Vrolijke dondersteen van Suzuki WM (a&tr m x BMW 3-serie coupe debuteert in Geneve oS [base Verslingerd aan vrolijkheid Een A4-tje vol wijzigingen SPECIFICATIES: Rijtest Suzuki Jimny JLX 4 WD J KIJK OP Toyota Yaris Audi A4 opgefrist ■Hi AUTOfgjBASE Saab 9-5 Estate ontvangt AAA Top Car Award Delen van directeinjectie Nieuwe D&W Gids! Topjaar voor Nissan MJTOtS BASE Brutaal, eigenwijs en vrolijk. Dat is de Jimny van Suzuki. Het Japanse merk heeft een typebenaming voor de auto gekozen, die prima past bij de uitstraling van deze don dersteen. Jimny heeft immers een hele plezierige klank. Wij maken nu pas kennis met de typenaam, maar in Japan heette de auto, die wij kennen als de Samurai, ook Jimny. Sportieve harten moet sneller gaan kloppen bij het zien van de BMW 3-serie coupe. Deze week debuteert hij op de au- toshow in Geneve. De voor- kant en de techniek zijn nage- noeg gelijk aan die van de 3- serie sedan, maar de achter- zijde met het schuin aflopen- de dak geeft deze BMW een snelle uitstraling. OP ZOEK NAAR EEN KWALITEITS -OCCASION? de swELsm ms haar een tsmimrs occasion Stadtext pag. 666 Veiligheid BIJZONDERHEDEN UITRUSTING PROFILE Neem de betrouwbaarheid van de Toyota Starlet, de fun en functionaliteit van de Re nault Twingo en de styling van de Ford Ka. De kans is groot dat het resultaat van de ze mix onverwacht veel lijkt op de nieuwe Toyota Yaris. Het is een uiterst feestelijke, frisse en vrolijke auto waar mee Toyota hele grote plan- nen heeft. Top drie Audi heeft besloten de A4 aan de laatste stand der tech niek aan te passen. Daarbij is exact hetzelfde pad gevolgd als met de onlangs verbeterde A8: de auto is op talrijke de tails aangepast en tegelijker- tijd de oude gebleven. IN C 4919 ■HMi MMHWHMHMMMHKWMMiawpiiappRVnHKIIIIVHMMMinKnf Feitelijk is de olijke compacte Jim ny de opvolger van de Samurai, die in Nederland al enige tijd niet meer verkrijgbaar is. De Jimny is leverbaar met tweewielaandrij- ving. Suzuki rekent een vanafprijs van 24.995 gulden voor deze ver- sie. Voor 2.000 gulden meer heeft de auto vierwielaandrijving. De 4x4 geniet onze voorkeur, omdat de Jimny in deze configuratie zo- veel meer rijplezier biedt. Met het Drive Action 4x4-systeem is het mogelijk om tot 100 km/u heen en weer te schakelen tussen twee- en vierwielaandrijving. Tijdens de af- gelopen winterse periode hebben we veel plezier gehad van deze mogelijkheid. We konden onmid- dellijk reageren op veranderende wegdekomstandigheden. Schuin achter de versnellingspook zit het pookje waarmee de bestuur- der de vierwielaandrijving inscha- kelt. Staat de hendel eenmaal in de 4x4-stand, dan dient zich wederom een keuzemogelijkheid aan. Na- melijk tussen een hoge of lage overbrenging. De hoge positie is geschikt om op een vlakke, maar gladde ondergrond te rijden. De lage overbrenging bewijst zijn nut wanneer de Jimny een helling met mul zand moet bedwingen. In het terrein biedt de Jimny veel ple zier. Ogen- schijnlijk on- begaanbare bergpaden vor- men een uitda- ging Stuurbekrachtiging is slechts een van comfortverhogende voorzieningen aan boord van de JLX. voor de Suzu- ki. Voor behoorlijk steile hellingen geldt hetzelfde, mede dankzij de korte overhang van de carrosserie, zowel voor als achter. De hellings- hoeken zijn hierdoor genereus: voor 42 graden en achter 31 gra- den. De Jimny laat zich van- wege zijn bescheiden buitenafme- tingen bovendien gemakkelijk tus sen bomen en grote zwerfkeien doorpersen. De auto is een ruime 3,6 meter lang en slechts 1,6 meter De 3-serie Coupe is langer, breder en lager dan de sedan. In april verschijnt de nieuwe coupe in Nederland. Eerst komen de 323 Ci en de 328 Ci. Deze versies heb ben zescilinder motoren. In de zo- mer volgen viercilinders: de 318 en 320 Ci. Van de vorige coupe zijn er meer dan 470.000 geproduceerd. Dat is achttien procent van