BMW biedt sterkste diesel- motor voor personenauto Baden in weelde Skoda's 4x4 verzet berqen v^AUTOBASE SPECIFICATIES Luxe topmodel van Skoda Nieuwe D&W Gids! V8 turbodiesel voor 740d Daihatsu autopolis: voordelig verzekeren Vijfdeurs A3 bij Audi OP ZOEK NAARA EEN KWALITEITS ^■OCCASION? /ivIJIv Or Stadtext pag. 666 plonLE BUZONDERHEDEN UITRUSTING BMW introduceert een 3,9 li ter V8 dieselmotor in de 7-se- rie. Het is voor het eerst dat een personenauto over zo'n sterke dieselmotor beschikt. Diesels hebben echter de toe- komst. Zelfs luxe limousines worden nu met dergelijke energiebesparende kracht- bronnen uitgerust. BMW geeft de toon aan met de 740d. De belangstelling zal groot zijn onder veelrijders die een fikse duit te besteden hebben. Slippen 71frxvfe t ywk i*' Skoda betreedt in een klap twee nieuwe segmenten. Zo- juist heeft het snelgroeiende merk de Octavia Combi 4x4 gei'ntroduceerd, evenals de supercomplete Octavia 'Lau rin Klement'. Waarom 4x4? ^^VOORKWALITEITS- N OCCASIONS KUK JE NATUURLIJK Stadtext Het interieur is fraai afgewerkt en heeft een overzichtelijk dashboard. Het nieuwe topmodel van Skoda heet Octavia Laurin Klement. De auto maakte zijn publieksde- buut op de AutoRai en is nu lever- baar. Met de type-aanduiding her- denkt het Tsjechische merk enkele j grondleggers, Vaclav Laurin en Vaclac Klement, die van 1906 tot 1928 in Praag hoogwaardige auto- mobielen bouwden. Daarom heeft de Octavia Laurin Klement een exclusieve uitrusting. Beige leder, hout en chroom sieren het interi eur. De veiligheidsuitrusting is van topniveau en omvat ABS, twee air- bags en twee sidebags. De inzitten- den worden verwend met klimaat- controle, een elektrisch bedienbaar schuif-/kanteldak, verwarmde voorstoelen en een audiosysteem met 6 CD-wisselaar. Skoda levert de auto als vijfdeurs sedan en vijf- deurs Combi. Er is bovendien keu- ze uit een 1,8-liter 20V turbomotor (150 pk) of een 1,9-liter turbodie- sel (110 pk). De dealer levert de j Octavia Laurin Klement voor de I zeer scherpe prijs van f 59.945,-. 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlois Tel. 010-49 334 33 TYRECENTER 9^ EXCELSIOR BANDEN Motortype: Viercilinder turbodiesel met common-rail brandstof in- spuittechniek Cilinderinhoud: L9l0cm3 Vermogen: 77 kW/105 pk bij 4.000 t.p.m. Max. koppel: 260 Nm bij 2.000 t.p.m. Acceleratie: 10,5 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 185 km/uur. Gem. verbruik: 7,6 ltr/100 km. Prijs: 41.990,-- ABS 2 Airbags Centrale vergrendeling Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Spiegels elektrisch verstelbaar Stuur verstelbaar Achterbank neerklapbaar Getint glas Een paar honderd kilometers zijn voldoende om de Alfa Romeo 145 1.9 JTD om te dopen in 'het gele gevaar'. De auto is bloedsnel, ver- rassend comfortabel en dankzij de machtige diesel wordt een zware rechterschoen bij de pomp niet al te zwaar belast. Het Italiaanse Alfa Romeo verraste vriend en vijand toen het met twee zeer krachtige turbodieselmotoren op de proppen kwam zetten. Een 1,9 liter viercilinder en een 2,4 liter vijfcilinder JTD. Beide motoren geven een welhaast oneindige bulk aan kracht. Alfa introduceerde de motoren in de grotere 156. Nu ech- ter is de vierpitter ook leverbaar in de 145/146 modellijn. Zoveel kracht in zo'n relatief lichte auto als de 145 moet een hoop spekta- kel bieden. Wat de nieuwe dieselmotoren zo lekker maakt is de J van Jetronic. Dit duidt op het common-rail brandstof-injectiesysteem. De die sel wordt onder zeer hoge druk (1350 bar) in de cilinders gelnjec- teerd. De dosering per cilinder ge- schiedt heel nauwkeurig waardoor de motor zuiniger, schoner en vooral buitengewoon sterk is. Op papier bedraagt het maximale