'Snikken en Glimlachjes' in het Stedelijk Museum A ayj Tiende boelhuis van VDL levert tweeduizend gulden op PERSONAL AUDIO BERGWEG 110 ROTTERDAM Stadsgehoorzaal Theater a.d. Schie PORTABLE RADIO Sfeerbeeld van het Schiedamse leven in de negentiende eeuw Oud stropersgeweer spektakelstuk veiling aiu/a C0MPACTE STEREO SET m:- Art.nr. 27288 PORTABLE CASSETTESPELER TEL.: 010-4.618.600 Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht. De Velocipede, zeg maar de voorloper van de mountain-bike, is een van de tentoongestelde VOOfwerpen in het Stedelijk Museum.Foto Roger van der Kraan. De Maassluise voetbalvereniging VDL organiseerde vorige week een boelhuis, waar van alles en nog wat werd geveild. Correct inventariseert ieder jaar in april. De magazijnen van Correct worden dan opgeruimd en extra goed schoongemaakt. Honderden Balans- koopjes komen te voorschijn. Kom gezellig winkelen bij Correct Consumer en Business Electronics op de Bergweg 110 en de Ceintuurbaan 111 -125 te Rotterdam en grijp uw kans tijdens de Correct Balans. Er zit altijd wel wat voor u bij. De Correct Balans Koopjes krant boordevol aanbiedingen. luidsprekers met bass-reflex. In antraciet uitgevoerd. Afm. 57x22.5x21 cm. CORRECT BALANSPRIJS AIWA CA-W54 STEREO C0MP0 Voorzien van 3 standen equalizer. Het radiogedeelte heeft ontvangst voor FM/AM. Verder dubbel cassettedeck en afneembare 2-weg SONY C0MPACTE DISCMAN systeem. Incl. fontopia hoofdtelefoon, AC adapter, oplaadbare batterij en afstandsbediening. In zilverkleur. jm.- SONY DE-445 DISCMAN Zeer compacte discman die onder alle omstandigheden schokbestendig is. Voorzien van Groove mega bass, CORRECT BALANSPRIJS Supercompacle vormgeving met aluminium deksel en body. Met Dolby B en autoreverse systeem. Inclusief oplaadbare batterij, oplader en LCD afstandsbediening is in het oortelefoon- snoer. In goud of zilverkleur. Panasonic PANASONIC RQ-SX75 PORTABLE CASSETTESPELER CORRECT BALANSPRIJS Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110kuntuvan /ri.sa^ii5BJ.i=t=iJ4^iB00\ 17.00 tot 16.00 uur zaterdag 1 profiteren van een super- aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestelIingen mogelijk. De ingebouwde luidsprekerzorgt voor een goede verstaanbaarheid. In donker grijs uitgevoerd. Afm. 15x9.5x3.4 cm. ALLEENZATERDAG 24 APRIL VAN 17.00-18.00 UUR -99T" Art .n. 16076 GRUIIDIG GRUNDIG YACHTB0Y 207 PORTABLE RADIO (OPEN DOOS M0DELLEN) Geschikt voor ontvangst van FM, MG, LG en KG. De kortegolf is verdeelt over maar liefst 9 banden voor een nauwkeurige afstemming. CORRECT BALANSPRJJS_ OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. Woensdag 21 april 1999 MaasposT Urbanus Zo vlak voor de eeuwwisseling komt Urbanus nog snel even een one-man show spelen in Nederland. De sympathieke Belg zal u weer verrassen met een programma vol slappe lach en hilarische stunts. Urbanus gebruikt even- veel grappen als zinnen en is met afstand de leukste Vlaming in Vlaardingen deze avond. Hij is het aspirientje voor de kleine man, of was het nou een klei- ne man met een aspirientje? Zijn liedjes kunnen van een onverwachte schoonheid zijn, terwijl zijn conferences soms een niet te volgen logica be- vatten, zoals alleen een Vlaming het kan verzinnen. Allez, t'is toch van de zotte. Dinsdag 27 en woensdag 28 april, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 39,99. Orkest van de Koninklijke Luchtmacht Koninginneconcert Wie kent niet Nights in white satin van de Moody Blues of Bohemian Rhapsody van Queen? Het is muziek die de status van 'hit' allang heeft ver- wisseld voorklassieker'Mede doordat deze muziek dicht tegen het symfo- nisch repertoirre aanligt, is het uitstekend geschikt voor een orkestrale be- werking. Het orkest van de Koninklijke Luchtmacht heeft dat gedaan met ijzersterke arrangementen. Het brengt de nnnieuwe klassiekers op muzikale en theatrale wijze in