Schieland en Holy Ziekenhuis al veelsnellersamendanverwacht L flits De compleetste super van heel Nieuwland nosnuHBooon MaasposT Filmhuis Unisono 9 Spreekuren Jaarverslagover 1998 in teken van fusie Ook de kunstenaars buiten het centrum Korenbeurs maakt competitie- debuut in nieuwe speelzaal i SCHIEDAM - Bijna vierjaar moet er nog gewacht worden op het nieuwe ziekenhuis, waarin het huidige Schieland en Holy Ziekenhuis samen- gaan. Wie het jaarverslag van de Stichting Samenwer- kende Schiedamse en Vlaar- dingse Ziekenhuizen (SSVZ) over 1998 leest, krijgt echter de indruk dat er morgen al een nieuw pand betrokken gaat worden. De stichting bleek het afgelopen jaar al volop bezig met de fu sie. En dat het niet alleen bij nadenken bleef werd duide- lijk toen de ziekenhuizen in juli van dit jaar al officieel sa- men konden gaan. De ko- mende jaren zullen er welis- waar nog steeds twee gebou- wen zijn, maar de fusie, die zijn zichtbare eindpunt zal hebben in de Schiedamse nieuwbouw, wordt meer en meer tastbaar. Kwaliteitsbeieid Wandelen als vooraQe op de Brandersfeestert Leen Pfrommer bezoekt Hermes-donateurs Niet onder de 10 maar onder de 9 uur Squashtoernooi op banen Hermes DVS Pedaleren langs de Drechtsteden Woensdag 15 September 1999 xq56 SCHIEDAM - Filmhuis Schiedam vertoont donder- dag 16 en vrijdag 17 Septem ber de film Black cat, white cat. Matko woont met zijn zoon Zare aan de oevers van de Donau, waar hij een ille- gaal handeltje voert met de Russische schepen die er voorbij varen. Als hij geld nodig heeft om zijn slag te kunnen slaan op de zwarte markt, begaat hij de fout Da- dan, een gewetenloze oplich- ter, bij zijn deal te betrekken. De deal mislukt volledig en Dadan is alleen bereid Matko's schulden kwijt te schelden als deze Zare met zijn dochter Aphrodite laat trouwen. Zare noch Aphro dite voelt iets voor het huwe- lijk, dat niettemin toch wordt voorbereid. Het bruilofts- feest ontaardt natuurlijk in een enorme chaos, waarin uiteindelijk toch vriend- schap en liefde zegevieren. Zaterdag 18 September draait Daar in dat land. In een regelmatig door sneeuw ingesloten dorpje in het noorden van Rusland filmt regissuse Bobrova met liefde en humor de dagelijkse be- slommeringen van een aan- talinwoners. Hetdorpshoofd zou graag de landbouw er bovenop helpen maar de ma chines zijn stuk en er is geen geld om ze te repareren.Een ander probleem, het notoire alcoholisme van de mannelij- ke bevolking, probeert hij de kop in te drukken door het ophangen van lijsten met de namen van notoire zuip- schuiten. Als hij van hoger- hand een reisje naar een kuuroord krijgt aangebo- den, besluit hij dit te geven aan Nikolai Skoeridin, die een maagzweer heeft. maar diens vrouw is woedend dat het drankgebruik van haar man op deze wijze beloond wordt, terwijl zij ondertus- sen nog harder moet werken om het hoofd boven water te houden. Een andere vrouw probeert haar dochter te hel pen an een geschikte man. Bij gebrek aan goede kandida- ten in de buurt koppelt ze haar dochter aan een ex-ge- vangene uit de stad, Kon- stantin. Door de komst van deze bruut wordt de dorps- gemeenschap flink op de proef gesteld. Filmhuis Schiedam is geves- tigd in Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. De voorstel- lingen beginnen om 21.00 uur. De toegangsprijs be- draagt tien gulden (dona- teurs betalen acht gulden). SCHIEDAM - In het Stede- lijk Museum Schiedam is in de reeks Unisono van 18 Sep tember tot en met 31 oktober een presentatie te zien van het werk van Twan Jansen. Janssen maakt verfobjecten. Maar zijn grootste