Met iedere stap komt de wandelaar meer over Schiedam te weten Asvion in paasstemming flit Notenkraker in finale NK schoolbowlen msmOSBBil MaasposT M aasstaD Woningbouwvereniging geeft aandelen uit aan buurtbewoners Historische wandeling door jeneverstad Maaspost niet ontvangen? W11KBLAD1N SCHIEDAM SCHIEDAM - Wat een 1 april grap leek, was een seri- euze en ernstige zaak. Op donderdag 1 april overhan- digde wijkwethouder L. A. Hafkamp het eerste 'leef- baarheidsaandeel' aan Wim Meijers, voorzitter van de bewonersvereniging Groenoord-Zuid. Prompt gaf de eerste aandeelhouder een aandeel aan Hafkamp en verklaarde Meijer dat vanaf dit moment alle bewoners van de wijk aandeelhouder kunnen worden; daarmee ging Groenoord-Zuid en haar bewoners offtcieel naar de beurs. Subsidiepotje SCHIEDAM - Het inloopconcert in de Grote of Sint Janskerk wordt zaterdag 10 april verzorgd door het vocaal ensemble Collegium Musicum' uit Zwijndrecht onder leiding van Mar garet de Zwart. het concert begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. De Boshoek Expositie Harmonia 55 Plus Korenbeurs-heren van laatste plaats Stuur sportnieuws naar de Maaspost Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Nu in de hele regio Rotterdam op de kabel 103.9 MHz Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 7 april 1999 xq52 I 0 1 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds G. H. van Kooten. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. J. A. van Kempen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds J. Bakhoven. Aan vang: 19.00 uur, Avondmuziek. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds A. F. Ruijl. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds A. N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds H. J. Groe- newegen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A. G. M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds J. Schouls. Aanvang: 16.30 uur, ds P. G. Sinia. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur ds J. Visbeek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- gers D. Kool en L. Remmerswaal. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Voorganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen eucharistie. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur mmv heren- koor I.H.D. Kapel Huize Fran- keland. Zondag 09.15 uur, euch .viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds M. Scheygrond-Verhulst. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63 Aanvang 10.00 en 17.00 uur, ds N. v.d. Want. Wo 19.45 uur, ds N. v. d. Want. Kerk der Zevendedags Adven- tisten Magnalia Dei Kerk Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der Velden Telefoon 010-4738322 B. Messercola Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Bewoners van Groenoord Zuid gaan naar de Beurs Door Frank Willemse Aandelen en buurtbewoners? En hoe werkt dat dan met die aande len? Alle wijkbewoners van Groenoord-Zuid kunnen aandeel houder van de wijk worden voor fl. 10,- per maand. De huisbaas, Woningbouwvereniging Schie dam (WBS), van de wijk houdt dit bedrag in van de huur. Dus de bewoners hoeven zelf niets te be- talen. Alle aandelen komen in een aandelenfonds. De bewonersver eniging gaat dit fonds beheren en de eigenaren of aandeelhouders komen jaarlijks bijelkaar. Tijdens deze aandeelhoudersvergadering kunnen de bewoners zelf bepalen wat er met het (gespaarde) geld van de aandelen voor de wijk ge- daan kan worden. Dit gaat demo- cratisch: de meerderheid van de aandeelhouders beslist. Het idee om bewoners aandelen te geven is van Pieter Vis die werkzaam is bij het Centrum voor Dienstverlening te Rotterdam. Dit Centrum werkt aan grote Rot- terdamse projecten als Op- zoomeren, Dak en Thuislozenop- vang en de Actie Stoeprand. De woningbouwverening WBS kwam in contact met Vis toen zij overleg hadden over hoe bewo ners hun wijk leefbaar kunnen houden. Vis kwam met het idee om aandelen uit te geven. „Kijk, het doel is dat de hele wijk mee- doet. Want anders krijg je van die clubjes die als alles zelf beslissen. Mensen weten zelf het beste wat goed is voor de wijk. Ook werken we met thema's zoals; 'hou de straat schoon' of 'hoe hou je de Wethouder Hafkamp bekijkt de resultaten van de enquete samen met leden van de bewonersvereniging. Foto Rnnnr van