Zomerkost Veel muziek en heel veel kunst Jeugdtoernooi met Champions League-achtige elementen Gedistilleerd Molens Film Damstraat Koren Drumbands Vismarkt Woensdag 26 mei 1999 wx54 Schiedam Molenstad: een troefkaart voor Schiedam promotie. Molenmaker Rob Batenburg (rechts) in de slag met de wiekenas van De Walvisch. Foto Roei Dijkstra TLus MMSPOST Muziek- en Molenfestival in teken van De Walvisch De Walvisch, gefotografeerd net na de brand van februari '96, wordt komende zaterdag weer in gebruik genomen. VLAARDINGEN - Hiep, hoi... de zomer is in aankomst. Alhoewel nog met horten en stoten, wordt het weer langzaam beter. Om ons heen merken we aan veel dingen dat er nu reeds sprake is van zomerse be- drijvigheid. Vakanties worden ge- boekt en caravans uit de stalling gehaald. In parken en polders pro- beren aanstaande toeristen hun 'zwembandjes' of ander overtollig vet nog net op tijd weg te trainen. Een andere voorbode van de grote vakantie is het afsluiten van het voetbalseizoen. De competities zijn (zo goed als) ten einde het ein- de en bij de meeste clubs hebben competitiewedstrijden plaatsge- maakt voor kleinere en grotere toernooien. Ook het Vlaardingse VFC organi- seert jaarlijks zo'n seizoensafslui- tend jeugdtoernooi. De voetbal- club kiest daarbij voor een groots opgezet internationaal evenement. „Kinderen vinden het prachtig om tegen buitenlandse teams te spe- len"vertelt VFC-jeugdbestuurder Jaap Jongejan over de beweegre- denen om een dergelijk toernooi van de grond te tillen. Om het in- ternationale karakter voor de jonge voetballers helemaal echt te ma- ken, hebben Jongejan en consor- ten, rondom de eigenlijke wedstrij- den, Champions League-achtige elementen aan het programma toe- gevoegd. Vooraf is er een officiele opening met een toespraak van de burgemeester, een parade langs de winkelboulevard van de Van Ho- gendorplaan en een ceremonie waarbij de vlaggen van alle deel- nemende clubs in top gehesen wor den. De afsluiting is voor de deel- nemers welhaast nog indrukwek- kender. Na een optreden van mu- ziekgroep Liberte, nemen alle teams in slagorde plaats op het veld, klinken er volksliederen en mogen de prijzen net als bij de ver- schillende Europa Cup-toernooien hoog op de tribune in ontvangst worden genomen. Dat deze aanpak van VFC werkt, blijkt uit de vele spontane dankbe- tuigingen van spelers en begelei- ders. „De meeste ploegen hebben nu reeds aangegeven dat zij vol- gend jaar graag weer van de partij willen zijn", vertelt Jongejan over het algehele enthousiasme. Door de vele positieve geluiden vergeten De Korte Haven, een van de locaties waar het feestzich zal afspelen. Kinderen van De Singel zijn al weken bezig voor de ceremonie VOOr De Walvisch. Foto Roel Dijkstra. Zootje Vis op bij het Nederlands Gedistilleerd Museum. Grappig zijn de zingende Zakkendragers die tussen 13.15 en 13.45 uur te zien zijn op de Appelmarkt. In mu- seummolen De Nieuwe Palmboom zingt het musical kinderkoor van Opmaat een selectie uit bekende musicals (11.30-11.50 uur en 12.30 en 13.50 uur). Interessant voor import en export Schiedammers: de stadswandeling aan de hand van de aquarellen van Gerrit van Kapel en oude en recen- te foto's van Schiedam. De exposi- tie in het Nederlands Gedistilleerd Museum waar de aquarellen kun- nen worden bekeken, loopt nog tot en met 30 mei. Tijdens het Molen festival geldt een korting op de en tree. Ook dit jaar is het St. Anthonis Zakkendragersgilde van de partij bij het museum: zij laden en lossen tussen 11.00 en 11.45 uur zakken koren, op de welbelkende dobbel- manier. Ze organiseren ook vaten- rolwedstrijden bij de Lange Ha- ven/Appelmarkt en zingen nog eens bovendien tussen 13.15 en 13.45 uur. Mandoline-orkest ONI speelt van 12.15 en 12.35 uur, en van 13.00 en 13.20 uur in de branderij waar bezoekers kunnen zien, horen en ruiken hoe jenever wordt gestookt. Kinderen krijgen van 14.45 en 15.30 uur les in het cocktail sha ken. Een deskundige bartender laat zien hoe je heerlijke cocktails kan maken van vruchtensap en limona- de. De museumolen De Nieuwe