f0£3 BASE Renault Espace als veiligste Punto scherp geslepen AUTO J BASE Wat een bak! KIJK OP Peugeot 206 GTI A1 sinds zijn komst in 1995 is de MGF een enigszins onder- gewaardeerde auto. Jammer, want kwaliteiten heeft het open sportwagentje in over- vloed. En nu het aanbod is uitgebreid met de weergaloze 'Steptronic' transmissie mag er geen enkele twijfel meer bestaan: de MG levert, zeker met die bak, een dosis 'fun' waar weinig vierwielers aan kunnen tippen. OP ZOEK NAAR EEN KWALITEITS -OCCASION? Stadtext pag. 666 SPECIFICATIES BUZONDERHEDEN UITRUSTING 0 VOOR KWALITEITS- rOCCASIONS KIJK JE NATUURUJK Stadtext pag. 666 Vanuit de lucht gezien heeft Enge- land veel weg van een lappende- ken. De 'fields', in kleur uiteenlo- pend van helgeel tot diepgroen, zijn her en der gescheiden door dunne rijen bomen. Naarmate we verder zakken ontwaren we de ve- le kronkelweggetjes, beroemd vanwege de enorme ladingen rij- plezier die ze bieden. Mits je de juiste auto onder het achterwerk hebt natuurlijk. Welnu, wat rijplezier betreft ben je bij MG aan het juiste adres, zo zul- len we snel genoeg ondervinden. Het merk heeft de MGF een opfris- beurt gegeven, waarbij scherp is gelet op de suggesties die de be- staande klandizie heeft aangedra- gen. Zo kan voortaan het stuur op en neer en zit de middenconsole wat logischer in elkaar. Verdere aanpassingen zijn vooral cosme- tisch van aard. Een kleine greep: meer stijlvolle (zeer Engelse) de tails in het interieur, een voorruit- stijl in carrosseriekleur, witte knip- perlichtglazen en nieuwe lichtme- talen wielen. Stuk voor stuk aange- name veranderingen, die echter op slag vergeten zijn als we op pad gaan met Het Grote Nieuws: de MGF met Steptronic transmissie. De Steptronic is geen normale ver- snellingsbak, maar een continu va- riabele transmissie (CVT). Dit wil zeggen, dat de overbrenging niet uit verschillende stapjes (versnel- lingen) bestaat, maar volkomen variabel is. In feite heeft een CVT dus een oneindig aantal versnellin- gen. Zo ook de Steptronic. Zet de pook in de stand 'drive' (waarbij de motor maximaal 4.500 toeren draait) of 'sport' (5.500 max) en de bak zoekt volautomatisch de juiste overbrenging. Werkt prima, eigen- lijk net als in de Dafjes van vroe- ger, maar erg spannend is het niet. De bak kent echter nog een ge- zicht. De toegang daartoe zit bo- venop het stuur, in de vorm van twee vreemdsoortig ogende bolle- tjes. Ze hebben beide dezelfde functie en zijn gemerkt met een plusje en een minnetje. Door een van deze bolletjes van je af te druk- ken of naar je toe te trekken scha- kelt de bak - zonder dat je een kop- peling moet gebruiken - respectie- t velijk op of terug. Ook met het pookje kan handmatig geschakeld worden. Er zijn zes versnellingen om uit te kiezen. De oplettende lezer raakt nu het spoor bijster. Een CVT had toch geen versnellingen? Inderdaad, maar de technici hebben zes vaste overbrengingsverhoudingen inge- programmeerd, zodat de bak zich in de 'bolletjesstand' gedraagt als een normale versnellingsbak. Het werkt fe-no-me-naal. Tik tegen het bolletje en de bak schakelt zonder enige pauze of aarzeling op of te rug. Sneller dan welk systeem dan ook. Samen met de andere lekkere ingredienten van deze MG (de heerlijk klinkende middenmotor en de rotsvaste wegligging) zorgde de Steptronic ervoor dat we de eer- der genoemde kronkelweggetjes ten voile konden uitbuiten. En dat ondanks de handicap van het rij- den aan de verkeerde kant van de weg, met het stuur aan de verkeer de kant van de auto... De enige dissonant: Steptronic is alleen