Van lei en griffel naar pen, papier en computer Nieuw In Vl DE LAAGSTE PRIJS! DE OKTOBER WOONMAAND HOtDJL VAN. Don't miss the bout. Piet Looijen 'De kinderen zeggen altijd: Waar Piet is, is het feest!' MaasposT bmi&q MjuissyaD Inrijden op bewoners was nietzomaar een incident 75 jaar Christelijk Volksonderwijs in Kethel Lezing over Vrouwen-handel B0LSIUS GEURKAARSJES ELDERS 12.98 O D00SJES 3 O V00R ADVERTEREN VOOR EENMALIGE PARTIJ ST EN WE1KBLAD1N SCHIEDAM SCHIEDAM - Onlangs werd Schiedam opgeschrikt door het bericht dat een 26-jarige Schiedammer was ingereden op een groep buurtbewoners. Die zatens nachts nog op de stoep voor het huis van SP- raadslid Cor Janssen een biertje te drinken. Een inci dent dat zomaar uit de lucht kwam vallen? Niet volgens een paar buurtbewoners. Zij beweren dat de spanning al de gehele zomer (en die duurt dit jaar al even) langzaam maar zeker oploopt. Het groepje rond Janssen zou al de hele zomer nachtenlang feest vieren. Daarbij zou het bier rijkelijk vloeien en niet in het minst rekening worden gehouden met buurtbewo ners die de volgende ochtend weer vroeg uit de veren moe- ten om te gaan werken. Wie de groep op dit gedrag aan- spreekt kan, volgens de be woners, rekenen op een fikse scheldpartij en zelfs op be- dreigingen. Zij willen dan ook voor geen goud met naam en toenaam in de krant. Maaspost niet ontvangen? SCHIEDAM - EHBO-vereniging St. Liduina start in de laatste week van September weer met een beginnerscursus EHBO. De cursus bestaat uit negentien lessen, iedere donderdagavond in zalencentrum de Ark aan het Hargplein. De cursus leidt op voor het officiele EHBO-diploma. Hierbinnen valt ook een reanima- tie-opleiding. Het cursusgeld bedraagt fl. 195,- (inclusief les- boek,materiaal en examenkosten). Belangstellenden kunnen Zich telefonisch aanmelden, tel. 470 63 03 of 470 09 35. Popschool Tienerdisco Dyslexie Aerobics Dwarsfluit GRILLCAFE BAR BOWLING Anna v. Saksenweg 1 Vlaardingen Tel. (010) 474 07 74 Straatweg 99 Rotterdam Tel. (010) 422 07 48 D00S 3 STUKS oktober I Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 22 September 1999 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.W. Verhoef. Aanvang: 17.00 uur, ds. J. Boer. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J.A. van Lambalgen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. T. Zevenbergen. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J.A. Lambalgen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds W.R. van Wie- ren. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. J. Boer. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. F. van Deursen. Aanvang: 16.30 uur, ds. F. van Deursen. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Ds. A. I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring. Zondag 11.00 uur, euch.vie ring. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.Y. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen eucharistie. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Legcr des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw H. Bolhoe- ve. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63 Aanvang 10.00 uur en 17.00 uur, ds. N. v.d. Want. Wo 19.45 uur, ds. N. v.d. Want. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van derVelden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: Fl. