slaapt hij maar 30 minuten per 24 uur. Een krokodil en een giraf kunnen even lang zijn, alleen de een horizontaal en de ander verticaal. Krokodillen zijn de oudste Blijdorp-bewoners. Flamingo's zijn roze omdat ze garnalen eten. Een kudde van tien olifanten produceert per dag onge- veer 1500 kilo poep. Een dromedaris wandelt rustig 17 dagen zonder te drin- ken door de woestijn, maar drinkt dan bij de eerst volgen- de oase in 10 minuten wel 135 liter water. Een struisvogel kan wel 70 km per uur rennen en loopt zodoende dus een grote kans aangehouden te worden als hij dit binnen de bebouwde kom doet. In Blijdorp is er voor elk wat wils; alle kleuren en maten zijn aanwezig, of je nu voor een knalblauwe gifkikker of een rustig grijze olifant kiest. Er zijn padden waarbij de jongen in de huid van de rug van de moeder groeien. Sommige dieren kunnen heel goed toneelspelen, denk maar aan een wandelende tak of een zweefvlieg die op een gevaarlijke wesp lijkt. Elk dier heeft zo zijn/haar eigen plantenwensen. Zeeotters gebruiken net als mensen bestek; zij eten altijd drijvend op hun rug; harde schelpen slaan ze stuk op een steen die ze op hun borst leggen. Een papegaai eet ook hondenbrokken. Schuttersvissen vangen insecten door ze met waterdrup- pels te bekogelen waarna ze in het water vallen en dus gegeten kunnen worden. Sommige vissen gaan elke dag naar de schoonheidsspe- cialiste; tandbaarsen laten zich bijvoorbeeld iedere dag gewillig door poetsvissen reinigen. ROTTERDAM - Olifanten, je kunt er niet omheen. Zeker niet in Blijdorp waar er maar liefst tien rondlopen in Ta- man Indah, het prachtige, nieuwe olifantenverblijf. Oli fanten zijn, aldus de voor- lichter van Blijdorp, Con stance Alderlieste, ontzettend sociale dieren. Om de rust (voorwaar een groot goed als het om olifanten gaat) te be- waren, is de kudde onlangs in tweeen gesplitst: Irma, Doua- nita en Yasmin aan de ene en Tin Tin, Phyo Phyo en Yu Yu Min met hun kalveren aan de andere kant. De manne- tjes, de bullen Alexander en Palong lopen daar niet tus- sen. Dat zou, zeker als een van de dames een vruchtbare periode heeft, tot rarapzalige situaties kunnen leiden. ROTTERDAM - In Blijdorp zijn altijd veel jonge dieren te bewonderen, zoals olifantjes, okapi's en girafjes. Kleine olifantjes en andere babydie- ren zijn reuze leuk, maar ook noodzakelijk. Het fokken van bepaalde diersoorten is nodig om uitsterven te voorkomen. Bernhardine Fonds Wie een abonnement voor Blijdorp koopt zal merken dat dit meer is dan een doorlopend toegangsbewijs. Abonnementhou- ders kunnen namelijk niet alleen het hele jaar Diergaarde Blij dorp onbeperkt bezoeken, maar kunnen ook genieten van vele leuke extra's. Daarnaast draagt men met het abonnement ook een steentje bij aan de belangrijkste doelstelling: natuur- en soortbehoud. Meer hierover lezen de abonnementhouders in het 'Blijdorp Blad'. Dit kleurrijke magazine valt een keer in de twee maanden in de bus. Het nieuwe abonnement is momen- teel weer te koop, op doordeweekse dagen bij de bezoekersser- vice en in het weekend aan de kassa's van Blijdorp. In principe zijn de abonnementen geldig van 1 mei 1999 tot en met 30 april 2000. Indien het abonnement al in maart of april aange- schaft wordt, heeft men dus een aantal weken extra! Tarieven gezinsabonnement (twee ouders/verzorgers en de inwonen- de kinderen t/m 17 jaar) fl.230,- Eenouder-gezinsabonnement (een ouder/verzorger en de in- wonende kinderen t/m 17 jaar) fl. 