en het vergeten zusje f Umbrie niet langer in schaduw van Toscane Toscane staat meer dan ooit in de belangstelling. De boekhan- del ligt vol met bestsellers over het leven in de rollende, groe- ne, lieflijke heuvels. Tegenover de klinkende reputatie van Toscane staat de relatieve anonimiteit van Umbrie. 'Het verge- ten zusje van Toscane', wordt de naburige streek vaak ge- noemd. Nu steeds meer toeristen na de groene heuvels rond Florence ook de donkere bergen achter Perugia ontdekken lijkt die bijnaam niet meer op te gaan. Florence tieJong Intra Vakanties GOUDEN HERFSTVAN ITALIE KUNSTSCHATTENVAN ITALIE TOPPERSVAN ITALIE Museumstad Teveel Umbrie Romeinen Tekst: Christina Boomsma Foto's: Robert van der Stege Florence, Toscane Het begon allemaal met een Ame- rikaanse schrijfster die zich terug- trok op het Toscaanse platteland en er een bestseller over schreef. Sinds die tijd kopen schrijvers, schilders en andere creatieven en masse rustieke optrekjes om zich in de heuvels aan het agrarische le ven te wijden. Toscane is in, Toscane is hype. Net iets zuidelij- ker, richting Rome, ligt de provin- cie Umbrie. 'Het vergeten zusje van Toscane' wordt de streek vaak genoemd. Of dat beeld te- recht is? Maas- stad maakte een rondreis door de twee streken en nam de proef op de som. TOSCANE - Pi sa is verplichte kost en zo be- handelen de meeste toeristen de stad ook. Uit de bus, meteen het Piazza del Duomo op en plaatjes schieten van de scheve toren. Pas voor- bij Pisa, meer landinwaarts, begint het echte Toscane. 'Rollende, groene, lieflijke heuvels', belooft de reisgids. Aan de hand van een enorme stapel boeken, van cultuur- bijbels tot reisgidsen en romans, stellen we een reisplan op: Floren ce, Siena, San Gimignano, en met de fiets het landschap in. Dat laatste blijkt geen goed idee. Al aan het begin van de fietstocht is het zonneklaar: de stugge, ge- huurde mountainbike, de steile klim en de hoge temperatuur vor- men samen een dodelijke combi- natie. Middenin Toscane, op een fiets, lijken de lieflijke heuvels plotseling bergen. Dit is duidelijk een landschap om met de auto te bekijken. Toscane wordt doorsne- den door ontelbare kleine wegge- tjes, die door wijngaarden, dorpjes en hoog over heuvelruggen kron- kelen. Veel routes tussen Florence en Siena, afge- zien van de grote door- gaande we- gen, zijn een attractie op zich. En er is niet eens zo- veel verkeer: een groot deel van de toeris ten, met name Japanners en Amerikanen, komt met bus- sen die alleen de 'hot spots' aandoen: Flo rence, Siena en Pisa. Daar- buiten valt de drukte mee. „Basta, finito", gebaart de ober beslist. De restaurants op het Piaz za della Signoria sluiten. Maar het is dan ook al na middernacht. Flo rence is een stad met twee gezich- ten: overdag vol met toeristen die gehaast foto's maken van elkaar 6-daagse vlieg en bus combinatie. Heen per vliegtuigAmsterdam - Rome en terug per bus. Boeiende excursies en fijne middenklasse hotels. Een- malige prijs! Vertrek: 19 oktober vanaf 699 p.p. 8-daagse vliegreis inclusief retourvlucht Amsterdam - Rome, Neder- landstalige reisleiding en bezoek aan o.a. Rome, Siena, Florence en Assisi. Vertrek:2l,28 September vanaf 99 S p.p. I O-daagse vliegreis inclusief retourvlucht Amsterdam -Verona, Neder- landstalige reisleiding en bezoek aan o.a. Rome, Napels.Venetie en Flo rence. Vertrek: 19,26 September vanaf I 095p.p. ALLE PRIJZEN ZIJN EXCLUSIEF LUCHTHAVENBELASTINC GA VOOR MEER INFORMATIE EN/OF BOEKING NAAR UWANVR REISBUREAU OF BEL DE JONG INTRA VAKANTIES: 0180 - 45 78 03 voor beelden en paleizen, maar 's avonds, als de toeristenbussen weg zijn, heerst een andere, bijna stu- dentikoze sfeer. Op de trappen en pleinen zitten mensen met flessen wijn, op de Ponte Vecchio groepen toeristen bij elkaar om te luisteren naar straatar- tiesten en te kij- ken naar de zonsondergang. Het Piazza della Signoria is het belangrijkste plein van Flo rence. Vroeger keken de Sig noria, de hoge heren van Flo rence, uit over dit plein, nu is het overdag vol toeristen. Hier moet je laveren tussen poseren- de mensen en fototoestellen. Sommigen du- wen, zonder het te vragen, plot seling hun ca mera in je han- den en nemen een pose aan. Toch is de druk te niet echt hin- derlijk, je hoeft nergens echt