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Het is de hele zomer al 'feest' in de Boylestraat Zondag 12 September, een uur of half drie 's ochtends. De 26-jarige J.J. rijdt in op een groepje mensen die in de Boylestraat op een geim- proviseerd terras zitten. geluids- overlast wordt genoemd als moge- lijke oorzaak voor deze daad. na een woordenwisseling stapt J. in zijn auto en rijdt in op het terras, daarbij raakt een 25-jarige vrouw gewond. De politie houdt J. even later aan in de Bellstraat. Meer informatie geeft het bericht dat de politie de volgende dag naar de pers verzendt niet. Toch lijkt er De aet/'e van de 26-jarige man heeft voor veel beroering gezorgd. iets meer aan de hand dan je in eer ste instantie op basis van het pers- bericht zou vermoeden. Dat beeld wordt bevestigd door buurtbewo ners. „Die overlast is er niet alleen die fatale nacht", beweren zij in koor. Al maanden zou het groepje rond Janssen bijna dagelijks voor overlastzorgen. „Zij houden abso- lut geen rekening met mensen die s ochtends weer vroeg op moeten omdat ze moeten werken. Kleine kinderen worden huilend wakker van de harde muziek. Dat groepje mensen heeft daar maling aan." Voor wat die fatale zondag betreft; J. zou om half twaalf zijn thuisge- komen en aan het groepje hebben gevraagd om het wat rustiger aan te doen omdat hij nog een paar uur wilde slapen voor hij, de dag erop, weer moest gaan werken. Na her- haalde verzoeken vanuit zijn slaapkamerraam zou hij naar bui- ten zijn gekomen en in zijn auto zijn gestapt. Buurtbewoners we- ten te vertellen dat hij daarvoor al herhaalde malen beledigende tek- sten als 'Ga je moeder neuken' naar zijn hoofd geslingerd had ge- kregen. Aanvankelijk zou hij ook gewoon in zijn auto zijn gestapt en zijn weggereden, maar nadat zijn auto zou zijn ekogeld met bierfles- jes en een tuinstoel zou hij zijn om- gekeerd met de bekende afloop als gevolg. Welke rol speelt de Schiedamse politie eigenlijk in dit conflict? Is de politie dan niet gebeld vanwege de geluidsoverlast? Jawel. Om een uur of een is een surveillancewa- gen langs geweest. Er viel niet veel van de geluidsoverlast te constate- ren. „Ja vind je dat gek?", bewe ren de buurtbewoners. „Ze zitten altijd met een scanner. Zodra ze horen dat er aan een wagen wordt gevraagd om even door de Boyle straat te rijden houden ze zich ge- deisd." En de maandenlange voorgeschiedenis dan, is de politie dan niet eerder gebeld? „Integen- deel", beweren de bewoners. „We hebben al zo vaak gebeld. Ver- schillende mensen trouwens, niet alleen die jongen die nu door het lint is gegaan." De politie kan daar echter niets overterug vinden. C. Willems, na- mens de politie: Wat ons betreft is er geen sprake van erge overlast of van een voorgeschiedenis. Er is niets over terug te vinden. Als je belt met een klacht wordt dat gere- gistreerd. Ik zeg niet dat het voor honderd procent werkt maar het is natuurlijk wel een indicatie." Een maar zit er echter wel aan dat regi- stratiesysteem. Anonieme tele- foontjes worden niet geregi- streerd. Als er dus anoniem is ge beld over geluidsoverlast in de Boylestraat is dat voor de politie niet meer terug te vinden. „Ja..als je de politie niet vertrouwt moet je later ook niet gaan klagen'meent Willems. Door de buurtbewoners wordt dat argument weggehoond. Zij heb ben inderdaad niet zoveel vertrou- wen in de politie en dat is er na de actie van J. ook niet beter op ge- worden. De mensen durven inder daad alleen anoniem aangifte te doen. Daar is de groep 'pimpelen- de' buurtbewoners te bedreigend voor. „Kijk, Janssen beweert ge woon: ik ben raadslid, mij maak je toch niets", beweert een van de buurtbewoners. Janssen zelf wil niet teveel meer kwijt over de hele zaak. „Er wordt wel eens buiten gezeten, maar