Dichten in het Antilliaans, Afrikaans, Surinaams, Indisch en Vlaardings ins, Afrikaans, Vlaardings y. vi r ARBO-wet: Elke zaak heeft een of meer bedrijfsHulpVerleners nodig' flits Musis Sacrum van start in nationale trioleague MaasposT 'Nederlands taal mondiaal'als thema Vlaardingse taalfestival LT v X. - Verkeer Branders- feesten Pasar Asia Wielerronde r Twirlteams scoren goed posT hgse taalfestival -V. V Fire Escape opent opleidingscentrum in Schiedam 7, -A- v J* f m VLAARDINGEN - 'Het Nederlands is te mooi om aan de Nederlanders over te laten'. Deze uitdagende stel- ling werd verdedigd in een discussie tussen weten- schappers en publicisten in de zaal Harmonie te Vlaar- dingen. Thema van het 7e Vlaardingse festival was 'de Nederlandse taal mondiaal' oftewel hoe in verschillende landen als Belgie, Suriname, Indonesia, de Antillen en Zuid-Afrika een 'soort' Ne derlands wordt gesproken. En niet alleen gesproken maar ook gezongen, ge- speeld en voorgedragen door een tiental niet-profes- sionele taalkunstenaars. De stelling werd al snel bewaar- heid. Hoe mooi ben je, Ne derlands van over de grens? Een middag vol weemoed en verlangen gehuld in pro- za en poezie. Papiemento x - Schaaktoernooi voor partnersteden Bosch wint internationaal judotoernooi Run-bike-run op wielerbaan Historisch bockeybeeldmateriaal gezocht WK integraal op de buis Plomp legt voorzitterscbap Fortuna neer Stuur sportnieuws naar de Maaspost '7# 4rrjf w Gospelkoor Good Spirit'still haven't found what i'm looking for' Foto Roger van der Kraan Woensdag 22 September 1999 SCHIEDAM - Om de Schie damse Branderfeesten, in de week van maandag 20 tot en met zondag 26 September, ongestoord en veilig te laten verlopen worden door de ge- meente diverse verkeers- maatregelen genomen. Stra- ten waar evenementen plaatsvinden worden afge- zet. Het doorgaande verkeer zal met borden om de bin- nenstad worden geleid. In het drukke weekend van zater- dag 25 en zondag 26 Septem ber worden pendelbussen en extra trams ingezet. De belangrijkste verkeers- maatregelen op een rij. In verband met de kermis is de Broersvest ter hoogte van de Boterstraat en het Emma- plein afgesloten voor het doorgaande auto- en fiets- verkeer van maandag 20 Sep tember 8.00 uur tot en emt maandag 27 September om 12.00 uur. Omdat op vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 September ook nog andere festiviteiten plaatsvinden is de Broersvest op deze dagen helemaal afgesloten, dus vanaf de Boterstraat tot aan de Rotterdamsedijk. De bus- sen van de RET en Connex- xion rijden deze periode niet over de Broersvest. De tram blijft normaai rijden. In verband met de verplaat- sing van een gedeelte van de weekmarkt, de opbouw van de Pasar Asia en diverse an dere activiteiten zullen van vrijdag 24 tot en met zondag 26 September worden afge sloten: De Rotterdamsedijk, gedeel te Buitenhavenweg-Boer- haavelaan vanaf vrijdag 12.00 uur; Buitenhavenweg, gedeelte Koemarkt-parkeerterrein vanaf vrijdag 12.00 uur; Lange Haven, oostzijde van af vrijdag 17.00 uur; Lange Haven, westzijde, ge deelte Griffioenstraat-Ger- rit Verboonstraat, vanaf vrijdag 17.00 uur; 's Gravelandseweg ten zui- den van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan voor het verkeer in de rich ting van de binnenstad, vanaf zater- dagmorgen; Lange Kerkstraat, gedeelte Grote Markt-Grofbaan en Grote Markt westzijde, van af zaterdagmorgen. In verband metde wielerron de in bedrijvengebied 'sGra- veland en de tr aditioneel gro te toeloop van het publiek op zondag gelden op zondag 26 September nog extra afslui- tingen: Singel gedeelte Emmastraat- Laurens Costerstraat; 's Gravelandseweg westelij- ke rijbaan, gedeelte zuidelij- ke afrit A-20, Pein '40-'45 richting binnenstad; 's Gravelandseweg westelij- ke rijbaan, gedeelte Neher- straat-Fokkerstraat; Neherstraat en Fok- kerstraat. Bezoekers kunnen op zater dag 25 en zondag 26 Septem ber gebruikmaken van de in- zet van