Koning der Mondeo's OdlBASE Verlaagde neus E-klasse Schone motor Nissan Primera SPECIFICATIES Ford Mondeo ST200 Hyundai XG 30 Volvo maakt WHIPS standaard Testrit Dik 200 pk, een onderstel dat de perfectie benadert en een prachtige collectie aerodyna- mische hulpmiddelen: de in- gredinten van de lekkerste Ford Mondeo ooit. Die bo- vendien alles biedt wat de 'gewone' Mondeo tot een succes heeft gemaakt, zoals betrouwbaarheid en een enorme binnenruimte. OP ZOEK NAAR T EEN KWALITEITS )kIJK OP -OCCASION? Stadtext paa. 666 PROFILE Nieuwe D&W Gids! BIJZONDERHEDEN UITRUSTING Wie zich stijlvol en comfor- tabel over de weg wil ver- plaatsen is aangewezen op een grote, klassieke sedan. Wie van opschieten en scherp sturen houdt, neemt een compacte hatchback met GTI of GSi op de achterzijde. Wie alles tegelijk wil, moet eens de Hyundai XG 30 pro- beren. 86; Honda heeft het weer voor el- kaar. Na opwarmertjes als de Integra en Accord Type R vormt de nieuwe S2000 de bevestiging dat Honda op het ultrasportieve pad weer na- drukkelijk van zich wil laten horen. Tijdens een korte, maar krachtige kennismaking hebben wij kunnen vaststel- len dat de missie is geslaagd. 100 Pagina's boordevol auto- accessoires! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlois Tel. 010-49 334 33 Eindelijk kunnen liefhebbers van sportieve automobielen weer bij Ford terecht. Na het verdwijnen van auto's als de Sierra Cos worth en de Escort RS2000 heeft er op dat gebied immers een tijdlang windstilte geheerst bij het merk. De Mondeo ST200 doorbreekt die stilte en zou best eens de eerste van een nieuwe reeks snelle Fords kun nen worden. Op de afgelopen auto- show van Geneve prijkte op de stand van Ford al een prototype DE SNELSTE WFG NAAR EEN KWALITEITS OCCASION van de Focus Cosworth, een auto die volgens de Nederlandse impor- teur daadwerkelijk de showroom gaat halen. En ook de komst van een supersportieve Puma en Cou gar is niet uitgesloten. Ford heeft zich waarschijnlijk gerealiseerd dat er niet alleen nog altijd een substantiate markt voor dergelijke smaakmakers bestaat, maar ook dat sportieve topmodellen het merk een jongere en meer dynami- sche uitstraling zullen bezorgen. De Mondeo ST200 doet wat dat betreft al een flinke duit in het zak- je. Alleen al met zijn flitsende ui- terlijk weet hij de adrenaline- stroom op gang te brengen. De ontwerpers hebben prachtig werk afgeleverd: de ST200 ziet er snel uit, zonder schreeuwerig te zijn. De voorspoiler met gei'ntegreerde mistlampjes, de chromen grille, de zijskirts en de spoiler op de koffer- bak, het is allemaal even subtiel in het - voor Ford-begrippen toch vrij conservatieve - lijnenspel van de Mondeo verwerkt. Ook de 17 inch lichtmetalen wielen met kamer- breed rubber staan de auto lekker. Net als de kleur 'Ford Racing Blue', waarmee Ford verwijst naar de kleur blauw die bekend is uit het BTCC (British Touring Car Cham pionship). Onder de blauwe motorkap ligt een motor die alleen al op papier rode oortjes veroorzaakt. Het is de van de Mondeo en Cougar bekende 2.5 V6, die voor de gelegenheid echter grondig gekieteld is. Op de lange lijst van aanpassingen vinden we onder meer lichtgewicht zuigers, holle nokkenassen, grotere luchtin- laat en verhoogde compressiever- ST 4103 De Mondeo ST200 laat met zijn heftige uiterlijk geen twijfel over zijn potentie bestaan houding. Allemaal technisch lek- kers dat het vermogen opkrikt tot 205 briesende paardenkrachten. Over het feit dat de ST200 er des- gewenst als een pijl uit een boog vandoor gaat hoeven we niet uit te wijden. De cijfers zeggen al ge- noeg: van 0 naar 100 in 7,9 secon- den en een topsnelheid van 231 ki lometer per uur. Minstens zo be- langrijk, en niet in getallen uit te drukken, is het geluid dat de zesci- linder daarbij voortbrengt. De in- zittenden en omstanders worden voortdurend getrakteerd op een prachtige brul, die nauwelijks met andere motoren vergelijkbaar is. Ook in het onderstel heeft