*00 BASE Lupo als zuinigheidskampioen Royaal aangeklede Daihatsu Terios Citroen Xsara Coupe 2.0 HDi Omruilgarantie Nissan Occasion BMW en Rover samen Mitsubishi completeert Space-lijn EEN KWALITEITS JKIJK OP -OCCASION? Stadtext pag. 666 OP ZOEK NAAR SPECIFICATIES: BIJZONDERHEDEN UITRUSTING Denk je aan Nissan, dan bor- relen begrippen omhoog als betrouwbaar, fantastisch rij- gedrag, uitstekende kwaliteit, hoogwaardige uitrusting en goede prijzen. Allemaal pri ma eigenschappen, maar waar het een beetje aan ont- breekt is een gedurfde uitstra- ling. Daarom heeft Nissan de nieuwe Primera nu voorzien van een spannend en onder- scheidenduiterlijk. Splinternieuwe 1,8- liter Het is even wennen aan de naam van de nieuwe Lupo. De aanduiding 3-liter wekt namelijk de indruk dat er een beul van een motor voorin de compacte VW ligt. Dit zou de Lupo een projectiel van formaat maken. Wat dat be- treft komen mensen met een flinke hang naar snelheid be- drogen uit. Deze Volkswa gen is een zuinigheidskampi- oen. Vlot Innovatief Intelligente airco mmm Onder de noemer Fun II lan- ceert Daihatsu een bijzonder royale Terios. Deze compac te vierwielaangedreven auto biedt daardoor een uitrusting die normaal alleen bij luxere toppers is te vinden. De prijs van deze Fun II bedraagt 35.495 gulden. Bewonderende blikken alom voor de Citroen Xsara Cou pe. Waar we ook maar voor- rijden, iedereen heeft oog voor deze fraai gelijnde auto. De neus is onmiskenbaar Ci troen en de hoge achterkant met de wat schuin omhoog geplaatste achterlichten ziet er stoer uit. Een snelle auto, dat zie je zo. komen wij in- derdaad snel achter. We nog maar heel wei Zo wordt tanken toch OE SNEISTE IVEG V44R EEN h.VAUTVTS OCCASION Nissan omringt occasions met de grootst mogelijke zorg. Daarin gaan de dealers nu wel heel ver. Wie onverhoopt niet gelukkig is met de aankoop, kan sinds kort ge- bruik maken van omruilgarantie. Binnen veertien dagen of 1.500 ki lometer mag de auto worden ge- ruild voor een occasion van dezelf- de of hogere prijs. Is geen geschik- te voorradig, dan zal de dealer die zoeken, waarbij de koper in de tus- sentijd gebruik kan blijven maken van de eerder gekochte auto tegen betaling van een kilometervergoe- ding. De omruilgarantie geldt voor alle Nissan Quality Line Occasions met een verkoopprijs van mini- maal 7.500 gulden. Op deze auto's rust verder een jaar of 20.000 kilo meter garantie. Ook krijgt de koper een mobiliteitspas dat kosteloos recht geeft 24-uurs Alarm Service in heel Europa, gratis apk en ver- goeding van eigen risico bij voor- ruitschade. De koper kan ook kie- zen voor een Mobiliteitspas plus, dat extra krediet- en betaalgemak geeft en waarmee in telefooncellen van KPN kan worden gebeld. De samensmelting van BMW en Rover gaat steeds verder. Onlangs is besloten om de importschappen in Nederland onder een leiding te brengen. BMW-directeur K.A. Wiese gaat op 1 november met pensioen en Rover-directeur A.W. de Jong wordt dan aangesteld als algemeen-directeur voor zowel BMW Nederland als Rover Group Nederland, dat de merken Rover, Land Rover, MG en Mini verte- genwoordigt. Door activiteiten sa men te voegen verwachten de im- porteurs flink op kosten te bespa- ren. Op termijn willen BMW Ne derland en Rover Group Neder land samen in een nieuw te bou- wen vestiging trekken. De impor- teurs zitten nu nog respectievelijk in Rijswijk en Vianen. De dealers zullen trouwens volledig onafhan- kelijk blijven opereren om de uit- straling van elk merk afzonderlijk te waarborgen. ■■■■■■■■■■■■■■■MM Meer dan 1.000 kilometer op een tank van 34 