raBJov Wij fotograferen om greep te krijgen op ons leven Hosman Freres een van de weinige restaurants met een echte patissier PERSONAL AUDIO BERGWEG110 ROTTERDAM wmmmmmmmmmmmmmmm Stadsgehoorzaal Theater a.d. Schie Tliea^er progranmia Peter Hellemons toont indringend tijdsbeeld in Foto Instituut Jean Maurain, een Fransman in Nederlandse dienst Koken met Hosman Freres PORTABLE MINIDISC RECORDER PORTABLE CD-SPELER MET XBS mr- KL0KRADI0 MET CD-SPELER TEL: 010-4.618.600 Ain't Misbehavin'. Foto Roy Beusker Peter Hellemons stelde uit het reusachtige archief van de amateurfotograaf L.P. Polhuis een prachtige expositie samen. Een familie foto uit 1963 Jean Maurain, een Franse patissier in Nederlandse dienst. Foto Roger van der kraan De Correct Balans is ieder jaar in april. Om de inventarisatie te bespoedigen wil Correct de magazijnen zo leeg mogelijk hebben. Daarom kunt u profiteren van de Correct Magazijnverkoop. Fantastische aanbiedingen uit de drie Correctpanden tegen groothandelsprijzen. Voor mensen die weten wat ze willen kunnen de magazijn aanbiedingen uit deze advertentie ook direct opgehaald worden in de Correct Koopjeskelder aan de Ceintuurbaan 111 te Rotterdam. MEENEEMPRIJZEN PRIMA ADVIES VOLLEDIGE GARANTIE KOM LANGS EN NEEM GRATIS MEE De Correct Magazijnverkoop krant boordevol aanbiedingen uit de 3 Correctpanden. SLIUJSL AIWA AM-F5 PORTABLE MINIDISC RECORDER Aiwa's Dynamic Super Linear Bass systeem zorgt voor een voile laag weergave uit de meegeleverde stereo oortelefoon met in het snoer een afstandsbediening. Incl. Accu en netvoeding/lader. Afm. 9.7x7.7x2.2 cm. jm, CORRECT MAG AZIJNPRIJS Panasonic PANASONIC SL-S112 PORTABLE CD-SPELER Portable CD-speler in een hittebestendige behuizing met XBS voor een extra Bass weergave. Programmeerbaartot 24 nummers. In zwart uitgevoerd. Afm.: 13x3.5x14 cm. CORRECT MAGAZIJNPRIJS PHILIPS AJ 3925 KL0KRADI0 MET INGEBOUWDE CD-SPELER 1 Klokradio voorzien van twee individueel instelbare wektijden en -signalen, LCD informatiescherm, sluimerschakelaar, wekherhaling. De reservebatterij zorgt ervoor dat de klok bij stroomonderbreking gewoon doorloopt. 249T- Art.nr. 46835 Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. /nrntorrwxdrrtti°PdeBer9^9110kuntuvan 17.00 £ujBpuMUMiwjgaQi tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zoiang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen ofbestellingen mogelijk. SONY SONY CFD-V24 RADIOCASSETTE- SPELER MET CD De CD speler heeft shuffle-play en intra scan. Voor versterking van de lage tonen zorgt het bass-reflex body systeem met bass-boost. De radio ontvangt FM-stereo en middengolf. Het cassettedeck heeft synchro dubbing van CD naar tape. In zwart uitgevoerd. Afm. 42.6x16.5x24.5 cm. ALLEEN ZATERDAG 27 MAART VAN 17.00-18.00 UUR 1 I I I I CORRECT MAG AZIJNPRIJS OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. r MaasposT De Nieuwe snaar Famineurzeven Het dolkomische, Belgische trio De Nieuwe Snaar kunt u het beste be- schouwen als 'Het Klein Ook Niety Te Vermijden Orkest'. de grappen en grollen, visuele dwaasheden, akrobatische capriolen en het vernuftig in- strumentarium doen geenszins onder voor dat van hun Grote Nederlandse collega's. De drie heren zetten een show neer van een ongekend hoog clownesk karakter. En dat alles met het motto: wat er ook gebeurt, altijd blijven spelen. Want dat moet je de heren wel nageven, ze kunnen onder alle omstandigheden muziek maken, oip alles datb hen maar voorhanden komt. De muziek staat als een heipaal boven water, waar het drieman- schap als zotten omheen draait. de teksten van de nummers zijn buitenge- woon komisch en het decor is als het ware de vierde man van het gezel- schap. Vrijdag 26 maart, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 35',-/fl. 32,50. Hester Macrander Stom, stom, stom Want, zoals het spreekwoord luidt: door schade en schande... Dus kan het geen kwaad stil te staan bij onze o zo menselijke