Ford veel noeste arbeid gestoken. Dank- zij tal van wijzigingen ligt de ST200 als een dijk op de weg, zo ondervonden we zowel op de gloednieuwe testbaan van Bosch, waar enkele uitwijkproeven op het programma stonden, als op de we- gen rond Frankfurt. De wagen blijft in bochten erg lang neutraal. En wanneer uiteindelijk de voor- wielen weg beginnen te glijden is dat prima op te vangen door even gas los te laten. Om dit alles moge- lijk te maken heeft de ST200 qua comfort iets moeten inleveren op de 'gewone' Mondeo (iets wat Ford zelf overigens ook ruiterlijk toegeeft), maar wie zich daar aan stoort heeft er niets van begrepen. Want voor de echte enthousiast be nadert dit onderstel de perfectie. Elke carrosserievariant van de Mondeo (Sedan, vijfdeurs en Wa gon) komt rond September als ST200 in de showroom te staan. De importeur verwacht de auto dan vanaf ongeveer 75.000 gulden te kunnen leveren. Snelheid met klassieke stijl TYRECENTER EXCELSIOR BANDEN Onthoud deze letter/cijfercode: hij biedt entree tot een hogere orde van rijplezier. Motortype: V6 met 24 kleppen Cilinderinhoud: 2.972 cm3 Vermogen: 137 kW/187 pk bij 5.700 t.p.m. Max. koppel: 258 Nm bij 4.000 t.p.m. Acceleratie: 9,3 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 225 km/uur. Gem. verbruik: 10,7 ltr/100 km. Prijs: 82.500,- - ABS - Airbags en zij-airbags - Lichtmetalen velgen - Cruise control - Automatische klimaatregeling - Automatische versnellingsbak - (5 versnellingen, ook sequentieel bedienbaar) - Lederen bekleding - Boordcomputer - Elektrisch verstelbare en verwarmbare voorstoelen - Elektrische bediening ruiten -Elektrisch bedienbare en verwarmbare spiegels WHIPS, het systeem dat nekletsel bij een botsing van achteren helpt te voorkomen, zit voortaan stan daard op elke nieuwe Volvo. Het debuteerde op de S80. De con- structie zit in de stoelleuning. Bij een klap van achteren maakt die een verende en kantelende bewe- ging en vangt daarmee bovenli- chaam en hoofd op. De krachten verminderen met maar liefst vijftig procent. Ook nieuw op het vlak van veiligheid is de intelligente air- bag van Volvo. Deze blaast zich sneller op dan wanneer de gordel wel wordt gedragen. Tevens heb ben de Zweden voor de 40-serie een nieuwe motorenlijn ontwik- keld. Ze behouden de cilinderin- houden van 1,6-, 1,8- en 2,0-liter maar alle draaiende en bewegende delen zijn vemieuwd voor een la ger verbruik en betere prestaties. Ook hebben de krachtbronnen mo- deme constructies, zoals onder meer variabele kleptiming voor een perfecte verbranding. Door de aanpassingen levert de 1,6-liter al 109 pk en de 2,0-liter zelfs 136 pk. IDe naam XG en de klassieke se- danvorm doen misschien wat za- kelijk aan, maar dat is slechts uiter- lijke schijn. Onderhuids ontdekten we een auto die van opschieten houdt. Geef met beleid een beetje gas en de grote neus verheft zicht iets, waarna de statig ogende Hy undai zonder enig gerucht en met een stalen gezicht versnelt alsof het een sportieve GTI is. Het superieu- re zoeven met de XG 30 is begon- nen. Bij lagere snelheden wiegt de car- rosserie ons sussend over elke hob- bel; bij het nemen van een ver- keersdrempel deint hij vriendelijk na. Tijdens het rijden heerst in het interieur een onwerkelijke stilte. Alleen de banden slaan soms een gedempte roffel. Als we extra gas gtven maakt de motor een fraai, Het is niet voor het eerst dat Honda de autowereld verbaast met een dergelijke auto. Al in 1965 presenteerde het merk op de Tokyo Motor Show de S800. De tweezits coupe of cabrio werd aangedreven door een 0,8-liter motor die 71 pk produceerde (een specifiek vermogen van 90 pk/liter) bij 8.000 toeren per minuut. Een maximum van 10.000 om- wentelingen was zelfs moge- lijk en toch was deze motor een toonbeeld van souplesse. zijn verkocht terwijl de prijs nog niet eens bekend is. Deze zal ko- men te liggen tussen de f 100.000 en 110.000 gulden. De eerste gelukkige (en gefortuneerde) eige- naren