Een zwakke concurrentiepostie en een negatief imago 'Allochtone leerling is niet dommer, maar heeft vaak wel een achterstand' Ma g azijnoprui ming Maak kans op een GRATIS PC, kom langs! Wij gaanverhuizen dus alles moet weg! Mmsstap Paasviering 1999 113,95 21,95 69,95 22,95 14,95 48,95 9,95 48,95 32,95 48,95 9,95 Tel: 010-2733208 Hoogstraat 75, 3111 HC SCHIEDAM MaasposT Veiligheid in het geding Nachtsluiting Rotterdam Airport Zelfanalyse gemeente Schiedam: Directeur Westhoek praat over allochtonenbeleid in onderwijs WIEKBLADEN SCHIEDAM r De goedkoopste voor uw computer ASHER SCHIEDAM - Niet alleen de ambtenaren, de raad en het college van B en W zijn onderwerp van de zelfanaly- se die de gemeente Schie dam heeft laten maken. Ook de stad zelf is doorgelicht. En het levert geen rooskleu- rig beeld op. Het Montmar- tre aan de Maas, akkoord, maar van kunst en cultuur alleen kun je niet leven. I Problemen Onveiligheid SCHIEDAM - Het inloopconcert in de Grote of Sint Janskerk in Schiedam wordt zaterdag 3 april verzorgd door het kamerkoor 'Hathor' uit leiden onder leiding van Hans Noyens. Het concert begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. 55-Plus Rode Kruis Harmonia Kinderinstuif Koffie-inloop Expositie Expositie A Bruine beuk AHOY ROTTERDAM Parochie van het H.Hart van Jezus Lekstraat 55 Schiedam 56K6 modem PCI V90 intern Internet Scroll mouse superS 18,95 54,95 67,95 Af standbed i en i ng Voor de PC Gamecard voor twee joysticks 48,95 Toetsenbord Din of PS/2 CD-Cleaning Kit PAASDINER Rage 3D Gamepad Netwerkkaart PCI Combo Netwerkkaart PCI 100Mbit CD Lenscleaningkit Op=Op Geopend maandag 13.00 tot 17.30, dinsdag t/m zaterdag van 9.30 tot 17.30 uur, Donderdag koopavond 3 A ■I 1 Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkop stad en wijk Kijk op stad en Wijk Woensdag 31 maart1999 SCHIEDAM - De fractie van AOV/Unie 55+ maakt zich ernsige zorgen over de verkeersveiligheid in Schie dam. De aanleg van de me tro en andere zaken maken Schiedam slecht bereikbaar. De onoverzichtelijke ver- keerssituaties zorgen voor verwarring en onveiligheid, aldus de ouderenpartij. AOV/Unie 55+ heeft naar aanleiding van die constate- ring een ware waslijst aan vragen gestuurd aan het col lege van burgemeester en wethouders. De partij wil weten of ook het college vindt dat de werkzaamhe- den niet ten koste van de be- reikbaarheid en veiligheid van Schiedam mogen gaan. „Is het college zich ervan be- wust dat er niet alleen ge- vaarlijke situaties ontstan voor het gemotoriseerd ver- voer, maar ook voor voet- gangers en fletsers." AOV/ Unie 55+ wil dat het college komt met veilige alternatie- ven voor alle verkeersdeel- nemers. Ook de bewegwijze- ring kan op kritiek van de ouderen rekenen. Bij de af rit van de A20 richting Schiedam-Centrum staat een bord met de tekst 'Ver- keerssituatie Gewijzigt'. ..Bepaald geen visitekaartje voor de gemente en ook al geen aanmoediging om meer gei'nteresseerd te ra- ken in Schiedam", aldus AOV/Unie 55+. „Misschien moet er maar eens een Neer- landicus op worden losgela- ten." WATERWEG - Minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat heeft toegezegd om op korte termijn Rotter dam Airport 's nachts te sluiten. Volgens een brief van de minister aan de Tweede Kamer van 24 maart 1999 wil zij, vooruit- lopend op het definitieve aanwijzingsbesluit, de lucht- haven tussen 23.00 en 7.00 uur sluiten voor alle lucht- verkeer. Met dit voornemen sluit de minister aan op wat Rotterdam en de Luchtha- ven Schiphol haar hebben verzocht in het aanwijzings- verzoek van maart 1998. Het definitieve aanwijzings