A' Luxe klimgeit van Daimler Chrysler Mazda Premacy: aan ruimte geen gebrek i In het hoi van de Cougar SPECIFICATIES: Hyundai Sonata 2.5i V6 24v GLS Hyundai Sonata 2.5i V6 24v GLS Nieuwe D&W Gids! Citroen Saxo als rijdende zonnebank Verkoopsucces voor Saab Zes cilinders. Leren bekle- ding. Cruise control. Auto- matische klimaatregeling. Elektrisch verstelbare en ver- warmbare stoelen. Ach ja, het leven is soms zo kwaad nog niet. De nieuwe Sonata van Hyundai vertroetelt ons tot in elke vezel. En dat hebben we graag zo. 'Solid as a rock': hard als steen. Producent Daimler- Chrysler wil graag laten gelo- ven dat de nieuwe Jeep Grand Cherokee een solide beul is. Volgepakt met alle mogelijke luxe, zoals het een goede Amerikaan betaamt, vertegenwoordigt deze 4x4 inderdaad de top onder de terreinauto's. Daarbij profi- teert Jeep van een ijzersterk merkimago, dat steunt op het avontuurlijke heldenepos van de vroegere Willy's Jeeps van de geallieerde strijd- krachten. Trein Met de nieuwe Premacy gaat Mazda het snelgroeiende segment van de compacte ruimtewagens betreden. Op de autoshow van Geneve, be gin maart, is deze MPV voor het eerst te zien. Rond de zo- mer komt de Premacy al naar Nederland. PROFILE BIJZONDERHEDEN UITRUSTING 'Fabrieks-testrijder': een mysterieus beroep. Wat doen de mensen die prototypes tes- ten precies? En waar gebeurt dat? Ter ere van de nieuwe Cougar lichtte Ford een tipje van de sluier op en opende voor een dag de deuren van de 'LPG', de Lommel Pro ving Ground. Maximale luxe, maximaal genieten Eerst even een stukje tech niek: voorin ligt een alumini um zesci- linder mo tor van 2,5 liter, voorzien van 24 kleppen en (na- tuurlijk) elektronische benzine-injectie. Een en ander zorgt voor 118 kW/160 pk. Daarmee is de Sonata rap, zeg maar gerust zeer rap. Zeker als de motor lekker veel toeren maakt is de auto supersnel. Vloer bij honderd kilo meter per uur in een keer het gas- pedaal en de Sonata zorgt voor een forse schop in de rug, de automati- sche transmissie ten spijt. Op de middenconsole zit een scha- kelaar met de aanduiding TCS, wat zoveel betekent als Traction Con trol System. De elektronica remt een doorspinnend voorwiel af. Het systeem kun je uitschakelen, waar- na de auto met hevig huilende ban- den accelereert. TCS zit er niet voor niets op, het knopje om het uit te zetten echter wel. luistert de Sonata vrij nauwkeurig naar de stuurcommando's. De Hy undai stuurt makkelijk en laat zich ook zit tjokvol extra's, tot en met zijair- bags aan toe. Misschien dat de houtafwerking van het dashboard en de middenconsole niet bij ieder- een in de smaak valt. Maar verder is er niets te klagen. De Hyundai is bovendien lekker ruim, al zullen er best modellen op de markt zijn die meer hoofdruimte hebben, of net even breder zijn. Maar de ge- middelde Nederlander past zonder proble- men in de Sona- tel. domineren twee grote heldere kop- lampen de gladde neus. Weinig mensen blijven even staan om de auto te bekijken. Maar wie een- maal instapt, blijft graag even zit- ten om te genieten. Ware schoon- heid zit van binnen. De prijzen van de zescilinder So nata zijn stevig. Hij kost 57.995 gulden. Er staat een imposante waslijst aan voorzieningen tegen- over, zaken waar menig merk graag een riante meerprijs voor re- kent. De viercilinder Sonata kost 46.995 gulden. Ook dit model kent veel extra i - Gewoon afblijven en de auto zelf laten den- ken. De prestaties zijn dankzij de stevig aangrijpende remmen perfect in te tomen. ABS (standaard) is er voor de keren dat er erg stevig geremd wordt. Hoewel soepel geveerd, tijdens gekke manoeuvres niet van de wijs brengen. Dat geeft vertrouwen. Met de prestaties en het rijgedrag is het dik in orde. Over het comfort en de voorzieningen aan boord valt al evenmin veel te klagen. De auto De meningen over