D Co I lectors I MEER INFORMATIE Bel gratis: 0800-0440 J, f gprookjeS Dagtocht Disneyland9 Paris al voor f 99,-! Toekomst Sr f the Walt Disney Classics Art Collection I door Maurice Heijnen PARIJS/ORLANDO/NASSAU - Walt Disney was een bijzonder mens en dat was hij. Die constatering kan moeiteloos gemaakt worden tijdens bezoeken aan zijn geesteskinderen verspreid over de wereld. En mocht die constatering niet zell gemaakt worden dan zijn er altijd nog duizenden immer-vriendelijke Disney-medewerkers die het inpeperen. Feit is dat Disney met Mickey en Donald een populaire cultuur op poten heeft gezet die het concern met zijn naam later geen windeieren heeft gelegd. Er zijn nog steeds mensen die de uitingen van de muis met de onvermijdelijke ghmlach haten, maar er zijn er zeker net zoveel, zo niet meer, die alles wat Walt en zijn nakomelingen hebben aangeraakt adoreren. Dieren Cirque du soleil Weet u het antwoord op onderstaande vragen? Stuur dan snel uw oplossing in en maak kans op een van die fantastische gratis dagtochten naar Disneyland Parijs! Dit zijn de sraQen; A. p4riJ« Tot in het extreme zelfs, zodat de leek op zijn minst denkt dat die mensen zijn ingehuurd om het ge- dachtengoed uit te dragen. Maar niets is minder waar; de fans van Walt Disney doen het uit vrije wil en met voile overtuiging, totdat an- deren af en toe het gevoel krijgen een complete brainwash te onder- gaan. Een brainwash die overigens zeer aangenaam is. Een verslag van een bezoek aan Disneyland Parijs en Walt Disney World in Or lando, met als een toetje vier dagen aan boord van de Disney Magic, het vlaggeschip van het bedrijf dat cruist naar de Bahama's, waar een voormalig smokkelaarsnest is om- getoverd tot prive-eiland waar je kan genieten van de zon en de zee van Cataway Cay. Een vergelijking tussen Disney land Parijs en Walt Disney World in Orlando is niet eerlijk. Het is ap- pels met peren vergelijken, of lie- ver: een landje met de wereld. Dat uit zich alleen al in de verschillen- de afmetingen. Het pretpark in Pa rijs is vele malen kleiner dan het ruim honderd vierkante kilometer grote Disney-staatje in Florida, met vijf pretparken en drie water- parken. Toch overtreft Parijs Or lando op een paar punten. Zo is het Franse Disneyland door de kleine- re oppervlakte een stuk compacter en kan ter plekke alles te voet wor- den gedaan; hotels, park en uit- gaansgebied Disney Village liggen op een steenworp van elkaar. Daarnaast is Parijs een stuk nieu- wer en dat uit zich toch zeker in een aantal spectaculaire attracties. Zo kennen beide parken een Space Mountain, maar mag de ruimte- berg in Orlando niet eens in de sehaduw, laat staan in het donker van de nachtelijke achtbaanrit in Parijs staan. De versie in de Magic Kingdom in Orlando is een duiste- re doch klassieke achtbaan, dus zonder huiveringwekkende loop- ings of misselijkmakende schroe- vendraaiers. Juist die manoeuvres plus het afschieten van de passa- giers zijn in Parijs de grootste pu- bliekstrekkers. De rijen in Parijs zijn dan ook vaak langer dan aan de andere kant van de oceaan. Toch wordt ook in Orlando hard gewerkt aan een moderne toe komst. Space Mountain verbou- wen schijnt een beetje lastig te worden, vandaar dat in een ander park onder de paraplu van Disney, de MGM Studio's, een baan ge- bouwd wordt die Space Mountain Parijs moet overtreffen: de Rock 'n Rollercoaster. En als de plannen uitgevoerd worden zoals de ont- werpers en bouwers willen, lukt dat ook. Dan krijgen vooral de fans van Aerosmith, dat een speciaal nummer schrijft, de kans om in een classic car als een gek de