Nederland kiest massaal voor koopwoning toCPCpaoag) Kleuren ontdekken met houten greep Maatwerk van New Sity LAGERWAARD Wonderschone waterlelie in de tuin Adverteren? Telefoon 010 - 4004463 De sfeer in een interieur wordt voor een groot deel be- paald door de gekozen kleu ren. Kleur is dus belangrijk; vandaar dat de verffabrikan- ten met steeds meer tinten komen. Welke kleur ook fa- voriet is, de kans is groot dat hij gewoon in de schappen staat. Laten mengen hoeft niet meer, omdat er zoveel keus is. Internet Uesign Meer dan de helft van de Ne- derlanders woont inmiddels in een eigen huis. Samen hebben zij een hypotheek- schuld van 483 miljard gul den. Hoge cijfers, en die zijn eigenlijk pas de laatste vier jaar zo gestegen. Met de toe- nemende welvaart van de laatste jaren blijken de Ne- derlanders massaal te kiezen voor een koopwoning. 'Ik heb de witte waterlelie lief, zo dichtte Frederik van Eeden al. En wie niet? De waterlelie is een romantische bloem en iedereen die ook maar een beetje water in zijn tuin heeft, zou er graag zo'n wonderschone witte waterle lie in zien bloeien. Gelukkig lukt dat vaak, als tenminste de juiste soort is gekozen. Voile zon "VW*v-V^-V Kanaalweg 39-53 Capelle a.d. IJssel Tel: 010-4507466 Logerwaard Design maokt onder andere gebrulk van de woonvarmen van Arco, Artifort, Auping, Banz Bord, Van Besouw, Costelijn, Fiam, Christian Fischbachef, Gelderland, Harvink, Hulsto, Interstar, Jab, Jori, Hennie de Jong, Kendix, Walter Knoll, Leolux, Linteloo, Metaform, Montis, New Sity, Parade, Ploegstoffen, Prielform, SDB Design, de Sede, Team by Wellis, Touche, Young International en Wittman. seld. De matten zijn er in vrolijke kleuren, van grasgroen tot bor- deauxrood en natuurlijk antraciet. Iedereen kan dus zelf een kleurige mat samenstellen. De prijs valt mee: nog geen dertig gulden. De Walk-in mat is verkrijgbaar bij woninginrichters. Voor meer in- formatie: Bohama, telefoon 0413- 263634. Er is overigens een eenvoudige en leuke methode om erachter te ko men welke kleuren het beste bij je passen. De tip van verffabrikant Histor: neem een aantal (woon) tijdschriften en een groot vel pa pier. Knip uit de bladen alle plaat- jes die je aanspreken. Dat kan een mooie kamer zijn, maar ook een landschap, kleding of meubels, het maakt eigenlijk niet uit. Plak al die knipsels bij elkaar op het vel pa pier. Zo ontstaat een collage die precies de sfeer heeft die je aan- spreekt. Daarop vind je waar- schijnlijk ook steeds dezelfde kleu ren. Dat zijn de kleuren die bij je passen. Een andere manier om achter je fa- voriete kleuren te komen, is via In ternet. Op het adres http://www- .verf.com is een uitgebreide site gewijd aan verf en kleur. Het is hier mogelijk om een kamer virtu- eel te verven. Met een enkele klik op de muis krijgt een kamer een andere kleur. Zo wordt in een oog- opslag duidelijk wat het effect van kleur is, in de slaapkamer, woon- kamer, gang, keuken of badkamer. Het is zelfs mogelijk om balkon of tuin virtueel in te kleuren. De inter- New Sity staat voor maat werk. Wat uw persoonlijke voorkeur ook mag zijn, het hele assortment wordt aan uw wensen aangepast. Lagerwaard Design legt u, onder het genot van een kopje koffie, graag alle mogelijkheden uit. perfect zitcomfort elke gewenste zithoogte instelbare zit- diepte vaste of losse kussens in stof of leder diverse rug- hoogten 9 types arm leuningen fraaie vormen solide kwaliteit verrassende prijs. De nieuwe kraan van HansGrohe heeft handgrepen van hout of wit porselein. 