wat er nu allemaal wordt beweerd is sterk overdre- venHet is zeker niet iedere avond. Kijk, niemand heeft natuurlijk ge- teld hoe vaak we nu werkelijk bui ten hebben gezeten. Mensen moe ten nwat meer verdraagzaam zijn. Je moet toch een beetje schipperen met alle mensen." Over bedrei- gingen wil Janssen al helemaal niet horen. Als ik ergens tegen ben is het wel daartegen." Ondertussen is de spanning in de Boylestraat hoog opgelopen. Buurtbewoners staan lijnrecht te- genover elkaar. Een ding lijkt wel vast te staan J.J. komt er voorlopig niet terug. Door Erik Meijer SCHIEDAM - Het Goede Be richt... Onder die titel heeft Siem Rosman een jubileumboek ge- schreven over 75 jaar Christelijk Volksonderwijs in Kethel. Een ti tel met een dubbele betekenis. Het Goede Bericht slaat in eerste in stantie op het bericht van de raad van de gemeente Kethel en Spa- land dat de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs per 1 September 1924 gebruik mag gaan maken van het bestaande schoolgebouw met drie lokalen aan de Vlaardingseweg. Daar- naast verwijst de titel van het boek naar de film Warta Sari ('het goede bericht') die de kinde ren in 1928 in Schiedam zagen; een film die 'niet anders wil dan een nuchter en duidelijk beeld ge- ven van de zendingsarbeid'. De film is tijdens de jubileumbijeen- komst van de school, ruim zeven- tig jaar na dato, opnieuw te zien. De datum is al genoemd: 1 Septem ber 1924 begint de eerste christelij ke school in Kethel. Pas in 1924 en dat is eigenaardig. In andere ge- Het boekje belicht 75 jaar christelijk onderwijs in Kethel. Foto Roger van der Kraan meenten kwam het christelijk on derwijs al veel eerder van de grond (in Schiedam al in 1861). Rosman heeft daar wel een verklaring voor gevonden. Weliswaar zou er in Kethel in 1912 in hervormde kring een groep van mensen zijn die een schooltype wensen dat meer aan- sluit bij hun religieuze overtuigin- SCHIEDAM - ZusterToos van Kaam komt woensdag 29 September bij de St. Jan de Doperparochie spreken over de vrouwenhandel. Men schat dat in de Europeese Unie in 1995 ongeveer 500.000 vrouwen verhandeld werden. De meest voorkomende en meest zichtbare vorm van vrouwen handel is waarschijnlijk de gedwongen prostitutie. Een andere vorm be treft de zogenaamde 'postorder-bruiden', waaraan malafide huwelijksbu- reaus veel geld verdienen. Deze vrouwen komen terecht in een huwelijk, waarin ze als gratis bedpartner en huishoudster aan alle wensen van de man moeten voldoen. Een derde vorm is de handel in 'huishoudelijke hul- pen', die worden mishandeld en misbruikt door hun werkgevers en van hun papieren worden beroofd. En dan zijn er nog de vrouwen die als 'ar tiest' (go-go danseres) werken en dezelfde ervaringen meemaken. De Werkgroep Religieuzen Tegen Vrouwenhandel bestaat momenteel uit 23 leden. De meesten hebben jarenlang in de 'missie' gewerkt. De zusters willen met hun vele kontakten, verspreid over de hele wereld, een bijdrage leveren in de strijd tegen vrouwenhandel. De lezing duurt van 14.00 tot 16.00 uur en wordt gehouden in het parochiecentrum aan de Mgr. Nolen slaan 99. gen; een grote groep wil, ter wille van het toenmalig hoofd van de openbare school, E. W. Lindeijer, daartoe nog niet overgaan. Lindeij er werd geacht om zijn belijdend christelijk beginsel als lid van de Lutherse Kerk. Besloten werd te wachten tot hij met pensioen zou gaan. En alzo geschiedde. De 75 jaar dat de school bestaat worden door Rosman in drie moot- jes van elk 25 jaar gehakt. De eerste 25 jaar kenmerken zich met name door de