Droomeilanden bestaan nog Duiken in het werelderfgoed Leren duiken in vier dagen Sub-Lub Malta Onderduikenbij wonderschone droomeilanden Duiken op de Filipijnen Lady Musgrave Island op het Great Barrier Reef Cursus Open Water Diver op Malta mam© Van der Jagt PADI Maak de duik van uw leven! ROTTERDAM - Duiken is in, en niet ten onrechte. Steeds meer mensen willen kennis maken met de wondere wereld on- der water. En dat kan relatief eenvoudig, bijvoorbeeld tijdens een vakantie in een warm land. Overal ter wereld zijn duik- scholen te vinden die een korte cusus aanbieden die enthousi- astelingen in pakweg een dag of vier klaarstoomt voor een ont- dekkingsreis. Wie het theorie en praktijkexamen met goed ge- volg aflegt, mag zich dan Open Water Diver noemen en krijgt van het mondiaal opererende PADI een pasje waarmee overal duikspullen zijn te huren. Redacteur Maurice Heijnen dook onder op Malta voor het felbegeerde papiertje en ging meteen daama eens kijken op de meest fameuze duikplek ter wereld, het Great Barrier Reef in Australie. Verslaggever Dik Vuik was toevallig ook 'in de buurt'. Hij ontdekte op Apo Island zijn Filipijnse droomeiland. Op deze pagina een verslag van hun bezoeken aan de surrealistische kleurenwereld onder het wateroppervlak, waar zij verslaafd raakten aan het buitenaard- se gevoel van gewichtloosheid. GRAMDI005 DUIKEM IM DE FILIPIJMEM TEGEM ZEER FUME PRIJZEM Uw speciaal- zaakvan de regio voor duik- en snorkelmaterialen MALTA/CYPRUS Alle mogelijke duik reizen voor beginners en gevorderden. Connection Travel 072 - 5337473 SGR/ANVR I PADI 5 Star Dive Center CAESAR SPORTS rtmw% DUIKSCHOOL 010 2440111 Gewichtloosheid in een surrealistische wereld Het idyllische strand van Apo Island. door Dik Vuik Een eiland met twee bergen, een dorp ertussenin, en een maagde- lijk strand ervoor. Dat is in het kort Apo Island. Zomaar een van de duizenden eilanden die samen de Filipijnen vormen. Het ligt voor de kust van Negros, op onge- veer een half uur varen. Dat va- ren gebeurt met een banca, een traditionele Filipijnse boot met drijvers aan weerszijden. Eenmaal aangekomen op Apo Is land openbaart zich een waar droomeiland. Het dorpje ligt precies tussen de bergen aan de noord- en zuidzijde van het eiland in. De loka- le bevolking verdient haar brood in het plaatselijke restaurantje en duik- school en, natuurlijk, met vissen. Dat vissen gebeurde in het verleden nogal eens met staven dynamiet en daarmee werd niet alleen de vis- stand maar ook de hele onderwater- flora en fauna aangetast. De rege- ring greep echter op tijd in en tegen- woordig ontstaan rond Filipijnse ei landen steeds meer reservaten, waar in samenwerking met de lokale vis- sers het onderwaterleven wordt be- schermd. Geen overbevissing meer, maar respect voor de natuur en daarmee worden eilanden als Apo Island ook voor duikers interessante locaties. Apo Island staat onder toezicht van Silliman University, de in Duma- guete gevestigde universiteit op het veel grotere Negros. In de omge- ving van de marktplaats Dauin be- vinden zich tal van duikscholen, zo- als El Dorado Beach, die excursies naar Apo Island organiseren. Er be- staat ook een dagelijkse veerverbin- ding, vanuit Maluay. Vroeg opstaan is dan wel het motto, want de veer- boot vertrekt om vier uur*s mor- gens. In omgekeerde richting kan er iets langer worden geslapen, want dan vertrekt de boot pas om half acht's morgens. Op Apo Island is een simpel 'beach resort' te vinden, waar naast ovemachtingen ter plek- ke ook duiken kunnen worden be- sproken. Bij