'De sleepvaartwereld is op het moment volop in beweging' 'Het zoeken naar vriendschap en begrip is een herkenbaar proces' H CORRECT SERVICE CENTER 1 on 95 m PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 TEL.: 010-4.618.525 Nieuwe expositie in Nationaal Sleepvaartmuseum Een leerzame reis van lege omhulsels in bibliotheek AFSTANDS- BEDIENING DEFECT? CD REINIGINGSSET PHILIPS GUN UW VIDEO NIEUWE TAPE'S VIDE0CAMERA ACCU'S Beste jeugdkeepers van Schiedam Renovatie Holy-honkbalveld gereed Wifflem van Baarles grote dag Turnsters naar nationale finale Cornelisse bereikt halve finale Bartho Westerdijk: 250 keer Deltasport Prestatielopen bij av Fortuna Springconcours op De Nieuwe Oranjehoeve Geen hoofdklasse voor kv Vlaardingen Fontijne leidt tijdens Rondo'99 Bekendmaking opbrengst Roparun'99 Stuur sportnieuws naar de Maaspost Concurrentie Afgedankt Het Correct Service Center heeft een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Nordmende, Telefunken, Toshiba en Akai.Ook de hobbyist vindt bij het Correct Service Center een ruime keuze op gebied van handige accessoires. VERVANGENDE (KTV-) AFSTANDSBEDIENING DIRECT UIT V00RRAAD Correct heeft diverse vervangende afstandsbedieningen direct uitvoorraad leverbaar. Is uw oude afstandsbediening defect kom erdan mee langs. CORRECTPRIJS VANAF PHILIPS SBC PM110 CD REINIGINGSSET Verwijdert alle vuil en vlekken zonder krassen. Met anti-statische reinigingsvloeistof, uitwasbare pluisvrije doek en lens reiniger. Geschikt voor alle CD, CD-ROM discs. 29£5"a SONY E-240VF PREMIUM VIDEOTAPE 3-PAK Met een speelduur van 4 uur en een prima prijs/kwaliteits verhouding neemt u vele malen uw favoriete programma'sop. CORRECTPRIJS 3-PAK DURACELL VIDE0CAMERA ACCU'S Voor u op vakantie gaat is het goed uw camera-accu's te controleren en eventueel te vervangen voor een nieuwe zodat u nooit voorverrassingen komt te staan. Correct heeft voor de meeste video-8 en Hi-8 videocamera's dejuisteaccu. CORRECTPRIJS VANAF OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.00-18.00 uur, vrijdag 09.00-21.00 uur en zaterdag 09.00-18.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. pIS Woensdag 19 mei 1999 VOET3AL - Jeffrey Wijnen van Excelsior'20, Eelco de Vette van VVK en Jascn Harris, Raynor Geevelaar en Mark van Leijden, alien SVVSMC, zijn oriangs, ieder in hun eigen leeftijdscategorie, uitgeroepen tot beste keepervan Schiedam. HBSS dat het keeperstoernooi in het kader van haar 60-jarg bestaan organiseerde, overweegt gezien het forse aantal deelne- mers et de vele positieve readies, het evenement jaarlijks te laten terugke- ren. HONIBAL - Als gevolg van het extreem natte najaar is het allemaal wat later jeworden dan gepland maar aankomende maandag 24 mei zal het gerenoveerde honkbalveld van de Vlaardingse honkbalclub Holy dan uit- eindeljk worden ingewijd. De eerste thuiswedstrijd sinds het vorige sei- zoen vordt gespeeld tegen de Ridderkerk Rowdies en begint om 14.30 uur. Bezotkers worden op dat moment tevens in de gelegenheid gesteld om het nieuve clubgebouw te bezichtigen. VOErBAL - Willem van Baarle houdt het na dit seizoen voor gezien in het eerste elftal van VVK. Van de 37-jarige voetballer die jarenlang voor Excelsior'20 en VVK heeft gespeeld, wordt zaterdag 22 mei op passende wijzeafscheid genomen met een wedstrijd van VVK 1 tegen een surprise- team. Het feestelijk partijtje voetbal op 'Willems grote dag' begint om 14.3C uur. Voordat de veters van de voetbal-kicks op sportpark Kethel worcfen gestrikt is er koffie met taart. Na het laatste fluitsignaal is er mu- ziek ;n zijn er diverse versnaperingen. De p ecieze samenstelling van het surprise-team wordt geheim gehouden tot Of de dag van de wedstrijd. Wei is reeds duidelijk dat het gaat om spe- lers vaarmee Van Baarle in het verleden gevoetbald heeft. TURVEN - De Vlaardingse turnsters Mirre van der Heiden