stommiteiten. Zonder daar een oordeel over te vellen, maar ter vermaak... leedvermaak. Hester Macrander kijkt naar goede bedoelingen die verkeerd uitpakken. Naar de hoge pet die we van onszelf ophebben, maar waarvan alleen anderen zien dat hij ons misstaat. Ze gaat op zoek naar blinde vlekken en zere plekken. Een mens houdt zichzelg graag voor de gek en Hester haar publiek. Eerst zet ze zichzelf te kijk, dan u. Op haar manier: ze confronteert en zingt met nauwelijks in te tomen energie. Ze gunt u een avond lang lekker geen mo ment voor uzelf. Zaterdag 27 maart, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 27,50/fl. 25,-. Benny Neyman Uit de creme de la creme van zijn inmiddels gigantische oeuvre, heeft de sympathieke Nederlandse chansonnier een splinternieuw theaterconcert samengesteld. Amusant filosofisch, uitdagend prikkelend en relativerend kritisch zijn de teksten waarmee Benny Neyman xzijn publiek verbaast en ademloos aan de lippen laat hangen. Naast de overbekende Neymansongs hoort u ook nu weer enkele nieuwe nummers, want het repertoire blijft maar groeien. Met de Neymanband onder leiding van Freek Dicke zorgt Benny Neyman er weer voor dat het dak van de Stadsgehoorzaal wordt gelicht. Dinsdag 30 maart, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 47,50. Denise Jannah, Marjorie Barnes, en vele anderen Ain't misbehavin' Op 9 mei 1978 ging deze knallende, zwarte, Engelstalige musical op Broadway in premiere. Het was toen direct een hit. Nu komt de musical naar de Stadsgehoorzaal, met een internationale cast om van te smullen. De musical heeft niets aan kracht ingeboet, vanwege de ijzersterke hit- nummers van de legendarische componist Thomas 'Fats' Waller. Hij was in de jaren dertig een grootheid in Amerika, en niet alleen vanwege zijn postuur (143 kilo zwaar en twee meter lang). Hij is een van de grondleg- gers van de moderne jazz en de Swingmusic. In deze musical hoort u all- time klassiekers als Honeysuckle Rose, Black and Blue en I can't give you anything but love. Elk van deze liedjes is in Ain't misbehaving subtiel ver- anderd in een stukje theater; een kleine eenakter, een liedje dat een leven op toneel verdient. Het geheel ademt de sfeer uit van Harlem in de jaren dertig en het roept een hele serie aan jazzwerelden op. Uptown, down town, liederlijk en chique, grapig en schrikbarend mooi. Een beeldschone show die het hart doet stilstaan. Woensdag 31 maart, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 55, -/fl. 52,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Jim van der Woude Nadorst Jim van der woude mag met recht een velzijdig theatermaker genoemd worden. Van der Woude heeft zich de afgelopen jaren in uiteenlopende samenstellingen in het theater bewogen. Hij was en is acteur bij Carver, choreografeerde voor dansgezelschap Reflex en werkte in binnen- en bui- tenland voor film en televisie. Nu wil hij in Nadorst weer helemaal alleen de confrontatie met het publiek aangaan. Jim van der Woude heeft een on- gelofelijk talent om van schijnbaar onbeduidende momenten, onooglijke details en minieme gebeurtenissen de absurditeit in te zien en deze uit te vergroten en vorm te geven. Alles is aanleiding om theater te maken. met zijn fysieke expressie en beeldend vermogen geeft Van der Woude alle- daagse situaties en handelingen een grotesk tintje. Hij weet zijn publiek voortdurend op het verkeerde been te zetten, te tarten, te shockeren, de adem in te laten houden en vooral te laten lachen. Zaterdag 27 maart, aanvang 20.15 uur, toegang le rangfl. 29,-/fl. 26,50, 2e rangfl. 