een nieuwe show. Zij worden hierbij geassisteerd door de zang en dansgroep Touchdown en een aantal bekende vocalisten. Naast de top-40 nummers hoort u uitvoeringen van thematische muziek van The Who, Rick Wakemen en Camel. Het Orkest brengt zelfs Nederpop-klassie- kers van de groepen Kayak, Focus en Solution. Een perfecte show voor jong en oud van het veelzijdige Orkest van de Koninklijke Luchtmacht. Na af- loop bent u van harte welkom op het Koninginnebal in de Harmonie (toe- gang fl. 15,-) Donderdag 29 april, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 52,50/fl. 50,-. Koninginnebal Op de vooravond van Koninginnedag, donderdag 29 april 1999, wordt het feest al gestart met het traditionele Koninginnebal in de Stadsgehoorzaal. Om precies te zijn in de nostalgische Harmoniezaal. Terwijl op het grote po dium van de Stadsgehoorzaal het Koninklijke Luchtmacht Orkest haar Ko ninginneconcert speelt, zal in de Harmonie het bal om 21.00 uur geopend worden. Tot in de kleine uurtjes kunt u gezellig dansen op de prachtige dans- vloer op de muziek van de Sea Sound Bigband. Deze Bigband heeft de klas- sieke Bigband bezetting van niet minder dan twintig muzikanten en drie zan- geressen. Zij spelen heerlijke dansmuziek van Glen Miller, Count Basie en Duke ZEllington. Afgewisseld met uitstapjes naar swingende rock' n roll of broeierige latin. Elke dansliefhebber kan zich helemaal uitleven. Voel u thuis op een ouderwets avondje uit, zoals u alleen gewend bent in de Stads gehoorzaal. De laatste Koninginnedag van dit millennium wordt een onver- getelijke als u deze inluidt in de sfeervolle Harmonie. Donderdag 29 april, aanvang 21.00 uur, toegang fl. 15,-. Theatergroep Roth Van de brug af gezien In het kader van 'Theater Achter de Schermen'Dit is de eerste gezamenlijke productie van Theatergroep Roth en de Stadsgehoorzaal Vlaardingen. De setting is het Amerikaanse Brooklyn in de j aren vijftig. Een buurt met scherp begrensde codes van recht en wraak. Eddie Carbone kent de regels die ver- raad de grootste van alle misdaden maken. Eddie is de baas in zijn kleine ge- zin. Samen met zijn vrouw Beatrice voedt hij zijn nichtje Ginny op. Er lijkt niets aan de hand tot bij het gezin twee neven uit Italie illegaal komen inwo- nen. vanaf dat moment voelt Eddie zich bedreigd. Dat komt niet alleen door het strafbare feit dat hij twee illegalen onderdak biedt. Rodolfo en Marco zijn jong, sterk en vol plannen. Hierdoor wordt Eddie's positie van baas be dreigd. Eddie heeft duidelijk een zwak voor zijn nichtje Ginny. Ginny op haar beurt wordt verliefd op Rodolfo, haar muzikale en charmante achter- neef. Voor Eddie betekent dit het naderende einde van zijn bijzondere band met Ginny. En daarom betekentt dit misschien wel het einde van veel meer. Alle goede raad ten spijt besluit hij tot de misdaad der misdaden. de elemen- ten liefde, haat, moord en verraad gekneed tot een adembenemend familie- drama. Zaterdag 1 en zondag 2 mei, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 14,-. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Opus One De klokkenluider van de Notre Dame Opus One heeft in de afgelopen jaren furore gemaakt met kleurrijke voor- stellingen die een mix zijn van dans, muziek, zang en mime. Het gezelschap bewerkte voor de nieuwe voorstelling Victor Hugo's De Klokkenluider van de Notre Dame. Het verhaal gaat over het weeskind Quasimodo. Het mis- maakte jongetje wordt opgevangen door de priester van de kathedraal de Notre Dame. Quasimodo komt zijn dagen door met het luiden van de kerk- klokken. Zijn verlangen naarde buitenwereld is zo groot, dat hij een gevaar- lijk avontuur onderneemt en zich onder de mensen op het marktplein be- geeft. Daar ontmoet Quasimodo het mooie zigeunermeisje Esmeralda. On- danks zijn uiterlijk ontstaat er tussen de twee een vriendschap. Als Esmeral da vals beschuldigd wordt van een misdaad, besluit hij haar te redden van de brandstapel. Quasimodo biedt haar zijn toevluchtsoord... de Notre Dame. Opus One's Klokkenluider van de Notre Dame is een schitterende voorstel ling voor de hele familie. Vanaf acht jaar. Zondag 2 mei, aanvang 14.00 uur, toegang le rangfl. 