kunnen in September rijden. Doordat de motor voor de achteras hangt hebben de constructeurs de ideale gewichtsverdeling van 50/ 50 weten te bereiken. De achter- wielaandrijver heeft daardoor een neutraal weggedrag en is ongena- dig hard over bochtige bergwegge- tjes te jagen. Zelfs tijdens rustig cruisen over de boulevard geeft de S2000 een Formule 1 gevoel. Dit komt door het instrumentenpaneel waarvan de snelheidsmeter (digi- taal) en de toerenteller hetzelfde zijn als in de koningsklasse van de autosport. De S2000 weet de ver- wachtingen die Honda met zijn vormen en prestaties wekt, moeite- loos waar te maken. Mercedes heeft de voorkant van zijn E-klasse met chirurgische pre- cisie aangepakt. Met minimale in- grepen heeft de auto een dynami- scher gezicht gekregen. De neus is twee centimeter verlaagd, de mo torkap heeft een andere plooiing en de grille en de bumper sluiten naadloos aan op de carrosserie. En door andere voorspatborden zitten de koplampen lager. De veranderingen zijn allemaal erg subtiel en dat past in de jarenlange traditie van het merk. Wilde ideeen passen niet bij Mercedes, waar de ster en de chromen grille voor de klanten de visitekaartjes van ver- trouwen zijn. Veranderen betekent hier nog ver- der perfectioneren. Een twee centi meter lagere neus levert minder luchtweerstand op, dus een lager verbruik. Dat telt voor de kilome- tervreters. Onder dezelfde noemer scharen we de nieuwe generatie di rect ingespoten CDI diesels, waar- aan voor de E-klasse nu een vijf- en een zescilinder zijn toegevoegd. De eerste, genaamd 270 CDI, le vert 170 pk. De zespitter 320 CDI levert 197 pk en een trekkracht (470 Nm) die je alleen bij de dikste achtcilinder benzinemotoren aan- treft. De handgeschakelde bak van de E-klasse krijgt zes in plaats van vijf versnellingen. En de auto heeft voortaan windowbags die het hoofd bescherming bieden bij een zijdelingse aanrijding. Tevens profiteert de E van tech- niek, die eerder in de S-klasse ver- scheen, zoals een bediening van radio, telefoon en andere functies vanaf het stuur en opties als stoel- ventilatie en een zogenaamd CO- MAND-systeem waarin navigatie, radio, cd-speler en televisie zijn gebundeld. Alle E-klasse kenners zien op welke punten de nieuwe verschilt van het vorige model. In elk geval oogt de neus strakker door alle veranderingen. dat je ook zelf mag schake- len. or zijn plaats als gewicht- loos pluisje, zacht zuchtend, wat turbine-achtig ge luid, hongerig naar de top snelheid van 225 ki- lo- me- ter per uur. Wij doen het echter kalmer aan en in volmaakte rust bewegen we ons voort. Op hogere snelheid maakt de elektronica de vering straffer. Ook de stuurbekrachtiging heeft zich aangepast aan de snelheid waardoor we moeiteloos op koers blijven. De grote lampen en forse grille blijken prima in staat om hardnekkige linksrijders naar rechts te doen opschuiven, zodat we vlot kunnen doorrijden. Over de werking van de automaat (vijf ver snellingen) valt heel wat te vertel- len, maar we houden het kort. Hij schakelt vrijwel onmerkbaar, door dat de elektronica precies op het schakelmoment heel even gas te- rugneemt. Slechts het gewijzigde toerental en het aanfloepen van een lampje dat de volgende versnelling aangeeft, onthullen dat de auto maat zijn werk heeft gedaan. Het aardige van deze automaat is pook naar rechts te klikken, ma- noeuvreer je hem tussen een plus- en minteken in. Met een duwtje richting de plus schakel je op, trek je de pook naar de min dan scha kelt hij terug. Koppelen hoeft niet. Zo kun je af en toe de motor 187 pk) lekker toeren laten maken en bijvoorbeeld snelle ogende sport- coupes in een tussensprint (onaan- genaam) verrassen met de bijna vijf meter lange XG 30. Want hoe comfortabel, groot en luxe Hyundai de XG ook heeft ge maakt, onderhuids is het een vinni- ge en soepel handelbare auto. Hij toont prestatiedrang en is, wan neer je de teugels laat vieren, een akelig snelle bolide. Het meest