Kap, staart en wieken weer terug op molen De Walvisch Het gezonde pessimisme van de Schiedammer kan weleens doorslaan Expositiefotografisch familie-album FAILLISSEMENTS VERKOOP BRUIDSJAPONNEN MaasposT MaasstaD Uitgebrande molert nadertzijn volledig herstel Binnenstadsgesprek blijkt enorm te leven NIEUWE BINNENWEG12A - R'DAM-CENTRUM WiiiCBLAMN SCHIEDAM van 2450,- v.a. 250,- Schiedam - Molen De Wal visch aan de Westvest ziet er sinds 5 maart weer als een volwaardige molen uit. Res- teerde na de brand, drie jaar geleden, niet veel meer dan een zielige steenklomp. Nu heeft De Walvisch zijn ge- zicht weer terug. Met een reusachtige hijskraan wer- den afgelopen vrijdag heel voorzichtig kap, wieken en staartbalken boven op mo len teruggeplaatst. Zo werd het lelijke eendje weer de sierlijke zwaan van weleer. Als bij toverslag kreeg de stellingmolen uit 1794 zijn vertrouwde silhouet terug en begon weer in voile glorie te stralen. Tramplus Negatieve spiraal SCHIEDAM - Het inloopconcert in de Grote of Sint Janskerk wordt zaterdag 13 maart verzorgd door het mannenkoor 'Ons Koor' onder leiding van Willem Meyboom uit Sommelsdijk. Het orgel wordt bespeeld door Andries Stam. Het concert begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. Ruilbeurs Kruistocht Joodse bazar Rommelmarkt Dansen Vrijwilligers Dansavond Vegetarisch koken jonkerpakjes van 598,- nu 149," bruidsmeisjes van 698,- nu v.a. 75," alle bruidsaccessoires, schoenen, hoeden, sluiers, handschoenen, hoepels, etc. Geopend: di. t/m vrij. van 11.00-18.00 uur zaterdag van 11.00-1 7.00 uur vrijdag koopavond Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 10 maart 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur. ds W. van Vreeswijk. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds J. Visbeek. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk. Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds L. A. Kopmels. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds W. R. van Wieren en ds J. Sosef, 19.00 uur Zondag- avondzang. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds A. N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds H. J. Groe- newegen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, pastor G. J. War- merdam. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds J. Schelhaas. Aanvang: 16.30 uur, ds M. v. d. Klis. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur ds A. I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- gers D. Kool en L. Remmerswaal. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 10.00 uur, woord- dienst. Voorganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen eucharistie. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds D. Koster. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur. kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63 Aanvang 10.00 en 17.00 uur, ds N. v. d. Want. Wo 19.45 uur, ds N. v. d. Want. Kerk der Zevendedags Adven- tisten Magnalia Dei Kerk Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Frank Willemse De Walvisch zal op 29 mei tij- dens het Muziek- en Molenfesti- val feestelijk in gebruik genomen worden. Dan zullen de wieken voor het eerst weer draaien. En daarmee kan Schiedam de 21e eeuw in met een imposante skyli ne met de vijf hoogste molens van de wereld. Een reuzenkraan moest er aan te pas komen om de onderdelen van De Walvisch op z'n plaats te hij- sen. Een voertuig dat zo uit een aflevering van de Thunderbirds leek te zijn weggeplukt. Met po- ten als van een reusachtige spin manoeuvreerde het gevaarte over de Westvest. Met een uitschuifba- re kraan van meer dan 60 meter hoog werd de molen zeer omzich- tig weer bemanteld. Allereerst het nooddak (nodig om de restauratie binnenin de molen mogelijk te maken) eraf. Nadat de konings- spil, de hoofdas, rechtstandig was ingetakeld kon rond het middag- uur de kap op zijn plaats worden gezet. Dat werd een precisiewerkje. En dat wel op ruim dertig meter hoogte. De kap die op straat werd afgebouwd, is ruim acht meter in doorsnede en meer dan zeventien ton zwaar. Dit gevaarte moest precies in railing of overring ge- takeld worden en dat met slechts een halve centimeter speling. De Walvisch is weer (bijna) helemaal de oude. Afgelopen week werd de kap op de molen geplaatst. Foto roger van der Kraan Daarom werden de werkzaamhe- den ook enkele