Nationaal Verkeersburo brengt Savoie en Haute Savoie onder aandacht Nederlanders l'M* /JF Meer in forma tie: .*1 irrrw> 1?' •c, k J** mC •- - Tekst: Bab Riem Vis De Savoie en Haute Savoie in het oosten van Frankrijk is nu niet bepaald een gebied waar veel vakantiegan- gers uit Nederland vanzelfsprekend neerstrijken. Nog steeds rijdt het gros, al dan niet met caravan, linea recta richting Zuid-Frankrijk, of nog verder door naar Span- je. Hoogstens is men er ooit eens doorheen gereden in een avontuurlijke bui of om te voorkomen dat men op de terugweg in de drukte rondom Parijs terecht zou ko- men. Het Frans Nationaal Verkeersburo is een offen- sief begonnen om juist dit gebied eens onder de aan dacht te brengen van vakantievierend Nederland. We hebben het over het ge bied ten zuiden van Geneve op ongeveer dezelfde hoogte als Lyon. Een gebied dat veel te bieden heeft aan historie, cul- tuur, sportfaciliteiten, recrea- tie en uiteraard rust. Neem nu de drie Lacs, en dan bedoelen we het Lac d'Annecy, het Lac du Bourget en het Lac Leman. De laatste is bij ons beter be- kend als het Meer van Gene ve. Alledrie hebben ze hun ei- gen sfeer. 2000 10-daagse nachtpendel Les Sept Laux ai 4QO ride ie ree r sen Het eerste wat opvalt is dat de stadjes rondom genoemde meren niet echt Frans aan- doen. Natuurlijk, er is een pleintje waarop het petang- spel wordt gespeel1 en er zijn de bekende geuren van die heerlijke franse kaas als je door nauwe straatjes loopt. Maar onmiskenbaar is er ook die typische Alpensfeer. Niet zo vreemd, want de Haute Sa voie ligt tegen Zwitserland aan. Veel hout aan de wonin- gen, brede balkons overladen met bloembakken. Glooiende weiden waarop koeien zich te goed doen aan het malse gras. Sommige steden zijn een mengelmoes van dat 'gemut- liche' van Zwitserland/Oos- tenrijk en die typische medite- rane sfeer die je aantreft aan de Cotes d'Azure, zoals het wat mondaine Aix les Bains. Het klimaat in deze streek is op- merkelijk zacht te noemen. Zo bevriezen het Lac de Bourget en het Lac d'Annecy 's win ters niet. Het Lac Leman wel, maar dat is een stuk groter en de invloed van de langzaam afkoelende berghellingen is daardoorkleiner. De tempera- tuur van de meren is er 's zo- mers 28 graden, veilig om in te zwemmen dus. De zeer diepe meren zijn ook uitstekend te bevissen, omdat ook in Frank rijk milieu-aspecten alle aan dacht krijgen en er steeds meer aan rioolwaterzuivering wordt gedaan. Het gebied rondom het Lac d' Annecy bijvoorbeeld is uitgerust met een rioolwaternet van zo'n 500 kilometer. De resultaten zijn niet uitgebleven. Viss- soorten die 25 jaar geleden to- taal verdwenen waren, zijn nu weer terug. De Nederlanders hebben dit gebied misschien nog niet massaal ontdekt, maar het toe- risme neemt in de Savoie en Haute Savoie een belangrijke plaats in. Het hele jaar door wordt Annecy overstroomd door toeristen, 50 procent van de bevolking werkt daarin. Of in de industrie, onder andere de fabriek van Adidas is er ge- vestigd. De streek van de Haute Savoie is bij uitstek geschikt voor een korte vakantie. Bijvoorbeeld om een bezoek te brengen aan Aix-les-B ains ,gelegenaanhet Lac du Bourget en door de Ro- meinen lang geleden al ont dekt vanwege de warmwater- bronnen. Het is een echte cul- tuurstad, waar de aristocratie van Europa zich in vroegere tijden liet verwennen. Dat is goed te zien aan de