verrassende is het gemak waarmee hij acce- lereert en remt. De motor sleurt de auto even vlot van vastgeknoopt aan een vallende baksteen. Hyundai zet achter de XG 30 een bedrag van 82.500 guldens. Daar mee is het veruit de duurste Hyun dai in Nederland. Hij heeft alles aan boord om het rijden te veraan- genamen, presteert formidabel en is bovendien geweldig ruim. Ergo, die prijs is in deze categorie auto mobielen zeker niet onredelijk. De Primera heeft een agressief ogend front. De Primera verschijnt dit najaar ten tonele. Nissan gaat de auto le veren met vier verschillende moto ren. Aan de basis staat de 16-liter. Dan volgt een nieuwe 1,8-liter, volgens de fabrikant qua uitlaat- gassen de schoonste op de Europe- se markt. De 18-liter voldoet niet alleen aan de Europese emissie-ei- sen, die vanaf 2001 gelden, maar ook aan de nog strengere milieu- wetgeving die naar verwachting in 2005 in werking treedt. De krachtbron heeft als eerste in Europa over zowel Nissan Valve Timing Control System (NVCS) als het Nissan Direct Ignition Sys tem (NDIS). NVCS biedt volledig variabele kleptiming voor een be tere respons en meer trekkracht in het midden toerengebied. Dat zorgt voor een grotere flexibiliteit en een pittige acceleratie voor snel inhalen. De NDIS verdelerloze ontsteking met 1 bobine per bougie werkt nauwkeurig en betrouwbaar. Een lager brandstofverbruik, ge- ringere uitstoot van uitlaatgassen en een sterk verminderd onder- houd vloeien hieruit voort. In de nieuwe motor zitten ook innovatie- ve constructies om het geluid en de trillingen verder omlaag te bren gen. De derde benzinemotor is een 2,0- liter, die ook leverbaar wordt in combinatie met een Hypertronic automaat. Dit is een continu varia bele transmissie, die dankzij elek- tronische aansturing een laag brandstofverbruik garandeert en de bestuurder de keuze laat om heel sportief handmatig door zes ver snellingen te marcheren. Tot slot is er nog de 2,0-liter turbodiesel. Het interieur van de Primera is to- taal veranderd. Het dashboard krijgt sportieve chromen details en er is een nieuwe middenconsole waarin de automatische klimaatre geling en de audio-installatie keu- rig zijn gei'ntegreerd. De naam van de auto verklaart Honda's visie op de Sportauto van het volgende millennium. De Ja- panners hebben de 1.220 kilogram wegende tweezitter voorzien van een nieuwe 2,0-liter V-TEC-mo- tor. De knappe koppen van Honda hebben 241 pk uit de viercilinder weten te toveren. Met 120 pk per liter bezit Honda nu een non-turbo motor met het hoogste specifieke vermogen ter wereld. De pk's ko- men vrij bij 8.300 toeren per mi nuut. Het geluid dat de motor daar bij produceert zorgt gegarandeerd voor koude rillingen bij de inzit- tenden en alle personen die zich binnen een straal van 500 meter I bevinden. De snelheid is enorm en verslavend. In 6,2 seconden zit de auto op 100 km/u. In elke versnel ling begint het feest opnieuw en dat kan maar liefst zes keer achter elkaar. Een karakteristieke lange neus kenmerkt Honda's sportieve roadster. De S2000 bewijst dat de Integra en Accord Type R geen losse flodders waren. Zij zijn Honda's visie op zeer sportieve dichte auto's die goed zakelijk kunnen worden ge- bruikt. De S2000 gaat een stap ver der. Deze staat model voor de ul- tieme, compromisloze sportwagen van het nieuwe millennium. Hier- mee bewijst Honda weer helemaal terug te zijn in het meest sportieve deel van de markt. De Japanners zijn immers druk bezig met hun rentree in de Formule 1 en willen dat laten weten ook. De markt blijkt rijp voor Honda's visie op sportiviteit. Op voorhand is er namelijk al zoveel vraag naar de S2000 dat de jaarproduktie (van de met de hand gebouwde auto) is opgevoerd van 12.000 naar 16.000 eenheden. Japan en Amerika krij- gen er 6.000, er gaan 3.500 naar Europa en 500 naar andere landen. Honda Nederland meldde trots dat er al twintig op voorinschrijving

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 14