Het dilemma: slopen en nieuwbouw of renoveren en hoge huur t Erasmus Universiteitzetvraagtekens bij nut gedifferentieerd bouwen Gezonderwijs 'Bij ons gaat het anders dan bij anderen' MaasposT MAASSfAD Vorig beleid Nieuwland faalt, nieuwe visie gevraagd 0 'Gemengd wonen leidt niet tot gemengd leven Rode Kruis boottocht BSD ENSTEN WI1IC BLADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Hoogvliet gaat ruim vijfduizend flat- woningen slopen. Dit is een- derde van het totaal aantal woningen van Hoogvliet. Volgens de planelogen en stedebouwkundigen is daar- mee 'het naoorlogs stede- bouwkundig concept een mislukking gebleken'. Ook Vlaardingen kent naoorlog- se wijken met vierhoog flats. In de Westwijk heeft de beroemde stedebouw- kundige W. van Tijen, zijn stedelijke tuinwijk' ge- maakt. Toen een oplossing, nu een dodelijke saaie wijk met allemaal dezelfde wo ningen. Gevolg: Vlaardin gen gaat flats slopen en met daarvoor in de plaats luxe koopwoningen. Ook Maas- luis heeft sloopplannen van flatwoningen onder andere in de Componistenbuurt. Allemaal sloopplannen van dezelfde 'Prefab' flats, die tot ver in de jaren zeventig werden gebouwd. Eenzijdig SCHIEDAM - In wijkcentrum de Blauwe Brug wordt vrijdag 2 juli voor de laatste keer dit seizoen een tienerdisco georgani- seerd. Tien- tot vijftienjarigen kunnen dus nog een keer genie- ten van goede muziek, een glas fris, een spelletje en de gezel- ligheid. De disco begint om 19.30 ur en eindigt om 22.30 uur. Toegang: fl. 1,-. Fancy-Fair EHBO Paranormaal Rommelmarkt SLachtofferhulp 't Hoefblad Inbraakpreventie Rommelmarkt Koopzondag 5igarenmagazi|n von de Boor, Groenetaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 30juni 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 en 17.00 uur. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N. K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Lamping. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, br. P. U. van 't Hoff. Aanvang: 16.30 uur, leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. F. Jense. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- ger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Voorganger T. van den Ende. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen eucharistieviering. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rij zinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J. Brostrom-De Bruin. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uut, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. Aan vang 10.00 en 17.00 uur, ds. N. v. d. Want. Wo. 19.45 uur ds. N. v. d Want. Kerk der Zevendedags Adven- tisten Magnalia Dei Kerk. Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. Havenkerk Lange Haven 70. Zondag 10.00 uur: eredienst, spreker: br. H. Jack son. Dinsdag 19.30 uur: bidstond. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Frank Willemse En Schiedam? Twee weken werd bekend dat in Groenoord veertien grote flats tegen de vlakte gaan om plaats te maken voor nieuwe (luxe) woningen. Sloop, renova- tie en dure koopwoningen als op lossing voor verpauperde flatwij- ken? In Nieuwland zijn al sinds 1990 plannen gemaakt en uitgevoerd voor sloop en renovatie van de naoorlogse flattenwijk. Toch gaat niet beter met Nieuwland. In het rapport van maart dit jaar 'Tus- senrapportage Nieuwland' komt een beeld naar voren van verpau- pering. Hoge werkeloosheid, leegstand, lage scholing, veel al- lochtonen, wegtrekkende mid- denklassers, vergrijzing en nieuwkomers die geen binding met de wijk hebben. -m Een delegatie van raadsleden, bewoners en belanghebbenden bezochten afgelopen zaterdag Nieuwland. Foto Roger van der Kraan In een interview in de Maaspost over de zorgwekkende toestand van Nieuwland, klaagde wethou- der A. Reijnhout over: „De vele Rotterdammmers die naar Nieuwland komen, niet om te in- tegreren in de wijk maar alleen voor de goedkope huur. De nieu we bewoners zijn nauwelijks be- trokken bij de wijk zodat, wat je ook verzint, de verpaupering eer- der toe dan afneemt." Daarom kreeg de wethouder het in de Re- gioraad voorelkaar om 'deze Rot- terdammers' uit te sluiten voor Nieuwland. De wethouder was hevig ge- schrokken van de staat waarin sommige flats worden achtergela- ten en hoe de nieuwe bewoner zonder behang