165,- persoonlijk abonnement, 12 t/m 64 jaar fl. 105,- kinderabonnement, 4 t/m 11 jaar fl.65,- seniorenabonnement, 65 jaar en ouder fl.75,- Een gezin met twee kinderen heeft het abonnement na drie be zoeken al ruim terugverdiend! Voordelen abonnement - onbeperkt toegang tot Diergaarde Blijdorp. - een keer in de twee maanden het magazine Blijdorp Blad. - gratis een aantal introduces meenemen. - korting in de ZOOvenirwinkels van Blijdorp. - aanbiedingen in de horecalokaties. - korting op een rondrit met de Jungle Express. - korting op kleurenfoto's van de Blijdorp Fotoservice. - korting op bepaalde Blijdorp arrangementen zoals verjaars- partijtjes en Zoocamp Aanbiedingen voor Blijdorp abonne menthouders bij andere attracties en musea. - 2x gratis toegang tot Artis en Antwerpen ZOO/Planckendael. - korting op de toegang van de Efteling, Het Land van Ooit, Waterland Neeltje Jans, Naturalis, het Museon, Aqualutra en Iguana. - korting bij andere dierentuinen die aangesloten zijn bij de Nederlandse vereniging van Dierentuinen. - gratis entree bij een aantal Europese dierentuinen. Educatie Bijzondere dieren Beantwoord de volgende drie vragen. Uit de goede inzendingen worden drie gezinsabonnementen verloot. 1. Hoe heet het jongste gorilla-aapje in Blijdorp? 2. Hoe zwaar weegt de mannetjesolifant Alexander? 3. Waarom zijn flamingo's roze? V Het is dus echt een damesgebeu ren, daar in Blijdorp. „Zo is het in de natuur ook. De mannetjes voe- gen zich alleen in de paartijd bij de kudde. Is die vdbrbij dan gaan ze weer. Het groepsgedrag van onze olifanten is overigens vergelijk- baar met-dat van olifanten in de vrije natuur. Onderzoek heeft dat uitgewezen." Als voorbeeld geeft Alderlieste: ,.Wij hebben, net als in een wilde kudde, olifanten van verschillende leeftijden. Jonge oli fanten worden beschermd door hun moeder en alle tantes. Als een dier een kik geeft, komen ze alle- maal te hulp." Toch zijn er ver- schillen: in de natuur moet een oli fant zestig kilometer afleggen om aan voldoende voedsel te komen. Op een dag eet hij zo'n tweehon- derd kilo bladeren, fruit en gras. In de dierentuin is die zoektocht niet nodig. Daar liggen de appels en si- naasappels - netjes in tweeen ge- sneden - de kroppen sla, het halfje brood en de bananen - ongepeld - klaar voor het oprapen. Voor een volwassen olifant in totaal zo'n tachtig honderd kilo per dag. „Nee, daaraan komt hij niet te kort. Het voedsel in de natuur is van een lager voedingsgehalte dan bij ons. Hier krijgen zij ook compacte paardenbrokkeri. Die honderd kilo is genoeg." Het niet hoeven zoe- ken naar voedsel heeft nog een bij- komstigheid: de nagels slijten min der. dus moet er geknipt worden. Of liever: gevijld. Hoe gaat dat dan bij de bullen waar de oppassers Jonge olifanten worden beschermd door hun moeder en alle tantes. geen lijfelijk contact mee hebben? Die vraag beantwoordt Martin van Wees, een van de vijf oppassers. Zijn antwoord is verrassend: „De bul steekt gewoon zijn poot door het luikje. Olifanten zijn ontzet tend slimme dieren. Dus als je hem twee keer een brood geeft als hij zijn poot door dat luikje steekt, dan weet hij dat de volgende keren feil- loos." Om de dieren in de pas te houden en hen discipline bij te brengen, moeten ze iedere dag oefenen. ..Wij hebben uitgerekend dat we een uur met ze bezig zijn. We zet- ten ze allemaal op een rijtje en dan moeten ze op commando bepaalde oefeningen doen: bijvoorbeeld hun slurf naar boven rollen of