Man, vrouw, jong, oud, afgetraind en iets minder geprepareerd, iedereen doet mee Zomaarwat Schie damseen Vlaardii ngse deelnemers De Maat haast Heeren 1 «f/ MaasposT Rijnmond- loop Marathon op tv en radio Dagkaart Lee Towers Informatie De 19e Generate Bank Marathon Rotterdam 267* Onder de drie uur De eerste is de mooiste De pasta-party Korte voorbereiding Niet te snel starten Ik loop'm uit Afsluitingen CAD-team SportExpo Duchenne Woensdag 14 april 1999 xq56 ROTTERDAM - Voor pres- tatielopers die de unieke sfeer van de Rotterdam Ma rathon willen meemaken maar geen hele marathon willen of kunnen lopen, is er de Radio Rijnmondloop. Deze loop over 10 kilometer met start en finish op de Coolsingel voert de deelne mers over een gedeelte van het marathon-parcours. De Radio Rijnmondloop start om 12.20 uur en de deelne- mende atleten dienen uiter- Iijk om 13.40 uur weer bin- nen te zijn.AHe topers krij- gen een T-shirt en een kle- dingtas. Voor de snelste drie mannen en vrouwen zijn er leuke prijzen te verdienen. Voor informatie over de Ra dio Rijnmondloop kan ge- beld worden met de Dienst Reereatie in Rotterdam, (010) 417 28 86. Inschrijf- formulieren zijn af te halen bij het VW/ANWB in Rot terdam. het Rotterdams Dagblad en Radio Rijn- mond. ROTTERDAM - TV Rijn- mond besteed zondag 18 april uitgebreid aan dacht aan de Rotterdam Mara thon. Vanaf 21.00 uur wordt twee uur lang een program- ma uitgezonden dat wordt gepresenteerd door Jamaine van der Vegt en TV Rijn- mond-baas Cees van der het Novotel wordt ge- sproken met de winnende lopers, organisator Mario Kadiks en andere gasten als bokser Don Diego Poeder die zondag de marathon hoopt uit te lopen. Naast de interviews is er veel ruimte ingelast voor sfeerreporta- ges van op en rond het par- cours. Dit speciale program- ma zal na 23.00 uur doorlo- pend worden herhaald tot maandagmiddag 15.00 uur. Alle ins en out van de mara thon zyn zondag ook de ge- hele dag live te volgen op Radio Rijnmond. Met ver- slaggevers op de motor en langs het parcours worden de luisteraars van minuut tot minuut op de hoogte ge- houden. Radio Rijnmond raadt toeschouwers langs de route aan een draagbare ra dio mee te nemen. 'Via 93.4 FM blijft u op de hoogte!', is hun credo. ROTTERDAM - Toeschou wers kunnen het beste de auto buiten het centrum van de stad laten staan. Om ver- volgens makkelijk met het openbaar vervoer verder te reizen heeft de RET een spe ciale marathondagkaart in het leven geroepen. Voor vijf gulden kan met deze kaart de gehele dag onbe- perkt gereisd worden op alle RET-lijnen^lleZWN-lijnen die een metrostation aan- doen en vanaf de NS-stations in Vlaardingen, Schiedam, Rotterdam en Capelle a/d IJssel. Voor kortingkaart- houders kost de dagkaart slechts driegulden.De mara thondagkaart is te koop bij RET verkooppunten, op NS stations en bij filialen van Tabac Gifts en Albert Heijn. ROTTERDAM - Aan de voet van de Erasmusbrug is het zondag feest Op dit punt waar de lopers drie- maal voorbij zullen komen, worden tal van optredens en attracties georganiseerd en op een groot videoscherm kan de gehele wedstrijd live worden gevolgd. Vanaf 12.00 uur zal het Willemsplein worden opgevrolijkt met Caribische klanken. Om- streeks 14.30 uur en 15.30 uur is er een optreden van Lee Towers en aansluitend zal de Postcode Loterij een bingospel spelen waarby ve- le prijzen te winnen zijn. Verder zijn er verschillende straatorkestjes actief en zijn er optredens van de spekta- kelshow van Lee Hayes. Voor de jeugd zijn er op het plein talloze attracties zoals de Big Wheels en een spring- k u.ssen. ROTTERDAM - Voor in formatie over de Rotterdam Marathon kan contact wor den opgenomen met de Dienst Reereatie Rotter dam, (010) 417 28 86 of een bezoek worden gebracht aan de internetsite van de Stichting Rotterdam Mara thon: www.rotterdammara- thon.nl. ROTTERDAM - De Rotterdam Marathon is sinds de eerste editie in mei 1981 uitgegroeid tot het grootste eendaagse sportevene- ment in Nederland. Aankomende zondag 18 april gaan op de Cool singel om klokslag 12.00 uur een kleine 10.000 lopers van start voor een rondje Rotterdam van 42 kilo meter en 195 meter. Onder hen de beide winnaars van vorig jaar, Fa bian Roncero en Tegla Loroupe. Roncero die vorig jaar wegens een krampaanval een nieuwe wereldre- cordtijd op een haar na misliep, krijgt zijn revanche. Hij zal probe- ren het in 1998 jaar door 'Berlijn' weg gekaapte record terug naar Rotterdam te halen. Loroupe doet een poging haar verleden jaar ge- vestigde wereldrecord nog wat scherper te stellen. Het te kloppen duo kan daarbij dit jaar op heel wat tegenstand reke- nen. De organisatie is er met het vastleggen van onder meer Joseph Kahugu, Julio Rey, Abdesalem Serrokh, Daniele Caimmmi, Yiy- ong Kim, Simon Lopuyet, Ana Isabel Alonso, Christine Malo en Daria Nauer in geslaagd een zeer divers veld van toplopers naar Rot terdam te halen. Naast deze inter- nationale toppers zullen van eigen w bodem Bert van Vlaanderen, Greg van Hest en Luc Krotwaar zich mengen in de strijd om een plaats bij de eersten. Bij de vrouwen wordt veel verwacht van het de- buut van Irma Heeren die als suc- cesvol tri/duatlete, de overstap heeft gemaakt naar de marathon. Ongeveer een miljoen toeschou wers zullen komende zondag de weg naar het centrum van Rotter dam weten te vinden en zij zullen hun toejuichingen niet alleen rich- ten op de snelle wedstrijdatleten maar vooral ook bewaren voor het hele leger 'anonieme' lopers dat zich aan dezelfde uitdaging waagt. Dit hele peloton van vele duizen- den lopers is zeer divers. Man, vrouw, jong, oud, afgetraind en iets minder goed geprepareerd, ie dereen doet mee.Tussen deze spor- tievelingen zullen zich ook een groot aantal Schiedammers en Vlaardingers schuil houden. Waar- schijnlijk zijn dat er vele tientallen want alleen al de Vlaardingse atle- tiekvereniging Fortuna heeft een groep van zo'n 70 atleten inge- schreven. Maaspost heeft de afge- lopen week enkele van deze regio- nale deelnemers gezocht en gevon- den. Hun 'marathon-verhalen' staan hieronder opgetekend. VLAARDINGEN - Atleet Michel de Maat zal komende zondag niet voor zijn eigen kansen lopen. De Vlaardinger die zich de laatste edi- ties steevast kwalificeerde bij de beste Nederlandse lopers in Rotter dam, heeft door een verhuizing en andere drukke werkzaamheden niet voldoende kunnen trainen om opnieuw een tijd van rond de 2 uur en 15 minuten te kunnen lopen. De Maat zal wel starten in de ma rathon. Ditmaal doet hij echter dienst als haas. Samen met Kees Kraaijeveld zal hij debutante Irma Heeren proberen te loodsen naar de limiettijd die is opgesteld voor „Vroeger versleet ik mijn broer voor gek omdat hij marathons liep. Nu ben ik zelf besmet met het loopvirus." Dat zegt Wim Kaste- lein die aankomende zondag voor de achtste keer aan de start ver- schijnt bij een marathon en 'Rot terdam' voor de vierde keer loopt. De 41-jarige Schiedammer werd ongeveer vier jaar geleden door zijn vrienden Jan Paul Landman en Ad Noordhoek overgehaald om zich ook eens aan de ruim 42 kilo meter te wagen. „Voor die tijd liep ik eigenlijk alleen kortere afstan- den. Gewoon om mijn conditie een beetje op peil te houden." Kastelein omschrijft zichzelf als een vrij fanatieke marathonloper die het hardlopen gebruikt als uit- laatklep. „Jan Paul, Ad en ik zitten qua niveau vrij dicht bij elkaar in de buurt en dan jut je elkaar toch een beetje op om te kijken wie de snelste is." Om niet gebonden te zijn aan vaste trainingstijden zijn Wim Kastelein en zijn companen geen lid van een atletiekclub. Het drietal bereid zich daarom in de' aanloop naar de marathon