inspira- tiebron is het kunstenaar- schap zelf. Janssen stelt de sociale status van de kunste- naar ter discussie. Hij noemt zichzelf een acteur die de rol van kunstenaar speelt in het theater dat de 'kunstwereld' heet. Dit spel resulteert in een artistieke autobiografie, een scenario van een toneelstuk dat hijzelf regisseert. De kunstwerken zijn de rekwi- sieten. Verf is het belangrijk- ste medium waar Janssen mee werkt. Hij gebruikt de verf echter niet op de tradi- tionele manier, maar maakt sculpturen van verf. De verf hangt gestold als een flin- terdun zeempje aan een staaldraad of is getransfor- meerd tot feestslingers of ca- deaustrikjes. SCHIEDAM - Ook in Sep tember vinden er in het pati- entenvoorlichtingscentrum van het Schieland Zieken- huis weer spreekuren plaats voor en door patienten. Pati- enten (ervaringsdeskundi- gen) delen daar hun kennis en ervaring met andere pati enten met dezelfde ziekte. Maandag20 September is's ochtends de Asbestslachtof- fers vereniging Nederland aanwezig. Die middag zijn er medewerkers van het Lande- lijk Contactorgaan begelei- ding Borstkankerpatienten aanwezig. Dinsdag 21 Sep tember is's ochtends de Dia betes Vereniging Nederland in het ziekenhuis. 's Middags houdt de Alzheimer Vereni ging Rotterdam spreekuur. Woensdagochtend 23 Sep tember houdt de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie spreekuur. Die middag is er de Psoriasisver- eniging Rotterdam. Donder- dag 23 September is van 14.00 tot 16.00 uur de Ver eniging voor Fibromyalgie- patienten te vinden in het voorlichtingscentrum. Mooi niet af Het afgelopen jaar zijn ondersteu- nende afdelingen als Personeel Organisatie, Inkoop en Techniek Bouw al in elkaar opgegaan. Naast het feit dat dit de Stichting Samenwerkende Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizen flink wat financieel voordeel oplevert (bijvoorbeeld korting door geza- melijke inkoop), heeft dit een nog belangrijker voordeel op een an- dergebied. Verpleegafdelingenen poliklinieken van zowel het Holy als het Schieland hebben steeds met dezelfde dienstverlening te maken. Zo raakt iedereen gewend aan een eenduidige manier van werken, is de mening van de direc- teuren van Schieland en Holy, G. de Bey en M. Rook. Ook werd in 1998 een onderzoek ingesteld naar de toegevoegde waarde van de fusie en nieuw bouw voor het medisch beleid bin- nen de beide ziekenhuizen. De medische staven werden onder- vraagd over de winst van een sa- menwerking op medisch gebied. Hieruit kwam naar voren dat de specialisten verwachten dat de fu sie de kansen vergroot op verdie- ping binnen hun specialisme. Als groot voordeel zien de medici ook de ontwikkeling van nieuwe func- ties in het nieuwe ziekenhuis. Ge- dacht wordt dan met name aan he- modialyse, een nierfunctievervan- gende behandeling. Nierpatienten In het Schieland Ziekenhuis kwamen in 1998 95 klachten binnen. Het merendeel (37) ging over het technisch handelen, 26 klachten hadden betrekking op de relatie tussen arts/patient. Foto Roger van derKraan uit de regio Nieuwe Waterweg- Noord zouden dan redelijk dicht bij huis terecht kunnen voor een behandeling die vaak enkele ma- len per week plaats moet vinden. In mei van dit jaar werd bij het Mi- nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport een aanvraag in- gediend voor hemodialyse. Om beter om te kunnen gaan met bij voorbeeld mensen met chronische pijn hebben de specialisten ook aangegeven straks met protocol- lente willen werken. Zodat ieder een duidelijk weet wat er in een be- paald geval gedaan moet worden. De kwaliteit kreeg het