besluit wordt pas in 2001 verwacht. Er is bij de minis ter dan ook op aangedron- gen om de nachtsluiting zo spoedig mogelijk te regelen. De minister heeft toegezegd te onderzoeken of in het voorlopige besluit, ook maatregelen kunnen wor den opgenomen om het ge- bruik van lawaaiige vliegtui- gen te beperken. Daarnaast zegde minister Netelenbos toe een onderzoek te willen uitvoeren naar de mogelijk- heid van de verplaatsing van de kleine luchtvaart naar het vliegveld Lelystad. Dit onderzoek kan bijdragen aan het vinden van een op- lossing voor de overlast van de kleine, recreatieve lucht vaart. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 B. Messercola Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Een middelgrote, voormalige in- dustriestad dat ligt in 'een groot- stedelijk gebied, zo wordt Schie dam omschreven in de zelfanaly- se. Daar lijkt niet al te veel mis mee te zijn. Maar Schiedam heeft nogal wat last van grote buur Rot terdam, het is bekend, wiens pro- blemen niet de neiging hebben te stoppen bij de gemeentegrenzen. En straks, als de metrolijn er ligt. wordt dat naar alle waarschijn- lijkheid nog een graadje erger. Andere lastpakken zijn 'jonge' gemeenten als Spijkenisse, Ca- pelle en Hellevoetsluis die vooral in de jaren zeventig Schiedam- mers hebben weggetrokken. Wet- houder A. Reijnhout kijkt nog steeds met nauwelijks verholen ergernis naar die periode toen er in Schiedam geen grote nieuw- bouwprojecten werden gestart. Gevolg: veel Schiedammers kon- den geen eengezinswoning vin den en trokken weg. In vijftien jaar tijd daalde het inwonertal in Schiedam met zo'n veertiendui- zend mensen. Mensen die een ho- gere opleiding hadden genoten en ook meer te besteden hadden. En nu zit Schiedam met een forse vergrijzing en een eenzijdige be- volkingsopbouw. Nog steeds trekken er Schiedammers na ver- loop van tijd weg naar andere ge meenten, omdat er te weinig koopwoningen in Schiedam zijn. Er wordt gevochten om een huis. In de zelfanalyse valt te lezen dat het woningaanbod in Schiedam 'eenzijdig' en 'weinig wervend' is. Geen nieuws, maar nog steeds belangrijk. Slechts 28 procent van de woningen in Schiedam zijn koopwoningen, terwijl het landelijke aandeel 50 procent be- Het Stadskantoor: beleid dat hier wordt voorbereid, blijft nog al eens in de la liggen. Foto Roger van derKraan draagt. De woningen zijn boven- dien relatief klein en slecht on- derhouden: „Grote delen van de vooroorlogse woningraad zijn niet op palen gebouwd, maar op staal gefundeerd. De drassige veenbodem maakt dat huizen ver- zakken door sterk wisselende grondwaterstanden en zettings- verschijnselen'Een voorzichtige schatting voor Schiedam om de verzakkingen aan te pakken, zo leert het rapport, gaat uit van fl. 30.000,- per woning. Dubbele kosten landelijk gezien. Een van de grootste problemen in Schiedam is en blijft de hoge werkloosheid. De werkgelegen- heid stagneert. De gemiddelde landelijke groei bedroeg in 1998 5 procent, voor Schiedam 1 pro- cent. En er is een grote groep Schiedammers die langdurig werkloos zijn en in veel gevallen laag geschoold zijn: „Dit leidt tot structurele inkomenstekorten waardoor de ontplooiingsmoge- lijkheden van de met deze groe- pen verbonden huishoudens over langere termijn worden beperkt.' Hierdoor, luidt de conclusie, is er in een aantal gevallen sprake van overerfbare werkloosheid. Deze hoge werkloosheid heeft weer zijn weerslag op de winkel- centra en andere voorzieningen in de stad. Veel Schiedammers heb ben weinig te besteden, en dat vind je weer terug in de hoge leegstand van winkelpanden. Een lichtpunt