overblijf- selen van de rijke historie die nog overal merkbaar is. De meren liggen op geringe afstand van elkaar. Heerlijk toeren is het dan ook van meer naar meer door het glooiende landschap. Met heel in de ver- te de toppen van de Mont Blanc. U zou bijvoorbeeld eens een middagje kunnen rondkijken in bloemenstad Thonon les Bains aan het Lac Leman. De grens tussen Frankrijk en Zwitserland loopt dwars over dit meer (van Geneve). Aan de overkant ligt Lausanne. Heel wat Zwitsers doen hun inkopen in Thonon, omgekeerd werken veel Fran- sen 'aan de andere kant'. En bent u dan toch in de buurt trek er dan een uurtje voor uit om rond te kuieren in Yvoire, een schattig klein plaatsje met he le leuke straatjes. Maak dan een tochtje op het meer en be zoek vervolgens de tuin van het kasteel van Y ves en Anne- Monique d'Yvoire (familie van wijlen Jackie Kennedy). De Baron en barones hebben in slechts enkele jaren tijd van de oude moestuin van het kas teel een schitterende 'Jardin des Cinq Sens' gemaakt, een tuin van vier seizoenen. Als u geluk heeft leidt Anneke Wes- terhuis, zij woont al 35 jaar in Frankrijk, u rond in de tuin waar u alles mag aanraken, eventueel proeven. Vier tuin- mannen hebben er een dag- taak aan om al die fruitbomen, vele soorten hagen, genees- krachtige kruiden, groente en fruit te onderhouden. Het hele jaar door is een bezoek een be- levenis. En ja, zo is er zoveel te zien en te beleven in dit merengebied. Mondaine stadjes met flaneer- boulevard kleine vissers- plaatsjes waar in piepkleine werkplaatsjes de zojuist ge- vangen vis uit de netten wordt geschud en in kistjes gedaan. Luxe jachten en rondvaartbo- ten vormen daarmee een groot contrast. In een van die huisjes in Thonon les Bains is een door vrijwilligers opgezet en in standgehouden museumpje te bezoeken. Beneden een kleine werkplaats zoals nog steeds gebruikelijk, boven hangen alle mogelijke soorten netten en gereedschap en heeft de plaatselijke visver- eniging zijn hobby- en ten- toonstellingsruimte. Aardig is dan om aansluitend aan zo'n bezoekje een van de vele restaurantjes op te zoeken om daar te genieten van een voortreffelijke maaltijd met als hoofdgerecht vis die een uur of wat daarvoor is gevan- gen. Heerlijk met daarbij een plaatselijke witte wijn. Want ook op wijngebied heeft de Savoie en Haute Savoie u heel veel te bieden. Het bovenstaande is slechts een greep uit de mogelijkhe- den. Want we hebben het nog niet gehad over bijvoorbeeld de diverse klim-en wandelac- tiviteiten, de vele festivals, re- creatieve voorzieningen, schitterende kerken, musea, wijnkelders waar men u graag van kwaliteitswijnen laat proeven. Maar ook over wat mogelijk is als het gaat om be- taalbare kleine hotels, gezelli- ge familiepensions, vakantie- huisjes, logeren bij de boer en over de vele goede campings. ken, )ber in f d tot Id. ht. Frans Nationaal Verkeersburo Prinsengracht 670 -1017 KX Amsterdam tel. 020-6201601 Sales- en marketingmanager Rhone-Alpes Toerisme Anne-Marie Blomesath !5in»»W *-' ,'i' ,t& 1 i Franse meren zijn meer bezoekers waar voor 10-daagse wintersportvakantie in het schitterende sneeuwlandschap Les Sept Laux in Zuid-Frankrijk. Inclusief vervoer, verblijf en skipas. Informeer ook naar onze mini-ski arrangementen en overige aanbiedingen! 19 MS :ba- ;ch- een 5 po. 0,-. rrijs rel. f/

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 19