een poot optillen." Dat laatste commando is niet om het dier een geinig trucje te leren, maar wordt voor heel andere situaties gebruikt, aldus Van Wees. „Je kan een olifant niet vertellen dat hij moet stilstaan. En tegenhou- den kan uiteraard al helemaal niet. Willen wij toch dat het dier stopt, dan geven wij het commando 'Voet'. Als het goed is, dan tilt hij zijn poot op. En staat hij gelijk stil, want een olifant kan vanwege zijn gewicht nu eenmaal niet op drie poten lopen." Dat oefenen heeft nog een ander effect: het is een soort bezigheidstherapie voor deze intelligente dieren. Want hoe goed Blijdorp de natuurfijke omgeving voor olifanten ook heeft weten te benaderen, olifanten moeten toch worden beziggehouden. Om die reden ook krijgen ze meerdere ma- len per dag te eten en wordt er dus druk met ze geoefend. In dat oefe nen hebben ze overigens niet altijd zin. Van Wees:,, Wat dat betreft zijn het net kinderen. Ja, wij mer- ken dat gelijk. Maar ze moeten wel luisteren, of ze nu willen of niet. Die commando's moeten er in slij ten. Zeker bij de jonkies Timber en Maxim. Die staan er nu, als eenja- rigen, maar een beetje bij en doen gewoon hun moeder na." Een nieuwkomer in Taman Indah is Palong, een tien jarige bul. Vo- rig jaar uit Singapore overgevlo- gen om te zorgen voor de broodno- dige genetische variatie in het fok- programma van de Aziatische oli fant, dat Blijdorp voor Europa co- ordineert. Men hoopte dat de da mes als een blok voor hem zouden vallen maar vooralsnog tonen zij weinig belangstelling; hun interes- se gaat meer uit naar "kroonprins" Alex. „De vrouwtjes zijn door de ze vijf ton wegende koios zeer ge- imponeerd. Als we ze bij hem la- ten, volgen ze met argusogen al zijn bewegingen. Ze zijn dan enorm onderdanig." Alexander heeft inmiddels al succes gehad: Bernhardine. de eerste olifant in een Nederlandse dierentuin gebo- ren en inmiddels verhuisd naar Miinster, is zwanger van hem ge- weest. Helaas is haar jong overle- den. In Blijdorp is Douanita in ver- wachting. Van Ramon, de vriende- lijke bul die nu bijna een jaar gele- den plotseling overleed. Haar be- valling wordt verwaeht in het jaar 2000 -de totale draagtijd duurt tus- sen de 22 en 24 maanden- en is de eerstkomende in Taman Indah. Dan breken er weer spannende tij- den aan voor de verzorgers want net zoals bij de vorige bevallingen, staan zij handenwringend aan de zijlijn: bevallingen in Blijdorp zijn. net als in de natuur, een groepsge- beuren. Daar hoort geen mens bij. Blijdorp neemt deel aan zo'n ze- ventig Europese fokprogramma's, zogenaamde European Endange red Species Programmes (EEP's) en is een van de toonaangevende zoo's in Europa. Zes van deze EEP-programma's worden in Rot terdam gecodrdineerd, waaronder die van de Aziatische olifanten en de kleine panda's.Voor deze soor- ten worden in Rotterdam stamboe- ken aangelegd. Deze bevatten be- langrijke gegevens, zoals de ge- boortedatum, wie de ouders zijn en de bloedgroep. Deze 'burgerlijke' stand maakt het mogelijk om te be- palen welke dieren met elkaar ge- ruild moeten worden of welke beesten gekoppeld moeten wor den. Naast burgerlijke stand is Blijdorp dus ook een soort dating- bureau voorbedreigde diersoorten. Mede door het fokprogramma in Blijdorp kan de bevolking van Darjeeling in Noord-India weer ge~ nieten van kleine panda's, die door de diergaarde daar naartoe zijn ge- bracht. In de plaatselijke dieren tuin zitten ze in de boom, terwijl hun voortbestaan