'Wat een mogelijkheden, wat een tijdsbesparing: ik ben jaloers' 'In Europa staat Turkije onderaan de ladder als het gaat om mensenrechten' Schiedamse raadsleden bezoeken Digitale Stad Maassluis Filmhuis Kruising afgesloten Activiteiten 55-Plus Omleiding buslijn 54 MaasposT Geuzenpenning toegekend aan Akin Birdal Darten om de John Oldhamcup Marreveen trainer sc Spaland SCHIEDAM/MAASSLUIS Het beveiligen van de digi tale site van de gemeente Schiedam hoeft helemaal geen duizenden en duizen- den guldens te kosten. Tij dens de behandeling van de begroting had A. van Mars- bergen (hoofd automatise- ring) nog gezegd tegen J. Boertjens (GroenLinks) dat een dure 'firewall', een elektronische verdedings- muur, onontbeerlijk is om ongenode gasten te weren uit het computersysteem van de gemeente Schiedam. Maar volgens A. Korthout, de gemeentesecretaris van Maassluis, kan het allemaal veel goedkoper en simpeler. Intrastad Klasje PPSC pakt periodetitel Titelkansen Korenbeursdames 2 Midwinterhoorn kJinkt bij Spirit Wandelen met de RET Heineken sponsort Asvion-toernooi Stuur sportnieuws naar de Maaspost IHD Kranslegging HZPS speelt gelijk tegen koploper Beste keep(st)er van Schiedam Woensdag 17 maart 1999 SCHIEDAM - Filmhuis Schiedam vertoont donder- dag 18 en vrijdag 19 maart 'Shall we dance?' van Masayuki Suo. Een zaken- man leidt een comfortabel maar weinig enerverend le- ven. De dagelijkse sleur wordt allien onderbroken door een aantrekkelijke, jon- ge vrouw achter het raam van een gebouw, waar hij ie- dere dag met de trein langs- rijdt. Op een dag trekt hij de stoute schoenen aan, stapt uit de trein en belt aan. Shall we dance? is een vrolijke, humo- ristische film waarin Suo op subtiele wijze de Japanse verhoudingen tusen man en vrouw aan de kaak stelt. Za- terdag 20 maart draait Wit- man Fiuk van de Hongaarse regisseur Szasz. Het is een prachtig gefotografeerde winterse vertelling over twee broertjes, aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog. Zij raken na het overlijden van hun vader geobsedeerd door de dood. Zij brengen nachtelijke bezoeken aan zijn graf en houden zich be- zig met het ontleden van die- ren. Filmhuis Schiedam is geves- tigd in Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De voorstel- lingen beginnen om 21.00 uur. De toegangsprijs be- draagt tien gulden (dona- teurs betalen acht gulden). SCHIEDAM - De kruising Nieuwe Damlaan/Burge- meester Honnerlage Grete- laan is tot en met woensdag 12 mei afgesloten voor alle verkeer. Werkzaamheden aan de Beneluxlijn maken dat noodzakelijk. Er moeten hulpbruggen worden verwij- derd, grond moet worden af- gegraven, daarna wordt er geheid, vervolgens wordt on- derwaterbeton gestort, waarna tot slot de hulpbrug gen kunnen worden terugge- plaatst. Het autoverkeer wordt door middel van bor- den omgeleid. Fietsers en voetgangers worden omge leid via de Damlaan en de Thorbeckesingel. RET-bus- lijn 52 rijdt richting centrum via de route: Nieuwe Dam laan, Mgr. Nolenslaan, Wi- bautplein, Troelstralaan, Vlaardingerdijk. Vanaf het centrum rijdt lijn 52 via de Vlaardingerdijk, Troel stralaan, Burgemeester Van Haarenlaan. De bushaltes ter hoogte van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan ver- vallen tijdens de werkzaam heden. Op de Mgr. Nolen slaan komen vervanende bushaltes. De bushaltes van lijn 54 op de Troelstralaan gelden tijdens de werkzaam heden ook voor lijn 