m mmm VHegt op tijdwinst, ook naar London Manchester Geen auto te bekennen op Herm Overnachten in een kasteel Rotterdam- Guernsey 2 x p.w.(injuli en augustus 3x p.w.) Rotterdam- Jersey zaterdags rechtstreeks vanaf Rotterdam en op alle werkdagen via London City Airport TEKST EN FOTO'S: MAURICE HEIJNEN JERSEY - Een warme golfstroom, een subtropisch klimaat en herinneringen aan inspecteur Bergerac. Daaraan denken de meeste mensen als ze horen van Jersey en Guernsey. Ook wordt al snel gedacht aan een toevluchtsoord voor nieuwe rij- ken, vanwege het gunstige belastingklimaat, dat van de Ka naaleilanden een grote tax free shop zou hebben gemaakt. Ge- deeltelijk klopt dat. De belastingvrije winkels zijn overal op de eilanden te vinden en de financiele dienstverlening is de voor- naamste bron van inkomsten, op de voet gevolgd door het toe- risme. En dat is niet zo gek want de kleine eilandengroep heeft veel te bieden voor vakantiegangers. In lente en zomer als het eiland in bloei staat lonken vanzelfsprekend de prachtige stranden, maar in herfst en winter moeten de toeristen op de klippen lopen. Dat tenminste wil Tony Carey van de plaatselij- ke VVV op Guernsey, die zeker weet dat de eilandengroep in zwaar weer minstens net zo interssant is. Eilandbewoners CORK - Rust, open vlaktes, groen, bergen en meren, frisse lucht, ruimte: lerland lijkt de personificatie te zijn van de ont- haasting. lerland is een schitterend land dat opvalt door de ver- scheidenheid in landschap, flora en fauna. lerland is verder het land voor iedereen die gei'nteresseerd is in geschiedenis. Pre- historische grafvelden, verweerde mines, kerken en kastelen; het is er allemaal te vinden, en bovendien op de meest onver- wachte plaatsen. SHAMROCK TOURS 36 JAAR IERLAND-SPECIALIST DAGEUJKS PER VUEGTUIG OF FERRY m Kanaaleilanden in zwaar weer „Ik droom er weleens van om een soort zwaar weer brochure te gaan maken om zo de kanaaleilanden aan te prijzen en ik denk dat zo'n folder er dit jaar gaat komen. Ieder vakantieland prijst zichzelf name- lijk aan met prachtige zonovergo- ten blaadjes vol blauwe luchten. Ook op de Jersey en Guernsey ge- beurt dat altijd en dat is wel lo- gisch, maar het kan ook anders. Zeker hier omdat de archipel zich er goed voor leent. Ik zit zelf regel- matig in het naseizoen in de auto hier aan de kust, gewoon te genie- ten als metershoge golven hier op de rotsen kust slaan. Dat is prach- tig, daar kun je uren naar kijken. Ik weet zeker dat andere mensen dat ook prachtig vinden. Lekker uit- waaien op de klippen en dan later op de dag de pub in voor een goede stevige maaltijd. Ik zeg niet dat ie- dereen dat leuk vindt, maar ik weet zeker dat daar een markt voor is." Hij zou weleens gelijk kunnen hebben, dat is zelfs tijdens het voorjaar te zien. Aan de grillige zuidkust van Guernsey ontstaat langs de kustlijn tijdens eb een enorm maanlandschap waaruit rotsformaties in de meest uiteenlo- pende vormen omhoog steken. Dat doen ze uren later tijdens hoogwa- ter ook, maar dan worden de pie- ken vaak overspoeld door hoge golven die op de klippen beuken. Hoewel het slechts een kleine indi- catie is, wordt wel duidelijk hoe de elementen hier huis moeten hou- den als het werkelijk zwaar weer is en het water de eilandbewoners bijna letterlijk tot aan de lippen moet staan. Het robuuste spel van water en wind staat in schril contrast met de serene rust in het binnenland. Ver- spreid over het ongekend groene landschap liggen prachtige oude cottages en landhuizen, die overi- gens kapitalen kosten. Het goed- koopste huis voor buitenstaanders moet tussen de 350.000 en 500.000 duizend pond opbrengen, omgerekend dus meer dan een mil- joen Nederlandse guldens. Mooi Karakteristieke Mortello-torens zijn overal langs de kustlijn van de Kanaaleilanden te vinden. zijn ze echter wel, midden in het glooiende landschap dat uitslui- tend doorkruist wordt door super- smalle weggetjes waar