Projectontwikkelaar koopt panden Musis Sacrum voor nieuwbouw m Verwachte leegloop Nieuwe Passage in 2000 blijft uit N GEZONDERWIJS Zorgeloos genieten van de vakantie MaasposT MjuisstjiD Programma Jeugdland MaasposT saagaa 'Musis Sacrum' verhuist volgendjaar naar Kethel m Half overkapte Broersveld nieuwe stijl in September gereed .HET HUIS, RINCK WiiKBLADIN SCHIEDAM Zomer in Spdland en De Harg SCHIEDAM - Het Schie- damse bouwbedrijf Bokx verwacht deze maand met een definitieve koopover- eenkomst het Musis Sacrum complex in bezit te krijgen. Het historische voorpand aan de Lange Haven blijft in oorspronkelijke staat en zal worden verhuurd of door- verkocht. Het pand erachter, de bowlingbaan, wordt ge- sloopt om plaats te maken voor nieuwe woningbouw. Een en ander volgens een aangepast plan uit 1996 "Westmolenstraat en omge- ving'. De huidige huurder, bowlingvereniging Musis Sacrum, heeft concrete plannen om volgend jaar September te verhuizen naar een, nieuw te bouwen, eigen pand naast Sporthal Groenoord. Tot die tijd kun- nen de bowlers gebruik blij- ven maken van de 'oude' banen, volgens nieuwe eige- naar Bokx. »W1!I if Sigarenmagazijn van de Boor/Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam VAN DE ZON GENIETEN Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstadenwijk Kijkop stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 14 juli 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aan- vang: 10.00 uur, ds. W.W. Verhoef. 17.00 uur, ds. C. Oorschot. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. P. van de Burg. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 09.30 uur, gesloten. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. H. Lea- tomu. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. P. van de Burg. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, dhr. A.G.M. van de Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aan vang 17.00 uur, ds. C. Oorschot. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, br. P.U. van't Hoff. Aanvang: 16.30 uur, leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.E. van den Berg. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorganger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Voorganger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondags viering met koor- en sa- menzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen eucharistieviering. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eu ch.viering. Zondag hoogmis, aan vang: 10.15 uur pastoor P.M. Vis- mans. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest. 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. D. Tjalsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugd^vond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Ge meente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. Aanvang 10.00 en 17.00 uur, leesdienst. Kerk der Zevendedags Adventis- ten Magnalia Dei Kerk. Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. Havenkerk Lange Haven 70. Zondag 10.00 uur: eredienst, spreker:John T.L. Maas- bach. Dinsdag 19.30 uur: bidstond. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOOROIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Frank Willemse Voor elke rechtgeaarde Schie- dammer is het gebouw Musis Sa crum een begrip. Zeker voor de mensen die 'het' Musis nog ken- nen van voor de bowling. Het ge bouw werd in 1842 verbouwd van enkele woonhuizen tot een 'feestgebouw' waarin de meest uiteenlopende bijeenkomsten werden gehouden. 