leverbaar in combinatie met de 1.8i-motor (120 pk). De nog aanzienlijk inspirerender 1.8i VVC, die 145 pk levert, moet het (voorlopig?) met de handbak doen. Wat op zich geen straf is, want ook die bak schakelt uitstekend. Wie eenmaal van de Steptronic heeft geproefd zal daar echter weinig oren naar hebben. In oktober komt de vernieuwde MGF naar Nederland. De prijslijst begint bij ongeveer 63.000 gulden. De Steptronic gaat waarschijnlijk rond de 70.000 gulden kosten. Daarvoor krijg je, naast de lekker- ste transmissie ooit, tevens zes- spaaks lichtmetaal, halflederen stoelen en ABS. Of SNELSTE WEG NAAR EEN KWALITEITS OCCASION Motortype: viercilinder in lijn Cilinderinhoud: 1.998 cm3 Vermogen: 100 kW/138 pk bij 5.800 t.p.m. Max. koppel: 190 Nm bij 4.100 t.p.m. Acceleratie: 8,9 sec. van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 210 km/uur. Gem. verbruik: 7,9 ltr/100 km. Prijs: 37.900,-- Elektrisch bedienbare ramen voor Centrale vergrendeling met afstandsbediening ABS Twee airbags Elektrisch bedienbare buitenspiegels Regensensor Lichtmetalen velgen Vier speakers en twee tweeters Voor de liefhebber De Punto lijkt in niets op zijn voorganger. De vormgeving is een stuk sportiever. grens Jig" staan er in de toekomst nog veel in- novatieve veiligheidssystemen ge- pland. Vanaf 2000 wil Renault op de markt komen met een zoge- naamde 2-traps airbag. Deze wordt zo ontworpen dat bij een kleine botsing de airbag zich slechts ge- deeltelijk opblaast en bij een flinke klap helemaal. Er zijn zelfs plan- nen om de gordelspanners hier ook op aan te passen. Bij een klein tikje spant de gordel zich strak - bij een echte crash wordt de bestuurder letterlijk in zijn stoel gegespt. Zo zouden de bestuurder en passa- gier dus optimaal beschermd wor den. Ook zijn er al plannen om met airbags voor achterpassagiers op de markt te komen. Op de lange termijn valt er dus nog veel te verwachten op het gebied van veiligheid. De Franse autofa- brikant wil bovendien alle model- len met de nieuwe veiligheidsvoor- zieningen uitrusten. Dat zou bete- kenen dat de Twingo Basis dezelf de voorzieningen krijgt als de Re nault Safrane. Een goede ontwik- keling waarmee Renault de con- currentie voorlopig een stap voor probeert te blijven. Renault streeft dus in alle opzichten naar zoveel mogelijk veiligheid voor de auto- mobilist. De Audi Duo verschilt op het opschrift na niet van een normale A4Avant. Audi heeft een auto met twee krachtbronnen: een elektro- en een dieselmotor. Deze op een normale Audi A4 Avant gebaseerde Duo heeft zogenaamde hybride-aandrij- ving. In de stad rijdt hij schoon en stil op elektriciteit en op de snel- weg zorgt de turbodieselmotor voor voldoende kracht, uithou- dingsvermogen en snelheid. Op een acculading legt de Audi Duo gemiddeld 36 kilometer af. Dan is laden nodig, wat kan via het stopcontact met 220 Volt. Maar beide motoren kunnen ook tegelijk aan het werk. Dan zorgt de diesel voor elektriciteit om de elektromo- tor te voeden. Hoe dan ook, staat deze Audi garant voor een mini- male uitstoot van uitlaatgassen en voor een stille aandrijving in de stad. De belasting van het milieu moet zo gering mogelijk zijn. Pon's Automobielhandel, de im- porteur van Audi, heeft nu samen met het ministerie van vrom tien Audi's Duo ingezet voor een maandendurend demontratiepro- ject. Diverse vooraf geselecteerde gebruikers van verschillende doel- groepen zullen tot en met mei 2000 bij toerbeurt van deze auto gebruik te maken. De kosten van dit experiment, cir ca 2,3 miljoen gulden, komen deels uit een pot die is