Daan van Golden 'Kijken doe je met je ogen, niet met je oren of mond' u ectaculaire itverkoop LAGERWAARD Uesign I >j§iyT MaasposT Schiedamse kunstenaarals Nederlandse afvaardiging op Biennale De tranen van Aloysius Donia r Schiedamse delegatie aanwezig bij opening Nederlands paviljoen V De Sede Leolux Montis Interstar TOPDESIGN SPECTACULAIR GEPRIJSD Jori Gelderland Wittman Former MET KORTINGEN TOT 50 Linteloo Artifort Pastoe Van Bennekom UNIEKE AANBIEDINGEN Castelijn Hulsta Fiam Young Int. .r. NATUURLIJK BIJ LAGERWAARD S.D.B. Misoura Emme it Kanaalweg 39-53 - Capelle a.d. IJssel Tel: 010-4507466 - ruime parkeergelegenheid Geen retrospectief if 4 #L Woensdag 23 juni 1999 xq56 Door Frank Willemse SCHIEDAM - Donderdagoch- tend vroeg bel ik aan bij het huis van Daan van Golden in het cen trum. Er word niet opengedaan, wel gaat een raam op eerste ver- dieping open. Met ontbloot bo- venlijf vraagt Van Golden wat er is. Ik verontschuldig mij voor het vroege tijdstip en vertel dat ik gister bijna de hele dag voor zijn deur heb gezeten. Hij zou toch woensdag terug komen van de opening uit Venetie? „Klopt" zegt hij, „maar het werd pas's avonds." En hoe was 't?" vraag ik enthousiast. „Fantas- tisch maar ik geef geen inter views. Tegen al die mensen van de pers heb ik hetzelfde gezegd. En als ik wel met jou een praatje maak, zou dat niet fair zijn te- genover die andere journalisten. Dus... ga ik nu maar in bad en schrijf maar wat je wilt." Ziehier een portret van een zwijg- zame maar wereldberoemde Schiedammer. Ze hadden me gewaarschuwd, zijn vrienden in Schiedam, de kunste- naars uit de Rijnmond en de artike- len die in de kranten en vakbladen deze weken verschenen. Daan van Golden (63) is niet te interviewen. Hij heeft niet voor niks de bijnaam 'de Sfinx van Schiedam'. „Daan van Golden houdt niet van dat kunstwereldje, dat zogenaamde in- terressante geklets", zegt vriend Dick de Wit, alias Lange Dik. Sinds 1967 kennen zij elkaar toen Daan van Golden op een grote zol- der woonde op de Lange Haven en Dik beneden werkte bij een deco- ratie-atalier. Daan staat op zijn pri vacy en heeft het niet op hectisch gedoe wat tegenwoordig zo vaak om kunstenaars hangt. Alsof het popidolen*zijn. Van Golden is een zwijgzaam man, die liever zijn werk laat spre- ken. En dat doen zijn werken. Wie eenmaal een schilderij, tekening, collage of foto van Van Golden heeft bekeken, geproefd en gei'n- haleerd, blijft vaak dit beeld bij. Een voorbeeld? Een foto van Daan gen als de opening niet onverbid- delijk zou zijn. De werken moeten voor de Van Golden precies in een goed 'ritme' hangen. Eindeloos kan hij de doeken verplaatsen tot een beeldrijm ontstaat. Centraal staat in het het witte en lichte Rietveld paviljoen een manshoog schilderij van Boeddha. In gouden kleuren en met echte ge- droogde bloemen. Hoewel Van Golden niet een 'echte' Boeddhist is, volgens vriend De Wit, is Boed dha wel het symbool van de uitge- balanceerde en perfecte mens, Me- de op Zen geinspireerd is de uit- spraak van Van Golden dat 'leven belangrijker is dan schilderen'. Daarom hoefde hij ook nooit carri- ere te maken. Geldingsdrang en ego staan op gespannen voet met een contemplatieve en beschou- wende levens- en zienswijze. Kij ken wat er echt is en je niet laten afleiden, lijkt de kunstenaar te wil- len uitdragen. Waarbij kunst geen doel op zich is maar meer een le- venshouding. Daarom geen inter views, geen praatshows of modi- euze aandacht voor de kunstenaar. Immers: Kijken doe je met je ogen, en niet met je mond en oren". Voor dat kijken moet je wel de tijd 'Pollock Studie', Daan van Golden. Reproduce Roger van der Kraan van Golden waarop een stuk of zes doodgewone viooltjes te zien zijn. New Delhi 1991 heet de foto. Maar wie langer kijkt ziet dat de bloemen ineens gezichten hebben. Sommige zeggen in de foto zelfs 'verkouden kinderkopjes' te zien. Een ander voorbeeld van waarom Van Golden 'wereldberoemd' is en je anders laat kijken, is een foto van een Griekse tempel. Als je daar wat langer naar kijkt, zie je in eens dat tussen de zuilen een ruim- te overblijft die op een statige vo- gel lijkt. Van Golden zag dit en Sp 1 Diana in bad (1986), Daan van Golden. schilderde de ruimte (dus de vogel) levensgroot na op een doek. Een metamorfose van zuilengalerij naar een gestileerde statige vogel. 