liter, de 3-liter Lupo maakt het mogelijk. Vormgeving nieuwe Primeragedurfd Citroen Xsara Coupe 2.0 HDi Ligne Prestige Motortype: Viercilinder turbodiesel, direct ingespoten Cilinderinhoud: 1997 cm3 Vermogen: 66 kW/90 pk bij 4000 t.p.m. Max. koppel: 05 Nm bij 1900 t.p.m. Acceleratie: 2,9 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 180 km/uur. Gem. verbruik: 5,2 ltr/100 km. Prijs: f 41.050,- Elektrisch bedienbare ramen voor Centrale vergrendeling met afstandsbediening ABS Twee airbags zij-airbags Elektrisch verstelbare rechterbuitenspiegel In hoogte verstelbare bestuurdersstoel Velours bekleding De vormgeving van de derde gene- ratie Primera is absoluut veras- send. De auto heeft een agressieve neus gekregen en een nieuwe ge- stroomlijnde achterzijde. Het spor- tieve uiterlijk wordt extra onder- streept door de fraai geaccentueer- de dorpels, daardoor toont de auto lager en breder. Bovendien is hij onderhuids ook nog eens standaard voorzien van tal van technische hoogstandjes. Door het gewijzigde uiterlijk is de Primera negentig millimeter in lengte toegenomen. De breedte en hoogte zijn ongewijzigd gebleven. En hoewel er veel is veranderd aan het uiterlijk, zijn er ook onderhuids tal van wijzigingen doorgevoerd. Zo heeft Nissan een splinternieuwe 1,8-liter benzinemotor aan het gamma toegevoegd. Deze kracht- bron hebben we in Frankrijk goed kunnen testen. De variabele klepti- ming van de motor zorgt voor uit stekende trekkracht. Zo levert de motor 97 procent van het maxi mum koppel bij lage toerentallen, tussen 2.400 en 4.800 toeren per minuut. Bovendien is het een su- perschone motor met emissiewaar- den die voldoen aan de meest strenge milieu-eisen. Ook de 2,0-liter benzinemotor is op meerdere punten verbeterd. De grootste noviteit is dat de 2.0 liter nu leverbaar is met een Continu Variabele Transmissie (CVT). De- gene die aan een meer sportieve rijstijl de voorkeur geeft, kan kie- zen voor een sequentiele CVT, de Hypertronic M6. Daarbij kun je naar eigen wens zelf schakelen (zes versnellingen) dan wel de au- Dit betekertt echter niet dat de 3-li ter Lupo een saaie auto is. De 1,2- liter driecilinder turbodiesel met directe inspuiting maakt gebruik van de hogedruk pompverstuiver- inspuiting die VW vorig jaar op de Passat introduceerde. De motor le vert 61 pk vermogen en 140 Nm koppel tussen 1.800 en 2.400 toe ren per minuut. Vooral die trek kracht in combinatie met het lage gewicht (830 kilogram) maken de Lupo zeer vlot in de omgang. De sprint van 0 naar 100 km/u neemt een nette 14,5 seconden in beslag en de top van 165 km/u is ruim voldoende. Volkswagen heeft een volledig nieuwe, elektronisch geregelde versnellingsbak ontwikkeld. Deze combineert het bedieningscomfort van een automaat met het hoge rendement van een conventionele transmissie. Net als bij een auto maat kan de bestuurder kiezen uit de standen R en N. De D(rive)- stand heeft bij de Lupo echter plaats gemaakt voor de E van Eco nomy. Niet voor niets, want in de ze stand doet de Lupo waarvoor hij gemaakt is: superzuinig rijden. Naast het feit dat de motor op zich al heel spaarzaam met brandstof omspringt, biedt de E-stand een aantal innovatieve vondsten waar- door het verbruik nog verder daalt. Zo schakelt de motor automatisch uit wanneer de bestuurder op de rem trapt en de auto vier seconden stil blijft staan. Bij het loslaten van het rempedaal slaat de motor weer aan. Voor een sportief schakelge- drag heeft de versnellingsbak ook een tiptronic functie. Deze kan handmatig worden bediend door de pook naar voren (opschakelen) of naar