Duizenden Friezen wonen in de regio, maar slechts dertig leden ill Popfestival Fuzipop'99 in De Blauwe Brug Garderobeshow L LAGERWAARD Spectaculairskate-festijn op het Stadserfplein m MaasposT Filmhuis Schiedam Open Ateliers Friese vereniging krimpt en krimpt Kimono's Gezond afvallen Multi-cultureel Stijlvol wonen Saxofoon- kwartet Stuntteams en speciale routes Schiedamse bands laten zich horen meer dan 50 modellen Uesign Oud en nieuw Punkpop Programma EHBO Weerklank Lingerie voor vrouwen met een maatje meer! Tel.: 010-2143500 'ftl&QflS/ inA/>j,ijpjuuv Ruime collectie handgemaakte sierpotten uit Z.O.Azie en koloniale meubelen Alles uit voorraad leverbaar voor superscherpe prijzen Woensdag 8 September 1999 xq56 SCHIEDAM - Filmhuis schiedam vertoont donder- dag 9 en vrijdag 10 Septem ber de film Shakespeare in Lpve van de Engeise regis- seur John Madden. Weinig is bekend over het leven van Engeland's grooiste dichter. Over veel wordt door weten- schappers gedebatteerd en er zijn maar een paar feiten: zijn huwelijk met anne Hathaway dat drie kinderen voortbracht, zijn verbinte- nis aan een van de belang- rijkste zestiende-eeuwse Londense theatergroepen en zijn rivaliteit met toneel- schrijver Christopher Mar lowe. Laatstgenoemd feit is trouwens op originele wijze in het script verwerkt. Ook over Shakespeare's seksueie voorkeur wordt nog onver- moeibaar gespeculeerd. Zijn vroege sonnetten idealiseren en prijzen een jonge man, maar portretteren daar- naast een sensueie 'dark la dy', in de Film verbeeld door Gwyneth Paltrow. Overi- gens pretendeert Shakespe are in Love helemaal niet om het leven van de legen- darische dichter waarheids- getrouw in beeld te brengen. Integendeel, het gaat om Shakespeare's 'esprit', een humoristische ode aan de verbeelding als voedings- bron van poezie en theater. Sprankelende dialogen, een hoog tempo en de weelderi- ge vormgeving maken Sha kespeare in Love tot een zeer onderhoudende film. Zaterdag 11 September draait La Vie Revee des An- ges. de 20-jarige Isa zwerft met al haar bezittingen in een mgzak door Noord- Frankrijk. Af en toe werkt ze en als er geen werk is ver- koopt ze op straat zelfge- maakte kaarten. Ondanks haar onzekere bestaan kijkt lsa optimistisch tegen het le ven aan. In een confectie- atelier ontmoet ze de even oude Marie die ook alleen is. Marie is introvert en pessi- mistisch. Ondanks hun te- gengestelde karakters slui- ten ze vriendschap. marie, die op de flat past van Mme val en haar vijftienjarige dochter sandrine, biedt Isa onderdak aan. De eigenlijke bewoners van de flat hebben een ernsig ongeluk gehad en liggen zwaargewond in een ziekenhuis. In de flat vindt Isa het dagboek van Sandri ne en begjnt dit te lezen. Ze raakt door dit meisje gebio- logeerd en besluit haar in het ziekenhuis op te zoeken. Marie wordt ondertussen de minnares van een uitsmijter van een discotheek en stort zich daarna in een relatie met een arrogante clubeige- naar. Isa kan dit ailemaal niet goed begrijpen en lang- zaam maar zeker ontstaat er een verwijdering tussen de meisjes. Voor hun acteer- prestaties in deze prachtige film kregen Elodie Bouchez en Natacha Regnier vorig jaar gezamenlijk de prijs voor beste actrice op het filmfestival in Cannes. Filmhuis schiedam is geves- tigd in Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De voorstel- lingen beginnen om 21.00 uur. de toegangsprijs be- draagt tien gulden (dona- teurs betalen acht gulden). SCHIEDAM - In het week end van zaterdag 11 en