Verkorte opleiding combineert studie en werk 'Leraar zijn houdt meer in dan alleen je kennis overbrengen' 'Studenten doen tijdens hun studie een heleboel praktijkervaring op' 'Docent zijn is meer dan alleen voor de klas staan' 'De studenten worden hier letterlijk van school geplukt' 'Een bijzonder rooskleurig vooruitzicht op banenmarkt' Tijdens studie Verpleegkunde al aan de slag in het ziekenhuis HI Alumnivereniging bevordert contacten met oud-studenten Lerarenopleiding in belangstelling middelbare scholen Stijgende belangstelling voor verkorte lerarenopleiding (Hogeschool Rotterdam Omstreken) ps Cemile Arioz: 'Ik probeer leerlingen normen en waarden bij te brengen' De vraag en aanbod op de arbeidsmarkt van leraren is uit balans: Om het enorme tekort aan leraren weg te werken moet er nu actie ondernomen worden. Bij de lera- renopleidingen voortgezet onderwijs van de Hogeschool Rotterdam hebben ze dat goed begrepen. Daarom worden er naast de gewone opleidingen tal van nieuwe, aantrekkelijke initiatieven gestart om do- centen zo snel mogelijk klaar te stomen voor de wachtende klassen. Aan het woord is Ans Huurman, directeur van de lerarenopleidingen Talen: „Studenten komen hier op school om leraar te worden. Wij moeten er dan ook voor zorgen dat ze dit zo snel mogelijk voor de klas kunnen. Daarom gaat bij de be- staande vierjarige lerarenopleiding de stage een belangrijkere rol spelen dan tot nu toe het geval was. Maar om in te spelen op de problematiek op de arbeidsmarkt is de reguliere vierjarige oplei ding niet genoeg. Om dit probleem aan te pakken hebben we voor de komende jaren verschillende studieroutes uitgezet." „Edn zo'n nieuwe route is de zogenaamde duale opleiding die we zullen ontwikkelen en waarvoor we met name wat oudere studenten - bijvoor- beeld mensen die willen herintreden op de ar beidsmarkt - hopen te trekken. Het bijzondere van deze opleiding is dat je, na een basisoplei- ding van twee jaar, vanaf het derde jaar van de studie half studeert en half (betaald!) voor de klas staat. Het aantrekkelijke daarvan is natuur- lijk dat studenten op deze manier een hoop erva- ring op kunnen doen zonder dat ze hoeven te le- ven van een kleine beurs. Bovendien levert deze groep studenten al na twee jaar een bijdrage aan de problematiek van de arbeidsmarkt." „Momenteel wordt gewerkt aan de voorbereiding van een convenant tussen het Bestuur Openbaar Onderwijs Rotterdam en de hogeschool, waarbij het openbaar onderwijs dergelijke betaalde leer- plaatsen ter beschikking stelt en de afgestudeer- den niet alleen een baangarantie aanbiedt, maar ook een intensief traject van begeleiding tijdens het eerste jaar dat ze, na hun afstuderen, zelf- standig voor de klas staan. Dit convenant zal op 22 april a.s., tijdens de feestelijke opening van het nieuwe gebouw van de lerarenopleidingen aan de Wijnhaven plechtig ondertekend wor den." „Een andere route waarvan we heel veel ver- wachten is de zogenaamde verkorte (2-jarige) route. Met name deze korte opleiding - waarvoor we in eerste instantie denken aan mensen die al een pabo-diploma hebben - moet helpen bij het oplossen van het probleem op de arbeidsmarkt: studenten die voor deze opleidingsvariant kiezen zullen namelijk vrijwel meteen vanaf het begin van de studie werken en leren combineren. Deze studenten die al heel veel kennis en vaardighe- den meebrengen op het gebied van lesgeven, worden op deze manier in twee jaar tijd opgeleid tot leraar voor het voortgezet onderwijs. Al in September a.s. gaan we met een aantal van deze opleidingen van start: voor de vakken Engels, Nederlands, biologie, aardrijkskunde en ge- schiedenis." „Het leraarschap wordt steeds veelzijdiger. Le raar zijn houdt meer in dan alleen je kennis over brengen aan je leerlingen. Leraren moeten ver- der gaan kijken dan alleen hun vak. Vooral in de grote steden moeten'leraren vaak optreden als leerlingbegeleider en bemiddelaar tussen ou- ders en school. Tijdens de studie willen wij onze studenten op deze nieuwe uitdagingen voorbe- reiden door de studie breder te maken. Door een