Wereldmuziek, exotische hapjes en een stijgende temperatuur flits MaasposT Filmhuis Schiedam Threnody is weer terug ONS deelt compost uit Vrijwilliger gevraagd Voorbeeld- tuinen Anti-Racisme Dag: Multicultureel feest in De Erker Schrijver van 'Elke dag vaderdag' te gast in Schiedam Cricketcompetitie begint week later SCHIEDAM - Het weer is nat en koud maar binnen in Wijkcentrum De Erker is het gezellig en warm. Zo'n dikke tweehonderd mensen zijn er op zondagmiddag op uitgetrokken om de Anti- Racisme Dag mee te bele- ven. En zij zullen daar geen spijt hebben gehad. Mysteri- euze Iraanse muziek, Turkse Saz-klanken en opzwepende Braziliaanse tonen doen de temperatuur en de feest- vreugde stijgen. Voor af- koeling en nieuwe energie zorgt de sterke koffie of thee aangevuld met zoetige hap jes of de exotische gerech- ten met hartig lamsvlees of tropische cocktails. fTALlMNS ESSE Je schril UP tin je huuj HBSS-junioren gesubsidieerd op reis Turncompetitie in de Westwijkhal Fietsen over bruggen en door tunnels Oud-kampioensploeg opnieuw in actie Voetbaljeugd test kennis spelregels Duo Wellens/Van de Handel pakt koppositie De Coureur viert 50e verjaardag Stuur sportnieuws naar de Maaspost Woensdag 24 maart 1999 xq56 SCHIEDAM - Filmhuis Schiedam vertoont donder- dag 25 en vrijdag 26 maart de fdm Winter '89. Karol, informant van de Geheime Dienst in een communistisch land in de jaren zeventig, heeft als taak het martelen en alluisteren van politiek verdachte personen. Zijn huwelijk met de spontane. linkse studente Maria be zw^jkt aan het verschil in opvattingen. Maria vlucht met hun dochter naar Ne- derland. Als in 1989 een po litieke omwenteling plaats viildt vlucht ook Karol en zoekt redding by zijn ex- vrouw. Zaterdag 27 maart draait De Keuken van Kok, een registratie van de ver- kiezingscampagne van de PvdA. Filmhuis Schiedam is geves tigd in Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De voorstel lingen beginnen om 21.00 uur. De toegangsprijs be- draagt tien gulden (dona- teurs betalen acht gulden), SCHIEDAM - Twee jaar na het uitbrengen van de derde CD 'Threnody' geeft Threnody een optreden in het Podium Cafe ter gele- genheid van de doorstart van de band, met dit optre den, donderdag 25 maart, wil de band en duidelijk sig naal afgeven: Threnody is terug, en wel op voile oor- logssterkte. Op dit moment wordt hard gewerkt aan het schrijven van nieuw materi aal voor een vierde CD. Aangezien de donderdag in het Podium Caf6 altijd in het teken staat van de sessie wordt er zowel akoestisch als versterkt gespeeld. Een keer eerder was er een akoestisch optreden van de band in Duitsland. Dat was een zodanig succes dat Men no Gootjes en Rene Scholten dit ook in Nederland een keer willen proberen. Maar uiteraard wordt er donder dag ook gewoon ouderwets met 'gepast geweld' ge speeld. SCHIEDAM - Inwoners van Schiedam kunnen volgende week gratis compost opha- len bij ONS Milieu. Com post is een uitstekend pro duct om de grond van de tuin te verbeteren. Het wordt gemaakt van het GFT-afval dat ONS in Schiedam inzamelt. Wie in- teresse heeft in de compost kan de gehele week van 8.30 tot 17.00 uur met een em- mer, schep en plastic of ju- ten zak langskomen bij ONS Milieu aan de Ringersstraat. De compost is verkrijgbaar zolang de voorraad strekt (ONS heeft honderd ton compost besteld). SCHIEDAM - De Stichting Ouderenwerk Schiedam zoekt een vrijwilliger voor haar visiteclub in de Woud- hoek. De visiteclub is be- doeld voor ouderen die wei- nig contacten buiten de deur hebben. Voor sommigen van hen betekent de visiteclub een weikome onderbrekingg van de dagelijkse sleur. Elke week komt de visiteclub bij- een in en gezellige ruimte van het dienstencentrum. daar drinken ze koffie, pra- ten wat bij, eten samen en doen spelletjes. De visiteclub wordt begeleid door twee vrijwilligers. Zij zorgen voor de ontvangst van de mensen, het schenken van koffie en de begeleiding van de activiteiten. Bovendien zorgen zij voor een goede sfeer. gezocht wordt naar een