Eerste deel renovatie van 'De Plantage'nabijnavijfjaargereed m I SlTTON HIT HOtDit VAH, MaasstaD Kimberly Lanke 'Mijn vriendinnen en ik lopen vooraan!' MaasposT Eeuwenoude pareI van Schiedam heeftnieuwjasje gekregen Stichting PameijerKeerkring zoekt 'maatjes' voor clienten Alleenstaanden gezocht! liesbeth van den herik sws d o you Wannabe WiEKBLADEN SCHIEDAM a dancer!! Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Om vijf voor een waren er afgelopen zater dag nog in het geheel geen hoogwaardigheidsbekleders te zien in de gedeeltelijk ge- renoveerde 'Plantage'. De uitnodiging gaf toch werke- lijk aan dat het spektakel om een uur zou beginnen. Geen plaatsbepaling, wel dat de opening 'ergens' in het park zou plaatshebben. Groepjes wandelaars zochten dan ook tevergeefs naar een aankno- pingspunt. 'Zou het bij de Heraldische Leeuw zijn of in de buurt van de zitelemen- ten' Even over enen bood de Jeugdrijnmondband uit- komst. Ze marcheerden, met in hun kielzog kinderen met groene ballonnen en wethou der Hafkamp, linea recta naar de zitelementen. De openingsplechtigheid kon beginnen. Verleden en heden Film SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 18 September verzorgd door het Kra- lings Vrouwenkoor uit Rotterdam. Dirigent Bas van Houte leidt voor de laatste keer het concert van dit vrouwenkoor. Hij wordt opgevolgd door Erik Koevoets die ter afwisseling enke- le werken op het orgel laat horen. Aanvang is 15.00 uur, toe- gang is vrij. Podium Blokfluit Ruilbeurs Stedelijk NPB Spanningen Dahlia's Ritme en Dans T>wMifaiHd 7Kafinette*i6<vifi4' "TZottewUm zoekt leden; majorettes, blazers, tamboers, lyraspelers (M/V) 30 optredens per jaar, repetitie op maandagavond. Informatie?i Tel: 0181-644817 GOUL MORGLNl-PAMDL Op zaterdag 20 november nemen 1000-den Rotterdammers deel aan de GOtlt MORGtNI-parade, het sluitstuk van de Opzoomercampagne 1999. Rotterdammers van allerlei culturen en generaties zullen elkaar groeten. Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woerisdag 15 September 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aan- vang: 10.00 uur ds. A. van der Klaauw. 17.<X> uur, ds. H. Schipaanboord. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aan- vang: 10.00 uur, mw. C.J. Don. Hervormde gemeente Kethel en Spa- land Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aan vang: 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aan vang: 10.00 uur, mw. C.J. Don. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aanvang: 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Damlaan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. H. Schipaanboord. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 10.30 uur, ds. P.A. Strating. Aanvang: 16.30 uur, ds. P. Kurpershoek. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, mw. E. Schwarn. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 10.00 uur, euc.viering in De Ark. Martinuskerk. Willem Andriessenlaan. Zaterdag 18.30 uur euch.viering. K. Veltman. Zondag 10.00 uur, euc.viering in De Ark. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 9y. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samen- zang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur Schrift en Gebed. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch .viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. M. Vos-Wiegand. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Ge meente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijjke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61 -63. Aanvang 10.00 en 17.00 uur, ds N. v. d. Want. Wo. 19.45 uur, ds N. v. d Want. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk Zaterdag 10.00 uur, dr. A.H.M. Stijn- man. Havenkerk Lange Haven 70. Zondag 10.00 uur eredienst, spreker John T.L. Maasbach. Dinsdag 19.30 uur bidstond. BIJ ONDCRSTAANDC ADRBSSBN KUNTUDi MAASPOST ALSNOG OPHALtN: Sigarenmagazijn van de Boor, Groenetaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt Koornneef, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Ger van Veen Hafkamp refereerde in zijn toe- spraak aan het belang van het be- houd van het oudste stadspark in Nederland. „Na een moeilijk be gin en discussies over en weer met de belangen- en bewonerscom- missie heeft de renovatie geleid tot wat we hier mogen aanschou- wen.Om zijn woorden kracht bij te zetten haalde Hafkamp een anekdote van ontwerper Kees van Oorschot aan. Zo was er ene me vrouw Koeberg die zich hevig ver- zette tegen het verwijderen van de oude beplanting, vooral de rodo- dendrons. Ze krabbelde terug toen zij het resultaat zag, al haar scepsis was als sneeuw voor de zon ver- dwenen. Verder benadrukte Haf kamp dat er gekozen is voor een uitstraling die past bij de omge- Bij de renovatie van de eerste fase Plantage is gekozen voor een uitstraling die past bij de omgeving. Het park is er echter nog lang niet met deze grootschalige opknapbeurt. Wethouder Hafkamp: We hebben een miljoen geinvesteerd maar we zijn er nog lang niet.Foto Roger van der Kraan ving en sprak de wens uit dat een ieder hard moet blijven werken aan de voortgang. „We hebben een miljoen geinvesteerd maar we zijn er nog lang niet." De onlangs gereedgekomen reno vatie heeft betrekking op het park- gedeelte ter hoogte van plein Een- dracht tot aan de Hooikade. Nadat het park gedraineerd was, werden de paden verbeterd en kwamen de speeltuin en het rosarium in sterk gewijzigde vorm weer terug. Ten- slotte zijn er nog een aantal nieuwe voorzieningen aangebracht, waar- onder een fonteintje en een aantal zitelementen; zoalseen slinger-en een boombank. Tevens zorgen grondspots, die een aantal monu- mentale bomen beschijnen, 's avonds voor nieuw visueel effect aan het park. Ontwerper van Oor schot wilde het park den laten zijn met haar omgeving. Voorheen kon men door de dichte begroeiing de historische panden aan de Lan ge Nieuwstraat en Tuinlaan nau- welijks waarnemen. Door een weloverwogen beplanting raakt de omliggende bebouwing veel meer betrokken bij de omgeving. Er is nu een eenheid van monu- mentaal steen en groen, zo laat de gemeente weten. In 1613 werd de Nieuwe Haven gegraven en de vrijkomende grand werd gebruikt om het moer- asgebied tussen de Nieuwe Haven en Buitenhaven op te hogen. Op dat punt moest de stadsuitbreiding 'Het Nieuwe Werck' komen. Op de brede strook werden langs de waterzijden huizen gebouwd. Tussen die huizen moest, na het besluit van de vroedschap in 1766, een plantage verrijzen. Vier jaar later was de parel van Schiedam een feit. Het park kreeg aanvanke- lijk een Franse stijl naar een ont- werp van stadsarchitect Hendrik Horman. Later koos men voor een Engelse landschapsstijl. De Plan tage heeft in de loop der jaren vele gedaanteverwisselingen onder- gaan. De bekendste ontwerper die het park onder handen nam is Jan David Zocher. Naar aanleiding van zijn uit 1826 daterende ont- werp, werd het park ook wel 'de tuin van Zocher' genoemd. In deze moderne tijd kan de ge meente niet meer autonoom wer ken en heeft zij te maken met de belangen-en bewonerscommissie 'De Plantage'. „Van het begin af aan heeft de gemeente moeten dis- cussieren met een kritische vereni- ging", zegt bestuurslid Liesbeth Sluiter. „We laten ons de kaas niet van het brood eten. Naveel gesteg- gel in de aanvangsfase konden we het toch eens worden. Ondanks dat ik nog steeds vind dat