ZomerkosT Tentoonstelling over lichamelijke en geestelijke pijn in Stedelijk Een stuk Kosovo tentoongesteld in de Sint Janskerk HCJ 19® PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 TEL: 010-4.618.525 De pijnen en angsten van Aloysius Donia Kunstenaars kiezen zelfhun dialoog 3-PAKi GRATIS MILLENNIUM TESTDAG BIJ CORRECT Terug verlangen naar de avondf ietsvierdaagse van weleer TELEF00N ACCU'S Mr- Vtoensdag 2 juni 1999 wx54 M Rijnuond-bestuurslid Henk Gusman verwelkomde vanachter de ilSChrijftafel ZO'n 250 deelnemers. Foto Roger van der Kraan Een gedeelte van de route andersom rijden Enkee deelnemers werpen voor het begin van de fietstocht een Uik op de uitgebreide routebeschrijving. Foto Roger van der Kraan Het drieluik 'Cryings'. Foto Roger van der Kraan Confrontatie Werk van Tanja Smeets in het voormalig gemeentearchief. Foto Roger van der Kraan Archief Het Correct Service Center heeft een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Nordmende, Telefunken, Toshiba en Akai. Ook de hobbyist vindt bij het Correct Service Center een ruime keuze op gebied van handige accessoires. Geschikt voor de meeste draadloze thuistelefoons met 3,6 Volt accu. IMS Art.nr. 40717 C0RRECTPRIJS fcUSlETF0RMULE.ll BOUWPLAAT EN gsmverkukker PHILIPS PHILIPS PHILIPS E-180VHS VIDEOTAPE 3 prima videobanden met High-Grade kwaliteit en een speelduur van 180 minuten. Nu tijdelijk met een leuke Formule 1 bouwplaat en GSM verklikker. 2MS- Art.nr. 71147 C0RRECTPRIJS SONY RM-V21T UNIVERSELE AFSTANDSBEDIENING Deze, als Beste uit de test gekomen afstandsbediening is geschikt voor 67 verschillende TV- en videomerken. Voorzien van verlichte toetsen. Art.nr. 46567 C0RRECTPRIJS VRIJDAG JUNI Op .vrijdag 4 juni 1999 van 10.00-16.00 uur organiseert Correct op de Ceintuurbaan 125 in het pand van Correct Computers en Netwerken een jaar 2000 testdag. Op deze dag kunt u uw PC, notebook, palmtop, computer of videorecorder gratis laten testen op de bestendigheid voor het jaar 2000. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.00-18.00 uur, vrijdag 09.00-21.00 uur en zaterdag 09.00-18.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. MaasposT (Phis SCHEDAM - De zomer heeft zich de afgelopen week reeds met grote voorfarendheid aangekondigd. Organisatoren van het grote aantal bui- tenevnementen die in deze periode worden afgewikkeld, prijzen zich ge- lukki met de warmte waarin Nederland zich dompelt. Fietstoerclub Rijn- monds ook zo'n activiteiten-creerder die de weergoden dit jaar aan zijn zijdetreft. Jaarlijks organiseren de Schiedamse pedaalridders van het strafl tempo en de lange adem de regionale avondfietsvierdaagse. Afgeopen maandag 31 mei startte de achtste editie van het vierdaagse wielrfestijn vanaf de wielerbaan in het Schiedamse sportpark Harga. Zo'r250 fietsliefhebbers klommen verspreid over de middag en avond op hun zeren ros voor een ritje van 25 of 50 kilometer. Rijnmond-voorzitter Frar. van der Ploeg toont zich gematigd tevreden over het deelnemers- aantl. „Het is in ieder geval weer wat gegroeid ten opzichte van vorig jaar' Met enige weemoed kijkt Van der Ploeg echter terug op de avond- fietsierdaagses van weleer. 400 deelnemende fietsers waren in die tijd eerdr regelmaat dan uitzondering. „Het is echter niet zo dat alleen wij met ten dergelijke terugval aan deelnemers te maken hebben gehad", merl Van der Ploeg op. „De belangstelling voor de reguliere Schiedamse avodwandelvierdaagse is bijvoorbeeld ook een stuk minder geworden.' 