of een likje verf de flat introk. Daarom waren de ge- meenteraadsleden, commissies stadsvernieuwing en sociale za- ken, afgelopen zaterdag uitgeno- digd de wijk uitgebreid te bekij- ken met bewonersverenigingen en deskundigen. Zo vertelt Onno Bremmers, rayonmanager woon- stichting Woonplus Schiedam, hoe schrijnend vaak deze 'geval- len' van uitzetting zijn. Door op- gelopen huurschuld moet de be woner en zijn spullen met de poli- tie uit de flat worden gezet. Dit kost de woningcorporatie veel geld en daarmee ten koste van de 'goede' huurders. Maar er zijn ook goede verhalen te vertellen over wonen in Nieuwland. Actief en goed van de tongriem gesne- den is mevrouw Liesbeth Schoel die in de Van Maanenstraat woont. Dankzij haar en de actieve bewoners is er een lift geplaatst in haar flat. Natuurlijk kostte deze lift en andere woonverbeteringen de bewoners wel een forse huur verhoging. Maar door andere flat- bewoners te overtuigen en ieder- een persoonlijk te bezoeken -an- ders komen ze niet op een verga- dering-luktedit. 'Haar' galerijflat ziet er keurig uit met mime entree en schone stoep en speelveld. Slechts den blok verder het ver- schil: eenzelfde type flat maar dan verpauperd: geen lift omdat de bewoners die niet wilden, een portiek vol met kranten en vuil- nis, geen tegels op de muur en ka- potte brievenbussen. Nieuwland is sinds 1992 een van de eerste wijken in de regio waar gepoogd is door een 'Beheerplan Nieuwland' de wijk van onder- gang te behoeden. Zeven jaar la ter blijkt dat, hoewel er sucessen zijn geboekt, er weer een grote schoonmaak moet worden ver- richt. Deze keer een nieuwe aan- pak, onder het regiem van het Grote Stedenbeleid waar miljoe- nen binnen te halen zijn. Alleen blijft de vraag hetzelfde: wat is het wondermiddel om de wijk te revitalizeren? De vraag is welke keuzen er door de politiek ge maakt dienen te worden? Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Groenoord en Nieuwland: het zijn wijken die in de ogen van Woonplus Schiedam en de gemeente Schiedam kam- pen met een eenzijdig woning- aanbod. Er staan te veel goedko pe woningen, menen Woonplus Schiedam en de gemeente, waar- door er relatief veel mensen wo nen met een laag inkomen. En die eenzijdigheid heeft een nega- tief effect op de twee naoorlogse wijken. Dus wordt er gesloopt. Dure koopwoningen moeten er komen, waardoor ook mensen met een hoog inkomen Nieuw land en Groenoord gaan bevol- ken. Goed voor de wijk, zo luidt de redenatie. Goed voor de buurtwinkels, de voorzieningen en het woon- en leefklimaat. Je reinste onzin, concludeert bij- zonder hoogleraar J.W. Duyven- dak van de Erasmus Universiteit in zijn rapport 'Integratie door differentiatie'. Een van de redenen die in de Wijk- ontwikkelingsvisie Groenoord wordt aangegeven om volgend jaar te beginnen met slopen is dat dank zij de bouw van koopwoningen de sociale contacten in de wijk beter zullen worden. Sloop, waar de be woners overigens in elk geval geen voorstanders van zijn. Duyvendak stelt in het rapport dat op verzoek van het ministerie van VROM is uitgevoerd dat het bou wen van koopwoningen in Haagse en Groningse wijken er echter niet toe heeft geleid dat bewoners meer en beter met elkaar omgaan: „In de onderzoeksbuurten zijn de sociale effecten neutraal of negatief; er ontstaat geen nieuwe positieve ver- standhouding tussen verschillende inkomensgroepen. Gemengd wo nen leidt niet tot gemengd leven." Van het ideaal dat de buurt leef- baarder wordt door de komst van rijke gezinnetjes komt volgens het rapport maar bitter weinig terecht. Zelfs, zo heeft Duyvendak gecon- stateerd, heeft de komst van nieuwkomers met een hoger inko men geleid tot nieuwe tegenstellin- gen. ,,Van een positieve uitstraling dan wel een socialisatiefunctie van hogere inkomens naar de omge- ving is in de casestudies niets ge- Nieuwland: ook hier zijn woningen gesloopt om plaats te maken voor koopwoningen. Foto Roger van der Kraan bleken. De bewoners met hogere inkomens tonen zich niet of nau welijks bereid de buurt in sociaal opzicht te dragen." Hooguit, zo luidt de conclusie is er sprake van vreedzame coexistentie' Vaak, zo schrijft Duyvendak, be ginnen gemeenteteksten over na oorlogse wijken dat het zo proble- matisch is wanneer de woonvoor- raad eenzijdig