Een beter leven door het doorbreken van oude manieren van denken en doen Multimedia PC 3501: met Philips 17" Monitor!!!! 749,-- 't Fesch Huys vult het bekende gat in de markt MaasstaP 'In de put, uit de put' in September weer van start Gemeentebelangen vraagt door over interimmanagers PvdA: vragen overfinancieel beleid gemeente Schiedam Afsluiting Van Zutphenstraat De laatste PC's moeten weg!!! Klein Informatica Tel: 010-2733208 Fax: 010-2734120 KBBWSI SCHIEDAM - Neem een toerist in huis. Met die slo gan probeerde de VVV in Zeeland in de jaren '50 de Zeeuwen ertoe te bewegen vakantiegangers (veelal bui- tenlanders) onderdak te ver- schaffen. Het was de tijd van het opkomend toerisme. Hotels en campings waren er nog nauwelijks. Bed Breakfast (Zimmer Frei) was geboren. Gezelig een paar weken een toerist in huis en (we blijven Zeeu wen nietwaar) het levert ook nog wat op. Veel families namen het advies van de VVV ter harte, zo ook de fa- milie Feenstra. Nu, veertig jaar later zwaait dochter Margreet Feenstra de scep ter over 't Fesch Huys Bed Breakfast in Schiedam en is de cirkel dus rond. Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden ge- stuurd aan de redaktie van MaasposT, Over de Vesten 3, 3116 AD in Schiedam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: 4731589. Berichten voor de krant van donderdag moeten uiterlijk de dinsdag ervoor binnen zijn. WEEKBLADEN SCHIEDAM Sigarenmogazijr von de Boor, Groenelaan S3 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt Koornneef Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 Zelfbeeld 55-Plus Circus Carillon Orgelconcert 8speed CD-Writer Rimax Uw speciaalzaak voor al uw PC-Priveprojecten, tevens zijn wij gespecialiseerd in automatisering voor het midden- en kleinbedrijf! Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk v Bed breakfsast: van huis en toch een beetje thuis Door Erik Meijer In een statig hoekhuis in de Schoolstraat is sinds een aantal maanden 't Fesch Huys geves- tigd, voorheen een internaat voor schipperskinderen, nu Bed Breakfast. De enige in Schiedam, 't Fesch Huys bestaat al zo'n drie jaar maar was tot maart te vinden aan de Van Ruysdaellaan. Feen stra: „Toen ik daar met mijn man ging wonen hadden we een ver- dieping over, dat was het moment waarop ik dacht aan Bed Breakfast. Als voorbeeld had ik mijn moeder die iets dergelijks immers vroeger ook had gedaan. Ik vond dat altijd erg gezellig. We zijn naar de VVV gegaan om te vragen of er vraag was aan iets dergelijks. Daar reageerden ze onmidellijk erg enthousiast. Het leek een gat in de markt." 't Fesch Huys aan de Van Ruys- Margreet Feenstra, gastvrouw van't Fesch Huys, in een van de gezellige kamers van het voormalige schippersinternaat. Foto Roger van der Kraan daellaan beschikte over slechts twee kamers. Dat bleek al snel te weinig. Zeker gezien het feit dat een van de gasten er permanent zijn intrek nam. Het idee om naar iets groters uit te kijken werd dan ook al kort na de opening gebo ren. „Concreet werd het toen we een artikel in de krant lazen over schippersinternaten die leeg moesten", vertelt Feenstra. „Van kleinschalige internaten (soort gezinssituatie) wilde men weer toe naar grootschalige internaten. Het pand aan de Schoolstraat moest dus worden verkocht." Uiteindelijk duurde het nog zo'n dikke twee jaar voor het ook daadwerkelijk zover kwam. In ja- nuari konden Feenstra en Schoenmakers aan de slag. De zeven kamers van het voormalige internaat werden stevig onder handen genomen, evenals de ove- rige ruimtes. De verhuizing vond plaats op 26 maart. Klaar was men toen niet, nu nog altijd niet overigens. Aan een van de ka mers wordt nog hard gewerkt, de zes overige zijn wel helemaal klaar. Feenstra: „We hebben vier ddnpersoonskamers en drie ka mers voor twee personen. Alle kamers zijn voorzien van een wastafel. Die zaten er nog uit de tijd van het internaat. Dat kwam dus mooi van pas. De douches op de overloop zijn wel helemaal verbouwd. Die waren open. Dat was voor het internaat natuurlijk niet erg maar voor onze gasten leek het ons minder geschikt. Dus hebben we er afgesloten douches van gemaakt." 't Fesch Huys heeft ontegenzeg- gelijk veel charme. Het hoekhuis aan de Schoolstraat straalt warm- te uit. De kamers zijn niet groot maar wel erg gezellig. Ze zijn al- lemaal voorzien van een televi- sietoestel. Als je de sfeer in den wpord zou moeten vangen komt 'huiselijk' nog het dichtst in de buurt. En dat is nou juist het aar- dige aan Bed Breakfast. In 't Fesch Huys mis je de koele zake- lijkheid die zoveel hotels ken- merkt. Je bent van huis maar toch een beetje thuis. Dat is ook het gevoel dat spreekt uit de reaches in het gastenboek. 