'Soms is on-af beter geslaagd dan een voltooid werk' 'Het is er oud, stoffig en je ziet alleen maar schilderijen' i 699 139 599 159 BERGWEG 110 ROTTERDAM TEL: 010-4.618.600 Stadsgehoorzaal Theater a.d. Schie Theater de teerstoof SPIEGELREFLEX CAMERA PANORAMA CAMERA Mooi, niet a fEen expositie van onvoitooide kunstwerken Nationale Junior Museumweek ook in Maassluis Expositie E Ruziestoel Onze inkopers zijn naar de nationale- en internationale beurzen. Zij geven ons nog 1 week de tijd om ruimte te maken voor de nieuwe modellen. De planken moeten leeg. Het gaat om laatste modellen, kleine aantallen en demonstratie apparatuur die weggaan met hoge kortingen. Soms zonder doos, een klein krasje of alleen een beetje stoffig, maar altijd met volledige Correct garantie. Deze eenmalige koopjes zullen u altijd het gevoel geven dat u een fantastisch apparaat heeft gekocht voor een lucky prijs. Autofocus spiegelreflex camera met automatische stand en verschillende programmastanden (portret, landschap, actie, of close-up). Via de zoeker krijgt u informatie en ziet u precies hoe u fotografeert. Incl. Minolta 28-80mm objectief. 99T- MINOLTA MINOLTA DYNAX 500 Si MET 28-80 MM OBJECTIEF LUCKYSALE PRIJS filter heeft een rode ogen reductie. Daarnaast is de camera voorzien van een panoramastand, zodat u ook schitterende landschap foto's in de breedte kunt maken. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 12.3x3.7x4.1 cm. SAMSUNG SAMSUNG FINO40S COMPACTCAMERAMET PANORAMA Automatische filminleg, -transport en -terugspoelen vergroten het bedieningsgemak. De ingebouwde LUCKYSALE PRIJS v.. Voorzien van registratie mogelijkheid van datum, tijd en een titel. 2x zoom (23-46 mm). Dankzij het APS systeem kunt u kiezen uit 3 beeld- formaten: classic, breedbeeld en panorama. In zilver kleur uitgevoerd. Compleet met fotorolletje en ontwikkelen en afdrukken van het eerste fotorolletje. ms Canon Art.nr. 805 CANON IXUS2APS COMPACTCAMERA Ultra compacte camera met een uniek autofocus systeem en ingebouwde flitser in een roestvrij alen body. CORRECT PRIJS Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een 1 I I I super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. Sterrenkijken, een fantastische hobby met deze stabiele refractor telescoop met een maximale vergrotingsfactor van 402x. Incl. stabiele regelbare 135 cm houten statief. 499C" Art.nr. 29861 ALLEEN ZATERDAG 20KT. VAN 17.00-18.00 UUR TRESCO 607700 MM ASTRONOMISCHE STERRENKIJKER MET 402X VERGROTING LUCKYSALE PRIJS ZOHDAG 3 OKTOBER GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur en zaterdag 09.00-18.00 uur. Woensdag 29 September 1999 MaasposT fpCus wx54 HetVolk Gebakken meeuw Voorstellingen van Het Volk zijn spannend en dortrokken van een aansteke- lijk melancholieke humor. Gebakken meeuw is een gezellige theateravond vol treurnis, waarbij een troosteloze barman en dir filosofisch ingestelde vaste jongens u alles aan de weet laten komen omtrent zelfkant, lotgenoot- schap en overleven. Gebakken meeuw speelt zich af in een wachtkamer an nex dranklokaal dat gelegen is in een geisoleerd en verlaten gebied. De daar schaarse aanwezigen houden zich onledig met het doden van de tijd. Met vergeelde foto's, oude brieven, kledingstukken en andere parafernalia trachten zij het verleden te reconstrueren en wanhopig een toekomstver- wachting te formuleren. Op subtiele wijze tracht de filosofisch ingestelde kastelein/beheerder de wachtenden bewust te maken van de uitzichtloze si- tuatie waarin zij zich bevinden. Ook in deze productie zal het mannelijk on- vermogen weer een grote en misschien alles beslissende rol spelen. Donderdag 7 