ge'fntegreerde beroepsopleiding waarbij vakken- nis en didactische kennis in de gehele opleiding nauw met elkaar verweven worden kan de docent in spd putten uit een bron van kennis en vaardig- heden. Daarnaast is het voor onze opleidingen belangrijk dat we een hecht contact onderhou- den met de praktijk. Wij leren van de ervaringen op de middelbare scholen in de regio en de mid- delbare scholen leren van ons. Wij willen bij de opleiding van onze studenten de scholen in de regio graag als partner zien. Op deze manier kunnen wij onze studenten opleiden samen met hetwerkveld." Studenten Verpleegkunde kunnen op de Hogeschool Rotterdam leren terwijl ze werken. Ze krijgen theorie in de schoolban- ken en doen in het ziekenhuis praktijkerva ring op. Toch is deze vorm van leren niet voor iedereen weggelegd, aldus docent Carolien Nijhuis. Studenten verpleegkunde kunnen op de Hoge school Rotterdam naast de 'gewone' voltijdoplei- ding, ook kiezen voor leren-werken. Daarbij maakt de student volop kennis met de praktijk. In het derde jaar komt hij of zij namelijk al in dienst van een van de zeven ziekenhuizen waar de ho geschool mee samenwerkt, onder meer het St. Franciscus gasthuis, het Havenziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. „De studen ten werken dan zeven weken aaneen en zitten vervolgens drie weken op school. En dat tweeinhalf jaar lang. Aan het einde van hun stu die hebben ze een heleboel praktijkervaring." Studenten moeten voorafgaand aan hun studie al aangeven welke route ze gaan volgen. De zieken huizen plannen vantevoren hoeveel mensen zij nodig hebben. „Wie kiestvoor leren-werken mag een voorkeur voor een ziekenhuis opgeven. Van af het tweede jaar krijgen ze geen studiefinancie- ring meer, omdat ze duale studenten zijn. Ze ont- vangen in dat jaar een zogenaamde Docente Carolien Nijhuis samen met studente Arianne Stoppelenburg bij het Dijkzigt ziekenhuis waar de laatste stage loopt. zakgeldvergoeding van het ziekenhuis waar ze gaan werken. Daarna krijgen ze gewoon een sa- laris." Ziekenhuizen vinden de opleiding belangrijk, omdat ze behoefte hebben aan goed personeel. De begeleiding in het leren-werken traject is dan ook goed. „Het ziekenhuis is verantwoordelijk voor een goede praktijkopleiding en heeft prak- tijkbegeleiders in dienst, die afspraken maakt met de student en het werk evalueert. Ook komt er af en toe iemand van school langs. Maar het vraagt vooral veel discipline van de student. Le ren-werken is zwaar, maar ook boeiend en uitda- gend", benadrukt de docent. „Je loopt onregel- matige diensten en moet tussendoor ook studeren. Daarom duurt de studie ook een half jaar langer. Studenten moeten goed nadenken voor ze hiervoor kiezen. Je moet er ook geschikt voor zijn." Vergeleken met de opleidingen die de ziekenhui- Je bouwt in die vier jaar een bepaalde band op' Als studenten klaar zijn met hun studie, verliezen zij en de school elkaar vaak uit het oog. De Hogeschool Rotterdam wil het contact met alumni (afgestudeerden) ech- ter behouden. De opleiding verpleegkunde heeft inmiddels zelfs een eigen alumniver eniging. Hoewel de alumnivereniging zich pas in novem- ber op het feest van de opleiding Verpleegkunde zal presenteren, wordt door de bestuursleden nu al hard gewerkt. „Het is een vereniging door en voor oud-studenten en oud-medewerkers", ver- telt voorzitter Tosca Segers van alumnivereni ging Nosokomi. „De naam komt uit het Grieks en betekent verpleegkundigen. De vereniging is opgericht nadat vanuit de opleiding de vraag was gekomen om contact te houden met oud-studen ten. Ze willen onder meer weten waar iedereen terecht is gekomen." Het houden van contact is volgens Segers niet alleen belangrijk voor school, maar vooral ook voor de studenten. ..Verpleegkunde is een be- roep waar heel veel in veranderd. Dan is het han- dig als je door die contacten bij kunt blijven. De school kan via oud-studenten in contact blijven met verschillende instanties." „Oud-studenten kunnen bijvoorbeeld ook eens les komen geven als gastdocent. Wij willen ook lezingen en workshops organiseren, instellingen