zon- dag 12 September zijn in Schiedam de Open Atelier Dagen. Kunstenaars door heel de stad openen die da gen van 11.00 tot 17.00 uur hun deuren voor het publiek en gunnen hen een kijkje achter de schermen. Deelne- mers zijn: Dick van Belle en Ria Klop, Eric Ruygers, Jo- lande Bosch en Arjen Schoonhoven, Jacques Tan- ge, Jacky Habets, ieneke Roelfzema en Sasha Zuidam, Vincent Botella, Martine Ponte, Caria van den Heuvel, Marjo J.C. van Soest, Yvon Koopman, ge- rard van Soest, jeroen Staal, Frits Kloppers, Pien wester- veld, Sjef van Duin en Es ther Zitman, Saskia van Herwijnen, Ronnie Onder- water, Pieter Zandvliet, Da- my Van der Waal en Moni- que Veldhoven. In Pand Paulus aan de Korte Haven is tot en met 19 September een overzichtstentoonstel- ling van de deelnemers inge- richt. Routekaarten die langs alle ateliers voeren zijn daar ook op te halen. de gemeente schiedam geeft in veel gevalien vijftien pro- cent korting op door parti- culieren aangekochte kunst- werken. Door Monique Siemsen WATERWEG - „In Vlaardin- gen alleen al wonen denk ik dui- zend Friezen. Toch hebben we niet meer dan 33 leden. En daar zitten ook Friezen uit Rotter dam, Spijkenisse en Schiedam bij", luidt Ben Dijkstra de noodklok. Dijkstra is de secre- taris van de Fryske Krite Lyts Bigjin, oftewe) de streekafde- ling voor de Bond voor Friezen buiten Friesland, waarvan de ledenaantallen drastisch terug- lopen. „Een jaar of dertig geleden waren er in Rotterdam alleen al 1500 le den en ook in Schiedam waren er honderden leden. Daar is nu vrij- wel niets meer van over", ver- zucht Dijkstra. Het gaat niet goed met Fryske Krite Lyts Bigjin en over hoe dat komt is eigenlijk niet veel zekerheid. „Het heeft in ieder geval te ma ken met de jongelui die liever naar de disco gaan dan naar een avond van de Friese vereniging. Als de kinderen ouder worden, verliezen ze nu eenmaal de inte- resse. Zeker als ze verkering krij- gen met een vrouw of man die niet Fries is en voor wie het aile maal niet echt hoeft. Nou ja, we hebben een troost. Je hoort heel vaak dat als de jeugd weer wat ouder is en de meeste wilde haren zijn verloren, ze ook weer meer belangstelling krijgen voor hun cultuur. Misschien komt er dus nog een kentering, dat zou best kunnen." Maar voorlopig zit de vereniging er maar mee. Ondanks het kleine aantal leden gaan de bezigheden van de vereniging gewoon door. Het nieuwsbulletin met al het nieuws uit en over Friesland (dat dikwijls niet de landelijke pers Ben en Gerrie Dijkstra, Friezen in hart en nieren, maar naar Vlaardingen verhuisd voor het werk: „Als je met meer leden bent, kun je ook meer organiseren. Als je nu wat wilt doen, komt het altijd op dezelfde mensen neer en dat is natuurlijk erg vermoeiend. haalt en dus niet de Friezen buiten Friesland ter ore komt) wordt re- gelmatig uitgegeven en de avon- den die door de vereniging geor- ganiseerd worden gaan ook ge woon door, alsmede de eeuwige zoektocht naar niet alleen aspi- rant-leden, maar vooral ook even- tuele adverteerders en sponsors. „We willen toch nog het nodige voor onze leden blijven doen en daar ook niet al te veel geld voor vragen. Zo hebben we in januari altijdeenoud-en-nieuwvieringen gaan we in ieder geval een keer per jaar naar een Friese theater- voorstelling in Den Haag. Tus- sendoor organiseren we een eten- tje of een avond cabaret. Daar vragen we geen hoge lidmaat- schapsgelden voor. Leden jonger dan 65 betalen twee tientjes per jaar en 65-plussers betalen fl. 12,50. Bij dat