is de ontwikkeling van het terrein op de Wilton ha ven. Meer dan duizend banen ko- men er bij. Een ander lichtpunt lijkt de voorzichtige daling in het totaal aantal werkzoekenden in Schiedam. Per 1 januari 1997 wa- ren er 6151 werkzoekenden, per 1 januari van dit jaar 5068. Wei zorgelijk is de contatering dat het aantal langdurig werklo- zen blijft groeien. Ruim een op de drie werkzoekenden staat per 1 januari 1999 langer dan drie jaar als werkzoekende ingeschreven. Een citaat: „In Schiedam blijkt de situatie in de stad op onderdelen onveilig te zijn of als zodanig te worden ervaren." De gemeente heeft wijkveiligheidsprojeeten opgestart, maar: „Er zijn projec- ten die niet van de grond komen of zelfs zijn geschrapt als gevolg van oorzaken die verband houden met de gemeentelijke organisatie. Een aantal projecten stagneert in verband met capaciteitsproble- men en onderbezettting. Voor- beelden die in dit verband ge- noemd kunnen worden zijn de wijkveiligheidsplannen voor de wijken Oost en Nieuwland." Ten slotte een ander citaat, waar- bij vooral Gemeentebelangen zich bij de bespreking van de zelf-analyse boos om heeft ge- maakt: „Het aantal verwijzingen naar bu reau HALT neemt af als gevolg van het feit dat steeds meer jonge- ren in Schiedam dermate zware delicten plegen dat justitie er aan te pas moet komen en zij dus niet meer in aanmerking komen voor doorverwijzing. Ook bestaat het vermoeden dat de politie minder doorverwijst omdat zij de proce dure te tijdrovend vindt." de gewoonte van het publiek om met Pasen meubelen te gaan kijken. Ook tweede paasdag is Pand Paulus daarom voor het publiek geopend van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost is zondag 4 april een koffie-in- loop van 13.30 tot 15.30 uur. De toegang is gratis. Evert M. Sound verzorgt de live muziek tijdens het Oranjebal dat vrijdag 30 april wordt gehouden in dienstencentrum De Vier Molens. Het bal duurt van 19.30 tot 23.30 uur. De toegangs- prijs bedraagt fl. 7,50 (inclusief een kopje koffie). De voorverkoop start donderdag 1 april. SCHIEDAM - Het Rode Kruis or- ganiseert ieder jaar vakanties voor minder-validen. Zij beschikt hier- voor over twee hotels en een vakan- tieschip (de Henry Dunant). Het aantal aanvragen voor deze vakan ties is veel groter dan het aantal te vergeven plaatsen. Om te kunnen beoordelen wiens verzoek het meest urgent is wordt iedereen per- soonlijk bezocht. De afdeling Schiedam va het Rode Kruis zoekt vrijwilligers die bereid zijn deze mensen te bezoeken. Belangstel- lenden kunnen contact opnemen met het Rode Kruis Schiedam, tel. 4268013. SCHIEDAM - De Harmonia-avond wordt donderdag 1 april verzorgd door de dames Knoop en Van Enge- len. Zij doen helderziende waarne- mingen via mandala's en spirituele tekeningen. De avond wordt gehou den in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165. Aanvang: 20.00 uur. Toegang: fl. 8,50. SCHIEDAM - De kinderinstuif van de Blauwe Brug staat in de maand april in het teken van China. Iedere woensdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur kunnen kinderen van vier tot negen jaar voor een gulden mee- doen met tal van aktiviteiten. Woensdag 21 april wordt het Inter- nationaal Kinderfeest gevierd, ook al met China als thema. Speciaal voor die dag geven Dotje en Lotje om 16.30 ur een voorstelling in de Blauwe Brug. De toegang voor de voorstelling is gratis. SCHIEDAM - vanwege de enorme belangstelling heeft de stichting Kunstwerkt besloten de tentoon- stelling van de meubelen van Jac ques Tange in Pand Paulus met een week te verlengen. De tentoonstel- ling is nu tot 18 april