'De tijd dringt, Schiedam zit midden op een breukvlak' u MaasposT MaasstaD De legpuzzel die Schiedam heet is weer compleet Schiedam uit de Doeken ifsl Op zoek naar een nieuwe partner SMSiS WiiKBLAPlN SCHIEDAM \s I Vvi *5 Rode Kruis Kunstuurtjes SCHIEDAM - Terwijl ie- dereen bij molen De Wal visch wacht op de openings- ceremonie, schenken de Ready Maids op kunstige wijze een kopje thee. „Wilt u een kopje thee", vraagt een van de dames aan een Schiedammer, en ze buigt voorzichtig voorover zodat de thee vrijelijk kan stromen uit de theepot die ze op haar hoofd heeft bevestigd. Voor de molen vertonen de Bom- ba Brothers hun acrobati- sche kunsten. Dan, vanuit de Walvissteeg, komt de Rijn- mondband aanmarcheren: de openingsceremonie kan elk moment beginnen. ksT IST Raad Heinenoord - Door allerlei omstandigheden kunnen mensen nog, of weer, alleen zijn. Van de ca 1,5 miljoen partnerzoekenden in Nederland blijkt dat ruim 1 mil joen mensen reeds eerder een relatie hebben gehad. Een relatie die uiteindelijk definitief werd verbroken door een scheiding of overlijden. Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 2 juni 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur ds G. de Lang: 17.00 uur, ds J. C. den Toom. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds J. Visbeek. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, dhr. H. M Habekotte. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds N. K. Mos. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds J. Couvee. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. J. A. van Kempen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds W. Verhoef. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds A. D. v. d. Heuvel. Aanvang: 16.00 uur, ds W. Smouter. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur dhr. A. I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- gers K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Voorganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen eucharistie. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans ^ingel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds M. Roos. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63 Aanvang 10.00 en 17.00 uur, ds N. v. d. Want. Wo. 19.45 uur ds v. d Want. Kerk der Zevendedags Adven- tisten Magnalia Dei Kerk —Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. I *■- - i pi j lev I -I j at _oi I 1^ I +r-s - VJ KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Te elefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Jonas de molenkat heeft zijn Walvisch weer terug Door Jalmar Teunissen en Frank Willemse Onder het luiden van de klokken van de kerk van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap, stapt bur- gemeester R. Scheeres naar de microfoon. Scheeres, ook voor- zitter van de Schiedamse Molen- stichting, memoreert nog eens aan 'die rampzalige nacht van veeitien februari 1996, voor Schiedam en voor de Schiedam- mers' die zoveel verdriet en emo- ties in de stad losmaakten. „Men- sen stonden te kijken met een blik van ongeloof en soms met tranen in de ogen. Schiedam was in rouw gedompeld. Er was een stukje weg uit de legpuzzel die Schiedam heet. Meer dan twee eeuwen had de molen met zijn zwoegende wieken het straat- beeld van Schiedam bepaald." Na het blussen van de brand von- den de brandweerlieden de mo lenkat, Jonas, die op miraculeuze wijze de vuurzee had weten te overleven. Er werd een actie op touw gezet, onder de titel van 'Geef Jonas zijn molen terug'. En de giften stroomden binnen. Van De molen draait weer, na meer dan drie jaar. En er werd dan ook volop gedanst. Foto Roger van der Kraan de skepsis die Schiedammers nor- maal gesproken kenmerkt, viel volgens Scheeres weinig meer te merken. Radio Schiedam hield een inzamelingsactie, bedrijven en particulieren zetten zich in, er werd een Molenwijn in de restau rants geschonken, er kwam een Molenmunt, een gala in het Thea ter a.d. Schie, geld van het VSB- Fonds, van Nolet. Totdat einde- lijk al het geld binnen was, twee miljoen gulden. Houten panelen, beschilderd in de Schiedamse kleuren geel- zwart, worden langzaam omhoog gehesen. Wanneer her langwerpi- ge gevaarte bovenaan is gearri- veerd, volgt een aarzelend ge- klap: 'is dit het nu?'