geheel zelfstandig voor. „We lopen in zo'n trainingsperiode gemiddeld vijf keer per week en bouwen het aantal kilometers op tot maximaal 100 in de week." Naast het hardlo pen zoekt Kastelein ook nog gere- geld de sportschool op om aan zijn 'fitness' te werken. In de weken voor de marathon wordt het aantal trainingskilome- ters langzaam afgebouwd. Voor de laatste week staan er nog zo'n vijf- tig op het programma. „Voor ons is dat al echt een rustweek. Nog minder kilometers lopen is niet echt aan te bevelen dan krijg je al leen maar pap in de benen." Kas telein wil zondag zijn persoonlijke record scherper stellen. Die tijd staat nu op 3 uur en 6 minuten. „Als het weer een beetje mee zit, hoop ik onder de 3 uur uit te ko men ,,Deze laatste week voor de mara thon train ik alleen nog heel relaxt. En passant loop ik daarbij nog een nieuw paar hardloopsokken in. Met het oog op de koolhydraten eet ik deze dagen veel pasta's. Daarnaast drink ik extra veel maar onthoud ik mij van alcohol." Dat laatste is voor Ad Gille een beetje een opoffering. De 41-jarige Schiedammer is namelijk een ech- te Bourgondier, zo iemand die houd van lekker eten met daarbij een goed glas wijn. ..Eigenlijk is dat ook de reden dat ik ben gaan hardlopen. Zodat ik bij deze le- vensstijl mijn gewicht een beetje onder controle kan houden." Ook in het hardlopen zelf is Gille een echte levensgenieter. Niet de stress van wedstrijden lopen of de verplichtingen van een vereni- gingslidmaatschap maar gewoon, als het hem uitkomt, heerlijk lopen in de polder. „In het weekeinde loop ik steevast een lekker ont- spannen rondje met mijn vrouw Gerda en doordeweeks wil ik nog wel eens terug naar huis lopen van- uit mijn werk in Vlaardingen." Voor Ad Gille die toe is aan zijn derde op rij. is 'Rotterdam' de ide- ale marathon. „Het is dichtbij, er heerst een fantastische sfeer en mijn werkgever zorgt altijd voor een hotelkamer waar wij ons kun nen verkleden." Gille heeft nog het meeste genoten van zijn eerste marathon. ,,Je weet dan niet wat je meemaakt. Vooral de laatste kilo meters waren kicken. Jammer ge- noeg is dat gevoel eenmalig. Nu weet ik immers wat mij te wachten staat." Een kleine maand na de marathon wacht Gille het tweede hoogtepunt van zijn hardloopseizoen. Met het doel om geld bijeen te brengen voor de Daniel den Hoedkliniek loopt hij dan samen met zijn Unile- ver-collega's van Rotterdam naar Parijs. „Met de trainingskilometers voor de marathon, pak ik zo ook nog even de Roparun mee." Arie van der Giessen was eigenlijk heel zijn leven een voetballer. De 53-jarige Vlaardinger vatte echter zo'n drie jaar geleden het plan op om eens een jaartje te gaan trainen voor de marathon. Dat jaartje is in- middels drie jaar geworden en van voetballen is ondertussen geen sprake meer. „Voetbal en atletiek gaan niet samen en het hardlopen heeft mij inmiddels zo gepakt dat ik daarvoor heb gekozen", vertelt Van der Giessen die sinds zijn overstap reeds vier marathons vol- bracht. Zijn derde Rotterdamse marathon tracht Van der Giessen komende zondag in een tijd van rond de 3 uur en 50 minuten te volbrengen. Lukt dat niet dan is er geen man overboord. ,,Mij is het er vooral om te doen om een marathon ont- spannen uit te lopen. Op mijn leef- tijd hoef je niet meer zonodig op tijd te lopen." Voor Van der Gies sen is het lopen van marathons een soort routine geworden. Bij atle- tiekvereniging Fortuna traint hij het hele jaar door en in de aanloop naar een marathon verandert er dus niet zo bijster veel. „Er wordt in die periode alleen wat meer trai- ningsomvang gemaakt." Echte spanning voor de wedstrijd heeft Arie van der Giessen niet meer. „Ik heb er goed voor getraind en weet precies wat me te wachten staat." Komende zaterdag bezoekt Van der Giessen de pasta-party die av Fortuna organiseert