'Het bevorde- ren en beoefenen van fraaije kun- sten en wetenschappen' was het doel dat de welgestelde leden van de 'Maatschappij tot Nut van het Algemeen' voor ogen hadden. In de praktijk werden hier voor het volk lezingen gehouden. Lezin- gen over wetenschap en kunsten zoals door de schrijver Multatuli. Later kwamen ook muziekuitvoe- ringen, theaterstukken en zelfs voor kermisvermaak werd grote zaal van het Musis Sacrum ge- bruikt. Tot aan de jaren zeventig van deze eeuw toe. In die tijd liet Martin Green beroemde beat- bands als John Mayall en the Bluesbreakers optreden. Daarna was de puf eruit en stond Musis leeg of werd tijdelijk gebruikt voor opslag van kerstpakketten van Hosman Comestibles. In 1977 werd het monumentale voorpand opgeknapt en de ach- terliggende concertzaal gesloopt. r imniil V Musis Sacrum: volgend jaar is de bowlingbaan verdwenen. Foto Dick siuijter Daarvoor in de plaats kwam een uitbouw voor de modernste, auto- matische, bowlingbanen. Binnen een paar jaar werd S.B.V.M.S op- gericht: de Schiedamse Bowling Vereniging Musis Sacrum. En met succes. Musis Sacrum is nu een van de grootste bowlingver- enigingen van Nederland en is zelfs een paar maal Nederlands kampioen geworden. De huidige eigenaar van bowling Musis Sa crum, de heer Bert Klee heeft be- sloten zijn zaak te beeindigen. Via makelaardij Bodewes werd de Schiedamse bouwfirma Bokx Project BV als koper gevonden. Dezelfde firma Bokx, die als pro jectontwikkelaar rond 1995 mee- deed aan de prijsvraag 'Heront- wikkeling Westmolenstraat en omgeving'. Een grootschalig pro ject van B en W om het verpau- perde gebied achter het Musis op te knappen. Winnaar werd archi tect Wilfried van Winden uit Delft die als projectontwikkelaar Bokx meebracht. Hun plannen waren om het gebied tussen Nieu we Haven, Westvest, Wal- vischsteeg en Lange Haven van enige tientallen herenhuizen en luxe appartementen te voorzien. Omwonenden protesteerden ech- ter tegen de hoogte van de nieuw bouw en tegen de voorgenomen garage van tweehoog. Procedure- fouten bij het bouwplan en het bestemmingsplan maakten dat dit plan werd afgewezen door Pro- vinciale Staten. Bewoners kraai- den victorie en anderen likten hun wonden. „Het plan heeft het niet gehaald, maar met aanpassingen en bijstel- lingen is een nieuw plan nage- noeg klaar", zegt wethouder A. Reijnhout over de stand van za- ken. Tegenslagen als vervuilde grond, gemiste subsidies en ver- snipperd eigendom van het ge bied, maakten dat de plannen sinds die tijd 'in de ijskast zijn ge- plaatst'. Wie nu bij de Westmolenstraat rondloopt ziet vlak bij de statige en opgeknapte Lange Haven een treurig niemandsland met wilde struiken, parkeerplaatsen, auto- wrakken en vervallen panden. Nog maar pas werd minister Van Boxtel van Grotestedenbeleid op werkbezoek langs dit 'wasteland' geleid. Zijn gezicht werd er niet vrolijker op. Een voorwaarde voor de komst van Jan des Bouvrie naar Schie dams binnenstad was, dat er rond Korenbeurs en ex-bibliotheek voldoende parkeerplaatsen moes- ten komen. Plannen voor parkeer- garages zijn duur en niet rendabel volgens financieel wethouder Wiegman. Maar met een grote garage voor de Westmolenstraat zouden en de nieuwbouw en Des Bouvrie geholpen zijn. En dat in een gebied waar Reijnhout in een romantische bui een soort Schie dams Montmartre zag. De nieuwe eigenaar van Musis is van plan om het klassieke voor- gedeelte in oude staat te laten. Met entree, kantoor en keuken op de begane grond en grotfe zaal op de eerste etage. Dit zal later wor den doorverkocht of verhuurd; niet als appartementen, maar als kantoor of bedrijfsruimte. De bowlingbaan wordt gesloopt voor de geplande woningbouw. Vol gens woordvoerder A. Dolle van Bokx zal het overblijvende stuk grond, nu parkeerplaats, aan de gemeente worden verkocht. Volgens Bokx zullen de oude plannen (prijsvraag) voor wo- De bowlers van ;Musij> Sacrum ningbouw in grote lijnen blijven waren minder blij met de plan- i bestaan. Maar de verander-ende nen. Maar zij hebben inmiddels bij de nieuwe eigenaar