52. SCHIEDAM - Wie trek heeft in een kop koffie kan zondag 21 maart weer terecht in dienstencentrum De Vier Molens. Van 11.00 tot 13.00 uur is daar een koffie-inloop. Ook in dienstencentrum Oost is die dag zo'n koffie-in loop; daar echter van 13.30 tot 15.30 uur. De toegang is in beide dienstencentra gratis. DJ Leon is weer van de partij tijdens de the-dansant die zondag 21 maart in diensten centrum De Vier Molens wordt georganiseerd. Van 13.30 tot 16.30 uur gaan de voetjes van de vloer. De toe gangsprijs bedraagt twee gulden. Wie liever bingo speelt kan dinsdag 23 maart terecht in dienstencentrum Oost. Van 14.00 tot 16.00 uur worden daar de nummers af- geroepen. Deelnemers beta len zeven gulden voor zes ronden. De maaltijd van de maand vindt vrijdag 26 maart plaats in dienstencen trum Oost (van 12.00 tot 13.00 uur). De kosten bedra- gen acht gulden. Inschrijven voor de maaltijd is mogelijk tot 22 maart. SCHIEDAM - Werkzaam heden aan de riolering ma ken het noodzakelijk de Nieuwportweg in een rich- ting af te sluiten. Die afslui- ting duurt nog tot 1 april. Buslijn 54 rijdt tot deze pe- riode een omleidingsroute. Lijn 54 vanaf Schiedam Woudhoek naar Schiedam centrum rijdt zijn normale route tot de Van Heekstraat bij de Brauwweg. Vanaf dit punt rijdt de bus via de Brauwweg, Strickledeweg- ,Philippusweg naar de Over- schieseweg. Vervolgens is al- les weer normaal tot aan het station Schiedam Centrum. De halte aan de Jan van Rie- beeckweg ter hoogte van de Nieuwpoortweg vervalt tij- delijk. Vanaf station Schie dam Centrum richting Schiedam Woudhoek rijdt lijn 54 zijn normale route. DARTEN - De Schiedamse Darts Competitie start dit jaar op 10 april. Drie maanden lang zullen Schiedamse darters in teamverband strijden om de verschillende Schiedamse titels. Het inschrijven van teams die binnen de Schiedamse gemeentegrenzen hun speelgelegenheid hebben, kan nog tot 30 maart. De kosten bedragen fl. 12,50 per persoon. Afhankelijk van de speelsterkte worden de deelnemende ploegen in groe- pen ingedeeld. In elke categorie is na afloop van het toernooi een wissel- bokaal beschikbaar. De bekendste wisseltrofee wordt uitgereikt in de groep voor beginnende teams. Deze beker is genoemd naar John Oldham. De Schiedammer die in 1997 bij zinloos geweld om het leven kwam. Los van de teamprijzen is er een aandenken voor de beste individuele pijltjes- gooier. Inschrijfformulieren en aanvullende informatie zijn te verkrijgen bij Rob Eekman, (010) 426 35 23 of in wijkcentrum Nieuwland. VOETBAL - De Schiedamse fusievereniging van ODC en Ursus, sc Spa- land start haar bestaan aankomende zomer met een nieuw gezicht aan het hoofd van de technische staf. Dus geen van de huidige hoofdtrainers van de afzonderlijke clubs krijgt de verantwoordelijkheid op sportpark Kethel. Van Ursus-trainer Jaap van der Nol was dat reeds bekend. Hij werd on- langs door het Ursus-bestuur ontslagen en wordt tot het eind van het sei- zoen waargenomen door elftalbegeleider Cock Zeij. ODC-trainer Ronald Scholte had echter aangegeven wel oren te hebben naar de functie van hoofdtrainer bij de fusieclub in oprichting. Het ad-inte rim bestuur van sc Spaland heeft echter anders besloten en gekozen voor voormalig SVV-prof John Marreveen. Marreveen, in het bezit van het di ploma trainer/coach 2, is momenteel de assistent van Henk Salari bij Ex celsior Pernis. Door Jalmar Teunissen Maassluis, niet