te zien. Boven- dien is besloten om in te spelen op SCHIEDAM - In het Nederlands Gedistilleerd Museum De Ge-„ kroonde Brandersketel is tot en met 30 mei de tentoonstelling Gerrit van kapel, stadswandelaar te zien. De tentoonstelling geeft een overzicht van het oude Schiedam zoals Van Kapel dat heeft vastgelegd en van de oude plekken waarop delen van het nieuwe Schiedam zijn verrezen. SCHIEDAM - De gemeenteraads- leden J. Boertjens (GroenLinks) en W.Chr.Hupse(CDA) zijn vrijdag 2 april te vinden in 'Het Gebouw', Broersveld 142, tijdens de wekle- lijkse koffie-inloop. Die koffie-in loop duurt van 10.00 tot 12.00 uur. <T SCHIEDAM - Van Geloven Assji- rantien heeft, ter gelegenheid yah het zeventig-jarig jubileum een bruine beuk geschonken aan Sc1fiV dam. Met de beuk wordt de herinne. ring levend gehouden aan het park r dat in het verleden tegenover het^ kantoor was gevestigd. Stadsont- wikkeling maakte een einde aan een park vol kastanjes en beuken. met de aanplant van een beuk is het park,.' nu (symbolisch) weer een beetje te rug. WATERWEG - „Een school moet niet te veel Marokkanen hebben." Dezje gewaagde uit- spraak deed rector M. Sjamaar van het Niels Stensen College in Utrecht onlangs in de pers en zwengelde hiermee de discussie over het allochtonenbeleid in het onderwijs weer aan. Twintig pro- cent allochtone leerlingen is vol gens hem de kritische boven- grens; wanneer er meer kinderen van buitenlandse komaf op een school komen, zouden de witte ouders hun leerlingen ergens an- ders heen sturen en zou de school dus 'verzwarten.' Dit laatste wordt vaak als een negatieve ten- dens gezien. Maar wat is er mis met het feno- meen zwarte scholen? Komt het ook voor in de Waterweg? En wat kan het onderwijs zelf doen om mo- gelijke problemen op te lossen? Di recteur A.J. Storm van de Maasslui- se openbare basisschool De West hoek praat liever niet over zwarte en witte scholen. „Ik heb gewoon een school met kinderen", zegt hij. Is de Westhoek ook een zwarte school? Storm: „Ik spreek eigenlijk nooit over zwarte en witte scholen. Maar ik wil wel de percentages allochto ne leerlingen van ieder gebouw ge ven. Op de voormalige PWA in de R. Hollaan ligt dit op zo'n 95 pro- cent. Het gebouw in de Specht- straat, waar vroeger de Meester Blom zat, telt 45 procent allochtone leerlingen en op de Steenen Dijck EROTISCHE BEURS Storm: 'de politiek wil te snel resultaten zien, dat is het probleem'. Foto Roger van derKraan 14.00- 24.00 u 12.00- 19.00 u Nederlands grootste erotiek spektakel nieuwe spektakulaire showsl info: 043 601 49 51 ligt het percentage tussen de vijftien en twintig." Vindt u dat Sjamaar gelijk heeft wanneer hij spreekt over twintig procent als kritische bovengrens? Storm: ..Percentages zeggen me niet zo veel. Maar ik ben het in de kern wel met Sjamaar eens. Hij heeft de discussie in ieder geval weer nieuw leven ingeblazen. Ik ben in principe ook tegen honderd procent'zwarte scholen. Maar soms ontkom je er niet. Het ligt volgens mij vooral aan het woningbouwbe- leid van de gemeente. In de wijken waar goedkope huizen staan wonen met name veel Turkse gezinnen. Basisscholen staan vaak midden in een wijk. Iedereen die in Nederland woont, heeft het recht op onderwijs- voorziening en op de schoolkeuze. Mensen kiezen vrijwel altijd voor een school die in de buurt staat. Kijk, een Nederlander gaat ook niet twintig kilometer fietsen naar een basisschool, tenzij er geen enkele in de directe nabijheid te vinden is. In de wijken waar veel allochtonen wonen, ontstaan dus die zogenaam- de 'zwarte' scholen. Dan kunje wel zeggen:Dat wil ik niet'maar