'Wir fahren sehr ungern wieder nach Hause', 'Geen verhaal over hoe goed het toeven is in t' Fesch Huys. Dat spreekt namelijkvoor zich' of 'We have enjoyed a very comfor table and friendly stay'. 't Fesch Huys aan de School straat 15 is bij uitstek de gelegen- heid tot overnachten voor mensen die om welke reden dan ook 6dn of meerdere dagen in Schiedam moeten zijn. Voor informatie en reserveringen kan worden gebeld met Margreet Feenstra, tel. 010 - 4267534 of 06 - 28245503. Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds H. J. v. d. Steen. 17.00 uur, ds C. A. v. d. Sluijs. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr J. A. van Lambalgen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Gesloten. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. A. Lamping. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. N. Verheul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, pastor P. van Til- burg. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, dhr. W. Ver- waard. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 10.30 uur, ds H. J. Bruins. Aanvang: 16.30 uur, ds. J. de Jonge. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds A. I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- ger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Voorganger D. Kool. Parochiekerk St Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, eu- charistieviering. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds J. F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederiands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. Aan vang 10.00 en 17.00 uur, ds. N. v. d. Want. Wo. 19.45 uur ds. N. v. d Want. Kerk der Zevendedags Adven- tisten Magnalia Dei Kerk. Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijnman. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.mln.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Erik Meijer WATER WEG - Denise kan moei- lijk 'nee' zeggen. Ze vindt ook dat ze altijd voor iedereen klaar moet staan. En dat gaat een tijd goed, maar uiteindelijk loopt het spaak. Denise holde zichzelf voor bij. Ze meldde zich ziek en bleef thuis zit- ten piekeren over haar eigen fa- len. Ook Frank liep al een aantal maanden te tobben, ging met te- genzin naar zijn werk. Frank is een man die zich sterk verant- woordelijk voelt voor alles en ie dereen in zijn omgeving. Hij pro- beert er altijd voor iedereen te zijn. Behalve voor zichzelf dan. Hij hield dat dan ook niet vol. De spanningen die gepaard gingen met zijn gevoel van verantwoor- delijkheid leverden hem een bo nus op in de vorm van chronische hoofdpijn. Frank en Denise had den last van 'depressieve klach- ten' en waren misschien wel op weg naar een zware depressie. Juist voor mensen als Frank en Denise organiseert de Riagg de cursus In de put, uit de put. In de put, uit de put is een cursus voor mensen die somber zijn, men- sen met lichte depressieve klachten. Vier onderwerpen worden in twaalf bijeenkomsten uitgebreid aan de or- de gesteld: beter ontspannen, meer plezierige acti viteiten ondernemen, negatieve denkpatronen doorbre- ken en het verbeteren van de sociale vaardigheden. Het is een echte doe- cursus. De cursisten krijgen be- hoorlijk wat huiswerk mee. Zo moeten zij onder meer een spannin- gendagboek bijhouden waarin zij moeten opschrijven hoe vaak en wanneer zij zich gespannen voelen. De bijeenkomsten kennen een min of meer vast patroon, voor de pauze wordt teruggeblikt naar de opdrach- ten van de week ervoor, na de pauze wordt het huiswerk voor de komen- BU ONDMSTAANDB AOSSSStN KUNTU Of MAASPOST ALSNOQOMAmt de week besproken. Negen mensen volgden dit vooijaar de Riagg-cursus In de put, uit de put. En onder die negen waren Frank en Denise. Op het spoor gebracht door een kleine annonce in de krant (Frank) en een folder in de apotheek (Denise) meldden zij zich aan. „Ik was al een paar maanden thuis van mijn werk", vertelt Denise. „Ik voelde me lusteloos en had nergens zin in. Zelfs ontbijt maken of me aankleden was in feite al te veel." Door anti-depressiva die ze van de huisarts had gekregen, werdne de klachten al wat minder. Zij meldde zich