1Q95 De rederijkers: de provo's van de zestiende en zeventiende eeuw Verstandelijkgehandicapten housen zonder stroboscoop Zomerkost Een duik in het koele nat van de recreatieplas maxell Blauwwiertoenemende bedreiging zwemwater PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 TEL.: 010-4.618.525 7 18 19 wr.- Het Stuk van de Maand Friday night Fever in de 'Villa' KNIPUIT SERVICE BON BESTE KOOP SCH00N GEV0EL maxell SENNHEISER HD450/ HD480 HOOFDTELEFOON OORKUSSENS Oorkussens vuil of stuk? CORRECTPRIJS MAXELL P5-90XRM VIDEO HI-8 TAPE Met deze Hi-8 tape kunt u 90 minuten opnemen en genieten van een uitstekende beeldkwaliteit. PERSTUK 19.95 CORRECTPRIJS I/OORVVI CORRECTPRIJS Wilt u tijdens uw vakantie niet voor ongewenste verrassingen komen te staan, laat dan uw camera controleren en professioneel reinigen door het Correct Service Center. Op donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 juni betaalt u voor deze video service beurteen speciale lage prijs. TEGENINLEVERING VAN DEZE BON (EXCL. MATERIAAL). Het Correct Service Center heeft een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Nordmende, Telefunken, Toshiba en Akai. Ook de hobbyist vindt bij het Correct Service Center een ruime keuze op gebied van handige accessoires. o.a. Nederland 12 en 3 waarmee favoriete TV-programma's in de caravan of het vakantiehuisje bekeken kunnenworden. Geschikt voor220/12 volt. -99^ .nr. 2041 Het Correct Service Center heeft voor uw Sennheiser hoofdtelefoon oorkussens uitvoorraad leverbaar. SOUNDEX 302 ACTIEVE CAMPING ANTENNE Goed geteste Breedband antenne met versterker voor ontvangst van OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.00-18.00 uur, vrijdag 09.00-21.00 uur en zaterdag 09.00-18.00 uur. Illynoiz 49 Art.nr, 69922 69 DONDERDAG VRIJDAG JUNI ZATERDAG JUNI Woensdag 16 juni 1999 wx54 MaasposT Door Jalmar Teunissen BOUNDEX Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. VLAARDINGEN - Een intrige- rend raadsel: waarom werd Schiedam in de zeventiende en achttiende eeuw nogal eens be- kroond met de twijfelachtige eretitel Domste stad van Hol land? En waarom werd Vlaar- dingen, het stadje ernaast, door een kroniekschrijver genoemd als de Wijste stad van de Hol- landse steden? Niemand die het wist. Totdat... Onlangs organiseerde het Vlaar- dings stadsarchief een openbare verkoop. Materialen die het archief al zevenmaal dubbel had of een- voudigweg niets met de collectie te maken hadden, werden in de ver koop gedaan. Jan Anderson van het gelijknamige streekmuseum sloeg zijn slag en kocht een mooi Vlaardings boek uit 1617: Vlaer- dings Redenrijck-bergh, met mid- delen beplant. In het boek is het verslag opgenomen van een bij- eenkomst die een jaar eerder tus- sen 10 en 17 juli in Vlaardingen werd gehouden een 'spel' of 'landjuweel' van rederijkerska- mers uit verschillende steden, waaronder Schiedam (De Roode Roosen en De Vygheboom), Maasland (De Olyfboom), Haar lem (De Witte Angieren) en na- tuurlijk Vlaardingen zelf (De Akerboom). De deelnemende ste den werden aan de stadspoort ver- welkomd door Liefde des Vader- lants, sittende op d'Arcke Triump- hael met Vlaerdingh, een lid van de Vlaardingse Akerboom die de steden afzonderlijk toezong. Prij- zen waren er voor het mooiste bla- zoen, het beste gedicht en mooiste declamatie. In het stadhuis zijn en- kele blazoenen bewaard gebleven. Rederijkers, je zou ze misschien wel kunnen omschrijven als de provo's van de zestiende en zeven tiende eeuw. Ten onrechte worden rederijkers tegenwoordig nog ge- waardeerd als een stel gegoede burgerlieden die als tijdverdrijf brave toneelstukjes schreven en opvoeren. Een beeld dat wel klopt voor de negentiende eeuw toen de rederijkerskamer weer werden op- gericht, maar in geen geval recht doet aan de echte bloeiperiode toen ze vaak in de problemen kwamen met de overheid en de kerk. Rede- .nr. 43968 Door Ger van Veen VLAARDINGEN - Om half ne- gen swingen ze al op de harde bassbeats. Strakke ritmes laten de dansers in extase geraken. Je ziet ze met eikaar dansen, maar ook solo. Ze wijken niet en gaan op in de muziek, hoe extravagant de jungle van DJ Mack ook klinkt. Ze zijn met bussen uit Rotterdam en Dordrecht geko- men, vanuit de regio Delft ko men ze op eigen gelegenheid. Steeds maar weer druppeit het publiek binnen. Voor fl. 7,50 hebben ze zich verzekerd van een heus disco-avontuur. Geen drugs en gabber, maar wel een EHBO-post, bier en fris. Zetfouten en prijswijzigingen ondervoorbehoud. De Krabbeplas: op dit moment nog vrij van blauwwier. Foto Roger van der Kraan Bozuwa verwacht dat als het zo- meren doorzet en de watertempe- ratuur van het binnenwater dat nu zo'n beetje schommelt tussen 14 en 17 graden, verder toeneemt wel problemen met de kwaliteit van het zwemwater in de recreatieplassen. ,,Het ontstaan van blauwwier dat bij afsterven wordt omgezet in gif- tige toxines is in de provincie Zuid Holland een nog jaarlijks toene- mend probleem. In het Waterweg- gebied heeft met name de Vlaar dingse Krabbeplas daar jaarlijks veel last van." Momenteel wordt in opdracht van de provincie on- derzoek verricht naar het ontstaan, de gevaren en het tegen gaan van het lastige blauwwier. Bozuwa: „Voorlopig houden we het erop dat blauwwier ontstaat door de overbemesting van het land en dat die overtollige mest via het grond- water in het oppervlaktewater te- recht komt." Vanuit de provincie wordt jaarlijks gewezen op de gevaren die er be- staan bij het zwemmen in de Nieu- we Waterweg en zeker ter hoogte van het Lickebaertbos tussen Vlaardingen en Maassluis wordt die waarschuwing nog wel eens in de wind geslagen. Bozuwa: ,,Je hebt daar zo'n strandje dat bij laag water droog komt te liggen. Nog los van de waterkwaliteit is het le- vensgevaarlijk om daar te gaan zwemmen. Het strandje grenst vlak aan de vaargeul waar door het drukke scheepvaartverkeer zeer gevaarlijke stromingen en zuigin- gen kunnen optreden. Ik kan daar- om ook niet begrijpen dat juist op die plaats een recreatiegebied is aangelegd." Bozuwa staat in die mening niet alleen want bijvoor- beeld de loodsen van de Rotter- damse haven hebben zich al me- nigmaal hardop afgevraagd welke 'planologische idioot' verantwoor- delijk is voor de aanleg van het Lickebaertbos. De Vlaardingse Vaart: eigenlijk geen zwemwater. Foto Roger van der Kraan Voor verstandelijk gehandicapten is er op het gebied van de reguliere disco geen aanbod en geen integra- tie. Stroboscooplicht is een pro bleem voor epileptici, een aandoe- ning die veel bij de doelgroep voorkomt. Vandaar dat het Steun- punt Vrije Tijd, Vorming en Ge- handicaptensport afgelopen vrij- dagavond een heuse houseparty organiseerde in de Vlaardingse uit- gaansgelegenheid Villa Musica. Bas drinkt een duveltje aan de bar. Nee, hij heeft nog niet gedanst. ,,Dat komt later op de avond wel, eerst effe lekker er inkomen." Hij stelt zijn vriend voor. „Adriaan", zegt de vriend. „Voel 'ie 'em? We zijn in Vlaardingen. Bassie en Adriaan, die ken je toch wel?" Ei genlijk heet Adriaan Karel. Hij houdt wel van house, maar ook hij vindt het nog te vroeg om de dans- vloer op te gaan. ,,Maar over een poosje doe ik zeker mee, ik vind het een te gekke sfeer hier." Bedenker van de Flower Dance is Arlette van Eerdewijk, stagiare bij het steunpunt Dordrecht. ,,Ik las in de krant dat er in Arnhem een hou separty werd georganiseerd met in tegrate van gehandicapten. Dat verliep niet geheel naar wens, er gebeurden nogal wat ongelukjes met het stroboscooplicht. Een aan- tal viel direct om vanwege hun epi- lepsie." Dat moet toch anders kun nen, vond Van Eerdewijk, en sa- men met stagiares Judy van Dijk House in Villa Musica, dit maal alleen toegankelijk voor verstandelijk gehandicapten. Foto Roger van der Kraan en Gaby Jense lichtte ze het adres- senbestand van de dienst. Duizend