aankomst in de kleine baai van Apo Island staat een aantal vrouwen hun batik-doeken aan te prijzen. „This one, sir? No, this one is more beautiful. Which colour do you like?" Hun verkoopmethode is niet overdreven opdringerig, maar ze proberen wel alle aandacht te trekken om hun waar te slijten. Onder water blijkt pas ten voile hoe bijzonder een dergelijk eiland is. DMMG ADVEhTURES duikreizen op maat!!! DUIKEM EM ROMDTREKKEH DOOR AUSTRALIE •Perfecte live-aboards/Bijzondere kampeer-tours Whalesharks en witte haaien Bijv. 2 wkn. CEBU volpension ind. duiken v.a. 3390,- Ook rondreizen/lslandhopping en live-aboards Bel/Fax of E-mail: Diving Adventures tel: 0165-313463/fax: 0165-318493/ e-mail: info@diving-adventures.nl door Maurice Heijnen BUNDABERG - Het is ruim der- tig graden in Bundaberg in het Australische Queensland. De stad staat bekend om de suikerindu- strie en de daarmee samenhan- gende rumdistilleerderijen. Een toeristische pare! is het niet, maar de middelgrote stad is dan ook Kleurrijke Lincoln Fowler zoekt beschutting in het koraal. Foto: Australian Tourist Commission niet het einddoel van de reis: in de kleine haven kan namelijk inge- scheept worden voor een (dag) tocht naar het fameuze Great Barrier Reef voor de oostkust van Australie. En dat dit natuurwon- der nog altijd immens populair is blijkt bij het aan boord gaan: alle plaatsen zijn bezet, en niet eens alleen door duikers.Ook gewone dagjesmensen staan op het dek, gelokt door de extra faciliteiten die de rederij ter plaatse aan- Kanaalweg 42 Capellea/d IJssel 010-4519019 OtO /<Jp u i k h r-iilll fv4Pn--"l- tot -1*0 biedt, waardoor iedereen met ei- gen ogen het koraalrif kan aan- schouwen. De Lady Musgrave is een groot snel catamaranschip dat in pakweg drie uur naar het barriererif vaart. Op voile zee, als de kustlijn van Austra lie langzaam uit het zicht verdwijnt is het moeilijk voor te stellen dat de tocht gaat naar het rif. De zee wordt dieper en donkerder blauw en de de- ining op de Grote Oceaan heftiger. Het tropische paradijs, bekend van de plaatjes lijkt ver weg. Het is bijna niet voor te stellen dat dat schuil gaat achter de horizon. Als volleer- de kraaiennestwerkers proberen de passagiers als cerste een archipel aan de einder te spotten om zo de gevleugelde woorden 'land in zicht' in de mond te kunnen nemen. Als het echter eindelijk zover is, is het de kapitein die de ingedutte 'be- manning' erop attent moet maken. Toch is het niet de eilandengroep die meteen de aandacht trekt: even rechts ervan is namelijk een veel mooier natuurverschijnsel te zien. Overal breken de torenhoge golven van de Pacific om tot rust te komen en vervolgens weer te breken. Hoe dichterbij het schip komt hoe mooi er het is waar te nemen, de machtige oceaan die getemd wordt door een door miljoenen beestjes gemaakt kunstwerk, net onder het waterop pervlak. Bij nadering van de archipel begint de kleur van het water langzaam te veranderen. Alle kleuren groen en blauw openbaren zich dan, evenals verdwaalde reuzenschildpadden en vliegende vissen die langszij ko men. Het schip draait traag om Lady Musgrave Island en vaart gestaag de ondiepe lagune binnen. Daar ont- plooit zich een waar paradijs. De vele felgekleurde vissen zijn al goed waar te nemen in het kraakheldere water, waar op sommige plekken het koraal bovenuit steekt. Nadat aangelegd is bij een ponton op hon- derd meter van het eiland, kan het feest beginnen. Maar niet voordat de kapitein alle opvarenden op het hart heeft gedrukt niets van het ei land of de onderwaterflora