er teveel ro- dodendrons zijn weggehaald, kan ik zeggen dat het uiteindelijk de moeite waard geweest is. Het park mag met recht de parel van Schie dam genoemd worden. De Kop van de plantage is het volgende deel dat gerenoveerd gaat worden, ook daar zullen wij ons als belan gen- en bewonerscommissie laten gelden." Nadat beeldend kunstenaar Yvon Koopmans in een aantal afwasteil- tjes, gegroepeerd random een boom, koud ijs deponeerde en er een waar rookfestijn creeerde, mocht Hafkamp de officiele ope ning verrichten. Uit de afwasteil- tjesboom hing een flink stuk touw waaraan de wethouder mocht trek- ken. Hij had er drie pogingen voor nodig eer de kleurige papieren bloemen door het luchtruim zweefden. In het kader van de open monumenten dag 'Monu- mentaal Groen' gaven de kinderen hun ballonnen het fiat om te ver- trekken naar onontdekte hemelen. De Jeugdrijnmondband speelde nog een paar moppies om het fes- tijn te besluiten. De toeschouwers stapten weer op de fietsen om de groentocht door Schiedam voort te zetten. De Plantage is misschien wel het oudste stadspark van Ne derland, maar zeker niet het enige groene monument in de Branders- stad. 'Maatjes laten zien dat een gewoon leven mogelijk is' Door Carly Ebeling WATERWEG - Winkelen, een terrasje pakken, naar de bio- scoop gaan. Het zijn voorbeelden van bezigheden uit het alledaag- se leven. Maar voor mensen met een psychiatrische of psychosoci al handicap is dit echter een heel ander verhaal. Zij hebben geen netwerk; zij hebben geen mensen in hun omgeving die kunnen helpen. Hun problemen worden daardoor alleen maar erger. De Stichting Pameijer Keerkring Nieuwe Waterweg Noord zoekt voor Schiedam en Vlaardingen vrijwilligers die een 'maatje' willen zijn voor hun cli enten en verschillende activitei- ten met hen willen ondernemen. Hierdoor leveren de vrijwilligers een bijdrage aan een zo gewoon mogelijk leven voor de client. De PameijerKeerkring bestaat al tientallen jaren. Pameijer was de instelling die de aanzet gaf tot het naar de steden halen van mensen met een handicap die tot dan toe op het platteland en in de bossen woonden. Tevens was zij degene die de sociale werkplaats opstartte. De PameijerKeerkring staat een andere manier van het begeleiden van mensen met een verstandelijke en chronische psychiatrische han dicap voor. „Hierbij kwamen ook mensen met een emstige psycho social handicap", vertelt Christel van der Pol, contactpersoon van de PameijerKeerkring. ,,Dit zijn men- sen die zich niet staande kunnen houden in de dagelijkse maat- schappij, bijvoorbeeld door een verslaving, doordat zij ernstig ge- traumatiseerd zijn of na een echt- scheiding." Het belangrijkste wat er bij de clienten speelt is volgens haar dat ze geen familie of vrien- den waarmee zij over hun proble- Wilt u graag een andere wending geven aan uw leven en op een betrouwbare wijze zoeken naar een geschikte partner? Belt u dan met mijn Relatie Adviesbueau voor meer informatie. Wij beschikken over een omvangrijk be- stand van partnerzoekenden in geheel Zuid Holland. Vraag meteen even onze gratis brochure aan: 0186-604394 relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 8A Oud-Beijerland men kunnen praten en die hen on- dersteunen, een netwerk. Het doel van de PameijerKeer kring is het begeleiden van mensen in het dagelijkse leven. „We be- handelen niet. We proberen alle fa- cetten van het dagelijkse leven weer op elkaar af te stemmen'al- dus Van der Pol. Op deze manier wordt geprobeerd een evenwichtig leven met inachtneming van de handicap te creeeren. „Ons motto is 'gewoon waar mogelijk, speci- aal waar nodig'." Het zorgcoordi- natorschap van de PameijerKeer kring zet haar