Scenic geslaagd Space Runner maakt Space Class compleet Audi A2 concept- stadium ontgroeid Fiat Seicento Hobby kshn»? SPECIFICATIES BUZONDERHEDEN UITRUSTING De Megane Scenic verkoopt als een speer. Toch heeft Renault re- denen gezien om deze populaire ruimte-auto aan te passen. Puur om de toenemende concurrentie in de ze klasse voor te blij ven. Als trend setter met dit model wil het Franse merk marktleider blijven, vandaar. Drie jaar geleden lanceerde Re nault zijn compacte ruimte-auto als onderdeel van de Megane-familie. De Scenic bleek een schot in de roos. Door zijn gestroomlijnde vorm en zijn multifunctionele inte- rieur met veel ruimte trok hij de belangstelling van mensen die ruimte willen voor gezin en vrije tijd. Die tegelijk een aparte auto zoeken, die verschilt van een door- snee stationwagen in de midden- klasse. Inmiddels zijn er wereldwijd 730.000 Renaults Scenic verkocht. Dit model is goed voor vijftig pro- cent van de totale Megane verko- pen. Nog steeds gaat de auto als het spreekwoordelijke zoete broodje over de toonbank. Renault bouwt er 1.600 per dag. Om aan de vraag te voldoen moet de productie omhoog worden geschroefd naar 1.800. Een nieuwe, veel agressievere voorkant en een pakket extra vei- ligheidsvoorzieningen geven de tweede generatie Scenic extra vuur. Zo zijn voor- en zijairbags standaard evenals abs. De berg- ruimte in de auto is zelfs met 100 liter toegenomen, verdeeld over talrijke opbergbakken en -vakken. De carrosseriegarantie tegen door- roesten van binnenuit is verhoogd naar twaalf jaar. De benzinemotoren van de Scenic zijn voortaan louter zestienklep- pers. Nieuw zijn een 1,4-liter van 95 pk en een 2,0-liter met variabele kleptiming van 140 pk. Dan is er nog een 16-liter van 110 pk. Bij de dieselkrachtbronnen valt te kiezen uit een 65 pk sterke 1.9D en een di rect ingespoten dTi van 100 pk. Rijden doet de Scenic nog steeds als de beste. Hij blinkt uit in sou- plesse, vooral de versie met de krachtige 2,0-liter motor. De op papier veel bescheidener 1,4-liter komt echter ook verrassend vlot uit de voeten. De auto blijkt boven- dien stil. De extra achter dashboard en schutbord verstopte demping doet zijn werk voorbeeldig. Renault levert tevens een Scdnic met dieselmotor (dTi) en auto- maat. en combinatie die in deze klasse tamelijk bijzonder is. De au- tomaat schakelt nagenoeg schok- vrij en benut de prestaties van de diesel optimaal door het toerental laag te houden. Dan levert de motor geweldig veel kracht en is de brandstofconsump- tie zeer gering. Motortype: viercilinder in lijn Cilinderinhoud: 1.108 cm3 Vermogen: 40 kW/54 pk bij 5.500 t.p.m. Max. koppel: 85 Nm bij 3.250 t.p.m. Acceleratie: 13,8 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 150 km/uur. Gem. verbruik: 5,8 ltr/100 km. Prijs: 19.995,- Centrale vergrendeling Elektrisch bediende zijruiten voor Getint glas Achterbank neerklapbaar in twee delen Lichtmetalen wielen Spiegels van binnenuit verstelbaar Italiaansfijnproevertje De Fiat Seicento Hobby staat ons uitdagend aan te kijken in de kleur Sprizz Orange. De term Sprizz zegt misschien weinig, Orange spreekt al meer tot de verbeelding. In het echt moet je denken aan een combinatie van goed en oranje. Het geeft de Fiat een vrolijke uit- straling. We bereiden ons dan ook voor een op weekje boordevol rij- plezier. Het Italiaanse fijnproever- tje stelt ons allerminst teleur. De Seicento heeft een hoge aai- baarheidsfactor. Velen sluiten de Italiaan liefkozend in de armen. Daarvoor heeft de kleine spruit de juiste ingredienten in huis zoals een goede standaarduitrusting en de keuze uit veel fraaie kleuren. Sterkste punt van de kleine Fiat is en blijft echter zijn uiterlijk. De Seicento is gewoon een lekker ding om- te zien. Het model oogt lekker sportief. En de 1,1 litermo- tor bezit meer dan genoeg Italiaans temperament om de Fiat en vlot karakter te bezorgen. De viercilinderlijnmotor heet Fire. En inderdaad komt de Seicento aan vermogen niets te kort. Ondanks zijn geringe inhoud levert de krachtbron 40 kW (54 pk). Het maximale koppel bedraagt 85 Nm. Vertaalt in prestaties betekent dit voor de Hobby een topsnelheid van 150 kilometer