afgelopen jaar ook bijzondere aandacht, valt in het jaarverslag te lezen. In 1998 werd meer en meer ge werkt aan de ontwikkeling van een samenhan- gend kwaliteitsbeieid voor het Schieland en Holy. Een groot aan- tal zaken werd aangepakt. Zo werd de protocollencommissie in het Schieland Ziekenhuis nieuw leven ingeblazen en werd de samenwer- king met huisartsen in de regio on- der de loep genomen en verbeterd. Om de communicatie tussen de huisartsassistentes en de zieken huizen te verbeteren werden er in 1998 bijvoorbeeld verschillende voorlichtingsavonden gegeven o ver de werkzaamheden in het zie kenhuis. Ook werd het HygieneKwaliteits- Plan verderuitge werkt. Medewer kers van het Schieland kregen bij- scholing in hygiene om de kwali teit op hun afdeling te bevorderen. Ook het Holy heeft inmiddels aar- dig wat hygienedeskundigen in huis. Er werd zelfs een infectiepre- ventieweek georganiseerd om de medewerkers bewust te maken van het nut van goede desinfectie. In het Klinisch Chemisch Labora- torium werd inmiddels gewerkt aan een vlottere levering van goe de analyses tegen zo laag mogelij- ke kosten. Het kinderteam boekte in 1998 ook een nog een succesje. Een methode werd ontwikkeld om minder bloed af te nemen tegen minder pijn door betere afspraken met de kinderafdeling te maken. Een idee hoe de klant/patient over de kwaliteit in de ziekenhuizen denkt geeft het lij stje met klachten. Kleine klachten kan de patient in het Holy Ziekenhuis kwijt bij het Patienten Service Bureau. In 1998 werd dit bureau 180 maal inge- schakeld, een daling ten opzichte van 1997. Maar het gaat hiervoor- namelijk om kritische kantteke- ningen van patienten of familie. Een formele klacht kan ingediend worden bij de klachtencommissie. H ier werden vorig j aar 22 klachten ingediend, dertien minder dan het jaardaarvoor. De klachten gingen om behandelingen zelf en om rela- tionele aspecten van behandelin gen in het ziekenhuis. De commis- sie probeert natuurlijk ook nog wat te doen aan de klachten. De bij het Patienten Bureau binnengekomen klachten worden verzameld en aan de hand daarvan worden structure- le tekortkomingen gesignaleerd. Ook worden er regelmatig aanbe- velingen gedaan om de kwaliteit te verbeteren. Uit de daling van het aantal klachten leidt men voor- zichtig af dat patienten sneller overgaan tot directe bespreking van de klachten met de betreffende arts of verpleger. In het Schieland Ziekenhuis komen klachten bin nen bij een klachtencommissie en klachtenfunctionaris. Er wordt dus geen onderscheid gemaakt tussen 'kleine' en 'grote' klachten. Bij de behandeling van de klach ten staat het herstellen van de ver- trouwensrelatie tussen patient en hulpverlener centraal. In het Schieland Ziekenhuis kwamen in 1998 95 klachten binnen. Het me rendeel van de klachten (37) ging over het technisch handelen, 26 klachten hadden betrekking op de relatie tussen arts/patient en 27 klachten hadden te maken met de organisatie. Open Ateliers '99 ondanks hitte druk bezocht Door Monique Siemsen SCHIEDAM - Niet iedereen heeft het afgelopen weekend ver- koeling gezocht aan het strand of in het zwembad. De kunstenaars die deel namen aan de Open Ate liers '99 mochten zich ondanks de hoge temperaturen verheu- gen in een belangstelling die zij allerminst vonden tegenvallen- .Tijdens de Open Ateliers mogen kunstliefhebbers en andere ge'in- teresseerden zomaar het atelier van de kunstenaar, die aan het evenement meedoet, komen bin- nenvallen. De kunstenaar geeft uitleg over zijn werk en je ziet hoe de kunst tot stand komt en in welke omgeving. Om de 