begeleiders voor de ze taak in of laat andere professio- nele hulpverleners het overnemen. Wanneer de clienten weer terugge- keerd zijn in de maatschappij dur- ven zij vaak de drempel niet over. Zij durven zelf geen activiteiten te ondernemen. Voor hen zoekt de PameijerKeerkring maatjes die sa- men met de client verschillende dingen kunnen ondernemen, zoals naar de film gaan of een terrasje pikken. Maar bijvoorbeeld ook meegaan naar een sportclub, hel pen bij -voor de client- moeilijke huishoudelijke klussen, praten over problemen waar de client mee zit, maar vooral veel plezier met elkaar hebben. „De maatjes laten zien dat een gewoon leven moge lijk kan zijn. De clienten zijn vaak het vertrouwen kwijt. Ze vinden dat de maatschappij ze in de steek heeft gelaten", legt Van der Pol uit. „Vervolgens is er iemand die bemiddelaar wil spelen tussen jou en de maatschappij. De bemidde laar is iemand die zelf in de maat schappij staat." Tussen de hulpverleners van de PameijerKeerkring en de 'maat jes', bestaat een groot verschil. „Wat de maatjes doen is het intro'- duceren van mensen in al bestaan- de activiteiten. Wij houden ons juist bezig met heel veel zakelijke aspecten, zoals de huur, en met praktische dingen, bijvoorbeeld het huishouden." Het werk van de hulpverleners van de Pameijer Keerkring heeft te maken met de dingen van het dagelijkse leven die belangrijk zijn om een gezond le ven te kunnen leiden. Ook probe ren zij samen met de client een nieuw netwerk op te zetten. Er wordt gekeken waar de capacitei- ten liggen, bijvoorbeeld op het ge- bied van werk of vrijwilligers- werk. De taak van het maatje is een hele andere. „Het maatje doet met de client wat wij in onze vrije tijd zouden doen." Concrete eisen om een maatje te kunnen worden zijn er niet, maar de vrijwilligers moeten wel hun ei- gen leven op orde hebben. In het verleden hebben zich namelijk nog wel eens ex-clienten aangemeld als maatje. Verder moeten zij ieder- een in hun eigenwaarde laten en ook geen oordeel vellen. Ze moe ten het ook nalaten om het beter te weten." De clienten hebben al zo- veel hulpverlening, meent Van der Pol. De maatjes worden intensief begeleid door de begeleiders, de professionele hulpverleners, van de clienten. „Als het niet klikt, dan klikt het niet. Maar er wordt wel van alles aan gedaan dat iedereen elkaar goed leert kennen." Wan neer het wel klikt is het volgens Van der Pol niet aan hen om het maatjesproject te stoppen. „Het gaat om het uitbreiden van een net werk, het is geen contract voor een jaar." Soms betrekken de maatjes de clienten ook in hun netwerk en kunnen zelfs ook echte vrienden of vriendinnen worden. ,,Wij zoeken wel altijd naar activiteiten die het maatje ook leuk vindt. Het maatje moet er net zoveel plezier uit ha len." Hoewel het maatjesproject van de PameijerKeerkring al een aantal jaren loopt, heeft zij te kampen met een groot tekort aan vrijwilligers. Wie geschikt denkt te zijn als maatje en zich aan wil melden kan contact opnemen met de Pameijer Keerkring, tel. 010-427 00 87. SCHIEDAM - Podiumcafd De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven brengt donderdag 16 Septem ber vanaf 21.30 uur een hotrock- sessie. De Maassluis/Rotterdamse band is zo opvallend dat groothe- den als Herman Brood en Hans Dulfer al in het begin sessies mee wilden spelen. Doghouse treedt za terdag 18 September op vanaf 22.00 uur. SCHIEDAM - Muziekvereniging Harpe Davids organiseert woens dag 22 September een tweede blok- fluitklas in samenwerking met Mu- ziekschool Annelies voor kinderen van 8 tot en met 10 jaar. De cursus wordt gegeven in De Stuurhut aan het Nijhoffplein. Een blokfluit wordt in bruikleen gegeven. De kosten zijn fl. 200,- (fl. 5,- per les, veertig weken). Voor aanmelding: 471 37 55 of 471 59 59. SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 26 Sep tember weer een ruilbeurs gehou- den. Aanvang is 13.