dat is dus echt onzin." Met welke problemen kampen de allochtone leerlingen nu eigenlijk in uw ogen? Storm, na enig nadenken: „Ik wil eerst zeggen dat allochtonen niet dommer zijn dan autochtonen. Er zijn in beide groepen gradaties qua intelligentie. De leerlingen moeten vanzelf op de opleiding terecht ko men waar ze thuishoren. Als beide ouders gymnasium gedaan hebben, hoeft het kind dat nog niet aan te kunnen. Maar de allochtone kinde ren komen natuurlijk wel uit een an dere cultuur en hebben vaak een be- paalde achterstand op de autochto- ne leerlingen, vooral een taalachter- stand. Er komen hier soms kinderen van vier jaar op school die geen woord Nederlands spreken. Dat is uiteraard een uiterst complex pro bleem. De ouders van het kind heb ben soms zelf niet op school gezeten en zijn analfabeet. Ze kunnen het kind dan ook nooit helpen en schui- ven alle verantwoordelijkheid af op de school. Ik zet me dus in voor voorschoolse opvang, zodat we een eventuele achterstand al sneller kunnen wegwerken. Ik hoop dat de Maassluise politiek hier iets mee gaat doen en heb deze hoop geves tigd op de nieuwe Maassluise raad." 'De allochtone leerlingen komen uit een andere cultuur.Zou u deze uitspraak wat verder kunnen toe- lichten Storm: ,,In de landen waar de ou ders vandaan komen speelt het le ven zich af op straat. Er bestaat ook een hele hechte familieband en er heerst binnenshuis een grote sociale controle. Maar als er iets misgaat op straat, moet de politie alles regelen. En op school de leerkrachten. Zo zijn die mensen het gewend. Wij proberen de ouders dus te betrekken bij het leven op schoolDaar hebben wij zelfs speciale mensen voor. Een leuk voorbeeld is misschien het vol- gende. Ieder jaar organiseren we een schoolreisje. Het viel ons op dat er niet zoveel allochtone jongetjes en meisjes meegingen en we pro- beerden te achterhalen waarom dat zo was. De ouders kwamen op school en vertelden dat het geld niet het probleem was; zo'n reisje kost een ieder ongeveer vijftien gulden. Ze waren echter bang hun kinderen zomaar metvreemde' mensen mee te sturen. Misschien zouden ze hun kind nooit meer terug zien. Om te laten zien hoe het er aan toe gaat tij dens een schoolreisje hebben we wat vaders gevraagd eens mee te gaan. Achteraf waren ze erg en- thousiast en stuurden hun kinderen voortaan wel gewoon mee." Heeft uw bepaalde oplossingen voor het probleem Storm, die niet meer voor de klas staat en zich tegenwoordig alleen maar bezighoudt met beleid maken: „Een school kan het niet alleen. De politiek zou ook meer moeten doen, zoals het regelen van voorschoolse opvang. Alles kost geld; dat weet ik heel goed. Als je echter nu niets doet, dan gaat het echt fout. Je moet in het onderwijs investeren. De re sultaten zijn niet direct meetbaar, maar pas over vijftien of twintig jaar. Dat is volgens mij het grootste probleem; de politiek wil vaak me- teen resultaten zien." BOETEVIERING Woensdag 31 maart 19.00 uur in de pastorie WITTE DONDERDAG Donderdag 1 april 19.00 uur Eucharistieviering in de kerk GOEDE VRIJDAG Vrijdag 2 april 15.00 uur Overweging bij de kruisweg van Jezus 19.00 uur viering rond het Kruis PAAS-ZATERDAG 3 APRIL A Paasuiake om 19.30 uur ZONDAG 1E PAASDAG Hoogfeest van Pasen Plechtige Eucharistieviering om 10.00 uur MAANDAG 2E PAASDAG Eucharistieviering 10.00 uur in de pastorie Klein Informatics Vega Speakerset 80watt 240watt 360watt Cafe Chantant - Israelisch rest. Paasweekend op vr-za- zo-ma met live-muziek Hoogstraat 124 - Schiedam 010-473 33 31 [D O "I n 7 q O J A J r A

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3