en Susan de Vrief hebben onlangs in de halve finales van de nationale wedstrijdsport ere-netaal behaald. Van der Heiden uitkomend voor KDO Lekkerkerk be- reike een eerste plaats. Leonidas Dovido-turnster De Vries kreeg het zil- ver cmgehangen. Doo' dit resultaat mogen beide turnsters op 29 mei uitkomen op het NK in Terreuzen. Tijdens deze nationale wedstrijdsport-finale zullen namens Leoiidas Dovido ook Karin Sluimer, Saskia van Geest en Leonne Hane- maayer in actie komen. BADMINTON - Badmintonspeelster Joyce Cornelisse kan tevreden terug kijlen op haar prestaties tijdens het Rotterdamse Satellite-toernooi. Het Vlaardingse talent reikte in het dames-enkelspel tot de halve finales. In de stri d om een finaleplaats bleek Cornelisse echter nog een maatje te klein voaGinny Severien, 11-3 en 11^1. VOETBAL - De 35-jarige Bartho Westerdijk viel voorafgaand aan de na- conpetitiewedstrijd tegen 's Gravenzandse SV een huldiging ten deel. Westerdijk werd door voormalig voorzitter John de Lange in het zonnetje gezet omdat hij, sinds zijn komst naar Deltasport tien jaar geleden, toe was aar zijn 250e wedstrijd voor deze Vlaardingse club.Westerdijk startte zijn voetballoopbaan op acht-jarige leeftijd bij DVO'32 en kwam uiteindelijk via TSB, RVVH en DSS in de Broekpolder terecht. De Vlaardinger die in het team van trainer Ton Pattinama een dragende rol heeft, zal ook het vol- gend seizoen nog actief zijn voor Deltasport. ATLETIEK - Na de traditionele Havenloop in het centrum van Vlaardin- gen, pakt atletiekvereniging Fortuna woensdag 26 mei de draad weer op met het organiseren van prestatielopen rond de eigen atletiekbaan aan de Marn xlaan 7 in Vlaardingen. Vanaf 19.15 uur zal op die dag hard gelopen worden op parcoursen van 2,5,10 en 16,09 kilometer lengte. Voor alle lo- pen kan ter plaatse worden ingeschreven. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. Atleten die na afloop een herinnering wensen te ontvangen beta- len drie gulden extra. Voor aanvullende informatie kan gebeld worden met av Fortuna(010) 474 49 69. HIPPISCHE SPORT - Ruiterclub Maassluis Omstreken organiseert tij dens het Pinksterweekeinde een driedaags springconcours op manege De Nieuwe Oranjehoeve aan de Schenkeldijk in Maassluis. Zo'n 500 combinaties van ruiter en paard zullen voor de derde maal strij- den om een wisselbeker getooid met de naam: Jan Mooy Memorial. Jack Neefs, de winnaar van vorig jaar, zal komend weekeinde alleen in de vocrronden meerijden. De finale op tweede Pinksterdag laat Neefs in ver- band met een geplande huwelijksreis aan zich voorbij gaan. KCRFBAL - Door de laatste competitiewedstrijd met 17-10 te verliezen van LDODK is korfbalvereniging Vlaardingen afgehaakt in de race om het kampioenschap in de overgangsklasse. In de poule van kv Vlaardin gen zijn uiteindelijk drie teams op een gedeelde eerste plaats terecht geko- mei. Niet kv Vlaardingen maar LDODK mag nu samen met Refleks en Achilles in de verlenging van het veldseizoen strijden om het kampioen schap en een plaatsje in de hoofdklasse. VCETBAL - Na twee speelavonden in het jaarlijks rondje Vlaardings be- drijfsvoetbal gaat Fontijne Holland ongeslagen aan kop. Eneco is met zes punten uit drie wedstrijden een goede. tweede. De finale van Rondo'99 vindt plaats op dinsdagavond 25 mei. Op het terrein van vv Zwaluwen zal dan vanaf 18.30 uur gespeeld worden. ATLETIEK - Het sportieve gedeelte van de Roparun zit er weer op. De laatste teams volbrachten vrijdag 14 mei hun estafettetocht van Rotterdam naar Parijs. Onder de teams die de finish bereikten, bevond zich ook het door het Vlaardingse Helderman Sport gesponsorde Delta Team Elf. Mo- menteel is het tellen van het door alle teams tezamen binnengebrachte geld in voile gang. Deze totaalopbrengst bestemd voor diverse projecten in de medische zorg voor kankerpatienten, zal zaterdag 29 mei in sportpa- leis Ahoy' bekend worden gemaakt. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Ves- ten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89. Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. Door Carly Ebeling In het Nationaal Sleepvaartmu seum opende 1 mei de nieuwe ex positie 'Sleepvaart in beweging: museale aanwinsten in de laatste vijf jaar' Deze expositie omvat een gedeelte met foto's van sleep- boten die nieuw in de vaart geko- men zijn of van naam of rederij veranderd zijn en een gedeelte met de aanwinsten die het muse um de afgelopen jaren heeft ver- worven, waarbij men moet den- ken aan fotomateriaal, voorwer- pen en scheepsmodellen. Belang- rijke onderdelen van de expositie zijn de collectie Van de Geer met betrekking tot de Rijn-en Zee- sleepvaart en het fotomateriaal van de overleden kapitein Van Roon. „De expositie 'Sleepvaart in bewe ging' heeft tot doel te laten zien hoezeer de sleepvaartwereld nu in beweging is", vertelt de heer Ou- wehand, een van de medewerkers van het Nationaal Sleepvaartmuse um. „Het is in meer dan vijftien jaar niet voorgekomen dat er zo- veel nieuwe ontwerpen bijkwa- men." In de expositie is het sa- mengaan van twee grote rederijen Smit Internationale te Rotterdam en Wijsmuller te IJmuiden, waar te nemen. In 1991 werd namelijk de onderneming SmitWijs Towerage opgericht, waarin beide rederijen hun sterkste sleepboten inbrachten. De markt van omvangrijke sleep- karweien wordt zoveel mogelijk in handen gebracht van enkele maat- schappijen, waarbij ook de know- how, vooral in Nederland, onover- troffen blijkt. „Verleden week is SmitWijs een alliantie aangegaan met China en Zuid-Afrika", voegt Ouwehand hier aan toe. Smit Inter nationale en Wijsmuller bleven echter ook afzonderlijk actief: de zeeslepers, die qua sterkte iets minder zijn dan de grote schepen, blijven onder de eigen rederijvlag varen of er worden schepen ge- charterd die tijdelijk een bepaald karwei opknappen voor de rederij. ITC, International Transport Con tractors, is de derde sleepvaartre- derij in het rijtje. Weliswaar min der bekend dan Smit Internationale en Wijsmuller, is ITC in omvang vergelijkbaar met SmitWijs Towa ge. Ter ere van het vijfentwintigja- rige jubileum van ITC was er on langs een speciale expositie in het Nationaal Sleepvaartmuseum. De rederij ITC was overigens eerder in het slepen van schepen onder niet-Nederlandse vlag dan Smit Wijs Towage. Met betrekkig tot de andere rede rijen zijn er ook bijzondere ont- wikkelingen waar te nemen. Kotug, tevens bekend onder de naam Adriaan Kooren, was een Vitrines vol met getuigenissen van de geschiedenis van de sleepvaart. Foto Roger van derKraan van de eerste maatschappijen die naast Rotterdam ook haar sleepfa- ciliteiten aanbood in andere Euro- pese havensteden. Momenteel is zij werkzaam in Hamburg. De Ne- derlanse concurrentie in Hamburg zorgde ervoor dat sedert begin 1998 de Duitse rederij Fairplay werkzaam is in Rotterdam. Op dit verschijnsel reageerde vervolgens Smit Havensleepdiensten door sinds 1 januari 1999 in Hamburg havensleepwerk uit te voeren met schepen die voorheen in de Euro- poort gestationeerd waren. In de loop van 1999 en 2000 zullen ruim twintig haven/kustsleepboten aan de vloot toegevoegd worden. In Rotterdam was er naast Adriaan Kooren nog een andere havens- leepvaartonderneming actief: Sleepdienst Jan Kooren. Eind 1998 ging deze onderneming in op een voorstel van Smit Havensleepdien sten en zowel vloot als bemanning van Kooren gingen op in het grote- re concern. Smit schakelde op deze manier een concurrent uit, maar zorgde er tegelijkertijd voor dat de werkgelegenheid behouden bleef. De expositie 'Sleepvaart in bewe ging' omvat ten eerste foto's van nieuw in de vaart gekomen of van naam of rederij veranderde sleep boten. Ten tweede zijn er de aan winsten die het Nationaal Sleep vaartmuseum