'visite' op weg te helpen wordt er een plattegrond aangege ven waarop een kunstroute staat uitgestippeld. Wie wil, kan de hele dag kunstenaars bezoeken door de hele route af te lopen. Dat doen er echter maar weinig, zeker gezien de genoemde warmte. En dat was goed te merken aan het aantal bezoekers dat de kunste naars kregen die buiten het cen trum hun atelier houden. Schilder Jeroen Staal kon het aantal belang- stellenden op twee handen tellen. De jonge schilder nam dit jaar voor het eerst deel aan de Open Ateliers en is redelijk enthousiast. „Het is hartstikke nuttig. Mensen blijven op deze manier op de hoogte van je laatste werk. Zondag viel het een beetje*tegen, maar zaterdag heb ik aardig wat mensen gezien. Boven- dien zitten daar toch weer potentie- le kopers tussen, dus ik ben niet echt ontevreden." Staal maakt figuratief werk waarin zijn vrouw vaak de hoofdrol speelt. ,,Het contrast van een men- selijk, vrouwelijk figuur in bij voorbeeld een in industrie-terrein vind ik interessant, dat boeit me", aldus de schilder.Een van de op- vallendste werken van de schilder tentoongesteld is een groot schil- De kunstenaars die hun atelier buiten het centrum van Schiedam hebben hadden het niet at te druk tijdens de Open A teliers. Foto Roger van der Kraan derij van zijn vrouw toen zij in ver- wachting was. De zwangere vrou- wenfiguur wordt als het ware ge- dragen door donkere krullen en ha- len. ,,Ik schilder datgene wat me raakt en dat me iets doet, zoals mijn vrouw toen zij ons kind droeg. Dan weet je tenminste waar je mee bezig bent. En nee, ik vind het geen raar idee dat dit schilderij dat zo persoonlijk is, dadelijk bij een vreemde aan de muur hangt. Als het schilderij af is, is het af en heb ik er geen binding mee." Dat wil zeggen dat Staal in ieder geval tevreden wil zijn over het werk dat hij het publiek aanbiedt. „Hier hangen alleen schilderijen waar ik vrede mee heb. Heb ik dat niet dan leg ik het weg en schilder ik er een nieuw werk overeen. Dat doe ik liever dan dat ik begin op een wit schoon doek. De diepte is moeilijker op te bouwen op een doek dat helemaal wit is, dan een doek dat al beschilderd is." Jeroen Staal woont net als foto- graaf Gerard van Soest in Schie dam West. De laatste heeft niet veel van de warmte gemerkt. „Ik doe al jaren mee aan de Open Ate liers en krijg meestal zo tussen de 12 en 20 mensen, die naar mijn werk komen kijken." Sommige van zijn foto's lijken wel getekend of geschilderd, maar Van Soest bedient zich onder geen be- ding van kunstgrepen. „Ik ensce- neer niets, wat je op de foto ziet, heb ik ook zo gezien en op de ge- voelige plaat vastgelegd. Het is de kunst om te leren kijken. Een stoep die door de regen nat is en weer opdroogt: geen twee tegels zijn ge- lijk!" Vaak maakt Van Soest gebruik van details in zijn foto's. „Zelfs vervui- ling kan mooi zijn. Niet dat ik er zelf aan doe, hoor. Ik gooi nooit iets zomaar op straat of op het strand. Maar als je deze foto be- kijkt", Van Soest houdt een zwart- wit foto omhoog, „zie je hoe mooi een simpel stuk glas op het zand- strand kan zijn. De meest gewone dingen kunnen mooi zijn. Ik weet zeker dat ik een mooie serie kan maken van vuilniszakken die voor de ophaal op straat zijn gezet. Het gaat erom hoe je ernaar kijkt en of het je opvalt!" Terugkerende liefde in het werk van Van Soest is de passie voor Rotterdam. Vele overzichten en detailfoto's zijn in het atelier van de fotograaf te bezichtigen. Varie- rend van kabels in het water tot een kleuropname van de Erasmusbrug, Van Soest steekt zijn bewondering voor de schoonheid