band te volgen van opnamestudio naar een optreden waarvoor de groep te laat gaat komen.Ander hoogtepunt is de Hollywood Tower Hotel, een attractie die na enkele spookachti- ge ingrepen te boek staat als de To wer of Terror. Wie gewoon rustig uitademt hoeft niets te vrezen, maar wie al met gestokte adem in- stapt kon het weleens dun door de broek lopen. Na een rustiek ritje door het spookhotel vol hologram- men komt de liftcabine in het aar- Het kasteel van Doornroosje vormt het stralend middelpunt van de Disney-pretparken. COMPANY (referred CollectiMe* Gailerg Weena-Zuid 142 Rotterdam Tel. 010-4148001 itussen Hilton en Plaza) Afrikaanse strijders voeren samen met de helden uit The Lion King een show op in Walt Disney World Resort. foto: The Walt Disney Company dedonker tot stilstand om plotse- ling ongeveer dertien verdiepingen naar beneden te storten. Het lijkt op neerstorten; de cabine valt om technische en veiligheidsredenen harder omlaag dan bij een vrije val. Sterke ingewanden zijn dus een vereiste voor de terreurtoren die zich dan wel ontpopt tot de meest sensationele attractie die er is. Wie enigszins blase denkt dat Disney World in een paar dagen wel te doen is, heeft het mis. Al leen een droge opsomming van al les wat het immense en wijds op- gezette park te bieden heeft zou al niet op deze pagina passen. Van hotels in alle prijsklassen, tot uit- gestrekte gollbanen. Uitgaansge- bieden, winkelcentra, waterwegen, snelwegen, waterparken en pret parken het kan niet op, zeker voor- lopig nog niet. De ruimte is vol- gens een woordvoerder van Disney nog pas voor een vijfde deel volgebouwd, dus uitbreidin- gen lijken tot in lengte van dagen gerealiseerd te kunnen worden. Al wordt wel nauwlettend de vinger aan de pols gehouden dat het niet te snel te groot wordt. Het concern koestert namelijk de bezettingsgraad van de hotels, die met 95 procent ongekend hoog is. Ongebreidele uitbreiding van de hotelcapaciteit zit er dan ook niet in, maar de parken mogen nog wel naar hartelust groeien met nieuwe attracties en thema's. Genoemd is al de bouw van de Rock 'n Rolle- coaster die dit jaar nog open moet gaan. Ook redelijk nieuw is het vierde themapark, Animal King- dom,vooral ideaal voor Amerika- nen. Bekend van de Yankees is dat ze bij voorkeur snel reizen, Europa bijvoorbeeld in een week. In het dierenrijk van Disney kunnen ze nu de hele wereld in een dag doen. In dit park heeft het bedrijf name lijk de savannen en steppen van Afrika ge'imiteerd, alsmede de oer- wouden van Afrika, compleet met de originele bewoners. Lastig voor het bedrijf is het duidelijk wel dat deze beesten een stuk minder goed luisteren dan hun getekende evenknieen uit de eigen stal. Soms laten ze zich - net als in het echt - niet allemaal meteen zien. En dus moet de bezoeker aan deze Ameri- kaanse versie van de Beekse Ber gen vermaakt worden. Daarom is er zelfs in het wildpark een conti nue show, waarin collectief jacht gemaakt wordt op aanwezige stro- pers. Een beetje flauw is dat wel in een dierentuin die niet in de buurt komt van de echte wildparken in vooral Oost-Afrika. Wellicht had Disney beter bij getekende dieren kunnen blijven, want die doen het wel erg goed in Animal Kingdom. Een hoogtepunt is de driedimen- sionale film It's tough to he a Bug. Met dank aan alle geweldige speci al effects in de zaal. Er zijn overi gens meer van dergelijke films te zien, zoals De Muppet Show (ook een hoogtepunt) en de nieuwe Ho ney I shrunk the Audience die dit voorjaar ook in Parijs geopend is. Op het moment dat de bezoekers het bekende 3D-brilletje krijgen