ftnanciele malaise. De pe- riode van de depressie is daar natur- lijk mede debet aan. Toch weet de school het hoofd altijd net boven water te houden en veelal is er toch geld voor een schooluitje, naar Den Haag bijvoorbeeld en vandaaruit met de tram naar Wassenaar. Dan een wandeling van ruim twee uur (kom daar nu maar eens om) naar de speeltuin n de duinen. De oorlogsja- ren gaan zonder noemenswaardige strubbelingen voorbij. In deze pe- riode wordt de school uitgebreid met een bewaarschool (kleuter- school). De school wordt van no- vember '44 tot maart '45 bezet door de Duitse Wehrmacht, dus staat de school vier maanden praktisch stil. De periode van 1949 tot 1974 ken merken zich door de stormachtige ontwikkeling van Schiedam, waar- toe Kethel inmiddels behoort. De wijk Groenoord wordt gebouwd en veel nieuwe kinderen moeten on derwijs gaan volgen. Uitbreiding met een nieuw gebouw blijft dan ook niet lang uit. Eerst wordt in 1951 een nieuw schoolgebouw met vier lokalen neergezet aan de Vlaar dingseweg,in 1957 moet het al wor den uitgebreid met nog eens drie lo kalen. De naam wordt veranderd in Koningin Juliananschool. Dan volgt een nieuwe school aan de Eduard van Beinumlaan met maar liefst zeven klassen voor de lagere school en drie voor de kleuter- school. De naam wordt dokter Sau- erschool (naar de eerste voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Kethel). De laatste 25 jaar van de historie van de school kenmerkt zich door grote turbulentie voor bestuur en school- leiding. Het aantal leerlingen neemt sterk af, de wijk Groenoord ver- grijst. Het Rooms-Katholieke en Protestants-Christelijke onderwijs gaan samenwerken in de Sauer/ Bekkersschool. Van de zijde van het rijk komt de ene bezuinigings- maatregel na de andere. Dat leidt ook tot een fusie van de Koningin Julianaschool met de Dokter van der Kuij school, die verder gaat als de Christelijke Basisschool Kethel. Interessant is de geschiedenis rond de oprichting van de School voor Christelijk Volksonderwijs te Keth el en haar 75-jarig bestaan zeker. Rosman volstaat niet met een be- schrijving van de gebeurtenissen in Kethel op zich. Hij trekt ze in een breder historisch kader door ook de ontwikkelingen in een landelijk perspectief neer te zetten. De schoolstrijd, de diverse wetswijzi- gingen, de bemoeienissen van de gemeente: het krijgt allemaal een plaats. Dat maakt Het Goede Be richt... tot meer dan een jubileum boek. Het is een aanwinst voor de geschiedschrijving van Schiedam en dan met name voor die van Keth el. Het Goede Bericht... is in die zin inderdaad een goed bericht, voor ie- dereen die op welke manier dan ook zijn of haar steentje heeft bijgedra- gen aan de historie van de school, maar net zo goed voor een ieder die gei'nteresseerd is in de geschiedenis van dit stukje Zuid-Holland en een must voor de echte verzamelaar. Bij onderstaande adres- sen kunt u de Maaspost alsnog ophalen. Sigarenmagazijri van de Boor, Groenelaan 53 Stadskantoor, Stadserf 1 Plusmarkt van der Meer, Mgr. Nolenslaan 516-518 Rotterdams Dagblad, Over de Vesten 3 SCHIEDAM - Popschool Schie dam heeft nog plaatsen vrij voor basgitaristen (twee jongeren, enigs- zins gevorderd en een volwassene, enigszins gevorderd) en drummers een jongere, enigszins gevorderd, twee volwassenen, enigszins ge vorderd en een volwassene, gevor derd). De lessen worden gegeven in het gebouw aan de Lange Nieuw straat 183 op woensdag- en donder dagavond. De lessen duren onge veer anderhalf uur. Voor meer info: 426 96 80. SCHIEDAM - In De Blauwe Brug is vrijdag 24 