voor al haar le- den die aan de marathon gaan deel- nemen. „Ik ga voornamelijk voor de gezelligheid. Voor goede pasta kan ik net zo goed bij mijn vrouw terecht." Pas een maand geleden schreef Martha Fontijn zich definitief in voor haar eerste marathon. „Ik wil- de eerst zeker weten dat ik hem uit kan lopen." De 47-jarige Schie- damse die al ruim vier jaar met de spreekwoordelijke rondjes in het park aan haar conditie werkt, werd door haar vriendinnen uitgedaagd eens mee te doen aan de marathon. „Ik heb al meerdere malen meege- daan aan de prestatieloop over 10 kilometer die gelijktijdig met de marathon wordt georganiseerd en die vriendinnen vonden dat ik mij voor mijn vijftigste ook maar eens moest wagen aan de marathon." Meetrainend met een loopgroep van sportschool Tino Hoogendijk verlegde Martha Fontijn haar gren- zen van de 10 kilometer naar de halve marathon. Tevreden over die progressie stapte zij begin dit jaar over naar atletiekvereniging Fortu na om zich serieus te kunnen voor- bereiden op het lopen. „Wel een beetje kort dag",luidde het oor- deel van de Vlaardingse club over het voornemen van Fontijn om nog dit jaar die marathon te lopen. Twee maanden later werd besloten dat de Schiedamse er toch klaar voor was. „Uitlopen lijkt mij nu geen probleem meer, zelfs na de langste duurlopen, voelde ik mij nog fit." Fontijn is wel geadvi- seerd om voorzichtig te lopen en te mikken op een eindtijd van 4 uur en 30 minuten. „Door die korte voorbereiding mis ik beetje de snelheid en daardoor behoor zon dag tot de langzaamste Fortuna- groep." Mede om die reden heeft Martha Fontijn nu al besloten om- de marathon volgend jaar nog eens te lopen. „Dan moet ik zeker op een sneller schema kunnen ver- trekken." Gevraagd naar de tijd die Cor Mooiman tijdens de Rotterdam Marathon verwacht te lopen, ant- woordt hij met enige stelligheid '3.30'. ,,Het kan er enkele minuten boven of onder zijn maar '3.30' is de tijd die bij mij past.De 45-jari- ge Vlaardinger hanteert de theorie dat de marathon-eindtijd recht evenredig samenhangt met de ge- dane trainingsinspanning. „Na- tuurlijk is dat ook afhankelijk van iemands hardlooptalent. In mijn geval resulteert een trainingspro- gramma met maximaal 90 kilome ter per week in een tijd van 3 uur en 30 minuten. Doe ik daar weke- lijks tien trainingskilometers bij dan levert dat met enige zekerheid een duidelijk snellere eindtijd op." Mooiman, als Fortuna-lid inmid dels bezig aan zijn derde mara- thon-seizoen, liep tot nog toe vijf marathons. Naast twee maal Rot terdam liep hij de klassieke afstand ook in Leiden, Apeldoorn en'Ter- schelling. „Rotterdam is natuurlijk qua ambiance en uitstraling een wereldloop. De marathon op Ter- schelling vond ik echter, gezien het parcours, de mooiste." De eerste kilometers beschouwd Cor Mooiman als cruciaal voor het lopen van een goede marathon. ,,Op de wedstrijddag en vooral bij de start stijgt, of je het nu wil of niet, je adrenaline-peil. Het is dan belangrijk dat je niet wordt meege- sleept in een te hoog aanvangstem- po. Want loop je in het begin te hard dan betaal je daarvoor in het tweede gedeelte van de marathon de tol." „Als toeschouwer heb ik al een aantal keren langs het parcours ge- staan. Meegesleept door de hele entourage bekruipt je dan zo'n ge voel van dat wil ook ooit nog wel eens een keer doen." Dat 'ooit' wordt 1999 want Eline Lissenberg besloot een jaar geleden daadwer- kelijk te gaan trainen voor de ma rathon en zal daarom aankomende zondag zelf op de Coolsingel te aanschouwen zijn. De 27-jarige Vlaardingse die vorig jaar als het ware van nul af is begonnen, be sloot zich aan te sluiten bij atletiek vereniging Fortuna. Binnen de ma- rathongroep van de Vlaardingse club is Lissenberg sinds dat mo ment voorzichtig klaargestoomd voor het lopen van lange