de afgelopen jaren heeft verworven. Een van deze aanwinsten is het fotomateriaal van de inmiddels overleden kapi tein Van Roon. In de zaal van de wisseltentoonstellingen zijn voor- namelijk foto's en scheepsmodel len te zien. Zo is er een foto te zien van het schip de 'Thames', dat voorheen als sleepboot dienst deed en momenteel als jacht vaart. Ook van het schip de 'Clyde' is fo tomateriaal beschikbaar. „De Cly de was toen de eerste sleepboot die iets sterker was dan de toenmalige Zwarte Zee. Na afgedankt te zijn door Smit, is zij gaan zwerven en is uiteindelijk omgebouwd tot jacht", vertelt Ouwehand. ,.De on derdelen van het schip die verwij- derd zijn, worden naar ons muse um verzonden."Het zusterschip van de Clyde was de Elbe, die mo menteel als Greenpeace-schip dienst doet. Dat de foto's die Van Roon maakte niet alleen de sleep boten op een fraaie wijze toonden, maar vaak ook bijzondere situaties laten zien, wordt onder meer dui delijk aan de hand van een drietal foto's. Op een van de foto's is de berging van een schip te zien, op de volgende de stranding van een schip en op de laatste is te zien hoe een booreiland versleept wordt. In een van de vitrines staat een scheepsmodel van sleepboot De Holland in oorspronkelijke staat. In een andere vitrine staat het ITC- schip Sirocco, dat ITC speciaal voor het museum heeft laten bou- wen. Ook interessant is een foto van het schip De Maassluis, dat an dere schepen assisteerde. Dit schip werd later teruggevonden op de Limburgse Maas, waar het dienst deed in de grindwinning. De nieuwste schepen die gebouwd zijn, zijn ook op foto's te zien. Een andere aanwinst die het Sleep vaartmuseum heeft ontvangen is de gehele collectie Van de Geer. Van de Geer was vele jaren kapi tein op een Rijnsleepboot en is, na- dat hij aan de wal ging wonen, fo to's, scheepsmodellen en curiosa gaan verzamelen. Hij richtte zelfs een museum op in zijn woonhuis aan de Maaskade in Rotterdam. „Dankzij een lening van de sleep- vaartrederijen Smit, Wijsmuller en ITC kon het Sleepvaartmuseum de collectie aanschaffen", vertelt Ou wehand. Zo werden naast de wis- seltentoonstelling in een aparte zaal grote delen van de voormalige collectie van het Rijn-en Zeesleep- vaartmuseum Van de Geer opge- steld. Er zijn enkele vitrines die de ver- anderingen in de Rijnsleepvaart aan de hand van maquettes laten zien, zoals de verandering van de sleepboot naar de duwbakcombi- natie en de modernste vorrmde containerschepen. Tevens staat er een stuurwiel van een schip waar Van de Geer destijds op heeft ge- varen. Een van de pronkstukken uit de collectie is de verzameling maquettes van de Rotterdamse Wilhelminakade in de jaren vijftig waar een zeeschip van de Holland- Amerika-lijn in de haven ligt en van het Rortterdamse Leuvehaven- hoofd. De expositie 'Sleepvaart in bewe ging loopt nog tot 3 oktober 1999. Het Nationaal sleepvaartmuseum aan de Hoogstraat 1-3 is iedere dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur, behalve op maandag. door Natasja de Groot we op een door Natasja de Groot ROTTERDAM - Doorkijkwo- ningen, een kale, winderige vlak- te met dijken en sloten, mensen die zwijgend voorbijfietsen. Voor de meeste nieuwelingen is Nederland een onpersoonlijke samenleving, waar zij best bij wil horen, maar die hen de toegang lijkt te weigeren. Dit thema speelt zich ook af in het boek De reis naar de lege flessen van de Iraanse auteur Kader Abdo- lah, die sinds 1988 in Nederland woont. Samen met het Biblio- theektheater besloot de Rotterdam se regisseur Pieter Loef een thea- tervoorstelling van de alom gepre- zen roman te maken. ,,Op een prachtige, kinderlijke manier, met de eenvoud van de taal, maakt de auteur duidelijk hoe moeilijk het is om de eigen identiteit te verliezen en een nieuwe op te moeten bou- wen. De beschrijving van dat pro ces is fascinerend", verklaart de 