heeft iedereen zoiets van 'Is dit niet een beetje passe?', maar na de voorstelling is dat gevoel naar de achtergrond verdwenen. Het is spectaculair, overweldigend en soms zelfs angstaanjagend, wat de kunstenaars van de imagineering afdeling van de amusementsfa- briek nu weer hebben bedacht. Besproken zijn tot nu slechts een handjevol van de permanente at tracties in de parken van Disney. Het Is nog niet eens gegaan over de Milleniumviering die in Walt Disney World meer dan een jaar gaat duren. Ook allerlei specifieke shows en tentoonstellingen zijn hier niet aan bod gekomen, net zo min als de echte uitgaansgelegen- heden in de parken. Genoemd is wel Disney Village in Parijs, een leuk stapgebied vol restaurants, barretjes en een enkele discotheek, maar het immense Downtown Disney in Orlando is nog niet ter sprake gekomen. Eigenlijk is ook dit een themapark. Hier is een con- centratie te vinden van enorme merchandising-winkels, kleding- zaken, cafe's en restaurants en om de hoek ligt Pleasure Island, waar acht discotheken met alle verschil- lende soorten muziek voor vertier zorgen. Wie daar een alcoholische versnapering denkt te gaan drinken en er niet uitziet als ver boven de dertig doet er overigens verstandig aan zijn paspoort te nemen. Anders mag je wel naar binnen, maar kun je een biertje wel vergeten, zoals ondergetekende uit eigen ervaring ondervond. Het eigenlijke hoogte punt van Downtown Disney komt overigens niet op het conto van de pretfabriek. Die komt voor reke- ning van het fameuze Cirque du Soleil, het magische Canadese the- atrale circus dat daar sinds kort een permanent eigen onderkomen heeft. Wie al onder de indruk was van hun voorstellingen moet zon der blikken of blozen de ongeveer 140 gulden neertellen. Want La Nouba is een voorstelling om, na een tien minuten durende staande ovatie, stil van te worden. Het is zo imponerend en intimiderend wat het multinationale gezelschap ar- tiesten op de planken, koorden en accoorden presteert. Werkelijk iets om nooit te vergeten. Het is een bijna briljante zet van Disney om dit circus binnen haar poorten op te slaan, want betere voorstellingen worden er in de wereld niet ge maakt. Het is een prachtige afslui- ter van een dag of vier Walt Disney World Orlando. En dus is het de hoogste tijd voor het toetje: een drie-daagse cruise op de Disney Magic naar de Bahama's. Daar- over meer elders op deze pagina. Concluderend pakt Disney de za- ken nog immer groots pefectionis- tisch en blij aan. Dat blijkt nog- maals uit de immer-vriendelijke Disneymedewerkers en de altijd lachende muis Mickey. Het is niet altijd vrijheid, blijheid, soms is het ook verplichte blijheid. Wellicht daarom is Donald Duck, toch eeen j van de zeker in Nederland be- roemdste Disney Characters, een beetje naar de achtegrond gedrukt. De eend kan namelijk ook weleens chagrijnig zijn of een woede-aan- val krijgen, getuige de ballonnen met bliksemschichten boven zijn hoofd. Dan is Donald net een mens inclusief negatieve of kwaadaardi- ge emoties. En daar is in het roos- kleurige rijk van Disney tegen- woordig geen plaats meer voor. Een sprookje moet tenslotte een happy end hebben, ook al volgt al tijd weer een vervolg... Disneyland Parijs is te vinden in Marne La Valiee. Dat is van- uit Nederland op verschiliende manieren te bereiken. Uiteraard kan gewoon met de auto, maar wellicht is het makkeltjkcr een rcisje te boeken met de Thalys, de hogesnelheidstrein die er vanuit Rotterdam ongeveer drie uur en drie kwartier over doet. Ook een dagtocht met de bus behoort tot de mogelijkheden, onder meer met Peter