der Kraan Roger van der Kraan buurt veilig'." Vis is van mening dat bewoners wel aan concrete projecten mee willen doen en niet aan eindeloos vergaderen. Bovendien is het voordeel van het aandeelhouders- schap dat niet het bestuur maar de meerderheid -minstens 51%- van de aandeelhouders/bewoners be slissen naar welk project het geld gaat. Wethouder Hafkamp ondersteunt dit initiatief van harte door het uitreiken van het eerste aandeel. Als wijkwethouder van heel Groenoord juicht hij vooral dit soort initiatieven toe. Volgens hem neemt de betrokkenheid bij je eigen buurt toe als je allemaal aandeelhouder bent. Volgens Hafkamp is het probleem van vandaag: Dat mensen naastelkaar wonen maar minder met elkaar wonen. Volgens Hafkamp zijn de na-oor- logse nieuwbouwwijken als Nieuwland en Groenoord 'wel erg snel gebouwd met allemaal dezelfde woningen'. En anno 1999 verhuizen mensen sneller en met deze doorstroming dreigt dat bewoners dan minder met el kaar te maken willen hebben (so- ciale cohesie). Daarom probeert de gemeente de samenwerking te bevorderen en steunt dit soort ini tiatieven. In overleg met bewo ners en bedrijven kan zo bijvoor- beeld het straatvuil beter geruimd worden, het onderhoud aan het groen in de wijk, het onderhoud aan de straten of het maken van 30km zones. Maar de gemeente kan nooit dit niet in zijn eentje en heeft dus hulp van bewoners en bedrijven nodig. Via het vernieuwde Wijk en Buurtbeheer zijn er volgens Haf kamp wel mogelijkheden om via subsidiepotjes ondersteuning te geven. Maar belangrijk blijft dat iedereen: bewoners, gemeente en bedrijven, samen werken om ver- loedering tegen te gaan. De wijk Groenoord-Zuid ligt te- genover zwembad Groenoord en loopt van Rijksweg A20 tot aan de Laan van Bol'Es. Het wijkje heeft ongeveer zes straten met in meerderheid flats die zo rond 1962 gebouwd zijn. Volgens co ordinator Leefbaarheid van wo ningbouwverening WBS, Hester Verbeek hebben gesprekken met bewoners er toe geleid dat er een bewonersvereniging gestart gaat worden. Het idee van aandeel- houdersschap is een soort proef of pilotproject. „Wij hopen hier- mee iedereen daadwerkelijk bij hun buurt te betrekken. We den- ken dat dit jaar zo'n 30 procent van de buurtbewoners aandeel houder wil worden. In gesprek ken met bewoners was al 90 pro- cent enthousiast en wij merken dat als je de mensen aanspreekt ze echt willen meewerken aan de ei gen buurt. Wij als sociale ver- huurder hebben alle belang bij een goede wijk en dus met tevre- den huurders." Voorzitter Wim Meijers met zijn nieuwe bestuur zijn hard bezig deze kar te gaan trekken door de bewonersverening op te starten. „Vanaf oktober 1998 zijn we met twaalf bewoners bijelkaar gaan zitten om te inventariseren wat de wijk nodig heeft. Zo is de langs- aam de nieuwe bewonersveren ing ontstaan. Het bestuur bestaat uit zes leden en daarnaast is er een groep actievelingen die hand- en spandiensten verlenen." Ook in portiekgesprekken blijkt de belangstelling. Iedereen heeft als bewoner best goede ideeen hoe het moet gaan in de buurt. Wij wonen hier tenslotte en weten waar iets verbeterd moet r worden", houdt Wim Meijer de wethouder voor. Zoals hoe het groen onderhouden moet worden en waar zwerfvuil is of dat er winkelwagentjes in wijk liggen. Na deze try-out van het aandeel- houdersschap zal dan ook bin- nenkort de verening in oprichting officieel worden met statuten en regelementen. Volgens Wim Meijer zijn de toekomstige aan deelhouders heus geen kapitalis- ten met dividendbelasting of beursnotering, maar gewone mensen die hart voor de wijk heb ben. Alle aandeelhouders krijgen een officieel document als hun aandeel. En bovendien een stic ker voor op de brievenbus met de tekst 'Ik ben aandeelhouder'. Wandelen door oud-Schiedam aan de hand van de aquarellen die Gerrit van Kapel in de jaren zestig maakte. Kijk en zoek de verschillen. Foto Roger van der Kraan Door Monique Siemsen SCHIEDAM - Interessant voor import- en export-Schiedam- mers: een stadswandeling aan de hand van de aquarellen van Ger rit van Kapel en oude foto's van Schiedam. Schiedammers van oudsher krijgen ongetwijfeld nostalgische gevoelens als zij langs paden en stegen lopen die tientallen jaren geleden kunst- zinnig zijn vastgelegd door Van Kapel. Voor nieuwbakken Schie dammers is er geen leukere