30,-, 2e rangfl. 25,-, kinderen fl. 17,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdagvan lO.OOtot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur, tel 2467467. Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. 1 Door Anita Beijer De tentoonstelling Snikken en Glimlachjes schetst een sfeer beeld van het leven in Schiedam in de negentiende eeuw en tij- dens de overgang naar de twin- tigste eeuw. De verschillende as- pecten die aan bod komen zijn kunst en cultuur, economie, be- stuur, religie en stedebouw. De tentoonstelling die zaterdagmid- dag 17 april werd geopend en tot 9 januari 2000 is te zien in de kel- der van het museum, is de derde en laatste in een reeks over de ge- schiedenis van de stad.De ten toonstelling werd ingeleid door historicus Han van der Horst die de aanwezigen de grote veranderin- gen die de mensen uit de negen tiende eeuw meemaakten liet in- voelen. Veronderstellen dat we nu in een eeuw leven die revolutionai- re veranderingen teweegbrengt, is volgens de historicus een grote misvatting. De introductie van computers die door sommige men- sen als ingrijpend ervaren wordt, is volgens Van der Horst helemaal geen belangrijke historische erva- ring: 'Internet bestond vroeger al, maar heette gewoon telegraaf.' Daarentegen waren zaken waar de mensen in de negentiende eeuw mee te maken kregen wel degelijk revolutionair. De aansluiting op het spoor, de verbinding met de Rijkstelegraaf, een interlokale tele- foonverbinding, de aanleg van de drinkwaterleiding, de installatie van gaslantaarnpalen en de uitvin- ding van de stoommachine brach- ten ingrijpende veranderingen met zich mee. Terwijl men eerst ruim een dag moest reizen om in Am sterdam te komen, kon men deze stad ineens in twee uur bereiken per trein. Verlichting betekende niet alleen dat mensen 's avonds konden lezen, het betekende ook dat er langer doorgewerkt kon worden. Een werkdag bestond van het ene op het andere moment uit zestien uur. Het feit dat tijd opeens belangrijk werd, dat was een revo- lutionaire ervaring. Van der Horst beaamde wat Char les Jeurgens, de waarnemend ge- meentearchivaris, ooit tegen hem had gezegd: 'de negentiende eeuw is de meest interessante eeuw van onze geschiedenis.'Naast Van der Horst en Jeurgens is ook Roelie Zwikker die in oktober 1998 werd aangesteld als historisch conserva tor gei'nteresseerd in de negentien de eeuw. De kunsthistorica begon verder geheel bianco aan de sa- menstelling van de tentoonstelling wat betreft kennis over Schiedam. Zij moest zich in korte tijd ver- trouwd maken met de geschiedenis van de stad en de collectie van het museum. Er werd een werkgroep in het leven geroepen waar Zwik ker, Jef Jansen (Gemeentearchief Schiedam), Siem Rosman en Ser Louis (Historische Vereniging Schiedam) deel van uit maakten. Deze tentoonstelling is wat dat be- treft net als De Gouden Eeuw van Schiedam, 1598-1795 en Twee Vrouwen van Schiedam. Aleida van Henegouwen en Liduina. 1250-1598, in nauwe samenwer- king met het Gemeentearchief en de Historische Vereniging tot stand gekomen. De tentoonstelling is gebaseerd op de collectie histori sche voorwerpen van het museum, aangevuld met enkele bruiklenen van onder andere Museum Boij- mans, het Nationaal Schoolmuse- um, het Gemeentearchief, het His torisch Museum Rotterdam en drukkerij Roelants. Het tentoonge stelde geeft een indruk van de di verse aspecten van het leven in Schiedam in genoemde periode aan de hand van de thema's kunst en cultuur, economie, bestuur, reli gie en stedebouw. Edn van de voorwerpen is de dicht- bundel waarop