het uiterlijk zijn verdeeld. De voor- en achterkant van de auto lopen af, waardoor de Hyundai laag oogt. De afgeronde kofferbak staat heel chique. De voorzijde is neutraal gevormd, al soires. Hoe- wel deze tweeliter motor soepel is, heeft de zescilinder bij ons een streepje voor vanwege de prestaties. En 'V6' staat zo leuk achterop de au to. De Grand Cherokee doet zijn af- komst eer aan. Het is een krijgshaf- tige krachtpatser, die zich niet snel gewonnen geeft. Dankzij het Qua- dra-Trac vierwielaandrijfsysteem bedwingt deze Jeep moeiteloos el ke helling. In Oostenrijk marche- ren we fluitend omhoog over een spekgladde met sneeuw bedekte weg, die een flinke stijgingshoek heeft van twintig procent. Glipt een van de vier aangedreven wie- len weg, dan leidt het aandrijfsys- teem in een fractie van een secon- de de kracht naar de wielen die wel honvast hebben. Prachtig werkt dat. 'Met Jeep willen we graag een lei- De Laredo-uitvoering is te herkennen aan een verchroomde grille, terwijl de meer uitgebreide Limited een grille in de carrosseriekleur heeft. dende positie houden bij het rijden op onverharde en moeilijk begaan- bare wegen', aldus Dave Roberts, die verantwoordelijk is voor Jeep in Europa. Een kreet op papier zegt dan weinig. Daarom heeft de Grand Cherokee, net als zijn voor- ganger, een soort finaal examen moeten afleggen op de onder 4x4 liefhebbers gerespecteerde Rubi con Trail. Dat is een ruig traject dwars door de Amerikaanse Sierra Nevada bergen. Twee dagen stap- voets klauteren over dikke keien vormt de ultieme test. Bovendien is deze Trail een favoriet stekje voor de jaarlijkse Jamboree van Jeep-rijders. De robuuste starre assen voor en achter en de sterke ophanging zijn opgewassen tegen dit geweld. Een dergelijke constructie staat echter een verfijnd weggedrag op het as- falt doorgaans in de weg. Dus lag er voor de Jeep technici een forse uitdaging om het comfort op ver- harde wegen op acceptabel niveau te brengen. Vooral in deze tijd ver- wachten kopers van een dergelijke kostbare auto een strakke weglig- ging. Bovendien moet die worden geboden bij soms forse snelheden, want de Grand Cherokee kan heel hard. De versie met de nieuw ontwikkel- de 4,7 liter V8 van 220 pk tipt aan de 200 km/uur en dan moet het on- derstel een stabiliteit van een trein kunnen garanderen. En dat doet het bij de Grand Cherokee. Onef- fenheden zijn niettemin altijd voel- baar, daarvoor is de constructie te zwaar bemeten, maar in vergelij- king met soortgenoten in de 4x4 wereld komt deze Jeep keurig voor de dag. De besturing zou alleen een tikkeltje directer mogen zijn. Ten opzichte van het vorige model is de Grand Cherokee gegroeid. De carrosserie biedt veel ruimte. Het plaats opslokkende reservewiel is weg uit de bagageruimte en zit nu onder de vloer. Aan luxe geen ge- brek. Alles laat zich elektrisch be- dienen en een automaat is stan daard. De versie Limited biedt zelfs zaken als een CD-speler, boordcomputer en een automati- sche klimaatbeheersing. ABS en twee airbags voorin behoren even- eens tot de standaarduitrusting. Behalve met de nieuwe 4,7 liter V8 is de Grand Cherokee ook ver- krijgbaar met de vertrouwde 4,0 li ter zescilinder in lijn van 190 pk en met een eveneens nieuwe en lekker krachtige 3,1 liter direct ingespo- ten turbodiesel van 140 pk. In de basisuitvoering Laredo komt die net als de 4.0 op 106.820 gulden. Chrysler Import Holland verwacht op jaarbasis 500 exemplaren van de Grand Cherokee te verkopen. De versies voor Europa komen uit Oostenrijk, waar het Daimler- Chrysler concern samen met Stey- er-Puch de Eurostar fabriek heeft staan. Behalve Jeeps rollen hier ook de Chrysler Voyager, de Mer cedes-Benz M-klasse, E-klasse 4Matic en G-klasse van de band. Een doelstelling stond de Mazda- ingenieurs duidelijk voor ogen: de Premacy