'Kantelend kijken' noemt Karel Schampers, conservator van muse um Boijmans van Beuningen dit. Kantelend omdat alles anders is als dat het lijkt. Een ander voorbeeld is het doek 'Studie Pollock' uit 1989 door een deel van een schil derij van Pollock 'over' te schilde ren zie figuurtjes verschijnen bij Van Golden, terwijl juist Pollock in de jaren vijftig bekend is door zijn abstracte werk! Volgens Van Golden: „Dat is een mysterie. Als je goed kijkt, zie je ieuwat Pollock absoluut niet bedoeld heeft. En toch zit het erin." Dezelfde Karel Schampers, als gastconservator van de Biennale, liet zijn keuze vallen op Daan van Golden. Een verrasende keuze om dat in de kunstwereld eerder aan jong en jeugdig talent in een groepsexpo werd gedacht. De Biennale tentoonstelling, die om de twee jaar in het prachtige Vene tie wordt gehouden, is dit jaar al- weer aan de 48ste editie toe. En is samen met Documenta in Duits- land de wereldtentroonstelling van hedendaagse kunst. Voor de eer- volle tentoonstelling is Daan Van Golden in zijn eentje uitgenodigd om in het Nederlandse paviljoen te vullen met zijn werk. En dat is bij- zonder omdat meestal meerdere kunstenaars als gast het Rietveld- paviljoen vullen. De keuze voor Van Golden is ook al zo bijzonder omdat het accent voor de expo dit jaar, volgens Biennale directeur Harald Szeemann, op jonge, vrou- welijke en Aziatische kunstenaars moest liggen. Daan van Golden voldoet niet deze 'eisen'. En het werk van Daan Van Golden is ook al anders omdat het accent van de meerderheid van de moder- ne kunst tegenwoordig niet meer op schilderen ligt. Het is veelal vi deo op grote schermen zijn of gro te objecten van museale kunst of performances. Hierbij vergeleken zijn de getoonde schilderijen van Drie werken van Daan van Golden, daterend van 1968. Van Golden 'klassiek en ambach- telijk' te noemen. Geen snelle MTV-achtige beelden of videoclips bij de Schiedammer. Nee, Van golden's werk is be- scheiden en ingetogen van karac- ter. Zijn kunst daar is door hem lang over nagedacht, en verwacht van hem geen series van dezelfde technieken of snelle reprodukties. Van Golden denkt lang na, bestu- deert het onderwerp en na lang wikken en wegen komt het kunst- werk uit zijn handen. Daarom heeft Daan van Golden betrekke- lijk weinig werk gemaakt. Hij stu- deert maandenlang op een werk en is danook regelmatig in de Rotter- damse bibliotheek te vinden. Een anekdote over zijn langzame en geduldige werkopvatting: toen hij op de Lange Haven woonde wer- den er nieuwbouwhuizen gebouwd achter bij hem aan de Westvest. Toen Daan eindelijk het schilderij af had, was het hele complex wo- ningen ook klaar. The Pencil of Nature is de titel de tentoonstelling van Van Golden in het Hollandse paviljoen. Het is geen retrospectief te noemen van het werk van de kunstenaar. Al was het alleen maar omdat de teke- ningen, collages, zeefdrukken en foto's, die een belangrijke plaats in nemen, niet getoond worden op de Biennale. Zo heeft Daan van Gol den een hele serie foto's gemaakt van zijn dochter Diana onder de ti tel 'Youth is an Art'. Toch zijn dit geen familiefotootjes, wat je op het eerste gezicht denkt. Vanaf haar geboortejaar 1978 tot aan haar vol- wassenheid in 1996 laat vader Van Golden zien hoe zijn dochter Diana opgroeid in de tientallen fo to's zien. Vaak op excotische plaatsen, want hij reist zijn vrouw en kind regelmatig de wereld rond. Van India naar Zuid-Amerika, van Japan tot in Afrika. En overal fo to's van zijn dochter. 