geld zit bijvoor- beeld wel de avond in Den Haag inbegrepen", verzucht Dijkstra, die aangeeft dat het probleem van een kleine vereniging op allerlei vlakken doorwerkt. „Als je nu met meer leden bent, kun je ook meer organiseren. Als je nu wat wilt doen, komt het al tijd op dezelfde mensen neer om de kar te trekken en dat is natuur lijk heel erg vermoeiend." Toch blijven Ben en zijn vrouw Gerrie (uiteraard een Friezin) zich inzetten voor de vereniging. „Het is belangrijk dat je betrok- ken blijft bij je cultuur en je taal, anders gaat dat ailemaal veel te snel verloren. Een Fries zal buiten Friesland niet veel Fries praten en dat na tientallen jaren kwijt raken als hij dat niet goed bijhoudt." Het echtpaar probeert momenteel vooral door middel van de fami- lieberichten in de krant op de hoogte te blijven van de Friese fa milies in de regio en of deze inte- resse hebben in het lidmaatschap van de Fryske Krite Lyts Begjin. Ook richten zij zich op de volgen- de zomer wanneer de grootste Friese happening sinds tijden plaats zal vinden. „Vrij vertaald heet het 'Zomer 2000'. Het is de bedoeling dat gedurende drie we- ken lang alle Friezen buiten Friesland, dus ook in buitenland terugkeren naar Friesland. De or- ganisatie is daar tot nu toe best in geslaagd. Zo hebben ze al tien- duizenden mensen uit Canada zo ver gekregen dat zij in het jaar 2000 terugkomen naar Friesland om hun oude thuis te bezoeken." Vervelen doet het Vlaardings/ Friese echtpaar zich dus niet echt. „Ik ga ook heel regelmatig naar Friesland, want mijn zoon woont daar. Zelf ga ik niet meer terug. We zijn destijds naar Vlaardingen gekomen vanwege het werk. Nu ben ik 67 jaar en zouden we dus terug kunnen keren. We hebben hier echter al onze vrienden en kennissen opgebouwd. En niet te vergeten twee kinderen! Ook al zouden we naar Friesland terug- gaan,dan nog zouden we dus weer vaak naar Vlaardingen ko- men. We zijn dus echte Vlaar- dingse Friezen!", glundert Dijk stra. Belangstellenden voor de Fryske Krite Lyts Begjin kunnen contact opnemen met de familie Dijkstra op tel.: 010-474 61 40. SCHIEDAM - De Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen (NVVH) organiseert maandag 13 September een lezing met show en demonstratie over kimono's. De Japanse Junko Benoist-Yamanou- chi en haar man Peter tonen diver se kimono's en vertellen over de bijzonderheden daarvan. Ook wor den diverse aankleedtechnieken toegelicht. De lezing wordt gehou- den in de Magnalia Deikerk in de Albardastraat 67 vanaf 13.30 uur. De toegangsprijs voor niet-leden bedraagt vijf gulden. SCHIEDAM - Wie op een gezon- de en verantwoorde manier wil af vallen kan terecht bij de cursus Ge zond Afvallen van Kluphuis Oost. Een ervaren dietiste begeleidt de groep. Het streefgewicht wordt be- paald en de vorderingen worden bijgehouden. De dietiste geeft voorlichting over gezonde voeding en geeft adviezen. De cursus be- staat uit twaalf bijeenkomsten, tel- kens op woensdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. De eerste bijeen- komst is woensdag 22 September. Het cursusgeld bedraagt fl. 75,-. Belangstellenden kunnen zich aan- melden bij het Kluphuis, tel. 2451818. SCHIEDAM - De Gravin Aleida- school aan de Oostsingel 9 houdt woensdag 15 September eenn mul- ticulturele avond. Er worden hap- jes, slokjes en allerhande spullen verkocht uit landen waaruit leerlin- gen van de school afkomstig zijn. De bedoeling is informatie uit te wisselen over elkaars culturen en elkaar daardoor wat beter