GRATIS VOORRUIT GlasGarage Clubfauteuil-comfort in sneeuwjacht Voor de wind Als de bliksem HHf Kfltf Fiat Multipla 1.9JTDELX VERVANGING SPECIFICATIES: Mazda breidt 323-serie uit AUTO 3 BASE Nieuwe D&W Gids! Accessoire- aanbod bij VW [ttUTOBU»T STOIC? Hyundai XG 3.0i V6 24v Seat boekt record KORLE lAfii bp-talen nw *Vanaf standaard WA-Extra wreekering tot een maximum eigen mico van fi00,-. specialist in autoruiten Satijnbloem 35, Rotterdam, Tel; 010 455 00 44, Polyanderweg 12, Heenvliet, Tel: 0181 66 30 00, 10 jaar schrifteiijfte garantie, inci unieke breukgarantte, gratis* ster reparatie (met kunsthars) Het Japanse Subaru bevindt zich middenin een ongeken- de groeistuip. De verkoopcij- fers zitten, zij aan zij met het imago, in een supersnelle lift en de bovenste verdieping is nog lang niet in zicht. Zeker niet nu de nieuwe Legacy ge- introduceerd is, een kwalita- tief hoogstaande en extreem veelzijdige automobiel. All-rounder BIJZONDERHEDEN UITRUSTING De eerste indruk is vaak de juiste. Daar komt bij dat het meestal moeilijk is om de aanvangsimpressie volledig uit je gedachten te bannen. Zelfs na een testperiode van een week. Dit was ook het geval bij de Fiat Multipla 1.9 JTD. Een dijk van een auto die ons achterliet met een on- bestemd gevoel. VOOR KWALITEITS- N OCCASIONS KIJK JE NATUURLIJK Stadtext S TYRECENTER I EXCELSIOR BANDEN 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlois Tel. OIO-49 33433 Een monster met een agressieve voorspoiler, zijskirts en een grote achterspoiler, de Saab 9-3 Viggen oogt niet bepaald bescheiden. Het voertuig valt enorm op en rijdt als de bliksem dankzij een motor van 225 pk. Wat dat betreft doet hij zijn naam eer aan, want Viggen is Zweeds voor bliksemschicht. Met deze auto hoopt Saab een se lect groepje liefhebbers aan te trek- ken die zowel gevoelig zijn voor het veilige karakter van het merk als gei'nteresseerd zijn in een su- persportieve bolide. Per jaar zullen er slechts 2.500 worden gebouwd, verdeeld over de coupe, de vijf- deurs en de cabrio. De koper weet zicht dus verzekerd van iets exclu- siefs. Binnen de Saab gelederen staat Viggen symbool voor pure kracht. Van dezelfde fabrikant bestaat er immers ook een straaljager met de ze naam. Dat is mooi meegeno- men, want een betere verwijzing naar snelheid valt er met de beste wil van de wereld niet te bedenken. Daarbij profiteert Saab met dit mo del dus optimaal van de vliegtuig- technologie, waarop in feite alle Saabs van nu en vroeger zijn geba- seerd. Snelheid is fascinerend. Als we de motor van de nieuwe Saab 9-3 Viggen starten giert de adrenaline meteen in stromen door het lijf. Het grommende geluid is oorstre- lend mooi. En de cijfers wijzen uit dat we hier met een pure sportwa- gen van doen hebben. Je zit niet el- ke dag in een auto die in 6,8 secon- den van 0 tot 100 sprint! D vier cilinders van de 2,3 liter tur- bomotor leveren maar liefst 225 pk, waarmee de topsnelheid uit- komt op 250 km/uur. Nog veel in- drukwekkender is het koppel: 342 Nm bij 2.500-4000 tpm. De prak- tijk leert razendsnel wat dat in- houdt: als je bij een normale snel heid van pakweg 120 km/uur in de vierde versnelling gas geeft, springt de Viggen nog weg als een kat. Je wordt vanzelf achterover in de perfect zittende stoelen gedrukt. De kilometerteller loopt razend snel op, voor je het in de gaten hebt doorbreek je de 200 kilometer. Die enorme trekkracht is misschien wel het allerleukste aan deze Saab. Rijplezier in zijn puurste vorm, dat is het. De enorme trekkracht is op de eer- ste plaats bedoeld om het rijplezier te vergroten. Dat vraagt allerlei technische aanpassingen. Vering, schokbrekers, remmen, stabilisa- torstangen en stuurinrichting zijn allemaal speciaal voor de Viggen ontworpen. Ook is de spoorbreedte vergroot om een directer stuurge- drag te creeren. De combinatie heeft er toe geleid, dat de Viggen een bijzonder fijn sturende auto is. Wij hebben in elk geval genoten van de testroute in Zuid-Frankrijk. Er dreigde