Grind in trek als alternatieve vloer Trendy inrichten met bruin en wit Weer meer hypotheekgaranties verstrekt Espressomachine als blikvanger Moeder in de bloemetjes Dromen worden waarheid Een eigen huis is nog steeds de droom van velen. Elk jaar zien we<jr meer mensen kans die droom te verwezenlijken. Uit cij- fers van de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen blijkt dat in 1998 opnieuw meer hypotheekgaranties zijn verstrekt dan het jaar daarvoor. Bovendien zijn grotere sommen geld geleend, wat uiteraard te verklaren is door de stijgende prijzen. Langzamerhand wordt de grindvloer ontdekt als alter natieve vloer in het woon- huis. Grind is makkelijk in onderhoud en voelt behaag lijk aan. Bovendien zijn er speciaal voor de toepassing in woningen weer nieuwe kleurstellingen ontworpen. Nieuwe tinten zijn bijvoorbeeld ijsblauw, houtkleur, zilvertinten of exotische okergele- en terramixen. De espressomachine van het Italiaanse merk FrancisFran- cis! is meer dan gewoon een keukenapparaat. Met zijn fraaie uiterlijk is hij ook echt een blikvanger in de keuken. En dat is precies wat het merk wil: mooie dingen produce- ren, die opvallen. Mei is de maand van de bloe- men. Na de ijsheiligen kun nen eindelijk de perkplantjes naar buiten, om kleur te bren- gen in de tuin. Maar de bloe- mist heeft in deze tijd van het jaar nog veel meer moois in de aanbieding. Goed dat moederdag juist in mei valt. Een uitgelezen moment om moeder eens goed in de bloe metjes te zetten. Bruin en wit, blauw en natu- reltinten: dat zijn de trendy kleuren in de woninginrich- ting op dit moment. Ook bij de Decorette vinden we deze tinten volop terug. De Mix Match collectie omvat veel ingetogen bruin-, blauw- en natureltinten, die prachtig met elkaar combineren. Al leen in de kinderkamers wil Decorette nog uitbundig uit- pakken. Steeds meer mensen zien kans hurt droom - een eigen huis - te verwezenlijken In 1998 bedroeg de gemiddelde hypotheeklening 223.800 gulden. In 1997 was dat bedrag nog 208.900 gulden. In totaal heeft de stichting vorig jaar aan 56.928 hui- zenkopers Nationale Hypotheek Garantie verstrekt. Dat betekent een lichte stijging ten opzichte van 1997, toen 56.303 garanties wer- den gegeven. Uit het overzicht van de stichting blijkt ook dat de mees- te huizen zijn gekocht in de zomer- maanden: de topmaanden waren mei, juni en juli, toen respectieve- lijk 5600, 5200 en 6000 garanties werden verstrekt. In februari wer- den de minste huizen gekocht: toen verstrekte de stichting 'slechts' 3300 garanties. Veruit de meeste verkochte huizen met hypotheekgarantie waren be- staande woningen: 83 procent. Dat was het jaar ervoor ook al zo. Ook de verhouding tussen kopende eenverdieners en tweeverdieners is gelijk gebleven. Tweeverdieners kopen iets vaker een woning dan gezinnen met een kostwinner: 57 procent tegenover 43 procent. Het gemiddelde toetsinkomen van een verdieners was in 1998 58.000 gul den; tweeverdieners hebben samen gemiddeld een inkomen van 84.000 gulden. Eenverdieners leenden gemiddeld 191.000 gul den; tweeverdieners 250.000 gul den. Nationale Hypotheek Garantie kan altijd worden aangevraagd bij het aangaan van een hypotheek. Wordt de garantie verleend, dan houdt dat in dat de Stichting Waar borgfonds Eigen Woningen zich garant stelt voor het nakomen van de financiele verplichtingen. Zou de koper dat onverhoopt niet kun- nen en moet de woning gedwon- gen worden verkocht, dan zorgt de Stichting dat de resterende hypo- theeksom in elk geval naar beho- ren wordt afgelost. Brengt het huis daarvoor te weinig op, dan wordt met de onfortuinlijke eigenaar een betalingsregeling getroffen. In be- paalde gevallen wordt hem zelfs de schuld kwijtgescholden. Natuurlijk wordt de garantie pas verleend als de huizenkoper aan bepaalde voorwaarden voldoet. Daarbij wordt vooral berekend of de woonlasten voor de koper niet al te hoog worden. Hij moet vol- doende inkomen overhouden om normaal te kunnen leven. Daar heeft de Stichting normen voor. Hypotheekadviseurs en makelaars kennen deze normen en kunnen goed adviseren. .m ■rS* Grind op de vloer: behaaglijk en mooi. De verschillende kleuren kunnen ook gecombineerd worden voor een bijzonder effect. (Foto: Janmaat Grindvloeren, Krimpen aan den IJssel). Keus te over, dus er is altijd wel een vloer die bij de sfeer van het huis past. De leveranciers merken dat grind ook steeds meer wordt toegepast op slaapkamers. Een grindvloer bestaat, zoals het woord al zegt. uit grind: kleine ronde kiezelsteentjes, die worden samengeperst tot een gladde vloer. Die wordt naadloos gelegd en is gemakkelijk te onderhouden. Een of twee keer per week stofzuigen is voldoende. Een grote schoon- maakbeurt is gemiddeld een keer per jaar nodig. Ander voordeel van grind is de ge- luiddempende en isolerende wer- king. De vloer heeft een