ma- nier om de stad te leren kennen dan een wandeling door oud- Schiedam. De stadswandeling wordt georga- niseerd door de VVV Schiedam en het Nederlands Gedistilleerd Mu seum de Gekroonde Branderske- tel. In het Gedistilleerd Museum is momenteel een expositie te zien van de aquarellen en oude foto's. De ingekleurde schetsen zijn ge- maakt in de jaren zestig toen Schiedam nog geheel doordrenkt was van de jenever. In de zeventiger jaren verdwenen de laatste arbeidersbuurtjes die plaats moesten maken voor een nieuw en modern Schiedam. Re- cente foto's op de tentoonstelling tonen hoe Schiedam geprobeerd heeft zijn brandersverleden van zich af te schudden. Toch is er in de stad nog heel wat over, dat her- innert aan de edele jenever. Het be wij s hiervoor is te vinden tij dens de wandeling die voert langs twintig historische plekjes, die in schildervorm en op foto te bewon- deren zijn in het museum, de wan deling beslaat een ronde door de binnenstad en is binnen een uur te lopen, al naar gelang de tijd die de wandelaar besteedt bij iedere his torische plek. De wandeling begint bij de zogenaamde Banen. De wandelaar doet respectievelijk de Baan en de Grofbaan/gedempte Biersloot aan. Dit waren vroeger (in de vijftiende en zestiende eeuw) touwslagerijen. In de jaren zeventig van deze eeuw vormden de Banen vooral een kunstenaars- buurtje, zoals de pitoreske plaatjes van Van Kapel laten zien. Bezienswaardigheid nummer drie ligt zo'n tien minuten wandelen verder, De Noordvest. Wie daar nu nog staat kan zich goed voorstellen wat een bedrijvigheid hier vroeger heerste. Uiteraard draagt het zicht op de molens hiertoe grotendeels bij. Vervolgens gaat het naar het Groenweegje (waar veel woningen van brandersknechten en am- bachtslieden stonden) en daarna door naar de St. Annazusterstraat, het Spinhuispad en achter de Teer- stoof. Speciale aandacht verdient het elfde punt van de wandeling, de Prinsensteeg. het is nu niet meer voor te stellen, maar vroeger was dit het centrum van een echte slop- penwijk waar de arbeiders in mise- rabele omstandigheden de weinige vrije tijd die ze hadden doorbrach- ten. Dit in gedachten houdend is het voor de wandelaar verbazing- wekkend om te beseffen dat de zelfde Prinsensteeg in de jaren ze ventig het Walhalla was voor artis- tiekelingen en jongelui, die de Prinsensteeg beschouwden als het Montmartre van Schiedam. Via de Verbrande Erven lopen we door naar de Breedstraat (helemaal niet zo breed) waar het in de ze ventiger jaren gezellig toeven was door de vele keurige huisjes en winkeltjes. De wandelaar komt hierna uit in de omgeving van de Laan en de Nieuwe Buurt waar zich verreweg de meeste volks- huisjes bevonden. Achter elke ope ning tussen de huizen lag wel een hofje of een pleintje met een aantal huisjes. Sommige hofjes herberg- den enige tientallen gezinnen. Inmiddels verdwenen (eeuwig zonde) is de Mariaschool die zich aan de voorzijde van de Laan be- vond. Dit schooltje werd gesticht door Maria Jansen, de dochter van een belangrijke distillateur uit schiedam. Het schooltje was een plaatje om te zien, al was het alleen maar door de halsgeveltjes. De laatste straatjes die de wandelaar aandoet zijn de Korte Achterweg en de Roosbeek. Zoals op de aqua rellen van Van kapel te zien is, was dit een bedrijvig buurtje met win keltjes en bedrijfjes. Nadat deze verdwenen waren, namen de pro- vo's en de krakers de buurt over en stichtten er hun eigen winkeltjes en zelfs een theehuis. De tentoonstelling is te zien tot 30 mei in het Gedistilleerd Museum. Verder wordt er op 29 en 30 mei een speciaal wandelarrangement georganiseerd, waarbij de wande laar behalve toegang tot het muse um ook een proeverij in het proef- lokaal te wachten staat. Voor meer informatie kan worden gebeld met het nederlands Gedistilleerd Muse um, tel. 010-4261291 en de VVV, tel. 010-4733000. SCHIEDAM - In Natuurcentrum De Boshoek is vanaf zondag 11 april een interactieve tentoonstel ling te zien over Midden-Delfland. met name de ecologische, archeo- logische en recreatieve waarde van het gebied komen daarin aan bod. De tentoonstelling loopt tot 30 mei en gedurende die periode bruist De Boshoek van de activiteiten: Er is een driedimensionale dia-projectie over een bijenvolk en er zijn diver se dialezingen. Daarnaast is er een inheemse