per uur. De combinatie van het relatief lichte voertuiggewicht (710 kg) en het fraaie koppel (85 Nm) zorgt ervoor dat de Seicento verrassend snel ac- celereert. De 0-100 sprint vergt slechts 13,5 seconden. Dat is vol- doende om juist in de stad menig medeweggebruiker te vlug af te zijn. Het onderstel van de Fiat heeft geen enkele moeite om de 17.995 gulden. Wij de prijslijst be- studeert ziet meteen dat er ook al een Seicento met 1,1 Fire-motor is voor 15.995 gulden. Dat is de Young-uitvoering. Deze stelt het ten opzichte van de Hobby zonder in carrosseriekleur gespoten bum pers en spiegels, zonder lichtmeta len velgen, zonder elektrisch be- dienbare ramen en zonder af- standsbediening. Wat natuurlijk blijft is het handzame en vlotte ka rakter. En de prijs is ronduit scherp te noemen. In een tijd dat de klaslokalen over- vol dreigen te raken komt Mitsubi shi met de nieuwe Space Runner. Hiermee is wat Mitsubishi betreft de Space Class compleet. In min der dan een jaar tijd heeft Mitsubi shi drie nieuwe Multi Purpose Ve hicles (mpv's) in haar programma. De Runner valt qua prijs en for- maat keurig tussen de in ons land gebouwde Space Star en de zeven- persoons Space Wagon. Het nieuwe model heeft dezelfde bodemplaat als de Space Wagon. Wei zette Mitsubishi de zaag erin om de auto korter te maken. Het resultaat is een heel ftjn rijdende mpv die ook sportieve uitspattin- gen niet schuwt. We zijn op stap met de 2.0 GLX. Op papier krijgt deze misschien de wat laatdunken- de titel van instapper. Echter, met 136 pk (100 kW) komt de Space Runner prima uit de verf. In slechts elf seconden sprint de mpv vanuit stilstand naar de honderd kilometer per uur. De topsnelheid bedraagt dik 185 kilometer per uur. Behalve snel is de 2.0 GLX tevens comfor- tabel en voorzien van een riante standaarduitrusting met onder meer twee airbags, elektrisch be- dienbare spiegels en ramen, airco en centrale portiervergrendeling. Het uiterlijk van de Space Runner is sportief en zeker ook gewaagd te noemen. Meest opvallende ken- merken zijn de forse koplampen, de uitgeklopte spatborden en de schuifdeur rechtsachter. De lam- pen zijn grote clusters waarin de stadslichten, de dimlichten en de standaard mistlampen zijn onder- gebracht. De dikke spatborden ge ven de auto een sportief voorko- men en bieden onderdak aan de forse 15 inch velgen. Het dashboard is nagenoeg iden- tiek aan dat van de Space Wagon. Dat kreeg destijds veel lof. De schakelpook zit op het dashboard en daardoor perfect onder handbe- reik. Hierdoor is tussen de voor- stoelen genoeg ruimte om in de au to naar achteren te 'lopen'. De za- kelijke rijder kan hier mooi zijn koffertje parkeren. De achterpassagiers komen in de Runner niets te kort. De auto be- schikt over veel zitruimte en een prima bank met twee hoofdsteu- nen. De rugleuning is bovendien in ruime mate verstelbaar. Voor meer bagageruimte is de achterbank in twee delen te verwijderen. Dan ontstaat een grote laadruimte met een vlakke laadvloer. De delen zijn ook opklapbaar. De Space Runner 2.0 GLX is er vanaf 49.995 gulden. Dat is zonder meer scherp te noemen. Mitsubishi levert de Space Runner ook met haar revolutionaire 2.4 GDI-mo- tor. Met 150 pk en een koppel van 225 Nm is deze een fractie sneller dan de 2.0 GLX. De topsnelheid ligt ook iets hoger. De prijs ligt echter beduidend hoger: 61.995 gulden. Voor dat geld heeft de Mit subishi wel tal van extra lekkernij- en aan boord. Zo heeft dit model onder andere standaard een anti- blokkeerremsysteem, zij-airbags, extra spoilers, lichtmetalenvelgen en een verchroomde grille alsmede een met leer bekleedt stuurwiel en dito pookknop. Wij nemen genoe- gen met de 2.0 GLX. Met de Lybra toont Lancia weer zijn ware gezicht. Het merk gaat zich onderscheiden van stalgeno- ten Fiat en Alfa Romeo. Onder een ronduit geraffineerde verpakking herbergt deze auto talrijke techni- sche snufjes. Daardoor is het een waar genot om met deze auto, die met ingang van nu bij de dealers staat, te rijden. Geruime tijd terug beleefde de Ly bra al zijn internationale debuut. Het is een stijlvolle auto, bedoeld als opvolger van de Dedra. Maar wel beschouwd staat hij een