de totale pro- ductie van de 3-serie en toont dus de populariteit van dit model aan. Te meer, omdat een coupe altijd is bedoeld voor een select publiek. Mensen, die een vaak alleen of met een passagier rijden en niet per de- finitie maximale ruimte achterin wensen. De nieuwe 3-serie coupe is 17 mil limeter langer dan de sedan. Sa- men met een verbreding van 18 millimeter en een verlaging van in totaal bijna vijf centimeter van dak tot asfalt oogt de coupe langgerekt. Ook al wekt hij de indruk achterin niet zo gek veel ruimte bieden, het tegendeel is eerder waar. Deze sportieveling is stukken groter dan zijn voorganger, waardoor volwas- senen achterin ook goed uit de voeten kunnen. Wie goed kijkt zal ook subtiele veranderingen aan de voorkant ontdekken in vergelij- king met de sedan. De omlijsting van de grille is anders, evenals de richtingaanwijzers. Dat geldt ook voor de voorbumper met gei'nte- greerde spoiler. De uitrusting is uitgebreid. Die omvat veel op veiligheid gerichte zaken, zoals systemen die de weg- ligging en stabiliteit onder extreme condities verbeteren. Dat zijn ASC+T en CBC. Deze laatste voorziening maakt gebruik van het abs om in een stabiel remgedrag in bochten te verkrijgen. Daardoor kun je met de coupe iets doen, wat eigenlijk bij sportief rijden uit den boze zou zijn: flink op het rempe- daal gaan staan als je in een bocht zit. Bij deze auto hoef je dan niet te vrezen dat je vervolgens direct on- gecontroleerd de berm in glijdt. De BMW 320 Ci komt op 80.900 gulden. De topper 328 Ci gaat in Executive uitvoering 107.000 gul den kosten. Dan heb je wel 193 pk ter beschikking en een royale uit rusting met airco en zelfs elek- trisch te bedienen stoelen voorin. breed. De compacte afmetingen van de Jimny dragen eveneens bij aan een prettige handelbaarheid in de be- woonde wereld. De auto laat zich eenvoudig door het drukke verkeer laveren. Parkeerexercities in be- nauwde parkeerhaventjes zijn een fluitje van een cent dankzij de stuurbekrachtiging, die Suzuki standaard monteert op de JLX-uit- voering. De JLX is direct de rijkst uitgerus- te in de Jimny-lijn. Elektrisch be- dienbare ramen (voor) en centrale portiervergrendeling zitten even eens af-fabriek op de JLX. De top- versie is van buiten makkelijk te herkennen aan de standaard dakra- ils, die de Jimny een stoer uiterlijk geven, en in de kleur van de car rosserie uitgevoerde bumpers en spatbordverbreders. Er is ook een minder genereus aangeklede JX. Deze heeft de meest essentiele za ken echter ook aan boord. Suzuki monteert bijvoorbeeld twee full si- VOOR KWALITEITS- OCCASIONS KIJK JE NATUURLIJK ^Stadtext pag. 666 De Saab 9-5 Estate heeft een hoge Amerikaanse onderscheiding ge- kregen. Het is de AAA Top Car Award, toegekend door de Ameri can Automobile Association (AAA). De Estate is als een van de best mogelijke keuzes op autoge- bied voor 1999 geselecteerd. De AAA prijst de Saab 9-5 Estate om zijn evenwichtige verhouding tus sen prestaties, kwaliteit en waarde. Meer dan 180 modellen zijn onder de loep genomen, stuk voor stuk auto's die zijn opgenomen in het '1999 Autograph Book'. De Top Car Award wordt jaarlijks toege kend aan personenwagens die het hoogst scoren in een specifieke prijscategorie. Peugeot, Citroen en Mitsubishi gaan samenwerken bij de ontwik- keling van een direct ingespoten benzinemotor. De kennis van het Japanse merk met de al in produc- tie genomen GDI-krachtbronnen strekt tot voordeel voor Peugeot en Citroen die eveneens bezig zijn met de ontwikkeling van een der- gelijke krachtbron. Voordelen van directe injectie zijn een hoog ver- mogen en een tot twintig procent lager brandstofverbruik dan bij een normale motor. PSA werkt trou- wens op meer fronten samen, zoals met Renault voor motoren en ver- snellingsbakken en met Fiat voor bedrijfswagens en ruimte-auto's. Recentelijk