'Youth is an Art'. De jeugd is kunst en de foto's bewijzen dit. Met deze fototen- toonstellingen in onder andere mu seum Boijmans van Beuningen in Rotterdam van de laatste jaren werd hij (pas) bekend bij het grote publiek. Wel getoond in Venetie worden zeventien schilderijen vanaf zijn eerste werken uit 1963 (rijen mar- grieten), tot aan nieuw werk uit 1998 (takjes en bloemetjes) aan toe. Achterelkaar getoond, zie je dan zijn ontwikkeling als kunste naar in de tijd maar ook zijn conti- nuiteit in zijn werk. Het zijn de topstukken uit zijn werk. Al in 1964 schilderde hij in Japan bedriegelijk echt lijkende zakdoeken. Ja, zakdoeken. Hij noemde de werken: composities met rode, blauwe en mokka ruiten. Bijna echt want met engelengeduld schilderde hij buitengewoon ver- fijnd, alle lijntjes in en over elkaar. Monnikenwerk die bij de kijker een rustgevende harmonie op- roept. In Japan waar hij toen woonde en werkte -voor geld werkte hij als gangsteracteur in B- films- schilderde hij inpakpapier na van winkelsketens of snoeppa- piertjes. Alles met jobsgeduld. Hoe nauwkeurig en nauwgezet hij werkt, blijkt uit het feit dat Daan twee weken bezig is geweest om de doeken op die plaats op te han gen. Volgens Schampers zou Van Golden nog bezig zijn te verhan- Daan van Golden en burgemeester Scheeres in het Nederlands Paviljoen. Foto Cathy Jacob nemen en soms moet je wel een beetje uitleg daarbij hebben. Een bekend werk is 'Blauwe studie naar Matisse' een groot schilderij met veel wit met alleen maar de contouren van een vogel, een blau we parkiet in een gouden lijst ge- vat. Het doek verwijst naar een be- roemd schilderij van de Fransman Henry Matisse (1869-1954) met een zeemeermin en parkiet temid- den van felle kleurenstrepen (La perruche et la sirene). Door alleen de parkiet eruit te halen en in een nieuwe context te plaatsen maakt Van Golden een nieuw eigen kunstwerk en tevens een homage aan leermeester Matisse. De Biennale tenstoonstelling wordt als een bekroning gezien van het werk van Van Golden. Een overzicht en eerbetoon van zijn werk die temidden van al die ander kunst in Venetie en die opvalt door zijn rust. 'Een oase van kalmte' volgens de Volkskrant. 'Smokkel- waar uit het paradijs' (NRC Han- delsblad), en 'Op zoek naar het wonderbaarlijke' (Rotterdams Dagblad), tonen de bewondering van de critici. Mooie woorden, maar volgens vriend en kunstenaar Didier Colle gewoon verdiend. Want Daan van Goldens werk spreekt boekdelen oftewel 'een beeld zegt meer dan duizend woorden'. SCHIEDAM - Met een informele bijeenkomst met onder andere staatssecretaris van cultuur Rick van der Ploeg, is afgelopen zater- dag de Nederlandse bijdrage ge- opend van de Biennale te Venetie. De Schiedamse kunstennaar Daan van Golden (1936) heeft de eervol- le opdracht gekregen om Neder- land te vertegenwoordigen op deze tweejaarlijkse wereldtentoonstel- ling voor hedendaagse kunst. Bur gemeester Scheeres en Cathy Ja cob van het Stedelijk museum wa- ren uitgenodigd door de staatsse cretaris om Schiedam te vertegen woordigen. De Biennale is de meest prestigieuse kunstmanifesta- tie van de wereld waar zo'n 59 lan- den aan meewerken. Het vaste Nederlandse paviljoen - ontworpen door architect Rietveld- leende zich bijzonder goed voor het ingetogen werk van Daan van Golden. Zo vertelt marketing me- dewerkster Cathy Jacob van het Stedelijk Museum Schiedam. Het gebouw met zijn strakke en witte muren en grote ramen lijkt het so- bere en geconcentreerde werk van de kunstenaar te complementeren. Veel werk heeft Daan van