achteren (terugschakelen) te bewegen. Tijdens het rijden langs Zweedse meren maakt de Volkswagen een zeer solide indruk. Doordat de Lu po zo stevig op de weg ligt heb je de indruk met een veel zwaardere tomaat gebruiken. Na een uitge- breide rijtest, waren we helemaal weg van deze variant. Is het druk, sta je in de file? Dan zet je'm in de automaat. Bij bochtige en steile weggetjes, waar het prettig is om af te remmen op de motor, schakel je zelf. Je zet de pook in de rechter- positie en vervolgens is een tikje tegen de versnellingspook genoeg om op of terug te schakelen. Volgens Nissan zal de basisprijs net onder de 40.000 gulden komen te liggen. De nieuwe Nissan Pri mera staat vanaf de tweede week van September bij Auto Baas in Waddinxveen. Ook op het gebied van veiligheid heeft de Primera een hoop te bie- den. Als eerste in het D-segment levert Nissan de Primera standaard met abs en een mechanische rem- bekrachtiger (Nissan Brake Assist) Zij-airbags, die zowel hoofd als borstkas beschermen, zijn stan daard. Bovendien is de nieuwe Pri mera uitgerust met een intelligent klimaatbeheerssysteem. Met een druk op de knop stel je de gewen- ste temperatuur in, waama het sys- teem de rest doet. De nieuwe Nissan Primera, die uit- sluitend verkrijgbaar is in Europa, is leverbaar in vier uitvoeringen: Comfort, Sportief, Elegance en Luxury. Het motorenpallet omvat een 1,6-liter, een 1,8-liter en een 2,0-liter benzinemotor en een 2,0- liter dieselmotor. En er zijn drie carrosserievarianten: vierdeurs se dan, vijfdeurs hatchback en Estate. De sportief gelijnde Space Runner completeert Mitsubishi's Space-modellenlijn. Met de nieuwe Space Runner heeft Mitsubishi zijn Space-lijn gecom- pleteerd. De MPV valt tussen de minivan Space Star en de grote Space Wagon in. Zoals de vorm doet vermoeden hebben we ook hier te maken met een uiterst veel- zijdige, praktische auto. De achter- bank is in delen neerklapbaar of in zijn geheel te verwijderen. Achter- passagiers stappen in via een han- dige schuifdeur die zich voor de veiligheid aan de rechterkant be- vindt. Het onderstel is gebaseerd op dat van de Space Wagon, zij het 25,5 cm korter. Er is keus uit twee sterke benzinemotoren. Een 2,0-li- ter van 136 pk of een 2,4- liter GDI (direct ingespoten, dus zuiniger) met 150 pk. De sprint van 0 naar 100 km/u neemt achtereenvolgens 11 en 10,4 seconden in beslag en de top blijft net onder de magische grens van 200 km/u. Begin September staat de Space Runner bij de dealers voor een prijs die rond de 50.000 gulden zal liggen. In de armleuning in het portierzit ook nog een slim bergvakje. Daihatsu heeft met de Terios Fun II een royaal aangeklede en opvallend scherp geprijsde vierwielaandrijver. Met de nieuwe Primera slaat Nissan een nieuwe weg in op het gebied van styling. Heel mooi werkpaard auto op pad te zijn. Desondanks is hij met gemak over de kronkelige wegen te loodsen. We reden de meer dan 100 kilometer lange test- route bepaald niet rustig en pro- beerden de auto en de transmissie goed uit. Toch registreerde de in de kofferbak gemonteerde laptop na afloop een verbruik van maar 3,9 liter per 100 kilometer. Een spaar- zame collega schopte het zelfs tot 2,5 liter. Het is dus goed mogelijk om de naam van deze Lupo waar te maken. Nu is het afwachten hoe snel de andere fabrikanten met der- gelijk milieubewuste auto's op de markt komen. belang is. De 1,3 liter motor van maar liefst 83 pk beantwoordt aan deze voorwaarden. Een energieke krachtbron, die past bij het karak- ter van deze Daihatsu. Maar ja, uiteindelijk draait het bij dit type auto