ingesteld om milieutechnische vernieuwin- gen voor vervoer te onderzoeken. TNO Automotive en het Energie Centrum Nederland verzamelen de ervaringen van de gebruikers en verrichten metingen om te zien hoe een hybride auto in de praktijk be- valt. Het interieur verklapt het karakter van de 206: luxe en sportief tegelijk. Renault streeft naar veiligheid. De inspanningen leveren resultaat, want de Renault Espace kwam tij- dens een recente bots- proeftest door EuroNCAP als beste auto uit zijn klasse naar voren. Verleden jaar viel die eer te beurt aan de Renault Megane. De ANWB, de Consumentenbond en het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakten onlangs de re- sultaten bekend van een botsproef met ruimtewagens. De Espace be- haalde de maximale score van 4 sterren. Deze Renault zamelde bij zowel de frontale- als de laterale aanrijdingen de meeste punten bij- een. Concurrenten in deze serie botsproeven waren o.a. de Chrys ler Voyager, Mitsubishi Space Wagon, Opel Sintra, Nissan Sere na, Peugeot 806, Toyota Picnic en de Volkswagen Sharan. Dat Renault ook dit jaar als beste uit de bus kwam is te danken aan het vernuft van de ingenieurs van Renault. Maar liefst 600 man houdt zich dagelijks bezig met de veiligheid van Renault-produkten. Dit gebeurt in het Technocentre in Guyancourt, nabij Parijs. Dankzij deze speciale afdeling De Peugeot 206 GTI is een auto voor de liefhebber. De aanduiding GTI maakt dit al duidelijk. Deze Franse versie biedt echter meer dan het traditionele hard gaan waar auto's met de drie magische letters om bekend staan. Een flinke dosis luxe en een soepele motor maken hem tot een uitermate fijne reisau- to. Volgens Peugeot-traditie schreeuwt de 206 GTI zijn motorvermogen niet van de daken. Bij de 206 Hij is niet keihard afgeveerd, maar wel stevig. De ingenieurs hebben een afstemming be- Een nieuwe auto, een nieuwe naam? Niet altijd nodig, vindt Fiat. De nieuwste telg in de alweer hon- derdjarige Italiaanse familie heet weer Punto. Dat is ook de enige overeenkomst met het vorige mo del. De techniek en het design wij- ken beduidend af van de eerste va riant. Fiat komt met twee types, de drie- en de vijfdeurs. Beide hebben een snel en gedecideerd uiterlijk! De neus is nog redelijk ingetogen. Maar laat de ogen naar achteren glijden en het valt op dat de vorm geving des te spannender wordt. De driedeurs is de meest spitse en dus sportiefste van de twee: platte vlakken, begrensd door scherpe hoeken. De grote, kleurige achter- lichten lijken zich door de achter- ruit te priemen. De vijfdeurs heeft een minder steile achterzijde en is daardoor wat ruimer. Op de neus bevindt zich, als schoonheidsvlekje, het nieuwe Fi at-logo. Dit is een logo uit begin deze eeuw, opnieuw vormgege- ven. Op de achterzijde zit nog ge- woon het oude logo met de ken- merkende, schuinstaande strepen. De Punto ontpopt zich als een kilo- metervreter. Wij reden rond in de 1.2 16V, die onverbiddelijk weg- stuift zodra je het gaspedaal in- drukt. De auto ligt overtuigd en stevig op de weg. Hobbelige weg- gedeelten negeert hij simpelweg, wij merken er niets van. Ook over de besturing hebben we niets te klagen. De meest heftige bochten van Turijn (lees: scherp en stijl de bergen in!) neemt hij met het grootste gemak. Bij de Punto is het kiezen uit vijf motoren, varierend van licht (1.2) tot zwaarder (1.8). Voor wie veel op de weg zit en de kosten laag wil houden, is er de keuze uit een tweetal dieselmoto- ren. Op het eerste gezicht oogt het inte rieur vrij bescheiden en weinig verrassend. Maar na een eerste