0m let tij van de teruglopende deelnemersaantallen te keren, heeft tc Rijmond vorig jaar een tweede afstand aan het programma toegevoegd. Vanler Ploeg: „Van verschillende kanten werd ons gevraagd om dage- lijksiok een langere tocht uit te zetten. We hoopten daarom met het aan- biedn van een 50 kilometer naast de reguliere 25 kilometer, een nieuwe doelj-oep te kunnen aantrekken." Het feit dat de starttijd daardoor moest worcn uitgebreid van alleen de avonduren naar ook de middag, nam de clublaarbij voor lief. Uiteidelijk is echter gebleken dat de aantal deelnemers niet spectaculair is togenomen. „We zien alleen een grote versnippering in de tijden waar- op rensen nu starten en een aantal deelnemers die in plaats van de korte afstad nu de lange afstand rijden." Vooral die versnippering ziet Rijn- mori als een ongewenste ontwikkeling. „Je mist zo de gezelligheid van de gote groepen startende en finishende deelnemers", aldus de tc Rijn- mod-organisatie die zich voor volgend jaar zal gaan beraden over de vrag of het toch niet zinvoller is het draaiboek van enkele jaren terug weeter hand te nemen. Ieder aar probeert tc Rijnmond de te fietsen routes zo veel mogelijk te vervesen. Van der Ploeg: „Je ontkomt er natuurlijk niet aan dat het par- coursvoor een groot deel over dezelfde wegen gaat. Elke keer slagen we er eclter toch weer in om wat nieuwe elementen toe te voegen. Hetzij door nieuv aangelegde stukjes weg in te passen of gewoon door delen van de route andersom te rijden." De deelnemers die deze week vier dagen aan de hud van Rijnmond door de Waterweg-regio fietsen reden maandag via de Vaardingse Broekpolder naar Maasland en Maassluis, dinsdag via de Spaaisepolder richting de Rotte en Berkel-Rodenrijs en woensdag via de Harnweg naar Delft en Schipluiden. Op de slotdag wordt via Kethel op- nieuv het poldergebied rond Berkel-Rodenrijs gekruist. Na afloop van de afslutende tocht is er voor iedere betalende deelnemer een herinnering in de verm van een medaille of een vervolgspeld. Betabnde deelnemers? Hoe zo, zijn er dan ook niet-betalende deelne mers' „Inderdaad want alhoewel wij het inschrijfgeld zo laag mogelijk probtren te houden, zien wij elk jaar toch een aantal mensen die de vier daagst 'zwarf meerijden. In dat geval komen ze bijvoorbeeld met een groepj: van vier fietsers naar het startpunt. Daarvan betalen er dan vervol- gens naar een of twee voor de deelnemerskaart en de routebeschrijving' verteltFrans van der Ploeg laconiek. ,,Maaibij onze controlepost willen ze dan natuurlijk wel allemaal de appel of datjene wat we die dag bij wijze van verrassing uitdelen." Om er ver- volgeis cynisch aan toe te voegen. „Daar doen we dan maar niet moeilijk over." Raterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is »p alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven da;en in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uiluw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een pngramma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Eke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen er Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Je wordt wakker, een paar minuten lang is er niets aan de hand, je doezelt nog, wel een beetje behoedzaam. Maar dan voel je een doffe pijn in je maag. Wat is er aan de hand? Begint het dan nu al? Je staat op en maakt snel een boterham klaar, misschien dat daardoor de pijn verdwijnt. Je hart begint wat sneller te slaan, je maag draait om. Terwijl je wat probeert te lezen slaat je hart een paar keer over. Je schrikt, je denkt 'dit is het moment, nu ga ik dood. Zie je wel dat ik ge- lijk had. Waarom toch?' Een paar keer trekt je hart hard samen, aar- zelt even en klopt vervolgens weer verder als vanouds. Dan dienen zich golven van paniek aan, de een nog heftiger dan de vorige. Je kunt er niets tegen doen, het overvalt je. Een kwartier later voel je de eerste pijnscheuten in je borst. Nergens kan je naar toe. Paniek, angst, 'Kut'. Wat moet je doen? Aloysius Donia (1973) krijgt wan- neer hij zestien jaar oud is de eerste onverklaarbare pijnen. In zijn hart, maag, nek, armen. Artsen kunnen geen lichamelijke oorzaak vinden. Hij is ervan overtuigd dat hem iets mankeert: die pijn moet toch er- gens vandaan komen? Hij heeft die pijn toch niet voor niets? Donia's leven raakt meer en meer beheerst door zijn repeterende pijnen, en hij verlaat vroegtijdig de middelbare school. Omdat hij zeker weet dat hij niet lang zal leven, werpt Donia zich op de kunst. Donia wil voor- dat hij door een onvermijdelijke hartaanval wordt geveld -daarvan is hij overtuigd- iets tastbaars nala- ten. En hij begint te tekenen, schil- deren, in grote boeken noteert hij precies