lang te wachten om de vele musea of paleizen binnen te kunnen. Flo rence is een schatkamer voor ie- dereen die van architectuur en kunst houdt. Om alles te zjen zijn minstens drie dagen nodig. Wij, ongeduldige bezoekers, volgen een snelparcours dat begint met een beklimming van de Duomo (Dom) voor een uitzicht over de stad (niet eerst de naastgelegen to ren van Giotto beklimmen, die blijkt, eenmaal bovenop, lager dan de koepel). De koepel van de ka- thedraal, van binnen beschilderd met fresco's, is het beeldmerk van Florence. De dom is helemaal op- getrokken in wit, groen en roze marmer, evenals de naastgelegen toren van Giotto en het Battistero, een koepelvormig gebouw met bronzen reliefdeuren die wereldbe- roemd zijn. Niet te missen hoogte- punten zijn verder de Piazza della Signoria en omgeving en de Ponte Vecchio, de beroemde, overdekte brug over de rivier Arno. Het is overigens geen goed idee om alleen overdag van beziens- waardigheid naar bezienswaardig- heid te Snellen. Wie niet's avonds bij een van de vele goede restau rants heeft getafeld, en vervolgens tot in de kleine uurtjes op de plei nen heeft geslenterd, heeft Floren ce gemist. In het centrum van Siena zijn twee mannen in de weer met water en zand. Een dikke, bruine laag ligt rond het waaiervormige plein. Op het Piazza del Campo, een van de mooiste pleinen van de wereld, zijn de voorbereidingen voor de 'Palio' in voile gang. In de be roemde paardenrace, waarin alles geoorloofd is, strijden de verschil- lende wijken van de stad tegen el kaar. Met veel vlagvertoon, trom- geroffel en zonder zadel. Siena ligt zo'n zestig kilometer van Florence. Eenvoudig te berei- ken via de autostrada, maar een route via kleine weggetjes door de chianti-streek, door wijngaarden en langs kastelen, is absoluut een omweg waard. Vanaf de toren van het Palazzo Pu blico kun je heel Siena overzien. De oude stad is klein, compact en ligt bovenop een heuvel. Het is een museumstad, volledig in middel- eeuwse stijl bewaard gebleven.Sie na is ook zo'n stad waar het 's avonds pas echt gezellig wordt. Op de terrasjes rond het halfronde, be- schutte Piazza del Campo blijft het tot in de kleine uurtjes aangenaam. En weer, net als in Florence, klap- pen de obers de stoelen al in als wij terug naar onze centrale basis net onder Florence gaan. 'San Gimignano delle belle torri', genoemd naar de vele middel- eeuwse torens die hoog de lucht in steken, ligt ongeveer in het midden tussen Florence en Siena. In de twaalfde eeuw was het dorp een belangrijk textielcentrum. Welge- boerderijen te koop aanbieden. Rond San Gimignano is het een drukte van belang. Toeristisch ge- zien is dit waarschijnlijk de drukste streek in Toscane. Het dorpje is de rit wel waard: met smalle straatjes, pleinen en torens die helemaal in middeleeuwse staat bewaard zijn gebleven. Maar 's avonds, rond zonsondergang, ondergaat San Gi mignano plotseling een subtiele verandering. Van historisch monu ment wordt het heuveldorp een trefplaats voor romantische zielen, oudere echtparen die hun huwelijk nieuw leven in willen blazen, of stellen op huwelijksreis. De torens zijn zacht en sfeervol verlicht. Op de pleinen speelt zoete klassieke muziek of een melancholieke mid deleeuwse melodie. Het geluid van knallende champagnekurken op de terrasjes is voor ons het sein voor een abrupt vertrek. Het kan er ook te dik bovenop liggen. Bij het passeren van de grens valt onmiddelijk op dat Umbrie een heel ander karakter heeft dan Toscane. Hier geen lieflijke heu vels, maar bergen die zo dichtbe- •ff j; ''it-itiiW stelde families bouwden de hoge torens om de lange banen stof in te drogen. Onderweg naar het dorp vallen voor het eerst de gevolgen van het 'landschapstoerisme' echt op. Langs de mooie, groene weg getjes staan om de paar kilometer reclameborden van makelaars die groeid zijn met donkergroene bo- men dat ze zwart lijken. Het verge- ten zusje van Toscane oogt don- kerder, melancholieker. Achter een enorm meer ligt de hoofdstad van Umbrie: Perugia. Een beschei- den, kleine stad, met middeleeuw se straatjes. Het witte Piazza 4 no- Piediluco, Umbrie vembre ligt aan het einde van de brede hoofdstraat. Het staat te boek als een van de mooiste pleinen van Italie, maar doet toch veel ingeto- gener aan