oktober, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 27,50/fl. 25,-. Purper XX In het j aar 2000 bestaat Pur per twintig (XX) jaar. U be- grijpt, dat vraagt om een feestje. Een feestje waar de leden van het eerste uur, Frans Mulder en Alfred van den Heuvel, aan u en aan de andere Purpermannen, eens haarfijn uit de doeken zullen doen hoe het nu allemaal zo gekomen is. Is het echt waar dat er nooit eens ruzie was, maar altijd succes en voile zalen? Of sloegen ze elkaar soms de hersens in, loerde er regelmatig een faillissement en hadden ze op weg naar Vlaardingen vrijwel altijd een lekke band? Was de ben zine in 1980 echt nog op de bon? En was Adelheid Roo- Purper XX. Foto Piek sen echt een transseksuele Boeddhistische monnik? Waar waren de heren trouwens toen de Berlijnse Muur viel? Op al deze en nog andere vragen krijgt u een antwoord in Purper XX. Of zoals de heren zeggen: „We hebben altijd gelogen. Het is dus hoog tijd dat de waarheid aan het licht komt. Vrijdag 8 oktober, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 37,50/fl. 35,-. The Champs Country Line Dance Country Line Dance maakt een explosieve groei door in Nederland en is ook in Vlaardingen een veel beoefende hobby van veel country-liefhebbers. Roy Verdonk en Tom Mickers die samen dit country-line-dance duo vor- men, zijn niet zomaar dansers. Zij mogen zich allebei wereldkampioen noe- men. De Champs gaan zelfs nog verder en brengen een mengeling van elec tric boogie, breakdance, hip hop, house en disco, gewoon alles door elkaar. Lekker dansen maar dan op country muziek. De Stadsgehoorzaal stelt u in de gelegenheid om te genieten van een geweldige musicalshow met meer dan twintig mensen op het podium, een live band en niet te vergeten... de Champs. Na afloop: zelf dansen in de Harmonie op het Herfstbal. Zaterdag 9 oktober, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 47,50/fl. 45,-. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Stadsgehoorzaal, Schiedamse- weg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. RO Theater Rotterdams Philharmonisch Orkest Dido en Aeneas Het verhaal van Dido en Aeneas, zoals het door de Romeinse dichter Vergi- lius in zijnAeneis' werd opgetekend, is een van de grote tragische liefdes- verhalen van de Westerse literatuur. Na de val van Troje vlucht Aeneas met de zijnen uit de brandende stad. Van zijn moeder, de godin Venus, krijgt hij opdracht een nieu we stad te gaan stichten in het westen, het toekomstige Ro me. Op zijn vele omzwervingen komt Aeneas in Carthago aan waar konin- gin Dido heerst. Beiden worden verliefd op elkaar. Maar de plicht om een nieuwe stad te stichten, dwingt Aeneas haar achter te laten. Dido kan dit ver- trek niet verwerken en pleegt zelfmoord. De vloek van de stervende konin- gin vergezelt de Trojanen op hun verdere reis en die vloek wordt uiteindelijk vervuld want Rome zal geen ergere vijand kennen dan de stad van Dido: Carthago. Dido en Aeneas is een solo-voorstelling van Joop Keesmaat in een regie van Peter Sonneveld. In de voorstelling worden de vier boeken van Dido en Aeneas tot een geheel gevormd. Het geheel wordt begeleid door de (live)-muziek van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat fragmenten speelt uit de gelijknamige opera van Purcell. Woensdag 6 oktober, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 37,-/fl. 34,50, tweede rangfl. 