alleen de eerste stad aan de Waterweg, maar ook de eerste Intra stad aan de Water weg. De tweehonderd ambtena- ren en 32 raadsleden van Maas sluis kunnen sinds 1 januari vorig jaar de meeste rapporten, advie- zen, agenda's, nota's -noem maar op- razendsnel via Intranet (een intern computernetwerk) op het beeldscherm toveren. P. van Mansum, fractievoorzitter van het CDA, wilde er wel het fijne van weten. Hoe heeft Maassluis dat voor elkaar gekregen? Wat zijn de kosten en voordelen? Wordt er nog wel met papier ge- werkt op het stadhuis van Maas sluis? En, een kwestie die Van Mansum zichzelf wel eens stille- tjes afvraagt, waarom wil het in Schiedam maar niet echt lukken met de digitale revolutie? Hij maakte een afspraak met gemeen tesecretaris A. Korthout. Fractie- genote C. Lepidis-Daskalakis ging vorige week met Van Mansum mee, evenals hun frac- tiemedewerkster A. Valk-Rijn- beek en het D66 raadslid G. van den Akker-de Jager. Uitleg wil- den ze hebben van de gemeente secretaris, A. Korthout, die in vrij korte tijd de gemeentelijke orga- nisatie kon overtuigen van de voordelen van Internet. ,,Ah, kijk, daar is het Schiedamse klasje!" Korthout begroet het groepje Schiedammers en laat ze plaatsnemen achter de computers. Zijn presentatie vandaag doet hij met de computer, maar dat spreekt voor zich in een stad wier personeelsblad niet meer op pa pier gedrukt wordt. „Vroeger moesten we dat driehonderd keer kopieren, door de bode laten in- pakken in envelopjes, versturen. Nee hoor, daar doen we hier in Maassluis niet meer aan. Dat le- zen de ambtenaren maar gewoon op hun scherm. En al die persbe- richten, agenda's, commissie- stukken die ik als secretaris op m'n bureau kreeg en vaak zo de prullenbak in belandden: die hoef ik niet meer. Die zie ik wel op het scherm." Een beetje trots is hij wel op zijn systeem, zegt Korthout, en het loopt als een trein. Ga dr maar aanstaan: tweehonderd ambtena ren zo gek zien te krijgen dat ze het systeem ook daadwerkelijk gebruiken. „Sinds 1 januari 1998 is het systeem vijftienduizend keer geraadpleegd. Nu, na vijf- tien maanden tijd durf ik te zeg- gen dat het systeem volstrekt is ingeburgerd. Fracties dieelkaare- mailtjes sturen: je had het moeten zijn tijdens de begrotingsbehan- deling. En het kost maar weinig tijd om de informatie up to date te houden. Een druk op de knop en de stukken zijn geconverteerd naar het Intranet. Vijf personen zijn er per week maar een half uurtje extra mee kwijt. Nou voor- uit: drie kwartier." Zo staan de besluiten die B en W op de dins dag hebben genomen, al vrijdag op het Intranet. „We weten eigen- lijk niet beter." „Jij klaagt altijd dat je naar het stadskantoor moet om je stukken op te halen'zegt Van den Akker tegen Van Mansum. „Kunt u aan- geven inhoeverre de papier- stroom hier geslonken is", vraagt Van Mansum aan Korthout. „De papierstroom is verminderd, maar het is geen doel op zich. Ik wil niets forceren: de commissiestuk- ken kunnen nog gewoon op pa pier worden gelezen. Maar wan- neer raadsleden iets willen lezen van een commissie waar ze niet in zitten, dan moeten ze dat maar van het Intranet plukken." ,,Nou, ik vind het fantastisch hoor. Luxe, mooi, duidelijk: mis- schien kunnen we de rest van de gemeenteraad ook hiernaartoe sturen", zegt Van den Akker. Zomaar een e-mailtje in de Digi tale Stad Maassluis, van afgelo- pen zondag, verstuurd door Van Mansum: ,,Wat een