Langhout Reizen. Een korte of lange va- kantie naar Disneyland Parijs kun je bij de meeste rcisburo's boeken. Wie eerst meer infor- matie wil over speciale evene- menten en attracties kan bellen met het gratis infonummer, tel. 0800-0789. De relatieve onbekendheid van de Disney Cruise Line heeft te maken met het feit dat het be drijf zich in eersle instamie op de Amerikaanse markt heeft ge- stort omdat het maar een sehip in de vaart heeft, Half augustus gaat ook. de Disney Wonder dergelijke cruises verzorgen en gaat het concern zich nadrukke- fijk op de Europese markt rich- ten. De nadruk komt te liggen op combinatiereizen; drie da gen Orlando en vier dagen crui- sen of vier dagen Orlando en drie dagen cruisen. De prijzen inclusief vlucht (en uiteraard af- hankelijk van de periods) all ien zo rond de 11.3000,- per per- soon zijn. Dat lijkt een hoop geld, maar voor het gebodene valt het raee. De toegangskaar- ten voor de pretparken zitten er- bij, evenals hotel en ontbijt en de maaltijden aan boord en op Castaway Cay. Deze reizen zul- len verkpcht worden via Arke en Holland International en zijn bij veel reisburo's te boeken. Niet alleen het schip de Disney Magic is indrukwekkend, maar zeker ook de bestemming: de Bahama's. sche zonvakantie, maar ontdaan van lokale, karakleristieke charme en dat is jammer. Maar wie er toch is moet wel even een kijkje gaan VIDEOLAND DORDRECHT CENTRUM Grote Markt 1, 3311 BG Dordrecht, tel. 078 - 6314355, fax 078 - 6317499 PORT CANAVERAL/NASSAU - Het is al bloedheet als de bus die ochtend aankomt in Port Canaver al. In de verte is de lanceerinstalla- tie van de space shuttle te zien, veel dichterbij en veel nadrukkelij- ker aanwezig wordt het zicht ont- nomen door een enorm schip: de Disney Magic. Het is het eerste schip van de nieuwe Disney Cruise Line en het is de Rolls Royce on der de cruiseschepen zoals de Ne- derlandse kapitein Hans Mateboer het later zou uitdrukken. Hier ligt een schip dat zijn gelijke niet kent, zo blijkt na een kleine in- spectie. Alleen de kamers al; in veel gevallen suites met een eigen balkon. Het schip beschikt verder onder meer over drie zwembaden, twee theaters, bars, lounges, vier restaurants, een nachtclub, een dis cotheek en een comedy club. Hier is het kortom vrij eenvoudig een dag of drie uit te houden. Zeker als de bestemming de Bahama's is, zo'n archipel waarvan alleen het uitspreken van de naam al voor tropische rillingen zorgt. Aan boord zijn deze reis bijna 2000 passagiers, waaronder 500 kinderen. Het schip moet een per- fecte indeling hebben, want druk is het nergens. Na een rondleiding blijkt dat de kinderen een geheel eigen dek hebben waar kinder- meisjes en entertainers hen vrijwel de hele dag bezig houden, zodat ouders ook van een onbezorgde vakantie kunnen genieten. Ook mensen zonder kinderen hoeven aan het zwembad op het bovendek geen last te hebben van krijsend kroost. Er zijn er namelijk drie: een voor kinderen, een voor het hele gezin en een voor volwassenen. Na een drankje in de namiddag is het al weer tijd voor het diner in een van de restaurants. Daar maak je kennis met het bedie- nend personeel dat de volgende dagen mee verhuist naar de andere restaurants. Het is namelijk de be- doeling dat er een band ontstaat tussen personeel en gasten en dat de gasten in alle drie de (inclusie- ve) restaurants gegeten hebben als ze weer van boord gaan. Er is ook nog een exclusief restaurant voor volwassenen, waarvoor bijbetaald moet worden. Na het eten kun je gelijk door naar het Walt Disney Theatre, een zaal met een capaci- teit van bijna duizend