de titel van de ten toonstelling is gei'nspireerd: Snik ken en Grimlachjes. Frangois Ha- verSchmidt die vanaf 1864 tot zijn overlijden dominee was in Schie dam, liet onder het pseudoniem in 1867 een aantal van zijn gedichten bundelen op verzoek van de uitge- ver, drukker en boekhandelaar H.A.M. Roelants. Naast de dicht- bundel prijkt nog een boek van Ha- verSchmidt: Familie en Kennissen, een bundel verhalen en voordrach- ten. Roelants heeft nog twee voor werpen in bruikleen gegeven: een in rood leer gebonden grondwet die door de directeur in 1874 aan Koning Willem III werd geschon- ken ter ere van zijn 25-jarig ambts- jubileum en de bedankbrief voor deze fraaie uitgave. Er is nog meer aandacht voor de koninklijke fami lie: De komst van Z.M. Koning Willem II op het 'Raadhuis der stad Schiedam den 31en July 1846', een litho van amateurschil- der Nicolaas Bamouw (1809- 1929), een bronzen beeld van deze koning en een vaandel van de Oranjevereniging Schiedam die op 15 oktober 1906 opgericht werd. Het verenigingsleven werd gedo- mineerd door de mensen die ook actief waren in het bestuur van de stad en in de jeneverindustrie. Fa- milienamen die onlosmakelijk ver- bonden zijn met de geschiedenis van Schiedam, zoals Nolet, Rijn- bende en Schieveen nemen een be langrijke plaats in. Te zien zijn portretten van onder meer Adria- nus Schieveen, koopman en bran- der, Margaretus Rijnbende, raads- lid en brander, Abraham Frans Pi- geaud, raadslid, brander, regent van het Sint Jacobs Gasthuis en kerkmeester van de Nederlands Hervormde Gemeente en M.L. Honnerlage Grete destillateur en burgemeester. Ook enkele stadsge- zichten, geschilderd door Abra ham van der Zee (1882-1958) en Pieter Johannes Mak 1842-1929), maken deel uit van de tentoonstel ling. De voorwerpen vormen klei ne stukjes uit de puzzel' Schiedam in de negentiende eeuw'. Een stad die door Eduard, een jongen die Schiedam rond 1860 met zijn va- der bezocht, als 'merkwaardig' be- stempeld werd in een verslag in briefvorm van zijn stadswande- ling. Bij de tentoonstelling is een thema- nummer verschenen van Scyedam waarin de brief die hij schreef naar zijn neef Coenraad is opgenomen. 'Ik had toch nooit kunnen denken, dat Schiedam, waarvan ik nooit iets goeds hoorde, en dat dan ook, als men er met de spoor langs rijdt, een zwart en somber voorkomen heeft, van binnen zulk eene fraaije en welvarende stad is. Toen wij er langs reden, kon ik mij niet ont- houden van tegen vader, die er met den vinger op wees, te zeggen: abah! Wat ziet dat er akelig uit! Als dat van buiten zoo is, wat zal het dan van binnen wel zijn! Wacht uw tijd af, zei vader, en oor- deel niet voordat gij gezien hebt. Vele steden vertoonen zich het lie- felijkst van de buitenzijde; met Schiedam is het echter andersom. En zoo is het ook. Schiedam is eene vreemdsoortige stad; zij heeft iets wat geene andere stad in ons vaderland heeft.' Vervolgens schetst Eduard een beeld van onder andere de voor- stad, de Boterstraat, de Grote Markt met zijn Stadhuis en politie- bureau, de Grote Kerk, de Hoog- straat en de Plantage. Hij eindigt met de ligging van Schiedam: 'De ze is uitmuntend. Men kan er ieder uur van den dag weg, hetzij per spoor, links of regts, want er passe- ren 14 treinen op een dag, en in 7 of 8 minuten is men Rotterdam; hetzij per dienstwagen.' Op een af- fiche uit 1848 van de zomerdienst- regeling van de stoomtrein van Amsterdam naar Haarlem is te zien hoe laat deze treinen passeerden. Door Vincent de Voogd MAASSLUIS - Een oorkonde en een tegel ter nagedachtenis van de bevrijding in 1945, antieke olielam- pen met de beeltenis van Napoleon en Josephine, gouden tientjes met de afbeelding van Willem III; het is zo gek niet te bedenken of het kwam afgelopen zaterdag tien april in de Koningshof onder de hamer van de in het gehele land bij dit soort gele- genheden gewaardeerde