34.95 129 11.95 'Als schilder lap ik de regels aan mijn laars' 'Ze hebben geen cent over voor de kunstenaars' m.- TELEFOON ACCU'S PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL: 010-4.618.525 BODYGUARD Zomerkost CORRECT SERVICE SHOP PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM 74 MINUTEN MINIDISC 5-PAK 1 GRATIS AFST. BED. VERLENGER Tijd om een boek te gaan lezen Architect Beijn haat gebrek aan fantasie Bergsma protesteert tegen Open Ateliers: 5+1 GRATIS MARMITEK POWERMID XL AFSTANDSBEDIENING VERLENGER Draadloze verlenging van uw afstandsbediening. Dezender ontwijkt alle obstakels zoals muren en deuren. CORRECTPRUS CORRECTPRUS CORRECTPRUS WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.00-18.00 uur, vrijdag 09.00-21.00 uur en zaterdag 09.00-18.00 uur. PHILIPS PHILIPS SBC-7520 BODYGUARD Geschikt voor vrijwel elke afstandsbediening door zijn flexibele pasvorm. 2435 Back to School, Back to Business begint bij de Correct Service Shop in de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam. Daar vindt u vele handige accessoires zoals afstandsbedieningen, batterijen, accu's, banden en cassettes en vele elektronica onderdelen. SONY SONY MD-W 74 MINIDISC 5+1 PAK 6 schijfjes van 74 minuten voor de prijs van 5 waarop u uw favoriete muziek digitaal kunt vastleggen. 39^95" Art.nr. 68392 Geschikt voor de meeste draadloze thuistelefoons met 3,6 Volt accu. _29l95"Art.nr.40717 Zetfoutenen prijswijzigingen onder voorbehoud y.lOAAKOBMU >OmAh Art.nr. 69076 m95 Art.nr. 19200 (Pfus Rotterdams Dagblad TV, kort- weg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. El ke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele ge- beurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een pro- gramma dat steeds wordt geactua- liseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurte- nissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bel- len met 010 - 4004.285. MaasposT Het volgende overkwam Levi Wee- moedt eens op een stille zondag- morgen. Mijmerend stond hij voor zijn oude huis op de Markt nummer 19. Hij had net zijn fiets 'uit het smalle weerbarstige gangetje ge- wrikt' toen hij een stem hoorde. „Weet u dat Levi Weemoedt hier gewoond heeft?" En daar was hij nu zo bang voor, vroeger, toen hij er nog woonde. Dat de VVV er een bordje zou ophangen met de tekst 'hier woont Levi Weemoedt'. Dus verhuisde hij naar Assen. Als er edn schrijver is die uitputtend zijn geboortestad heeft beschreven, dan is het wel Maarten't Hart. Bijna elke steen, sloot, boom, bakker en lantaarnpaal heeft 't Hart in zijn boeken beschreven, en het is dan ook niet voor niets dat de Stichting Promotie Maassluis en Lenie 't Hart (zijn zus) een wandelroute in elkaar gaan zetten. De Patijnestraat, waar Maarten 't Hart zijn jeugd heeft doorgebracht, zal daar zeker niet ontbreken. Dat geldt zeker ook voor de Steile Heiling en de Wip. Jam mer is het wel dat Maasland voorlo- pig nog niet in de route zal worden opgenomen, en zo moeten de Maar ten 't Hartlezers het Tegelpad mis- sen, het pad waarop de hoofdper- soon van Een Vlucht Regenwulpen meer over het leven leerde dan thuis en op school. Maar, zo denken bei- de initiatiefnemers, mettertijd kan de route worden uitgebreid en zal ook Rozenburg, Vlaardingen, Schipluiden en Schiedam worden aangedaan. En hier werkte Bordewijk. Foto's Roger van derKraan Door Monique Siemsen MAASSLUIS - Hij is niet alleen een