extra openbaar ver- voer. Er zullen extra trams worden ingezet er er rijden gratis pendelbussen. Auto- mobilisten kunnen parkeren in de bedrijvengebieden 's Graveland (op zondag in ver band met de wielerronde al- leen ten oosten van de's Gra velandseweg), Merwehaven, Nieuw Mathenesse of op het parkeerterrein aan de noordkant van het NS-sta- tion Schiedam-Centrum (in het centrum is alleen de par- keergarage van de Nieuwe Passage open). Gratis pendelbussen zorgen op beide dagen voor vervoer naar het centrum van Schie dam. Deze bussen kunnen worden aangehouden en ze stoppen ook bij de reguliere halteplaatsen. De pendelbus sen rijden de volgende route: beginpunt 's Gravelandse weg nabij Algerastraat, Al- gerastraat, Van heekstraat, Jan van Riebeeckweg, Nieuwpoortweg, Overschie- seweg, station Schiedam- Centrum, Prof, kamerlingh Onneslaan, Lorentzplein, Boerhaavelaan, Rotterdam sedijk, Koemarkt, Gerrit Verboonstraat, Oranje- straat, Nieuwe Haven en ver- volgens weer terug naar het beginpunt. Tijdens de Brandersfeesten zullen de bussen van de RET en Connexxion, die normaai via de Broersvest rijden, worden omgeleid via de Boerhaavelaan. De halten op de's Gravelandseweg en de Broersvest komen daarmee te vervallen. Het doorgaande autoverkeer zal de gehele week met borden om het cen trum worden geleid. Op zon dag 26 September kunnen automobilisten niet richting centrum rijden vanaf de af- slag Schiedam-Centrum van rijksweg A-20. Door Frank Willemse Het Vlaardings Taalgenotschap (VTG) begint langzaam maar ze- ker een zekere faam op te bou- wen. Niet alleen in de stad waar zij trots de naam van voert en waaraan zij zelfs het dialect als een der talen van de Nederlandse stam ziet. Maar ook daarbuiten met de typische VTG-producten als: de restauratie van oude muur- reclames, de driemaandelijkse talkshow 'Haringkaken' in De Steeg en het literaire maandblad 'DeZwart-Witte Vlaardinger' Vorig jaar was het thema van het taalfestival 'Dialecten', nu werd was de noemer voor het zevende festival 'Nederlands uit het bui- tenland'. Op het podium stonden een keur van artiesten met hun bijdrage aan de cultuur van het op Nederlandse wijze communice- ren. Presentator Berry Lussen- burg opende de middag met en- kele korte zinnetjes: bang om door de mand te vallen met ruim veertig taalliefhebbers in de zaal. Mischien niet veel toeschouwers maar de kwaliteit compenseerde het aantal. Organisator Peter de Jong stelt dan ook terrecht vast: 'dat het festival eerder een deel- nemersgebeuren is dan een pu- bliekstrekker'Toch zeker een publiekstrekker is Coen Pronk (62, Batavia) die het sprookje As- sepoetser in het Petjoh voor- droeg. Petjoh, een mengtaal van Nederlands en Maleis, is een In disch accent met duidelijk voor- in-de-mond gespoken uitspraak. Hilarisch in zijn voordracht met de beschijving van de twee ja- loerse stiefzusjes van Assepoet- ser. „Ze verbeelden sexbommen, de ene met een neus als 'n pisang goreng en de ander z6 scheel als de papagaai." In de Antillen spreekt men Ne derlands op school, Engels in de handel en Papiamento op straat. Natalie Koster (31,Curasao) gaf met gitaar en rappende mond rit- mische poezie ten beste. Waarin de zaal meedeed; al klappend en rappend 'Bekita' zingend. Net als Lucky Pop (Bonaire) met zware en moedige gedichten over 'In- justitia', Zij komt op in haar ge dichten voor alleenstaande moe- ders en blikt terug met heimwee weemoed naar haar eiland. In Zuid-Afrika is het 'Suid-Afri kaans' slechts den van de elf talen die daar gesproken worden. Het Engels overheerst en volgens his- torisch taalkundige, Dr. Els Ruij- sendaal (Universiteit Nijmegen) dicigt deze taal 'de schuld te krij- gen wat er in Zuid Afrika is mis- gegaan'. Dit laatste was ook te horen in de gedichten van de 23- jarige Zuid-Afrikaanse student van bloedstelping en verbandmid- delen, ook de snackbarhouder zal de klant moeten kunnen reanime- ren bij een hartaanval. „Wij leren de cursisten