stoelen. En dat aan boord van een schip. Daar wordt zo'n typische Disney-show opgevoerd. Wie daar even geen zin in heeft, kan ook gewoon naar een concert in de nachtclub of naar een optreden in de Comedy Club. Of gewoon naar de bar. Om daarna te gaan slapen in de wetenschap dat je wakker worden in Nassau, de hoofdstad van de Bahama's. Opwinding maakt zich meester van de meeste passagiers als de loopplank eindelijk ligt. Naar bui- ten en realiseren dat dit het mo ment is dat voet gezet wordt op de Bahama's. Dit is dus het ultieme vakantieland, lijkt iedereen te den- ken. Om daar overigens vrij snel van terug te komen. Natuurlijk zijn de Bahama's mooie tropische ei- landen, maar Nassau is niet veel soeps. De belangrijkste straat is niet veel meer dan een grote tax free shop waar de prijzen nog ho- ger zijn dan in de Nederlandse de- tailhandel. Zelfs een fles Bacardi rum die toch op het eiland gestookt wordt is duurder dan in Nederland. Hier heeft een Hollander kortom weinig te zoeken, wellicht dat strand en zee uitkomst bieden. Wie denkt dat de Bahama's nog onbedorven stranden vol houten hutjes en steelbands heeft, heeft het mis. Veel van de stranden op Paradise Island zijn in handen van grote hotels, met volledig gepro- fessionaliseerde voorzieningen. Ideaal voor een onbezorgde, tropi- Vertrek op maartdag, dinsdag en wjyi/ woensdag in juli en augustus. Voor boeking of meer informatie bel gratis 0800-0440. Vraag ook naar kinderkorting text pag. 555 en Royal Class mogelijkheid. nemen in het Atlantis hotel, dat te boek staat als een van de duurste hotels op de planeet. De duurste kamer schijnt hier zo'n 25.000 dol lar per nacht te kosten. Maar die biedt dan wel uitzicht over het hele eiland en het grootste openlucht aquarium ter wereld, dat in de ach- tertuin van het hotel ligt en waar honderden pijlstaartroggen en kreeften vrij spel hebben. Een ervaring rijker en een illusie armer is het geen straf om weer aan boord van de Magic te gaan, die's nachts koers zet naar het voormali- ge smokkelaarsnest Castaway Cay, dat nu geheel naar Disney maatsta- ven is ingericht als in een teken- film. Overblijfselen uit het roem- ruchte verleden zijn in tact gelaten, zoals de landingsbaan voor de smokkelviiegtuigen. Aan het einde daarvan ligt het strandje dat uitslui- tend voor volwassenen is. Lekker rustig, maar gezelliger is het op grote gemengde strand, dat geschikt is voor allerlei strand en zee-activiteiten. Zoals snorkeien, want dankzij de enorme koraalrif- fen beschikken de Bahama's wel over ben van de mooiste onderwa- tergebieden van de wereld. Op Castaway Cay waar de maaltijden ook weer gratis zijn is het heerlijk tot rust komen. Helaas zit de trip er tegen zonsondergang al weer op. Nog even genieten van de nacht aan boord van dit meer dan 300 meter lange cruiseschip. Dan is het tijd om van boord te gaan. Kon de tijd maar even stil blijven staan. t. in welke Frame piaats it Disneyland Parijs te vinden? Is dat: 8* Senlis 0, Marne la Valine 2. In welke Amerikaanse stsd ligt Walt Disney World? is dat: A, Us Angeles 6. Orlando (J, Hew York 3. Hoe heet de hogesnelbeldstrein, waarntee je vanoit Rotterdam naar Disneyland Parijs kont? Is dat: A. T6V 8. Intercity C. Thalyt Schrijf uw antwoerden op een briefkaart en stuur deze uiterlijk zondag 18 juli naar Maaastad week- bladen, afd. Marketing, Postbus 1162, 3000 8D Rotterdam, Vergeef niet uw naim, adrei en tolefooenummer te vermelden. Prijswineaars onlviogen aiterlijk 30 jeii beriekt. Over de ultilag kan niet worden geeorrespondeerd. t

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19