af te bre ken en mee te nemen. Het Great Barrier Reef en Lady Musgrave Is land zijn namelijk werelderfgoed en worden dientengevolge streng be- schermd door de Australische rege- ring en de Verenigde Naties. Wie gepakt wordt met bijvoorbeeld een stukje koraal kan rekenen op toren hoge boetes. Na de waarschuwing worden de duikuitrustingen ingela- den en gaat een groep in een snelle rubberboot naar de eerste duikloca- tie. Tijd wordt hier nauwelijks ver- spild, want wie een dagtocht maakt wil het maximale uit zijn bezoek ha- len, weet ook de duikinstructeur. Het anker gaat voorzichtig uit bij een plek met de veelzeggende naam Coral Gardens, en eenmaal onder- water begrijpt iedereen waarom. Daar tonen zo'n 200 verschillende soorten hard en zacht koraal zich in Lady Musgrave Island en de lagune, gezien vanuit de lucht. Foto: Australian Tourist Commission al hun glorie. Het is verbazingwek- kend om te zien hoeveel kleuren er Het prachtige koraal koestert zich in de zon. Foto: Australian Tourist Commission Foto: Dik Vuijk door Maurice Heijnen MALTA - Leren duiken, het kan in vier dagen. Uiteraard is nie- mand na het afleggen van het exa- men een volleerd duiker, maar na de PADI-cursus is het wel moge- lijk om duikapparatuur te huren en met een andere Open Water Diver de onderwaterwereld te verkennen. De echte expertise komt pas later, vooral door erva- ring. Of door allerhande vervolg- cursussen te doen. Voor veel men- sen is dat echter geen noodzaak, omdat het duiken toch vooral wordt gezien als een leuke hobby die beoefend wordt tijdens een (zon)vakantie. Wie besluit zich op te geven voor een duikcursus dient allereerst een bezoek te brengen aan zakt reizen de cursisten af naar de pittoreske haven van Sliema voor de eerste echte open water duik. De zeebodem is daar uitermate geschikt voor oefeningen, want het is er niet te diep en de bodem is mooi vlak, vertelt de Nederlandse instructeur Ron Schmall. Ook op de derde dag komen weer een aantal nood-scenario's uit de kast. De duiker moet bijvoorbeeld aantonen minimaal dertig seconden uit een blazende (defecte) automaat te kunnen ademen en bijvoorbeeld weer een heel stuk onder water te kunnen zwemmen zonder masker, wat nog best lastig is omdat mensen van nature geneigd zijn dan door hun neus te ademen. Ook moet de duiker een gecontroleerd zwem- Rondom het eiland zijn verschillen de riffen te vinden. Een driftduik voert je in de stroming, zonder eni- ge inspanning, langs het rif en laat je genieten van de enorme scholen vis en de prachtige begroeiing. Bij het afgesproken eindpunt van de duik ligt de boot te wachten om de duikers na hun driftduik op te pik- ken. Zelfs daar, amper enkele me ters diep, is het echter moeilijk om je als duiker weg te rukken van de kleine leefwerelden die zich in het ondiepe water hebben gevestigd. Jonge vis nestelt zich in het vijf me ter diepe water van de baai. Wie even om zich heen kijkt, ontdekt steeds meer soorten en varianten in de kleinere brokken koraal en ge- steente die hier op de zandbodem liggen. Eenmaal boven brengt de boot je terug naar het duikresort. Apo Island is een duikbezoek waard. Het eiland heeft alles in zich om duikende touristen naar zich toe te trekken, zonder dat het er tot nu toe erg druk is. Napratend in het res taurant, met uitzicht op zee en het in de verte liggende NegrOs, kom je er- achter dat je eigenlijk op een droomeiland bent. Maar droomei landen bestaan: boven 6n onder wa ter. Een duiker maakt zich klaar om te water te gaan. Foto: Malta Nationaai Verkeersbureau eigenlijk