Zomerkost Voorlopig laatste Spectrum Festival profiteert van middagzonnetje Lagevloertram rijdt komende dagen op proef in Rotterdam r CORRECT FOTO j 2 BERGWEG 110 ROTTERDAM im HI Bij restaurant en orangerie Duchesse neemt men de tijd 'Kijk! Daar schijntde zon! Nieuwe tram krijgt brede deur en lage instap -A. FOTOSCANNERj faQ| TEL: 0KM.618.600 AUT0F0CUS ZOOM COMPACT CAMERA APS COMPACT CAMERA FOTO Z0MERPRINT Bruiloft Chef-kok Reddingboot 'Kapiteins Hazewinkel' uitgevaren voor surfer en hert te water Zon srwsis Lage vloer AABBCAf PATA I Op de 1 e verdieping aan de Bergweg 110 te R'dam vindt u meer dan 80 video camera's, tientallen spiegelreflex camera's, ruim 100 geselecteerde foto compact camera's, lenzen, statieven, flitsers, koffers en fotorolletjes. Alles staat overzichtelijk opgesteld en vakkundige verkopers staan u met raad en daad terzijde en geven u een persoonlijk advies. PENTAX filmtransport en zelfontspanner voor als u zelf op de foto wilt. Filmgevoeligheid van deze camera gaat tot 1600 ISO. Inclusief batterij. 399T- Art.nr. 60813 PENTAX ESPI0 838 AUT0F0CUS ZOOM COMPACT CAMERA Volledig automatische camera met 2x zoombereik van 38 tot 80mm en ingebouwde flitser, automatisch CORRECTPRIJS Canon registratie mogelijkheid van datum, tijd, belichtingsgegevens en een titel, Deze camera is zo klein (9x6x2,4cm) dat u de Ixus altijd bij u kunt dragen. Bovendien qua design al een plaatje op zich en een collector's item. In zwart of zilver leverbaar. Inclusief tas en fotorolletje. 439T- CANON IXUS L-1 APS COMPACTCAMERA Ultra compacte camera met een uniekautofocus systeem en ingebouwde flitser. Voorzien van C0RRECTPRIJS 4 AQ5 3 1 VOOR 1 Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uurzaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen ofbestellingen mogelijk. Kodak I i i I i Incl. fotobewerkingsoftware en Kai's PowerGoo. ALLEENZATERDAG 26 JUNI VAN 17.00-18.00 UUR 399T- KODAK SNAPSHOT 1 1 KLEURENPHOTOSCANNER I Lees de foto's in uw PC, deel ze met I uwvrienden via het Internet, verwerkze op uw eigen ontworpen I visitekaartje, sla ze op of print ze uit. I CORRECTPRIJS I i i i WINKEL OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur. zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. Woensdag 23 juni 1999 MaasposT (PCus Door Vincent de Voogd SCHIEDAM - Een terras aan de Maas met uitzicht op de skyline van Rotterdam; dat is het aftiche waarmee restaurant en orangerie Duchesse zich graag naar buiten toe presenteert. Tien jaar geleden nam het echtpaar Michael en Ka- rin van Bruggen, ook bekend van het in de binnenstad van Schie dam gevestigde Hosman Freres, het pand aan de Maasboulevard over. In die tien jaar is er veel veranderd; het interieur is verscheidene keren aangepast aan de nieuwste trends en ook veranderde de samenstelling van het team nogal eens. „Met dat laatste zijn we niet altijd blij ge- weest. Maar als er een kok weggaat, krijgteen anderejonge kok een kans zich te bewijzen. Tot nog toe is dat altijd prima gegaan", zegt Yvette Kloos, bedrijfsleider van Duchesse. Duchesse is vooral een restaurant dat bestaat uit veel ruimtes. De en tree is chic. Het restaurant zelf ziet er ook verzorgd uit. Wat vooral op- valt is de 'openheid'; iedere bezoe- ker kan precies zien hoe zijn maal- tijd klaargemaakt wordt door de open keuken. De koks zijn altijd hard bezig het de klant op culinair gebied zoveel mogelijk naar de zin te maken. „Het beroep van kok is heel zwaar", legt Yvette Kloos uit. „Zij werken hier van ochtend tot avo'nd. Veel mensen vergeten vaak dat sommige gerechten uren vante- voren al bereid moeten worden." Naast het restaurant-gedeelte ligt een sfeervol ingerichte serre. Om- dat de ramen van de serre bij mooi weer geopend worden, is het con tact met de havens en de Maas heel groot. De serre is eigenlijk het