vrijwilliger die kan hel- pen op dinsdag van 9.30 tot 13.00 uur. belangstellenden kunnen bellen met Anneke van Gurp, tel. 2486888. SCHIEDAM - de afdeling natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam zoekt mensen die het leuk vinden om van maart tot november iedere woensdagmiddag na- tuurlijke tuinen aan te leg- gen en te onderhouden by voorlichtingsproject De Groene Raat aan de Harre- weg. In de voorbeeldtuinen kunnen Schiedammers idee- en opdoen voor hun eigen tuin. het op natuurlijke wij- ze tuinieren staat centraal. Belangstellenden kunnen bellen met de Groentele- foon, tel. 2465522. Door Frank Willemse A1 in 1967 riep de Verenigde Na- ties 21 maart uit tot 'Internationa le dag ter bestrijding van alle vor- men van rassendiscriminatie'. 21 maart niet vanwege 'ons' begin van de lente of einde van de zo- mer op het zuidelijk halfrond en ook niet wegens het begin van het Nieuwjaar in het Verre Oosten. Maar wel omdat op 21 maart 1960 in de Zuid-Afrikaanse plaats Sharpville 69 mensen werden doodgeschoten die vreedzaam demonstreerden tegen de apart- heidswetten. Vandaar de Anti-Racisme Dag die dit jaar georganiseerd werd door Vluchtelingenwerk Schie dam, Wijkcentrum De Erker en RADAR afdeling Schiedam. Vol- gens Ge Grubben, stafmedewer- ker van de Rotterdamse Anti Dis- criminatie Actie Raad (RADAR), in zijn welkomstwoord tot de voi le zaal moet het vooral een feest worden. „De woorden discrimi nate en racisme zijn hele zware woorden. Daarbij denk je vaak aan problemen. Maar vandaag met de Anti-Racisme Dag willen wij niet denken aan problemen maar gezellig bij elkaar zijn. Feestelijk bij elkaar zijn met een hapje en een drankje en met mu ziek uit alle windstreken. Live- muziek. Zodat iedereen van el kaar kan leren en elkaar kan leren kennen." Anti Racisme Dag in De Erker: lekker eten, muziek, zang, dans, kortom: een feest van verbroedering. Foto Roger van derKraan Dat was niet aan dovemansoren gezegd. Zodra de eerste tonen door de Iraanse band werden in- gezet, gingen kinderen en vol- wassenen de dansvloer op. Het muziekduo uit Iran 'Reza Ho- mayon', spelend op trommel en synthesizer/orgel, werd spontaan uitgebreid met zanger 'Moham med' voor een opzwepende ses sie. Het hierna aangekondigde optreden van een zigeunerband kon geen doorgang vinden omdat de rondreizende gipsy's elders opgehouden waren. Hiervoor in de plaats kwam een Turkse band die de opengevallen plaats vak- kundig innam. De Turkse muzi- kanten, met trommels en saz-gi- taar, werden bijgestaan door de syntesizerbespeler uit de vorige band! Mondeling werd eventjes de muziek uitgelegd en hup het klonk alsof hij nooit anders had gedaan. De Iranier speelt moeite- loos de Turkse muziek mee. Een prestatie. Onderwijl konden de ruim hon derd bezoekers genieten van drie soorten keukens: de Afghaanse en de Marokkaanse keuken en de keuken uit het Midden Oosten. Via de stichting Vluchtelingen werk waren alle vluchtelingen of migrantengroepen persoonlijk uitgenodigd voor dit feest.- Eeri groep Afghanen was enthousiast gemaakt om 'hun' gerechten aan de bezoekers te presenteren. Vooral de aardappelkoekjes uit Afghanistan waren gewild. De Marokkaanse stand verkocht vooral zoete en luchtige cakejes en mierzoete broodjes, die heer- lijk smaken bij de sterke koffie of thee. De keuken uit het Midden Oosten tenslotte zorgde voor de hartige en gefrituurde gerechten als Kebab, Falafel en Kubbe. Dat laaste gerecht is een mix van jon- ge tarwe, lamsvlees en olijfblade- ren. Naast muziek en hapjes was er een tentoonstelling in de verschil- lende ruimtes van De Erker inge- richt. Een expositie van vooral teksten die uitleg gaven in ver- schillende talen van de betekenis van 21 maart als Anti-Racisme Dag. En een tentoonstelling van prenten door middelbare scholie- ren onder de noemer van 'Trek een bek tegen racisme'. De jonge kunstenaars hadden zich uitge- leefd met 'gekke bekken'-teke- ningen. Met daaronder titels als 'Hand in handtegen racisme en discriminate' of 'Say no to ra cism'.De