32,-/fl. 29, 50. Dansgroep Krisztina de Chatel Lara en andere helden uit de virtuele wereld De meeste choreografieen van Krisztina de Chatel zijn avondvullende pro- ducties waarin dans, muziek en beeldende kunst op bijzondere wijze samen gaanHet nieu we programma van Dansgroep Krisztina de Chatel, bestaande uit twee choreografieen, heeft als ingrdienten dans, computerspel, video- beelden en live-muziek. Voor de choreografie van het eerste deel van Lara en andere helden uit de virtuele wereld liet Krisztina de Chatel zich inspire- ren door het populaire computerspel Tomb Raider/Lara Croft. De virtuele wereld van Lara Croft wordt live gemanipuleerd door een whizzkid. Voor de tweede choreografie heeft de Chatel zich laten inspireren door een andere ster uit de virtuele wereld. Vrijdag 8 oktober, aanvang 20.15 uur, toegang eerste rang fl. 35, -/fl. 32,50, tweede rangfl. 30,-/fl. 27,50. Jan Rot Meisjes „De lat moet hoog", ijsbeerde Jan Rot door zijn werkkamer. ,,Ik moet ze laten huilen van het lachen en laten lachen door hun tranen heen. Een avond als een wervelstorm, die je hemels hoog in vervoering brengt en je daarna met beide benen terugbrengt op aarde. Een wervend stukje, een knappe foto en een pakkende titel*mompelde hij in zichzelf. Meisjes is het vijfde thea- terprogramma van Jan Rot. Over moeders en hoeren, bakvissen en potten, de vrouw in zijn leven en de vrouw in hemzelf. Maar vooral veel mooie lied- jes over veloren liefdes, want daar houden meisjes van. Zaterdag 9 oktober, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 25,-. Toegangskaarten voor theater de Teerstoof en Theater a.d. Schie zijn ver krijgbaar bij de theaterkassa aan het Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 15.00 uur, tel. 2467467. Door Frank Willemse SCHIEDAM - Iedereen kent ze wel: de klus die nooit is afge- maakt. Een werk waar je ooit aan bent begonnen en die om een of andere reden nooit af komt. Niet dat het werk mislukt is; want dat gooi je weg of kijk je niet meer naar om. Nee, het werk staat te wachten en heeft nog tijd nodig. Met de tentoon- stelling 'Mooi, niet af...', in het voormalig gemeente-archief aan de Korte Haven, laten zo'n twin tig Schiedammse kunstenaars hun onvoitooide werken zien. Tijdens een forumavond werd vrijdagavond gediscussieerd over het hoe en waarom van zo'n blokkade om het werk af te ma ken. Kunstenaars over hun strijd met muze en materie. Organisatoren Rob Maan en Sjef van Duin, onder de naam Kwispel, kregen de opdracht een thema te bedenken voor de jaarlijkse Kunstestafette. Meer dan twintig Schiedamse kunstenaars namen de uitdaging aan om onvoltooid werk in te sturen. Een origineel thema daar het een kijkje geeft in de psy- chische keuken van de kunstenaar. De organisatoren proberen na te gaan welke keuzen de kunstenaar maakt om een werk als 'af of niet- af te bestempelen. Enkele kunste naars wilde niet meedoen en ook hun argumentenhiervoor zijn te le- zen in de prachtig uitgevoerde ca- taloges. Deze publicatie van Kwis pel, met interviews van kunsthisto- rica Anna Tabak, is te koop in de expositieruimte en Schiedamse boekwinkels. De expositie in de zalen van het ex- archief aan de Korte Haven, is door dit ongebruikelijke thema heel divers geworden. De werken hangen, staan of liggen vrij wille- keurig naast elkaar en zonder de begeleidende catalogus is niet even op te maken waarom het werk nog niet klaar zou zijn. Sommige kun stenaars als Bram Uil en Peter Zandvliet hebben een zaal ter be- schikking gekregen waar anderen op een rijtje naast elkaar hangen. Zo heeft Sjef Henderickx 'zijn' zaal vol staan met allerlei objecten als schelpen, bootjes en banken met middenin een beenprothese. Hij werkt nogal chaotisch en zegt dat hij altijd graag 'veel zooi' om zich heen heeft. Tijdens de exposi tie is zijn zaal tevens zijn atelier en werkt hij door aan zijn onvoitooide Kunstwerken en installaties die nog niet 'af' zijn: te zien in het voormalig