oran- gerie-gedeelte, zegt Kloos. Hier hanteert men dan ook een andere kaart danbinnen.Aan het eind van de serre kan het pronkstuk van Du chesse betreden worden: het terras aan de Maas. Met uitzicht op de sky line van Rotterdam en regelmatig passerende zeeschepen is dit inder- daad een unieke plek om een lunch of diner te nuttigen. De Eemhaven ligt zelfs direct aan de overkant. Kloos: „Vorige week was het een paar dagen prachtig zomerweer. Dan zit het terras in een mum van tijd vol. We probeerden iedereen buiten te laten zitten, maar omdat we op een gegeven moment geen ruimte meer hadden, moesten som mige mensen zelfs plaatsnemen in de serre. Dit komt in Nederland ui- teraard niet vaak voor, maar gezel- lig was het wel." In de spiegelzaal wordt soms onder het genot van een hapje en drankje vergaderd, of een bruiloftsdiner gegeven. Door de verschillende ruimtes kan men voor zeer veel verschillende redenen naar Duchesse gaan. Of voor dezelfde reden met verschil lende facetten. Kloos noemt het voorbeeld van een bruiloftspartij- tje. „In de spiegelzaal wordt bij- voorbeeld uitgebreid gedineerd. Daarna verplaatst het gezelschap zich naar het restaurant-gedeelte omonze' taart aan te snij den en een feestje te houden, compleet met een bandje." Een High Tea of Diner Dansant is ook mogelijk. Kloos hamert erop dat Duchesse niet de mogelijkheid biedt een pilsje te drinken op het terras na een fiets- tocht langs de Maas. Lunch of diner horenersimpelwegbij. Opzaterdag kan er slechts gedineerd worden, 's zondags is Duchesse gesloten. „Wat wel vaak gebeurt, is dat een gezelschap een boottocht gaat ma ken en later hier terug komt'aldus Kloos. „Hierachter ligt namelijk eenjachthaven." Vormtde aanwe- zigheid van die jachten en zeesche pen geen risico? Kloos: ,,Nou, nee hoor. Maar wij zijn wel het enige restaurant in Nederland met een 'aanvaringsverzekering.' Als het hele terras wordt meegenomen door een groot schip, zijn wij daartegen verzekerd." Het pand van Duchesse stamt uit de jaren vijftig. In de eerstejaren heette het hier gevestigde restaurant 'Eu- ropoort.' Sinds 1979 is het Duches se. In die jaren bestond Duchesse uit meerdere verdiepingen. Boven zit tegenwoordig een bedrijfje, bene- den is de wijnkelder. In 1989 namen Michael en Karin van Bruggen de zaak over. Sindsdien is er veel en vaak veranderd. Het interieur is zelfs een keer ingericht door Jan des Bouvrie. Karin van Bruggen neemt tegenwoordig zelf de honneurs waar. ,,Het interieur is modegevoe- lig. Wij willen gewoon zoveel mo gelijk met onze tijd meegaan'zegt Kloos. In totaal werken zo'n vijftien men- sen bij Duchesse. De samenstelling van dit team veranderd ook vaak, te- gen de zin van Kloos. „Wij wisselen hier vaak, noodgedwongen, van chef-kok. Dat vind ik niet positief. Ik moet wel zeggen dat we het steeds heel goed hebben kunnen op- vangen. Wanneer je het intern op- lost, kent de man in kwestie het be- drijf natuurlijk al. Dat is een voor- deel. Maar in het verleden hebben we ook weleens mensen gehaald. Jonge chef-koks kunnen ook posi tief zijn. Ze zijn heel enthousiast en zien het als een uitdaging. Wij heb ben bepaalde ideeen en daar moet een chef-kok aan voldoen." Hoewel alles erchic uitziet, wil Du chesse geen 'stijf restaurant zijn. Kloos: „De mensen moeten het hier naar hun zin hebben. Het jasje kan uit, mensen kunnen hier in spijker- broek komen. Ze moeten op hun ei- gen manier kunnen genieten, zich thuis voelen. De kwaliteit moet con stant gewaarborgd blijven. Bij ons komt alles dagelijks vers binnen. Wij werken niet met diepvries-pro- ducten. Dat kan soms vervelend zijn, wanneer je nee aan je gasten moet verkopen. Maar we hopen dat zij zich ook beseffen dat hierdoor de kwaliteit van het eten altijd hoog zal blijven." Een restaurant is tegenwoordig na tuurlijk meer dan een plaats