lange middag werd af- gesloten met de feestmuziek bij uitstek: Braziliaanse carnavals- muziek. Met allerlei soorten trommels, fluitjes, bellen en gi- taarklanken maakte een groep muzikanten de rustige zondag tot een opzwepende namiddag. Can to Brazil wist de toeschouwers te laten swingen met opzwepende Zuid-Amerikaanse klanken. En cocktails met de naam Caiprinha en cocosmelk deden de rest om je in de tropen te wanen. Grubben was (als organisator) te- vreden over de anti-racisme dag die alweer voor de zevende keer in De Erker werd gehouden. Vooral de vrijwilligers van die Erker mogen, volgens Grubben, geroemd worden voor hun inzet en perfecte organisatie. En de mensen van Vluchtelingenwerk, die als opvolger van de Stichting Medelanders, vooral migranten en asielzoekers bij het feest pro- beerde te halen zodat deze uit het opvanghuis komen. De Anti-Ra cisme Dag was misschien anders dan de naam doet vermoeden een feest van verbroedering op een koude natte zondagmiddag. Matsier: nuchtere ironie en relativeringsvermoqen Door Anita Beijer SCHIEDAM - De gast van de schrijversavond op 26 maart is Nicolaas Matsier, van wie vlak voor de Boekenweek 'Elke dag vaderdag' verscheen. Het is een bundel waarin Matsier verslag doet van zijn beievenissen met R. en J, zijn twee opgroeiende dochters, geschreven met liefde voor details, nuchtere ironie en een vermogen tot relativeren- .Grootbrengen is een zaak van vooruitzien en de trotse vader een geschiedschrijver van begin- netjes. De eerste verjaardag, het eerste woord, het eerste bloed, lastige vragen, de eerste zelfge- maakte versjes, over zuike ge- beurtenissen gaan de notities bij het vaderschap van Matsier. Zijn beide dochters, tussen hun eerste en hun zesde jaar, zijn de hoofdpersonen. Het merendeel van de in de bundel opgenomen stukjes tekende Mat sier in de eerste helft van de jaren tachtig op voor de Achterpagina van NRC Handelsblad. Matsier hield ermee op toen zijn dochters de leeftijd bereikten waarop ze zelf leerden lezen en schrijven. Veer- tien van de eenentwintig verhalen verschenen eerder in de bundel 'Een gebreid echtpaartje' (1985). In deze periode publiceerde Mat sier tevens twee kinderboeken: 'A is voor aardappel' (1985) en Ida stak een zebra over (1986). Matsier die in 1945 in Krommenie geboren werd, studeerde klassieke talen en filosofie. Met de verhalen- bundels 'Oud-Zuid; (1976) en 'Onbepaald vertraagd' (1979) en de novelle 'De eeuwige stad' (1982) had hij een zekere reputatie gevestigd, maar het was zijn auto- biografische roman 'Gesloten huis' (1994) die voor hem een doorbraak tot een groter lezerspu- bliek betekende. Deze roman die genomineerd werd voor vele grote literaire prijzen, werd bekroond met de Bordewijkprijs en de Mek- kaprijs van de Nederlandse en Vlaamse kritiek. Het is een ontroerend, geestig en Nicolaas Matsier: te gast op de schrijversavond in Schiedam. Foto Kiaas Koppe tot nadenken stemmend boek over ouderschap en kindzijn, over waanzin en rouw. In deze roman ruimt de auteur het ouderlijk huis leeg na het overlijden van zijn moeder. Het praktische karwei wordt volledig beheerst door de vele herinneringen en emoties die het huis en de spullen oproepen. In 'Gesloten huis' roept Matsier het verleden met aandacht, nieuwsgie- righeid en liefde op, of reconstru- eert het. Waar Matsier om geroemd wordt is zijn vermogen om het alledaag- se, om allerlei schijnbaar onbedui- dende voorwerpen, routineuze ge- baren en betekenisloze gebeurte- nissen los te weken uit rituele ge- woonten en er de glans van iets bij- zonders aan te geven. Hij kan met zijn speelse geest het gewone aan- wezig maken, maar ook dat wat vertrouwd is vreemd, ongerijmd en raadselachtig. Hij probeert van de kleinste kleinigheden de betekenis, de bestaansgrond of geschiedenis te achterhalen. Daarbij gaat zijn belangstelling uit naar de meest uiteenlopende on- derwerpen, zoals blijkt uit 'Geslo ten huis' (1994). Dit is een bunde- ling mini-essays die hij ook schreef voor de Achterpagina van NRC