is een overkomst met Ford gesloten voor de ontwikke ling van een nieuwe kleine diesel- motor. ze airbags in iedere Jimny. De JX doet niet onder voor de JLX qua rijplezier. Beide versies geven dit volop, overal. Motortype: Viercilinder zestienklepsmotor Cilinderinhoud: 1.298 cm3 Vermogen: 59 kW/80 pk bij 6.000 t.p.m. Max. koppel: 104 Nm bij 4.500 t.p.m. Topsnelheid: 140km/uur. Gem. verbruik: 8,2 ltr/100 km. Prijs: 28.995,- Centrale portiervergrendeling Getint glas Twee Airbags Elektrisch bedienbare portierruiten Elektrisch bedienbare buitenspiegels Stuurbekrachtiging Met stof beklede bagageruimte In delen neerklapbare achterbank I EXCELSIOR BANDEN 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlois Tel. Ol O -49 33 4 33 Nissan heeft een topjaar achter de rug. In '98 zijn meer dan een half miljoen auto's verkocht in Europa. De Almera, Micra en Primera zijn het populairst. De Patrol GR gaat eveneens goed. In november zijn er van het nieuwe model vijf keer zoveel verkocht als in '97. En de verkopen van de Pickup verdub- belden bijna. VOOR KWALITEITS- OCCASIONS KIJK JE NATUURLIJK "v^Stodtext pag. 666 Onze eerste Yaris-kilometers re- den we langs de Franse zuidkust, op een steenworp afstand van Mar seille. In de Aix en Provence trof- fen we allerheerlijkste slingerweg- getjes waar hele peletons wielren- ners zich op het nieuwe fietssei- zoen voorbereidden. De groene heuvels met pijnbomen en type- rend witte rotsen lagen er vredig bij onder een dun lentezonnetje. We stuurden onze frisrode Yaris door lekker lange haarspeldboch- ten en lieten de fonkelnieuwe vier- cilindermotor zijn kleppen stukbij- ten op enkele heuveltjes en lange klimmen. Nu is de jeugdige Yaris niet snel van zijn stuk te brengen. De VVT- i-motor meet slechts een liter maar produceert wel 68 pk! Dat is ruim voldoende voor de 830 kilo zware De nieuwe Toyota Yaris: vrolijk is-ie, vrolijk wordt je! Toyota die daarbij een bescheiden dorst (1:16) aan de dag legt. Het summum van sportiviteit biedt de auto niet, maar lekker opschieten doet hij best. De vering is stevig genoeg om de auto vlot door de bocht te jagen. We reden met een FreeTronic-ver- sie. Deze heeft wel een handbe- diende versnellingsbak, maar kop- pelen doet de auto zelf. Dat rijdt best lekker ontspannen en de tech niek vergist zich nooit. Gedachte- loos reden we met de nieuwe scha- keltechniek weg, dus het vergt geen gewenning. Hele wielerpelotons kijken als een man de vlotte Yaris na. Achterste- voren op hun fiets gezeten, bespre- ken de Fransen de auto. De chro- men grille, de bolle vormen en gro te lampen geven hem een uiterst onschuldige uitstraling. Het interi- eur is lekker ruim (mede dankzij de verschuifbare achterbank) en het dashboard ziet er geinig uit. Er zijn tal van opbergvakken in het interieur, wat in een lange speur- tocht naar onze tolmuntjes resul- teert. De snelheidsmeter en toerenteller zitten achter een centraal venster, middenop het dashboard. Door toepassing van een soort projectie- techniek lijkt het net alsof het dashboard een meter achter het ruitje is geplaatst. Volgens Toyota hoeft het oog minder hard te wer- ken om over te schakelen van kij ken door de voorruit (ver weg) en kijken naar het dashboard (dicht- bij). Buiten dat: het ziet er science fictionachtig uit, dus is het leuk. Toyota vraagt 22.996 gulden voor de driedeurs Yaris. Een setje extra achterportieren komt op 1.000 gul den. De fabrikant verwacht dat de auto samen met de Opel Corsa en de Volkswagen Polo de top drie van zijn klasse gaat vormen. Vanaf eind maart staat hij bij de dealers. Toyota Yaris Base: fl 22.996 Met o.a. een bestuurdersairbag, startblokkering, een informatiedis- play, een wis/wasinstallatie achter en een in hoogte verstelbaar stuur. Toyota Yaris Linea Terra: fl 25.497 Als Base plus o.a. een passagiers- airbag, abs, 175/75 banden, en