bedongen nog een jaartje te mogen blijven aan de Lange Haven. Volgend jaar September zijn zij de trotse eige- naars van hun eigen bowlinghal naast Bad Groenoord, aldus se- creatris T. Bax. Goede afspraken marktpolitiek maakt dat bijvoor- beeld portiekwoningen en pre- miewoningen (A, B en C) niet meer bestaan. Zodat 'in principe het oude plan nog overeind staat maar dat in onderhandeling met de gemeente deze nog nader ge- preciseerd moeten worden'. Wethouder Reinhout ten slotte: zijn gemaakt met nieuwe |eige- „Wlj zijn in onderhandeling met naar Bokx en oude eigenaar! KJee de projectontwikkelaar om't plan heeft banen en machines aan de haalbaar te maken, meer kan ik er club overgedaan. niet over zeggen. fh Door Jalmar Teunissen SCHIEDAM - Droefenis en treurnis alom in de jaren '96 en '97 in de Nieuwe Passage. On- dernemers klaagden steen en been: waar blijven in hemels- naam de klanten? Even na half zes volgde steevast de harde con- frontatie: het afslaan van de kas- sa. De sleutel werd naar rechts gedraaid, en tergend langzaam rolde de bon eruit; onderaan de dagomzet. En die viel in veei ge- vallen niet mee. Sommigen ke- ken al verlangend uit naar 2000, het jaar waarin de contracten van hun winkelruimtes aflopen, en trokken alvast hun conclusie. Weer tekenen voor vijf jaar in de Nieuwe Passage? Een zeer groot vraagteken: bronnen maakten er gewag van dat de halve Passage zou vertrekken. Maar volgens J. Verploegen, voorzitter van de on- dernemersvereniging, is er dit jaar duidelijk sprake van een kentering. De omzet stijgt, de leegstand nage- noeg nihil, en dankzij de investe- ringen van Amvest ziet de voorma- lige Versstraat er straks perfect uit. De trap die het straatniveau met de Nieuwe Passage verbindt, is al ge- plaatst. Verploegen (verbaasd): v'L a LL a".a.-- BIJ ONDERSTAANDl ADRSSSIN KUNT U Df MAASPOST ALSNOG OPHALEN: Een artist impression van het vernieuwde stukje Broersveld. „Die hebben ze er in een dag tijd in gezet. Ongelooflijk." De Versstraat, Verploegen zegt nooit in het concept te hebben ge- loofd, en hij is dan ook blij dat Amvest bereid is miljoenen te in- vesteren in een nieuwe opzet. Geen bakkertjes en groentenzaken meer, maar grote trekkers als Xe- nos en Halfords. De arcades gaan eruit, er komt een glaswand en de puien worden drie meter naar vo- ren verplaatst. Het gaat er straks heel anders uitzien, denkt Verploe gen, zeker met de luifel die over het stukje Broersveld voor de helft wordt geplaatst. Ook de komst van de trap, duidelijk zichtbaar, is een belangrijke verbetering. Verploe gen: „De mensen die boven door de Nieuwe Passage liepen, wisten niet hoe ze beneden moesten ko men." Het dieptepunt van de Nieuwe Pas sage lag rond 1996/97. Het is nor- maal dat een nieuw winkelcen- trum, nadat de eerste nieuwsgierig- heid van de klant bevredigd is, wat in omzet terugloopt, zegt Verploe gen. Dan volgt de vechtfase waarin je de consument aan je moet zien te binden. Maar de omzet lag in die jaren wel erg laag. Ondernemers die zich afvroegen wat ze in he- melsnaam in De Nieuwe Passage deden, terwijl hen gouden bergen waren beloofd. Nu, zo zou je kun- nen stellen, is de wat lange vecht fase van De Nieuwe Passage afge- rond en stijgt de omzet. „Ik zal je eerlijk zeggen, nu het centrum van Schiedam eindelijk op de schop gaat, merken we dat er een grote aanvraag ontstaat van huurders. Er staan nu zelfs twee huurders in de wacht." Verploe gen roert nog even door zijn cap puccino. „De expo, die verhuist naar boven en krijgt een andere naam en opzet." Met dramatisch aangezette stem: „Een primeur in NederlandEn hij vervolgt „De ondernemers in de Nieuwe Passa ge zullen meer de vlag gaan uitste- ken! Zet dat er maar in." Of De Nieuwe Passage gaat in- springen op de komst van Des Bouvrie acht Verploegen