. Maar dan klappen de panelen een voor een open, en onthullen een grijze Walvisch. Op de Nieuwe Haven maken de zeekadetten begelei- dende walvisgeluiden met een waterfluit. En de Walvisch begint de draaien, de molenwieken zijn bespannen met doeken beschil derd door Schiedamse kunste- naars. „Het is mooi dat 'ie weer draait", zegt een vrouw die sinds 1973 in Schiedam woont. „Het is toch het pronkstuk van Schie dam." Na de commotie rond De Wal visch gaat het Molen- en Muziek- festival weer gewoon verder. Vooral voor Cafe De Unie is het druk, waar de bands van de Pop- school spelen. Op de Dam dam- men de dammers achter de hou ten tafeltjes, terwijl allerlei kun- stenaars en ambachtlieden hun werk verkopen. Ook op de Lange Haven is het re- delijk druk, al neemt de stroom mensen na 15.00 uur snel af. Een man van het Rode Kruis perst si- naasappelen, geleverd door de Plusmarkt, ten bate van Kosovo, lets verderop worden kaarsen verkocht, ook van molen De Wal visch. Het is een beetje pikant: zo gaat molen De Walvisch alsnog verloren aan de allesverterende vlammen. mm SCHIEDAM - Twee oude baas- jes halen herinneringen op over Wilton Fijenoord. Zij kijken naar een bedrijfsfilm die zonder geluid geprojecteerd wordt op het grootzeil van een oude aak. De mannen geven commentaar op de beelden en ook omstan- ders bemoeien zich ermee, el- kaar overtreffend met feitjes en meningen. ..Dat is toch die ou- we burgemeester. joh?'„Heet- te die niet Bleek?" „Met die steek op: dat is Swiebertje" ..Peekbedoelje?" „Nouja, wat doet het er toe. Het is in ieder geval de opening van ons grote dok in 1959." Tja, weet je nog?' „Daar doe je het nu voor," ver- telt kunstenaar Frans Huisman (40). Huisman was het die eni- ge tijd geleden op het idee kwam om films over Schiedam en het water te gaan projecteren op de zeilen van de boten op de Lange Haven. Hij blikt tevre- den terug: „Het was zo mooi, zo feeeriek en surrealistisch te- gelijktijd. Er kwam een ongelo- felijk mooie stilte over de Lan ge Haven". Zaterdagavond werden op vier historische Schiedamse zeilbo- ten vooral oude historische films over Schiedam en de scheepvaart getoond. Het eve- nement dat als een apart onder- deel meelifte met de Kunstma- nifestatie 1999 en het Muziek- en Molenfestival. Volgens Huisman zijn er alleen op zijn kunstzinnig filmfeest 'Schie dam uit de doeken' zeker meer dan duizend toeschouwers af- gekomen. „Zie je nu wel, dat zoiets gewoon kan in Schie dam. Er was geen enkele wanklank. Integendeel: alles zat mee. Neem nou het geweldige zwoele weer of de prachtige voile maan." Hij kan het eigenlijk nog niet aliemaal bevatten. Hoe zijn plannnetje om op het grootzeil van zijn overbuurman aan de Lange Haven een film te pro jecteren, uitgroeide van een performance tot een grote Open Lucht Bioscoop. Niet alleen het- weer zat mee, maar eigenlijk al les. Het was als een sprookjes- lawine die zachtjes begon en in een betoverde golf over het pu- bliek werd uitgestrooid. Speciaal wil hij zijn kunstbroe- ders bedanken van het Dordtse collectief D. N. X. R. oftewel Do Not X-Ray. Die schip 'Nooit Volmaakt' in een kunst- zinnige multi-media podium veranderde. Met dia's van zee- monsters en Delfsblauwe mo- zafeken, een video van 't Schat en 16mm familiefilms op en on der elkaar vertoonden. Net als Gerard Sparla c. s. van Film- huis Schiedam die de techniek en logistiek in de gaten hidden. Of neem nou schipper en scheepsmaker Nico van der List die de schepen regelde en jawel hoor de zeildoeken stonden mooi strak. Wie een rondje Haven maakte, zag allerlei soort mensen in ver- wondering kijken naar de beel den. Binnenschippers die over het spectakel hadden gelezen in vakblad 'De Schuttevaer', ou- dere Schiedammers met nosta- ligische gevoelens, kunstlief- hebbers die beelden probeerden 'te duiden' en jongelui die zit- tend op de havenkade doodleuk naar een 'Arabische' Moby Dick keken (er was zelfs een voorbijganger die als tolk de tekst kon vertalen). Maar vooral waren het de gewone mensen die met een glaasje in de hand of zittend op het meegenomen stoeltje, gewoon met de buur- man of vrouw een praatje hield. Juist daar was op deze 'magi- sche' avond 'Kunst of Oud- heid' ondergeschikt aan ouder- wetse gezelligheid met elkaar. Frans Huisman met zijn ploeg kan tevreden zijn. Kunst werkt! SCHIEDAM - Het Rode Kruis houdt in de week van 20 tot en met 26 juni haar landelijke collecte- campagne. De straatcollecte is een van de meest belangrijke inkom- stenbronnen en levert dan ook een grote bijdrage aan het werk van het Rode Kruis. Het Rode Kruis is daarom op zoek naar mensen die een paar uurtjes willen collecteren. Wie een handje wil helpen kan contact opnemen met het Rode Kruis Schiedam, tel. 4268013. SCHIEDAM - Het Stedelijk Muse um Schiedam organiseert kunst uurtjes bij de tentoonstelling 'Aloysius Donia, Bad Paint'. Do- nia is een jong Nederlands talent. Samen met Daan van Golden maakte hij een keuze uit schilderij- en, tekeningen en fotografie. Het is zijn eerste museale presentatie. De kunstuurtjes zijn op donderdag 3 juni en op dinsdag 8 juni, beide da- gen om 12.30 uur. Er zijn aan de kunstuurtjes geen extra kosten ver- bonden. Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Spanning tussen het college van B en W en de ge- meenteraad. Onvrede over de verhouding tussen het bestuur en de gemeenteambtenaren. Ge- brekkige samenwerking tussen de collegeleden. Onrust door het Organisatievernieuwings Proces (OVP). De gemeenteraad die niet in staat lijkt sturing te geven en afwachtend opereert. Een verko- kerde gemeente. Een kloof tus sen beleid en uitvoering. Beloftes die niet door de gemeente Schie dam worden nagekomen. Veel problemen lijken de afgelopen jaren niet krachtdadig te zijn aangepakt; keuzes zijn uit de weg gegaan. Dat zijn enkele van de voornaam- ste conclusies die getrokken kun- nen worden uit het rapport van de visitatiecommisie. Er blijkt nog 'het een en ander te schorten aan de aanpak van de gemeente' De commissie, onder leiding van E. Brinkman, heeft Schiedam op vrijdag 23 april bezocht om te kij ken of de GSB-gelden verstandig door het gemeentebestuur is uitge- geven. Als leidraad diende de zelf- analyse die de gemeente Schiedam heeft laten opstellen en waaraan bestuur, ambtenaren, instellingen, ondernemers en burgers hebben bijgedragen. De commissie zegt zelf over de zelfanalyse dat het een 'onthul- lend, moedig en zorgwekkend' rapport is: „Onthullend en moedig omdat het op een eerlijke en zelf- kritische toon in alle openheid een scherpe analyse geeft van de pro blemen waarmee Schiedam als stad kampt. Zorgwekkend omdat die problemen hardnekkig en structureel van aard blijken te zijn. Het gaat zowel om grote maat- schappelijke problemen als om lang slepende interne bestuurlijke problemen." Hiervoor moet een oplossing komen, en keuzes wor den gemaakt. Niemand heeft in Schiedam wat aan het 'bakken van zoete koekjes'. Iedereen in Schiedam beseft vol gens de commissie dat het roer in de stad om moet, maar waar moet je beginnen? „Uit het zelfanalysrapport en de gesprekken tijdens de visitatie blijkt dat de emst en urgentie van de problematiek zo groot is dat een De kwaliteit van de gemeenteraad moet worden verbeterd, vindt E. Brinkman. De raad zou eens wat vaker met de vuist op tafel moeten slaan. Foto Roger van der Kraan koerswijziging hard nodig is. Na de zelfanalyse is er volgens de commissie geen weg terug meer." De commissie waarschuwt verder: „Op dit moment is de conjunctuur nog gunstig, maar de Nederlandse economie wacht niet tot de proble men in Schiedam zijn opgelost. De tijd dringt dus voor Schiedam, de stad zit midden op een breukvlak en er blijkt brede steun te bestaan voor gezamenlijk 'de schouders eronder'." Opvallend vond de commissie dat de gemeenteraad niet in Schiedam wordt beschouwd als het forum waarin over de toekomst van de stad wordt gesproken. De raad zou wel eens wat meer met de vuist op tafel mogen slaan, vindt Brinkman. Er zou meer ruimte moeten komen voor de raad, gegeven door het college van B en W. De commissie beveelt aan de raad meer te betrek- ken bij het ontwikkelen van de stadsvisie en de keuzes die hieruit voortkomen. Maar dan moet de kwaliteit van de raad wel worden verbeterd. De raad moet meer wor den ingewerkt en beter moeten worden ondersteund. „Een verster- king van de raad en een betere ver houding tussen raad en college is in het belang van de stad, mede omdat uit deze raad ook het nieu we college voortkomt", schrijft de commissie die zo ook de kwaliteit van het college ter discussie stelt. „De samenwerking tussen de col legeleden onderling is gebrekkig." Een grote groep organisaties in Schiedan is ontevreden over de manier waarop het gemeentebe stuur hen raadpleegt. Zij vinden dat oude afspraken alsnog moeten worden nagekomen; ook moet er meer worden gedaan met initiatie- ven van burgers. De commissie sluit zich hierbij aan: „Er is mo- menteel geen cultuur waarbij op bestuurlijk niveau 'openlijk' met maatschappelijke organisaties van gedachten wordt gewisseld. Het onderling vertrouwen lijkt daar- voor