omgaan met calami- teiten waarbij de eerste 5 minuten van cruciaal belang zijn. Hierna nemen 'professionals', als brand- weer, politie en ambulanceperso- neel de zaak over." Theo Kimp. De flarden woorden die te onderscheiden waren, als Hiroshima, Politiek, Ongekende Werkelijkheid en In God's naam Vergeef Ze, voelden zwaar en be- klemmend aan. Gelijk de politie- ke situatie in zuidelijke Afrika. Lichter en beschouwender waren de gedichten die taalprof. Jacques van der Elst van de Universiteit Potchefstroom voordroeg. De werken van bekende dichters konden meegelezen worden en waren zo beter te begrijpen. De taaldeskundige gaf tijdens de dis cussie voorbeelden van zuiver Nederlandse of Afrikaanse woor den als prikkelpopje voor gla- mourgirl of droogslinger voor centrifuge. De inheemse taal 'Vlaardings' werd vertegenwoordigd door de dichter Leo Minigh (52) die zijn liefde voor Vlaardingen beleed. En dat als aangetrouwd Vlaardin ger. In zijn gedicht Taal-Lokaal vergelijk hij de stad met een vrouw met straatnamen als Lies- veld en Waai- en Buizengat. De andere autochtoonse dichter is Sanab Humon waarin, die ver- kleed in korte broek, Hawai'-shirt, helm en prei, een lid van VTG was te herkennen. Fatagonie was het slagwoord waaraan in zijn teksten, liederen, rijmjes en ver- haaltjes werd verwezen. Droog mingen. Immers al twee jaar wor den bij grote bedrijven de cursus- sen op locatie gegeven. Met de opening van het kantoor aan de Nieuwe Mathenesserstraat 79, kunnen nu de trainingen in lesloka- len worden gehouden. Kleinere bedrijven hebben vaak weinig ruimte en met meerdere bedrijven bijelkaar kan een klas worden ge- vormd. De cursussen worden ook 's avonds gegeven zodat de onderne- mers het personeel niet overdag kwijt zijn. Niet alleen de theorie komt aan- bod, de mogelijkheid bestaat dat een 'ramp' wordt nagespeeld. Ge- trainde acteurs van de toneelgroep LOTUS spelen levensecht voor slachtoffer. Neem bijvoorbeeld een bedrijfsbrand. De hulpverlener wordt geleerd allereerst mensen te redden en hierna pas de brand te bestrijden. Een acteur speelt dan de directeur die zich in paniek opsluit op de toilet en die door de hulpver lener moet worden opgespoord en gekalmeerd. Het opstellen van ontruimings- plannen bij calamiteiten is een an dere 'poot' van het bedrijf Fire Es cape. Essentieel noemt Van Gogh daarbij dat deze plannen in de praktijk getest worden. Met de nieuwe vestiging hoopt directeur Van Gogh de klanten in en random de regio van dienst te kunnen zijn. SCHIEDAM - Voor bowlend Ne- derland is de periode van de be- langrijke individuele toernooien weer voorbij. Met ingang van zon dag 26 September gaan de nationa- le competities weer van start. Als eerste de trioleague en vervolgens ook de vijfmans-league. De ope- ningsdag van de heren trioleague wordt gespeeld op de banen van bowlingcentrum Musis Sacrum. Deze bowlingvereniging is tradi- tioneel goed vertegenwoordigd in de hoogste divisies van de triolea gue. Net als vorig seizoen zijn de Schiedammers daarin met drie teams actief. In de vijfmans-league is de Musis Sacrum de aansluiting met de top enigszins kwijt. Na de degradatie van vorig seizoen is de club met geen enkele team meer te rug te vinden in deze eredivisie. Na het mindere seizoen 98-99 gaan de dames van Musis Sacrum dit jaar proberen het geschonden bla- zoen in de trioleague weer wat op te poetsen. Onder de naam Musis Cad Inside hebben Mercedes Ever- duim, Chris Koopmans, Johanna Brandsma en Silvia van Baest dui delijk aspiraties om de vierde plaats van vorig seizoen te verge- ten en de titel weer terug naar Schiedam te halen. Het Almela-mannenteam dat vorig jaar de titel op slechts een half punt misliep, komt dit jaar terug als ONS/Almela. Met in de selectie namen als Henk van Essen, Roel Mol, Adwin Minderhoud, Johnny Fransen, Olaf van Kalken en Mar- tijn Bakker, geldt deze Musis Sa- crum-ploeg zeker als een kansheb- ber voor de titel. „In de