Jan Kroes tijdens het tiende door de Stichting Vrienden van VDL georganiseerde boelhuis. Maar er waren niet alleen verzamel- objecten; ook alledaagse dingen als een doos fruit werden verhandeld. Dit alles had een doel: de opbrengst (twintig procent per verkochte ka- vel) komt ten goede van de stichting die het geld vervolgens na overleg aanwendt voor verschillende pro- jecten binnen de voetbalvereniging. Het Boelhuis, voor de tiende keer door de Stichting Vrienden van VDL georganiseerd, begon afgelo pen zaterdag tien april om 13.00. Een uur lang hadden eventueel ge- interesseerden de tijd om de 192 ka- vels in zich op te nemen en objecten die in de smaak vielen al vast te note- ren. Alle kavels waren namelijk voor een ordelijk verloop van de festiviteit genummerd. Dit alles ui- teraard wel onder toezicht van twee medewerkers (pro Deo), de notaris- sen Mr. Ruys en Mr. Van Mokkum. Onder de bijna tweehonderd kavels waren dus de meest uiteenlopende Foto Roger van der Kraan dingen te vinden. De objecten die het meeste geld zouden moeten op- leveren, zoals redelijk zeldzame munten en horloges, waren voor de duidelijkheid vooraan uitgestald. De veiling begon om 14.00 en duur- de ongeveer drie uur. Afslager was vrij williger Jan Kroes, die op dit ge- bied zeer veel ervaring heeft en alle trucjes van het vak beheerst. Ook enkele spelers van VDL waren niet te beroerd de handen uit de mouwen te steken voor het goede doel. Voor- zitter Bas Bouter van voetbalver eniging VDL en tevens actief bin nen de Stichting Vrienden van VDL: ,,Dit is eigenlijk de voor- naamste actie die de stichting orga- niseert om geld op te halen voor de club. Begin jaren negentig hebben we ook nog eens vier VIP-diners ge organiseerd en pas geleden kwa- men door ons de Wiener Sanger Knaben naarMaassluis. Wij vinden deze veiling een uitstekend initia- tief." „Andere clubs pakken het anders aan'gaat Bouter, die op de veiling ook enkele persoonlijke dingen zou verkopen, verder. „Zo heb je bij MSV over een paar weken weer een feesttenten bij MVV de actie schijt- je-rijk. Wij hebben dus het boel huis, dat nu voor de tiende keer ge- houden wordt. Nee, het is niet zo dat er elk jaar meer kavels zijn of dat de opbrengst ieder jaar hoger uitvalt. Het schommelt meestal tussen de tweeduizend en drieduizend gul den. Twintig procent van het geld dat elke kavel oplevert gaat naar de Stichting Vrienden van VDL. De helft van die twintig procent komt voor rekening van de koper, de an dere helft van de verkoper. Cor van der Kraan, coordinator bij VDL en ook actief bij de stichting: ,,Als ie- mand bijvoorbeeld zestig gulden voor een bepaald voorwerp biedt en er gaat niemand o verheen, dan is dat voorwerp voor die man of vrouw. Hij of zij moet dan, ten behoeve van de stichting, tien procent bij de koopprijs leggen, dus in dit geval zes gulden. De koper betaalt dan fl. 66,-. De verkoper krijgt fl.54,-, want deze is ook verplicht tien pro- cent van het koopbedrag aan de stichting te schenken. Uiteindelijk krijgt de stichting dus twaalf gul den, ofwel twintig procent van de koopprijs." Overigens wordt er ook per ingebrachte kavel een rijks- daalder aan kavelgeld geheven. Na afloop van de veiling was Bas Bouter 'behoorlijk tevreden' over het binnengekomen bedrag, bijna tweeduizend gulden. Een oud stro persgeweer bleek het 'spektakel stuk' van de veiling te zijn gewor- den. Deze bracht fl. 170,- op. Bou ter kan nog niet precies zeggen waar het geld naar toe gaat. „Vaak is het ook een kwestie van 'en' in plaats van 'of.' Dankomthet geld bijvoor beeld ten goede van een opknap- beurtbij dekantineendejeugdafde- ling. Het geld zal in ieder geval goed gei'nvesteerd worden. VDL wordt er sowieso beter van." BALANS K00PJES MM 99 Art.nr. 299 29JIL- Art.nr. 68162 goud 68163 zilver. ••-•x 199 HET ZATERDAG 49 V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19