waar eten gemaakt wordt. Het is een be- drijf'Bedrijfsleider'noemt Y vette Kloos zichzelf dan ook. ,,Soms ko men hier mensen die alleen een uit- smijter willen. Commercieel gezien zet dat geen zoden aan de dijk, dus doen we dat niet. Je moet het zo zien; deze mensen houden een tafel bezet en maken het tafellaken vies. Dat kost allemaal geld. De mensen moeten hier uitgebreid kunnen eten. In de orangerie vanaf fl. 55,-, in het restaurant vanaf fl. 75,-. De kaart wisselt per seizoen. De aspergetijd is net afgelopen, dus hanteren we vanaf deze week weer een nieuwe kaart. Zo is het restaurant constant in beweging." MAASSLUIS - Donderdagavond 17 juni is de reddingboot 'Kapiteins Hazewinkel' twee keer opgepiept. De eerste keer om 20.30 uur voor een surfer in de problemen voor de Maasvlakte, de tweede keer om 22.30 uur voor een hert in de Waterweg. Donderdagavond 17 juni kreeg de bemanning van de reddingboot Kapi teins Hazewinkel om 20.25 uur de melding van een surfer met problemen voor de Maasvlakte. Om even over half negen uitgevaren en na wat infor- meren bleek het om twee surfers te gaan, de maat van de eerste surfer was teruggekeerd om te helpen en raakte hierbij zelf ook in de problemen. Aangezien het goed surfweer was, veel wind en golven, leuk om te surfen maar ook om in de problemen te komen. Daar het westenwind was en op- komend water zouden deze surfers alleen maar dichter bij de kust geraken. Dit bleek ook te kloppen, toen de boot bijna bij de opgegeven positie arri- veerden kregen de bemanningsleden van de kustwacht de melding dat zij beiden veilig waren aangespoeld. Deze melding kwam van de politie te water, die in dit gebied ook met auto's patrouilleert. Zodoende kon de boot om 21.00 uur weer terug naar station. Op donderdagavond 17 juni ging om 22.30 uur weer de pieper, met de melding hond of mens te water ter hoogte van het expo paviljoen. In vijf minuten was de bemanning aan boord van de reddingboot Kapiteins Hazewinkel en werd uitgevaren. Ter plekke aangekomen bleek het te gaan om een hert, die even tevoren door eenboot van de havendienst uit het water is gejaagd en zelf de dam op is geklommen (waarschijnlijk een damhert) en vervolgens zonder een be- dankje de bosjes is ingevlucht. Van het hert ontbreekt elk spoor en naar de herkomst kan alleen nog maar worden gespeculeerd. Aan de andere kant geeft dit wel de veelzijdigheid van het reddingwerk op zee weer. omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een pro- gramma dat steeds wordt geactua- liseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurte- nissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bel- len met 010-4004.285. Rotterdams Dagblad TV, kort- weg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. El ke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele ge- beurtenissen vaak uit uw eigen Impressiesvan het Spectrum Festival. Foto's Roger van der Kraan Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - „Het gaat echt droog worden, hoor", zegt ie- mand bij het Wereldpodium ter- wijl het ongenadig hard gutst van de regen. Overal zie je para- plu's, plassen water en natte ge- zichten. Is dit nu werkelijk het Spectrum Festival? Het festival waar normaal gesproken de zon altijd schijnt? Mensen schuilen gelaten onder de afdakjes, de houten dansvloeren blijven leeg. Een man, die lekker droog onder een zeiltje staat, glimlacht naar de voorbijgangers: 'Ik kan er toch ook niets aan doen?' Het heeft iets treurigs: vrolijke rau- ziek uit de Antillen, terwijl de don- kergrijze Hollandse wolken over- drijven. „Heb jij dit weer besteld? vraagt iemand van het COS (Centrum voor internationale sa- menwerking) aan een meisje van VluchtelingenWerk. Maar zij staan met z'n tweeen nog redelijk be- schut, een paar meter verderop le- veren vier kunstenaars een