mensen hebben ze aangeschreven, er vanavond zijn er zestig komen opdagen. ,,Maar dit is de eerste keer", zegt Van Eerdewijk, „Zo'n houseparty is toch een noviteit on- der deze groep." Haar broer werkt in Villa Musica en legde het plan aan zijn baas Frank Tome'f voor die er direct in voor was. Arlette van Eerdewijk: „Frank wil een zo breed mogelijk publiek, maar hier had hij niet aan gedacht. Hij vond het zo'n goed plan dat hij de Villa gratis ter beschikking stelde. Ook de DJ's boden spontaan hun dien- sten aan. En dat zijn niet de eerste de besten." Nee, dat zijn ze zeker niet. Mack draait zijn platen in Illynoiz in Rot terdam, Anthony in clubs in Ant- werpen en Breda en voor Jacco is het een uit de hand gelopen hobby. De muziek hebben ze vanavond een beetje aangepast aan de wens van hdt publiek. „We gaan er een echt feestje van maken", zegt An thony. „Een beetje Top 40, hip- hop en club." Jacco, ook mede- werker van het steunpunt: „Het is een ander publiek, dat toch meer van het commerciele product houdt. Ze wonen allemaal zelfstan- dig maar hebben dat kleine steun- tje in de rug nodig om mee te doen met de activiteiten. Daar zijn wij voor. Wij begeleiden ze vijf maal per week. Dit spektakel is de af- sluiting van een jaar vol activitei ten." Hij vindt het een prima initi- atief van Van Eerdewijk en hoopt dat het jaarlijks herhaald wordt. De DJ's wisselen eikaar af, zodat er voor ieder wat wils is. Anthony en Jacco zijn zeker van plan hun per- soonlijke favorieten 'If it wasn't for the musiuc' van Colour Karma en 'No white clouds in my blue sky' van Sensurreal te draaien. Hoewel velen zich op de dansvloer uitleven op de snoeiharde jungle van Mack, heeft niet iedereen het naar de zin. Corrie, Els, en Peter vinden het te hard, ze willen meer Top 40-muziek. „We willen niet dat het de hele avond zo door- gaat", gilt Corrie om de harde bas- sen te overwinnen. „Hier kunnen we niet op dansen: veel te veel la- waai. Als ze dadelijk wat anders gaan draaien, gaan we ook dan sen." Een jongen die zich Kwekwel noemt, heeft wel al de nodige tijd op de dansvloer versle- ten. Nu rust hij uit in een hoekje: „Ik kan o.veral op dansen. Maar ik ben dan ook een prof, ik ben voor- danser bij dansschool De Klerk in Rotterdam. Disco, ballroom, house... ik draai er mijn hand niet voor om." Het wordt steeds gezelliger in de Villa. Het stroboscooplicht wordt niet gemist. De spots die de DJ's gebruiken zijn een goede vervan- ging en veranderen Villa Musica in een housepaleis. Bassie en Adriaan dansen nog steeds niet. Maar ze la- chen heel wat af aan de bar. Kwekwel gaat weer richting dans vloer om zijn kunsten aan het hooggeeerd publiek te vertonen. Ze zijn allemaal bevangen door 'Fridaynight Fever'. Het blijft nog lang onrustig in Villa Musica. Herinneringen aan de Rederijkers, te zien in het Streekmuseum. Foto Roger van der Kraan rijkers, het waren voornamelijk middenstanders die meestal op de zondag bijeenkwamen en de kriti- sche stem van de gemeenschap naar voren brachten. In Vlaardin gen kwam De Akerboom bijeen op een zolder ergens in de Hoogstraat. Het gekozen tijdstip leverde wel wat scheve ogen op bij de kerk, die het ook niet kon waarderen dat er in de toneelstukken en gedichten in bedekte en minder bedekte termen kritiek op het kerkbestuur werd uitgeoefend. Ook het feit dat ze wel eens in vrouwenkleren toneel speelden, zag de kerk als verderfe- lijk voor de zeden. Je kwam er niet zomaar bijde bal- lotagecommissie was streng. Maar werd je geaccepteerd, dan was je verzekerd van een zekere oplei- ding. Nieuwkomers werden onder de hoede genomen van een meer ervaren Rederijker die erop toezag dat ze met goed gevolg door de in terne wedstrijden heenkwamen. Sneldichten bijvoorbeeld op een kerkelijk thema. Ook tijdens de wedstrijd van 1616 in Vlaardingen stond een geloofs- vraag centraal, de kerkelijke tole- rantiepolitiek van Johan van Ol- denbarnevelt: „Door eendracht, die macht maeckt, is een Landt sterck en krachtlich: Maer door inlantsch onvree winnelick en onmacht- lich. Die tolerantiepolitiek hield in dat het verboden was om over omstre- den geloofspunten te discussieren om de lieve vrede te bewaren. Maar het verbod werkte averechts: de calvinisten dreigden uit de kerk te stappen. De overheid hield de deelnemers van de wedstijd in de gaten: iedereen moest bij de secre- tarie opgeven waar ze precies lo- geerden. Het feest was een succes. Tijdge- noten noemden het als een der memorabelste feesten in Holland, waarop vele pronkeyen en vreug- debetoveringen werden gezien' De laatste vermelding van de Vlaardingse rederijkers dateert van 1724, op een Schiedamse uitnodi- gingskaart waarop indirecit staat dat de Akerboom verleden tijd is. Terug naar de Domste stad van Holland, Schiedam. Anderson las en las, sloeg boeken open en kwam erachter dat de Vlaardingse rede rijkerskamer gewoon was om bij haar spelen een zekere Oly Gerrits- zoon te gebruiken, een Schiedam- mer, die bijzonder goed de rol van nar kon vervullen. Een goede nar, een echte zot: die konden de Vlaar dingse rederijkers in Vlaardingen kennelijk niet vinden. En hieruit zou dan het gezegde zijn voortge- komen dat Vlaardingen de wijste stad van Holland was, en daardoor de zotten van Schiedam moest le- nen. Streekmuseum Jan Anderson ligt aan de Kethelweg 50 in Vlaardin gen. Geopend elke zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur, verder ge opend elke eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. Toe gang gratis. Nieuwe Waterweg: als zwemstek levensgevaarlijk. Foto Roger van der Kraan WATERWEG - Tot groot plezier van zonaanbiddend Nederland liet de koperen ploert zich de afgelo pen dagen weer in al zijn glorie aan de hemel bewonderen. Goed nieuws is dat ook voor de uitbaters van terrassen en andere weersaf- hankelijke horecavoorzieningen. Voorts gaan op straat op dergelijke zonnige momenten meteen de jas- sen uit en wordt het overige mode- beeld een stuk korter en luchtiger. Nog minder textiel gebruiken de- genen die het minste of geringste zonnetje aangrijpen om de huid te laten bruinen. De meesten kiezen daarvoor de eigen tuin of het bal- kon maar toch zijn er ook al een fors aantal mensen die de verlei- ding niet kunnen weerstaan en een plaatsje zoeken aan de rand van de verschillende recreatieplassen die het Waterweggebied rijk is. Een enkeling waagt zich bij die gele genheid zelfs al aan een duik in het koele nat. Navraag bij de provincie Zuid Hol land die belast is met het toezicht op de waterkwaliteit van de ver schillende recreatieplassen, leert dat een dergelijke sprong in het diepe op dit moment geen grote ri- sico's met zich meebrengt. Water- voorlichter Fred Bozuwa: „Op de schaal goed/voldoende/slecht scoort al het zwemwater van de re creatieplassen in het Waterwegge bied op dit moment nog een goed." Bozuwa beperkt zich met die kwalificatie tot de als zwemwa ter aangemerkte plassen zoals de Krabbeplas, de Bommeer, de Fop- penplas en de Oranjeplassen. De Poldervaart of de Vlaardingse vaart, plaatsen waar zomers toch ook menigmaal gezwommen wordt, worden niet in een dergelijk bacteriologisch onderzoek meege- nomen. „Een Poldervaart en een Vlaardingse vaart zijn eigenlijk per definitie minder geschikt als zwemwater. Deze wateren worden bij overvloedige regenval gebruikt als overstort van het riool, met alle bacteriologische gevolgen van- dien." Wel tot de onderzochte zwemwa- teren behoort de Noordzee. „Het zeewater is van uitstekende kwali teit en het schuim wat zich in het voorseizoen altijd op het water af- zet is reeds verdwenen." Fred Bo zuwa legt uit dat dit schuim wordt veroorzaakt door afstervend zee- wier en absoluut bedreiging is voor de zwemwaterkwaliteit. „Het is al leen niet zo'n smakelijk gezicht." iimpi* MgiiiMi

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 25