mogelijkheden, wat een tijdsbesparing, veel minder ar- chief thuis nodig en veel minder papiergebruik. Dat laatste doet mij als raadslid zeer deugd. Hoef je ook niet meer te vragen dub- belzijdig te kopieren. Was ik eerst slechts gei'nteresseerd, nu ben ik compleetjaloers!" Zijn geheim: huur bij een inter- netprovider ruimte op de server. Kost drie a vierhonderd gulden per maand. Zet daar een kopie op van die gemeentelijke gegevens die openbaar zijn. Het origineel blijft veilig op Intranet, een intern computernetwerk met alle ken- merken van Internet. Op deze manier kunnen hackers nooit via Schiedam.nl doordringen naar gegevens uit bijvoorbeeld de Burgerlijke Stand. Het CDA en D66 gezamenlijk op bezoek in Maassluis. Fantastisch, luidde het oordeel van P. van Mansum over het Intranet van d gemeente Maassluis. Foto Roger van der Kraan TAFELTENNIS - Het tweede vrouwenteam van tafeltennisvereniging De Korenbeurs won afgelopen weekeinde overtuigend met 9-1 van Hotak'68 en houdt daardoor zicht op de titel in de tweede divisie. Bij het eventueel behalen van dit kampioenschap keren Sylvia Waterreus, Lineke Sneller en Danielle Maas na 66n seizoen terug in de eerste divisie. Op dat niveau strijdt het huidige eerste vrouwenteam voor handhaving van de door hen zo pas verworven status. Mocht degradatie van dit team inderdaad uitblij- ven dan zou De Korenbeurs voor het eerst in haar lange historie met twee vrouwenteams in de landelijk eerste divisie kunnen uitkomen. HOCKEY - Op verzoek van de Nederlandse hockeybond organiseert de Schiedamse hockeyvereniging Spirit 18 maart een landelijk toernooi voor vrouwelijke veteranen. Dit hockey-evenement voor speelsters in de D en C-poule dat al sinds 1983 jaarlijks verspeeld wordt, draagt de naam Mid- winterhoorntoernooi. Donderdag worden op het terrein van Spirit zo'n honderd hockeysters vanuit het hele land verwacht. Voordat de hockeysticks gekruist worden zal vanaf 10.30 uur onder leiding van Barbara Fleismann een massale warming-up georganiseerd worden. Komt dat zien! WANDELSPORT - De wandelsportvereniging van de Rotterdamse Elec- trische Tram organiseert op zaterdag 20 maart voor de 26e keer haar RET- wandeltochten. De vernieuwde parcoursen van 5, 10, 15, 20, 30 en 40 ki lometer lengte voeren de deelnemers door de natuur en de dorpen rondom Rotterdam. Wandelaars kunnen zaterdag starten vanaf het RET-complex aan de Klei- weg 244 in Rotterdam. De 40 kilometer van 8.00 tot 9.30 uur, de 30 kilo meter van 9.00 tot 10.00 uur en de overige afstanden van 9.00 tot 14.00 uur. Eenieder wordt uiterlijk 17.30 uur in de RET-remise terug verwacht. Deelname kost een knaak. Wandelaars die na afloop een tegel uit de nieu we RET-serie willen ontvangen, betalen nog een knaak extra. Meer informatie over de tocht wordt gegeven door RET-wandelaars Landsmeer (010) 458 06 13 en Van Lier(010) 421 93 53. Natuurlijk is het startpunt prima met het openbaar vervoer te bereiken HOCKEY - Het jaarlijkse Paastoernooi van de Schiedamse hockey vereni ging Asvion krijgt financiele steun van 's lands grootste bierbrouwer. Het om die reden tot eerste Heineken Asvion Paastoernooi omgedoopte hoc key-evenement kan daardoor dit jaar extra uitpakken met diverse buiten- landse deelnemers en een groots opgezet feest. Asvion-leden hebben daar- om de derde en vierde april met hoofdletters in hun agenda's genoteerd. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Ves- ten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89. Door Jalmar Teunissen VLA ARDINGEN -Alleen als je doof en blind bent, is het moge lijk het mensenrechtenbeleid van Turkije te verdedigen. Vergelijk je de situatie met vorig jaar dan is er geen sprake van verbete- ring, eerder van een verslechte- ring. In Europa staat Turkije momenteel onderaan de ladder als het gaat om het respecteren van de mensenrechten. De ge- vangenissen zitten vol met intel- lectuelen, advocaten en journa- listen: waar in Europa komt dat nog voor?" Akin Birdal, die dit jaar de Geu zenpenning kreeg toegekend, kon deze tekst afgelopen zaterdag niet lijflijk in de Grote Kerk in Vlaar- dingen kon uitspreken. Birdal, voorzitter van de Vereniging van de Mensenrechten Insan Haklari Dernegi (IHD), mocht van de Turkse regering het land niet verla- ten om de prijs in ontvangst te ne- men. Hem wacht nog een gevange- nisstraf van een jaar wegens 'op- ruiing' omdat hij op de Werelddag van Vrede in een toespraak pleitte voor een vreedzame oplossing voor de strijd tussen de PKK en het Turkse leger in Zuid-Oost Turkije, en wegens een toespraak in 1995. Maar omdat hij nog herstellende is van een aanslag op zijn leven, in mei vorig jaar, heeft hij uitstel ge kregen tot mei. Amnesty Interna tional maakte daarom een video- boodschap die voor de uitreiking van de Geuzenpenning op het Vlaardingse stadhuis werd ver- toond. In de Turkse media is het bericht over de toekenning van de Geuzenpenning als een klein be richt meegenomen. De IHD is een onafhankelijke or- ganisatie die in 1986 is opgericht door een groep advocaten, schrij- vers en mensenrechtenactivisten die de schendingen van mensen rechten in Turkije onder de aan- dacht wilde brengen. De vereni ging telt ongeveer twintigduizend leden, verdeeld over 59 afdelin- gen, en is vogens de IHD 'geen verlengstuk van de Koerdische af- scheidingspartij PKK'Momenteel verblijven volgens de IHD 133 in- De uitreiking werd gedaan door minister Herfkens in de Grote Kerk van Vlaardingen. Links S. Minco. Foto Roger van der Kraan tellectuelen, journalisten en schrij- vers in de Turkse gevangenis. S. Minco, voorzitter van de Stich- ting Geuzenverzet, benadrukte dat de keuze op Birdal al vorig jaar ge- maakt was en niets te maken heeft met wat er met Ocalan is gebeurd. In een verklaring zegt de Stichting dat zij haar besluit gebaseerd heeft op het feit dat: „hoewel Turkije is aangesloten bij het Verdrag tot Be- scherming van de Rechten van de Mens en de Ffundamentele Vrijhe- den, er berichten blijven verschij- nen over ernstige schendingen van de mensenrechten aldaar, zoals ge- vangenschap enkel en alleen we gens het uiten van een mening, marteling, buitengerechtelijke exe- cuties en verdwijningen. Ondanks deze voortdurende dreiging blijven IHD-medewerkers al bijna dertien jaar met gevaar voor lijf en goed de schendingen van de mensenrech ten in Turkije met volharding en betrouwbare wijze aan de kaak stellen." Een moeilijk punt blijft de wens van Turkije om toe te treden tot de Europese Unie (EU). Tot nu toe is de aanvraag van Turkije door de EU afgewezen wegens de slechte mensenrechtenorganisatie. De IHD is met de afwijzing eens, maar wil wel dat de dialoog tussen Euro pa en Turkije gewoon doorgaat. „Turkije is een Europese staat, Turkije maakt deel uit van Euro pa", aldus Nazmi Giir, de secreta- ris-generaal van de IHD die