stap of wat hoger op de ladder. In luxe en kwaliteit sluit hij aan bij de grotere k (kappa) van dit Italiaanse merk. We rijden met een Lybra 1.8 LX (131 pk). In de auto valt direct de mogelijkheid om de temperatuur links en rechts gescheiden te rege- len. Hieraan is tevens een aircondi- tioning gekoppeld. Centraal in de middenconsole prijkt een display met een klok. Toets je de radio aan, dan projecteert dat scherm alle voorgeprogrammeerde zenders en talrijke andere audio-functies. Het Ainerikaanse topmerk Bose staat garant voor topkwaliteit in geluid. De bediening van de audio-instal- latie kan ook op het stuur. En heeft de koper gekozen voor de tele- foonoptie dan kan treft die ook hiervoor de bedieningstoetsen op het wiel. Handsfree bellen is hier mee een fluitje van een cent. Ex- clusiviteit straalt van het interieur af dankzij prachtige materialen, als alcantara, houten strips en smaak- volle vormen. De Lybra is stil en heeft een com- fortabele vering. Voor een auto met een Italiaans karakter is dat zelfs ongewoon. Maar gelukkig, met speels gemak, alleen een Itali aan waardig, laat de Lancia zich als een speer door de bochten ja- gen. Het onderstel biedt een uitste- kende en strakke wegligging. De prijslijst begint bij 45.950 gul den. Dat bedrag dient te worden neergeteld voor de Lybra 1.6 16V LS, het instapmodel. Maar die komt pas volgend jaar. Wie nu een Lybra wenst, moet minimaal 47.950 gulden meenemen voor de 1.8 16V LS. Speciaal voor de Ne- derlandse markt is er een business- pakket van duizend gulden. Dat omvat automatische klimaat con- trole, lichtmetalen wielen, mist lampen voorin en een gedeeld neerklapbare achterbank. Normaal kosten deze opties samen 5.250 gulden. Andere motorvarianten zijn een 2,0-liter vijfcilinder van 154 pk en twee diesels van 1,9-liter (105 pk) en 2,4-liter (134 pk). Deze laatste heeft eveneens vijf cilinders. De prijzen van de diesels beginnen bij 52.450 gulden. Hij heeft een volledig aluminium carrosserie en weegt slechts 895 kilogram: de Audi A2. Twee jaar geleden verscheen de auto als pro totype op de autoshow van Frank furt. Op diezelfde show presenteert Audi nu de definitieve versie van het compacte model. De auto ver- schijnt in de tweede helft van vol gend jaar in de Nederlandse show rooms. Dankzij zijn bescheiden gewicht, lage luchtweerstand (Cw-waarde: 0,28) en zuinige motoren is de A2 uitermate zuinig. Hij verschijnt met een driecilinder turbodiesel- motor (75 pk), die slechts 4,2 liter per 100 kilometer (1 op 23,8) ver- bruikt. Met de viercilinder benzi- nemotor, die exact hetzelfde ver mogen levert als de diesel, komt het verbruik per 100 kilometer op 6,1 liter (1 op 16,4). De A2 oogt enorm futuristisch. Vooral de zeer schuin aflopende daklijn valt op, met het subtiele spoilertje op de achterruit. Het kor- te neusje herbergt's werelds eerste 'service-module': achter een weg- klapbare afdekking zitten, heel makkelijk bereikbaar, de oliepeil- stok en de vulopeningen voor olie en ruitensproeiervloeistof. Het interieur biedt volop variatie- mogelijkheden. De achterste zit- plaatsen zijn niet alleen neerklap baar, maar ook verwijderbaar, zo- dat grote voorwerpen probleem- loos achterin passen. aangeboden pk's te verwerken. De Seicento stuurt lekker direct en als bestuurder weet je precies wat zich tussen de wielen en het asfalt af- speelt. Voor heeft de auto schijf- remmen en achter trommels. Deze zijn ruim op hun taak berekent. De Seicento Hobby heeft een beet- je een tweeledig karakter. Ener- zijds dweept hij met mooie en praktische zaken zoals een in twee delen neerklapbare achterbank en in carrosseriekleur uitgevoerde spiegels en bumpers. Daardoor heeft de auto een luxe uitstraling. Anderzijds geven de lichtmetalen- wielen en de pittige Fire-motor juist blijk van een sportieve in- borst. Met de Hobby kun je dan ook heerlijk gooien en smijten. Deze opvolger van de populaire Cinquecento geeft een gunstige verhouding tussen prijs en rijple- zier. Juist in het steeds drukkere randstedelijke verkeer bewijst een auto als de Hobby prima diensten. De auto staat in de prijslijst voor

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 11