plantenmarkt, een twee- dehands natuurboekenmarkt en een expositie van allerlei kasten. De Boshoek is te vinden aan het Bospad 3 (achter het Bachplein). De tentoonstelling is te zien op woensdag, vrijdag en zondag van 12.30 tot 16.30 uur. De toegangs- prijs bedraagt twee gulden (kinde- ren betalen een gulden). SCHIEDAM - In Verpleeg- en Re- activeringscentrum DrieMaasSte- de is van 8 tot en met 22 april een foto-tentoonstelling te zien over het leven en werken in de ver- pleeghuizen. De expositie laat zien hoe patienten in een verpleeghuis leven, hoe verplegers en andere medewerkers er werken en hoe de ze mensen met elkaar omgaan. De expositie is dagelijks te zien van 10.00 tot 20.00 uur. SCHIEDAM - De Harmonia- avond wordt donderdag 8 april verzorgd door M. Everaars met psychometrie aan de hand van bij- enwas-kaarten. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuw land, Dr. Wibautplein 165, om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt fl. 8,50. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost is dinsdag 13 april van 13.30 tot 15.30 uur een workshop Patchwork. Deelnemers betalen fl. 1,50 (vooraf aanmelden verplicht). Ook wie graag wil gaan bloem- schikken kan dinsdag 13 april van 13.30 tot 15.30 uur in dienstencen-' trum Oost terecht. Deelnemers be talen tien gulden (inclusief bloe- men). Ook hier is vooraf aanmel den noodzakelijk. Lingerie lamers geeft woensdag 14 april van 10.30 tot 12.30 uur een verkoopdemon- stratie in dienstencentrum Oost. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Hockeyclub Asvion organiseerde afgelopen weekend het Heineken Paastoernooi, waaraan 27 teams meededen. In een ontspannen sfeer streden de deelnemers om de Heineken World of Hockeytrofee. Winnaars werden de heren van Leonidas en de dames van De Tarwebok- ken. TAFELTENNIS - Door met 3-7 van het Oegstgeestse Pecos te winnen heeft het herenteam van De Korenbeurs de ondankbare laatste plaats in de eerste divisie verlaten. De goede vorm van Paul van de Leur, Jeroen Basti- aansen en Frank Rengenhart geeft de Schiedamse tafeltennisclub hoop dat degradatie alsnog kan worden afgewend.Ook de dames van De Koren beurs kunnen hun verblijf in deze klasse nog steeds met een seizoen ver- lengen. Ondanks het 9-1 verlies tegen koploper Hoonhorst hebben zij handhaving nog steeds in eigen hand. SPORT - Sportverenigingen en individuele spotters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Ves ten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89. SCHIEDAM - Scholen krijgen te- genwoordig van alle fronten aan- biedingen om deel te nemen aan sporttoernooien. Verenigingen en sportorganisaties hopen zo de jeugd warm te maken voor hun tak van sport. Een nieuwe loot aan de boom van de schoolsporttoernooi- en is in dat licht het schoolbowlen. De Notenkraker besloot toe te hap pen op een uitnodiging van de Ne- derlandse bowlingfederatie en reisde zondag 28 maart af naar Amsterdam voor de landelijke fi nales. De weg naar die landelijke eind- strijd was voor de Schiedamse ba- sisschool overigens verre van lang. De Notenkraker bleek de enige Schiedamse kandidaat en moest derhalve alleen binnen de eigen gelederen het team met de meest getalenteerde bowlers zien te se- lecteren. Na twee woensdagmidda- gen in bowlingcentrum De Walvis bleek die titel te gaan naar het vijf- tal met in de gelederen Evelien Bakker, Liesbeth Slots, Kirsy van Prooijen, Amber de Reuver en Lincy Lansbergen. Onder de naam Power Girls namen Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 zij met enig succes deel aan het NK schoolbowlen en schaarden zich na de halve finale als zesde bij de beste twaalf scholen van het land. In de finale zelf moesten de Power Girls toestaan dat twee an dere scholen hen passeerden maar uiteindelijk toonde De Notenkra ker zich tevreden met de achtste plaats.Leerkracht ^Sander Kreischer: „Het was voor-dns-een hele leuke dag en die meiden heb ben onder mekaar de grootste lol gehad. Mijns inziens moet het daar bij dergelijke toernooien ook om draaien. Vooral in de uiteindelijke finale zag je echter ook dat sommi ge teams veel te fanatiek waren en bijvoorbeeld onderling boos rea- geerden als iemand de bal in de goot wierp. Die kant van het toer- nooi vond ik minder geslaagd."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3