steeds een gevaar: de politie. Met een dergelijke auto lap je de snelheidslimieten natuurlijk wel heel gemakkelijk aan je laars. Maar ach, als je 115.000 gulden (de coupe, de goedkoopste) voor een Viggen kunt betalen, zal een bonnetje meer of minder waar- schijnlijk ook geen probleem zijn. Zij-airbags en airbags voorin zijn voortaan standaard bij de Mazda 323 LS, GLS en GTS. Zon, regen, sneeuw en mist vech- ten in de heuvels van de Schotse laaglanden nabij Edinburgh om voorrang. Na tien minuten is de strijd beslist en kunnen we met de ruitenwissers de eerste sneeuw- vlokken van de ruiten vegen. Hoe- wel, binnen blijft het wat ons be treft lekker zonnig. We zetten de verwarming een graadje hoger en doen de stoelverwarming aan. A1 moesten we ermee naar de Noord- pool rijden, we zouden het wel redden. We genieten van het soepele, beige leer waarmee het interieur is afge- werkt. De bekleding contrasteert op fraaie wijze met het donkere dashboard en dito panelen op de portieren. Een toefje chroom en wat stoken met houtprint scheppen een sfeer die ons doet denken aan Britse limousines van weleer. Behaaglijk gezeten als in een club- fauteuil voor een open haard con- stateren we dat de sneeuwjacht aanzwelt. De gladde weg in com binatie met 187 enthousiaste paar- denkrachten van de zescilinder motor levert geen echte problemen op. Slipt een voorwiel, dan neemt de motorcomputer direct gas terug (zelfs al vloer je het gaspedaal, de computer is de baas!) en wordt te- gelijkertijd het spinnende wiel af- geremd. Nu we het toch over techniek heb ben: de vering wordt elektronisch aangepast aan de snelheid. Bij la- gere snelheden is de auto wat soe- peler en op de snelweg veert hij wat stugger, wat de wegligging ten goede komt. Verder noteren we nog een elektronische remkracht- verdeler (het wiel met de meeste grip wordt sterker afgeremd). Een renpaard in limousine-outfit: de Hyundai XG. De automatische transmissie (vijf versnellingen) krijgt commando's eveneens van een computer en past het schakelmoment aan het rijge- drag en wegverloop aan. Deze au- tomaat kun je ook gebruiken als handbediende transmissie (zonder koppeling) zodat je speels met de paardenkrachten kunt stoeien. De soepele transmissie en gretige mo tor staan garant voor smeui'g rijple zier. Liefhebbers van een pittig motorgeluid kunnen de XG beter mijden, want de krachtbrnn houdt zich werkelijk akelig stil. In Stirling manoeuvreren we de Hyundai door het centrum. Nee, de XG gilt niet om aandacht zoals een gele Ferrari dat zou doen. En toch kijken de Schotten hem nieuwsgie- rig na. De chromen grille, de strak- gelijnde carrosserie en klassieke kofferklep geven de Hyundai iets voornaams. Het prijskaartje van de XG 3.0i V6 24v (leverbaar in een uitvoering) bedraagt 82.500 gulden. Al sinds de komst naar ons land, ruim twintig jaar geleden, levert Subaru degelijke, enigszins eigen- zinnige auto's. In dat opzicht is er niets veranderd. Maar verkocht de importeur in 1980 nog zo'n 300 wagens, vorig jaar was dat getal al vertienvoudigd. En als 1999 net zo succesvol eindigt als het begonnen is, met in het eerste kwartaal een stijging van 45 procent ten opzich- te van dezelfde periode vorig jaar, dan gaat Subaru met een jaarver- koop van zo'n 5.000 stuks het vol- gende millennium in. En da's groei met een grote G. De huidige jubelsituatie heeft Subaru helemaal aan zichzelf te danken. Een van de oorzaken van het succes is de nadruk die de im porteur op vierwielaandrijving, of All Wheel Drive (AWD) in het Subariaans, legt. Subaru voorziet al jarenlang nagenoeg alle model- len van aandrijving op vier wielen, maar het loont duidelijk om de voordelen van dat systeem wat meer te onderstrepen. Ook de suc- cessen in de autosport (Subaru won al drie jaar op rij het Wereld- kampioenschap Rally) verschaffen het merk een prachtige glans. Maar de belangrijkste redenen voor het huidige succes zijn simpelweg de prima auto's die Subaru bouwt. De Impreza 555 (nu 2.0 GT Turbo