auto's el- kaar nauwelijks kunnen passeren. De begroeiing is daar zo dicht dat soms het complete uitzicht wordt ontnomen. Verdwalen is hier mak- kelijk en het gebeurt de besten, zo legt Carey uit. „Zelfs mensen die op Guernsey of Jersey geboren zijn raken nog regelmatig de weg kwijt, dus bij toeristen gebeurt dat helemaal vaak. Echt te wanhopen hoef je echter nooit, want de eilan den zijn zo klein dat je uiteindelijk altijd wel weer bij de kust uitkomt en dus de weg weer gevonden hebt. Maar juist dat 'verdwalen' zorgt voor die enorme charme van de eilanden, tenminste dat vinden wij", vertelt hij lachend. De flora langs de kant van de weg is ongekend, overal staan bloemen in bloei tegen een decor in alle schakeringen groen. Het roept de vraag op of de eilanden dan toch sat; echt subtropisch zijn. In hun ant- woord ontkennen zowel Carey als zijn collega Jackie Cully van de pr- afdeling in Jersey dat echter. „De eilanden liggen aan de warme golf stroom en dat zorgt wel voor een wat betere temperatuur, maar sub tropisch zijn Jersey en Guernsey toch echt niet te noemen. Dat is een hardnekkig misverstand dat de wereld uitgeholpen moet worden want het schept alleen maar ver- keerde verwachtingen bij bezoe- kers, die dan terecht gaan klagen als het weer eens wat minder is." Het kan inderdaad maar rechtgezet zijn, want ze hebben het nog niet gezegd of het weer blijkt snel om te kunnen slaan. Gemerkt was dat overigens al bij aankomst toen het zelfs regende en het uur later ge- heel opklaarde tot een strak blauwe lucht. Een dag later ging het pre- cies andersom: zonnig bij het ont- bijt, grauw en grijs tijdens de rit over het eiland. Toch hindert het totaal niet, want de eilanden zijn ruwe diamanten in het kanaal, weer of geen weer. De Kanaaleilanden bestaan uit Jer sey, Guernsey, Alderney, Sark, Herm en Jethou. Jersey is met zijn veertien bij acht kilometer het grootste. Daar wonen ongeveer 86.000 mensen die zelf vinden dat het eiland dichtbevolkt is en dat er teveel auto's zijn. Voor randstede- lingen is die redenatie totaal niet te volgen. Alleen in de hoofdstad St. Helier is er in de spits wel eens wat drukte, maar op de in totaal 550 ki lometer lange landweggetjes is het toch vooral heel rustig. Datzelfde geldt voor Guernsey dat ongeveer een derde kleiner is en dat met St. Peter Port een heel schilderachtig hoofdstadje rijk is. De eilanden lijken sprekend op el- kaar, al zijn de verschillende be- woners het daar totaal niet mee eens. Zij zijn stuk voor stuk erg trots op hun eigen eiland en geven zoals het ware eilandbewoners be- taamt af op het andere eiland. 'Hier wonen de echte kanaaleilandbewo- ners en Jersey is maar een soort toevluchtsoord voor nieuwe rijken klinkt op Guernsey' en 'Wij zijn groter en hebben veel meer te bie den' is veel te horen op Jersey. Het is een gezonde, soms bijna lach- wekkende rivaliteit, waar de bewo-, ners van de veel kleinere eilanden zich kleine eilanden zich ver van houden. Daar, op onder meer Herm en Sark, lijkt de tijd stilge- staan te hebben en rijden zelfs geen auto's. De bewoners maken zich nauwelijks druk en houden zich naast het toerisme vooral be- zig met het houden van koeien en het verbouwen van aardappels. Er heerst een idyllische, oorverdoven- de stilte die hooguit verstoort wordt door het ratelende geluid van een tractor, die vrijwel uitslui- tend ingezet wordt om de per schip aangevoerde proviand naar de plaats van bestemming te rijden. Wie puur voor de rust gaat moet daar zijn, voor anderen zal het lo- me tempo te beklenimend zijn en lokt het 'drukke' leven in St. Peter Port of St Helier. De beide hoofdsteden zijn modern, maar doen toch heel sterk denken aan het verleden. Dat komt door de bewaard gebleven fortificaties, die overigens overal op de eilanden zijn te vinden. Vooral de vele Mor- tello torens springen in het oog. Tientallen van deze verdedigings- bolwerken genoemd naar het plaatsje Martello