om plezier en opval- len. Daarbij is een royale uitrusting meer dan welkom. Standaard za- ken van de SX zijn onder meer twee airbags, stuurbekrachting, elektrische bedienbare ramen en spiegels en centrale vergrendeling. De Fun II lardeert dit geheel met fraaie extra's als een felrode lak, zwarte stoelbekleding en alumini- um-kleurige panelen op het dash board rond de klokken en op de middenconsole. Onder zijn motorkap heeft deze Xsara echter een aardige verras- sing in petto. Opmerkzame types hadden het natuurlijk op de zijkant al gezien: daar staat 2.0 HDi, en dat .wijst op een dieselmotor. Tij dens het rijden is daar nauwelijks iets van te merken. Om te beginnen is er geen sprake van motorlawaai. De radio geeft bijna 'concertge- bouwkwaliteit'. We moeten echt het portier even openen om iets van het originele dieselgeluid op te vangen. Schakelen en optrekken gaan in deze auto net zo soepel als in een benzine-auto, met dien verstande In het wereldje van de 4x4 auto's is de Terios een buitenbeentje. Geen enkel ander model in deze catego- rie heeft dusdanig compacte afme- tingen. En door zijn gladde, ge- stroomlijnde vormen oogt hij eer der als een handige personenauto dan als een ruwe, bonkige terrein- ridder. Daihatsu heeft deze auto bedoeld voor mensen die iets anders willen dan een doorsnee voertuig, maar die een terreinauto net even te kostbaar en te veel van het goede vinden. De Terios is dan ook ont- worpen voor comfort en goede rij- eigenschappen, waarbij een laag brandstofverbruik eveneens van cara- van- trek- ker, deze Xsara. Echt een werkpaard, en boven dien een die dat werk moeiteloos doet. Allemaal voordeeltjes van de nieuwe diesel- techniek, de 'Common Rail', met directe inspuiting, die sinds kort in de Xsara wordt toegepast. Nog een belangrijk voordeel van deze nieu we techniek is het verbruik. De au to zou maar liefst 21 procent zuini ger zijn dan de vorige dieselmotor van Citroen, de 1,9 turbo D die nog geen directe inspuiting had. Daar heeft airconditioning. De auto (ons testmodel is een 2.0 HDi Ligne Prestige) is trouwens op alle fronten royaal uitgerust. De kuipstoelen zitten opvallend comfortabel en aan alle kanten voelen we ons be- schermd door airbags. Op de achterbank kunnen drie kinde- ren veilig in gor- t- dels zitten. Binnenin biedt de auto veel bergruim- te, bijvoor- beeld door de slimme vakken in de deur en arm leuning. Het kofferdeksel is voorzien van een derde remlicht imde vorm van een streep. Bin-nenin treffen we veel ruimte en bovendien een net om de baga- ge in toom te houden. Aan de zij- kanten zitten handige lussen, waar- in we het plantje-voor-de-gast- vrouw goed vast kunnen klemmen. Komt het eindelijk eens heel over. dat de diesel opval lend veel trek kracht heeft in de lage toe rentallen. Een fan- tastische bij de pomp, want de Xsara rijdt bijna achthonderd kilo meter op een tank diesel. Prettig om te weten voor al die mensen die graag rijden, maar niet zo dol zijn op het onvermijdelijke tanken. Een snelle rekensom bij de pomp leert ons dat de Xsara op 1 liter royaal 18 km. heeft gereden. Daar komt dan nog bij dat de diesel natuurlijk stukken voordeliger is dan benzi- nog leuk. Na fluitend getankt te hebben, pakken we nog een flink stuk snel- weg. In het oosten van het land is het zeker op zondag nog aange- naam rijden. Ineens staat de teller op 140. Het kost de Xsara geen en- kele moeite, ze is duidelijk in haar element. Wij ook, want ondanks de zomerse hitte buiten blijft het bin nen aangenaam fris. Onze Xsara

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 13