moest ruim plaats bieden aan vijf inzittenden en hun bagage, maar desondanks rijden als een 'normale' auto. Zo is een multi- functionele auto ontstaan, die vol- gens Mazda tegemoet komt aan al le eisen van de moderne automobi- list. We zullen binnen niet al te lan- ge tijd zelf kunnen ontdekken in hoeverre de Premacy die belofte waarmaakt. Natuurlijk heeft Mazda in het inte- rieur voor een flink aantal ge- bruiksmogelijkheden gezorgd. Zo kunnen zowel de voorste passa- giersstoel als de middelste stoel achterin omgeklapt worden, zodat er twee tafeltjes ontstaan. Voor maximale laadruimte zijn de drie separate stoelen achterin gemakke- lijk te verwijderen. Er ontstaat dan voldoende ruimte om, bijvoor- beeld, twee sportfietsen naast el- kaar te vervoeren. Bovendien kun nen alle stoelen (met uitzondering van de passagiersstoel) naar voren geklapt worden. Mogelijkheden te over dus, in het interieur van de Premacy. De Premacy beschikt over een rui- me hoeveelheid veiligheidsvoor- zieningen. Naast een stijve kooi- constructie is de auto voorzien van De Premacy: een ruime MPV, verpakt in een typisch Mazda-gezicht. als twee side-airbags standaard. Mazda's 'MAIDAS' systeem, het- geen staat voor 'Mazda Advanced Impact-energy Distribution and Absorption System'. Een hele mond vol, die inhoudt dat de bots- kracht goed wordt opgevangen en verspreid over de hele auto. Bo vendien zijn zowel twee 'gewone' In eerste instantie wordt de Prema cy met twee motorvarianten be- schikbaar. De eerste is een 1,8 liter zestienklepper, die 100 pk/74 kW levert. Er komt tevens een even- grote motor die goed is voor 115 pk/84 kW. Deze laatste versie wordt tevens met automaat lever- baar. Later volgt een direct inge- spoten turbodiesel met een inhoud van 1,9 liter. Tegen het einde van 1999 ver- schijnt er nog een MPV van Maz da, die groter is en plaats biedt aan zes man. Van deze auto verschijnt in Geneve een (bijna definitief) prototype. Daarmee heeft Mazda eind dit jaar maar liefst drie ruim tewagens (de kleine Demio be- stond immers al) in het program- ma. I EXCELSIOR BANDEN Luxe staat binnenin de Sonata hoog in het vaandel. De grote hoeveelheid knopjes verraadt het al: het ontbreekt je hier aan niets. Motortype: Zescilinder in V-vorm met 4 kleppen per cilinder Cilinderinhoud: 2.493 cm3 Vermogen: 118 kW/160 pk bij 5.800 t.p.m. Max. koppel: 230 Nm bij 6.000 t.p.m. Acceleratie: 8,5 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 212 km/uur. Gem. verbruik: 9,7 ltr/100 km. Prijs: 57.995,- ABS Dubbele airbags voor Zij-airbags voor Volautomatische airco Elektronische 4-traps automaat Elektrische bedienbare en verwarmbare stoelen Cruise control Lichtmetalen velgen 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15. Ind. terr. Charlois Tel. 010 - 49 33 4 33 De (hopelijk) zonnige zomer komt stilaan weer in zicht. Daarom pre- senteert Citroen een speciaal mo del: de Saxo met elektrisch vouw- dak. Het middelste deel van het dak is daarbij niet van staal, maar van donkergrijze stof. De bestuur- der kan de kap met een druk op de knop openvouwen tot boven de achterbank. Daarmee wordt de kleine Citroen geen echte cabriolet (de zijruiten en deurstijlen blijven immers op hun plek), maar het komt er verdraaid dicht in de buurt. De zomerse voorziening is als op- tie leverbaar op de Saxo's l.li X, l.li SX, l.4i SX en l.4i Exclusive. Het vouwdak ligt qua prijs geluk- kig dichter in de buurt van een duur schuifdak dan van een cabrio let: 1.760 gulden brengt Citroen extra in rekening. Saab doet het wereldwijd erg goed. Over 1998 verkocht het merk 118.581 auto's, achttien procent meer dan het jaar ervoor. In Neder land was Saab's groei nog veel ex- plosiever: de verkopen stegen tot 3.553 stuks, maar liefst 44 procent meer dan in 1997. Deze opvallen- de ontwikkeling danken de Zwe- den