48-jarige Loef. Over het resultaat van de toneelbewerking, door Hei- ke Wisse - een van de drie acteurs in het stuk - is de regisseur enthou- siast. „De rode draad, de vriend schap tussen de hoofdpersoon Bolfazl en zijn buurman Rene, maar ook het zuivere taalgebruik zijn behouden in het stuk." Een voorbeeld van die heldere woordkeus is de zin 'een koe in de mist is nieuw voor mij'. „Zo'n An nie M.G. Schmidt-achtige zin is werkelijk prachtig. De muzikaliteit van de taal geeft juist de essentie weer, die vertelt hoe de hoofdper soon zich voelt." De hoofdrol in de voorstelling wordt gespeeld door Ali Kouchiry, een Iranier die sinds drie jaar in Nederland is. „Je hoort dat hij de taal nog leert. De zinnen komen soms onzeker uit zijn mond. Sommige woorden zijn moeilijk te verstaan. Hij kent en begrijpt niet alle uitdrukkingen, maar juist die authentieke sfeer maakt het zo bijzonder." In feite speelt Kouchiry in de voor stelling een stukje van zijn eigen leven. Hij is net als Bolfazl een po- litiek vluchteling. Deze laatste kwam met zijn vrouw en zoontje terecht in een dorpje aan de IJssel, temidden van weilanden en koei- en. Bolfazl piekert zich suf op het Nederlands, terwijl zijn vrouw en zoon er veel vlugger in slagen de taal meester te worden. Alleen met zijn buurman Rene, ge speeld door Ton Pompert, slaagt hij erin contact te leggen. Rene is net als hij een buitenbeentje: als homo is hij niet erg geliefd in de straat. De buurman zoekt zijn uit- weg in de drank. Lege flessen ho- pen zich rondom hem op. Bolfa- zals opa bewaarde in de kelder van hun huis in Iran de flessen die zijn voorvaderen honderden jaren gele den hadden uitgedronken bij me- morabele gelegenheden. Elke fles vertelde zijn eigen verhaal. Daarbij vergeleken zijn de flessen van Re ne lege omhulsels. De zelfdoding van Rene doet Bolfazl beseffen hoe het iemand kan vergaan die verloren is, hoe hij zijn herinneringen achter zich moet laten en afscheid moet nemen van de oude cultuur. Hij ziet in dat hij een nieuw leven moet opbou- wen. „Die zoektocht naar vriend schap en begrip is een heel herken baar proces. Niet alleen voor vluchtelingen en allochtonen, maar voor ons alien. Ieder mens heeft tenslotte behoefte aan liefde, warmte, onderdak en voedsel. En allemaal verliezen we op een be paald moment onze identiteit. Ont- worteling is een algemeen mense- lijkprobleem." Loef zegt die ontworteling van tijd tot tijd zelf op te zoeken. „Ik heb het nodig om af en toe het bekende te ontkoppelen, en alle herken- ningspunten te verliezen. Door die afstand zie ik beter hoe de Neder- landse maatschappij in elkaar steekt." Geregeld gaat de drama- docent aan de Toneelschool Arn- hem dan ook naar het buitenland om daar projecten te regisseren. „Andere culturen boeien mij. Ik heb geleerd dat de taal niet primair is in de communicatie, maar dat non-verbale communicatie zeker zo belangrijk is." Een andere be- langrijke les die de Rotterdammer zijn toeschouwers wil meegeven, is dat een ieder een wereldburger behoort te zijn. ,,Het is belangrijk verder te kijken dan de achtertuin en betrokken te zijn bij wat zich in de wereld afspeelt." Loef meent dat velen dat niet doen, omdat zij dat simpelweg niet dur- ven. „Zij zijn bang voor buitenlan-- ders, omdat het vreemd is. Maar als je het vreemde leert kennen, dan besef je dat iedereen in de kern hetzelfde is. Alleen door cultuur, opvoeding en achtergrond zijn on ze uitingsvormen anders. Dat laat ik het publiek graag zien." Try-outs van De reis van de lege flessen vinden plaats op 20 en 21 mei in Bibliotheektheater 010 - 281 62 62, en op 22 mei in Theater Zuidplein 010 - 481 65 00. Kaar- ten kosten fl. 17,50. De premiere van de voorstelling is in September in het Bibliotheektheater. Art.nr. 50863 69 Art.nr. 19202 Art.nr. 70896 29: Art.nr. 10815 79

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 21