is, en dat het nood- zakelijk is dat er duurdere wonin gen komen voor mensen die wat meer te besteden hebben. „Hogere inkomens worden bijvoorbeeld als zeer belangrijke buurtintermedi- airs geafficheerd. Dergelijke con crete uitwerkingen van de ver- wachte sociale effecten zijn echter schaars." Maar, zo stelt de bijzon- der hoogleraar Opbouwwerk, ook voor het leefmilieu hoeft een buurt die voor het grootste gedeelte be- staat uit bewoners met hetzelfde la ge inkomen, niet negatief uit te pakken. Bewoners van het 'zelfde slag', met soms dezelfde interes- ses: „Zeker als er sprake is van een vrijwillige keuze, wordt een derge- lijk inkomenshomogeniteit door- gaans als zeer positief ervaren." Nog een vaak gebruikt argument om koopwoningen in wijken als Nieuwland en Groenoord te bou wen: het zou goed zijn voor de buurtwinkels. Want, zo luidt de re denatie van woningcorporaties en gemeentes: de bewoners van de koopwoningen zullen hun bood- schappen en andere benodigdhe- den bij de buurtwinkels doen. Maar uit het onderzoek van de Erasmus Universiteit blijkt dat 'met name nabij gelegen buurtwin kels niet of nauwelijks profiteren van de komst van midden- en hoge inkomensgroepen'. Daarnaast be- nadrukt Duyvendak dat een wijk die in sociale status gestegen is, niet automatisch nieuwe extra voorzieningen aantrekt. De slotsom van de hoogleraar luidt dan ook dat 'het versterken van het sociale element in een buurt door het aantrekken van hogere inko mensgroepen en weinig adequaat motief is voor herstructurering en differentiatie'. En de uitsmijter: „De veronderstel- ling dat sociaal-economische diffe rentiatie een neutraal effect heeft op de sociale integratie is inade- quaat, omdat er nieuwe tegenstel- lingen ontstaan die kunnen leiden tot en verslechtering van het socia le klimaat." En dit zou dan ook de volgende vraag kunnen oproepen: is het wel zo verstandig is om de komende jaren net gerenoveerde flatblokken in Groenoord te slopen? I SCHIEDAM - Verzorgingshuis Spaland viert zaterdag 3 juli feest met een heuse fancy-fair. Iedereen kan die dag van 10.00 tot 16.00 uur komen snuffelen op de rommel- markt met allerlei snuisterijen. Er is een scala aan kraampjes met leu- ke hebbedingetjes. Bovendien is er een rad van avontuur met leuke prijsjes. Uiteraard is er ook een ter ras met lekkere drankjes en hapjes waarbij ook de oliebollen niet ont- breken. SCHIEDAM - EHBO vereniging St. Liduina start in de laatste week van September met een begincur- sus EHBO. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. De cursus bestaat uit negentien lessen op de donderdagavond in zalencentrum De Ark aan het Hargplein. De kos- ten bedragen fl. 195,- voor de ge- hele cursus inclusief boekjes, ma- teriaal, inschrijfkosten en examen- kosten. Inlichtingen of inschrijven via 470 63 03,470 09 35 of 470 19 83. SCHIEDAM - Els en Chris Kooi verzorgen vanaf 14 juli om de week paranormale avonden waarin helderziende waarnemingen, hea- lingen en inwijdingen plaatsvin- den. De avonden worden gegeven in dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. De en tree is fl. 15,- en de aanvang is 19.30 uur. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker is van plan om edn keer per maand een rommelmarkt, gecom- bineerd met kledingbeurs, te hou- den van 12.00 tot 16.00 uur. Deze is gepland op de eerste zaterdag van iedere maand. De eerste markt zal plaatsvinden op zaterdag 10 ju li. Voor deze zaterdag geldt een in- troductietarief. De kosten zijn dan fl. 5,- per tafel. Degenen, die uit- sluitend kleding verkopen, kunnen gratis de beschikking krijgen over een tafel. Voor het reserveren van een tafel: 426 77 67. De toegang voor volwassenen is fl. 1,50. Kin- deren mogen gratis meekomen. SCHIEDAM - Slachtofferhulp Rijnmond is op zoek naar mensen die op vrijwillige basis ondersteu- ning willen bieden aan slachtoffers van misdrijven en verkeersonge- vallen, op emotioneel, praktisch en juridisch gebied. Het gaat dan om mensen van 25 jaar en ouder die zich zo'n twaalf uur per week wil len inzetten. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Slachtofferhulp Rijnmond, tel. 436 01 44 (tijdens kantooruren). SCHIEDAM - Bij wijze van proef is kinderboerderij 't Hoefblad in het Beatrixpark met ingang van 1 juli op maandag gesloten. Op top- zondagen komen ruim zevenhon- derd bezoekers naar de dieren op de kinderboerderij kijken. Vaak blijft het niet bij kijken alleen: de dieren worden geaaid, geknuffeld en ongevraagd voorzien van aller lei 'lekkere hapjes'. Een rustdagje na een drukke zondag is dus niet onverstandig. SCHIEDAM - De S.W.S. wijkeen- heid Nieuwland en de politie Rijn mond organiseren woensdag 30 ju- ni een voorlichtingsavond over in braakpreventie. De avond, van 19.00 tot 21.00 uur in wijkcentrum Dreesplein, is specifiek bedoeld voor wijkbewoners. SCHIEDAM - Wijkcentrum Dreesplein organiseert zondag 4 juli van 12.00 tot 14.00 uur een rommelmarkt. Voor meer informa- tie over het huren van een tafel kan vanaf donderdag 1 juli worden ge- beld met het wijkcentrum, tel. 473 86 71. SCHIEDAM - De winkeliers van Winkelcentrum De Nieuwe Passa ge zetten zondag 4 juli hun deuren weer open voor het winkelend pu- bliek. Tussen 12.00 en 17.00 uur is iedereen weer welkom in het over- dekte winkelcentrum. Het parke- ren is die dag gratis. WATERWEG - Op zaterdag 11 September organiseren de afdelin- gen Schiedam, Overschie en Vlaardingen van het Nederlandse Rode Kruis een boottocht over de Zuid-Hollandse wateren. Deze boottocht wordt niet alleen georga- niseerd voor minder valide en hulpbehoevende ouderen, maar ook voor jongere minder validen. Veertig vrijwilligers, een arts en twee verpleegkundigen doen er al- les aan om het de 225 gasten naar de zin te maken aan boord van de 'IJsselstroom' die is aangepast voor rolstoelgebruikers. Met dieet en medicijngebruik wordt reke- ning gehouden. Het inschepen vindt plaats van 07.30 tot 09.00 uur. Na een volledig verzorgde boottocht meert het schip weer af om ongeveer 17.00 uur bij de plaats van vertrek: de Voorhaven in Schiedam. De kosten voor deel- name bedragen fl. 37,50, inclusief lunch. Indien gewenst kan men ge- bruik maken van georganiseerd taxi- of rolstoelvervoer voor fl. 12,50 per persoon. Belangstellen den uit Schiedam kunnen voor in- formatie/aanmelding contact opne men met het Rode Kruis Schie dam, tel. 426 80 13 op maandag, dinsdag en woensdag van 09.00 tot 12.00 uur. Belangstellenden uit Vlaardingen kunnen voor informa- tie/aanmelding contact opnemen met het Rode Kruis Vlaardingen van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur op tel. 434 27 00 of 474 81 63. WATERWEG - 'Het gebeurde vaak bij het eten. Een van ons moest dan afwassen en de ander ta- feldekken. Daar was natuurlijk al- tijd ruzie om. Maar wanneer een van ons zei: 'Dat is goed, ik ga nu dekken', werd ze razend want dan vertrouwde ze het niet. We moes- ten altijd alles afwegen en onszelf voortdurend de vraag stellen wat erger is: ja of nee zeggen." Citaat uit het boek 'Leven op een zeep- bel, kinderen van psychisch zieke ouders, P. Janssen, 1996'. De bo- venstaande tekst geeft treffend de situatie aan waarmee kinderen te maken kunnen krijgen als ouders psychisch ziek zijn. Hun ouder ge- draagt zich vreemd en is onbere- kenbaar. Bij kinderen roept dat verwarring en angst op. Kinderen kunnen zich ook erg schamen voor wat er thuis gebeurt. Zij denken dat zij de oorzaak van het vreemde gedrag zijn. Of ze vin- den dat ze niet genoeg doen om de ouder tegen zichzelf te bescher- men. Ze vertellen dan veel als... dan verhalen. 'Als ik maar gehoor- zamer was geweest dan had mijn moeder geen woede-uitbarsting gehad'. Veel jongeren vragen zich ook af of het erfelijk is. Of ze net zo worden als hun vader of moe der. Onzekerheid hierover maakt hen angstig. Het opgroeien bij een psychiatrisch zieke ouder kan dus behoorlijk ingrijpen in het leven van kinderen. Riagg Rijnmond Noord West richt zich op deze kinderen. Binnen de ze Riagg is het zogenoemde KOPP-aanbod ontwikkeld. KOPP staat voor Kinderen van Ouders met Psychiatrische Problemen. Kinderen van ouders die in behan- deling zijn bij de Riagg kunnen deelnemen aan de KOPP-groep. Ouders die meer ondersteuning willen, kunnen deelnemen aan een oudercursus. Met de kinderen zelf kunnen gesprekken worden ge- voerd. Verder zijn er voor de kin deren ook doe- en praatgroepen. Opgeven kan bij D. Theuvenet, tel: 445 34 98 (op woensdagen afwe- zig). BU ONDCRSTAANOC ADRSSSBN KUNT U DE MAASPOST AISNOG OPHALEN;

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3