stuurbekrachtiging. Toyota Yaris Linea Sol: fl27.987 Als Linea Terra plus o.a. centrale portiervergrendeling met afstands- bediening, elektrische bedienbare spiegels en ruiten voor en een in hoogte verstelbare bestuurders- stoel De talrijke designprijzen, die de A4 tijdens zijn bestaan in de wacht heeft gesleept, en de populariteit van de auto, met name in de zake- lijke markt, hebben Audi terecht doen besluiten veel bij het oude te laten. Never change a winning team is het devies van de fabrikant. De meest opvallende veranderin gen betreffen de neuspartij van de A4. De auto heeft nu ellipsoide koplampen, die achter helder glas gevat zijn. Audi biedt overigens tegen meer- prijs helder wit en breed schijnen- de Xenonlampen aan. De koplam- punits omklemmen een gerestylde grille met vier horizontale ribben. Deze geven de neus een krachtige uitstraling. Ook de voorbumper is opnieuw gemodelleerd en ken- merkt zich door een geprononceer- de, uitstekende rand. In het onder- ste gedeelte zijn bovendien mist- lampen gentegreerd. Audi heeft de achterzijde evenmin ongemoeid gelaten. De achterklep is opnieuw vormgegeven, evenals de achterlichtunits. Op de flanken ;-4! Op het eerste gezichtis er nauwelijks wat aan de A4 veranderd. Toch blijkt bij nader onderzoek dat Audi zowel uiterlijk als qua techniek veel verbeteringen heeft doorgevoerd. springen de bredere, in de kleur van de carrosserie uitgevoerde stootstrips in het oog. Heel subtiel zijn de wijzigingen die Audi heeft doorgevoerd aan de portiergrepen en de buitenspiegelbehuizingen. Het interieur is nog altijd direct herkenbaar als dat van een A4. Wie het interieur van de vorige A4 helder voor de geest heeft, ontdekt bij een rondgang door het binnen- ste van de jongste editie tal van kleine veranderingen, die de in druk van hoogwaardigheid en doelmatigheid versterken. Met de opnieuw ontworpen mid- denconsole is direct de meest in het oog lopende verandering ge- noemd. Audi heeft voorts een aan- tal schakelaars vervangen (en hier en daar anders gegroepeerd) door het type dat ook in de A6 wordt ge- bruikt. De handgrepen die zich na gebruik zachtjes en geruisloos weer tegen de hemelbekleding aan nestelen, hebben eveneens hun weg gevonden van de A6 naar de A4. De nieuwe A4 en A4 Avant zijn te verkrijgen met Sideguard. Dit is een hoofdairbagsysteem dat Audi al langer in de A8 monteert. On- zichtbaar in de hemelbekleding zit ten zowel links als rechts plofzak- ken die zich bij een aanrijding in de flank onmiddellijk opblazen om de hoofden en schouders van de bestuurder, de voorpa~sagier en de beide buitenste inzittenden op de achterbank beschermen. Sideguard dekt het grootste gedeelte van het zijruitoppervlak en moet gezien worden als aanvulling op de stan daard zijairbags, die zijn wegge- werkt in de leuningen van de voor- stoelen. Het onderstel van de auto is foolp roof. Rechtuit rijdt de A4 als op rails en in bochten reageert de Au di neutraal. Niet erg spannend, maar wel zeer veilig en uitermate vertrouwenwekkend. De ingeni- eurs van Audi hebben de voor- en achterwielophanging dan ook her- zien. Draagarmen en bevestigings- punten van overbrenging en sub- frame zijn gewijzigd. Ook de schokbrekers zijn geoptimaliseerd. Deze hebben een lagere inwendige wrijving dan voorheen waardoor de A4 een beter uitveergedrag krijgt. Tevens worden oneffenhe- den in het wegdek minder nadruk- kelijk doorgegeven. Het motorenpalet biedt een ruime keuze aan krachtbronnen voor de A4. Er zijn vijf benzinemotoren beschikbaar, drie viercilinders en twee zescilinders. Degene die op- teert voor een oliegestookte motor, kan kiezen uit louter turbodiesels. Quattro-techniek is uiteraard be schikbaar voor diverse uitvoerin- gen van de A4. Audi biedt de auto aan voor een vanafprijs van 54.900 gulden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17