ver mogen een indrukwekkende 105 ■■■■■■■■■■■■■■■■I De direct ingespoten dieselmotor van de BMW 740d levert over een breed toerengebied een fantastische trekkracht. Opvallend is de rust waarin de BMW deze uitmuntende prestaties neerzet. De achtcilinder draait soe- pel en zonder vibraties. Hij laat zich slechts discreet op de achter- grond horen. De forse aandrijfkrachten worden door een Steptronic versnellings- bak naar de achterwielen gediri- geerd. Deze automatische vijftrap- stransmissie biedt de mogelijkheid om sequentieel (dus met een sim- pel tikje van de pook naar voren of naar achteren zonder gebruik van de koppeling) te schakelen. Je kunt ook gewoon de vijftraps automaat het denkwerk laten doen. Deze schakelt bijzonder soepel. BMW heeft veel aandacht ge- schonken aan veiligheid. De auto heeft maar liefst tien airbags om de inzittenden te beschermen. Boven dien is de 740d de eerste diesel ter wereld met Driving Stability Con trol (DSC), een voorziening die Daihatsu biedt zijn klanten een aanzienlijke besparing op de vaste kosten van een auto. Het Japanse merk heeft namelijk de Daihatsu autopolis in het leven geroepen. Deze autoverzekering is volgens de importeur bijzonder voordelig. "Onderzoek heeft uitgewezen dat Daihatsu bezitters minder schade veroorzaken dan veel andere mer- ken. Daardoor kunnen wij een ex tra voordelige premie aanbieden", zo meldt de importeur. Dit heeft volgens Daihatsu onder andere te maken met het rijgedrag van haar klanten. helpt het slippen van de auto op gladde ondergrond of onder extre me rijomstandigheden te voorko- men. De Duitsers hebben ook Dy namic Brake Control (DBC) ge- monteerd op de 740d. DBC bouwt zeer snel remdruk op wanneer de berijder het rempedaal hard in- trapt. De reminstallatie reageert onmiddellijk en adequaat. De BMW stopt binnen de kortste ke- ren. Een ander voordeel van DBC Grote auto's moeten veel te bieden hebben. Zeker nu de compactere modellen een steeds riantere uit rusting meekrijgen. Daarom heeft Opel de Omega nu in een Onyx verpakking. In deze versie valt te baden in weelde met als toppunt de vol lederen bekleding. Zelfs de meest verwende autorijder zal zich op zijn gemak voelen in de Opel Omega Onyx. Stevig ge- plooid leer en houtafwerking op dashboard en deuren zorgen voor een luxe sfeertje in de auto, die 66.950 gulden kost. De Omega is in zijn bestaan mee- gegroeid met de top van de markt. In deze klasse zijn elektrisch be diende ramen en buitenspiegels alsmede centrale vergrendeling al is de goede doseerbaarheid van de remmen. Met de 740d heeft BMW een ju- weel van een diesel op de markt gezet. Het is echter geen verrassing dat een auto van dit kaliber een for se investering vergt, 199.500,- om precies te zijn. De nog luxere Executive-uitvoering komt op 225.600,-. Voor dat bedrag laat BMW de verwende automobilist echter niets te wensen meer over. lang gemeengoed. Om op te vallen zijn andere zaken nodig. Accessoi- res die aanspreken bij overwegend zakelijke gebruikers. Daarom biedt de Onyx ook een boordcomputer, cruise control en airconditioning met een automatische temperatuur- regeling. Bovendien is de inbouw van een telefoon voorbereid. Het leren interieur is verkrijgbaar in twee kleuren: antraciet grijs of beige. Andere extra's zijn lees- lampjes achterin, een radio-cd spe- ler met bediening op het stuurwiel en grote 16-inch lichtmetalen wie- len. Ten opzichte van een Omega Diamond heeft de Onyx voor meer dan tien mille aan extra's. Maar het prijsverschil bedraagt slechts twee- duizend gulden. ONYX ling meteen weer het hoofd in de nek te gooien. Een inhaalma- noeuvre pakt nog leuker uit. Zon der terug te schakelen gaat het pe- daal diep. De turbo fluit