onverdiensteiijk beeldend kunstenaar, Gerard Beijn is bo- vendien een architect met een in- drukwekkende staat van dienst. Zo ontwierp hij in Den Haag een gebouw dat niet behalve een wijk- en buurtcentrum, maar ook woningen herbergde. Om dit werk te completeren bracht hij er als kunstenaar ook talloze werken in aan, zoals een pia- fondschildering van meer dan 100 vierkante meter. Beijn ziet zijn kunst dan ook twee- ledig. „Ten eerste heb ik natuurlijk de kunst die het gevolg is van mijn architectuur. Dat is de kunst waar- in ik rekening dien te houden met regels en wetgeving en dat vind ik eigenlijk gruwelijk. Ten tweede heb je de kunst die voortkomt uit mijn kunstschilder zijn. Hoewel dit werk ook architectonisch van aard is, kan ik daar wel alle regels aan mijn laars lappen en de gebouwen zo maken zoals ik ze zie, zonder dat ik aan regelgeving moet den ken die er niet toe doet." Als voorbeeld noemt hij zijn werk in Den Haag. „Ik had dit gebouw ontworpen in opdracht van de ge- meente en de woningbouwvereni- ging. Toen ik het ontwerp klaar had, verzette de welstandscommis- sie zich echter met hand en tand te gen de uitvoering van de plannen. Zo'n commissie bestaat uit onder meer architecten die beslissen wat wel en wat niet mooi in de omge ving past. Deze commissie had dus besloten dat wat ik ontwierp niet in de wijk zou passen. Maar de ge- meente en de woningbouwvereni- ging hebben toch doorgezet en nu staat het er dus. Gelukkig." Nog niet eens zozeer gelukkig voor Beijn zelf als wel voor de buurt waarin zijn werk staat. Beijn zou namelijk zijn werk absoluut niet hebben aangepast aan de wen- De Patijnestraat, hier woonde Maarten't Hart. Auke Bergsma: hij vindt het jammer dat nog niemand op zijn protestkistjes heeft gereageerd. Foto Roger van der Kraan Door Monique Siemsen VLAARDINGEN - Met kunste naars praten, hun werk bewon- deren en bekijken hoe hun ate liers er uit zien. Honderden men- sen maken ieder jaar weer gretig gebruik van de mogelijkheden die de Open Ateliers hun bieden. Ook voor dit jaar (het weekend van 4 en 5 September) wordt weer de nodige drukte verwacht, tot grote vreugde van kunste naars zoals Auke Bergsma. „De Open Ateliers hebben een veel lagere drempel dan een gale- rie. Mensen komen makkelijker bij je binnen en maken een gezellig praatje. Regelmatig komen er nog mensen die ooit eens iets bij me gekocht hebben en daar hebben ze het dan nog steeds over. Natuurlijk vind ik dat hartstikke leuk!" Vijfentwintig jaar geleden begon Bergsma als portretfotograaf. Van- daag de dag is hij een kunstenaar die gebruik maakt van fotografi- sche technieken. „Eigenlijk maak ik foto's van hele kleine korte to- neelstukjes. Ik bedenk een typetje en ik bedenk een situatie en wat er uitgebeeld moet worden. Dan zorg ik voor het juiste decor en van die situatie maak ik vervolgens een fo to. Zo kan het dus ook voorkomen dat ik een foto maak van een per- soon die meerdere keren op de foto voorkomt. Hoe dat kan? Dan zorg ik ervoor dat er foto's van die per- soon in het decor staan en dat die ook op de foto komen." Zijn beroep zorgt er dus eigenlijk voor dat Bergsma meer doet dan alleen foto's maken. Hij verzorgt ook de make-up, de kostuums en de decormiddelen voor zijn foto's. Bovendien moet hij natuurlijk een toneelstukje bedenken en de juiste persoon zoeken voor zijn kunst- werken. „Ik maak in ieder geval geen ge bruik van professionele foto