dagen uitgesteld. Het stormachtige weer maakte het eerder nog onmogelijk dit hu- zarenstukjemogelijk te maken. Nu de wind enbigszins was gaan liggen hees de kraan zonder de minste moeite de kap met vlag en al naar het hoogste punt en zette de hoed op het lichaam. En daar mee werd de molenstomp, net een hoogoven, een sierlijke mo len. Maar nog wel een zonder wieken. Het aanbrengen daarvan was de volgende klus. „Je mag eigenlijk geen wieken zeggen", vertelt molenaar Rens Franken: „Het stalen frame van de wieken, dat zjjn de roeden. Pas als op dat ijze- ren frame het houten hekwerk en de houten beschotting zitten zijn het wieken." Het om de beurt aanbrengen van de twee roeden van 27 meter lang was een sensa- tioneel gezicht. Twee molenbou- wers zatten bovenop de kap en moesten de roeden doorde askop geleiden en dan de wieken vast- slaan met grote wiggen. Als acro- baten in de nok van het circus en slechts vast met een lijntje deden de waaghalzen hun werk. Dat werd een deel van het talrijk toe- gestroomde publiek iets teveel. Menig toeschouwer wendde de blik af van het tafereel. Pas laat in de middag ging het staartstuk met lange balken en de zogenaamde korte schoren naar boven. Deze balken verbinden de kap met de halverwege gelegen balie of stelling. Vanaf deze re- ling kan de molenaar in zijn een- tje de hele molen bedienen. Zoals het bijzetten van zeildoeken bij weinig wind en ook het draaien van de hele kap (in de wind zet- ten) of de vang (de rem) bedie nen. Feiko Sluimer, overbuurman van de molen in de kosterwoning van de NPB kerk, herinnert zich de tragedie maar al te goed. In pyja- ma keek hij uit het raam naar het inferno. „De brandweer spoot bij gebrek aan waterkracht van onde- ren achter de brand aan! zegt Sluimer nog een beetje veront- waardigd. „Maar het was toch niet meer te houden, joh. Zo'n grote brand was het", sust zijn vrouw Els. De volgende dag wil- de iedere rechtgeaarde Schiedam- mer de schade met eigen ogen be- kijken. Alle buren van de molen zijn het erover eens dat na drie jaar tegen de molenstomp aankij- ken het vandaag een feestdag is. Wat hen betreft kan de vlag nu al uit. Volgens penningmeester B. Steenbergen van de stichting De Schiedamse Molens leek iedereen wel bereid mee te werken aan het herstel van de Molen. Spontaan werden allerlei acties uit de grond gestampt. Bakkers verkochten oliebollen, kleurwedstrijden wer den georgajtiseerd, een stukje ou de wiek was te koop en zelfs af- slanken voor de molen kon. Met dit soort initialieven, veel bijdra- gen uit het Schiedamse bedrijfsle- ven, een heus gala met Pieter van Vollenhoven en de molenmun- tenactie wedr in driejaar twee miljoen gulden bijeengebracht. Hoewel De Walvisch met zijn nieuwe 'koppie' er inmiddels weer vertrouwd, mooi en statig uit ziet, hebben de de molenma- kers van van de Schiedamse res- tauratieplaats nog zeker twee maanden nodig om de molen op te tuigen en draaiklaar te maken. De feestelijke opening ('een klap- per' volgens Joke Winkelman, pr-managervan De Schiedamse Molens) zal zijn op het Muziek- en Molenfestival, op zaterdag 29 mei. Maar Schiedammers zijn nu al trots als hun Walvisch. SCHIEDAM - „U en ik hebben iets gemeen", zegt de Schiedam se historicus Han van der Horst tegen een volgepakte raadszaal. Elke stoel is bezet, meer stoelen worden op deze maandagavond in alleriji aangerukt. Het binnen- stadsgeprek, het blijkt nog steeds te leven. „Een gekanteld beeld in onze hersenen en ook in ons hart met daarin een torentje; waar water vloeit, en pracht. Maar ook verval en lelijkheid. Dat zit in ons hart: Schiedam. Als we er- gens anders zijn, in het buiten- land, vergelijken we dat beeld met wat we zien, met dat gekan- telde imago in ons hoofd en hart. En het hangt van onze visie en mentaliteit hoe dat uitvalt. Posi- tief of negatief." Schiedammers zijn behept met een gezonde vorm van pessimisme, zegt voorzitter Van der Horst. Maar, waarschuwt hij, dit pessi misme kan te ver gaan en leiden tot bitterheid. Tot het overdreven cen- traal stellen van juist het verval van de binnenstad, en niet de opbouw die wel degelijk plaatsvindt. ,,Er zijn mensen die denken dat het centrum van Schiedam in een cri sis verkeert", zegt Van der Horst met luide stem. „En'ik onderschrijf dat volledig voor de voile honderd procent. Maar in mijn achterhoofd houd ik ook het Chinese