Handelsblad. Hij stelt zichzelf in deze stukken ogenschijnlijk sim- pele vragen zonder eenduidige ant- woorden waar uiteindelijk een ver- bijsterende complexiteit achter blijkt te schuilen. Ook in dit boek is het autobiografische element aanwezig; Matsier observeett, filo- sofeert en probeert zijn ervaringen zo zorgvuldig mogelijk in woor den te vangen. Ook 'Een sluimerend systeem (1998) is een verzameling essays die een beeld geven van het 'sys teem' Matsier. Zijn aandachtsvel- den in deze essays zijn architec- tuur, beeldende kunst, literatuur, geschiedenis en taal en daarbinnen blijkt zijn liefde voor opsommin- gen, encyclopedische overzichten, details van details, classificaties en typologieen. Naast het schrijven van kinderboeken, romans en es says, houdt Matsier zich ook bezig met vertalen. Hij zorgde onder an- dere voor een veelgeprezen nieu we vertaling van Alice in Wonder land. De Schrijversavond wordt gehou den in de bibliotheek aan het Bach- plein in Schiedam-Noord en vangt om 20.15 uur aan. De toegang is fl.10,-. De lezing van Joost Zwa- german, de laatste gast van het sei- zoen 1998/99, is verplaatst van 23 april naar 7 mei. VOETBAL - Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben besloten HBSS een eenmalige subsidie van 750 gulden te verlenen voor deelname aan een juniorenvoetbaltoernooi in Wales. De voetbalclub deed daarmee een succesvol beroep op het gemeentelijke potje voor internationale uit- wisselingen. De trip van de Schiedamse C-junioren vindt plaats tijdens het Paasweek- einde. In Wales is vv Cimbla Youth uit Neath gastheer van het internatio nale jeugdtoernooi TURNEN - De Vlaardingse gymnastiekvereniging Triade organiseert za terdag 27 maart in sporthal Westwijk de derde ronde van de Delflandse turncompetitie. Naar schatting 225 deelnemers zullen van 10.00 tot 18.00 uur in actie komen. De behaalde resultaten van deze dag worden gecombi- neerd met de uitslagen die werden geturnd op 12 december en 30 januari. Aan het toernooi zullen onder meer de Schiedamse verenigingen Excelsi or en Arma deelnemen. Naast gv Triade speelt ook Leonidas Dovido een thuiswedstrijd. TOERFIETSEN - Toerclub Rijnmond stapt zondag 28 maart weer op de trim- of racefiets. Ditmaal wordt in gezamenlijkheid een fietstocht van on- geveer 100 kilometer lengte gereden. Omdat deze rit de pedaalridders voert langs de vele bruggen en tunnels die het Rijnmondgebied rijk is, heeft de vereniging de, ook voor niet-leden toegankelijke, toertocht omge- doopt tot Brug- en Tunneltocht. Op het bij de fietstocht behorende lijstje met hoogteverschillen staan onder meer de Brienenoordbrug, de brug over de Noord, de Kiltunnel en de Heinenoordtunnel genoteerd. De deelnemers worden begeleid door ervaren fietsers die de route kennen en ervoor zorgen dat de gemiddelde snelheid niet boven de 25 kilometer per uur komt. Wielrijders die in het bezit van een trim- of racefiets en een redelijke conditie, kunnen zich vanaf 9.30 uur melden bij de wielerbaan aan de Olympiaweg in het Schiedamse sportpark Harga. Het vertrek is ge- pland voer 10.00 uur en het inschrijfgeld bedraagt zes gulden. Verdere informatie over de Brug- en Tunneltocht wordt gegeven door Bert de Mik, (010) 591 92 30 of Bert Roeling (010) 434 59 92. VOETBAL - De Maassluise voetbalvereniging Excelsior Maassluis orga niseert 21 en 22 mei een 24-uurs voetbalmarathon. Inmiddels hebben een groot aantal (gelegenheids)teams zich voor dit duursportevenement inge- schreven. Een opvallende verschijning op de voorlopige deelnemerslijst is het team dat Excelsior Maassluis in het seizoen 90-91 het kampioenschap bracht. Met onder meer Ron Berveling, Jaco van der Hoeven, Marcel IJspelder en de gebroeders Rob en Faust van der Meer in de gelederen zul len zij het tijdens de 'marathon' opnemen tegen het huidige eerste elftal. Faust van der Meer schijnt deze wedstrijd nogal serieus te nemen. Van der Meer die aan het eind van het vorige seizoen besloot het wat rustiger aan te doen, is namelijk het afgelopen weekeinde