op Corsica waar ze in de zeventiende eeuw hun waarde bewezen, staan fier langs de kustlijn om buitenstaanders ook daadwerkelijk buiten te houden. Helemaal gelukt is dat overigens niet. De Kanaaleilanden zijn in de Tweede Wereldoorlog bezet ge- weest door de Duitsers, die met een ondergronds hospitaal, dat te- genwoordig dienst doet als muse um, hun sporen overduidelijk heb ben achtergelaten. Ook zijn de Ka naaleilanden in de voorbije eeu- wen veelvuldig speelbal geweest tussen Frankrijk en Engeland. Vandaar dat straatnamen bijvoor- beeld nog steeds Frans zijn, som- mige wetten in het Frans zijn opge- steld en beslissingen in het parle- ment nog steeds genomen worden middels oui en non. Tegenwoordig hebben de Kanaaleilanden een vrij autonome status, al vallen ze nog wel onder de Britse kroon. Van daar ook dat zij een belastingvrije status hebben die veel toeristen naar de eilanden lokt. Al komen deze koopjesjagers vanwege de hoge koers van het pond momen- teel wel een beetje bedrogen uit. De Kanaaleilanden zijn dichterbij dan menigeen denkt. Ze liggen op pakweg een uurtje varen uit de Franse kust, net onder Normandie, in de baai van Saint Malo. Onder meer vanuit dat vestingstadje gaan veerboten naar de eilanden. Va kantiegangers in Noord-Frankrijk kunnen dus vrij eenvoudig de over- steek maken. Wie echter gewoon rechtstreeks van huis uit wil gaan, doet er verstandig aan het vlieg- tuig te pakken. Dat kan op Rotter dam Airport waar de Vlaamse Luchtvaart Maatschappij VLM een directe lijndienst onderhoudt met de archipel. Voor meer informatie: VLM, 010-262 04 20. Ook kan na- tuurlijk het internet geraadpleegd worden: WWW.VLM-A1R.COM. Voor het aanvragen van informa- tiepakketten over onder meer Jer sey en Guernsey en de gevarieerde vakantiemogelijkheden kan gebeld worden met de brochurelijn van de Kanaaleilanden, tel. 072-5116142. Rust overheerst op het eiland Herm. St. Peter Port op Guernsey. Ruige kusten moeten toeristen ook met zwaar weer naar de Kanaaleilanden lokken. Tot rust komen in lerland door JALMAR TEUNISSEN lerland is voor een traditionele zonvakantie niet de eerste kandi- daat, en ook niet de tweede, maar het zou een misverstand zijn te denken dat het weer hier altijd bar en boos is. Zeker niet in zuid-west lerland, een van de mooiste gebie- den van de Ierse republiek. Dank- zij de invloed van de warme golf stroom zijn hier grote palmen en bloeiende cactussen te vinden en kan het in december al lekker bo- ven de tien graden komen. Maar, toegegeven, dertig graden zal het hier niet gauw worden. In lerland aangekomen, moet ie dereen altijd even wennen aan de ontspannen bijna gelaten mentali- teit van de Ieren. Natuurlijk schie- ten ook in lerland mensen wel eens in de stress of raken overspannen, maar toch heerst er een andere le- vensinstelling.die soms zelfs fata- listische is te noemen. Komt het vandaag niet af, dan maar morgen. Of volgende week. Een vakantie in lerland begint vaak in Dublin, een stad die veel te Een overnachting in een echt kasteel: The Ador Manor. Foto: Jalmar Teunissen. bieden heeft. Niettemin verdient het ook zeker de aanbeveling het niet alleen te laten bij de hoofdstad en omgeving. De laatste jaren is het zuid-westen van lerland (Cork en Kerry) hard op weg een nieuwe favoriete vakantiebestemming te worden, alsmede het midden-wes- ten (The Lower Shannon). Het ge- bied wordt beschouwd als het meest oorspronkelijk gebleven deel van lerland met zijn holle weggetjes en ongerepte natuur. De rivier Shannon, de langste ri- vier van lerland, doorsnijdt het fantastische landschap van The Lower Shannon. Spectaculair is het kalkplateau De Burren dat zich uitstrekt ten zuid-oosten van de be- kende stad Limerick, gesticht door de Vikingen. Het woord 'Burren' stamt uit het Gaelic, de taal van de Kelten, en dat nog steeds op school verplicht onderwezen wordt. Let terlijk betekent het 'rotsachtig land'. Door het smelten, bevriezen