karakter voor 'crisis'. Dat karakter is opge- bouwd uit het karakter 'bedrei- ging', maar ook uit 'kans'. De overheid is een deelnemer van de ze binnenstad, net als u alien. De gemeente schept de ruimte. maar andere winkels moeten stimuleren. Winkels waarin liefhebbers van Jan kunnen slagen. En dat vereist lef, beseft de burgemeester maar al te goed. Niemand heeft inderdaad behoefte aan heel veel meer vier- kante meters winkel, toch is er wel degelijk behoefte aan een zekere vernieuwing. De opkomst bij het Stadsgesprek in de aleidazal was boven verwachting, de sfeer ook. Foto Roger van der Kraan de binnenstad is van ons allemaal. We kunnen ons niet ontrekken aan onze eigen verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van deze STREKSINGEL165 -189 R'DAM-H'BERG Vrijdag tot 21.00 uur geopend Tel.010-4229120/4224430-Fax010-4227867 - sMaandagsgesloten binnenstad." Makelaar Anke Bodewes is het eens met de eigen verantwoorde lijkheid. Niettemin kijkt zij, samen met de andere Schiedamse NVM- makelaars, met zorg naar de huidi- ge situatie in de binnenstad. „Op dit moment sterft het noordelijk gedeelte van de Hoogstraat een langzame en pijnlijke dood met een zeer negatieve uitstraling naar andere delen van de binnenstad", schrijven de makelaars in een brief aan het college van B en W. Met het herbestraten van een straat of het veranderen van het kleurge- bruik op de gevels is geen winkel- straat gecreerd, menen de make laars. En moeten er nu echt wel zo- veel nieuwe winkels komen? De vraag is volledig weggevallen, zegt Bodewes. Er moeten keuzes worden gemaakt. Natuurlijk hoopt ze dat de komst van Jan des Bou- vrie voor een opleving jaat zor- gen. Maar Des Bouvrie is niet het panacee voor alle kwalen die de binnenstad teisteren, waarschuwt Bodewes. Nee, dat gelooft burgemeester R. Scheeres inderdaad ook niet. Toch denkt hij dat Jan des Bouvrie men- sen gaat aantrekken die meer dan gemiddeld te besteden hebben. En daar kan het noordelijk deel van de Hoogstraat van profiteren. We moeten niet schuwen een andere richting op te gaan wanneer iets niet meer blijkt te werken, zegt Scheeres. Dus zou je juist in de Hoogstraat Noord de komst van Van der Vlerk, de juwelier aan het Broersvest, maakt zich grote zor- gen over de gevolgen van Tramp lus. Nu is het nog zo dat al het ver- keer dat door het centrum rijdt, door de Broersvest moet rijden, en dus kennisneemt van de zaken aan de Broersvest. Reclame die werkt. „Ik doe een dringend beroep op de gemeente Schiedam om de mid- denstanders van de Broersvest niet te verloochen. De Broersvest moet zo worden omgebouwd dat het een mooie entree van Schiedam wordt." Van der Vlerk is vooral bang voor hekken om de trambaan heen, waardoor het oversteken naar de andere kant van het Broer- stvest ontmoedigd wordt. Kan de gemeente geen druk uitoefenen op de RET, of is de RET veel te machtig? Verantwoordelijk wet- houder L. Hafkamp probeert de ju welier gerust te stellen. De ge meente heeft geen aandelen in de RET, en zit ook niet in de raad van commissarissen. Maar de gemeen te moet wel medewerking verlenen aan de komst van Tramplus, en kan dus wel degelijk de zaak in de gaten houden. De Lange Achterweg, momenteel levensgevaarlijk door de bouwval- lige slooppanden. Kan de gemeen te daar niks aan doen, vraagt een man aan Hafkamp. Ik zal daar als- nog een schouw laten uitvoeren, belooft de wethouder. ,,Ja maar, ik krijg iedere keer weer hetzelfde antwoord. Het is daar momenteel een levensgevaarlijke situatie", antwoordt de man. Hoe groot is de invloed van de gemeente hierop, vraagt Van der Horst. Van wie zijn die panden eigenlijk? „Eh, van ons", zegt Hafkamp, „U zult be- grijpen dat ik me nu behoorlijk in het nauw gedreven voel." SCHIEDAM - Verzamelaars van munten, postzegels le dag-enve- loppen en telefoonkaarten kunnen zondag 14 maart veel plezier bele- ven tijdens de ruilbeurs die dan in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan wordt ge- houden. Vanaf 13.30 uur zijn de deuren open. De toegang is geheel gratis. SCHIEDAM - Fietstoerclub Rijn- mond organiseert zondag 14 maart een fietstocht van 75 kilometer on der de noemerde Kruistocht'De ze tocht brengt de deelnemers langs diverse recreatiegebieden in de re- gio. De deelnemers worden bege- leid door ervaren fietsers die de weg weten. Deze zorgen ook voor een gemiddelde