mo- dellen. Altijd zit ik mijn omgeving af te speuren of ik geen mensen ken die in dat of dat type thuis ho- ren. Als ik dan iemand bedacht heb en een bekende van mij vraag, krijg ik vaak grappige reacties. Mensen blijken dan zich echt te vereenzelvigen met zo'n type dat ik bedacht heb. Bovendien is het voor hen ook makkelijker als ik weet wat ik van hen wil." Echt favoriet onderwerpen en mo- dellen heeft Bergsma niet. Het voornaamste is zijn fascinatie met het toneel dat hij nu al jaren pro- beer vast te leggen. Niet zelden speelt hij overigens zelf de hoofd- rol in zijn mini-stukjes. „Als ik bij- voorbeeld een saaie bibliothecaris moet vast leggen en ik weet zelf precies hoe zo'n man eruit ziet, dan ga ik er zelf voor staan." Hoewel al tientallen jaren kunste naar en dus eigenlijk een ouwe rot in het vak, gooit Bergsma wel de- gelijk nog net zo zijn kont tegen de krib als menige jonge kunstenaar. „Neem nou die organisatie van de Open Ateliers. Deze dagen hangen samen met de Kunstestafette en vormen eigenlijk het onderdeel voor het publiek. Iedere kunste naar krijgt een kistje van die orga nisatie dat ze dan op hun eigen ma- nier moeten bewerken. Maardaar krijgen we geen cent voor en dat vind ik dus echt niet kunnen. Ie- dereen die meewerkt aan de Kunstestafette krijgt een vergoe- ding, ook al is het maar een kleine. Dan vind ik het best wel raar dat er van ons wordt verwacht dat we on- ze tijd en materiaal in zo'n kistje gaan steken en dat we daar niets voor vangen. Ik vind dat de kun stenaars de Open Ateliers maken. Zonder ons wordt er niet ge-ate- lierd. Ja, zo zit het toch?! Ik heb dus aanvankelijk geweigerd mee te doen met dat kistje, maar uiteinde- lijk ben ik toch overstag gegaan. Ik heb een protestkistje gemaakt. Het kistje heb ik van de binnenkant be- kleed met behang. Erin hangt een lijstje met ene tijgerpatroon met daarin een foto van een cent. Het motto is eigenlijk: 'Geen cent voor de kunst!'. Ik vond dit zelf wel een hele goede vinding, hahahah! De organisatie heeft er helaas nog niet op gereageerd, dat is wel jammer, ja..." Een overzichtstentoonstelling van alle deelnemende Vlaardingse kunstenaars kan vanaf vrijdag 27 augustus bekeken worden in Gale- rie Pervelle in de Fransenstraat nummer 25. Daar kan ook de route worden opgehaald van alle ate liers die meedoen. Een overzichtstentoonstelling kan bekeken worden in de Brouwerijstraat. Foto Roger van der Kraan sen van de commissie. „Dat ik niet altijd volgens de regels bouw, wil natuurlijk nog niet zeggen dat ik mens-onvriendelijk bouw of niet veilig genoeg. Ik heb heus wel vakmanschap en deskundigheid genoeg in huis om een gebouw te ontwerpen dat daar allemaal aan voldoet. Wat ik echter weiger is om mee te doen met die tomeloze saaiheid en fantasie-loosheid die ik in talloze nieuwbouwwijken zie. Die eindeloze herhaling van vor men en kleuren. Daar zal ik dus niet aan meedoen." Overigens zijn er nog meer kunst- zinnige kwaliteiten in Beijn te ont- dekken. De schilder en architect legt zich ook zo nu en dan toe op de beeldhouwkunst en maakt dan sculpturen van hout en steen. „Maar dat is zelden hoor. Meestal schilder ik en liggen mijn schilde- rijen in het verlengde van de archi tectuur." Gerard Beijn noemt zichzelf dan ook een anarchist in de architec tuur. „De aarde als thuis voor de mens en hoe we die plek aan het verzieken zijn. Dat is het terugke- rend thema van mijn werk. De