toen aan en kreeg, zoals ieder een die zich aanmeldt, een kennis- makingsgesprek. Denise: „Kijken of ik genoeg punten had." Tijdens het gesprek wordt namelijk geke- ken of de cursus wel geschikt is voor degenen die zich ervoor aanmel- den. De mensen die te depressief zijn of juist te weinig depressief worden eruitgehaald. Voor hen zijn er weer andere, meer geschikte cur- sussen of behandelingen. Depressieve klachten worden altijd veroorzaakt door een combinatie van oorzaken maar een aantal facto- ren spelen er een grote rol in. Dat zijn juist de onderwerpen die in de cursus een grote rol spelen. Het on dernemen van plezierige activitei- ten bijvoorbeeld. Dat lijkt mis schien wel simpel. Draait het daar nou om? Maar gewoon simpelweg leuke dingen doen kan de motor zijn voor vermindering van de klachten. Daar kan Frank van meepraten. „Ik deedeigenlijkniets voormezelf. Nu bezoek ik af en toe in mijn eentje een museum of neem de tijd om rustig een boek te lezen. Het lukt me mede daardoor beter mezelf te ontspan nen." De ontspanningsoefeningen die tijdens de cursus worden aange- leerd hebben Frank ook enorm ge- holpen. „Tijdens de cursus heb ik leren ontspannen. Ik was toen ook voor het eerst sinds heel lang vrij van hoofdpijn. Ik gebruikte altijd medicijnen tegen hoofdpijn. Toen was ik voor het eerst medicijn- vrij." Het doorbreken van negatieve denkpatronen is een andere poot waarop de cursus rust. Veel mensen met depressieve klachten hebben een negatief zelfbeeld of kijken met een negatief beeld naar de wereld om hen heen. Denise had dat eerste ook. „Ik heb lang met het idee ge- leefd dat ik altijd voor iedereen klaar moest staan, als dat dan een keer niet lukt voel je je schuldig. Op de cursus heb ik geleerd dat ik be- langrijk ben en niet een ander. Tij dens de cursus moet je iedere dag opschrijven hoe je je voelt en wat je gedaan hebt. Ik heb daardoor ge leerd wat er nodig is om het goed te hebben." Ontspannen, negatieve denkpatro nen doorbreken, leuke dingen doen en de sociale vaardigheden verbete ren (beter voor jezelf leren opko- men). De vier poten van de cursus In de put, uit de put. Ze lopen veelal door elkaar en het boeken van voor- uitgang op 66n vlak leidt vaak tot vooruitgang op 6en van de andere vlakken. Frank en Denise geven aan veel baat te hebben gehad bij de cur sus. Zij zijn op de weg terug. En zo als Frank zegt: „In mijn eentje was dat nooit gelukt." De praktijk wijst uit dat juist het contact met lotgeno- ten een grote steun kan betekenen. Want heus, je bent niet de enige. Frank en Denise zijn gefingeerde namen. In September gaat er weer een nieu we cursus 'In de put, uit de put' van start, iedere woensdagavondtussen 18.30 en 20.30 uur. Aanmelden kan tot uiterlijk I September bij D. Mainzer, tel. 4453497 of H. Den Hartog, tel. 4453426. SCHIEDAM - Bingoliefhebbers kunnen donderdag 12 augustus van 13.30 tot 16.00 uur terecht in dienstencentrum de Woudhoek. Deelnemers betalen zeven gulden voor zes ronden. Een dag later (van 10.00 tot 11.30 uur) wordt er in de Woudhoek gevolksdanst. Deelname kost twee gulden. Dins dag 17 augustus is er in de Woud hoek een spelletjesmiddag. Er wordt gespeeld van 13.30 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. In dien stencentrum de Vier Molens wordt woensdag 18 augustus van 10.00 tot 12.00 uur gevolksdanst. Deel nemers betalen twee gulden. Ook wie liever bingo speelt kan woens dag 18 augustus terecht in de Vier Molens. Er wordt gespeeld van 13.30 tot 16.00 uur. Deelnemers betalen zeven gulden voor zes ron den. De Maaltijd van de Maand is vrijdag 27 augustus in diensten centrum Oost. Er wordt gegeten van 12.00 tot 13.00 uur. deelne mers betalen fl. 8,25. Belangstel- lenden kunnen zich tot 24 augustus inschrijven bij het dienstencen trum. SCHIEDAM - Het Groot Russisch Staatscircus komt van donderdag 26 tot en met zondag 29 augustus naar Schiedam. Dagelijks worden twee voorstellingen gegeven in de tent op de Maasboulevard. De ar- tiesten die voor het Staatscircus mogen uitkomen behoren tot de elite van de Russische circusschool SCHIEDAM - De PvdA heeft vra gen gesteld aan het college van B en W over het financieel beheer van de gemeente Schiedam. Aan- leiding hiervoor is een enquete die NRC Handelsblad heeft laten uit- voeren (10 augustus) onder een dertigtal middelgrote gemeenten. Hieruit bleek onder andere dat buurgemeente Vlaardingen een 'gemiddeld kasgeldbeheer' voert. Delft