afstan- den. ,,Van twee, drie keer in de week is de trainingsarbeid voor zichtig opgevoerd naar vier, vijf keer." Ook de omvang van de trai- ningen nam toe. Zo liep Lissen berg drie weken geleden samen met haar trainingsmaten nog een rustige duurloop van 4 uur en 30 minuten. Eline Lissenberg is blij dat zij ervoor gekozen heeft om zich aan te sluiten bij een vereni- ging. „Als ik alles alleen had moe- ten doen, had het toch wel moeilijk geworden om al die trainingen te volbrengen. Nu kun je tijdens de lange duurlopen gezellig kletsen en gaat de tijd door die afleiding een stuk sneller." Naarmate haar marathondebuut dichterbij komt, krijgt Lissenberg steeds meer de kriebels. „Ik denk dat ik komend weekeinde wat slechter slaap als anders." Bang om halverwege af te moeten ha- ken, is zij echter niet. „Ik loop 'm uit. Dat weet ik zeker", aldus Eline Lissenberg die op advies van de trainer mikt op een eindtijd van 4 uur en 15 minuten. deelname aan de Olympische Spe len. „Bij de vrouwen staat die tijd op 2 uur en 32 minuten. Het stre- ven is om Irma een tijd onder de 2 uur en 30 minuten te laten lopen." Michel de Maat die eerder op ei gen initiatief topatletes als Anne van Schuppen en Mc Kiernan naar een scherpe eindtijd begeleidde, werd nu door bondscoach Gerard Nijboer gevraagd voor de hand- en spandienst. ROTTERDAM - Als gevolg van de marathon zullen er zondag in Rotterdam een groot aantal wegen voor korte of langere tijd worden afgesloten voor alle verkeer. Omdat het parcours van de marathon nauwelijks gewij- zigd is, zijn deze afsluitingen nagenoeg gelijk aan die van voorgaande jaren. Om het publiek over deze afgesloten wegen en bijbehorende om- leidingen te infonneren, heeft de politie een speciale folder ontwikkeld. Voor in formatie over de afsluitin gen en deze folder kan ge held worden naar nummer (010) 27 45678.De politie zal er dit jaar extra op toezien dat (brom)f!etsen of andere voertuigen zich tijdens de marathon niet hinderlijk op of langs het parcours bege- ven. V L A ARDIN GEN - Het Bou- manhuis neemt zondag met ongeveer 25 ex-alcohol ver- slaafden deel aan de Rotter dam Marathon. Twaalf lo pers uit de therapeutische hardloopgroep zullen dit jaar de gehele afstand lopen. Vier leden lopen mee als team in de Business-estafette en de overigen zullen starten in de Radio Rijnmondloop. Het team van het Centrum voor Alcohol en Drugs be- staat sinds vier jaar en is op- gericht in samenwerking met av Fortuna. Door actief te sporten proberen de CAD-ers hun verslavings- verleden achter zich laten en aan te tonen dat ook zij tot grote prestaties in staat zijn. ROTTERDAM - Vooraf- gaand aan de marathon vindt dit jaar voor de zeven- de keer de SportExpo plaats. Niet zoals eerder in Ahoy' maar ditmaal nabij de Erasmusbrug in de Crui se Terminal aan de Wilhel- minakade 699 in Rotter dam. Naast het afhalen van de startnummers kan op de ze sportbeurs een keur aan informatie worden ingewon- nen over sportkieding, - schoenen,-voeding,etc. De SportExpo is te bezoeken op vrijdag 16 april van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag 17 april van 10.00 tot 19.00 uur en zondag 18 april van 8.00 tot 11.00 uur. VLAARDINGEN - Voor wie de marathon te kort vindt is er altijd nog de Roparun. Deze estafetteloop van Rot terdam naar Parijs die fond- sen werft voor de Daniel den Hoedkliniek, heeft er echter een grotere broer bij. Van 6 tot 12 juni zullen namelijk 12 atleten de circa 1500 kilo meter van de Arena in Vero na (Italie) naar die in Am sterdam in estafetteverband afleggen. Met het lopen van deze monstertocht zullen de atleten geld inzamelen voor meer onderzoek naar de spierziekte van Duchenne. Onder de groep ultra-lopers, vier vrouwen en 8 mannen, bevindt zich een Vlaardin ger.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 27