ver- woed gevecht met de elementen. Jan Groentjes, Alford M. Love, Jo se la Soe en Moha van Stichting Via Kunst maken aan de lopende band verscheidene kunstwerkjes. De bezoekers van het Spectrum Festival die hun handtekening zet- ten onder de NOVIB-campagne 'Het einde van de armoede begint op school' maken kans om de wer ken mee naar huis te nemen. Nee, legt Alford uit, vandaag werken ze niet met waterverf. Alleen maar met acryl, dat is wel redelijk be- stand tegen regenspetters. Tegen twee uur heeft het COS zo'n 175 handtekeningen opgehaald, en dat is gezien het slechte weer geen ge- ringe prestatie. „Onze inzet is zes- honderd handtekeningen", schreeuwt Marjonel van Hooft bo ven het lawaai van de regenbuien uit. „Maar de organisatie had gere- kend op veertigduizend bezoekers, dat kunnen we vandaag wel verge- ten." Alford wil gaan zitten, zijn rechterbuurvrouw kan hem nog net tegenhouden. Een nat pak kan zo worden voorkomen. Hij tilt de stoel op om zo het water te laten weglopen. Bij het hoofdpodium speelt Yakki Famirie. Een kleine vijftien man waagt zich voor het podium. Twee vrouwen, met paraplu's boven hun hoofd, dansen kleine rondjes. Qua sfeer lijkt het Spectrum Festival nu veel op het Africa Festival dat vo- rig jaar na een onderbreking weer in Delft gehouden is. En ook vorig jaar regende het in Delft. Twee mannen kijken treurig naar het le ge veld. Zij staan droog in de tap- tent, dat wel, maar veel liters bier hebben ze nog niet geschonken. „Het is helemaal niks", zeggen ze. „Heel jammer." En gisteren was het nog zo mooi weer. Met een stok probeert een man die shoarma verkoopt het water van het zeil te krijgen, het is een ritueel dat tot drie uur overal zal worden her haald. Bij de tent van Stichting Narcis, een Schiedamse organisa tie voor Marokkanen, speelt een man op een Marokkaanse luit kin- derliedjes. Klaaglijk klinkt zijn stem, terwijl de mannen kopjes thee drinken. Na zijn optreden klinkt een Marokkaanse versie van de zomerhit van de Turkse Tarkan. Bij de ringenstand krijgt een vrouw regenkorting op een ring. „Met deze regen verkoop ik toch niets. En dan. Dan stopt de regen. De zon breekt door. Mensen roepen blij en opgetogen 'De zon! De zon!' Schiedammers die de hele ochtend en middag thuis zijn gebleven, ko men nu uit hun woningen tevoor- schijn en gaan op weg naar het Beatrixpark. In een half uur tijd is het lege veld bijna geheel gevuld met enthousiast festivalpubliek. En er wordt nu opeens overal gedanst. En zo komt het toch nog goed met het voorlopig laatste Spectrum Festival. - Wt, ./si Door Frank Willemse SCHIEDAM - Voetgangers blij ven staan, fietsers kijken om en au- tomobilisten gaan plotseling zach- ter rijden. Waar de vertrouwde ge- le tram van de Rotterdamse Elec- trische Tramwegmaatschappij (RET) de hoek om hoort te komen, kijk je nu angstig naar een reusach- tige gevaarte. Een rood monster; zijn voorkant lijkt wel een openge- sperde bek van een slang. Een gi- gantisch voertuig van meer dan 33 meter. Wie echter veilig van een afstandje toekijkt ziet in het ruige monster een geluidsloze zeilma- chine die als in een science fiction- film in een zucht voorbij zoeft. Waarom jaagt die RET ons als weggebruiker zo de stuipen op het lijf? Waarom slaat de schrik de ar- geloze reiziger om het hart? Omdat de RET in de loop van dit jaar een besluit gaat nemen om de oudste serie tramrijtuigen te vervangen- .Daarom rijdt er deze week een zo- genaamde honderd procent lage vloertram van de firma Adtranz over het trace van tramlijn 20. De ze tram, zeg maar halve trein, is door deze nieuwe Duitse firma - een combinatie.van de autofabri- kanten Daimler (Mercedes) en Chrysler- gebouwd voor de Duitse stad Duisburg. Daar rijden deze vriendelijke monsters sinds kort, maar ook in Sydney, Munchen en Straatsburg. De firma ADtranz