'Als het om stijl en verfijning gaat, kunnen we nog veel leren van 'La belle epoque', de periode rond de vorige eeuwwisseling'. Zo ver- klaart het sanitairmerk HansGrohe de vormgeving van de nieuwste kranenserie, de Axor Carlton. Het is een klassieke kraan in een modern jasje. Een wastafelkraan met twee apart op de wastafel ge- monteerde knoppen voor het war- me en het koude water. Die knop pen hebben een hendel van donker hout of van wit porselein. Een ont- werp dat duidelijk teruggrijpt op de sfeer in luxueuze hotels en kuuroor- den van rond 1900. Uiteraard is de stijlvolle kraan voorzien van het de nieuwste sanitairtechniek. Daar- door is de serie Axor Carlton ge- schikt voor alle denkbare aanslui- tingen. De kranen zijn dus ook toe te passen bij het bad, het wc-fonteintje of het bidet. De producten van HansGrohe zijn verkrijgbaar bij de sanitairvakhan- del. Informatie over verkoopadres- sen is op te vragen via telefoonnum- mer 023-5319114. meer worden. Wie daar niet zeker van is en bovendien behoorlijk stressbestendig, kan een hypotheek met variabele rente kiezen. Een goede middenweg is een construc- tie waarbij de rente deels vast, deels flexibel is. In dat geval profi- teert de huiseigenaar direct van een eventueel verder dalende rente, terwijl een stijgende rente niet me- teen desastreus uitwerkt. Dankzij de langdurig lage rente blijft de belangstelling voor een ei- gen huis onverminderd groot. Zo groot dat het aanbod aan koopwo- ningen zelfs te klein begint te wor den. De schaarste drijft de prijzen op. Desondanks blijft het advies van alle deskundigen: kopen, als het maar enigszins kan. Want on- roerend goed behoudt altijd zijn waarde en wordt vaak nog meer waard. Mensen met een inkomen vanaf 61.600 gulden verdienen voldoende om een huis te kopen. Zestig procent van hen heeft dat inmiddels al gedaan. Ook van de mensen die wat minder verdienen, tussen de 37.600 en 61.600 gulden bruto per jaar, heeft al bijna 30 procent een woning gekocht. In 1992 was de gezamenlijke hy- potheekschuld van de Nederlan- ders nog 'maar' 222 miljard gul den. Zes jaar later was dat bedrag dus meer dan verdubbeld. De laat ste jaren is het echt hard gegaan: van 321 miljard in '95 tot 483 mil jard in '98. Aanleiding voor de snelle toename van het aantal hypotheken was na tuurlijk, naast de verbetering van de economie en de toenemende welvaart, de steeds verder dalende rente. Geld lenen werd in de jaren negentig steeds goedkoper. De herinneringen aan de torenhoge rentepercentages uit de beginjaren tachtig (tot 13 procent!) zakten snel weg. De rente daalde tot zeven, zes, vijf en nu al 4,5 procent. Daardoor durfden steeds meer mensen het aan om een huis te kopen, waarbij ze het rentepercentage in veel ge- vallen zo lang mogelijk vast zetten. Toch keken de mensen die in het begin van de jaren negentig al blij waren met een rente van 7 procent, later knarsetandend naar de verde- re rentedalingen. Spijt dat ze de rente zo lang hadden vastgezet. Massaal besloten ze later hun hy potheek over te sluiten tegen een veel lagere rente. Op dit moment is de rente histo- risch laag en dus is het advies weer: zet deze rente zo lang moge lijk vast. Veel lager kan hij niet Dankzij de lage rente hebben veel mensen in de jaren negentig een huis kunnen kopen. Vrolijke deurmatten De waterlelie kan met zijn bereik van ongeveer 2,5 meter in de die- pere vijvers terecht. Maar de grote- re soorten, met hun grote platte bladeren waar kikkers graag op zit- ten, groeien optimaal in een water- diepte van 40 tot 100 cm. Daarmee voelen ze zich dus al gauw thuis in een tuinvijver. Zelfs mensen die helemaal geen vijver in hun tuintje hebben, kun nen van zo'n mooie waterlelie ge- nieten. De kleine soorten doen het namelijk ook best in een stevige kuip, een halve regenton of een ou- derwetse badkuip. Een dwergwa terlelie heeft immers maar een diepte van 15 tot 40 cm. nodig. De plant bloeit tussen juni en Septem ber. De dwergwaterlelie is er ove rigens ook in kleur, rozerood tot purperrood. Het poten van de waterlelie kan nog tot laat in