van Rotterdam niet onder stoelen of banken. Ook Gerard van Soest kijkt tevre den terug op de Open Atelierda- gen. „Oh ja, hoor, van mij mogen ze wel twee keer per jaar worden gehouden, in plaats van 1 keer. Het is altijd weer een mooie gelegen- heid om het publiek je werk te la- ten zien en kennis te laten maken met je kunst." WANDELSPORT - De Schiedamse wandelsportvereniging DST neemt dit jaar voor de vijfde achtereenvolgende maal een voorproefje op de Brandersfeesten. Zaterdag 18 September kunnen wandelliefhebbers daar- om, onder de noemer Branderstocht, in en rond Schiedam wandelroutes afleggen van 5, 10, 15 en 25 kilometer. De start- en finishlijn van de toch- ten is getrokken bij het DST-clubgebouw aan Warande 150 in Schiedam. Deelnemers aan de 25 kilometer kunnen hier van 8.00 tot 10.00 uur ver- trekken. Het netto-inschrijfgeld bedraagt voor hen fl. 3,50. Het vertrek op de overige afstanden is mogelijk van 9.00 tot 14.00 uur. Deze wandeltoch- ten kosten twee gulden per persoon. Wandelaars die na afloop een herin- nering wensen te ontvangen betalen bovenop dit netto-inschrijfgeld nog fl 1,50 extra. Meer informatie over de 5e Branderstocht is verkrijgbaar bij DST-organi- satoren Wiekeraad, (010) 473 46 74, en Krommenhoek, (010) 471 24 12. Het clubgebouw is tijdens marsuren bereikbaar onder nummer (010) 473 42 08. VOETBAL - De club van honderd van Hermes DVS organiseert jaarlijks in het Schiedamse hotel Rijnmond een bijeenkomst met een spreker die bekend is uit de (inter)nationale sportwereld. Na eerder onder meer Kees Jansma en Michael van Praag als gast te hebben kunnen verwelkomen, maken de Hermes-donateurs zich nu op voor het persoonlijke verhaal van de fanatieke schaatscoach Leen Pfrommer. De sponsormiddag staat gepland voor zaterdag 25 September en begint om 16.00 uur. TRIATHLON - Het zal je maar gebeuren. Na een heel jaar bijna dagelijks keihard trainen, haal je tijdens je eerste hele triathlon je vooraf gestelde einddoel, een tijd onder de 9 uur. Vervolgens sla je de woensdag nadien de Maaspost open om trots je eigen goede prestatie nog eens na te lezen en dan blijkt zat in dat huis-aan-huisblad doodleuk den uur bij de door jou ge- haalde scherpe eindtijd is opgeteld. Het bovenstaande overkwam vorige week de Schiedamse triatleet Richard de Groot die in Almere na 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en 42,2 kilometer hardlopen de finish bereikte na 8 uur 52 minuten en 27 seconden. En dus niet zoals abusievelijk in deze krant werd gemeld: 9 uur en 52 minuten. Sorry...! SQUASH - De squash-afdeling van de Schiedamse omnivereniging Her mes DVS organiseert vrijdag 17 September een open squashtoernooi. De wedstrijden die van 19.30 uur tot 23.00 uur gespeeld worden, staan open voor leden en niet-leden van Hermes DVS en voor beginners en gevorder- den. Deelname kost 10 gulden voor leden en fl. 12, 50 voor niet-leden. Vragen over het Hermes DVS squashtoernooi kunnen gesteld worden aan squashcommissie-leden Tim Stolz, (010) 426 81 07, en Frans de Mol, (010)247 06 75. TOERFIETSEN - Fietstoerclub Rijnmond trekt er zondag 19 September weer op uit voor een toertocht met een lengte van 140 kilometer. De fiets- tocht die openstaat voor iedereen met een goede conditie en een trim- of racefiets, voert de deelnemers via Barendrecht, Zwijndrecht, Dordrecht, Sliedrecht en Papendrecht naar Kinderdijk. Na de Lek te zijn overgesto- ken wordt in Krimpen een koffiepauze gehouden. De route wordt daama vervolgd via Haastrecht en Moordrecht naar Schiedam. De begeleidde fietstocht wordt afgelegd met een gemiddelde