er lustig op los en de auto floept in een flits een voorligger voorbij. Even lijkt het of er geen eind aan komt maar als de teller zo'n 190 ki lometer per uur aangeeft is de koek op. Best leuk toch, voor een diesel. Ondanks de ongetwijfeld brute krachten die zich onder de fraaie Alfa-motorkap afspelen, blijft de 145 mooi rustig. De auto heeft bo vendien lekkere, goed gevormde De Skoda Octavia Combi 4x4 komt als 1.9 TDi (90 pk) eind dit jaar naar Nederland. Een tweede versie met tweeliter benzinemotor volgt iets later. Met dat eerste, vierwielaangedre- ven model gaat Skoda voor het eerst een deuntje meeblazen in de 4x4-markt. En is daarbij meteen het enige merk dat in deze prijs- klasse vierwielaandrijving met een dieselmotor combineert. Later volgt nog een Combi 4x4 met tweeliter benzinemotor. Ook met de Octavia Laurin Kle ment begeeft Skoda zich op nieuw terrein: nooit eerder had het merk een model met zon supercomplete standaarduitrusting in het gamma. Het gaat uitstekend met Skoda. De Octavia en de vemieuwde Felicia hebben het Tsjechische merk, dat lange tijd een tobberig bestaan heeft geleden, er helemaal boven- op geholpen. En de groei zet door: van januari tot en met mei 1999 heeft Skoda in Europa tien procent meer autos verkocht dan in dezelf- de periode vorig jaar. Een mooi getal, dat echter nog spectaculair wordt overtroffen door de explo- sieve verkoopstijging in Neder land. Hier verkochten de dealers in de eerste vijf maanden van dit jaar maar liefst honderd procent meer Skodas dan in die periode in 1998; een resultaat om van te dromen. Samen met de verkopen schiet ook de naamsbekendheid van Skoda omhoog. Had in 1995 slechts vier procent van de bevolking van Sko da gehoord, anno nu kan al 33 pro- cent zich iets bij de merknaam voorstellen. Dit blijkt uit een on derzoek dat door het Duitse blad Auto, Motor Sport is gepubli- ceerd. Leuk detail: de naam Skoda wordt officieel geschreven met een hacek (zeg maar een omgekeerd dakje) op de S. Op onze vraag waarom dat symbool, dat weinig Europeanen iets zegt, niet wegge- laten wordt, kon de Nederlandse importeur een overtuigend ant- woord geven: zonder hacek bete- kent Skoda in het Tsjechisch zo veel als jammer. En dat is wel het laatste woord waarmee het huidige Skoda geassocieerd kan worden... De komst van de Octavia Combi 4x4 heeft een dubbele reden. Ten eerste is de markt voor vierwiel- aandrijvers aan het groeien, zoals ook uit het huidige succes van Subaru (dat vrijwel alle modellen met vierwielaandrijving uitrust) blijkt. In Nederland beschikt, los van de terreinwagens, zon 0,7 pro- cent van de nieuw afgeleverde au tos over vierwielaandrijving. Op vallend veel meer overigens dan bij onze zuiderburen; daar gaat het om slechts 0,1 procent. Een duide- lijk bewijs van onze nationale lief- de voor de sleurhut, want bij het trekken van een caravan biedt vier wielaandrijving grote voordelen. Ondanks de groei blijft de 4x4- markt natuurlijk slechts een margi- naal deel van de totale autoverko- pen. De hoofdreden voor de komst van de Octavia Combi 4x4 is dan ook, dat Skoda ermee wil aantonen waar het op technisch gebied toe in staat is. Dat is gelukt, want het sys- teem is het neusje van de zalm op 4x4-gebied. Dankzij de zogenaam- de Haldex-koppeling zijn onder normale omstandigheden alleen de voorwielen aangedreven. Indien nodig gaat een variabel deel (tot zelfs honderd procent) van de aan- drijving volautomatisch naar de achterwielen. Het systeem bleek tijdens de proefritten in de prachti- ge bergen rond Innsbruck in Oos- tenrijk - waar 2,7 procent van de autos vierwielaandrijving heeft - feilloos te werken. Een mooie aan- vulling voor een auto die zich al bewezen heeft