bang is dat Turkije door de afwijzing nu opeens de slachtoffenol gaat spe- len. De IHD vindt dat pas als de mensenrechtensituatie verbeterd is, Turkije mag toetreden tot de EU. De EU kan er daarna op toe- zien dat de situatie verder verbe- tert. „Eerst toetreden, dan pas voorwaarden stellen, helpt niet." Na de traditionele kranslegging bij het Geuzenmonument door leerlin- gen van de VOS, volgden toespra- ken in de Grote Kerk. Minister Herfkens (Ontwikkelingssamen- werking) sprak haar zorg uit over de repressie van de IHD: „Nog niet zo lang geleden had de IHD verte- genwoordigingen in heel Turkije. Inmidddels zijn echter de kantoren in het Zuid-Oosten van Turkije, het gebied waar de strijd tegen de Koerdische verzetsbeweging PKK op zijn hevigst is en waar de nood- toestand heerst, vrijwel allemaal gesloten. Tot onze ontzetting zijn in diverse delen van Turkije mede- werkers van de IHD gearresteerd, gemarteld, gedood, of 'verdwe- nen'." Over de gevangenisstraf die Birdal boven het hoofd hangt, vroeg de minister zich af hoe het oproepen tot een vreedzame dia loog, met wie dan ook, strafbaar kan zijn. „Ik spreek mijn teleur- stelling uit over het feit dat de heer Birdal vandaag niet in ons midden is. Want de prijs die hij vandaag had moeten krijgen, is een blijk van onze bewondering voor zijn moed en doorzettingsvermogen. Ik hoop en verwacht dat hij zich in Turkije verzekerd weet van ons respect en de warmte die wij met zijn werk voelen." VOETBAL - De Schiedamse voetbalvereniging PPSC kan zich opmaken voor de nacompetitie. Doordat in de resterende tien minuten van de eerder gestaakte wedstrijd tegen Naaldwijk geen van beiden clubs tot scoren kon komen, eindigde de partij in een 1-1 gelijke stand. De puntendeling was voor de Thurlede-club genoeg om de tweede periode in de derde klasse B te pakken en een klein feestje te vieren. SCHAKEN - De in degradatiegevaar verkerende Schiedamse schakers van Het Zwarte Paard hebben afgelopen week tegen koploper Moerkapel- le een fortuinlijk gelijkspel van het schaakbord gesleepd. Moerkapelle dat in deze wedstrijd al kampioen had kunnen worden, verkeek zich in de eindfase op de veerkracht van de Schiedammers en moet derhalve nood- gedwongen de bloemen nog even tegoed houden. Het onverwachte wedstrijdpunt komt HZPS 1 goed van pas in de strijd met mede-degradatieklant NRSGAVilhelm Steinitz. De Gorzenaren heb ben handhaving in de promotieklasse echter niet meer in eigen hand en zullen in de komende wedstrijden met een schuin oog moeten blijven kij- ken naar de resultaten van de concurrent.De eerstkomende wedstrijd van HZPS is woensdag 31 maart. Dan is het tegen Sliedrecht 'alles of niets'. VOETBAL - De 60-jarige jeugdafdeling van HBSS gaat op zoek naar de beste jeugdkeep(st)er van Schiedam. Op vrijdag 7 mei 1999 kunnen alle jongens en meisjes tot achttien jaar zich in dit speciale Schiedamse kee- perskampioenschap met elkaar meten. Om het toernooi extra luister bij te zetten, probeert HBSS een bekende keeper uit het betaalde voetbal te strikken om die dag acte de presence te geven. Wie de Schiedamse voet- balclub daarbij op het oog heeft, wordt tot nader orde stil gehouden. Potentiele beste keep(st)ers van Schiedam wordt gevraagd zich op korte termijn bij HBSS aan te melden. Ron de Bruijn, de trainer verlengt zijn verblijf bij PPSC met een nacompetitie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 13