24,-/fl. 21,50. De Nieuwe Snaar Famineurzeven De heren van De Nieuwe Snaar hebben er een neus voor: bizarre muzikale vondsten, onuitgegeven vreemde combinaties, toevallige ontdekkingen. Het trio bespeelt letterlijk alles wat los en vast zit: van de meest uiteenlo pende percussie- en snaarinstrumenten tot zelfgemaakte muziekinstru- menten en niet te vergeten de jankende, kerunende en brullende accorde- on van Jan de Smet. Moeiteloos glijdt De Nieuwe snaar van de ene naar de andere muzieksoort. Ze spelen tango, blues, mellow ballad, heavy rock en natuurlijk de authentieke Limburgse limbo. Famineurzeven heeft veel weg van een bonte avond. Muziek, zang, dans, variete en acrobatiek wor den tot een. stevige massa gekneed. Voor elk wat wils, vooral voor de lief- hebbers van een hilarische muzikale avond. Woensdag 31 maart, aanvang 20.15 uur, toegang le rang fl. 35,-/fl. 32,50, 2e rangfl. 30,-/fl. 27,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 2467467. Rotterdams Dagblad TV, kort- weg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. El- ke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele ge beurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een pro- gramma dat steeds wordt geactua- liseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurte- nissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bel- ien met 010-4004.285. Foto Roger van der Kraan Door Yvonne Lens WATERWEG - De fototentoon- stelling 'Particulier Domein', sa mengesteld door de Schiedamse beeldend kunstenaar Peter Hel lemons, geeft het leven weer van een na-oorlogs gezin in Schie dam. Het gezinsieven en de op- groeiende kinderen vanaf 1959 tot 1981. Lopend langs de afbeel- dingen van dat levensverhaai in de tentoonstellingsruimte van het Nederlands Foto Instituut in Rotterdam, jagen de emoties door de kijker heen; de plaatjes zijn vooral confronterend voor diegenen die zelf in die tijd zijn opgegroeid. De tentoonsteiiing 'Particulier Domein, een bijzon der familie-album' is een spiegel voor bijna alle Nederlandse ge- zinnen in die tijd. Drieduizend dia's op 6x6 formaat, en nog een paarduizend foto's, in zeventien kisten. beeldend kunste naar Peter Hellemons kreeg een aantal jaren gelkeden de beschik- king over het archief van amateur fotograaf L.P. Polhuis. Tussen 1959 en 1981 heeft Polhuis gepas- sioneerd zijn eigen gezin -vader, moeder, zoon, dochter- gefotogra- feerd. Polhuis maakte een uitge- breide catalogus van alle moment- opnamen, niet alleen chronolo- gisch gerangschikt, maar ook nog eens op onderwerp en op persoon. Zeer bijzonder aan deze enorme collectie is dat werkelijk alles ge- fotografeerd is. Er zijn geen echte keuzes in het belang van het mo ment gemaakt, alles was belang- rijk, het leven was belangrijk. de- den zijn gezinsleden ook niet, want waarschijnlijk klikte de camera voortdurend. Van dag tot dag zijn de dochter en de zoon gefotogra- feerd. De collectie Polhuis is een soort geheugen. Een poging het le ven in al zijn facetten vast te leg- gen. Maar hoe verhouden deze fo to's zich tot de ideaalbeelden die ons omringen, welke mythes en welke identiteit worden in het fa milie-album gecreeerd? Uit zijn fotografische nalatenschap (Polhuis overleed in 1991) heeft Peter Hellemons een selectie sa mengesteld. In de zaal van het Ne derlands Foto Instituut is alles zij aan zij liefdevol vastgelegd. In de vitrine staat bij de catalogus ge- schreven: „Zorgvuldig opbergen is geboden, omdat ze anders niet meer zijn terug te vinden." In de museumtekst staat te lezen: „Vaak onderbelicht blijft dat wij fotogra feren om greep te krijgen op ons leven." Wandelend langs de mooie kleu- renfoto's: „Hanneke in bad (teiltje van zink), Hanneke twee jaar... alle onderschriften vertellen wat er te zien is. het patroon van een gebreid baby-jurkje stond waarschijnlijk in een dor veel huismoeders gelezen blad, want het geribbelde jurkje is akelig herkenbaar van m'n eigen babyfoto's. Ook de step van Harm is een exemplaar dat ik zelf heb be- reden. Waarschijnlijk maakten alle vaders poppenhuizen voor hun kinderen, want ook dat lijkt op het mijne, zelfs de liefdevol aangekle- de stoeltjes en bedjes zijn hetzelf- de. Ik wandel langs de paden van mijn eigen jeugd. De doorzonwoningen, de cara vans. De vakanties hebben met het klimmen der jaren steeds