warme uitstraling en voelt niet koud aan. Met de kleuren kan tegenwoordig steeds meer. Niet alleen allerlei mixen, maar ook patronen zijn mo- gelijk. Verschillende kleurstellin gen kunnen met elkaar gecombi neerd worden tot een heel bijzon- dere vloer. Vraag er eens naar bij een leverancier. "Sinds we weten dat dingen waar- mee we ons omgeven onbewust onze stemming bei'nvloeden, mo- gen we geen lelijke en onaangena- me spullen meer toestaan", vindt Francesco Illy, de man achter het Italiaanse merk. "We moeten zoe- ken naar producten die ons laten lachen, elke keer als we er naar kij- ken". Dat is de filosofie achter het merk FrancisFrancisDe lijfspreuk van Francesco is dan ook: 'Never stop being a child'. De espressomachine was enkele jaren geleden de eerste uiting van zijn filosofie. Niet zo verwonder- lijk want de 44-jarige fotograaf stamt uit een geslacht van koffie- branders uit Trieste. Zijn design- espressomachine XI was een schot in de roos. Sinds 1995 zijn er we- reldwijd meer dan 55.000 stuks van verkocht. Onlangs kwam de X2 op de markt, met dubbele capa- citeit (2 kopjes). De vormgeving is speciaal, de kleuren zijn grappig. Appelgroen, knalgeel en oranje zijn geen kleu ren die je verwacht bij een keuken- machine. Wie dat toch al te vrolijk vindt kan ook een witte, zwarte, blauwe of grijze uitvoering kiezen. Door de speciale vormgeving is het mogelijk bovenop het apparaat de kopjes klaar te zetten. Kopjes heeft Illy ook laten decoreren, zo- dat die al net zo opvallen als het apparaat zelf. Natuurlijk is het niet alleen uiter lijk dat telt. Deze machine maakt het mogelijk in een handomdraai een perfecte espresso te zetten en dat is echt niet zo makkelijk. Het kokende water moet in 20 tot 25 seconden door precies zeven gram goede koffie lopen onder een druk van 9 bar. De XI en X2 krijgen dat voor elkaar. Bij de machine wor den dan ook afgewogen, gevulde filterzakjes geleverd. Het apparaat is uitgerust met een houder voor deze zakjes. FrancisFrancis! is een bijzonder koffieapparaat en dat is ook te merken aan de prijs. De X2, die ook stoom produceert voor echte cappuccino, en niet minder dan 17 kg. weegt, is geprijsd voor 2645 gulden. Een hortensia kan na de bloei de tuin in, waar hij elk jaar groter groeit. (Foto: Bloemenbureau Holland). De bloemist kan een speciaal moe- derdagboeket samenstellen, bij voorbeeld in haar lievelingskleur. Met rozen en gerbera's of met uit- bundige phloxen en alchemilla: laat de bloemist zijn gang maar gaan. Een hortensia is in deze tijd van het jaar opk een goede keus. Een fraaie plant met giga-bloemen in roze of blauw of in tere schermen. Het leuke van de hortensia is dat hij na de bloei de tuin in kan. Ge woon in de voile grond zetten, op een schaduwrijke plaats, en hij zal elk jaar groter groeien en elke zo- mer opnieuw bloeien. Let wel op hoe hij zich voelt: bij droogte laat hij snel de blaadjes hangen. Hij heeft dan een flinke scheut water nodig op zijn voeten. Regenwater blijft soms teveel op de grote bla- deren liggen en raakt de grond dan niet. Een interieur met donkerbruin en wit: heel trendy. Hier is de gordijnstof Verdi, met brede witte en bruine banen, gecombineerd met het tapijt Madeira van Bergoss. (Foto: Decorette). Met blauw en wit krijgt een kamer al snel een Bretonse strandsfeer. Het behang is dan blauw-wit ge- streept en gedecoreerd met een witte rand met blauwe ankers. Gordijnen en kussens zijn er in bij- passende Bretonse strepen. Het blauw komt in verschillende tinten terug. Ook bij de verf, waarmee bijvoorbeeld een grenen kastje in stijl kan worden uitgevoerd. Plak nog een paar schelpjes op de laden en de strandsfeer is compleet. Heel trendy is een woonkamer in wit met bruintinten. Vooral don kerbruin, zelfs chocoladebruin, is modieus. Soms zijn een paar kleine ingrepen al voldoende om het inte rieur weer helemaal 'bij de tijd' te maken. Met een bruine grand fou lard, kussentjes in diverse bruintin ten en een pot verf kom je al een heel eind. Met gordijnen en be hang is het eventueel af te maken. Een heel bijzonder effect wordt be- reikt als bruin met blauw wordt ge combineerd. Decorette geeft hier- van in haar nieuwe magazine een frappant voorbeeld. Bruin beklede stoelen met blauwe poten en een blauwe muur waar donkerbruine, transparante gordijnen voor han gen. Het resultaat is gedurfd, maar prachtig. Na al deze geraffineerde kleuren- combinaties is de kinderkamer van Decorette een heel ander verhaal. Kinderen houden van kleur, of dat nou mode is of niet. Daar haakt Decorette op in met kleurige gor dijnstof met vrolijke dessins, bij- passende behangranden en kind- vriendelijke verf in primaire kleu ren. Espressomachine X1 van het merk FrancisFrancis! Een vrolijke blikvanger, zeker als er kleurige kopjes bovenop staan.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 8