als niet erg 'oppurtuun'. Schiedam heeft toch een bepaald publiek, zegt hij, publiek dat niet geneigd is tot het kopen van zeer exclusieve dingen. De komst van Jan des Bouvrie zal meer bijdragen in het verbeteren van het imago van Schiedam dan in de directe omzet, denkt Ver ploegen en verwijst daarbij naar Des Bouvries designcentrum het Arsenaal in Naarden. Wat wellicht van meer invloed op de omzet zal zijn, is de komst van de metro. Spijkenissers die straks in Schie dam gaan funshoppen dankzij een snelle verbinding, Verploegen merkt het nu al. En Overschie, geograftsch heel dichtbij, winkelt nu al intensief in Schiedam. „Waar ze zich lekker voelen, daar winkelt de consument. Sfeer en gezellig- heid is in sommige gevallen be- langrijker dan de prijs.' Nu is het wachten op de oplevering van het nieuwe stukje Broersveld. „We hopen eind September te ha- len. Maar ja, de bouwmarkt is mo- menteel gigantisch overspannen en dat vind je terug in de levertijd. Je wordt gewoon in de rij gezet. Maar goed, eind September, dat is ons streven." WATERWEG - Wie straks op va kantie gaat wil zorgeloos kunnen genieten. Meestal lukt dit wel, maar soms kunnen er tijdens een vakantie vervelende dingen gebeuren. Dat kan uiteenlopen van een plotselinge kiespijn tot een verkeersongeluk waardoor de vakantie er niet leuker op wordt. Vooral wanneer men ter plekke ook nog eens te maken krij gt met de zakelijke kant van het onge- mak. Want dokters- of ziekenhuis- rekeningen moeten immers worden betaald. Voor ziekenfondsverze- kerden is die geneeskundige hulp in Nederland meestal kosteloos. Op vertoon van een verzekeringsbe- wij s heeft de patient recht op dezelf de hulp, waarop thuis ook gerekend kan worden. Dat geldt bij voorbeeld voor een bezoek aan de huisarts of voor geneesmiddelen die op recept worden verstrekt. Soms moeten de kosten hiervan wel even worden voorgeschoten. Wanneer men ech- ter de orginele rekening opstuurt, wordt het ziekenfondstarief terug- betaald. Behandelingen die niet mogen wor den onderbroken (bijvoorbeeld fy- siotherapie) kunnen na vooraf ver- kregen toestemming op het vakan- tieadres worden voortgezet. Voor vakanties in het buitenland gelden andere voorwaarden. Met een aan- tal Europese landen heeft Neder land een verdrag afgesloten, waarin de vergoedingen van kosten van ge neeskundige hulp worden geregeld. Wie naar Finland, Noorwegen, Zweden, Australie of Ijsland gaat moet een zogenaamd vakantiefor- mulier meenemen. Zo'n formulier moet tijdig bij de zorgverzekeraar worden aangevraagd. Daarnaast is het altijd verstandig het verzekeringsbewijs mee te nemen. Dit geeft in het buitenland geen rechten, maar in noodgevallen heeft men wel alle gegevens bij de hand. Die zijn bijvoorbeeld nodig als men onverwacht in het ziekenhuis be- landt. In dat geval moet altijd direct contact worden opgenomen met de ANWB Alarmcentrale. Kleine be- dragen voor spoedeisende geriees- kundige hulp dient men eerst zelf voorte schieten. In veel landen is het ziekenfonds- pakket minder uitgebreid dan in Ne derland. Daarom is in de aanvullen-1 de verzekeringen van een aantal ziekenfondsen een uitgebreide bui- tenlanddekking opgenomen. Infor- meer daarnaar voordat een reisver- zekering wordt afgesloten. Dan hoeven de geneeskundige kosten namelijk niet meeverzekerd te wor den. GezonderWijs is een publicatie van GGD Nieuwe Waterweg Noord, Holy Ziekenhuis. Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord. Regionaal Pati- enten/Consumenten Platform Rijn mond, RIAGG Rijnmond Noord West en het Schieland Ziekenhuis. SCHIEDAM - Stichting De Harg- Spaland organiseert een aantal leu- ke en gezellige activiteiten tijdens het zomerseizoen. In verzorgings- huis Spaland aan de Willem An- driessenlaan zijn op zaterdag en zondag inloopmiddagen tussen 14.00 en 16.00 uur. Zaterdag is er een wisselend maandelijks pro- gramma: bingo (eerste zaterdag), kegelen (tweede), the-dansant (derde) en een optreden (vierde). Op zondag staat de ontmoeting centraal: een gezellig praatje, een spelletje of lekker in de tuin genie ten van de zon. Zaterdag 17 juli is het weer tijd voor de maandelijkse thd-dansant. Inclusief de thee en koffte bedraagt de entree fl. 3,-. Zaterdag 31 juli is er een verras- singsmiddag. De muzikale omlijs- ting wordt verzorgd door de pianist Hans Borghardt. De entree hiervan bedraagt slechts fl. 5,- inclusief een hapje en drankje. High Tea Op woensdag 14 juli in De Harg (aan het Hargplein 100) en op donder-' dag 29 juli in Spaland. Deze smul- middag start om 14.00 uur en staat vol met verschillende soorten thee, zoete lekkernijen en sandwiches met een glaasje sherry. Ook wordt er informatie gegeven over deze typische Engelse traditie. De bij- drage voor deze middag is fl. 3,50. SCHIEDAM - Jeugdland 2000 verzorgt in de verschillende delen van Schiedam tal van leuke activiteiten voor de jeugd. Donderdag 15 juli Op het schoolplein van basisschool De Peperklip is er van 10.00 tot 14.00 uur creatief versieren recordio. Een activiteit waar de jeugd zeer creatief bezig kan zijn met het versieren van verschillende attributen. Er worden ook fotolijstjes gemaakt en natuurlijk wordt er ook geschminkt. Als totaal- onderdeel wordt een reuzekamerscherm gemaakt in thema. In de middag zullen diverse wereldrecords verbroken worden bij het spel Recordio. Ie- dereen kan wereldrecordhouder proberen te worden van diverse onderde- len. Aanvang is om 14.00 uur en om 16.00 uur vindt per onderdeel een prijsuitreiking plaats. Vrijdag 16 juli Bij de Blauwe Brug aan het Bachplein gaat om 11.00 uur een skatetocht van start die duurt tot ongeveer 15.00 uur. Een speurtocht op skates door de wijk Noord met diverse stops met onder andere een kennismaking met streethockey, demonstrates skate en boarden, teamspelen, streetskate- park, vragen en opdrachten. Deelname is op eigen risico en houd er reke ning mee dat de tocht minimaal tien kilometer zal zijn. Neem je eigen drinken en eten mee, er is een lunchpauze ingelast. Voor eigen skates moet worden gezorgd. Zaterdag 17 juli In het Beatrixpark wordt van 11.00 tot 15.00 uur een spektakeldag in htt thema Aarde georganiseerd. Een grote ontdekroute wordt in het zuideljjf deel van het park uitgezet, inclusief de nieuwe speeltuin, de kinderboerde- rij en de nieuwe heemtuin. Klimmen en klauteren, kruiden plukken' eh thee zetten, hooien, verhalen van Wipneus en Pirn, en nog veel meer. Dinsdag 20 juli In zuid en het centrum kan kennis worden gemaakt met het werk van' de havendienst. Te denken valt aan korte boottochtjes, het openen van brug- gen, het schutten in de sluizen van de stad, historie van de havens in Schie dam en er wordt natuurlijk gevaren. De groepen starten om 10.00 en 13.00 uur bij het gebouw van de Havendienst aan de Havenstraat 6. Opgeven voor deze dag via nummer 246 55 07. Woensdag 21 juli Om 10.00 en 13.00 uur is er een themadag Ons-milieu. Op deze dag kan er kennis worden gemaakt met allerlei facetten van het werk op milieuge- bied. Te denken valt aan het sorteren van diverse verschillende soorten af- val, het meerijden op een vuilniswagen enz. De groepen starten om 10.00 en 13.00 uur voor de ingang van ONS-Eneco. Opgeven via nummer 246 55 07. Beleef met Het Huis opticiens en Rodenstock de zonsverduistering op 11 augustus. Nu gratis actiepakket met veilige Eclipsebril, informatiebroehure en voordeelcoupons. Plus kans op een Caribbean Cruise t.w.v. f 10.000,-! zien zon der z o rge n SCHIEDAM - 'S GRAVELANDSEWEG 612 - TEL. (010) 427 02 69 v

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3