Palm- boom is vandaag opgezeild met beschilderde doeken van Schie- damse kunstenaars, evenals De Walvisch. De deelnemende kun stenaars zijn Saskia Herwijnen, Yvon Koopman, Esther Zitman, Monique Veldhoven, Sjef van Duin, Frans Huisman, Martin Moesman en Adrianus van Otter- loo. De zeekadetten van Jacob van Heemskerck onderhouden de ge- hele dag een veerdienst van Vis- markt naar Museummolen de Nieuwe Palmboom. Op de Appel markt is een geranium- en tuin- plantenmarkt. De Lange Haven is het toneel van historische schepen van 'de bruine vloot'. Verschillende schippers to- nen foto- en tekstpanelen met de geschiedenis van hun schip. En dan, als het donker is (rond 22.00 uur): 'Schiedam uit de Doeken'. Bijzondere filmbeelden vaq oud- Schiedam worden vertoond op de zeilen van binnenvaartschepen, en dat houdt weer verband met de Kunstmanifestatie 1999. Van 28 mei tot en met 6 juni staat Schie dam tien dagen in het teken van kunst en cultuur. De oudste winkelstraat van Schie dam organiseert een markt onder de noemer 'Dam Kunst' (van 12.00 tot 17.00 uur). Zo'n twintig kraampjes staan her en der opge- steld, de kunstenaars staan zelf achter de tafels om hun werken te verkopen. Daarnaast presenteert Galerie Distanza werk van Schie- damse kunstenaars en toont Lijs- tenmakerij Van Loenen een collec- tie van twintig verschillende etsen van Schiedam. Damclub Schiedam houdt een dammanifestatie op De Dam, waarin Frits Lutijn het opneemt te gen zowel wedstrijdspelers als re- creatiespelers. Gitaar-, harp-, en vi- oolgeluiden zullen de bezoekers van De Dam in de juiste stemming brengen. Gastkunstenaars uit Utrecht en hun collega's uit de Rijnmond expose- ren op verschillende locaties hun werk. Afwisseling en verrassing van dit ontmoetingsproject dat de naam De Dubbelkamer draagt (lo- catie het oude stadsarchief), zijn de uitgangspunten. Daarnaast zijn er op drie verschillende plaatsen groepstentoonstellingen van de le- den van Kunstwerkt. De Schie- damse galeries en culturele cafes geven acte de presence met specia- le tentoonstellingen. de bestuursleden van de VFC- jeugdcommissie voor even al het werk dat vooraf gaat aan houden van een dergelijk toernooi. Werk dat ieder jaar verder lijkt toe te ne men. Jongejan: „Het wordt elk jaar bijvoorbeeld moeilijker om gast- gezinnen te vinden voor de spelers van de buitenlandse elftallen." i VFC ziet zich daardoor genood- zaakt om de buitenlandse gasten zelf hun verblijf in Vlaardingen te laten bekostigen. „Voor de Engel- sen van Southampton en de Belgen van fc Dworp, beide traditionele deelnemers aan ons toernooi, kun nen we op die regel gelukkig nog een uitzondering maken." Afgelopen zaterdag en zondag trad VFC voor de 21e keer op als gast- heer van het internationale toer nooi. Naast Southampton en fc Dworp was er buitenlandse deel- name van vfl Kommern en sv Blauweiss Herrig'74 uit Duitsland en Moravska Trebova uit Tsjechie. Het speelschema werd aangevuld met DVO'32, VVK, HBSS en HVO voor de broodnodige regio- nale bezetting. „Als je ook teams van hier uit de buurt laat deelne- men, zorgt dat toch voor een grote re publieke belangstelling." De komst van de Tsjechen maakte deel uit van de regelmatige uitwis- selingen tussen de bevriende ste- den Vlaardingen en Moravska Tre bova. „Het onderbrengen van deze teams, werd derhalve verzorgd door de gemeente", legt Jongejan uit. In het voetbaltoernooi voor E, D en C-jeugd bleek Southampton over de beste papieren te beschik- ken. Het Engelse E en D-elftal slo- ten de tweedaagse winnend af. Bij de C-jeugd won het Duitse Her rig'74 en moest Southampton ge- noegen nemen met 'slechts' een tweede plaats. Deze klassering was overigens ruimschoots voldoende voor de Engelsen om de jaarlijkse wisselbeker mee terug naar Sout hampton te nemen. Het uitreiken van de verschillende prijzen vond plaats onder het goedkeurende oog van burgemeester Stam. De voor- man van Vlaardingen had volgens VFC-voorzitter Bram den Hamer, bij de opening van het toernooi de smaak zodanig te pakken gekregen dat hij het VFC-complex aan de Sportlaan nogmaals met een be- zoekje wilde verblijden. Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. ziek zullen spelen (12.00-16.00 uur). Op de Lange Haven speelt bovendien percussiegroep Djen- oun. Koren in diverse vormen kunnen de bezoekers van het Muziek- en Molenfestival overal in de stad te- genkomen. Zoals vrouwenkoor Zootje Vis, die tussen 13.00 en 14.00 uur op de Beursbrug zingt. Tussen 15.30 en 16.00 uur treedt Except2, een van de acts van het Molen- en Muziekfestival. optredens van het OBK amuse- mentsorkest (11.45-12.30 uur), de Ginger Dance Company (12.45- 13.15 uur) en Harmonie Ambrosi- us (14.50-15.30 uur). Acrobatiek wordt gebracht door de Bomba brothers (15.40-16.10 uur). Kin der-country dans sluit het pro gramma op de Vismarkt af (16.15- 16.45 uur). Bijzonder belooft het optreden van Gheselscap Goet ende Fyn te wor den, die op de Lange Haven, aan de westzijde, middeleeuwse mu- Gheselscap Goet ende Fyn. SCHIEDAM - Vorig jaar was duidelijk een tussenjaar, maar dit jaar valt er veel te doen en te beleven op het Muziek- en Mo lenfestival. Muziek, veel kunst, film en performances, meer dan honderd optredens en activitei- ten: op zaterdag 29 mei gaat de zomer in Schiedam alvast van start. Molen De Walvisch vormt daarbij de spil. Eindelijk, drie jaar na de verwoestende brand van februari '96, wordt De Wal visch weer in gebruik genomen. De openingsceremonie voor De Walvisch, rond 14.00 uur, belooft bijzonder te worden, met mede- werking van de Schiedamse kun- stenares Yvon Koopman, decor- bouwer Jan v. d. Steen. daarbij muzikaal ondersteund door de Rijnmondband en Martin Groene- veld. Leerlingen van basisschool De Singel zijn ook bij de ceremo nie betrokken evenals de wa- terscouts van de Van Haarengroep. Maar, even terug naar het begin, het zou een misverstand zijn te denken dat er voor 14.00 uur hele maal niets te beleven zou zijn in de stad. Om 11.00 uur beginnen de activiteiten, waarbij vooral het grote kunst- en cultuuraanbod op- valt. Bij molen De Walvisch en op de Westvest zijn er verscheidene optredens. Jeugdkoor Toonkunst opent het programma met een reeks molenliedjes. Ook aardig: straattheater van De Bomba Bro thers, terwijl er op een ludieke ma- nier thee wordt geserveerd door de Ready Maids. Tussen 11.55 en 12.25 uur treedt de Ginger Dance Company op, een polynesische muziek- en dansgroep. Verder op tredens van Perinita (12.35-12.50 uur) en van een Turkse band (13.00-13.30 uur), en Except2 (16.15-17.45 uur). Direct na de openingsceremonie (het heeft in elk geval iets te maken met walvissen) start een speciaal benefietconcert van de Big Band. Dirigent en bandleider Coert Zon- neveld speelt met zijn bigband aan de voet van de molen onverwoest- bare standards van Glenn Miller en Count Basie, aangevuld net anders jazz en Rock 'n Roll. De band, op- gericht in 1989 door de toenmalige streekmuziekschool (nu Muziek- centrum Opmaat) is inmiddels uit- gegroeid tot een geroutineerde for- matie met veel swing. Aanvang 14.45, eind ongeveer 16.00 uur. En dit alles met een lekker drankje en barbecuehapje onder handbereik. Traditiegetrouw organiseert de Schiedamse Popschool optredens. Negen verschillende bands spelen tussen 13.00 en 17.30 uur voor Ca fe De Unie. De samenstelling van de groepen is even gevarieerd als het repertoire van funk, pop, hard- rock en blues. Vanaf 20.00 uur wordt er binnen gespeeld. Meer muziek op de Appelmarkt, het startpunt van de Schiedamse drumbands. Tamboer- en Trom- petterkorps Juliana start om 11.00 uur, Tamboer- en Trompetterkorps Gusto vertrekt om 12.00 uur. Gus to om 13.00 uur, terwijl de Jeugd Rijnmondband om 13.00 uur de ronde door de stad maakt. Om 14.00 uur verzorgt de. Rijnmond band de muziek voor de openings ceremonie van molen De Wal visch. Muziekvereniging OBK sluit de rij om 15.00 uur. Ook op de Vismarkt treden veel dans- en muziekgezelschappen op. Naast de al genoemde Perinita die op de Vismarkt Roemeense dansen zullen uitvoeren 1115-11.30 uur) De Popschool speelt dit jaar voor Cafe De Unie.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 21