te ontbreken." En dat is jam mer, vindt de commissie. Want de wil en kwaliteit in Schiedam is er wel. Te weinig maakt het gemeen tebestuur hier gebruik van. „Cre- eer ruimte voor initiatieven van be- woners en organisaties, zoek het partnerschap op en stippel samen het beleid uit." een bijzonder effectief middel om serieuze contacten te leg- gen. Privacy Alleengaanden worstelen vaak nog met allerlei vooroordelen m.b.t. relatiebemiddeling. Daarbij spelen zaken zoals drempelvrees, privacybe- scherming, het taboe en de kwaliteit van de contactbe- middeling een belangrijke rol. Partnerzoekenden hebben soms het idee dat er voor hen toch geen geschikte kandida- ten zijn, omdat men een uitge- sproken beeld heeft van de door hen gezochte partner. Maar niets is minder waar aldus Liesbeth, juist deze mensen beschikken over een gedetailleerd beeld van de gevraagde partner, die binnen onze organisatie vertaald wordt in een duidelijke zoek- opdracht die resulteert in per- soonsgerichte partnervoor- stellen. Kenmerkend voor onze clienten is dat zij niet geforceerd of wanhopig op zoek zijn naar een nieuwe levenspartner. Door de per- soonlijke aanpak en doelge- richte werkwijze is een leuk contact vaak sneller gelegd dan men denkt. Liesbeth legt uit dat haar Adviesburo in de loop der jaren is uitgegroeid tot een van de grootste relatie- buro's van Zuid-Holland en dus beschikt over omvangrijke Regionale bestanden van seri euze kandidaten in alle leef- tijdscategorieen, met name in de grootstedelijke gebieden. Op zeker moment komt in de meeste gevallen toch weer het verlangen naar voren een duurzame relatie aan te gaan met een geschikte partner. Het gevoel weer iets te bete- kenen voor die ander, samen te lachen en allerlei zaken samen te delen en niet in de laatste plaats door de warmte en geborgenheid die een vaste verbintenis biedt. In onze moderne samenleving is het niet eenvoudig om iemand te herkennen die gelijkgestemd en ongebonden is en boven- dien die persoonlijke kwalitei- ten bezit die de zoekende ook werkelijk aanspreken. Vaak is men niet in de gelegenheid om nieuwe mensen te ontmoeten. De zoekenden hebben - bij- voorbeeld een drukke of onre- gelmatige baan - de zorg voor jonge kinderen die hen aan huis binden of voelen er niets voor om alleen "uit" te gaan in het circuit van de echte stap- pers. Vaak rest dan nog de directe omgeving, zoals b.v. de werkomgeving, kennissen- kring, (sport)vereniging,etc. waar rondgekeken kan wor den om een toekomstige part ner te ontdekken. Als mensen om wat voor reden dan ook, beperkt worden om nieuwe mensen spontaan te ontmoe ten, kan dat ook op een betrouwbare en doelgerichte manier geprobeerd worden. Initiatief Zoekenden besluiten steeds vaker hun leven een andere wending te geven door serieus op zoek te gaan naar een geschikte partner. Daarvoor wordt steeds vaker een rela- tiedeskundige met een veelzij- dige en specifieke kennis ingeschakeld. Deze specialist kent immers de ins en outs van partnerbemiddeling als geen ander. Voorwaarde is natuurlijk dat men een geren- ommeerd partnerburo inscha- kelt, dat garant staat voor kwaliteit en betrouwbaarheid. Een van die specialisten is Liesbeth van den Herik, direk- teur van het gelijknamige Relatie-Adviesburo dat werk- zaam is in geheel Zuid-Hol land. Zij vertelt dat mensen die de eerste stap naar haar part nerburo zetten, dat zien als Brochure Liesbeth omschrijft haar werk als uiterst zinvol en boeiend. Je helpt immers voortdurend om mensen gelukkig te maken. Als een contact via ons Relatie-Adviesburo tot een serieuze relatie leidt, j^i dan lach je van oor tot oor. En het is natuurlijk altijd weer ple- zierig om leuke reacties te krijr gen van mensen die elkaar gevonden hebben. Tot slot kan gezegd worden dat relatiebemiddeling in een sterk groeiende maatschap pelijke behoefte voorziet. Een betaalbare vorm van dienstr verlening die snel populairder wordt onder alleengaanden. En niet in de laatste plaats door de groep geslaagd^ clienten die vaak anderen dan weer een duwtje in de rug geven, aldus Liesbeth van den Herik. Haar advies: Blijf niet langer alleen en geef toe dat je op zoek bent naar een fijne part ner. Als u nadere informatie wilt hebben, vraag dan de gratis informatie brochure "De eer ste stap naar een nieuwe part ner aan. Het Relatie-Adviesburo is op werkdagen te bereikeh tot 20.00 uur op telefoon- nummer 0186-604394

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3