heren trio league zijn de onderlinge verschil- len meestal erg klein. Daarom is de factor geluk in deze competitie ook niet onbelangrijk", tekent Henk van Essen echter meteen bij deze mogelijke favorietenrol aan. Het tweede team dat als A-Class Computers voor de competitie is ingeschreven, lijkt op voorhand een minder prominente rol te gaan spelen. Van Essen: „De teamsa- menstelling is dusdanig veranderd dat er met een stuk minder erva- ring gepoogd zal moeten worden het eredivisieschap te verdedi- gen." Musis Sacrum 2 bestaat dit seizoen uit Jan de Bruijn, Koos van der Enden, Frans Maarse, John Kool en Rinaldo Tollenaar. Aan dit vijftal kom afgelopen zondag op de valreep nog de Belg Henri Clerckx worden toegevoegd. SCHIEDAM - De drie twirlteams van de The Yellow Rainbows heb ben zaterdag 18 September met succes deelgenomen aan een mars- en twirlfestival in Zierikzee. Het C-team kreeg in de jeugddivisie 7.3 punten. Een zeer goed resul- taat, aangezien het de eerste keer was dat deze jongste twirlsters aan een wedstrijd deelnamen. Het B- team onder leiding van Charlotte de Jong behaalde 8.73 punten en het A-team onder leiding van Syl via de Jong wist 8.33 punten bij el- kaar te sprokkelen. Voor deze bei de teams was het puntentotaal vol- doende om als tweede in respectie- velijk de jeugd- en derde divisie te eindigen. De instructrices Annita Olsthoorn en Marije Gelderblom toonden zich zeer tevreden met dit resultaat. X xq56 v* Presentator Berry Lussenburg begon ietwas nerveus tussen de taalkundigen, maar eindigde als standup-comedian. Foto Roger van der Kraan en komisch vertelde hij dat zijn Vlaardingse zeillogger twee eeu- wen geleden was vergaan voor Patagonie door houtworm. De nieuwslezeressen Philomena Bijlhout en Carmelita Reeberg van Radio Rijnmond maakte hel- der hoe nieuws in het Surinaams klinkt. Surinaams wordt op straat en thuis gesproken en is een mix van Engels, Frans, Portugees en Hollands. Het nieuws-item 'emi- gratie boeren naar Suriname' was hilarisch en schokkend tegelijk. Het 24 man/vrouw sterke gospel koor 'Good Spirit' vertegenwoor- digde de Surinaamse Gospelmu- ziek met swingende en tevens stichtelijke liederen. Een voor- beeld hoe religieuze teksten je kunnen beroeren door de meesle- pende swingmuziek. Niet uitbundig maar heel zachtjes swingen deed zanger/gitarist 'Bubbles' Toorop met liedjes uit Nederlands Indie. Liedjes van weemoed waarbij hij de sfeer van een huiskamer opriep en het pu bliek deed meeneurien. Be- schaafd en elegant net als zijn In- dische landgenoot publicist Frank Neijendorff (70), die verhaalde hoe de taal Petjoh langzaam maar zeker verdwijnt. Opgeslokt door mondialisering en zijn metgezel het Engels. Voorzitster Ruijsen- daal voorspelde dat deze 'ver- woording' door het Engels om zijn beurt weer ingehaald zal worden door het Spaans. En het Vlaardings? Geen zorg, daar zorgt het VTG wel voor. Door Frank Willemse SCHIEDAM - „Het is net een verzekering; je hoopt 'm nooit nodig te hebben. Maar als de nood aan de man is, ben je dol- blij dat de schade vergoed wordt. Dat geldt ook voor be drijfsHulpVerleners vertelt directeur Hans van Gogh. Sinds 10 September is zijn gloednieuwe opleidingcentrum 'Fire Escape' geopend op bedrijfsterrein Ma thenesse in Schiedam. Dit oplei dingscentrum verzorgt de scho- ling en training van zogenaamde BedrijfsHulpVerleners of BH- V'ers. Niet aile ondernemers we- ten dat zij verplicht zijn deze hulpverleners in dienst te heb ben. Bij Fire Escape kunnen werknemers het benodigde di ploma halen. BedrijfsHulpVerlening is de nieu we naam voor eerste hulp bij onge- lukken en bestrijding van calami teiten. ..BedrijfsHulpVerleners (BH- V'ers) worden weleens mislukte brandweerlieden genoemd", legt Hans van Gogh uit. Niets is minder waar, vindt hij. De BHV'er is een allround hulpverlener. Niet alleen brandblusser maar ook EHBO'er, verpleegkundige, paniekbestrijder en ontruimingsdeskundige. Duur