bezoeken, een eigen ivant uitgeven en borreisr houden. Daarnaast is het de bedoeling dat leden Oud-studente Tosca Segers wil middels een alumnivereniging de banden met 'haar' Hogeschool in stand houden. kunnen profiteren van kortingen, de mediatheek van school mogen gebruiken en via school het internet op kunnen." „We zijn nu bezig met het achtarjialen van adres- sen van oud-studenten", licht de voorzitter haar huidige werkzaamheden toe. Om hoeveel perso- nen het precies gaat, durft zij niet te zeggen. „lk denk toch wel een paar honderd. De opleiding verpleegkunde bestaaj. nu bijna vijftien jaar, dus reken maar uit. Of we ze allemaal zullen vinden is natuurlijkde vraag." Dat juist Segers werd gevraagd om voorzitter te worden van de alumnivereniging, was niet hele- maal toevallig. „lk was altijd al erg actief binnen de school. Ik heb in een heleboel commissies gezeten, in hogeschoolbreed overleg en was me- deorganisator van de jaarlijkse studiereis naar de Ardennen. Ook op voorlichtingsdagen hielp ik altijd en dan kennen ze je." Inmiddels is ze zelf afgestudeerd. Naast het voorzitterschap werkt ze in het Revalidatiecentrum Rijndam en op de kin- derafdeling van het Sint Franciscus Gasthuis. Bovendien volgt ze aan de universiteit van Lei den de studie Orthopedie. „lk vrees dat het in me zit", zegt ze over de schijnbaar zware combinatie. ..Dankzij de goede basis van de hogeschool leer ik nu vrij makkelijk. Het lijkt misschien druk, maar ik heb ook nog tijd genoeg voor andere dingen, zoals mijn vrienden." Het houden van contact met mensen die ze heeft leren kennen tij dens haar opleiding verpleegkunde, vindt ze heel nuttig. ..Verpleegkunde is een eigen, kleine afde- ling binnen de school. Daardoor heb je enorm veel contact met anderen. Ook met docenten, bij wie je altijd aan kunt kloppen. Daar bouw je in vier jaar een bepaalde band mee op en dat wil je dan niet zomaar opgeven. Ik hoop dat meer men- sen er zo over denken en dat zoveel mogelijk oud-studenten en medewerkers via school con tact jnet ons opnemen", aldus de enthousiaste voorzitter. Docente Cemila Arioz is hier het stralend middelpunt van de klas. „Kennis overbrengen aan anderen vind ik prachtig. Daarom heb ik mijn baan als kap- ster opgezegd en ben weer gaan studeren. Gewoon omdat ik meer wilde weten over de maatschappij. Ik ben namelijk ontzet- tend ge'interesseerd in de samenleving en de leer der mensen", vertelt Cemile Arioz, die vorig jaar afstudeerde aan de lerare nopleiding Maatschappijleer van de Hoge school Rotterdam. Na haar studie kreeg ze vrijwel meteen werk aangeboden. En dus staat ze nu voor de klas als docente maat schappijleer. Arioz geeft nu les op twee scholen. Als lerares maatschappijleer is ze meer dan bij andere vak ken een vraagbaak voor de leerlingen. „Als ze een probleem hebben op sociaal gebied kunnen ze altijd bij mij terecht. Je moet niet vergeten dat mijn leerlingen in een hele moeilijke periode van hun leven zitten, namelijk de puberteit. Ik probeer de leerlingen ook normen en waarden bij te bren gen. Bijvoorbeeld over het gebruik van grove taal en verkeerd gedrag. Bij probleemjongeren is het belangrijk dat je probeert om structuur in hun le ven te brengen. lets waar ze op terug kunnen val- len", aldus Arioz. „Verder doe je als docent maatschappijleer meer dan alleen voor de klas staan. In de wandelgan- gen gebeud altijd een hoop. Het is hier heel be langrijk dat je contact houdt met je leerlingen. Weten wat hen bezig houdt. De leerlingen zullen ook eerder met je in gesprek raken als je buiten het leslokaal bent. Terug in de les heb je met sommige leerlingen dan een speciale band. Om met deze leerlingen te communiceren heb je vaak aan non-verbale communicatie genoeg." De praktijk is voor Arioz heel belangrijk. Tijdens haar studie heeft ze hier geen tekort aan gehad. Al vanaf het eerste jaar werd ze in contact gebracht met de praktijk. Toen moest zij vijf bezoeken aan middelbare scholen afleggen. In het tweede jaar liep ze vier weken stage en in het derde jaar liep acht weken stage. Het laatste jaar van