gemeentearchief. Foto Roger van der Kraan objecten. Het thema 'af of niet af was ook de leidraad voor een discussie-" avond in het voormalig archief. Het forum onder leiding van ad in terim directeur van het Stedelijk Museum, Abe van der Werff, had een voorspeld chaotisch karacter. De meeste sprekers waren de kun stenaars zelf die alleen hun mening of ervaring konden inbrengen. Met als gevolg dat de gespeksleider moeite had om de discussie tot een onderwerp te beperken. Waar de ene kunstenaar vindt dat zij bepa- len met hun handtekening dat iets af is, daar vinden juist anderen dat het proces juist belangrijk is en niet het einddoel. De ene doet niet moeilijk en zegt 'klaar is kees' ter- wijl een andere blijft twijfelen en overschilderen. Daar lijkt toch het probleem te zit- ten: de autonome kunstenaar moet zelf bepalen wanneer iets af is. Kortom de kunstenaar is zijn eigen opdrachtgever. Bij werk in op dracht wordt het een ander verhaal. Opdrachtgever en tijdsdruk bepa len het einde van het kunstwerk. Volgens de nieuwe kunstambte- naar Adriaan Regt moet de op drachtgever de randvoorwaarden bepalen waarbinnen de kunstenaar moet werken. Daarbinnen is hij vrij. „Ik vind niet-af vaak mooier dan afstelde hij provocerend. De voorzitter zwakte deze stelling af met de metafoor dat de op drachtgever een vraag stelt en het antwoord van de kunstenaar komt. Met als risico dat de oplossing niet goed is en dus het werk kan mis- lukken. Net als bij theaterpoduk- ties die vlak voor de premiere af- gekeurd worden. Ook het publiek bepaalt soms wan neer een werkstuk klaar is. Een leuk voorbeeld hiervan gaf Michel Snoep. Zijn schilderij van een mus was nog niet klaar maar al wel ver- kocht. Ook andere mensen vonden het prachtig. Gevolg; moest hij het schilderij nou wel of niet 'af ma ken. Wie weet het beter: het pu bliek of de maker? Tijdens de expositie zijn onvoi tooide werken van de bekende en minder bekende Schiedamse kun stenaars te zien. Namen als Diet Wiegman, Theo Gootjes, Henk Horsten en Martin Moesman zijn in Schiedam al lang vermaard. Maar ook minder op de voorgrond tredende kunstenaars als Pieter Zandvliet, Vincent Botello, Ane Koczorowski en Saskia van Her- wijnen laten hun geblokkeerd werk zien. Sommige werken zien er uit alsof ze nog maar net 'in de steigers' staan, andere werken lij- ken helemaal af. Waarom is de ma ker nog niet tevreden? Aad Riepsame noemt zijn grote schilderij van een hond 'een ellen- de ding' waar hij al zes jaar mee bezig is. Of neem nou het blauwe werk van Monigue Veldhoven: daar blijkt een portret achter te zit- ten! Bram Uil is al sinds 1982 be zig aan een schaakpartij niet op een schaakboord maar op 64 moni- toren en dito videorecorders. He- laas heeft hij nog geen sponsors gevonden voor de dure machines. Met tekeningen en dichtregels laat hij zien hoe het emit moet komen te zien. Een idee is vaak al genoeg zonder dat het uitgevoerd behoefd te worden. De tentoonstelling 'Mooi, niet af...' is gratis te zien tot en met 3 oktober in het voormalig gemeen te-archief aan de Korte Haven 133. Warm aanbevolen. Door Carly Ebeling MAASSLUIS - Een museum be- zoeken is ook voor kinderen leuk, spannend en avontuurlijk. Daarom besloot de Stichting Museumjaarkaart voor het tweede jaar de Nationale Junior Museumweek te organiseren. Vierhonderd musea reageerden op dit initiatief, waaronder het Gemeentemuseum en het Natio- naal Sleepvaartmuseum. De Ju nior Museumweek, die van 25 September tot 3 oktober loopt, draait dit jaar om het landelijke thema 'De Uitvinding.' In het Gemeentemuseum is tijdens deze week ook de tentoonstelling 'De Ruziestoel' te zien. Het doel van de Nationale Junior