de zomer. Het beste kan de plant in een vijvermand ge- zet worden, met zware leem- of kleihoudende grond. Geen bemes- te tuinaarde of compost! Daardoor gaat de plant rotten en de gassen die dan ontstaan zijn ook nog eens giftig voor de vissen. Bij het plan- ten moeten de tere groeipunten net boven de grond uitkomen. De beste plek voor een waterlelie is in de voile zon en in stilstaand water. Dus niet dichtbij een fontein of waterval. Omdat vissen juist weer liever niet in de voile zon zwemmen, is de waterlelie ideaal in de vijver. De grotere bladeren geven de vissen schaduw en hou- den het water koel. Daardoor groeien dan ook weer minder al- gen, want die tieren welig in warm water. Een waterlelie is dus niet al- Dit is de waterlelie Nymphaea Pygmaea Rubra, een dwergvorm met wonderschone rozerode bloemen. leen mooi, maar ook praktisch. Als de waterlelie minder gaat bloeien en kleine gele blaadjes krijgt, heeft hij voedselgebrek. Bij- mesten is dan het devies, maar gooi niet zomaar wat mest in het water. Veel beter zijn de speciale tabletten voor waterplanten, die bij de vakhandel verkrijgbaar zijn. Deze tabletten geven, na in de grond te zijn gedrukt, beetje bij beetje hun meststoffen af. Hoe ho- ger de watertemperatuur, hoe meer voedingsstoffen vrij komen. En dat is juist de bedoeling want bij war mer weer gaan de planten goed groeien en dan kunnen ze wel een extraatje gebruiken. De grotere waterlelies zijn winter- hard, omdat hun wortelgestel ta- melijk diep zit en daardoor onbe- reikbaar is voor vorst. Kleinere waterlelies moeten, zeker als ze in een bak op het terras staan, vorst- vrij overwinteren. Bijvoorbeeld in een emmer water in de kelder. Bij elke tint heeft Histor de bijpassende verf. bij Bohama uit Uden. Deze intro- duceert nu weer een nieuw deur- matsysteem onder de naam 'Walk- in'. Het zijn matten voor binnen en buiten, gemaakt van slijtvast poly- ethyleen, een gerecycled materiaal dat bestand is tegen temperaturen van -40 graden tot +50 graden. Daardoor kan de mat buiten lig- gen, ook onder extreme weersom- standigheden. In combinatie met een tweede mat binnen kan er niet veel meer mis gaan. Een Walk-in mat bestaat uit een aantal onderling uitwisselbare ele- menten en is daardoor makkelijk schoon te houden. Met een druk- knopsysteem kunnen de verschil- lende elementen worden verwis- Deze nieuwe mat bestaat uit verwisselbare delen. netsite geeft verder veel informatie over verftechnieken en decoratie- mogelijkheden. De site is gemaakt door verffabrikanten en speciaal- zaken. Welke tinten ook de voorkeur heb ben, ze zijn zeker terug te vinden op de verfblikken van Histor. On- langs heeft dit merk wederom een nieuwe collectie gelanceerd: Co lour Expressions, met aan de na- tuur ontleende kleuremoties, met namen als Still, Tender, Rich en Deep. Het gaat om verschillende nuances van bestaande kleuren, zoals Still Blue, Still Grey, en Still Brown, of Tender Earth en Tender Brick, Deep Purple of Rich Red. De 'Still-tinten' zijn hele zachte pastellen, de 'Deep-tinten' zijn warm en donker. Tender en Rich zitten daar weer tussenin. In totaal omvat de serie Colour Ex pressions 41 kleuren lakverf zij- deglans, zeven kleuren lakverf hoogglans, tien kleuren muurverf en zes kleuren structuurverf. Met dit mattensysteem blijft de vloerbedekking schoon. Iedereen die mooie vloerbedek king heeft aangeschaft, weet hoe onmisbaar een deurmat is. Het is immers niet leuk als de fraaie vloerbedekking binnen de kortste keren vol met vlekken en vegen zit van naar binnen gelopen klei, zand of - erger - hondenpoep. Een deur mat moet er dus komen en liefst een die effectief werkt. Nu zijn er heel wat matten op de markt, maar nog steeds wordt er gewerkt aan verbetering. Zo ook

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17