te leren kennen. Dit keer worden ook geld en goederen ingezameld voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. De avond duurt van 17.00 tot 19.00 uur. ledereen is welkom. SCHIEDAM - In dienstencentrum de Blauwe Brug is dinsdag 21 Sep tember een informaliebijeenkomst met als thema 'stijlvol wonen'. Stijlvol wonen leidt de deelnemers langs de diverse ruimtes in huis en leert ze met ander ogen naar hun inrichting kijken. Er worden voor- belden en tips gegeven. Ook wordt er ingegaan op de mogelijkheden om zelf veranderingen aan te bren gen. De bijeenkomst duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Deelname kost vijftien gulden. Voor meer infor matie kan worden gebeld met de Blauwe Brug infolijn, tel. 2470464. SCHIEDAM - Het programma van de Open Monumentendag, op za terdag 11 September krijgt een mu- zikale afsluiting. Van 16.00 tot 17.00 uur spelen vier saxofonisten (het Cyntherea-kwartet) op de Plantage, ter hoogte van partycen- trum In den Rooie Koffer, Planta ge nr. 50. Het kwartet beheerst di verse stijlen zoals klassiek reper toire, eigentijdse gecomponeerde muziek maar ook bewerkingen van componisten als Bach en Scarlatti. Daarnaast speelt het kwartet lichte- re genres als Gershwin en jazz. Skaten, skeelen en roischaatsen SCHIEDAM - De Stichting Woon- promotie Schiedam geeft dit jaar een sportief tintje aan de Open Mo numentendag. Skaters, skeelers en rolschaatsers halen zaterdag 11 Sep tember stunts uit op het Stadserf en verzorgen skate-workouts voor de liefhebbers. Wie de smaak te pak- ken heeft kan zich per busje laten vervoeren naar het Beatrixpark waareen fraaie skate-route is uitge- zet. Tot slot kan er ook nog een bij- zonder uitstapje worden gemaakt naar een voormalige mouterij aan de Westerkade. Hier worden negen appartementen gerealiseerd waar- bij men probeert de karakteristieke sfeer van het pand te behouden. Een bijzonder en cultureel uitstapje dat wel op eigen gelegenheid gemaakt dient te worden. De festiviteiten be ginnen om 11.00 uur en duren tot ongeveer 16.00 uur. Het programma van deze sportieve dag begint zoals gezegd om 11.00 uur op het Stadserf. Stuntteams van een skate-school uit Barendrecht verzorgen om het half uur spectacu- op Open Monumentendag. laire demonstraties waarbij gebruik wordt gemaakt van een grindbuis, schans en funbox. Gevorderde ska ters kunnen deze attributen ook zelf uitproberen. Daarnaast kan er wor den meegedaan aan swingende ska te-workouts. Wie zelf geen skates heeft kan ze ter plekke lenen (vanaf maat 36). Een legitimatiebewijs is verplicht. Wie het geleerde meteen in de prak- tijk wil brengen kan in het busje stappen dat bij het Stadserf klaar staat en de reis aanvaarden richting Beatrixpark. In het park is een route uitgezet die alle mooie kanten van dit jonge groene monument laten zien. Bij pannenkoekenhuis't Son- netje kan voor een aardig prijsje een speciale skate-pannenkoek worden verorberd. Een kaartje van de skate- route is vanaf 11.00 uur in het Woon Informatie Centrum aanwezig aan het Stadserf 1Bij regenachtig weer worden de activiteiten op het stad serf verplaatst naar de nabijgelegen parkeergarage onder het Stadskan- toor. De route in het Beatrixpark komt dan te vervallen. BZV is voortgekomen uitzowel de Popschool Schiedam als uit de popworkshops van De Erker. De band bestaat uit vier meiden en een knul. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug wordt vrijdag 10 September het festival Fuzip op'99 georganiseerd. Vijf bands treden tijdens dit festival op; Geen sprake van, Rear End, BRA, BZV en Maffick. Bands die ailemaal afkomstig zijn uit Schiedam en omstreken en die aan een groot publiek willen la ten horen waar zij toe in staat zijn. In Schiedam is de laatste jaren een rijke popmuziekcultuur ontstaan. Dit is onder andere bevorderd door de komst van veel repetitieruim- ten, zoals Vierkwart, Soundcheck en Total Music. Ook de mogelijk- heid om popmuziek te leren spelen in bands is hier aanwezig. Denk maar aan de Popschool van Mu- ziekcentrum Opmaat en de pop- workshops in Wijkcentrum De Er ker. Dit alles heeft ertoe geleid dat er tientallen bands actief zijn in Schiedam en omstreken. Bands die meer en meer hun neus buiten de oefenruimte willen steken. De Blauwe Brug biedt gevorderde bands nu de mogelijkheid om zich aan een breed publiek te presente- In het voorjaar van 1999 werd een eerste festival georganiseerd; het Punkpop'99. Dit festival was voor leden van de bands BZV, BRA en Rear End aanleiding om De Blau we Brug voor te stellen een tweede festival te organiseren in het na- jaar. Dit heeft geleid tot Fuzip op'99. De meeste bands die optre- den zijn voortgekomen uit de Pop- school en popworkshops. Vier van de vijf bands spelen overwegend covers met inmiddels een enkel zelfgecomponeerd nummer. Al leen de band BRA zal met een set eigen nummers komen die het af- gelopen jaar gemaakt zijn. De band 'Geen sprake van' is af komstig van de Popschool Schie dam waar ze nog steeds actief zijn. Ze bestaan nog niet zo lang en wil len zoveel mogelijk ervaring op- doen met optredens. Bij het vast- stellen van hun bandnaam konden ze het onderling vaak niet eens worden en dit heeft geleid tot 'Geen sprake van'Ze spelen voor al covers, maar ze hebben ook al enkele eigen nummers op het re pertoire staan. Ook de tweede band, Rear End, is ontstaan via de Popschool Schiedam. Ze zijn ech ter al langer actief en sinds vorig jaar gaan ze op hun eigen houtje verder. De bandnaam is bij toeval ontstaan. De gitarist struikelde een keer over een kabel en belandde op zijn achterste. Aanleiding voor zangeres Daphne om op een band naam te komen. Rear End speelt voornamelijk covers die ze in veel gevalien op eigen wijze weten te presenteren. De derde band van het festival-vijftal is opmerkelijk om diverse redenen. BRA bestaat uit drie meiden die elkaar via via ont moet hebben. Alle drie hebben ze al ruime bandervaring achter de kiezen. De band is sinds een jaar in de huidige bezetting actief. Ze spe len vrijwel uitsluitend eigen num mers. De muziek kan het beste om- schreven worden als alternatieve gitaarrock of popmuziek. BZV is voortgekomen uit zowel de Pop- school Schiedam als uit de pop- workshops van De Erker. De band bestaat uit vier meiden en een knul. Zij spelen covers van bekende rockzangeressen en -bands. Het zijn zowel nummers uit het huidige muziekaanbod als oude krakers. De band is nu twee jaar actief en heeft al diverse optredens achter de rug. De laatste band die optreedt op het festival is Maffick. Van alle bands op het festival bestaan zij het langst, sinds april 1996, en hebben de meeste optreedervaring. Het programma duurt van 19.00 tot 24.00 uur. De zaal is geopend vanaf 18.45 uur. De toegangsprijs bedraagt fl. 5,-. Entreekaarten zijn op de avond zelf bij de zaal ver- krijgbaar. 