gesignaleerd in het eerste team van de Schiedamse voetbalclub HBSS. En passant wordt gehoopt dat de 34-jarige spits met deze rentree een dreigende degradatie van HBSS kan afwenden. VOETBAL - De Schiedamse scheidsrechtersvereniging heeft onlangs weer haar jaarlijkse jeugdspelregelavond gehouden. In het jaar dat zij hun 50-jarig jubileum vieren, mochten de fluitisten ruim tachtig deelnemers van zeven verschillende clubs in hun midden verwelkomen. In het individuele klassement bleek uiteindelijk Chantal Breeme van PPSC gezegend met de beste kennis van de voetbalregels. Op de voet ge- volgd door clubgenoot Rob Twigt, Kim Landsbergen van Hermes DVS en SVVSMC-er Jeroen van Delden. Bij de teams bleek SVVSMC zich het best conform de regels over het voetbalveld te begeven. De fusieclub leg- de beslag op een eerste en tweede plaats. Hermes DVS werd derde. BRIDGE - In de huishoudelijke competitie van bridgesocieteit Tamboer hebben de heren een geslaagde 'coupe' gepleegd. Met een onwaarschijn- lijke hoge score van 71,35 werden de titelhouders van het vorige sei zoen, de familie Brandenburg naar de tweede plaats verwezen. Het duo Brandenburg dat wekenlang onaantastbaar de koppositie in handen heeft gehad, scoorde zelf maar een percentage van 53%. In het vervolg van de competitie wordt nog een spannende strijd verwacht tussen deze nummers een en twee. Het onderlinge verschil bedraagt name lijk gemiddeld maar enkele tienden van procenten. De koppels die mo- menteel de plaatsen drie en verder innemen lijken op voorhand kansloos geworden voor de titel. Competitieleider Tamboer houdt echter nog een slag om de arm: ,,In bridge is alles mogelijk dus ik waag mij niet aan zo'n voorspelling." WIELRENNEN - De Vlaardingse wielerclub De Coureur bestaat 50 jaar. De vereniging waarin begin jaren negentig RC Schiedam-Harga opging, viert deze mijlpaal zaterdag 27 maart met een receptie in zaal Middelhuy- se aan de Koninginnelaan 403 in Vlaardingen. Ook oud-leden die hier voor nog geen uitnodiging hebben ontvangen, zijn van 18.00 tot 20.30 uur van harte welkom. Tijdens de receptie wordt het eerste exemplaar van het boek 'De roem- ruchte geschiedenis van het fietsen en wielrennen in Vlaardingen' door schrijver Jan van Hees aan sportwethouder Aart Kool aangeboden. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Ves- ten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89. SCHIEDAM - Veel Nederlandse cricketclubs combineren hun zomerse sportactiviteiten in de winter met voetbal en hockey. Omdat door de bizar natte weersomstandigheden van de afgelopen maanden een groot aantal voetbal- en hockeycompetities vertraging hebben opgelopen, zal het bin nen dergelijke combinatie-verenigingen begin mei dringen worden op de velden. De koninklijke Nederlandse cricketbond heeft daarom besloten de competitie 66n week later te beginnen. Voor de Schiedamse cricketers van Excelsior'20 betekent dit dat hun oor- spronkelijk eerste wedstrijd tegen Rood Wit is verplaatst naar tweede Pinksterdag, 24 mei. De competitie wordt nu op 9 mei geopend tegen de Koninklijke UD. Op Thurlede zijn de voorbereidingen voor het aanko- mende cricketseizoen al in voile gang. Een feestelijke openingsavond staat gepland voor 16 april. Daarnaast zal de cricketselectie van 23 tot en 25 april haar trainingskamp opslaan in Deventer voor een toernooi met de Koninklijke UD, VOC en het tweede team van stadgenoot Hermes DVS. Excelsior's sterspeler Luuk van Troost wilde echter zolang niet wachten. Hij stapte vorige week met het Nederlandse team op het vliegtuig voor een cricket-tour doorZuid-Afrika. Ook concurrent Hermes DVS heeft de voorbereidingen inmiddels gestart. Naar Zuid-Afrikaans voorbeeld heeft de blauw-witte cricketselectie het krachthonk opgezocht. Na een oefenwedstrijd tegen VRA op 18 april, zal het team vervolgens van 22 tot en met 25 april een wedstrijdtour naar En- geland maken. Hermes opent het seizoen op 9 mei met een thuiswedstrijd tegen VOC.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 13