bestaan. En het is niet al leen het koraal dat voor een bijna adembenemende ervaring zorgt: vis in alle soorten en maten, goedaardig en kwaadaardig laat zich daar zien. Als er dan een schadu w over de dui kers valt blijken er boven de hoof- den weer even wat reuzenschild padden langs te komen. Alsof het allemaal niets is. Na een duik van een minuut of veertig klimt iedereen verbouwereerd, bijna gei'ntimideerd zelfs, weer aan boord van de rub berboot. Na de lunch wil de duik- groep zo snel mogelijk weer onder water. Dat gebeurt op de locatie Manta Ray Bommet, en ook die naam is niet toevallig. Bijna zwe- vend komen twee enorme Manta's met een geschatte doorsnede van zes meter langs de boot zwemmen. Als ze later boven de duikers zwem men lijkt het wel alsof ze de hele duiklocatie in hun schaduw zetten, zo groot zijn ze. Als de zon vervol gens weer doorbreekt, kan de ont- moeting met de rest van de onder- waterbevolking doorgaan. Uiter aard wederom schildpadden, maar ook fluitvissen en lichtelijke agres- sieve baracuda's, temidden van weer een enorme hoeveelheid ko raal. Het is bijna van een overdaad die schaadt. Adembenemend is het wel, concluderen alle duikers: zo in- drukwekkend dat een duiker niet moet vergeten door te ademen en vooral de automaat in de mond te houden, want die kan spontaan openvallen bij het zien van zoveel pracht en praal. Voor meer informatie over (duik) vakanties in Australie: Aussie Hel pline, tel. 020 - 4874541. Het adres van het Australische Ver keersbureau op internet is: www.aussie.net.au de boekwinkel, om daar het Open Water Diver handboek aan te schaf- fen, als het even kan in de Neder landse vertaling. Daarin wordt in vijf modulen zowel theorie als prak- tijk uiteengezet. Wie dit boek goed heeft doorgenomen kan moeiteloos slagen voor het theorie-examen dat voorafgaat aan de daadwerkelijk praktijktraining. Tijdens de eerste dag van die training wordt eigenlijk meteen het interessantste gedeelte gei'ntroduceerd: het ademen onder water met de automaat. Dat geeft meteen het gevoel serieus met dui ken bezig te zijn. Toch komt er veel meer bij kijken, blijkt aan het einde van de eerste trainingsdag in duik- school Dive-shack/SubWay op Mal ta. In het kleine zwembad moeten tal van oefeningen gedaan worden, die de instructeur moeten overtui- gen van het feit dat de cursisten on der meer hun eigen uitrusting per fect in elkaar kunnen zetten en de weg weten met het trimvest, waar mee het drijfvermogen wordt be- paald. Ook dient de automaat onder de oppervlakte van water ontdaan te worden en moet het masker leeg ge- blazen kunnen worden. Tijdens dag twee, in dit geval nog steeds in het zwembad gaat het er al een stuk specifieker aan toe. Dan dienen cursisten sowieso al een partner, in duikjargon buddy, te hebben waarmee de oefeningen ge daan kunnen worden. Want duiken gebeurt in principe nooit alleen. Er zijn natuurlijk wel waaghalzen die solo te water gaan, maar de risico's zijn daar eigenlijk te groot voor. Dus moeten buddies aan het einde van de tweede dag laten zien hoe ze elkaars uitrusting controleren en el kaar uit het water redden. Ook die nen een aantal noodscenario's be- heerst te worden zoals het ademen uit de automaat zonder masker en het wegnemen van kramp. Tijdens de derde dag is het dan ein delijk scheepsrecht. Bepakt en be- mende noodopstijging kunnen ma ken. Het klinkt bij deze opsomming alsof er vooral heel veel fout kan gaan tijdens het duiken. Gedeelte- lijk is dat ook waar, maar juist de mensen die alle noodscenario's ken- nen en