ro de draad is dat we op zoek zijn naar een plek waar we ons thuis kunnen voelen en waar je jezelf kunt zijn. Als architect doe ik dat door het gebouw zo te ontwerpen zoals de opdrachtgever wil, want dat is belangrijk. Mensen moeten zich er thuis in voelen. Of ze nu brede, lange, smalle of zelfs hele- maal geen ramen in willen: ik ont werp het. En in mijn schilderkunst is het natuurlijk makkelijk te ver- beelden dan in mijn werk als archi tect omdat ik dan geen rekening hoeft te houden met regels. Ik schilder alle gebouwen zoals ik ze zelf zie: als thuishaven." „Ik maak gecompliceerd werk, dat is niet een, twee, drie uit te leggen aan de lezers. Ik raad ze dan ook aan om gewoon zelf even gezellig te komen kijken tijdens de Open Ateliers. Bezoekers kunnen bij mij alleen op zaterdag 5 September te- recht, maar dat neemt niet weg dat ik het minder gezellig vind. Inte- gendeel! De bezoekers die komen hebben vaak honderden vragen en het gaat er vaak gemoedelijk aan toe." In het gebouw aan de Brouwerij straat 1 kan een overzichtstentoon stelling worden bezocht van de Maassluise kunstenaars die mee doen aan Open Ateliers. Het voormalige huis van Levi Weemoedt. Toegegeven, in het geval van Bor dewijk wordt dat wel wat moeilijk. Maar men kan in elk geval de Tuin- laan nummer 46 en de Makkerstraat 2 bekijken. Hier werkte Bordewijk (1884-1965) als advocaat onder de naam Mrs. Van Velzen en Borde wijk: advocaten en procureurs. On- getwijfeld hebben zijn ervaringen in dat kantoor voor inspiratie gezorgd bij het schrijven van Karakter waar in de hoofdpersoon zich langzaam opwerkt tot advocaat, ondertussen behoorlijk op z'n huid gezeten door zijn vader waarmee zijn moeder ab soluut geen contact meer mee wilde hebben. Ook aardig om te bezoeken is de Burgemeester van Haarenlaan, waar de 'witte huizen' staan waar Maar ten Biesheuvel zijn jeugd door- bracht. Hij beschreef vooral Vlaar dingen waar hij op school heeft ge zeten. In het verhaal 'De weg naar het licht' beschrijft Biesheuvel hoe hij eens de boel wilde ontvluchten, op de fiets, en tot zichzelf kwam in het Deltahotel, waar hij een mooi uitzicht had op de binnenkomende en uitvarende schepen: „Hier om de hoek heb ik vroeger op school geze ten. Die school heette toen het Groen van Prinsterer Lyceum, en ik heb er gelukkige jaren doorge bracht." uitkomen. De zomer is bij uitstek de tijd om eens lekker weg te dromen in een ouderwets goed boek. Vooral als de zon zich even niet laat zien, gaat er niets boven een spannend dan wel ontroerend verhaal. Maar ook als het weer wat beter is kunnen de zomerkostadepten lekker literair bezig zijn. Dwaal door Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en be- zoek de plekjes die Maarten 't Hart, Biesheuvel, Levi Weemoedt, Maarten Biesheuvel en Ferdinand Bordewijk in hun boeken beschre ven. WATERWEG - Zou het dan nu toch echt voorbij zijn, die mooie zomer? Gemene regenwolken waaierden vorige week uit over de Waterweg en lieten genadeloos hun waterige vracht op ons los. Vooral afgelopen woensdag en donderdag was het bar en boos. Even leek het erop dat het Vlaar dingse Hoffestival totaal verre- gend zou worden door Pluvius. Maar, gelukkig, vrijdag kregen we te maken met een behoorlijke weersverbetering die ook deze week zal doortrekken. Meteorolo- gen fluisteren dat het kwik van- daag zelfs boven de 25 graden kan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 21