ge- naamd) heeft het imago veel goed gedaan, de Outback AWD is de stoerheid zelve en de terreinachti- ge Forester is marktleider in zijn klasse. En nu verschijnt dan de nieuwe Legacy, als Sedan AWD en Touring Wagon AWD. De Legacy is in nog sterkere mate dan zijn voorganger een echte all- rounder. Hij doet het uitstekend als gezinswagen, met z'n royale inte- rieurruimte, comfortabele onder- Het gaat Subaru voor de wind. En de nieuwe Legacy zal het succes ongetwijfeld nog doen toenemen. stel en bedieningsgemak. Maar wie bij het lezen van het woord 'gezinswagen' in gedachten al au- tomatisch de factor 'rijplezier' wegcijfert heeft het mis. De Lega cy betrekt de bestuurder volledig bij wat er onder het knusse interi eur gebeurt. De zeer gevoelige be- sturing, de lekkere versnellingsbak en het heerlijke motorgeluid (de Legacy is alleen met boxermotoren te krijgen) maken hem tot een ech te rijdersauto. Er is keuze uit twee viercilinders, een 2.0 (92 kW/125 pk) of een 2.5 met 115 kW/156 pk. In de praktijk blijkt de tweeliter ruimschoots krachtig genoeg om de Legacy tot een zeer vlotte auto mobiel te maken. De 2.5 voegt daar niet eens zo gek veel aan toe. Een Subaru is per definitie eigen- zinnig, net iets anders dan andere auto's. Dat geldt onverminderd voor deze Legacy. Hij 'voelt' als een echte Subaru. Maar als u con crete karaktertrekjes wilt: de deu- ren hebben geen raamstijlen (wat overigens niet voor extra windge- ruis zorgt), de motor is gebouwd volgens het zeldzame boxer-prin- cipe en je regelt de dashboardver- lichting met een draaiknop op de linker stuurstengel. En dat zijn slechts enkele van de vele dingen waarmee de Legacy zich onder- scheidt. Allemaal details overigens, want het echte 'unique selling point' van de Subaru is z'n AWD. Die vier wielaandrijving is een ware zegen. Het zorgt ervoor dat de Legacy spoort als een TGV; met hoeveel auto's kun je 220 rijden zonder handen aan het stuur? Ook in de bochten is het effect overduidelijk. De Legacy kan onder alle omstan- digheden sneller om de hoek gezet worden dan achter- en (vooral) voorwielaandrijvers. Het enige na- deel van AWD is de lichte schok die bij snel schakelen door de aan- drijflijn gaat. Vanaf medio mei staat de Legacy bij de dealers. De prijslijst begint bij 43.995 gulden voor de Sedan 2.0 LX AWD. Opvallend is het grote prijsverschil tussen de 2.5 GX (60.995 gulden) en de 2.5 GX Automaat (76.995). Zestien mille voor een automaat? Nee, een blik op de accessoirelijst leert dat die laatste is voorzien van ongeveer al le luxe die de auto-industrie maar heeft kunnen bedenken. Motortype: Viercilinderturbodieselmotor met common-rail brand- stofinjectie Cilinderinhoud: 1.910 cm3 Vermogen: 77 kW/105 pk bij 4.000 t.p.m. Max. koppel: 200 Nm bij 1.500 t.p.m. Acceleratie: 12,4 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 170 km/uur. Gem. verbruik: 6,4 ltr/100 km. Prijs: 51.400,- Antiblokkeer-remsysteem ABS) Centrale vergrendeling 2 Airbas 2 Zij-airbags Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Spiegels elektrisch verstelbaar Getint glas (MM Als we thuis de oprit inrijden, ver- welkomt het thuisfront ons met de kreet: "Kijk daar heb je flipper!" En sindsdien kan het niet anders of als we de neus van de Multipla zien speelt de begintune van die destijds zo populaire televisieserie door ons hoofd. De rest van de week parkeren we de Fiat achteruit de oprit in. Daarbij moeten we me teen aantekenen dat dit veruit het fraaiste deel van de Fiat is. Hij oogt zeer breed en dankzij de grote en zeer brede wielen lekker stoer. Van zichzelf is de auto al tamelijk De vraag naar veiligheid groeit. Daarom heeft Mazda zijn 323-se rie voorzien van een reeks extra veiligheidsvoorzieningen. Dat geldt voor de LS, de GLS en GTS, zowel Sedan als Fastbreak. De standaard basisuitrusting omvat veiligheidsbevorderende zaken als abs, bestuurders- en passagiersair- bag en zij-airbags. Die aan de kant van de bijrijder is trouwens alleen geactiveerd als er