Marktmeester: 'Stadserf is gemiste kans en Broersveld is te smal' 'Er meren jaarlijks zo'n 180 schepen af, en dat is heel wat voor zijn binnenwerf je X SB voor maar DiRX drogist w* MmsstaD Don't mlaa the boat. MaasposT Koopliedenverdeeld over de beste plaats voor de Markt Open Bedrijven Dag in Schiedam bij werfDe Hoop Donnie Jelsma, Hoogvliet laat zowel hoedjes als handen wapperen.. extra lekker en voordellg Annet Jansen en Opa Krom WEEKBLADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - De markt op vrijdag moet terug naar haar oude plek. Het Broersveld is opgeknapt en het voormalig Hema-terrein gaat bebouwd worden. Andere voorgestel- de lokaties voor de week- markt als Rotterdamsedijk, Broersvest of Stadserfplein zijn volgens het college van B en W niet geschikt. De Rotterdamsedijk en Broers vest moeten open blijven voor verkeer. En brandweer en hulpdiensten kunnen niet over de trambaan rijden. De markt op het Stadserfplein gaat ook niet: de rijbaan Broersvest 'knipt' de markt in tweeen en het plein heeft een geringe 'doorloopruim- te' volgens de brandweer. Bovendien zijn de dure te- gels op het Stadserf te kwetsbaar. En als de markt- lieden zelf ook terug willen naar hun 'ouwe plekkie', wie kan er dan nog tegen zijn? Een onderzoek naar bovenstaande argumenten. mu mT&mi Compacte markt SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St Janskerk wordt zaterdag 9 oktober verzorgd door Wim Hazeu, organist van de Agneskerk in Den Haag. Hazeu speelt 20e eeuwse composities van Ebben, Langlais, Lageti en Walmers. Aanvang is 15.00 uur, toegang is vrij. Podium Volksdansen Zondagavondzang 55-Plus Boetseren P'D' Mivufl ISvill met Met. sla en diverse NIXGO Ullll heerliike sauzen Bij D0K 99 kom je terecht in de gezellige havensfeer van de dertiger jaren. Smakelijke grill-keuken en grote bar. GRILLCAFE BAR BOWLING Vlaardingen - Anna van Saksenweg 1 ■N Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 6 oktober 1999 xq52 hirvormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, onbekend. 17.00 uur, ds. A. de Reuver. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, onbekend. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. P. Lugtigheid. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, onbekend. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, dhr. G.J. Warmer- dam. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. A. de Reu ver. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. K.C. Smouter. Aanvang: 16.30 uur, ds. P.P. Goossens. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering. Voorgan- ger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, K. Veltman. Zondag 11.00 uur, euch.viering, K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur eu- cbaristieviering. Do 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Vr. 11 juni, 08.30 uur: euch. viering, 19.00 uur: euch. vie- ring. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J. van Aller. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uup bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, majoor H. Schuppens. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63. Aanvang 10.00 en 17.00 uur, dsN. v. d. Want. Wo. 19.45 uur, ds N. v. d Want. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900-2020299 (22 ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: P. Eillebrecht Telefoon 010-4004276 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: R. van der Velden Telefoon 010-4738322 J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maaridag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Door Frank Willemse Dik Vriens (61) staat met vrouw en dochters al 'een eeuwigheid' op de Schiedamse markt. Met een dubbele groente- en fruitkraam op de hoek Broersveld en Lange Kerkstrtaat. „Wij marktlui zijn voor een 'compacte' markt", zegt hij. „Allemaal bijelkaar en niet in zo'n lange sliert waar mak- kelijk gaten of onverhuurde kra- men in vallen. Het stadserf is ide- aal voor zo'n 'markt op een kluit- je' en op die dure tegels daar zijn al ankers aangebracht waarop de kramen vastgemaakt kunnen worden." De meeste andere marktkooplie- den zijn voor een compacte markt. Rinus van Hengel, die een rookwarenkraam heeft, zit na- mens de collega's in de overleg- commissie met de ONS. „Wij zien graag dat de kramen 'face to face' naar elkaar toe staan. En niet rug-aan-rug zoals op het Broersveld naar de huizenkant gericht. Bovendien blijft er maar een looppad van net 66n meter 5e Markt: binnenkort terug naar de Broersvei over voor de klanten. Het Stad serf met grote brede rijen zou een oplossing zijn." Zijn buurman kaasboer Chris Verkaik beaamt dit maar heeft toch voor Broersveld gestemd en niet het Stadserf: „Je weet wat je hebt en niet wat je krijgt." In een kleine enquete konden de kooplieden hun mening over de verhuizing geven. „Verrassend", vertelt marktmeester Jan van Meel „dat de meeste kooplieden toch weer terug naar het Broers veld wilden." Hij is nogal ver- baasd omdat het Broersveld op vele klachten kon rekenen. On- danks nieuwe bestrating en het weghalen van de stoepranden is de oude marktstraat er niet breder op is geworden. „De brandweer eist een middenpad van 3,50 me ter en dan blijft er 1.25 meter over voor het publiek. Met een wan- del- of boodschappenwagentje kan je niet passeren. En met een fiets kan je al helemaal niet door de drukte komen. Marktonderne- mers -zo hoor je markkooplieden te noemen - mogen niet vanaf de achterkant verkopen. Maar ja, ik knijp weleens een oogje dicht." Concluderend zegt de markt meester dat hij door dit ruimtege- brek 'gemengde gevoelens' over de lokatie Boersveld heeft en het een gemiste kans voor het Stad serfplein te vinden. „Iedereen is voor het idee van de compacte markt. Maar het Stadserf daar is te klein voor. Daar kan ik door brandweereisen slechts twee gro te rijen kramert op kwijt. Maar niet genoeg voor 120 kramen. Om een mooie markt te krijgen zou een rijbaan van de Broersvest erbij moeten. De andere moge- lijkheid -Stadserf doortrekken naar Hemaplein en Lange Kerk straat- vereist een hele brede oversteekplaats voor het publiek. Het zou kunnen maar dan moet de politiek meewerken." De andere lokaties als Rotterdam- sedjk of Broersvest zijn geen ech- te opties want zo'n drukke ver- keersader sluit je niet even af. Over 'zijn markt' praat Jan van Meel met passie en begrip. Zo'n markt is er al zo lang als Schie dam stadsrechten heeft. En hoe lang is de markt op het Broerveld al niet een begrip in Schiedam. Van Meel legt uit dat je drie soor- ten kooplieden kunt onderschei- den: de vaste standhouders die el ke week terug komen, de zoge- naamde meelopers (kooplui die moeten loten voor een 'open' kraam) en de standswerkers die speciale plekken krijgen voor hun 'act'. „En die moet je dan alle- maal te vriend houden", zegt hij niet zonder spot. „Zo heb je de ook nog de food en non-food on- dememers die je bijelkaar moet zetten". Als invaller marktmees ter van bijvoorbeeld Delft weet Van Meel maar al te goed dat je de markt niet zomaar moet ver- kassen. De centrum heeft een be- langrijke aantrekkingskracht voor zo'n stad. Luuk Huigenvoort ambtenaar bij Economische Zaken bevestigt het feit dat de markt weg moet we- gens bouwplannen op het Hema- terrein. Maar ook doordat per 1 november het contract wordt ge- tekend voor bouw van winkel(s) en appartementen op de kop van de Baansteeg en Gedempte Baan- sloot. Een ander probleem zijn de vele eet- en viszaken op het plein. Door stank en vuil zijn volgens zijn wethouder deze wagens