de studie moeten de studenten een 'lio-stage' lopen: de le raar in opleiding werkt dan een half jaar als zelf- standige leraar op een middelbare school. Arioz: „Aan deze stage heb ik echt heel veel gehad. Op mijn eerste werkplek kwam ik met problemen in contact die ik daarvoor op mijn lio-stage al had meegemaakten had opgelost." „ln de toekomst zullen er veel allochtone leerlin gen op middelbare scholen zitten, vooral in de grote steden. Door mijn Turkse afkomst denk ik een belangrijke rol te kunnen gaan vervullen in het verkleinen van hun taalachterstand en in te kunnen spelen op de culturele verschillen", ver telt de gemotiveerde docente, die van plan is haar vakkennis in de toekomst nog te vergroten door sociologiete gaan studeren aan een universiteit. zen vroeger zelf gaven, worden studenten nu op een hoger niveau opgeleid. „Het is een hbo-op- leiding, waarbij studenten ook telkens nieuwe theorie voorgeschoteld krijgen. Naar aanleiding daarvan krijgen ze opdrachten die in praktijk moeten worden uitgevoerd. Als het bijvoorbeeld gaat over chronische pijnen, moeten ze op de ei gen afdeling kijken wat daaraan gedaan wordt." Hoewel het leren-werken veel voordelen heeft, wil dit niet zeggen dat deze route beter is dan le- ren-stage. „Aan het einde van beide routes krijg je hetzelfde diploma. Studenten die bijvoorbeeld de psychiatrie in willen, kunnen niet de leren- werken route volgen. Leren-stage is ook beter geschikt voor studenten die niet zo goed weten welke richting ze op willen, want je komt op meer plekken in de gezondheidszorg." Geld kan ook de doorslag geven, want bij leren-stage krijg je geen salaris. Toch moeten studenten zich vol gens Nijhuis niet blindstaren op geld. „Je moet het werk leuk vinden en het moet bij jou passen. Dat zijn dingen die je vooraf op een rij moet zet- ten", aldus de docent. Voor het vinden van een baan maakt het volgens de docent niet uit welke route je kiest. „Er is werk genoeg, want er is nog steeds schaarste op de arbeidsmarkt: vierdejaars krijgen nu al aanbiedingen, terwijl ze in juli pas afstuderen", vertelt ze ten slotte nog even over hettoekomstperspectief. „Hebben jullie nog leraren voor ons?" Deze vraag wordt door middelbare scholen re- gelmatig aan de Hogeschool Rotterdam gesteld. Bij de lerarenopleidingen van de hogeschool worden de studenten opgeleid tot docent voor de middelbare school. .Studenten worden hier letterlijk van school geplukt", vertelt wiskundedocent Anders Vink. „0p middelbare scholen is er een tekort aan do centen. Wij moeten ervoor zorgen dat in vier jaar tijd een student voor de klas kan staan. Dit kan alleen als hij of zij genoeg praktijkervaring tij dens de studie heeft opgedaan. Een groot ge- deelte van de studie bestaat daarom uit praktijk- lessen en dit gedeelte zal in de toekomst alleen maar groter worden", aldus Anders Vink, die de vernieuwingen in het onderwijs van een aantal lerarenopleidingen coordineert. Anders Vink: „We proberen de lerarenopleidin gen steeds aantrekkelijker te maken door studen ten minder tijd in de schoolbanken door te laten brengen en ze meer verantwoordelijkheid te ge ven. Van het totaal te halen punten tijdens de stu die wordt bijna de helft verdiend met activiteiten buiten de schoolbanken. Vandaar dat we probe ren de studenten op verschillende manieren met de praktijk in contact te brengen. Ten eerste is er natuurlijk de stage, dan lopen de studenten een bepaalde periode mee met een docent op een middelbare school of ze geven zelf les. Een ande re manier is het projectonderwijs. Hier krijgt een groepje studenten een opdracht die ze moeten vervullen. Ze moeten dan bijvoorbeeld een ex- Volgens docent Anders Vink worden de studenten vrijwel letterlijk van de Hogeschool geplukt. cursie voor een klas van begin tot eind organise ren. Op deze manier leren ze niet alleen maar droge stof, maar kunnen ze een onderwerp con- creet maken," gaat Vink verder. „Een ander belangrijk onderdeel van het toe- komstige beroep als leraar is 'vakverbreding'. Vroeger was het mogelijk om in twee richtingen af te studeren, bijvoorbeeld