door problemen dus niet in paniek zullen raken, kan eigenlijk maar weinig gebeuren. Dat is de re- den dat er zoveel aandacht aan pro blemen besteed wordt. Het gaat er onder water namelijk om in alle ge- vallen rustig te blijven en vooral op elkaar te letten. Praten gaat niet, vandaar dat met allerhande tekens gecommuniceerd wordt over el kaars status. Buddies dienen dicht naast elkaar te blijven, zodat zij el kaar op ieder gewenst moment te hulp kunnen schieten met bijvoor beeld de alternatieve luchtvoorzie- ning, een tweede automaat aan de fles. Na de verschillende oefeningen op de zeebodem wordt tijdens die der de dag niet meteen weer opgeste- gen. Onder het motto 'Je bent er nu toch' wordt meteen de eerste open waterduik gemaakt. En dat is een bijna onbeschrijfelijke ervaring. In het kielzog van de instructeur ma ken de cursisten kennis met anemo- nen en vooral veel vissen. Die zijn op Malta niet uitzonderlijk groot maar wel kleurig. Ook is te zien hoeveel vuil van schepen gewoon in zee gedumpt wordt, want op som mige plekken in de haven lijkt het wel een vuilnisbelt. Daarom werken veel duikscholen op Malta jaarlijks mee aan een grote schoonmaakac- tie, vertelt instructeur Schmal. „Dan gaan we met hele groepen het water in om een bepaalde duikplek schoon te maken en het vuil uit het water te halen. Dat is uiteraard in onze eigen belang, maar zeker ook in het belang van de natuur en het milieu. Want de meeste duikscholen hebben daar erg veel hart voor. Het gaat ons er niet om dat we even snel een hoop mensen leren duiken en WTERNATIOMM. OIWNGSCHOOl Voor de bests duikopleidmgai in de regio at verkoop en verfiuur van alle duikbenodi^iedeo. Duiken in dubverbsnd of een duik vakantie Kom eens langs in onze duikwinkd of maak em proefduik Caessr Sport's Cobattstraat 23 2718 RM Zoetermeer Tel. (079)361 56 06 Fax (079) 362 05 92 Onze opening)*ijden zijn: dmsdagtot en met vrijdbg 13:00 19:00 Wij staan ook op donderdag 13:00- -21:00 interna: zaterdag 10:00 16:00 www.caesardniksport.nl dus geld verdienen. Wij zijn zelf na melijk ook grote liefhebbers en zien natuurlijk het liefst een ongerepte onderwaternatuur. Daarom is het bijvoorbeeld ook jammer dat de Middellandse Zee bijna leeggevist is. Niet dat ik wil zeggen dat er geen vis meer zit, in tegendeel, maar hele grote exemplaren die hier vroeger veel voorkwamen zijn geeindigd op het bord van de gemiddelde Maltees of toerist. En dat is toch jammer, want juist ontmoetingen met grote vissen kunnen voor onvergetelijke ervaringen zorgen", spreekt hij uit ervaring. Dat er ondanks alle voor- zorgsmaatregelen wat mis kan gaan blijkt tijdens dag vier. Vier duikers gaan te water in een nogal wilde zee om de noodzakelijke duik naar acht- tien meter te maken. Dat is de maxi male diepte voor een Open Water Diver, die daar wel geweest moet zijn om in het bezit te komen van het felbegeerde pasje. Het is een he le opgave om met de volledige uit rusting door de wilde branding langs de rotsige kust te zwemmen om het open water te bereiken. Bij Sen van de cursisten die de eerste dagen het toonbeeld van rust en zelfvertrouwen is geweest, gaat het mis. Na enkele flinke slokken zee- water raakt hij volledig in paniek en vergeet alle tijdens de training ge- leerde noodscenario's. De instruc teur en een andere ervaren duiker moeten er met een noodgang naar toe om hem te kalmeren en zo snel mogelijk uit het water te halen, wat letterlijk niet zondere slag of stoot gebeurt. Het is even een schokken- de ervaring, maar wel erg leerzaam. Het zet iedereen figuurlijk