op de hellingen van het Himalayagebergte een stuk onzekerder is. Samen met Indiase natuurbeschermingsorganisaties werkt Blijdorp aan een project om de kleine panda's weer terug te zetten in de natuur. voorkomen dat de dieren zich ver- velen. Hoe intelligenter de dieren. des te belangrijker is het dat ze worden beziggehouden. Het straalt ook van de dieren af als ze het naar hun zin hebben. Voor het publiek biedt dit tevens de kans om meer te weten te komen over bekende en minder bekende diersoorten. Naast alle inspanningen binnen de tuin op het gebied van natuurbe houd streeft Blijdorp er ook naar om dieren uit te zetten in de natuur. Dit is echter verschrikkelijk moei- lijk, omdat er weinig veilige leef- gebieden voor de dieren zijn. Door de toename van de bevolking en het kappen van bos, blijft er weinig ruimte voor hen over. De diergaar de ondersteunt natuurbescher- mingsprojecten ter plaatse via het Bernhardine Fonds, dat daar speci- aal voor is opgericht, Vorig jaar stond een onderzoeksproject naar de olifantenpopulatie in Laos cen- traal. Het nieuwe thema voor dit jaar is de Maleise Bosrand, die vo rig jaar in Blijdorp werd aange legd. In de loop van het jaar zullen diverse activiteiten rond dit thema worden georganiseerd, waarvan de opbrengst zal worden besteed aan een nog nader te bepalen natuurbe- schermingsproject op de Filippij- nen. waar natuurbehoud heel hard nodig is. if. In Blijdorp zijn a I meer dan 45 gira fjes geboren Maar natuurbehoud is meer dan al leen fokprogramma's. Diergaarde Blijdorp besteedt ook veel aan- dacht aan educatie en doet dat op een leuke manier. Het publiek loopt door de verschillende leefge- bieden, waarin een stukje natuur uit verre landen dichterbij wordt gebracht. De relatie tussen leefge- bied en dier is hierdoor heel goed zichtbaar. In de tuin hangen bij alle soorten die met uitsterven worden bedreigd ook speciale bordjes. De diergaarde wil de bezoekers op de ze manier bewust maken van de kwetsbaarheid van de natuur. De aanwezigheid van een groot aantal bijzondere en zeldzame diersoor ten, benadrukt deze kwetsbaar heid. Dankzij de samenwerking met ver schillende buitenlandse tuinen, be- schikt Blijdorp over veel diersoor ten die zelden in andere tuinen te zien zijn. Zo kijken twee Amoer- panters vanuit hun luxe verblijf ta- melijk zorgeloos naar het passe- rende publiek. Honderden kilome ters verderop - in Vladivostok, Rusland - lopen nog maar dertig soortgenoten rond in het wild. Voor hen ligt de dood dagelijks op de loer. Ze bevinden zich letterlijk en figuurlijk aan het einde van de wereld. In Blijdorp wonen ook de allereer- ste zeeotters die ooit levend in Eu ropa te zien waren. En de diergaar de maakt het zichzelf overigens niet gemakkelijk, want net als veel bijzondere dieren, stellen de zeeot ters bijzonder hoge eisen aan hun voedsel en leefomgeving. Vandaar dat veel aandacht wordt besteed aan toegepast onderzoek naar voorplanting, gedrag, voeding en medische zorg. Het wordt de die ren ook niet te gemakkelijk ge- maakt in hun beschermde woon- omgeving. De inwoners van de diergaarde krijgen hun voedsel niet op een presenteerblaadje. Zo wordt de vis voor de ijsberen ver- pakt in ijsblokken. Ze moeten net als in de natuur iets doen om aan eten te komen. Zo wordt meteen Stuur je antwoorden op een briefkaart (zonder envelop) naar: Diergaarde Blijdorp, o.v.v. Prijsvraag, Postbus 532,3000 AM Rotterdam.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 21