verdere bestemmingen: van een kampeer- vakantie op Terschelling naar Frankrijk. Dit is ook mijn familie- album. Het is een documentair ver- slag van het na-oorlogse gezin. Gezinnen die allemaal hetzelfde deden en het allemaal steeds beter kregen. Het interieur, de stoelen met de spijltjes, de gezellige fami- liefeestjes. Zo was het. Ribfluwe- len broeken kwamen in, maar wel; altijd netjes met een overhemd. netjes stond toch al hoog in het vaandel. Oma met een haarnetje op, want het haar mocht niet in de war. Ook de tafelkleden zijn het zelfde: benauwend netjes en pre- cies hoe het hoorde, hoe iedereen het deed, wat deden zij hun best, wat waren zij hoopvol, wat hadden zij het goed, die arme vooroorlog- se kinderen na de oorlog. Men kan de tentoonsteiiing naar eigen believen beleven, maar het is bovenal een indringend tijdsbeeld, het fotografisch verslag van het Nederlandse gezinsieven. De ten toonsteiiing in het Nederlands Foto Instituut aan de Witte de With- straat 63 in Rotterdam is te zien tot en met 11 april. Het instituut is ge- opend van dinsdag tot en met zon dag van 11.00 tot 17.00 uur. Door Vincent de Voogd Schiedam - Het interieur en de naam spreken al boekdelen: hi st rot en auberge Hosman Freres in Schiedam is voornamelijk ge- orienteerd op Frankrijk en de Franse keuken. Er zullen echter niet veel mensen zijn die weten dat de eigenaars Karin en Mi chael van Bruggen ook een echte Fransman in dienst hebben. Jean Maurain (52) werkt inmiddels al twintig jaar als patissier aan de Korte Dam. Hij leerde het vak in de provincie, verhuisde naar de metropool Parijs en kwam ver- volgens in Nederland terecht. „Eigenlijk zou ik bier vier of vijf jaartjes blijven, maar dat dat er twintig zouden worden... dat had ik nooit verwacht", lacht hij. Het patisserievak zit bij Jean Mau rain niet in de genen. „Mijn vader was slager. In die tijd was het nog zo dat je op je dertiende, veertiende ging werken. Maar het werk van mijn vader vond ik totaal niet leuk' kijkt hij in 'zijn' Hosman Freres in het centrum van Schiedam terug. „Hoe ik uiteindelijk patissier ben geworden? Nou, eigenlijk kwam dat gewoon door het feit dat ik heel erg van snoepen hield." Oorspton- kelijk komt Maurain uit de provin cie Touraine, bij het grote publiek vooral bekend om de ri vier de Loire en de prachtige kastelen die hier te vinden zijn. ,,Mijn eerste baas kreeg ik toen ik veertien wasspreekt hij in vloeiend Nederlands waarin een prachtige Franse tongval te ontdek- ken valt. „Dat was in bakkerij Bau- doin in Chatelleraut. Ik tekende daar een driejarig contract. Aan het einde van die periode moest ik een soort examen afleggen. Daar ben ik toen voor geslaagd.' Op 17-jarige leeftijd ging de kers- verse patissier (het Nederlandse 'taartenbakker' misstaat in deze context misschien enigszins) naar Poitiers, ten zuiden van de Tourai ne. In de stad die heden ten dage wordt overspoeld door (vooral Franse) toeristen vanwege het we- tenschapspark Futuroscope ont- moette Maurain zijn tweede baas, ene meneer Fink. Lang werkte hij er niet, evenmin onder zijn derde baas. In de krant ontdekte de nieu wsgieri- ge Maurain een advertentie, waarin een goede patissier werd gevraagd te komen werken bij de bekende Pa- rijse brasserie Bistrotquet. In het mondaine Parijs van de jaren zestig zou Jean Maurain het veertien jaar uithouden. In Bistrotquet kwamen in die tijd veel beroemdheden als Salvador Dali en Jean-Paul Bel- mondo. Tevens ontmoette de nog altijd jonge Maurain zowat de com plete politieke elite, waaronder mi nisters, ambassadeurs en Jacques Chirac (in die periode nog burge- meester van Parijs, tegenwoordig president van de Republiek). „Ik werkte in deze brasserie in de bedie- ning'blikt Maurain terug. „Naeen theaterbezoek kwamen dit soort mensen geregeld langs. Bistrotquet zit namelijk aan het Quai du Lou vre, niet ver van het theater." Maar hoe is Jean Maurain nu eigen lijk in Nederland terecht gekomen? Maurain: „Opeen gegevenmoment heb ik meneer Hosman ontmoet in Frankrijk. Hij kwam vaak in Run- gis, een stadje even buiten Parijs waarnaartoe de grote markthallen waren verhuisd. Na een paar ge- sprekken heeft hij mij gevraagd of ik interesse had in een baan bij hem. Maar ik wist helemaal niets van Ne derland... Gelukkig sprak meneer Hosman uitstekend Frans. Toen heb ik besloten een keer met hem mee te gaan. Ik ben een week gebleven. Daarna ben ik even teruggegaan naar Parijs om mijn spullen op te ha- len en dingen als mijn verblijfsver- gunning te regelen. Ik was eigenlijk van plan maar een jaartje of vier, vijf hier te blijven. Maar ik moet zeg- gen: Nederland be valt me heel goed. Anders houd je het natuurlijk ook niet al twintig jaar vol." Maurain komt nog wel regelmatig bij zijnfamilieinTours.Ookkomen er vaak familieleden en vrienden over vanuit Frankrijk. „Na veertien jaar in Parijs was het echt een op- luchting om hier te komen wonen. De mensen zijn hier heel vriendelijk en heel open. In Parijs heerst veel meer stress. Ik zou ook nooit meer terug willen naar Parijs, althans om er te wonen. Wat ik in het begin wel een beetje miste, was de ruimte van het Franse platteland. Ook ging al les om een uur of vijf hier dicht. Dat was ik natuurlijk helemaal niet ge- wend. Maar aan alles wen je. Ik had ook de nodige taalproblemen. In Vught heb ik een spoedcursus Ne derlands gevolgd, die twee weken duurde. De rest heb ik in de praktijk geleerd. Ik ben eigenlijk niet zo te- vreden over mijn Nederlandse taal. Maar ik heb nauwelijks tijd het echt goed te leren beheersen." Het leven in de horeca is af en toe best zwaar, zo vertelt Maurain. „Een beetje stress komt er altijd wel bij kijken. Soms heb je ook bepaal- de zware periodes, zoals rond de kerstdagen. In de zomer is het hier normaal gesproken wat minder druk. Maar daar komt nu verande- ring in, want er komt buiten een ter ras." Jean Maurain is vast van plan nog jaren door te gaan als patissier, het vak waar hij zoveel van houdt. Maar daarna zou hij toch wel weer terug willen naar het platteland van de Touraine. „Ik denk dat ik wel een keer terugga. Ik zie me hier name lijk niet oud worden. Dat zou ik het liefst bij mijn familie doen, in Frankrijk." Gerecht: Charlotte van peer met lange vingers. Ingredienten: 16 lange vingers, 200 gram peer (in plakjes), 2 dl op- geklopte room (iets dikker dan yoghurt), 2,5 dl melk, 3 eidooiers, 65 gram witte basterdsuiker, 4 blaadjes gelatine (ca. 8 gram totaal), 1/2 vanille stokje, 1/2 dl suikerwater (1/2 dl water verwarmen met 50 gram suiker, daarna afkoelen), 0,1 dl rum. Benodigdheden: 1 souffle vorm. Bereidingswijze: Snijd de lange vingers door de helft. Meng de rum met het suikerwater en doop de lange vingers heel kort hierin. Souf- flevorm inleggen met de lange vingers. Gelatine in koud water zacht laten worden. Ondertussen de melk op het vuur zetten met een half vanillestokje (over de lengte ingesneden) tot de melk kookt. Ondertussen eidooiers met basterdsuiker in een kom opkloppen tot het bleek van kleur wordt. Het vanillestokje uit de melk halen en de binnenkant met een mesje emit schrappen en door de melk mengen. Als de melk kookt dan moet dit op het eidooiermengsel gegoten worden en vervolgens moet dit meteen weer terug in de pan gegoten worden en op een zacht vuur laten pocheren (niet koken), dus zacht- jes verwarmen. Dan de gelatine uitknijpen en in het melk-eidooier mengsel oplossen. Hierna de room erdoor mengen en iets laten op- stijven (niet te ver). Giet het in de vorm met de lange vingers. Laag- je voor laagje. Laagje gieten, dan stukjes peer, laagje gieten, dan stukjes peer, etc. Het laatste Iaafje is de compositie (mengsel). In de koelkast laten rusten. Na 4 uur is de "charlotte'stevig genoeg. Ser- veer het met een laagje frambozensaus. VERK00P ;SSrRSS55 Art.nr. 58599 499 Art.nr. 133 139 Art.nr. 55280 179

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 25