met bei- de benen op de grond en maakt dui- delijk dat voorzichtigheid onder alle omstandigheden geboden is. De duik moet echter nog wel even ge maakt worden, zij het zonder de an dere cursist. Na de eerste afdaling tot een meter of zes gaat hier weer een wereld open,- Omgeven door scholen sardientjes (en andere dui kers) kan langs de afgrond het die- pere gedeelte al aanschouwd wor den. Echt uitnodigend is het nog niet, maar met de blik op de prach- tig begroeide rotswand en de dito doorkijkjes blijkt de afdaling een fluitje van een cent. Wie gewoon de instructeur volgt, al het geleerde in praktijk brengt en om de paar meter de oren klaart om de waterdruk aan te kunnen, blijkt ineens op de bo dem te zitten. Een gevoel van eufo- rie kan niet onderdrakt worden als blijkt dat de dieptemeter achttien meter aanwijst. De instructeur komt langzij, maakt het okay-teken en geeft ter felicitatie een hand. Als nu ook nog even goed wordt opgeste- gen en het water verlaten wordt is het pasje verdiend en kan het grote wereldwijde onderwaterlandschap binnenkort ontdekt worden. En met de andere cursist is het uiteindelijk ook nog goed gekomen. Na een dagje afkoelen en het nog een keer doomemen van de noodscenario's is ook hij 'gezonken' naar achtien meter, om daar vervolgens ook weer ongedeerd vandaan te komen. Malta is pen populair duikeiland. dat blijkt wel uit de enorme hoeveel heid duikscholen ter plekke. De ei landengroep (Malta. Comino en Gozois rijk aan mooie duikplckken vol vis en begroeiing, ook zijn er niet te ver uit de kust diverse scheepswralcken te vinden die een bezoek vanwege hun functie als kunstmatig rif meer dan waard zijn. Diakschpol DiveshackfSubway is tiitermdte geschikt voor Nederland se cursisten,iomdat Dive-shack Ne- derlandstalige instructeurs in dienst heeft, hetgeen de cursus een stuk eenvoudiger maakt. Wie besluit daar een duikcursus te vol gen, krijgt bovendien op vertoon van dit artikel een shirt kado. Ervaren dui kers, die weleens een poosje op Malta willen vertoeven, worden bo vendien opgeroepen contact op te nemen met de duikschool, want zij kunnen mits ze: in het bezit zijn van de vereiste papier en. aan de slag als instructeur, Voor meer informatie: Diveshack Scuba School, 14a Qui- Si-Sana Place, Sliema SLM 11 Malta, tel. (+356)320594). Websi tr:http::f www.diveshackscuha.com Voor meer algemene informatie over Malta: Malta Nationaai Ver keersbureau, tel. 020-6207223 Mensen voor wie een duikcursus in een of ander warm land voorlopig te ver is, kunnen ook in eigen land leren duiken. Diverse duikscholen in de regio bieden PADI-cursussen aan, alsmede de wat zwaardere en langere NOB-cursussen. WISiSStJ Alle PADI-OPLEIDINGEN ook vakantiecursussen! Henegouwerlaan 89, 3021 CV ROTTERDAM De zee rondom Malta is beroemd. Kristalhelder water, prachtige rotsbodems met talloze grotten en kloven en een ongekend kleurrijke flora en fauna. Het duikparadijs voor iedere watersporter. Maar Malta biedt meer, veel meer. Een altijd zonnig klimaat, gevarieerde stranden, voortreffelijke sportmogelijkheden, de mysterieuze 6000 jaar oude tempels, de beroemde Johannieter Ridders, een verrukkelijke g keuken... En niet te vergeten de Maltezers zelf, virxuli vriendelijk en gastvrij gozo t comino Graag ontvang ik meer informatie over dit veel- ujdige vakantie-eiland. Adresseren aan: Malta Nationaai Verkeersbureau, Singel 540,1017AZAmsterdam. Tel.: 020 - 6207223 Postcode:Plaats: Slechts 3 uur vliegen. Ook vanaf Rotterdam Airport V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17