Golden gestoken in de inrichting van de tentoonstelling. „Het is echt een pietje precies', hoor", zegt Cathy Jacob. „Dat hebben we pas nog ge- merkt bij de opbouw van de ten toonstelling Bad Paint van het werk van Aloysius Donia in ons Stedelijk Museum. Hij is heel pre cies en onderzoekt nauwkeurig hoe alles moet hangen." Zelfs met de uitnodigingskaart voor de Bien nale bemoeide hij zich nadrukke- lijk. Maar, volgens haar, was hij erna zeer tevreden en zelfs geluk- kig. Zij hebben zelfs nog van ver- rukking op straat in Venetie ge- danst! Ook burgemeester Reinier Scheeres is onder de indruk van zijn stadgenoot. Bij aankomst werd hij onmiddellijk door Van Golden het paviljoen binnenge- loodst. Om samen 'een kwartier lang' zwijgzaam te kijken naar zijn schilderij van Boeddha. Volgens Scheeres, die zich niet als een kunstkenner bestempelt, kende hij Van Goldens werk wel maar door deze reis is hij 'fan' geworden. „Als Nederland hebben we een goede beurt gemaakt en ik ben blij dat wij als gemeente Schiedam hebben laten zien dat wij trots zijn op onze stadgenoot." De tweejaarlijkse Biennale is de kunstmanifestatie waar eenieder zich laat zien die iets met kunst te maken heeft. Het expositieterrein bevindt zich op een uitloper van het grootste eiland van Venezia. Het park -Giardini- lijkt wat qua grootte op het park bij de Euromast en staat vol landenpaviljoens. Dit jaar is een oud stuk scheeps- werfterrein bij de expositie betrok- ken. Dit 'Arsenale' uit 1303 is ten- toonstellingsgebied voor de jonge kunstenaars en onder de naam dA- PERTuto (open voor iedereen) waar de grootste talenten door cu rator Szeemann zijn bijeenge- bracht. Ook in de rest van de prachtige stad met gondels en het San Marcoplein bevinden zich cul- turele manifestaties en exposities in verscheidene 'piazze' en 'palaz- zi'. Maar liefst 102 bekende en nieuwe kunstenaars uit de gehele wereld laten hier hun kunnen zien. Waaronder een Nederlander uit Schiedam. "TinLev Het Nederland Paviljoen aan de Giardini di Castello. Foto Cathy Jacob SCHIEDAM - Het Stedelijk Muse um heeft Daan van Golden bena- derd om zelf een tentoonstelling in het museum te maken. Hij koos een jong talent, Aloysius Donia, die hiermee zijn eerste museale tentoonstelling krijgt, getiteld Bad Paint. Van Golden maakte samen met Donia de keuze uit zijn schil derijen, tekeningen, installaties en foto's. Het eerst tentoongestelde werk is een gezamenlijk gemaakt kunstwerk, bestaand uit tientallen handtekeningen van Daan van Golden en Aloysius Donia. De ten toonstelling wordt afgesloten met 'De leerling en de leermeester', die lijkt te verwijzen naar het onderlin- ge respect van de twee kunste naars. Aloysius Donia (1973) krijgt wan- neer hij zestien jaar oud is de eerste onverklaarbare pijnen. In zijn hart, nek, maag, armen. Artsen kunnen geen lichamelijke oorzaak vinden. Donia is ervan overtuigd dat hem iets mankeert: die pijnen moeten toch ergens vandaan komen? Hij -< - - rrati mA TrtfR- De Biennale van Venetie is tot en met 7 november 1999 te bezoeken. De catalogus Daan van Golden The pencil of naturemet het alle in Venetie getoonde werk plus an der werk en bloemlezing is te koop hij het Stedelijk Museum Schiedam en in de boekhandel (ISBN 905662-107-6)voorfl. 55,-. besluit zijn angsten te verwerken in kunst. Honderden tekeningen, schetsboeken, foto's en schilderij en waarvan een selectie nu in het Stedelijk Museum hangt. Hoewel het werk van Donia over het alge- meen zwaar op de hand ligt, is er ook ruimte voor humor, zoals in het werk 'Fres human hairball'. 'Bad Paint', te zien tot en met 18 juli in het Stedelijk Museum Schie dam. Gedurende de tentoonstel ling wordt ook een kleine selectie getoond uit het werk van Daan van Golden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 11