vooral aan de nieuwe 9-3 en 9- 5 en de uitbreiding van de moto- renlijn. Met behulp van dezegigantische ventilatoren worden auto's op zijwindgevoeligheid getest. Het is slechts een van de vele martelingen die ze moeten doorstaan. Tot aan de tanden gewapend met foto-apparatuur melden we ons aan de poort van Ford's testcen- trum in het Belgische Lommel, net over de grens bij Valkenswaard. Deze plaats is het Walhalla van el ke autojournalist, want nergens is de kans om een geheim nieuw mo del te fotograferen groter dan op een testbaan. Dat weet Ford echter ook; de por- tier verzoekt ons dan ook vriende- lijk doch dringend om alles wat maar enigszins op een fototoestel lijkt bij hem achter te laten. Een bevel waar we, gezien het formaat van de man, graag gevolg aan ge- ven. Naarmate de dag vordert zal trouwens blijken dat men geen en- kel risico heeft genomen: bijna alle normale werkzaamheden - dat wil zeggen 45.000 testkilometers per etmaal, tien miljoen per jaar! - zijn stilgelegd, waardoor er geen gehei- me prototypes te bespeuren zijn. Desondanks menen we in een uit- hoek van het immense terrein een (licht gecamoufleerde) Ford Fiesta V in sedan-uitvoering te zien. Enig tastbaar bewijs daarvoor kunnen we echter niet leveren - met dank aan de portier. Ford beschikt over testbanen in al le uithoeken van de aardbol, maar de LPG, geopend in 1965, is de enige op Europese bodem. Het complex beschikt over alle moge lijke wegen en bochten (zoals stei- le hellingen, kinderkoppen, wegen met diepe gaten, stoepranden, een hoge snelheids-kombaan, enzo- voorts) met een totale lengte van zeventig kilometer. Twee van de 195(!) testrijders, Philippe Castro en Hugo Happel, doen uit de doeken wat hier zoal gebeurt. De activiteiten zijn op te splitsen in drie categorieen. Aller- eerst zijn er de duurzaamheids- tests, waarbij de auto's systema- tisch afgebeuld worden door ze stoepranden op te rijden, door kui- len te jagen en lange tijd op hoge snelheid te rijden. Ook corrosie- tests (men beschikt over modder-, zout- en waterbaden) vallen hier- onder. De categorie 'prestatietests' heeft, zoals de naam al zegt, als doel de prestaties van de auto's vast te leggen. De bekende 'fa- brieksopgaven' van bijvoorbeeld topsnelheid en acceleratie van 0 tot 100 komen hier tot stand. Tot slot beproeven de testrijders de 'vehi cle dynamics'. Dit begrip omvat wegligging, besturing, remgedrag en comfort van de auto. ,,De Cougar is een prachtig Voor st .5 beeld van onze werkzaamheden met betrekking tot vehicle dyna mics", vertelt tester Happel. „De wagen deelt zijn onderstel met de Mondeo, dat gezien het sportieve karakter van de Cougar echter aan- zienlijk gewijzigd moest worden. Uiteindelijk hebben we hem een uitzonderlijk goed weggedrag kun nen geven, waarbij vooral opvalt hoe gering de auto overhelt in bochten, terwijl het comfort daar nauwelijks onder te lijden heeft."Een tot de nok toe met meetapparatuur afgeladen Cougar staat klaar om dit te bewijzen. Op een groot plein, dat veel weg heeft van een landplaats voor helikop- ters, kunnen we naar hartelust in cirkels rijden. Een display toont de zijdelingse kracht (de uit de lucht- vaart bekende 'G-kracht') die daarbij wordt opgewekt. Ondanks de natte baan blijkt de Cougar in de bocht 0,9 G te kunnen verdragen voordat de banden hun grip begin- nen te verliezen, een opvallend ho ge waarde. Ook een rit over wat zo ongeveer de bochtigste weg ter wereld moet zijn bevestigt dat de Cougar buitengewoon goed aan het asfalt kleeft. Meetapparatuur is daarbij eigenlijk overbodig: het vreemde gevoel in de maag spreekt boekdelen. De portier bekijkt glimlachend onze lijkbleke maar voldane gezichten wanneer we de foto-apparatuur weer komen opei- sen. Hij heeft dit vaker meege- maakt.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17