iemand op de stoel zit. Daarin zit een sensor die dat registreert. De GLS-uitvoeringen krijgen als extra nog verwarmde buitenspie- gels en de 1.5 en 1.8 GLS hebben voortaan een traction control. Dat vermindert wielslip van de aange- dreven voorwielen bij hard optrek- ken. De stabiliteit blijft daardoor onder alle omstandigheden opti maal. Alle modellen zijn uit te rusten met airconditioning voor een zacht prijsje. Normaal kost die bijna 3.500 gulden, maar nu rekent Maz da 1.950 gulden. De 323-serie is te koop vanaf 33.895,-(1.3 LS) De Spaanse autofabrikant Seat heeft in maart in Europa 51.000 auto's verkocht. Nooit eerder is dit resultaat geboekt. Met name Duits- land scoort hoog met 28 procent meer verkochte Seats in deze maand ten opzichte van vorig jaar in maart. Ook Nederland draagt bij aan het succes. Hier hebben de dealers een plus van twaalf procent bereikt. De baas van sales en mar keting bij Seat, Detlev Schmidt is uiteraard zeer tevreden. Het resul taat schrijft hij toe aan een krachtig dealernet en aan in de smaak val- lende auto's, zoals de Ibiza en de Cordoba. De nieuwe Toledo die sinds kort bij de dealers staat ver- koopt eveneens boven verwach- ting, zodat er dit jaar wellicht nog meer records van Seat zijn te ver- wachten. Daar heb je flipper... Het dashboard heeft nog het meeste weg van een grote pukkel. Knap is hoe de ingenieurs zoveel functies hierin op hebben weten te nemen. van de voorstoelen dienen om een kinderzitje te monteren. Als je alleen op stap bent met de Multipla voel je je wel sneller een beetje Remy. Al die lege stoe len geven je het gevoel alleen op de wereld te zijn. Als je vervolgens aansluit in de file is dat probleem overigens snel verholpen. Door de lege stoelen denk je wel de hele tijd dat je iets bent vergeten. In het vooronder van onze test-Fiat zit een zeer potente 2,0 liter turbo- dieselmotor met commonrail- brandstofinjectie. De motor voor een diesel mooi stil superkrachtig en geweldig zuinig. Bij het stop- licht springt flipper er telkens van- door. In 12,5 seconden 'zwemm- men' we al 100 kilometer per uur. De top bedraagt volgens de fabriek 170 kilometer per uur. Maar vol gens ons is dat aan de bescheiden kant. Ondanks het forse ge- wicht 1.345 kilogram) levert de auto dus fikse prestaties. Daarbij blijft het verbruik binnen de perken. Ge- middeld verstookt de Fiat 6,4 liter per honderd kilometer. Een prima waarde. De Multipla is en hele leuke en vooral praktische auto. Zes vol- wassenen kunnen goed zit ten en meer meebrengen dan alleen een tandenborstel. Onderstel en rijgedrag zijn van onbesproken gedrag. De motor is bovendien sterk zat om het overige verkeer de fraaie achterzijde te laten zien. Goedkoop is de Multipla niet. De door ons gereden versie komt op 51.400 gulden. De Multipla is er gelukkig ook vanaf 39.950 gulden. Veiligheidsriemen vast, klaar voor de start en gaan met deze 225 pk sterke Saab 9-3 Viggen. bijzondere interieurindeling moge- lijk te maken. De Multipla heeft immers twee zitrijen van elke drie stoelen! Het is dus een heuse zes- persoons auto. Daarbij kan ieder- een verrassend breed zitten. En zelfs de beenruimte is dik in orde voor en achter. Om de middelste voorpassagier de ruimte te geven, heeft Fiat de be- dieningsknoppen, meters en tellers geconcentreerd op het midden van het dashboard. Als een soort grote puist priemt deze het interieur bin nen maar zonder de middenpassa- gier in de weg te zitten. Alle voor- passagiers zijn trouwens verzekerd van een airbag. Die van de bijrijder en de middelste passagier kan wor den uitgeschakeld. Dan kan een Voor de Polo Sedan en Variant biedt de VW-dealer een aantrekke- lijk pakket accessoires voor 995 gulden. Deze omvat een elektrisch schuif-/kanteldak en een radio-/cd- speler. Beide uitvoeringen zijn er naar keuze met een 1,4 liter (60 pk) een 1,6 liter (75 pk) en een 1,6 li ter (100 pk). Ook is er den diesel SDI van 1,9 liter (64 pk).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17