bleek te vallen in de catego- rie 'progressieF te vallen. Hoe ge meenten en de provincies orngaan met geld (lenen en uitlenen) is ak- tueel omdat de provincie Zuid- Holland miljoenen guldens heeft geleend aan het noodlijdende han- delshuis Ceteco. De Pvda-fractie Schiedam vraagt SCHIEDAM - In verband met werkzaamheden aan de Benelux- lijn, wordt de Jan van Zutphen- straat vanaf maandag 16 augustus ter hoogte van het parkeerterrein aan de Burgemeester van Haaren- land afgesloten. De parkeerplaat- SCHIEDAM - De fractie van Ge- meentebelangen heeft een tweede serie schriftelijke vragen gesteld aan B en W over het personeelsbe- leid, het financieel beheer en de verhoudingen binnen het college. Zo wil Gemeentebelangen weten hoeveel de (ad)interim-managers die de gemeente Schiedam heeft aangesteld, nu precies kosten: „Een overzicht van het eerste half- jaar van 1999 moet te doen zijn voor de afdelingschefs Verder vraagt Gemeentebelangen of de gemeente Schiedam een for med personeelsbeleid voert: „En zo ja, waar en wanneer is dit goed gevonden, in welke raadscommis- sies?" Ook wil Gemeentebelangen weten of wethouder Wiegman in de eerst- en hebben een opleiding genoten die zijn gelijke in de wereld niet kent. De voorverkoop is al begon- nen. Voor informatie en reserve ringen kan worden gebeld met de circustelefoon, 0900 - 1122333. Rangen/prijzen: loge vijftig gul den, parterre veertig gulden, stalles dertig gulden, ring twintig gulden, kinderen van drie tot en met twaalf jaar, 65-plussers en houders van een CJP krijgen vijf gulden kor- ting. SCHIEDAM - De stadsbeiaardiers Marianna Marras en gerard de Waardt verzorgen gedurende de zomermaanden een aantal speciale concerten op het Schiedamse caril lon. Ook Henk Groeneweg geeft nog een concert. Er resten uit deze serie nog twee concerten. Een daarvan wordt donderdag 12 au gustus gegeven door De Waardt (muziek voor miljoenen). Het laat- ste concert wordt donderdag 2 Sep tember gegeven door Groeneweg (volksliedjes/dans). De concerten duren van 19*30 tot 20.30 uur. Naast deze speciale concerten zul- len ook de gewone carillonconcer- ten doorgaan. Deze zijn iedere vrijdag van 11.00 tot 12.00 uur. SCHIEDAM - Gerben Mourik verzorgt zaterdag 14 augustus het inloopconcert in de Groote Kerk. Hij bespeelt het koororgel. Het concert begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. het college in welke categorie Schiedam zou vallen: progessief, gemiddeld of conservatief. Verder vraagt de PvdA aan welke partijen de gemeente op dit moment lenin- gen verstrekt die het bedrag van honderdduizend gulden te boven gaan, en tegen welk percentage rente. Ook is de PvdA benieuwd of Schiedam weleens de 'Wychen- constructie' heeft toegepast. Via deze constructie leent de gemeente tegen een lage rentestand goed- koop overtollig kapitaal dat wordt gebruikt om langlopende rentele- ningen af te lossen. Daarnaast vraagt de PvdA hoe het college staat tegenover het beleggen in particuliere ondernemingen. sen die binnen het bouwterrein Jig- gen, komen tijdelijk te vervallen. De werktijden zijn van 07.00 tot 16.00 uur, met een mogelijke uit- loop tot 19.00 uur. Indien noodza- kelijk wordt er op zaterdag doorge- werkt. volgende commissievergadering de stand van zaken wil vertellen voor wat betreft het aanal langdu- rig zieke personeelsleden, en het aantal medewerkers dat thuis met (ziekte)wachtgeld thuiszit. Gemeentebelangen stipt in de serie schriftelijke vragen ook de sfeer in de coalitie aan. Zo vragen H. Me- taal en L. Fluiter of het college het „met ons eens is dat zulk soort ge- kibbel negatief overkomt bij de in- woners van Schiedam. Uitspraken als 'kunnen wij nog wel met elkaar drie jaar verder' 'PvdA contra WD, een flutnotitie, GroenLinks contra WD'." Daarnaast vraagt Gemeentebelan gen of het college binnenkort van plan is een deskundige in huis te halen die de coalitiepartijen weer op 66n spoor brengt. In de put, uit de put is een cursus voor mensen die somber zijn, mensen met lichte depressieve klachten. Foto Roger van der Kraan 350Mhz processor, 32Mb SDRAM lOOMhz 6,4Gb harddisk, 40speed CD-Rom /»Ar Geluidskaart en speakers, met philips 107 S17" Monitor!!!! Eclipse prijzen.... Van Swindenstraat 55b, 3112 MG SCHIEDAM Geopend Dinsdag en woensdag 13.00 tot 20.00uur donderdag en vrijdag 13.00uurtot 21.00uur, zaterdag 10.00 tot 17.00uur

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 11