als comfortabel, de- gelijk en vooral ook mooi vervoer- middel. De Combi 4x4 ziet er zelfs nog wat stoerder uit dan de gewo- ne Octavia, omdat hij 23 millime ter hoger op de poten is gezet. Ui- terlijk is de auto verder herkenbaar aan het typeplaatje, de sticker op de achterruit en het 4x4-symbool op de versnellingspook. Ook de Octavia Laurin Kle ment, vernoemd naar de oprichters van het merk, is een genot. Stan- daard beschikt hij over alles wat het meest verwende hartje begeert, waaronder lederen bekleding, air- conditioning, CD-wisselaar en nog veel meer lekkers. Onder de kap ligt de krachtige 18-liter turbomo tor (1-10 kW/150 pk). Adel verplicht, zeker in het seg ment van de topklasselimousines. De technici van BMW weten dat de kopers hier heel wat noten op hun zang hebben. Ze hebben dan ook gemiddeld zo'n twee ton en meer over voor hun heilige koe. Dus hebben de BMW-ers er voor gezorgd dat aan de 3,9 liter V8 die sel helemaal niets mankeert. De 740d rijdt plezierig. De direct ingespoten biturbomotor levert over een breed toerengebied een fantastische trekkracht. Tussen 1.750 en 2.500 toeren per minuut ontwikkelt de motor een boomont- wortelend koppel van 560 Nm. Dat is meer dan welke andere BMW ooit gebouwd. Het maximale ver mogen bedraagt 180 kW (245 pk) bij 4.000 toeren. Dergelijke papieren voorspellen een uitstekend presterende 740d. Een uitgebreide testrit in de omge- ving van het Oostenrijkse Salzburg bewijst de juistheid daarvan. De twee ton zware BMW versnelt met groot gemak. Hij bereikt de 100 km/u vanuit stilstand in 8,4 secon- den. Stug op het gaspedaal blijven staan, resulteert in een topsnelheid van 242 km/u. Het verbruik blijft echter vrij bescheiden voor een au to in deze klasse. De 740d ver- bruikt gemiddeld 9,8 iiter diesel- olie per 100 kilometer. Vanaf nu staat de vijfdeurs A3 bij de Audi-dealer in de showroom. Hiermee komt de Duitse autobou- wer ondermeer tegemoet aan de wensen van mensen met kinderen. Deze meer praktische A3 levert Audi in de drie bekende uitvoerin- gen Attraction, Ambition en Am- biente. Extra ten opzichte van de driedeurs zijn de elektrisch bedien- bare ruiten in de achterportieren en leeslampjes voor en achter. In eer ste instantie krijgt de vijfdeurs de beschikking over twee twintig- kleppen benzinemotoren van 1,8- liter. Een met turbo (150 pk) en een zonder (125 pk). Kilometer- vreters kunnen de 1,9-liter turbo diesel van 90 pk nemen. In juli breidt Audi dit motorenaanbod uit. pk/ 77 kW. Rij- dend doet vooral het fenomenale koppel zich gelden: 260 Nm. Dat vertaalt zich in een ongekende souplesse bij optrekken. De gele 145 rijdt als een lier. Van uit stilstand jaagt de auto in iets meer dan tien seconden naar de honderd. Daarbij komt de Alfa tel- kens van voren even omhoog. Bij het schakelen zakt hij als het ware even door de knieen, om bij het in- leggen van de volgende versnel- stoelen die je ook in een snelgeno- men bocht goed op je plek houden. Voor velen misschien nog wel be- langrijker dan een kracht is de sco re ten aanzien van het verbruik. Zoals uit bovenstaande rustig mag worden geconcludeerd, hebben wij behoorlijk door- gereden. Toch scoorden wij een gemiddeld verbruik van zo'n 7,6 liter per honderd kilo meter. En dat is 1 prima. Met rug- hou- den- de rij- stijl legt de 145 on getwijfeld een verbluf- fend lage con- sumptie aan de dag. Het atletische vermogen doet het verlangen naar een snelle benzine motor bijkans verdwijnen als sneeuw voor de zon. De door ons gereden 145 kost 41.990 gulden. Alfa levert de 145 tevens met de- zelfde geweldige dieselmotor, maar met een minder riante uitrus ting, vanaf 38.190 gulden. v

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17