snelheid van maximaal 25 kilometer per uur. Het vertrek bij de kantine van de wieler- baan aan de Olympiaweg in het Schiedamse sportpark Harga vindt plaats om 9.00 uur. Ter plaatse kan van 8.30 tot 8.50 uur worden ingeschreven. Het inschrijfgeld bedraagt zes gulden. Namens fietstoerclub Rijnmond geven Bert de Mik, (010) 591 92 30, en Bert Roeling, (010) 434 59 92, aanvullende informatie over de Drechtste- dentocht. SCHIEDAM - Voor het eerst sinds de verhuizing naar de Thomas a Kempisstraat komt tafeltennisver- eniging De Korenbeurs voor de re- guliere competitie in actie in de nieuwe speelzaal. Zaterdag 18 Sep tember wordt op die, waarschijn- lijk nog wat onwennige, lokatie gespeeld. Vanaf 13.30 uur heeft het derde damesteam met een wed- strijd tegen JCV de primeur. Vanaf 18.00 uur wordt het strijdperk vrij gemaakt voor het eerste en tweede vrouwenteam. Deze twee, geza- menlijk in de eerste divisie uitko- mende, ploegen spelen tegen Am- sterdam'78 en Flits. Het eerste he- renteam komt zaterdag niet in ac tie. De voor hen geplande wed- strijd tegen Budilla is verzet naar 13 november. Heren 1 van De Korenbeurs komt dit jaar uit in de tweede divisie en zal proberen de degradatie van vo rig seizoen goed te maken. Het team met Jeroen Bastiaansen, Ar- jan Karbaat (teruggekeerd van FVT/Visser) en Wietse Kant (overgekomen uit het tweede) is de nieuwe competitie overtuigend be- gonnen. In Wateringen werd Mo- ret-Salamanders met 9-1 versla- gen. Dames 2 was tegen Amsterdam'78 minder goed op dreef. Onder toe- ziend oog van coach Hans Water- reus verloren Danielle Maas, Syl via Waterreus en Mandy Toenders met 7-3. Dames 1 dat net als het tweede Korenbeursteam in de eer ste divisie uitkomt, kwam afgelo pen weekeinde nog niet in actie. Deze ploeg wordt gevormd door de jeugdige talenten Kim van der Poort (17), Jolanda Waterreus (15) en routinier Lineke Sneller. Jan Si mons treedt op als coach van dit drietal. De Korenbeursvrouwen van 1 en 2 spelen niet alleen op hetzelfde ni veau maar ook nog eens in dezelf de poule. Een indeling die derhal- ve inhoudt dat beide teams elkaar in de lopende najaarscompetitie twee maal zullen treffen. In het competitieschema staan deze on- derlinge duels gepland voor zater dag 25 augustus en zaterdag 2 ok tober. m SCHIEDAM - Alles wat goed ging blijven we doen en alles wat niet zo goed ging gaan we beter doen. Onder dat motto heeft R. van der Meer de Plusmarkt aan de Mgr. Nolenslaan overgenomen van de vorige eigenaar, Koornneef. Van der Meer werkte jarenlang als zelf- standig slager. Hij was gevestigd aan het Wibautplein. Nadat de ge- meente Schiedam die strip opdoek- te begon hij als slager in de Plus markt. De afgelopen twee jaar fun- geerde Van der Meer daar als be- drijfsleidei. Per 6 September is hij dus weer eigen baas, van de Plus markt dit keer. Koornneef ver- kocht de zaak aan de Sperwer- groep. En Van der Meer kocht de Plusmarkt vervolgens weer terug. „Die Sperwergroep is zonder meer de beste club die er in supermarkt- land te vinden is", meent Van der Meer. Hij runt de zaak samen met zijn vrouw, die vijftien jaar lang zweminstructrice was. Van der Meer: „Voor mij verandert er niet zo veel maar voor haar is het een hele omslag. Zij draait nu full-time mee. We doen het echt samen. En getweeen zorgen ze voor een zaak waar altijd verse waar staat. „Wij staan voor kwaliteit", meent Van der Meer. „De Plusmarkt heeft gewoon de beste supermarkt- formule. En Plusmarkt Van der Meer is gewoon de compleetste su per van Nieuwland."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 45