September de eerste tie nerdisco van het nieuwe seizoen. Van 19.00 tot 20.30 uur voor tien- tot twaalfjarigen en van 21.00 tot 23.00 uur voor de jeugd van dertien tot zeventien jaar. De entree be draagt fl. 1,50 voor de jongste groep. De 'ouderen' betalen fl. 2,50. De disco-avond is alleen be- stemd voor pasjes-houders. Wie nog geen pasje heeft kan er bij het wijkcentrum 66n aanvragen, tel. 247 04 64. SCHIEDAM - Balans, een vereni ging voor en door ouders van kinde ren met ontwikkelings- en/of ge- dragsproblemen zoals dyslexie en AHDD/ADD, orgsniseert donder- dag 23 September een inloopavond voor ouders van dyslexische kinde ren. Op deze avond kunnen de ou ders met elkaar van gedachten wis- selen. de avond wordt gehouden in wijkcentrum de Stuurhut, Nijhoff- plein 21 en begint om 20.00 uur. SCHIEDAM - Kluphuis Oost start met een aerobicsgroep voor vrou wen die iets aan hun conditie willen doen. De aerobicslessen worden ie dere dinsdag van 09.00 tot 10.00 uur gegeven. Een deskundige lera- res begeleidt de lessen. Het lesgeld bedraagt twintig gulden per zes les sen. Er is kinderopvang voor kinde ren tot vier jaar. Wie hiervan ge bruik maakt betaalt fl. 26,- per zes lessen. Aanmeldingen: 245 18 18. SCHIEDAM - De christelijke mu- ziekvereniging Harpe Davids heeft nog plaats op een orientatiecursus dwarsfluit. De cursus bestaat uit acht lessen van elk dertig minuten. De vereniging stelt gratis instru- menten ter beschikking. De lessen worden gegeven op dinsdagavond in verenigingsgebou w De T amboe- rijn aan het Nijhoffplein 22. Het cursusgeld bedraagt tachtig gulden. Aanmelden bij Harpe davids, tel. 471 59 59. K 1» carte grlll-kouken en grote bar. Oude havensfeer waar Je ook nog kunt bowlen. All-in arrangementen vanaf 49,50 ii in meer dan 15 verschillende geuren SCHIEDAM: Broersveld 67-76 (naast Bas v/d Heijden Op woensdag 29 en donderdag 30 September besteedt de redactie van Maasstad weekbladen extra aan- dacht aan het wonen. In dit katern dat geheel in het teken staat van de Okto- ber woonmaand, wordt ook een leuk spelelement mee- genomen dat interessant is voor lezers en adverteer- ders. De prijzen die gewonnen kunnen worden, kunnen alleen ingeleverd worden bij de adverteerders die mee- doen aan de Oktober woonmaand aktie. NATIONALS WOONMAAND Heel veel aandacht dus voor de advertenties qp de Oktober woonmaand pagina's! Heeft u belangstelling voor adverteren op deze pagi na's, bel dan even met onze accountmanager Danny Advocaat. Zijn rechtstreekse telefoonnummers is 010- 4004318. ill? De kinderen uit de wijk weten het dondersgoed: waar Piet Looijen opduikt, valt wat te vieren. Als jongerenwerker in de Oleanderbuurt doet hij al jaren mee aan het Opzoomeren, altijd met een aantal kinderteams. 'Want die jongelui zijn altijd wel ergens voor te porren.' Wanneer is voor hem de grote parade op zaterdag 20 november een succes? .,'Als de kinderen aan het eind van de dag met een big-smile naar huis gaan, ben Ik tevreden. Want daar doe je het allemaal voor.' En het hoedje, zelfgemaakt Piet? 'Nee, dat hebben de kinderen gemaakt. Die kunnen dat immers veel beter dan Ik.' COLIL MORGLNI-PARADL Op zaterdag 20 november nemen 1000-den Rotterdammers deel aan de 60LH MOR&tN'.-parade, het sluitstuk van de Opzoomercampagne 1999. Rotterdammers van allerlei culturen en generaties zullen elkaar groeten. Voor deze bijzondere gelegenheid nemen zij natuurlijk een hoed, pet of ander hoofddeksel mee. Opzoomtr Mm, $cMtdnnMd|)k 55a 3011 EE RatMani, Matom 213 10 55

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3