dan de pracht en praal van Florence en Siena. De meeste gebouwen in Umbrie zijn opge- trokken uit witte steen, die in de streek gewon- nen wordt. Het interieur van de kerken en paleizen is zachter van kleur: geen goud en rood, g| i maar zachte ■H pastelkleuren. Steeds weer blijkt dat Italie een autoland is. Ook dwars door Umbrie lopen allerlei wegen en weggetjes, over flinke bergen, door kloven en langs steden. Zelfs veel gro te wegen in Umbrie kun nen doorgaan voor toeristi- sche routes. Het dal van Spoleto, net onder Pe rugia, is een van de mooiste gebie- den in Umbrie. Alleen al de weg door het dal, tussen heuvels door waarop kleine, witte dorpjes ge- kleefd zijn, is een attractie op zich. Assisi ligt op een heuvel, net bo- ven het dal van Spoleto. De ge- boorteplaats van Franciscus, heili- ge en dierenvriend, is de belang rijkste toeristische trekpleister van Umbrie, en een belangrijk bede- vaartsoort. De stad ademt een apar- te sfeer, met name door de vele re- ligieuzen die de stad bezoeken. In Assisi kan het gebeuren dat een struise non je haar camera in de handen duwt om een foto te maken van haar en haar collega's. De hele stad staat nog steeds in de steigers, het gevolg van de aardbe- ving die de stad trof. Bovendien is men hard bezig de gebouwen op te knappen voor het jubileum van de stad, in het jaar 2000. Voorlopig is het nog bijna onmogelijk een foto te maken zonder bouwkranen of steigers. Franciscaner monniken in bruine pijen houden de wacht bij de Basi lica di San Francesco, een enorme steenmassa die streng oprijst vanaf de heuvel boven de weg naar Peru gia. De basiliek bestaat uit een be- nedenkerk en een bovenkerk, die op dit moment niet toegankelijk is. De benedenkerk is laag, gevuld met fresco's in zachte kleuren. On der de kerk is het graf van Sint Franciscus. In de kleine kapel hangt een indrukwekkende sfeer. Mensen liggen op Run knieen voor het graf en prevelen zacht hun ge- beden. Respect, gepaste kleding en stilte zijn hier geboden. Volgens de overlevering verbleef Franciscus van Assisi graag in Spoleto. Het witte dorpje, dat mid denin het dal van Spoleto ligt, be staat uit een wirwar van smalle straatjes, waar de 'Rocca dei Papi', de burcht van de pausen, bovenuit torent. Toeristen mogen de burcht niet op eigen gelegenheid bekij ken. Bezoekers worden in een bus- je naar boven vervoerd, waar blijkt dat ze hebben betaald voor een rondleiding door een -helaas- nieuw gerestaureerde burcht en een rondleiding die uitsluitend in het Italiaans wordt gehouden. De Ponte delle Torri, een der- tiende eeuwse brug die bo.ven- op een Romeins aquaduct is ge- bouwd, maakt wel indruk. De enorme, hoge, gotische bogen vormen een brug over het dal naar de burcht aan de andere kant. Toch loopt hier slechts een hand- jevol toeristen rond. Verder in Um brie wordt het landschap steeds ruiger en rotsachtiger. Net achter het dal van Spoleto, bij de stad Terni, ligt het meer van Piediluco. Het is een donker, melancholiek meer, omsloten door bergen. De hoge watervallen van Marmore komen boven het meer naar bene- den. Het klauteren en klimmen naar de uitzichtpunten vormt de helft van de attractie. Door een tunnel komen bezoekers bijkans onder de waterval terecht, in het koude water. Hier, diep in Umbrie neemt het aantal buitenlandse nummerborden snel af. De water vallen van Marmore worden ook voornamelijk door Italiaanse toe risten bezocht. Na twee weken reizen langs de highlights van Toscane en Umbrie maken we de balans op. Umbrie kan niet bogen op grote steden van het kaliber van Florence en Siena. Pe rugia, Assisi, Orvieto, Spo leto en Spello hebben alle maal slechts een beschei- den omvang. Daar staat weer tegen over dat Um brie -behalve rond Assisi- minder toeris tisch en druk is. De heuvels van Toscane zijn lieflijk, terwijl het landschap van Umbrie eerder ruig en indrukwekkend is. Toscane's architectuur schittert van goud, pracht en praal, de ge bouwen in Umbrie zijn overwe- gend ingetogen en zacht van kleur. Toscane en haar vergeten zusje zijn te verschillend van karakter om te vergelijken. Uitbundig en kleurig tegenover ingetogen en zacht: het is maar waar je voorkeur naar uitgaat. David, Florence Perugia, Umbrie

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 15