klinkende namen voor een functie die, volgens de nieuwe Arbo-wet uit 1994, verplicht is voor alle be drijven, instellingen en organisa- ties. Deze Arbo-wet geeft als richt- lijn dat op iedere vijftig aanwezige personeelsleden of bezoekers ddn BedrijfsHulpverlener aanwezig moet zijn. Bij openbare gebouwen, als ziekenhuizen of scholen, zullen er meer speciaal opgeleide mede- werkers nodig zijn. Het zijn niet alleen grote bedrijven die BHV'ers in dienst moeten heb ben. Een kleinere onderneming als slagerij of snackbar kunnen ook veel baat hebben van de hulpverle- ning. De slager moet iets weten m Directeur Hans van Gogh. Foto Roger van der Kraan Het opleidingscentrum richt zich vooral op de wat kleinere onderne- SCHAKEN - Schaakvereniging Groenoord en de gemeente Schiedam or- ganiseren van vrijdag 24 tot zondag 26 September een internationaal schaaktoernooi. Dit denksportevenement wordt gehouden in het kader van de regelmatige uitwisselingen tussen Schiedam en haar partnersteden. Naast schaakvereniging Groenoord zullen daarom teams deelnemen uit Esslingen (Duitsland), Vienne (Frankrijk), Udine (Italie), Neath (Wales) en Piotrk6w Tribunalski. De wedstrijden worden gespeeld in het bedrijfsrestaurant van het Stads- kantoor aan het Stadserf 1 in Schiedam. Vrijdag 24 September wordt ge- schaakt vanaf 14.30 uur en in het weekeinde vanaf 9.30 uur. Burgemees ter Scheeres reikt zondag na afloop van de vijfde ronde, omstreeks 12.00 uur, de prijzen uit. JUDO - De Vlaardingse judoka Edith Bosch heeft afgelopen zaterdag in Berlijn de sterk bezette open Duitse kampioenschappen voor junioren op haar naam geschreven. Bosch wist in de finale tegen haar Britse rivale Costello een kleine voorsprong, yuko, tot het eind toe vast te houden. Bosch toonde in Duitsland opnieuw aan favoriet te zijn voor het Europese kampioenschap voor junioren in november. Met die titel op zak wil de Vlaardingse afscheid nemen van haar juniorenstatus. DUATHLON - Triathlonvereniging Rijnmond organiseert zondag 26 Sep tember op de wielerbaan aan de Vlaardingsedijk 5 in Maassluis een run- bike-run. De wedstrijd die deel uitmaakt van een onderlinge competitie tussen triathlonverenigingen uit de wijde omtrek, staat ook open voor niet- triathlonleden. De duursportproef start om 11.00 uur maar in het geval dat een te groot aantal deelnemers zich inschrijft, zal om 13.00 uur nog een tweede serie van start gaan. De triatleten moeten na het startschot achtereenvolgens 5 kilometer hardlopen, 20 kilometer fietsen en tot slot nogmaals 2,5 kilome ter hardlopen. HOCKEY - Een wolk van nostalgie lijkt over de Schiedamse en Vlaar dingse hockeywereld te zijn neergedaald. Zowel hockeyclub Asvion als Pollux roepen (oud)leden op om beeldmateriaal uit het verleden te voor- schijn te toveren. Het Schiedamse Asvion is, om een vervolg te geven aan een eerder georganiseerde foto-expositie, op zoek naar oud filmmateriaal over de club. De bedoeling is om met behulp van deze beelden een histori- sche videoband samen te stellen. Het Vlaardingse Pollux zoekt voornamelijk oude foto's. Met deze kiekjes wil de club de opening van het nieuw gebouwde clubhuis wat historische luisterbijzetten. VOETBAL - De kantine van de Schiedamse zaterdag tweedeklasser VVK is sinds kort voorzien van een gesloten TV-circuit. Daarom worden met ingang van dit seizoen alle thuiswedstrijden van VVK integraal op video opgenomen en afgewisseld met reclameboodschappen en club-informatie op de buis aangeboden. Na enkele proefuitzendingen is het TV-circuit on- langs officieel in gebruik genomen. VOETBAL - Na rijp beraad heeft Ary Plomp, gedwongen door persoon- lijke omstandigheden, met onmiddellijke ingang het voorzitterschap van Fortuna Vlaardingen neergelegd. Tot nader orde zullen de voorzittersta- ken door de overige bestuursleden worden waargenomen. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Ves- ten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 13