snelheid van zo'n 25 kilometer per uur en bij pech zij n zij behulpzaam. De start is om 10.00 uur bij de kantine van de Wieler- baan Schiedam aan de Olympia- weg. Inschrijving is mogelijk vanaf 9.30 uur. De kosten bedragen vijf gulden. REGIO - De WIZO-Rotterdam houdt zondag 14 maart haar jaar- lijkse bazar in het gebouw van de Nederlandse Israelische Gemeente aan het A.B.N. Davidsplein 4 in Rotterdam-Blijdorp. Er zal een gro te varieteit aan stands zijn met arti- kelen, die door een groot aantal be- drijven en particulieren zijn ge- schonken, waaronderkleding, fruit, goederen uit Israel, cosmetica, kunst en curiosa en speelgoed. SCHIEDAM - Wijkvereniging Groenoord houdt zaterdag 13 maart een grote rommelmarkt in Boerderij landvreugd aan de S weelincksingel 7. Van 10.00 tot 16.00 uur is ieder een welkom. De opbrengst van de markt komt ten goede aan wijkacti- viteiten, waaronder vooral de con- tactmiddagen voor ouderen. SCHIEDAM - Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de cursus stijldan- sen die binnenkort van start gaat in wijkcentrum WibautpleinEr wordt iedere dinsdag van 12.15 tot 13.15 uur gedanst. Inschrij ven is mogelijk tot u i terl ij k 16 maart tel4715765 Het cursusgeld bedraagt fl. 25,- voortien lessen. Vrij dansen, iedere dinsdag aansluitend op de cursus, kost zes gulden per maand. De nieu we cursus begint dinsdag 23 maart. SCHIEDAM - D.A.T. Westland, een organisatie die bemiddelt in dagactiviteiten voor oudere ver- standelijk gehandicapten, zoekt vrijwilligers die op afspraak een wandelingetje willen maken of boodschappen willen doen met een of meerdere van haar clienten. Het gaat om mensen die tijdelijk wonen in verzorgingstehuis De Harg in schiedam. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Joke Middendorp, tel. 0174-628595 (dinsdag, woensdag en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur). SCHIEDAM - Wijkcentrum De Blauwe Brug organiseert zaterdag 13 maart een dansavond met live- muziek uit de jaren zestig. De avond begint om 20.00 uur en is toeganke- lijk voor iedereen vanaf twintig jaar. De toegangsprijs bedraagt fl. 7,50. Fotografie SCHIEDAM - De kunst van het ne- men van foto's, de belichting, de hoek, de sfeer: het komt allemaal aan de orde in de workshop fotogra fie die wijkcentrum De Blauwe Brug organiseert. Op drie maandag- avonden (van 19.30 tot 21.30 uur) worden theorie en technieken niet alleen besproken maar ook in de praktijk gebracht. De eerste bijeen- komst is mandag 22 maart. Belang stellenden kunnen contact opne men met het wijkcentrum, tel. 2470464. SCHIEDAM - De Stichting Huis- houdelijke Voorlichting (SHV) or ganiseert een cursus vegetarisch ko ken voor mensen die wel eens vlees- loos willen eten en voor diegenen die meer variatie willen in hun ve getarisch menu. In zes lessen wor den gerechten samengesteld uit gra- nen, peulvruchten, kaas, eieren en noten. De lessen zijn telkens op woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur in het Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b. Het cursusgeld be draagt fl. 75,- (exclusief ingredien- tengeld. De eerste bijeenkomst is woensdag 24 maart. Voor inlichtin- gen kan worden gebeld met de SHV, tel. 4264781 (maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur). SCHIEDAM/ROTTERDAM Twee jaar lang is de Schiedamse kunstenaar Peter Hellemons ermee beziggeweest: een tentoonstelling van de familiefoto's die zijn schoonvader tussen 1959 en 1981 heeft gemaakt. Aanstaande vrijdag houdt de schrijver J. Bernlef om 16.00 uur in het Nederlands Foto Jnstituut een inleiding over dit fo- tografische familiealbum. ,,Het zijn geen snapshotfoto's", zegt Hellemons. „Die man kon verschrikkelijk mooi fotograferen. Sommige foto's kunnen wel schrij- nend pijnlijk zijn. Foto's van bloe- men die mijn schoonvader thuis heeft gemaakt na een hartinfarct. Pijnlijke foto's, terwijl hij dat hele maal niet zo had bedoeld. Hij wil- de alleen maar de bloemen foto graferen die hij had gekregen, zo was die man gewoon." Het Nederlans Foto Instituut is ge- vestigd aan de Witte de Withstraat 63 in Rotterdam. Dagelijks open van 11.00 tot 17.00 uur. Op maan dag gesloten. De tentoonstelling kan nog bekeken worden tot en met 11 april. Volgende week ver- schijnt er een uitgebreid artikel over de tentoonstelling. ft 4

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3