wiskunde gecombi- neerd met natuurkunde. Dit is niet meer moge lijk, in plaats van meer vakkennis krijgen de stu denten nu meer didactische kennis. We proberen ze ook een zeer brede algemene ontwikkeling mee te geven. Op deze manier zijn ze op meer vlakken inzetbaar. Een economie-docent kan dan bijvoorbeeld ook een ander vak doceren aan de lagere klassen van het middelbaar onderwijs." „Wie al een hbo-studie of een universitaire op leiding achter de rug heeft en leraar wil worden kan zich ook aanmelden bij de lerarenopleiding. De reeds afgestudeerde krijgt dan een verkorte doorstroom-route aangewezen. Hier wordt de student in twee jaar tijd bijgespijkerd op het di dactische vlak. Op verschillende manieren pro beren we zo het huidige lerarenkorps uit te brei- den." licht Vink ook nog even een andere mogelijkheid om leraar te worden toe. „Onze studenten hebben goede perspectieven op de arbeidsmarkt. De laatste zes maanden van de studie moeten de studenten een LlO-stage (le raar in opleiding) lopen. Op dit punt in de studie zijn de studenten in staat om zelfstandig acht uur per week als leraar te functioneren. Wanneer de school enthousiast is over de leraar in sp6, komt het geregeld voor dat de student na zijn studie een baan aangeboden krijgt bij deze school", zegt hij ten slotte over de 'bijna-garantie' op een baan als leraar. „Door de bijzonder rooskleurige vooruit- zichten op de banenmarkt zijn de aanmel- dingen voor de verkorte lerarenopleidingen basisonderwijs sterk gestagen", aldus Cees Visser, coordinator van de tweejarige avondopleiding. „Sinds een aantal jaren is er een tekort aan leraren voor het basison derwijs. Dit tekort was in 1990 al voor- speld. Toen hebben wij dan ook het initia- tief genomen om de verkorte lerarenopleiding te starten. En met succes. Dit jaar doen 7 klassen eindexamen." Wie graag leerkracht in het basisonderwijs wil worden, moet de lerarenopleiding basisonder wijs volgen: de PABO (Pedagogische Academie voor het Basisonderwijs). Deze opleiding duurt normaal vier jaar, maar sinds 1990 kan deze op leiding bij de Hogeschool Rotterdam ook in twee jaar worden voltooid. Wie een diploma heeft van de verkorte lerarenopleiding mag lesgeven aan vier- tot twaalfjarigen en kan uiteindelijk zelfs di recteur van een basisschool worden. „Mensen die al een hbo-studie of een universi taire opleiding hebben afgerond komen in aan- merking voor de verkorte lerarenopleiding. Deze mensen hebben een heleboel vakkennis in huis, maar moeten bijgeschoold worden op het didac tische vlak. Dat is dan'onze taak", legt Visser uit. De coordinatoren Els Fonville en Cees Visser van de lerarenopleiding zien een rooskleurig vooruitzicht op de arbeidsmarkt voor hun studenten. „Ze kunnen kiezen voor een avondopleiding en sinds kort ook voor een dagopleiding. Bij beide opleidingen is praktijkervaring tijdens de studie heel belangrijk. Al in het eerste jaar lopen de stu denten 6dn dag per week stage op een basis- school. Dit doen zij gedurende het tweede jaar ook. Waarmee ze in totaal 72 dagen ervaring op- doen bij een basisschool", zo licht Visser de op leiding toe.Hij wordt aangevuld door Els Fonvil le, coordinator van de twee-jarige dagopleiding: „De studenten die ingeschreven staan bij de ver korte lerarenopleiding zijn zeer divers. Vooral bij de avondopleiding. Hier zitten vaak mensen die al een baan hebben, maar graag iets ander? wil len gaan doen. Zoals juristen, bouwkundigen of economen. Deze mensen voelen zich toch geroe- pen om voor de klas te staan en hun kennis over te dragen aan kinderen", zo vertelt zij. „Leer- krachten aan het basisonderwijs hebben altijd een hele speciale binding met 'hun' kinderen. Bij een middelbare school zit er ieder uur een andere klas voor je neus. Bij een basisschool daarente- gen maak je het hele leerproces van een kind ie- dere dag gedurende 6dn jaar mee. Dit schept een hele bijzondere band." Directeur Lerarenopleiding Ans Huurman (midden op de foto) neemt a fen toe nog steeds een kijkje in de klas.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 23