19.00 - 20.00 uur: Geen sprake van 20.10 - 21.00 uur: BRA 2110 - 22.00 uur: Rear End 22.10 - 23.00 uur: BZV 23.10 - 24.00 uur: Maffick SCHIEDAM - Ook tijdens de Open Momumentendag, zater dag 11 September is er het wekelijkse inloopconcert in de Gro- te of St. Janskerk. Het wordt dit keer verzorgd door Jan de Bloeme op het koororgel, Jaap van Toor op de dwarsfluit en de bariton Barend van Zijl. Het concert begint om 15.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - EHBO-vereniging Christoforus start dinsdag 21 Sep tember met een opleidingscursus voor het EHBO-eenheidsdiploma. De lessen worden gegeven in de dependance van scholengemeen- schap Buiten de Veste aan de Burg, van Haarenlaan 952. De les sen duren telkens van 20.00 tot 22.00 uur. Het cursusgeld bedraagt fl. 210,- (inclusief het lesboek, een reanimatiecursus en het examen- geld). Belangstellenden kunnen contact opnemen met J. van der Ree-Eckebus, tel. 4733811 of E van der Schans, tel.4700447. SCHIEDAM - Ontmoetingshuis De Weerklank verzorgt donderdag 16 September weer een diner. Van af 17.00 uur is iedereen welkom voor een drankje. Rond 17.30 ur kan iedereen aan tafel. Deelname aan het diner kost fl. 6,50. Wie ook zin heeft een keer gezond en gezel- lig in de Weerklank te eten kan zich telefonisch aanmelden, tel.4709971. De Weerklank is te vinden aan het Cornelia van Zan- tenplein 51 Kanaalweg 39-53 Capelle a.d. IJssel Tel: 010-4507466 Lagerwaard Design maakt onder andere gebruik van de woonvormen van Arco, Artifort, Auping, Banz Bord, Van Besouw, Caslelijn, Fiam, Christian Fischbacher, Gelderland, Harvink, Hulsta, Interstar, Jab, Jori, Hennie de Jong, Kendix, Walter Knoll, Leolux, Linteloo, Metaform, Montis, New Sity, Parade, Ploegstoffen, Prielform, SDB Design, de Sede, Team by Wellis, Touche, Young International en Wittman. Sinds april jl. is er een winkel in Rotterdam waar je terecht kunt voor een b.h. in bijvoorbeeld maat 75F of 120B. Vanaf oktober a.s. kun je er ook nachtkleding kopen tot maat 56. De badpakken gaan eveneens tot maat 56. U vindt er merken, die zich al jarenlang richten op vrou wen met een maatje meer zoals Anita, Warner, Gossard en Ber- lei, Format, Felini, Pill, Fantassy, Ulla enz. In de collectie vindt u niet alleen trendy artikelen zoals bijvoorbeeld lingerie van het merk Kenzo maar eveneens arti kelen uit de vroegere corsetterie. Voor de oudere dame komen zij graag met de collectie naar wooncomplexen voor ouderen, zorgcentra en verpleeghuizen. Ook de vrouw met een borstpro- these krijgt bij Louisana Body- fashion veel aandacht. Voor haar hebben ze 6 merken borstpro- thesen op voorraad en een uitge- breid assortiment lingerie, nacht- en badmode. Kunt u toch niet slagen dan is er een aantal ontwerpen, die voor u in eigen atelier op maat gemaakt kan worden. (Advertorial) Het personeel is getraind om met vrouwen te werken, die wat meer problemen hebben dan normaal bij het aanschaffen van lingerie. U krijgt goed advies en er staat een kopje koffie voor u klaar. Op dinsdag 28 September a.s. ('s avonds) en woensdag 29 September a.s. ('s morgens en's avonds) hebben ze modeshows om de nieuwe wintercollectie te tonen. Wilt u die bijwonen bel dan naar: Louisana Bodyfashion Admiraliteitskade 81 Rotterdam (bij metrostation Oostplein) \j My Wuun/innigc \oorraad hcschilderd aardcwcrk ccllal'els. salontaf'els. side lables. sehrijlial'cls. kaslen etc. Replica spiegels I ransc terracotta logels Woonacccssoircs I louten kindcrstocltj Openingslijdcn: dinsdag l/in zaterdag an 10.00 lot 17.00 tun \dres xsinkcl/shoxx room: Buitcnhavcnwog 54IS. Schiedam. Tel. 010-2460610

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 11