zet zijn beste beentje voor tijdens de presentatie voor de commissie Vervoer van de Rotterdamse gemeenteraad. En dat moet ook wel omdat eerder dit jaar twee concurrerende firma's hun speelgoedjes ter bezichtiging aan- boden aan Rotterdam en RET. De ze concurrenten; de Combino van Siemens en de Magdeburgertram van Alstohm, maken vergelijkbare 'urban transport sytems' of tram- wegtoestellen. „Rijdt wel effe soe- pel, h£"zegt trambestuurder Sjors Zegers tegen de belangstellende directeuren van de RET. Zegers is van mening dat de ADtranz-tram 'mooi strak' gelijnt is en dat de be- diening zich makkelijk laat sturen. Maar op de vraag welke tram naar De nieuwe lage tram. Foto Dick siuijter de mening van trammachinist Ze gers de ideale Rotterdamse tram is, zwijgt hij diplomatiek. W61 vertelt Zegers dat de tram al een week proef gereden heeft in Amsterdam en dat hij gematigd positief is. De belangrijkste eigenschap van de nieuwe tram moet de toeganke- lijkheid zijn, vertelt directeur R. Clayden van de RET. „Daarom streven wij naar een geheel of ge- deeltelijk lage vloer. De passagiers kunnen snel en confortabel instap- pen door brede deuren met een la ge instap." Wat dat betreft zit de ADtranz op rozen. De gehele vloer is immers als een dansvloer: kaarsrecht en geen opstapjes of richeltjes. Van binnen is de tram trouwens opval- lend sober en zakelijk. Door zijn lage instap -net als die in metrotrei- nen- zijn er geen hindernissen, be- halve dan de horizontale hoge stangen waar de staande passagier zich aan vast kan klampen. Een mooi interieur dus, maar is die mooie bekleding wel zo vandaal- bestendig? De Nederlandse direc teur van ADtranz, de heer Van Woezik, vertelt oprecht dat dit een luxe tram is en dat alle binnenwerk 'optioneel' is. Wat betekent dat de wagon zo luxe of sober afgebouwd kan worden als men maar wil. Verder moet de nieuwe tram ook een grote capaciteit hebben. Om aan de toenenemende vraag naar dit soort openbaar vervoer te kun nen voldoen, moeten er grotere trams komen. Daar hadden ze bij de Duisburgversie al op gerekend, want deze tram is wel meer dan de helft groter dan een oude ver trouwde tram. En in deze luxe ver sie zijn maar liefst 48 zitplaatsen en 193 staanplaatsen opgenomen. Wel hachelijk was de zogenaamde 'uitsteek', als de tram een bocht moet maken. Vaak is een betonnen rand aangebracht naast de rails maar ondanks zijn breedte van twee meter dertig ging dat maar n6t goed. Wel schijnen er problemen te zijn geweest bij een heuveltje (brug?) waardoor de lange tram een beetje doorknikte. Een ander nieuwigheidje is dat de Adtranz gebruikt maakt van een nieuwe wisselbesturing. Gelukkig dat in Rotterdam in het kader van de TramPlus en het EISS (Extra In- vesteringsimpuls voor Stad- en Streekvervoer) deze nieuwe wis- sels geleidelijk worden ingevoerd. Daarom kan nu op het traject van lijn 20, waar dit systeem al gereed is, de nieuwe tram worden getest. Tot slot moet de nieuwe tram van de RET natuurlijk mooi zijn. Nu is mooi natuurlijk een betrekkelijk begrip, maar zeker mooi zijn de grote etalageruiten. Deze geven van binnen een panoramisch uit zicht. Alleen de voorbijganger zal even moeten wennen aan de 'Reu- ze Tram' die misschien het nieuwe stadsbeeld van Rotterdam in de 21ste eeuw gaat bepalen. Wie zelf eens een ritje wil maken kan dat doen op een stuk van lijn 20 vanaf 23 juni. wx54 ALS CORRECT 'T NIET HEEFT VERGEET 'T DAN MAAR 299 Art.nr 68800 zwart/Art.nr. 68799 zilver 349 FILMS 24 OPNAMEN Ontwikkelde en afdrukken 10x15 cm. CORRECTPRIJS JTCJ Art.nr. 29714 K9 FILMS 36 OPNAMEN Ontwikkelen en afdrukken 10x15 cm. CORRECTPRIJS RT Art.nr. 29715 0 FUJI SUPERIA100 ISO/ 24 OPNAMEN FOTONEGATIEF FILM PER STUK 5.95 Art.nr. 11761 C0RREC TPRIJS hi Art.nr. 52917 79 j wmml l'IN j

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 21