wanneer hij welke pijn voelt, hoe hij zich voelt, wat hij er- aan probeert te doen en wat het re- sultaat van zijn pogingen is. De Schiedamse kunstenaar Daan van Golden raakt met hem bevriend, onder de indruk van de manier waarop Aloysius Donia zijn pijn beschrijft en verwerkt in zijn boe ken, tekeningen, schilderijen en in- stallaties. Wanneer Diana Wind, directeur van het Stedelijk Muse um, Van Golden vraagt een ten toonstelling in te richten, benadert hij zijn vriend. Een overzichtsten- toonstelling over pijn. Lichamelij ke en geestelijke pijn. Op de eerste etage van het Stede- lijk Museum ligt een van de pijn- boeken van Aloysius Donia in een vitrine, de pagina ligt opengesla- gen op 5 September. Na de maag- pijn van even na negenen -met een pijnintensiteit van 8 en de gedachte van 'wat vervelend'- volgen hart- kloppingen om 13.05 uur. Aloysi us heeft niet zoveel pijn, een 6-je, maar de angst is er niet minder om: een 8,5 met de gedachte 'Wat nu'. Om 13.45 uur noteert hij de klacht 'duizelig en moe', om 15.00 uur krijgt hij pijn in zijn nek, om 17.37 keren de hartkloppingen terug. Om 19.05 uur krijgt Donia kloppingen in zijn arm, hij vraagt zich af 'wat is dit?'. 19.53 uur: maagpijn. 20.15 uur: kloppingen in zijn nek. 20.43 uur: steken in zijn zij. Donia wordt banger en banger en schrijft in zijn pijnboek 'is dit een hartaanval?, wat nu?'. 22.40 uur: maagpijn met een intensiteit van 8. 23.30 uur: hartkloppingen. 23.50 uur: klop pingen in zijn arm. 00.25 uur: maagpijn. De dag zit er op voor Donia, een nieuwe lege bladzijde voor de komende morgen wacht geduldig. Het eerste werk van de tentoonstel ling 'Bad Paint' is een gezamenlijk werk van Donia en Van Golden. 'Signatures', honderden handteke- ningen van het tweetal door elkaar heen gezet. Van een afstand lijkt het op een abstract bloemetjesmo- tief; pas als je dichterbij staat zie je de afzonderlijke handtekeningen. De handtekeningen vormen samen een gezamenlijke handtekening. Drie 'human hairballs' volgen, elk in een aparte nis. Volgens de mu- seumcatalogus verwijzen de haar- ballen naar het opkroppen en ver volgens weer uitbraken van nega- tieve emoties. Jezelf weer schoon- maken, net zoals een kat doet als er in zijn maag te veel haar zit. Hoe- wel het werk van Donia over het algemeen zeer zwaar is, is er ook wel ruimte voor humor, zo nu en dan. De laatste haarbal, glanzend, ziet emit alsof 'ie net op de vloer gedeponeerd is. Inderdaad: 'fresh human hairball' luidt de titel. Links van de fresh human hairball ligt in een vitrine een boek openge- slagen: op elke pagina heeft Aloy sius Donia zijn handtekening ge zet, op een zilveren achtergrond. Misschien om grip op zichzelf te krijgen, misschien om de wereld te laten zien dat Donia echt heeft be- staan. In dezelfde vitrine de verf- krijttekening 'Opa is dood': enge- len lachen ('ha ha ha'), terwijl de wereld huilt ('snif snif snif De schok volgt in de volgende zaal. Er hangen slechts twee wer- ken, elk prominent aan beide zij- den opgehangen. Mensengel, een immens schilderij, bloedrood ge- schilderd en die doet denken aan Silence of the Lambs; en het drie luik 'Cryings', voorbereid in hon derden tekeningen. Boven, op de eerste verdieping, wacht 'Fallen'. Een familielid neemt afscheid van een overlede- ne, daarbij gadegeslagen door de zwijgende nabestaanden. De tentoonstelling begon met een gezamenlijk werk van Donia en Van Golden. Het laatst tentoonge- stelde werk 'De leerling en de meester' lijkt weer te verwijzen naar de vriendschap tussen de twee kunstenaars. Een die bestaat uit wederzijds respect. Aloysius Donia. Bad Paint. Cura tor Daan van Golden. Te zien in het Stedelijk Museum tot en met 18 juli. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Kostana Banovic heeft wel wat anders aan haar hoofd dan 'het aangaan van een dialoog' met Schiedamse dan wel Utrechtse kunstenaars. Het is op zich wel een aardig idee van Koos van Duinen om kunste naars op elkaar te laten reage- ren, Schiedammers met Utrech- tenaren, Pand Paulus deed het vorig jaar ook. Maar de ervaring leert dat kunstenaars toch vanuit zichzelf werken (net zoals schrij- vers, musici, banketbakkers). En dus maakte ze een installatie over Kosovo (Banovic komt zelf uit Kroatie). In een hoek van de St. Janskerk ligt een vuile deken op een improviso- rische matras. Als kussen dienen kranten uit het voormalig Joego- slavie. De bedoeling wordt al wat meer duidelijk. Dan kijk je recht vooruit naar een manshoge stapel kranten. Op de ruggen van de op- gestapelde kranten lees je de ont- wikkelingen van de genocide in Kosovo: Herinneringen aan 40- 45', 'Natuurlijk wil ik Milosovic kwijt', NAVO richt bommen' Asielzoekers'Slobowaar is je zoon nu, in Kosovo'Het is het nieuws dat we elke dag op de mat bij de voordeur kunnen vinden. Zwart op wit, een vracht aan be- richten. Maar na verloop van tijd raak je afgestompt door al die be- richten, of je nu wilt of niet. En dan komen poppetjes, die links van de kranten liggen, onvermoed hard aan. Poppetjes gemaakt door Kos- ovaarse vluchtelingen van een jaar of zes: Moktar, Ash win en Tarik. Soldatenpoppetjes met mitrail- leurs, houten tanks, prikkeldraad, verwoeste boerderijen. In een goot liggen burgers, dood, her en der verspreid. Op de Dam exposeert Pieter Zand- vliet, een nieuwkomer bij het Schiedamse kunstenaarscollectief Kunstwerkt. Ook hij zit in het dia- loogproject. Maar ja, dialoog met wie? Met welke kunstenaar? Ik heb nog met niemand gepraat hoor, zegt de Schiedamse kunste- naar lachend. Toch wel moeilijk als je op de Dam bent weggestopt, hoewel hij dat zelf niet zo ziet. El ke dag lopen er wel kunstenaars binnen, op bezoek, om kennis met Zandvliet te maken. Zelf ziet hij het meeste verwantschap met het werk van Jan van Asbeck dat Koos van Duinen in het voormalig ge meentearchief heeft geplaatst. Maar ja, beseft Zandvliet, die grote doeken passen hier moeilijk op de Dam. De dialoog, die heeft Zand vliet nu vooral met de bezoekers van de Kunstmanifestatie '99. „Je hebt mensen die met een kaart- je de hele route lopen. Maar als ze dan bij mij komen, zie je ze soms vreselijk boos naar binnen kijken, vooral oudere mensen, en die lo pen meteen weg. Maar ja, ik ver- koop geen zoete broodjes. Ik doe het niet om te shockeren, wat ik vroeger wel deed. Het smelten van barbies bijvoorbeeld, dat ging me later tegenstaan. Allemaal mooi hoor, maar ik ging toch liever teke- Bij Hosman Vins staat Frits Klop- pers die een 'dialoog' aangaat met de wijnhal. Een donkere ruimte die wel contrasteert met de kleurige beelden van Kloppers. In het begin maakte hij zich daar wel zorgen om: zouden zijn beelden niet com- pleet wegvallen? En dan die don kere houten tafels waarop zijn beelden staan. Maar daar heeft Kloppers met gekleurde platen al- wat aan gedaan. Ook in het voormalig gemeentear chief blijft weinig over van de dia loog tussen Schiedamse en Utrechtse kunstenaars. De meeste kunstenaars reageren op de locatie, het archief, zoals Sjef Henderickx die tussen voormalige archiefkas- ten zijn impressie van Zwart Naza reth heeft gemaakt. Esther Zitman laat op de eerste etage een serie schilderijen zien die ze maakte naar aanleiding van een opdracht van het (nieuwe) gemeentearchief. Boompjes rechtstreeks overgeno- men van een zestiende eeuwse kaart van Potter. Een drieluik hangt nu op de nieuwe locatie in het stadserfcomplex. Ienke Kastelein stelt de vraag cen- traal 'waar blijven gebeurtenis sen'. In het archief bijvoorbeeld. Zaadjes van vergeet-mij-nietjes liggen naast foto's en toespraken van Francois Haverschmidt. Door een lens maken de molens ook deel uit van de installatie -je ziet de wie- ken draaien- evenals het stadsge- zicht op Schiedam. De klok tikt door, de uren verstrijken. Die dia loog met het verleden gaat ook Ane Koczorowski aan. Herinne ringen aan haar jeugd in Duitsland. Ook legt ze een link met Anne Frank die evenals Koczorowski zowel Duits als Nederlands was (later voelde ze zich ook joods). Was er dan helemaal geen dialoog tussen de kunstenaars? Toch wel, een beetje: de tegenstelling natuur- industrie. Of misschien ook niet. AAKNI-JMIJ •I.VJ «1 11 f 59

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19