Museumweek is de drempel van een museum voor kinderen zo laag mogelijk maken. Vorig jaar deed het Gemeentemuseum ook mee aan het initiatief. „Je kon het toen toch wel een succes noemen", zegt Madeleine Heinsbroek, edu- catief medewerkster van het muse um. Worden musea eigenlijk re gelmatig door kinderen bezocht? „Uit zichzelf komen ze niet, maar door middel van een educatief pro ject kunnen we ze wel binnen krij- gen. Maar ze komen tegenwoordig ook wel buiten de school." Het be- zoeken van een museum gaat vol gens haar ook steeds belangrijker worden voor kinderen. „In het voortgezet onderwijs is het ook al in het pakket verplicht. Ze moeten er dan bijvoorbeeld tien afgelopen hebben en daar dan verslagen over maken." Het imago van een muse um is bij de jeugd niet al te best, dat weet ook het Gemeentemuse um. „Als ik aan kinderen vraag wat ze van een museum verwach- ten is het antwoord vaak: oud, stof fig en je ziet alleen maar schilderij en." De door de kinderen op te sporen uitvinding in deze Junior Museum- week is in een aantal woorden om- schreven. „Wij hebben daar een object voor uitgekozen en door middel van een raadsel moeten ze gaan zoeken wat wij ermee bedoe- len", aldus Heinsbrt He. Wanneer Een bezoek aan het museum, voor kinderen soms spannend en leerzaam tegelijk. Foto Roger van der Kraan de kinderen de uitvinding hebben gevonden krijgen zij een stempel in hun Museumpaspoort. Deze speciale Junior Museumpaspoor- ten zijn voor twee kwartjes te ver- krijgen aan de kassa's van de deel- nemende musea, waarbij de kinde ren dan een gratis railrunnerkaartje ontvangen. Behalve scholen kun nen kinderen ook zonder afspraak met hun ouders het Gemeentemu seum bezoeken tijdens de Nationa le Junior Museumweek. Vorig jaar waren de reaches van de kinderen heel enthousiast. „Ze mogen na- melijk zelf op speurtocht gaan, als een soort Sherlock Holmes. Ze doen ook echt hun uiterste best om het gevraagde object te vinden." In het Gemeentemuseum is ook df; tentoonstelling 'De Ruziestoel' te zien. Dit educatieve project voor het basisonderwijs werd op 4 Sep tember geopend en is sindsdien een groot succes. „Als je begint met een vooraanmelding van tien groepen, na de opening alleen maar telefoontjes hebt gehad van scholen die zich wilden aanmelden en tot nu toe ruim veertig groepen in je museum hebt, kun je wel spreken van een zeer geslaagd pro ject." Een ruziestoel is een stoel waar je op kunt zitten als je bij voorbeeld net ruzie hebt gehad en je wilt graag opgevrolijkt worden, of ergens veilig wegkruipen, of ge woon nog even boos blijven. Met de kinderen wordt door de ten toonstelling gewandeld om te laten zien wat je door middel van je fan- tasie van een stoel kunt maken. Aan de hand daarvan maken de kinderen vervolgens hun eigen ru ziestoel. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen aan de hand van het boek 'De blauwe stoel, de ru ziestoel', van Imme Dros. „De hoofdpersoon van dit boek gaat telkens als ze in de ruziestoel zit fantaseren dat de stoel verandert in bijvoorbeeld een trein of een koets en wordt daar vervolgens weer vrolijk van", legt Heinsbroek uit. Ook het Nationaal Sleepvaartmu seum doet mee aan de Junior Mu seumweek. Vorig jaar waren er niet zo veel kinderen die het muse um bezochten. „Naar mijn idee was er toen te weinig reclame voor gemaakt", zegt een van de mede- werkers. Dit jaar worden er in het Sleepvaartmuseum rondleidingen verzorgd voor groepen van meer dan tien personen, en dan met na me scholen. ,,Maar als er gewoon iemand komt, wordt 'ie ook rond- geleid." T LI T IT0WERK IN Art.nr. 54624 1 Art.nr. 60910

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 29