en weer smelten van de sneeuw zijn de betrekkelijk zachte kalkla- gen in alle richtingen uiteengesple- ten. In deze spleten groeien zeldza- me planten als het Zonneroosje, en Venushaar dat welig tiert tussen de vochtige kalkplaten. Ook liefheb- bers van bijzondere vogels en vlin- ders kunnen in dit gebied volop aan hun trekken komen. Shannon is momenteel flink in op- komst, niet in het minst door de in- spanningen van The Shannon Her itage die de rijke geschiedenis van het gebied weer tot leven probeert te brengen. Een tastbaar be wij s hiervan is Bunratty Folk Park en het Bunratty Castle. In het Bunrat ty Folk Park is geprobeerd een na- bootsing te geven van het Ierse le ven van rond de eeuwwisseling. Het dorpje bevat winkeltjes, een school, cafe's en boerderijen - min of meer in originele staat - waarbij 'bewoners' in oude klederdrachten het geheel kleur geven. In het nabij gelegen Bunratty Castle, gebouwd door de MacNamara Clan in de vijftiende eeuw, wordt elke avond een Middeleeuws banket geser- veerd. Kasteeldames dienen het eten op, daarbij geassisteerd door de Earl's Butler. Wijn, vrouwen, en gezang moeten ervoor zorgen dat de bezoeker zich in de zestien- de eeuw waant. Bunratty Castle is zeker niet het enige kasteel in de Ierse Repu bliek. King John's Castle, in Lime rick is waarschijnlijk in 1200 ge bouwd door koning John. Hier zou John als Heer van lerland zijn ei gen munten hebben geslagen. Vandaag kunnen bezoekers een re plica slaan van de originele munt. Het is ook mogelijk in een kasteel of luxe landgoed te overnachten, een mooie manier om een vakantie in lerland te besluiten. De Adare Manor bijvoorbeeld, een luxe ho tel, middenin een schitterend park compleet met golfbaan, en in zijn oorspronkelijke hoedanigheid ge bouwd in het begin van de negen- tiende eeuw. Van hieruit is het een kleine wandeling naar twee in- drukwekkende rui'nes - de Saint Nicholas Church en de Chantry Chapel - daterend van de twaalfde eeuw. Cork en Kerry ligt in het uiterste zuid-westen van lerland. Het is een wonderlijke streek vol met onver- wachte veranderingen in land schap. Vier (auto)routes zijn sa- mengesteld waarvan The Ring of Kerry favoriet is. De route loopt over het schiereiland Iveragh en voert langs de Dingle Bay, door de bergen heen naar de Ladies View, favoriet bij koningin Victoria en haar gezelschapsdames, en waar vandaan je prachtig uitzicht hebt op het indrukwekkend merenland- schap. Het begin- en eindpunt van The Ring of Kerry is het Killarney National Park. Een mooi rustpunt is The Muckross House, een ne- gentiende eeuws landhuis, hele maal overwoekerd met klimop. In The Muckross House is een bezoe- kerscentrum gevestigd dat infor matie geeft over de wandelroutes en waar je heerlijk gebak kunt eten. Aan tafel wordt het verhaal verteld dat in lerland bijna geen varkens zouden voorkomen. „Ro- ze biggen, die zijn bij ons niet wel- kom in het prachtige landschap", beweert een Ier, „ze vloeken met onze groene omgeving." Alleen met een wollig schapenvachtje om het lijf, mogen varkens zich over de Ierse gronden begeven. Voor meer informatie over lerland kan contact opgenomen worden met het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, Spuistraat 104, 1012 VA Amsterdam, tel. 020- 622 31 01. Verschillende touroperators heb ben lerland in hun pakket, waar- onder de Jong Intra vakanties (tel. 0180 - 457 777). Reizigers die hun vakantie via De Jong Intra Vakan ties boeken krijgen gratis een Ca- pitool Reisgids van lerland. Voordelige vluchten en aofohuur Ronctreizen langs hotels/pensions/kastelen Cruisers Campers Wanclelen Bungalows Paardrijcien Fietsen Golven Sportvissen tslandhopping Programma bij uw ANVR-reisburo of BB1 Shamrock Tours tel. 050 3136000. Lid ANVR/SGR. Stadsgezicht van Cork, de provinciestad in het zuidwesten van lerland. Foto: Iers Nationaal Bureau voor Toerisme.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19