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum wordt 23 September een symposium gehouden over conser- veringstechnieken voor gouaches van Karel Appel van 10.00 tot 17.00 uur. Kosten zijn fl. 10,- voor studenten en fl. 125,- voor overige deelnemers. Vooraf reserveren bij het museum op de Hoogstraat, tel. 246 36 66. SCHIEDAM - De vrijzinnige ge loofsgemeenschap NPB viert dit seizoen haar 125-jarig bestaan. Het daarvoor samengestelde program- ma heet Reikhalzend en is te ver- krijgen bij C. Vermeulen, L. Rae- maekersstraat 141, 3119 NS in Schiedam. Hierin zijn ook gege- vens te vinden over cursussen. SCHIEDAM - Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Water weg geeft met ingang van 19 okto- ber de cursus 'Omgaan met span- ningsklachten'. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten en biedt verscheidene manieren om met spanningen om te gaan. Kennisma- kingsgesprekken worden gevoerd op 5 oktober. Voor aanmelding: 473 10 33. SCHIEDAM - De Werkgroep In- tercultureel Samenleven is gestart met de activiteiten. Er zijn nog plaatsen vrij bij arabisch voor be ginners, machinaal borduren, volksdansen en koken zonder grenzen. Ook bij andere activitei ten is vaak nog wel plek vrij. Nieuw is de interculturele thee- middag op de zondag van 13.00 tot 15.00 uur vanaf 19 September. Er is een wachtlijst voorde internatio- nale vrouwensoos en de fietsles. Opgeven kan op het Willem Dreesplein2. Hier is ook het pro- grammaboekje te verkrijgen. SCHIEDAM - De Dahliavereni- ging Schiedam presenteert vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 Sep tember de jaarlijkse dahlia-ten- toonstelling op de schietbanen van Schietsportvereniging Schiedam aan de Lange Haven 57b. Op vrij dag en zaterdag is de tentoonstel- ling open van 11.00 tot 18.00 uur, zondag een uurtje korter. De toe- gang is gratis. SCHIEDAM - Stichting Ritme en Dans organiseert twee cursussen Ritme en Dans in wijkcentrum Dreesplein. Een open les wordt donderdag 16 September gegeven van 19.00 tot 20.00 uur. De cursus sen starten op 23 September van 18.30 tot 20.00 uur en van 20.30 tot 22.00 uur. Opgeven bij: 467 05 62. Neem dan de uitdaging aan EN KOM DANSEN BIJ SlTTON En voel jezelf De Queen van de Tango, DE STER VAN DE NEW SWING, DE KONING VAN DE QUICKSTEP... Van Classics tot Swing Van Tango tot Streetdance, HUWELIIKSCURSUS, STIJLDANSEN, opfriscujb of New Swing we teach you how to dance! iNSCHRIIVEN VANAF 1 SEPT. DAGELIIKS TUSSEN 19.00-2 1.00 U. SlTTON CLUBDANCE GOVERT VAN WllNKADE 1 8 3144 EE Maassluis Tel: 010-5911022 Kimberly Lanke (8) uit Bloemhof en haar hartsvrien- dlnnen Mariska en Sevlta zullen zo'n beetje hand in hand de Goeie Morgenl-parade op zaterdag 20 november afleggen. Haar zelfgemaakte hoed is Kimberly helaas kwijtge- raakt, dus heeft ze maar een hoofddeksel geleend van een vriendin. 'Deze lijkt er het meest op, vandaar. Maar ik hoop wel dat mijn hoed voor de grote dag weer terecht is.' Duizenden Rotterdammers zullen aan de feeste- lijke optocht gaan deelnemen. Kimberly kan er zich moeilijk een voorstel- ling van maken. 'Dat zijn wel erg veel mensen, he?' Toch zal ze niet in de grote massa ten onder gaan. 'Mijn vriendinnen en ik lopen vooraan,' lacht ze, likkend aan een waterijsje. Voor deze bijzondere gelegenheid nemen zij natuurlijk een hoed, pet of ander hoofddeksel mee. Coiofon: Opzoomw Mm, *ifhhn1nni(ljlf 5 Si 3011 EE Rotterdam, Wefoon 213 10 S3

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3