niet geschikt voor op het Stadserf. Bovendien wil het college het idee van de grote omloop in stand houden. Zo bezien is de markt voor de oude binnenstad een gro te publiekstrekker. Tot slot zijn de winkeliers op Broersvest niet ongelukkig als de weekmarkt weer voor hun deur komt. Op zijn minst zeggen ze er geen bezwaar tegen te hebben. Zo is bakker Louis van der Krogt niet tegen op voorwaarde dat hij ook kraampje kan huren. Voor de verkoop voor zijn deur van olie- bollen, ijzerkoekjes en donuts. Alleen de cafe's en eetzaken met hun nieuwe terasjes zijn minder tevreden. Het terras zal vrijdags plaats maken voor de kraampjes. de machines: als je stil staat kun je wel ophouden. Midden in de motorenwerkplaats staat een rood gespoten scheepsmo- tor. Merk Scania. Poot schat de mo tor op zo'n jaar of twintig, zo'n mo tor kan als je hem goed onderhoudt jaren mee. Dit type kan je overal voor gebruiken, legt hij uit. Als hoofdmotor, pompmotor of als ge- neratormotor: wat je maar wilt. Nu staat de motor, gereviseerd en wel, te wachten op de opdrachtge- ver. Geen spoortje van roest, geen spatje vuil, een mooie rode verf- laag: de Scania lijkt klaar voor het komend millennium. De fabriekshal is indrukwekkend: een grote loods volgestouwd met bouten en moeren. 'Let op: geen aluminium slijpen', waarschuwt een bordje aan de muur. Grappig en bijna aandoenlijk in deze grote hal is het kleine kerstboompje dat ie- mand op een tussenwand heeft neergezet. Snippers ijzer, ze liggen verzameld in een witte bak in de draaijerij waar 'assen worden opgedraaid'. Aller- lei soorten pijpen wachten op hun beurt om op maat te worden gesle- pen. Daamaast kunnen de bezoe- kers de pijpfitterij bekijken waar de voorbereidende werkzaamheden plaatsvinden. Langs de rood-witte linten lopen de bezoekers van de Open Bedrijven- dag verder, naar de nieuwbouw- loods waar een casco van een mo- tortankschip staat. 220 ton zwaar weegt het nog af te werken schip, je vraagt je af hoe ze het gevaarte heb ben weten te verplaatsen. Buiten kan het 35 meter lange droogdok worden gevonden dat een hefver- mogen heeft van 140 ton. Vandaar uit is het niet ver naa het koninklijke jacht Piet Hein en verscheidene vaartuigen van de Stichting Zeeka- detkorps Jacob van de Heemskerck. SCHIEDAM - Danny Guinan treedt zaterdag 9 oktober op in Po dium Cate De Graauwe Hengst aan de Lange Haven. Guinan heeft een folky achtergrond en zijn eer ste cd Red is ddn brok energie. Aanvang is 22.00 uur, toegang is gratis. SCHIEDAM - Elke maandag- avond van 20.00 uur tot 22.00 uur komt in Kluphuis Oost een enthou- siaste volksdansgroep bij elkaar. De deelnemers leren onder leiding van een ervaren leraar een behoor- lijk aantal dansen. De kosten be- dragen fl. 15,- voor zes avonden dansen. Voor meer info: 245 18 18. SCHIEDAM - Vanuit partnerstad Velenje (Slovenie) komt zondag 10 oktober het vijftig leden tellen- de gemengd koor 'Mesani Pecski' naar Schiedam. Om 19.30 uur be- gint een bijzondere zondagavond zang in de Grote Kerk met een centrale plaats voor dit koor. Ook Gemengd Koor 'Senectute' uit Schiedam, sopraan Cobi Janssens en organist Andre Verwoerd verle- ne hun medewerking. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De Klaverjasclub in Oost komt donderdag 7 oktober weer bijeen in dientencentrum Oost van 19.00 tot 22.00 uur. Kos ten zijn fl. 5,- per maand. Vrijdag 8 okotber is er volksdansen in De 4 Molens van 10.30 tot 11.45 uur (kosten fl. 9,- per maand) en Coun- try-dansen in dienstencentrum Oost van 14.00 tot 15.00 uur (kos ten fl. 10,- per maand). Ook wordt er een (gratis) geheugenspel ge- speeld in Oost van 14.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 9 oktober is de Dag van de Ouderen in De 4 Molens georganiseerd door Het Gilde van 10.30 tot 16.00 uur. Toegang is gratis. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost zijn enkele plaatsen vrij bij de cur- sus boetseren op dinsdagavond. De les duurt van 20.15 tot 21.45 uur. De cursussen worden het hele sei- zoen gegeven, maar elke keer per blok van zes lessen betaald. Dit kost fl. 36,- inclusief materiaal. Opgeven via nummer: 245 18 18. Van donderdag 7 oktober tot donderdag 14 oktober 19,51 Telefoon (010) 474 07 74 - Fax (010) 474 01 49 SCHIEDAM: Broersveld 67-76 (naast Bas v/d Heijden) Lasdemonstraties: spectaculair om te zien, horen en ruiken. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Sommige oudere bezoekers van werfDe Hoop kon den er afgelopen zaterdag geen genoeg van krijgen. Die heerlijke geur vanolie, metaal, hout,diesel: vanzelf duiken de herinneringen aan vroeger op. Toen ze nog bij Wilton werkten, en de sky de limit leek en er gebouw werd aan de wederopbouw van Nederland. Nu lopen ze glimlachend door de werf, alweer zo'n honderd jaar actief, die in het kader van de der- de Open Bedrijvendag haar deu- ren voor het publiek geopend heeft. Het is even zoeken, maar dan zie je vanuit de verte een grote hijskraan met daaraan de vlag van werf De Hoop opdoemen. Via een met rood- wit lint afgezette route kunnen de bezoekers over de werf dwalen, en her en derde werknemers aanschie- ten voor meer informatie. De werf heeft nu 26 werknemers in dienst die ieder zijn eigen specialisme heeft: ijzer- en bankwerkers, pijp- fitters, timmerlieden, lassers, draai- ers en dieselmonteurs. In het kantoorgebouw staat de di- recteur die het begin van de route uitlegt. Je voelt je al gauw een voy eur wanneer je een kijkje neemt in de wasplaats van de werf. Werkkle- ding hangt aan de haken, rijen op- bergkasten: hetontbreekternog aan dat er niemand zich onder de dou che staat te wassen. In een ruimte daarnaast, in de moto renwerkplaats, loop je op tegen die- selmonteurM. Poot. Al bijna 25 jaar werkt hij hier op de werf, zegt hij met enige trots. Eigenlijk twee keer twaalfeneenhalf jaar, want de werf is ergens in de jaren tachtig nog een tijd gesloten geweest toen er meer schepen werden gebouwd dan er werden afgenomen. Maar er kwam een doorstart, en nu gaat het geluk- kig weer prima, zegt hij. Jaarlijks meren er tussen de 180 en 200 sche pen aan de Schiekade af voor repa- ratie en check-ups, en dat zijn er heel wat voor zo'n binnenwerfje. Poot lacht voorzichtig. En er wor den ook nog steeds nieuwe schepen gebouwd. Op de werf komt het cas co binnen (uit Polen), waarna het schip op maat kan worden afge- bouwd. Of het werk veel veranderd is de laatste jaren? Poot denkt even na. Je moet natuurlijk wel met je tijd meegaan. Nieuwe technologische ontwikkelingen, computergestuur- De #OU JOMUff parade, die op zaterdag 20 november door de binnenstad van Rotterdam trekt, komt snel dichterbij. Ook de Hoogvlieters Donnie Jelsma, Annet Jansen en opa Krom zijn van de partij met drie teams. 'Als het net zo gezellig wordt als tijdens het zingen van het #0CCJKMflMFIied bij de Erasmus- brug ben ik dik tevreden' aldus opa Krom. Jelsma ziet het als de afsluiting van een druk jaar. Want naast het Opzoomeren zit ze ook in het bestuur van het OOG-project, genomineerd voor de Hein Roethofprijs. De hoedjes hebben de vorm van twee grote handen. Jansen: Vele handen maken immers licht werk. Zeker wanneer drie generaties de handen ineenslaan. GOLIL MORGIN'.PARADL Op zaterdag 20 november nemen 1000-den Rotterdammers deel aan de GOLIt MORGENI-parade, het sluitstuk van de Opzoopiercampagne 1999. Rotterdammers van allerlei culturen en generaties zullen elkaar groeten. Voor deze bijzondere gelegenheid nemen zij natuurlijk een hoed, pet of ander hoofddeksel mee.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3