in- spectie valt al direct iets op. De he- le auto is bezaaid met opbergmo- gelijkheden. In het dashboard, in de deuren; zelfs onder de passa- giersstoel zit een opberglade. Ook mooi: de gegolfde portier- greep en de grappige, ronde venti- latieopeningen in het dashboard. In dichte stand zijn dat net luidspre- kertjes, als je er tegenaan duwt, schuiven er drie gewelfde klepjes open waar de lucht doorheen stroomt. Beide modellen zijn uitgerust met een aantal inventieve snufjes, bij- voorbeeld 'dualdrive'. Naast het stuur bevindt zich een knopje waarmee de stuurbekrachtiging overschakelt naar de Citystand. De wagen stuurt ogenblikkelijk veel lichter, wat een genot is bij het in- parkeren. Op de snelweg kan deze extra bekrachtiging weer uit. Bij 70 km/uur schiet het systeem van- zelf in de hogesnelheidsstand. Overige handigheden: de elektri- sche ramen kunnen na het uitzetten van de motor nog even gesloten worden. Ook doven de lampen vertraagd, wat handig is als er nog een deur geopend moet worden. De Punto is vanaf September te koop voor zo'n slordige 24.000 gulden. Met zo'n prijs vallen zelfs de grootste rente-hobbels mee. Renault bewijst met de Espace opnieuw dat veiligheid in een hoog vaandel staat. bij 5.800 omwentelingen (dan le vert hij zijn maximale vermogen) geci- GTI zich perfect: hij blijft neutraal. Bij plotseling gas loslaten duikt de neus naar binnen. Geoefende be- stuurders kunnen de voorwielaan- drijver zo verleiden tot overstuur. spreekt die ingetogenheid erg aan. Spoilers zouden misstaan op deze van zich- zelf al vlot ogende hete hatchback. 15 inch aluminium wielen, de lich- telijk uitgeklopte voorspatborden, volledig heldere koplampglazen en de in hoogglanzzwart gespoten buitenspiegels verraden het snelle karakter van deze Peugeot. In de auto wordt sneller duidelijk uit wat voor hout de 206 gesneden is. Stoelen bekleed met leer en alcan- tor start komt de inzittenden een aangename brom tegemoet. De 2,0-liter 16-klepper is geen hitsig, onregelmatig lopend sportblok, maar een geciviliseerde motor. De bestuurder kan deze naar wens (lees: met de stand van het gaspe daal) omtoveren tot een ware top- sporter. Bij 4.100 toeren levert de 2,0-liter zijn maximale trekkracht en schiet hij vooruit. De uitlaatrof- fel zwelt aan, maar blijft ook voor- viliseerd. Met deze auto maak je geen vijanden in de straat. Een vlotte beweging van de lekker in de hand liggende versnelling- spook en de linker voet laten het feest opnieuw beginnen. Het lijkt een eentonig verhaal te worden, maar nadelen konden we aan de 206 GTI niet ontdekken (of het moet zijn dat Peugeot de auto uitsluitend levert als driedeurs). Het onderstel is namelijk ideaal. reikt waarmee de GTI comfortabel rijdt. Als een rotonde, klaverblad of die favoriete bocht echter een keer knetterhard genomen moet worden dan is deze 206 een ideaal stuk gereedschap. Snij de bocht aan en de (aangedreven) voorwie- len volgen onmiddelijk. Ondanks de comfortabele afstemming helt de auto nauwelijks over. Zolang het gas erop blijft gedraagt de 206 t.Het ligt dan ook voor de hand dat de 206 GTI net zo'n succes- nummer wordt als zijn voorganger, de legendarische 205. tara en pedalen en een versnelling- spook van aluminium ademen luxe en sportiviteit uit. Het met leer om- klede sportstuur maakt het geheel aan de bin- nenzijde af. Als je de mo- Het moge duidelijk zijn. De 206 is een topper. De auto koppelt luxe en comfort aan een bere- sterke motor voor een prijs die flink on der de 40.000 gulden

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 13